درمان استریای بارداری در تهران (ترک های حاملگی)

درمان-استریای-بارداری

ترک های پوستی یکی از عوارض ناخوشایند بارداری هستند که اغلب روی شکم، کشاله ران، پهلوها و باسن ایجاد می شوند. در اصطلاح به این ترکها “استریا” گفته می شود و از هر ۱۰ زن ۹ نفر دچار این عارضه می شوند. این ترکها در اوایل قرمز رنگ هستند و به مرور زمان سفید یا نقره ای می شوند.
استریای حاملگی ظاهر ناخوشایندی برای بانوان ایجاد می کنند و به همین دلیل بسیاری از آنها بعد از زایمان به دنبال روشهایی برای از بین بردن ترکهای پوستی در بارداری هستند. ما در این مقاله قصد داریم شما را با موثرترین روشهای درمان استریای بارداری آشنا کنیم. برای دسترسی سریع به تیترهای مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

ترک های پوستی در بارداری و علائم آن

به گفته خانم دکتر متین ذاکرین، متخصص و جراح زنان و زیبایی زنان، ترک های بارداری یا استرچ مارک اغلب جایی بروز می کنند که چربی زیادی ذخیره شده باشد مثلا روی بازو، سینه و ران. استرچ مارک حاملگی به صورت زیر ظاهر می شود:

 • به شکل رگه های چین دار و فرو رفتگی های کوچک روی پوست
 • بزرگتر شدن ترکها به مرور زمان
 • نامنظم شدن شکل و طول استریا با گذشت زمان
 • بروز خارش و سوزش در محل ترک پوستی

همچنین، ترک حاملگی در اوایل به رنگ صورتی، ارغوانی یا قرمز است اما به تدریج، رنگ آن به سفید، کرم یا نقره ای تغییر می کند.

علت ترک های شکم در بارداری

در دوران بارداری به دلیل رشد جنین و کشیدگی پوست، کلاژن های پوست شکسته می شوند و ترک های حاملگی را ایجاد می کنند. علاوه بر آن، موارد زیر هم علت ترک شدن شکم در بارداری هستند:

 • رشد سریع و ناگهانی پوست
 • تغییرات هورمونی در بارداری
 • کاهش یا افزایش ناگهانی وزن در حاملگی
 • بیماریهای زمینه ای و مصرف داروهای کورتونی

البته جنس پوست و ژنتیک فرد هم می تواند در افزایش احتمال ایجاد ترک های پوستی در بارداری و مقدار آن موثر باشد.

چه عواملی باعث افزایش استرچ مارک در بارداری می‌شوند؟

بروز ترک های پوستی در دوران بارداری عارضه ی بسیار شایعی است، اما عوامل زیر در افزایش ریسک بروز استرچ مارک حاملگی موثر هستند:

 • بارداری در سنین نوجوانی
 • بارداری دوقویی یا چندقلویی
 • اضافه وزن زیاد در بارداری
 • داشتن ترک های پوستی روی سینه یا باسن قبل از بارداری

همچنین اگر مادر یا خواهرتان سابقه ترک پوستی در بارداری را داشته باشند، احتمال اینکه شما هم دچار چنین وضعیتی شوید، بسیار زیاد است.

علت استرچ مارک در بارداری

شما هم برای درمان ترک های پوستی در بارداری با روشهای قطعی و سریع می توانید به مطب خانم دکتر متین ذاکرین جراح و متخصص زنان، زایمان و زیبایی زنان مراجعه کنید. شما می توانید می‌توانید با شماره‌ ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

روشهای درمان ترک حاملگی

به گفته خانم دکتر ذاکرین، برای از بین بردن ترک حاملگی روشهای متعدد پزشکی وجود دارد که همگی از روشهای سریع و قطعی درمان ترک شکم در بارداری هستند. این روشها که برای درمان ترک های پوستی دوران بلوغ یا چاقی و لاغری هم کاملا موثرند، عبارتند از:

لیزر ترک های بارداری

برای درمان ترک های بارداری با لیزر بنابر تشخیص پزشک تان از لیزرهای زیر استفاده می شود:

لیزر مونالیزا تاچ: استفاده از پرتوهای لیزر مونالیزا تاچ برای بازسازی پوست و کلاژن های شکسته شده آن در طول بارداری یکی از روشهای سریع درمان استریای حاملگی است. در این روش، طول موجهای لیزر مونالیزا با بهبود خونرسانی و تغذیه سلولهای پوست در ناحیه ترک خوردگی، کلاژن سازی در این ناحیه را تسریع و تقویت می کنند.

لیزر ان دیاگ: طول موج های لیزر اِن دیاگ بیشتر از لیزر مونالیزا به لایه های پوست نفوذ کرده و باعث تخریب سلولهای پوست در ناحیه استریا می شوند. بنابراین دوباره پوست شروع به بازسازی می کند. همچنین پرتوهای این لیزر، رنگدانه های پوستی را در محل استریا از بین برده و رنگ ترکها را به رنگ پوست اطرافشان نزدیک می کند.

درمان ترک های پوستی با پلاسما پلکسر

در این روش از دستگاه پلاسما جت برای بهبود خونرسانی و تغذیه کلاژن های پوست در ناحیه استریا استفاده می شود. استفاده از این دستگاه نیز به تقویت کلاژن سازی و جمع شدن پوست ترک خورده ی استریای حاملگی کمک زیادی می کند. این روش هم از روشهای سریع و موثر درمان استریا حاملگی است.

مزوتراپی استریا

در این روش برای بازسازی کلاژن های تخریب شده به لایه ی میانی پوست (دِرم) در نواحی ترک خورده، مواد خاصی با سرنگ تزریق می شود. مواد تزریق شده ترکیبی از مواد مغذی مختلف از جمله ویتامینها و مواد معدنی لازم برای بازسازی پوست هستند.

آسیب های جزئی نیز که سوزن به لایه میانی پوست وارد می کند، فعالیت های ترمیمی پوست را تحریک می کند. بنابراین مواد تزریق شده، فرایند ترمیم استرچ مارکها را سریعتر و بهتر می کنند.

کربوکسی تراپی استریا

کربوکسی تراپی برای درمان استریا یکی از روشهای قطعی درمان به حساب می آید. با این روش می توان تا ۷۰ درصد از ترک های حاملگی را کاملا برطرف کرد. برای کربوکسی ترپی، به ترکهای پوستی گاز دی اکسید کربن تزریق می کنند. تجمع این گاز در محل استریا، باعث ایجاد مویرگ های جدید و در نتیجه بهبود گردش خون، مواد مغذی و اکسیژن در این ناحیه می شود.

پیشگیری از ترکهای بارداری

در بین روشهای بالا، مزوتراپی اصلی ترین روش درمان استرچ مارک در حاملگی است و بقیه روشها باید به صورت ترکیبی استفاده شوند. انتخاب روش درمان بستگی به جنس پوست، میزان ترکها و عمق استریاها دارد. پزشک بعد از معاینه استریا می تواند بهترین روش را برای درمان شما در نظر بگیرد.

راههای پیشگیری از استریای حاملگی

برای پیشگیری از ترک های بارداری یا کاهش مقدار آن می توانید از روشهای زیر کمک بگیرید:

 • کنترل وزن و جلوگیری از تغییرات ناگهانی آن
 • مصرف آب فراوان
 • ورزش منظم
 • خوردن مواد غذایی سرشار از ویتامینE، C و زینک
 • آبرسانی پوست با مرطوب کننده های غلیظ بعد از حمام کردن
 • مالیدن روغن زیتون، روغن جوانه گندم، روغن ویتامین E و آلوئه ورا از همان ماه اول بارداری

همچنین، برای جلوگیری از استریای حاملگی می توانید از کرم های مخصوص بارداری استفاده کنید. بهترین کرم برای جلوگیری از ترک شکم در بارداری، کرمهای موضعی هستند که در تقویت کلاژن سازی موثرند.

ترک های پوستی در بارداری برای زنان آزار دهنده است و حتی باعث خجالت آنان می‌شود. اکثر خانمها به دنبال بهترین درمان ترک های پوستی در بارداری هستند. پیشنهاد ما به شما این است که اگر دچار چنین مشکلی هستید، می توانید با خانم دکتر متین ذاکرین، جراح و متخصص زنان و زیبایی زنان صحبت کنید تا برای همیشه از ترک های پوستی خلاص شوید. شما می توانید می‌توانید با شماره‌ ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

سوالات متداول در مورد ترک های پوستی بارداری

در ادامه به سوالاتی جواب می‌دهیم که توسط بسیاری از خانمها در مورد ترک های پوستی بارداری پرسیده شده است:

آیا وازلین برای ترک شکم در بارداری خوب است؟

این روش ها بیشتر برای جلوگیری از ترک شکم در بارداری موثر هستند، اما ترکها را درمان نمی‌کنند و از بین نمی‎برند.

آیا استریای بارداری با لیزر درمان می‌شود؟

هرچند لیزر مونالیزا تاچ یا ان دیاگ روشهای مقرون به صرفه ای هستند. اما ترک های پوستی را کاملا از بین نمی‎برد و بیشتر تجمع رنگدانه ها را در محل ترک از بین می‎برد مثل روش روشن سازی واژن. بنابراین باید به صورت ترکیبی با روشهای دیگر درمان استریا استفاده شوند.

ترک های پوستی در دوران بارداری خطرناک است؟

ترک پوستی در بارداری از لحاظ پزشکی خطری ندارد، اما برای اکثر خانمهای جوان یک مشکل آزار دهنده و یکی از دغدغه های دوران باردای‌ آنهاست.

بهترین زمان برای درمان ترک شکم در بارداری کی است؟

وقتی ترکها صورتی یا قرمز هستند، سریعتر و بهتر ترمیم می شوند. درمان روی ترکهای سفید و نقره ای دیرتر جواب می دهد.

هزینه درمان ترک شکم با لیزر چقدر است؟

هزینه درمان ترکهای پوستی با لیزر برای هر شخصی متفاوت است، چون بستگی به تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان، سرعت ترمیم پوست و عمق و میزان ترکها دارد.

کرم برای ترک شکم بعد از زایمان چقدر می تواند موثر باشد؟

استفاده از کرم برای از بین بردن ترک های پوستی یک روش درمان چندین ماهه است و اغلب نتیجه دلخواه تان را نمی دهد. بهتر است از روشهای پزشکی برای درمان آن استفاده کنید.

درمان خانگی ترک های پوستی چقدر جواب میده؟

بسیاری از این روشها موثر نیستند و برای دیدن کمترین نتیجه ای از درمان مجبور هستید ماهها این روشها را مرتب کار ببرید تا کمی استریاهایتان بهتر شوند.

ترک های بارداری از چند ماهگی شروع می‌شوند؟

از ماه ششم بارداری ترک های پوستی قابل مشاهده هستند و در سه ماه آخر بارداری بزرگتر و بیشتر می شوند.

در صورتی که درباره دلیل استریا یا ترک های پوستی بارداری سوالی دارید، می توانید آنرا در بخش نظرات زیر همین مقاله مطرح کنید. سوال شما در همین صفحه پاسخ داده خواهد شد. 

۴.۸/۵ - (۴۵ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *