روش های جلوگیری از افتادگی رحم

جلوگیری-از-افتادگی-رحم

ضعیف شدن ماهیچه های کف لگن علت افتادگی رحم است که به دلایل مختلفی مثل زایمان طبیعی، بارداری و… بروز می کند. این مشکل عوارض جدی برای خانم ها به همراه داشته وگاهی نیاز به جراحی هست. خوشبختانه روشهای ساده ای برای پیشگیری از بروز افتادگی رحم وجود دارد. ما در این مقاله به راه های پیشگیری از افتادگی رحم پرداخته ایم. برای دسترسی سریع به مطالب می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

ماهیچه های کف لگن کجاست؟

ماهیچه هایی در کف لگن وجود دارد که شبیه حرف U در انگلیسی هستند که از دنبالچه تا استخوان شرمگاهی کشیده شده اند. وظیفه این ماهیچه های U شکل، نگه داشتن رحم، مثانه، مقعد و دیگر اندام های لگنی است. زمانی که این ماهیچه ها دچار ضعف و شلی یا آسیب می شوند نمی توانند این اندام ها را سر جای خود نگه دارند.

عوارض افتادگی رحم

ضعف عضلات کف لگن که رحم را در جای خود نگه می دارند باعث افتادگی رحم می شود. افتادگی رحم عوارض ناخوشایندی به همراه دارد. مثلا:

در موارد شدید افتادگی، شخص دچار زخم رحم، عفونت رحم یا بیرون زدگی رحم می شود. درمان این مشکل گاهی فقط با جراحی حل می شود یا درمان آن طول می کشد. در نتیجه بهترین کار پیشگیری از افتادگی این اندام مهم زنانه است.

عوارض افتادگی رحم

اگر شما هم نشانه ها و علائم افتادگی رحم را دارید، می توانید برای درمان آن به مطب خانم دکتر متین ذاکرین، جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. جهت دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

برای جلوگیری از افتادگی رحم چه باید کرد؟

روش های جلوگیری از افتادگی رحم روشهای سخت و پیچیده ای نیستند اما تاثیر به شدت مهمی دارند و به راحتی می توانید به کمک این روشها از افتادگی رحم جلوگیری کنید. این روشها عبارتند از:

حفظ تناسب اندام‌تان

اگر دچار اضافه وزن هستید حتما با ورزش و رژیم غذایی طبیعی و متعادل وزنتان را کاهش دهید. یکی از دلایل افتادگی رحم اضافه وزن است که به عضلات کف لگن و اندام های لگنی فشار می آورد.

پیشگیری از یبوست

یبوست از جمله دلایل مهم افتادگی لگن است. چون ماهیچه ها به خاطر فشار زیاد برای کمک به تخلیه دچار ضعف و افتادگی می شوند. بنابراین باید با خوردن روزانه ۸ لیوان آب و مصرف مواد غذایی فیبرداری مثل سبزیجات و غلات از بروز یبوست های مداوم جلوگیری کنید. اگر یبوست دارید حتما نسبت به درمان آن توجه نشان دهید.

ورزش روزانه

ورزش منظم و روزانه تمام عضلات شما را تقویت کرده و جریان خون را بهبود می دهد. همچنین به کاهش وزن شما نیز کمک می کند. البته ورزشهایی که شامل بلند کردن اجسام سنگین و وزنه هستند اصلا توصیه نمی شود چون باعث افتادگی رحم می شوند.

درمان سرفه های شدید

اگر به دلیل بیماری خاصی سرفه های مزمن دارید، این سرفه ها به ماهیچه های لگنی شما فشار می آورند و افتادگی رحم ایجاد می کنند. بنابراین با درمان سرفه های شدید می توانید از افتادگی رحم پیشگیری کنید.

پیشگیری از افتادگی رحم با درمان سرفه

ورزش برای افتادگی رحم

یکی از اصلی ترین راههای جلوگیری از افتادگی رحم برنامه‌ ورزشی‌ منظم‌ است. به خصوص انجام تمرینات ورزشی مثل کگل که مختص تقویت ماهیچه های کف لگن هستند، بسیار روش موثری است. تمرینات کگل به بهبود جریان خون در ناحیه تناسلی، تقویت عضلات کف لگن و نیز پیشگیری از افتادگی رحم و حتی درمان آن کمک می کند.

تقویت عضلات کف لگن در طول‌ بارداری‌ و پس‌ از زایمان

‌فشار وزن جنین در طی بارداری بر رحم و عضلات کف لگن از عوامل اصلی افتادگی رحم است. بسیار اهمیت دارد که در دوران بارداری خود حتما ورزشهای کگل در بارداری را انجام دهید. این کار به زایمان راحتتر شما و آسیب کمتر به دستگاههای تناسلی موقع زایمان کمک می کند.

این تمرینات را بعد از زایمان نیز باید ادامه دهید. هیچ چیزی به اندازه تقویت عضلات کف لگن در بارداری و بعد از آن نمی تواند در پیشگیری از افتادگی رحم به شما کمک کند. خانم های زیادی هستند که با وجود زایمان طبیعی با بهره مندی از این روشها از افتادگی رحم پیشگیری کرده اند.

تقویت عضلات کف لگن برای افتادگی رحم

شما هم برای تقویت عضلات لگن و جلوگیری از افتادگی رحم بعد از بارداری می توانید از راهنمایی های خانم دکتر متین ذاکرین، جراح و متخصص زنان در این زمینه مراجعه کنید. جهت دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

از کجا بدانیم ماهیچه های کف لگن کجا هستند؟

قبل از تقویت عضلات لگن با ورزشهایی مثل کگل، مهم است که اول از هر چیزی بدانید که این ماهیچه ها کجای لگن شما قرار دارند. برای تشخیص محل ماهیچه های کف لگن، راحتترین کار این است که موقع ادرار، جریان ادرار را قطع کنید. در این زمان به خوبی می توانید ماهیچه های کف لگن را شناسایی کنید. برای تمرینات کگل باید این عضلات را به خوبی بشناسید.

ورزش کگل برای افتادگی رحم

همانطور که گفتیم ورزش از مهمترین راه های پیشگیری از افتادگی رحم در زنان است که به تقویت عضلات کف لگن آنها کمک می کند. اگر می خواهید این تمرینات را در بارداری انجام دهید باید زیر نظر پزشک خود از تمرینات خاص کگل در بارداری کمک بگیرید. برای انجام تمرین کگل به صورت زیر عمل کنید:

  • عضلات کف لگن را منقبض کنید.
  • در این حالت ۷ تا ۱۲ ثانیه مکث کنید.
  • به حالت استراحت برگردید.
  • دوباره انقباض را انجام دهید و مکث کنید.

ورزش کگل برای افتادگی رحم

می توانید ۴ بار در روز و هربار ۱۰ مرتبه این کار را تکرار کنید. موقع نگه داشتن انقباض، نفس تان را حبس نکنید و عادی نفس بکشید. بعد از دو هفته کم کم می توانید نتیجه تمرین را ببینید.

پیشگیری از افتادگی رحم شدید

افتادگی رحم درجات مختلفی از خفیف گرفته تا درجات شدید را شامل می شود. در صورتی که افتادگی رحم شما خفیف باشد، به راحتی با استفاده از پساری رحم می توانید از افتادگی بیشتر رحم جلوگیری کنید. به کمک پساری رحم می تواند بالا کشیده شده و در جای خود نگه داشته شود.

به علاوه با انجام مداوم ورزشهای کگل به مدت چند ماه می توانید افتادگی رحم را درمان کرده و از افزایش درجه افتادگی آن جلوگیری کنید. افتادگی رحم می تواند به بقیه اندامهای لگنی مثل مثانه و مقعد نیز فشار وارد کرده و باعث افتادگی مثانه و مقعد شده و عوارض ناخوشایندی در زنان ایجاد شود. پس هر چه افتادگی رحم شدیدتر باشد افتادگی اندامهای دیگر لگن نیز تشدید می شود.

درمان افتادگی رحم با پساری

پساری یک ماده سیلیکونی است که جنس آن درجه یک و فاقد حساسیت است. پساری برای نگه داشتن و حمایت از رحم نصب می شود. با راهنمایی پزشک خود می توانید نوع پساری، اندازه آن و نحوه نصب این دستگاه را متوجه شوید. پساری واژینال را به راحتی می توان گذاشت و برداشت.

سخن پایانی

افتادگی رحم در اثر بالا رفتن سن، زایمان، چاقی و غیره در زنان ایجاد می شود. این عارضه می تواند باعث افتادگی مقعد، مثانه و سایر اندام های لگنی شود. علت اصلی این مشکل ضعف ماهیچه های کف لگن است. زنانی که در بارداری و بعد از زایمان ورزشهای تقویت لگن را انجام می دهند تا حد زیادی می توانند از افتادگی رحم پیشگیری کنند.

با ورزش، تقویت عضلات کف لگن با کگل، تغذیه مناسب و تناسب اندام می توان از افتادگی رحم پیشگیری کرد. همچنین کسانی که درجات خفیفی از افتادگی رحم دارند، می توانند با نصب دستگاه پساری در واژن از افتادگی بیشتر رحم جلوگیری کنند.

در صورتی که سوالی درباره راههای جلوگیری از افتادگی رحم دارید، می توانید سوالات خود را در بخش نظرات همین مقاله برای ما ارسال کنید. 

۴.۶/۵ - (۵۰ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *