درمان افتادگی رحم در تهران + هزینه عمل

درمان-افتادگی-رحم-در-تهران

پرولاپس یا افتادگی رحم بیماری نسبتاً شایعی در بین خانم ها، به خصوص در سنین بالا است. این عارضه علائم آزاردهنده ای دارد که برای درمان آنها می توانید از روشهای غیر جراحی یا جراحی کمک بگیرید.
معمولا جراحی افتادگی رحم برای درمان درجات شدید پرولاپس که با روشهای غیر جراحی قابل درمان نیستند، انجام می شود. در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با روشهای درمان افتادگی رحم و نیز هزینه عمل افتادگی رحم در تهران آشنا کنیم. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

افتادگی رحم چیست؟

عضلات کف لگن به مجموعه ی ماهیچه ها، رباطها و بافتهای لگن گفته می شود. این عضلات نقش مهمی در حمایت از اندام های لگنی مثل رحم، راست روده، واژن و مثانه برعهده دارند.

زمانی که این عضلات دچار کشیدگی، آسیب دیدگی یا ضعف می شوند، دیگر نمی توانند اندام های لگنی را سر جای خود نگه دارند و این اندامها پایین می آیند. یکی از رایجترین نوع این پرولاپس ها در زنان، پرولاپس رحم است.

درجات افتادگی رحم

میزان سقوط رحم به واژن بستگی به مراحل و درجات افتادگی رحم دارد. این مراحل را می توانید در شکل زیر ببینید:

درجات-افتادگی-رحم

افتادگی رحم چه علائمی دارد؟

به گفته خانم دکتر متین ذاکرین، جراح و متخصص زنان، علائم افتادگی رحم در زنانی که پرولاپس خفیف دارند، علائم واضحی نیست. اما در مراحل دوم تا چهارم که رحم از موقعیت خود به داخل واژن و روی مثانه یا روده سقوط کرده، بیمار علائم زیر را احساس می کند:

 • احساس پری یا فشار در واژن، لگن و روده بزرگ
 • احساس اینکه روی یک توپ کوچک نشسته اید
 • کمر درد مداوم
 • احساس درد شکم و لگن
 • بیرون زدگی دهانه رحم از واژن (در درجات بالای افتادگی)
 • رابطه جنسی دردناک
 • احساس ناراحتی حین دفع ادرار یا مدفوع
 • احساس ناراحتی موقع راه رفتن (در درجات بالا)
 • بی اختیاری ادراری و چکه کردن مداوم ادرار (از علائم افتادگی رحم و مثانه)

البته زنانی که افتادگی رحم دارند، تمام این علائم را حس نمی کنند و علائم آنها بستگی به مرحله افتادگی رحم دارد.

علت های افتادگی رحم

مهمترین علت افتادگی رحم، ضعف عضلات کف لگن است. این عضلات با افزایش سن، یائسگی و کاهش هورمون استروژن استحکام خود را از دست می دهند و نمی توانند رحم را بالا نگه دارند. سایر دلایل ضعف عضلات و افتادگی رحم عبارتند از:

 • تجربه چندین بارداری و زایمان طبیعی
 • زایمان واژینال نوزادان بزرگ یا زایمان سخت
 • چاقی بیش از حد (رایجترین علت افتادگی رحم در دختران)
 • سرفه مزمن ناشی از برونشیت یا آسم
 • یبوست مزمن
 • بلند کردن مداوم بارهای سنگین
 • فشار به رحم به دلیل تومورهای لگنی یا تجمع مایعات در شکم
 • سابقه جراحی های تهاجمی در ناحیه لگن

انجام مداوم ورزشهای سنگین مثل وزنه برداری هم می تواند علت پرولاپس رحم در زنان باشد.

چه کسانی بیشتر دچار افتادگی رحم می شوند؟

ریسک افتادگی رحم در زنانی بیشتر است که چندین زایمان واژینال داشته و یا به سن یائسگی رسیده اند.

افتادگی-رحم

آیا افتادگی رحم خطرناک است؟

افتادگی رحم بیماری خطرناکی نیست اما می تواند با فشار به اندامهای لگنی باعث افتادگی مثانه، واژن و راست روده شود. از دیگر عوارض افتادگی رحم عبارتند از:

کاهش کیفیت زندگی عادی و جنسی بیمار

اما اگر درمان افتادگی رحم را به موقع انجام دهید، می توانید جلوی این عوارض را بگیرید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگر علائم زیر را تجربه می کنید حتما به یک متخصص زنان خوب در تهران مراجعه کنید:

 • دهانه رحم از دهانه واژن بیرون زده
 • مشکل در گذاشتن تامپون یا سایر اپلیکاتورها داخل واژن
 • یبوست مکرر
 • مشکلات ادراری مثل بی اختیاری، تکرر ادرار و مشکل در دفع ادرار

همچنین اگر کمردرد مزمن یا فشار لگنی دارید که ناشی از بیماریهای دیگر نیست، باید برای تشخیص و درمان افتادگی رحم به متخصص زنان مراجعه کنید.

برای درمان افتادگی رحم در غرب تهران با روشهای جراحی و غیر جراحی می توانید به مطب خانم دکتر متین ذاکرین، جراح و متخصص زنان و زایمان، مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

تشخیص افتادگی رحم

متخصص زنان با معاینه لگنی و بررسی برآمدگی های احتمالی در کانال واژن مرحله افتادگی رحم را تشخیص می دهد. پزشک ممکن است از شما بخواهد سرفه کنید، زور بزنید یا طوری رفتار کنید که انگار در حال ادرار کردن هستید.

با این روشها پزشک می تواند تشخیص دهد که چقدر عضلات کف لگن ضعیف شده اند. در صورت لزوم نیز برایتان گرفتن سونوگرافی یا MRI از لگن تجویز می شود.

راه های درمان افتادگی رحم در تهران

به گفته دکتر ذاکرین، شدت افتادگی، سلامت عمومی، سن و اینکه آیا در آینده فرزند می‌خواهید یا نه؛ به پزشک کمک می کند بهترین روش جراحی یا غیر جراحی را برای درمان افتادگی رحم انتخاب کند. بهترین روشهای درمان افتادگی رحم بدون عمل جراحی عبارتند از:

تغییر رژیم غذایی: با مصرف زیاد مایعات و سبزیجات فیبر دار در طول روز می توانید علائم یبوست را کاهش دهید.

تغییر سبک زندگی: با ورزش، تحرک زیاد و … باید اضافه وزنتان را کاهش دهید تا فشار کمتری موقع راه رفتن و ایستادن به عضلات لگن وارد شود. از ورزشهای سنگین نیز باید بپرهیزید.

تمرینات کگل: این یک درمان خانگی برای افتادگی رحم است که به تقویت عضلات کف لگن، جلوگیری از پرولاپس بیشتر و تسکین علائم افتادگی رحم کمک می کند.

پساری واژن: پساری یک وسیله لاستیکی یا پلاستیکی به شکل دونات است که در اطراف یا زیر دهانه رحم قرار می گیرد. این دستگاه کمک می کند رحم در جای خود نگه داشته شده و فیکس شود.

محل-قرار-گرفتن-پساری-واژینال

استروژن تراپی: برای تقویت عضلات کف لگن و جوانسازی واژن می توانید زیر نظر پزشک از داروهای هورمونی حاوی استروژن به صورت موضعی استفاده کنید. البته این روش به دلیل عوارضی که ایجاد می کند چندان توصیه نمی شود.

لیزر واژن: لیزر واژن جدیدترین روش درمان افتادگی رحم در تهران و بهترین جایگزین برای استروژن تراپی است. امواج لیزر و RF واژن به بازسازی کلاژن های عضلات لگن که در اثر کاهش استروژن آسیب دیده اند، کمک می کند.

درمان با این روش علاوه بر تقویت عضلات کف لگن، برای درمان علائم بی اختیاری ادرار و جلوگیری از پرولاپس بیشتر موثر است.

نکته مهم: در درجات بالای افتادگی رحم نمی توان این عارضه را با روشهای بالا درمان کرد و بیمار نیاز به جراحی دارد.

جراحی افتادگی رحم در تهران

گزینه های جراحی افتادگی رحم در تهران برای درمان مراحل پیشرفته پرولاپس عبارتند از:

عمل هیسترکتومی

عمل هیسترکتومی نوعی جراحی افتادگی رحم است که در آن جراح به طور کامل رحم بیمار را بر می دارد. بعد از این جراحی دیگر خانمها امکان بارداری ندارید. بنابراین تا حد ممکن عمل هیسترکتومی رحم برای زنانی که در سنین باروری هستند، انجام نمی شود.

برای انجام این عمل توصیه می کنیم به بهترین جراح افتادگی رحم در تهران مراجعه کنید تا با توجه به تجربه خود در این نوع جراحی ها بتواند بهترین تکنیک جراحی را برایتان انتخاب کند.

عمل هیسترکتومی از طریق واژن (هسترکتومی واژینال) یا شکمی (هسترکتومی شکمی) انجام می شود که هر کدام از آنها برای بیمار خاصی خوب است.

بعد-از-عمل-هیسترکتومی-شکمی

ترمیم افتادگی بدون هیسترکتومی

هدف این نوع جراحی افتادگی رحم شامل بازگرداندن رحم به موقعیت طبیعی خود و حفظ توانایی باروری زنان است. در این روش، به کمک عمل جراحی دوباره رباط های لگنی به قسمت پایینی رحم چسبانده می شوند تا این رباطها بتوانند رحم را در جای اصلی خود حفظ کنند.

برای جراحی افتادگی رحم در بهترین بیمارستان های تهران شما هم می توانید از تخصص خانم دکتر متین ذاکرین، جراح و متخصص زنان و زایمان، در این زمینه بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه های این جراحی یا رزرو نوبت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

هزینه عمل افتادگی رحم در غرب تهران

هزینه عمل افتادگی رحم بستگی به روش جراحی تان دارد که به صورت هیسترکتومی است یا غیر هیسترکتومی و تکنیک جراحی به صورت شکمی، واژینال یا لاپاراسکوپی باشد. این موارد را می توان بعد از معاینه بیمار و تعیین شدت افتادگی رحم مشخص کرد.

آیا بعد از درمان افتادگی رحم احتمال عود آن هست؟

درمان افتادگی رحم اغلب موثر است و عود ندارد. اما گاهی اوقات ممکن است پرولاپس بعد از درمان به دلایل زیر دوباره برگردد:

 • پرولاپس رحم شدید بوده باشد.
 • هنوز اضافه وزن زیادی داشته باشید.
 • کمتر از ۶۰ سال داشته باشید.
 • افتادگی رحم درست درمان نشود یا با روش نامناسب درمان شود.

همچنین اگر مراقبتهای بعد از عمل را درست انجام ندهید و از انجام کارهایی که باعث پرولاپس می شوند، نپرهیزید (مثلا بلند کردن بارهای سنگین یا ورزشهای سنگین) باید منتظر افتادگی مجدد باشید.

روشهای جلوگیری از افتادگی رحم

برای جلوگیری از افتادگی رحم یا پیشرفت مراحل آن می توانید کارهای زیر را انجام دهید

 • ورزش منظم روزانه برای حفظ وزن مناسب
 • انجام مداوم تمرینات کگل از سنین جوانی
 • کاهش وزن
 • ترک دخانیات
 • اجتناب از بلند کردن چیزهای سنگین یا انجام ورزشهای سنگین
 • درمان بیماری های مزمنی که علائم آنها به عضلات لگن فشار می آورد، مثل آسم، یبوست مزمن، …

جمع بندی

افتادگی رحم به دلیل ضعف عضلات کف لگن و سقوط رحم از جای اصلی خود به داخل واژن اتفاق می افتد. بیمارانی که این عارضه را تجربه می کنند، از علائمی مثل احساس فشار و پری در واژن و لگن، دردهای مزمن لگنی و مشکلات ادراری رنج می برند.

برای درمان افتادگی رحم بسته اینکه چقدر رحم پایین آمده باشد می توان از روشهای جراحی یا غیرجراحی استفاده کرد. معمولا روشهای جراحی افتادگی رحم برای مراحل پیشرفته پرولاپس انجام می شوند. هزینه عمل افتادگی رحم بستگی به این دارد که این جراحی به چه روشی برای بیمار انجام شود.

سوالات رایج درباره درمان افتادگی رحم

معمولا در مورد درمان افتادگی رحم در تهران سوالات زیر از دکتر ذاکرین پرسیده می شود:

اگر افتادگی رحم درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

پرولاپس رحم پیشرفت کرده و علائم شما بدتر می شود. همچنین مجبورید به جای روشهای غیرجراحی، تن به گزینه های جراحی بدهید. هزینه عمل افتادگی رحم با این روشها بیشتر از روشهای غیرجراحی است.

چه زمانی پرولاپس نیاز به درمان دارد؟

در افتادگی های خفیف رحم که علائم خاصی ندارد، معمولا نیازی به درمان نیست. ولی به کمک روشهای پیشگیری که در این مقاله گفته شد، باید از افتادگی بیشتر رحم جلوگیری کنید. اما لازم است برای درمان افتادگی رحم با درجات بالاتر هر چه سریعتر اقدام کنید.

آیا می توانم برای رفع افتادگی رحم آن را به عقب فشار دهم؟

خیر. شما نمی توانید رحم را به سمت بالا فشار دهید. چون با خطراتی مثل آسیب دیدگی رحم یا عفونت دستگاه تناسلی همراه است. فقط پزشک متخصص زنان می تواند افتادگی رحم را درمان کند.

اگر شما هم سوالی درباره درمان افتادگی رحم در تهران دارید، در بخش نظرات می توانید سوالات خود را از ما بپرسید.

۴.۵/۵ - (۵۲ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۴۰ دیدگاه ها
 • با سلام . خانم دکتر من این علایم افتادگی رحم را به تازگی احساس می کنم در حالی که بنده باکره و دختر هستم و کمی بعضی وقت ها یبوست داشته ام خیلی ترسیده ام یعنی باید عمل کنم تا بحال دکتر زنان بابت این موضوع نرفته ام به دلیل انکه مطمین نیستم که افتادگی باشد و اینکه عفونت نیز دارم به دلیل انکه اپیلاسیون می رم و ایا علایم افتادکی مشابه عفونت های زنانه است توروخدا کمک کنید نکند من نتوانم بجه دار بشوم در اینده خیلی می ترسم

  • سلام عزیزم بهتره به پزشک مراجعه کنی. یبوست و فشاری که هنگام دفع ایجاد میشه میتونه از دلایل افتادگی رحم باشه. در صورت عدم مراجعه احتمال داره که میزان افتادگی رحم بیشتر شه. ضمن اینکه باید یبوست هم درمان شه.

  • سلام شاید افتادگی خیلی خفیف بوده. توصیه می کنم تمرینات کگل رو انجام بدید که از افتادگی بیشتر جلوگیری کنه. اینجا درباره علائم چیزی نگفتید ولی اگر علائمی مثل بی اختیاری ادرار یا تکرر ادرار و غیره دارید توصیه می کنم برای تشخیص دقیق تر افتادگی رحم به متخصص زنان دیگه ای مراجعه کنید.

 • سلام و وقتتون بخیر.من ۲۵ سالمه و۵ سال قبل یه زایمان طبیعی داشتم چند روز پیش حین رابطه جنسی خیلی از ناحیه شکم درد داشتم و دیروز متوجه شدم یه غده یا توده از واژنم اومده بیرون.اونم خیلی کم نه زیاد .نه درد داره و نه علایم دیگه(مثل حس کردنش یا پری مبهل یا حتی بی اختیاری ادرار )!یبوست هم ندارم. فقط دیروز لکه بینی داشتم.میخواستم بدونم افتادگی رحم است؟

  • سلام. بدون معاینه لگنی نمی تونم چیزی بگم. به متخصص زنان مراجعه کنید تا دقیق معاینه تون کنند. چون گفتید توده مانند هست توصیه می کنم برای معاینه سریعتر اقدام کنید.

 • سلام خانم دکتر من دخترم الان ۱۱ماههشه ومن افتادگی رحم دارم ازاولی که دخترم بدنیا امده بعد رحمم ازواژنم بیرون میزنه

  • سلام. حتما برای درمان افتادگی رحم اقدام کنید. چون عدم درمانش مشکلات و عوارض زیادی مثل بی اختیاری ادرار و مدفوع و … را به دنبال داره. به یک پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

 • سلام وقت بخیر خانم دکتر من ۶ماه پیش به دکتر مراجعه کردم ایشون گفتن افتادگی رحم دارم ولی نگفتن باید چه درمانی کنم ازمایش نوشتن به دلایلی نتونستم دوبار مراجعه کنم خیلی کمر درد ولکه بینی دارم ایا واقعا افتادگی رحم دارم ؟

  • سلام. خب شما باید آزمایش هاتون رو انجام بدید تا ایشون بتونن مشکل شما را دقیق تشخیص بدن و درمان کنند.

 • سلام خانوم دکتر عزیز.من همه این علامت هارو دارم و در ناحیه مقعدم هم درد احساس میکنم.نمیدونم مشکلم چیه واقعا نظرتون افتادگیه ،؟؟؟البته من یکبار هم خارج رحم باردار شدم .ای پی شدم .

  • سلام عزیزم بدون معاینه تون نمیتونم چیزی بگم ولی به هر متخصص زنانی مراجعه کنید، در معایناتشون می تونن بهتون بگن افتادگی دارید یا نه و درجه چند هست.

 • سلام خانوم دکتر من تازه زایمان کردم به تازگی وقتی دست شوی میرم چیزی را داخیل واژنم لمس می کنم وموقه دست شویی هم خیلی فشار میاد ایا من اوفتادگی رحم دارم

  • سلام. بله اگر افتادگی رحم و واژن شدید باشه و برسه به پرده بکارت، احتمال پارگی پرده وجود داره.

 • سلام خانم دکتر من ۳ ماه پیش جراحی افتادگی رحم وترمیم داشتم حالا موقع نزدیکی درد دارم ودخول کامل نمیشه میشه راهنماییم کنین

  • سلام. باید معاینه بشید. چون جراحی لگنی داشتید احتمال داره دچار واژینیمسوسثانویه شده باشید که اون هم مسئله ای نداره و میشه درمانش کرد.

 • سلام بنده افتادگی رحم خفیف داشتم وعلائمی چون پری مثانه وفشارموقع ادرارحس میکردم اماازدیروزکه چندتاعطسه کردم دردخیلی شدیدقسمت داخل واژن ومقعد واحساس بیرون زدگی زائده ای درقسمت واژن دارم متاسفانه الان مطبهااکثراتعطیلن بنده برای کمترشدن دردم ازشیاف مسکن استفاده کردم آیاتازمانی که برم دکترمیتونم ازشیاف استفاده کنم چون دردداخل شکمی هم دارم آیاراه درمان فقط جراحی هست…خیلی استرس دارم متشکرم

  • سلام. باید معاینه لگنی انجام بدید تا مطمئن بشید افتادگی رحم باعث احساس پری در واژن شده. در اولین فرصت سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

 • سلام.چند ماهیه ک پریودام نامنظم شده و حس عفونت دارم.خارش و سوزش ندارم اما ترشحاتم غلیظ و ب رنگ کرم و زرد تمایل دارد کمی.الان دهانه رحمم را میتونم با یک انگشت لمس کنم.پس ینی دچار افتادگی رحم شدم؟ یبوست طولانی بعد زایمان داشتم .چیکار باید بکنم؟ امید ب درمان هست؟ چطور؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام. رنگ ترشحات که مشکلی نداره. مخصوصا اینکه میگید با خارش و سوزش و بوی بد همراه نیست میشه گفت عفونت منتفی هست. اما در مورد اینکه بعد از زایمان یبوست داشتید و رحم رو در واژن احساس می کنید، اینها از علائم افتادگی رحم هست، برای درمانش بهتره زودتر مراجعه داشته باشید چون کم کم پیشرفت میکنه و تنها روشهای جراحی رو باید انجام بدین.

  • سلام. میشه عملهای ترمیمی و زیبایی رو با هم انجام داد اما اگر میزان افتادگی زیاد باشه و عمل سنگینی داشته باشید پیشنهاد نمی کنم که با عمل لابیاپلاستی با هم انجام شن.

 • سلام خانوم دکتر من به تازگی سوزش میگیرم و دو بار هم یهو بعد ادرار خون اومد و وقتی نگاه کردم احساس الان هم نگاه میکنم انگاری یچی اومده پایین تا که سرچ کردم و دیدم که یه همچین چیزی هستش ایا افتادگی رحمه؟و درمان خونگی داره؟

  • سلام. ادرار خونی نشون دهنده عفونت ادراری که سریع باید درمان بشه. در مورد افتادگی رحم هم باید معاینه کنیم تا متوجه بشیم و این نوع مشکلات زنانه درمان خانگی نداره. باید حتما از متخصص زنان کمک بگیرید. متاسفانه در بین مراجعینم بودن که درجات پایین افتادگی رو راحت میشده درمان کنم ولی اینقدر با تاخیر مراجعه می کنند که افتادگی بیشتر میشه و گاهی فقط جراحی میتونه بیمار رو درمان کنه.

  • سلام. بله روشهای غیرجراحی هم برای درمان داره. منتها نوع درمان بستگی داره به درجه افتادگی رحم. چون در مورد درجه ش توضیح ندادید نمیتونم نظر بدم که بدون جراحی هم درمان میشید یا نه.

 • سلام خسته نباشید.من به تازگی احساس افتادگی رحم میکنم.زیرشکمم دردبسیاری داره.قسمت گودی لگن احساس دردوسوزش دارم.به صورتی ک احساس مسکنم ازداخل شکمم سفت شده ونشستن و راه رفتن برام سخته و گاهی هم مانند تکان خوردن بچه

  • سلام. عزیزم باید معاینه لگنی بشید. به پزشک متخصص مراجعه کنید. چون خیلی از بیماریها علائم مشترکی دارند و نمیشه بر این اساس تشخیص دقیق بدیم. اگر افتادگی رحم باشه بهتون میگیم چطور درمان باید بشید.

 • سلام خانم دکترمن ۳۲سالمه دوتازایمان سزارین داشتم ۵ سال قبل افتادگی رحم دارم ایانمیتوانم دوباره بچه دار شم؟خانم دکتر خواهش میکنم تو راخداراهنماییم کنین

  • سلام عزیزم. بدون معاینه نمیتونم چیزی بگم. این مسئله بستگی به درجه افتادگی رحم داره. بهتره سریعتر دنبال درمان باشید چون اگر افتادگی شدید بشه به مراحلی میرسه که نمیتونید مجددا باردار بشید.

 • سلام‌خسته‌نباشید‌بعداززایمان‌میگن‌باید‌۴۰روزصبرکرد یعنی‌اگه‌قبل‌از۴۰روززنزدیکی‌کردباعث‌افتادگی‌رحم‌میشه؟؟؟

  • نه باعث افتادگی رحم نمیشه. برای ترمیم پارگی ها و آسیبهای موقع زایمان باید این مدت رو صبر کنید.

 • سلام خانم دکتر لطفااا جواب بدین من باکره و ۱۵ ساله هستم. حدود یک هفته ای از اتمام پریودم میگذره و احساس فشار در کانال واژنم دارم. احساس میکنم لب های خارجی ناحیه تناسلی ام هم میسوزد. یکی دوبار هم حس کردم به طور کامل ادرارم تخلیه نمیشه. از بچگی به طور ژنتیک یبوست دارم ولی سعی کردم با ورزش و تغذیه مناسب کنترلش کنم. آیا عفونت است؟ یا ممکنه افتادگی رحم باشه؟ به بکارتم آسیب زده؟

  • سلام. نه عزیزم افتادگی رحم نیست و بکارتت هم صدمه ای ندیده. برای تشخیص اینکه عفونت واژینالی داری یا ادراری مراجعه کن تا معاینه کنم.

 • سلام خانم دکتر من دوتازایمان طبیعی داشتم به فاصله ی چهارسال.بعداززایمان دومم که خیلی زایمان سختی هم بوددچارافتادگی رحم ومثانه شدم.حس خیلی بدی دارم وقتی میشینم یادستشویی میرم حس میکنم دهانه ی واژنم خیلی بازشده بیشتراوقات شکم درددارم وحس میکنم زیرشکمم مثل یه کیسه هواهست وقتی نزدیکی عمیق داشته باشم احساس دردمیکنم.اینم بگم که من بعداززایمان دومم آیودی گذاشتم.بنظرتون حتمابایدعمل انجام بدم ممنون میشم کمکم کنین

  • سلام. بدون معاینه نمیتونم نظر بدم که افتادگی لگنی دارید یا نه و در چه درجه ای هستید. بعد از تعیین گرید افتادگی میشه گفت جراحی میخواد یا نه. برای احساس باز بودن دهانه واژنتون هم علتش گشاد شدن واژنه و چون زایمان طبیعی داشتید به جز عمل تنگ کردن واژن (روش جراحی) و پرینورافی با روش دیگه ای نمیشه مشکل رو برطرف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *