درمان قطعی تکرر ادرار زنان در تهران (لیزر – پساری – دارو)

درمان-تکرر-ادرار-زنان-در-تهران

پر ادراری یا تکرر ادرار در زنان یکی از مشکلات رایج ادراری است. در این عارضه، بیمار در طول روز بیش از ۸ بار و شبها بیش از ۲ بار نیاز به دفع ادرار دارند. پر ادراری ممکن است به خاطر رژیم غذایی، خوردن مایعات زیاد، … باشد.
در این صورت نیازی به درمان تکرر ادرار زنان توسط پزشک نیست. اما در مواردی هم پر ادراری علامت یک بیماری حاد است که نیاز به درمان دارد. در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با موثرترین روشهای درمان قطعی تکرر ادرار در تهران آشنا کنیم. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

نشانه های تکرر ادرار در زنان

زیاد دستشویی رفتن از رایجترین علائم تکرر ادرار است. ممکن است پر ادراری در روز یا شب (شب ادراری) همراه با علائم زیر نیز باشد:

 • دردناک بودن دفع ادرار
 • ادرار کدر یا خونی
 • تب و لرز
 • درد و ضعف عضلانی
 • گیجی، خستگی یا افسردگی
 • علائم گوارشی مثل ناراحتی معده، یبوست، تهوع یا استفراغ
 • عطش زیاد یا اشتهای زیاد
 • درد شکم، کمر و پهلوها
 • مشکلات قلبی مثل تپش قلب، آریتمی، …

حتی ممکن است علاوه بر تکرر ادرار، بیمار دچار علائم بی اختیاری و عدم توانایی کنترل دفع ادرار شود.

تفاوت تکرر ادرار با بی اختیاری ادرار

در تکرر ادرار، بیمار بیش از حد نرمال نیاز به دفع ادرار دارد و روزانه به جای ۲ لیتر، ۳ لیتر ادرار دفع می کند. با اینحال می تواند دفع ادرار خود را کاملا کنترل کند. ولی در بی اختیاری ادرار، بیمار توانایی کنترل مثانه را نداشته و ادرار به طور غیر ارادی می ریزد.

علت تکرر ادرار در زنان چیست؟

به گفته خانم دکتر متین ذاکرین، جراح و متخصص زنان و زایمان، علت زیاد دستشویی رفتن خانمها عبارتند از:

تغذیه: مصرف زیاد مایعات، نوشیدنی های الکلی یا کافئینی مثل چای و قهوه، خوردن مایعات در ساعات نزدیک به خواب، خوردن غذاهای محرک مثانه و ادرار آور.

توجه: تکرر ادراری که ناشی از الگوی مصرف نوشیدنی ها است، می تواند به مرور زمان تبدیل به یک عادت شود.

عفونتهای واژینالی-ادراری: شامل عفونت مکرر واژن یا عفونتهای مثانه، مجاری ادراری یا کلیه ها (عفونت کلیه ها بسیار خطرناک است و عدم درمان آن باعث آسیبهای دائمی کلیه و عفونتهای خونی می شود.

برخی بیماریها: مثل دیابت نوع ۱ و ۲، التهاب روده بزرگ، سندروم مثانه دردناک (سیستیت‌ بینابینی‌)، سندرم مثانه بیش فعال، …

عوارض برخی داروها: مثل داروهای ادرارآور (کلرتیازید، …)، داروهای ضد پر فشاری خون، …

مشکلات عصبی: ضربه به سر، سکته مغزی یا بیماری های عصبی مثل ام اس که باعث مشکلات عملکردی مثانه می شوند.

هیپرکلسمی: تکرر ادرار به دلیل بالا بودن کلسیم خون که ناشی از ابتلا به بیماریهایی مثل پرکاری تیروئید، سل، ام اس یا برخی سرطانها (ریه، پستان، کلیه) است.

بارداری: فشار رحم به مثانه در هفته های اول بارداری که رحم در حال رشد است.

مشکلات دستگاه ادراری: وجود تومورهای مجاری ادراری، سنگ کلیه، سنگ مثانه، …

افتادگی اندامهای لگنی: پرولاپس رحم، واژن، مثانه، … که باعث فشار به مثانه و تکرر ادرار می شود.

همچنین، اضطراب و عفونتهای مقاربتی هم می توانند علت پر ادراری در زنان باشند.

بیشتر بخوانید: درمان افتادگی مثانه در تهران با جدیدترین روشها

علل نادر

علل کمتر شایع تکرر ادرار در خانمها عبارتند از:

 • سرطان مثانه
 • سرطان تخمدان
 • اختلالات عملکردی مثانه
 • پرتودرمانی ناحیه لگن

تکرر-ادرار-زنان

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر پر ادراری باعث مختل شدن زندگی و کارتان شده یا با علائم زیر مواجه شده اید، سریعتر به متخصص زنان یا اورولوژیست مراجعه کنید:

 • تب یا لرز
 • درد پشت یا پهلو
 • ترشحات واژینالی عفونی
 • استفراغ، افزایش اشتها یا تشنگی
 • خستگی
 • ادرار خونی یا کدر

برای درمان قطعی تکرر ادرار در تهران، می توانید از تخصص خانم دکتر متین ذاکرین در این زمینه بهره مند شوید. برای رزرو نوبت می توانید با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

نحوه تشخیص پر ادراری در زنان

برای تشخیص علت تکرر ادرار در زنان، علاوه بر معاینات لازم و سوال کردن در مورد علائم و سوابق بیماریهایتان، ممکن است پزشک آزمایش های زیر را نیز برایتان تجویز کند:

 • آزمایش خون
 • آزمایش ادرار
 • تست های عصبی (نورولوژی)
 • سیستومتری (اندازه گیری فشار داخل مثانه برای تعیین مشکلات عضلانی یا عصبی مثانه)
 • سیستوسکوپی (بررسی داخل مثانه و مجرای ادرار با استفاده از ابزاری به نام سیستوسکوپ)
 • نوار مثانه یا تست یورودینامیک (شامل آزمایش هایی مثل سیستومتری، اوروفلومتری، فشار مجرای ادرار و …)

همچنین ممکن است برای تشخیص علت تکرر ادرار بیمار به رادیوگرافی، سونوگرافی یا سی تی اسکن از شکم، کلیه و روده ها نیاز داشته باشد.

رایجترین-علل-تکرر-ادرار-در-زنان

درمان قطعی تکرر ادرار زنان در تهران

به گفته دکتر ذاکرین، با توجه به علت پر ادراری، راه های درمان تکرر ادرار در زنان عبارتند از:

دارو

پزشکان بهترین قرص تکرر ادرار را با توجه به نوع بیماریهای زمینه ای که باعث پر ادراری شده، تجویز می کنند. برخی از این داروها عبارتند از:

 • داروهای کنترل دیابت
 • آنتی بیوتیکها (درمان انواع عفونت ادراری-واژینالی)
 • قرص های مسکن
 • داریفناسین (برای درمان تکرر ادرار شبانه)
 • داروهای آنتی کولینرژیک مانند هیوسین، دیسیکلومین، آتروپین برای جلوگیری از انقباضات غیرطبیعی و بی اختیار عضلات دیواره مثانه

دسموپرسین استات، ایمی پرامین، میرابگرون، اکسی بوتینین، …. نیز از دیگر داروهایی هستند که برای درمان سریع تکرر ادرار در زنان تجویز می شوند.

بازآموزی مثانه

تکنیک های بازآموزی مثانه کمک می کنند بیمار بتواند ادرارش را طولانی تر نگه دارد و فاصله بین دستشویی ها بیشتر شود. بازآموزی مثانه ۱۲ هفته طول می کشد.

بیوفیدبک تراپی

 این روش شامل تکنیک های ذهنی است که در آن پزشک به شما یاد می دهد چطور پاسخ های غیرارادی بدن را کنترل و تنظیم کنید.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس به عضله مثانه به کاهش انقباضات مثانه بیش فعال، افزایش ظرفیت مثانه و کاهش بی اختیاری ادرار زنان کمک می کند.

پساری

پساری یک حلقه کوچک است که برای درمان پرولاپس های لگنی استفاده می شود. پساری توسط پزشک یا خودتان داخل واژن کار گذاشته می شود تا از دیواره واژن و اندام های لگنی حفاظت کند. نصب این دستگاه مانع فشار ناشی از پرولاپس لگن به مثانه و تکرر ادرار در زنان می شود.

نکته مهم: پساری روش خوبی برای درمان افتادگی اندامهای لگنی در زنان باردار و کسانی است که نمی توانند جراحی کنند.

درمان تکرر ادرار با لیزر

در این روش با استفاده از لیزرهای متنوعی مثل لیزر مونالیزا، لیزر آر اف واژن، لیزر ژولیت، … می توان مشکلات تناسلی-ادراری زنان را که باعث تکرر ادرار می شوند، برطرف کرد. درمان با این روش در کمتر از نیم ساعت و طی ۲ تا ۳ جلسه لیزر تراپی انجام می شود.

لیزر واژن سرعت ساخت کلاژن در دیواره واژن و مجاری ادرار را بیشتر کرده و آنها را تقویت می کند. با جوانسازی واژن با این روش، مشکلات تناسلی و ادراری که منجر به تکرر ادرار شده اند، به طور قطعی و سریع درمان می شوند.

روشهای جراحی

با توجه به علت تکرر ادرار زنان گاهی لازم است از روش های جراحی برای درمان تکرر ادرار زنان استفاده شود. مثلا:

 • کاشت محرک های عصبی کوچک زیر پوست برای تحریک و کنترل عملکرد عضلات کف لگن
 • درمان درجات شدید افتادگی رحم، واژن، راست روده و مثانه که با روشهای غیرجراحی قابل درمان نیستند.
 • جراحی برای درمان بی اختیاری ادرار شدید

درمان تکرر ادرار با لیزر در غرب تهران

برای درمان فوری تکرر ادرار زنان می توان با استفاده از لیزر مشکلات زیر را درمان کرد:

خشکی واژن

کاهش هورمون استروژن باعث خشکی واژن در زنان شده و ترشحات واژینالی را کاهش می دهد. در نتیجه شخص دچار عفونتهای مکرری می شود که به درمانهای دارویی جواب نمی دهند. این عفونتها زمینه ساز عفونت ادراری در زنان و تکرر ادرار هستند.

بهترین گزینه برای درمان علائم عفونت، خشکی واژن و پر ادراری در زنان، استفاده از لیزرهای CO2 واژن مثل لیزر مونالیزا است. پرتوهای لیزر مونالیزا با جوانسازی لایه مخاطی واژن، خشکی آن را برطرف کرده و به درمان تکرر ادرار زنان کمک می کنند.

لیزر-جوانسازی-واژن

آتروفی سیستم تناسلی-ادراری

آتروفی یا نازک شدن دیواره های واژن به دلیل عدم درمان خشکی واژن رخ می دهد. به دلیل سستی دیواره های واژن و مجاری ادرار ریسک مشکلات زیر بیشتر می شود:

 • افتادگی اندام های لگنی و فشار به مثانه
 • امکان سرایت باکتریهای واژن به مجاری ادراری
 • عفونتهای مکرر ادراری- واژینالی

بهترین روش درمان سریع تکرر ادرار در زنانی که دچار مشکل آتروفی شده اند، درمان با RF واژن است. امواج رادیوفرکانسی این دستگاه تمام لایه های دیواره واژن و مجرای ادرار را تقویت می کند.

بی اختیاری ادرار استرسی

زنانی که بی اختیاری ادرار استرسی دارند، با هر فشاری به شکم حین عطسه، سرفه، بلند شدن، … دچار ریزش ادرار و تکرر ادرار می شوند. یکی از مهمترین علل بروز این نوع از بی اختیاری در زنان، عدم درمان آتروفی واژن و ضعف عضلات کف لگن است.

امواج لیزر مونالیزا با تقویت و افزایش استحکام دیواره مجاری ادراری و واژن می توانند درمان سریع تکرر ادرار در زنان را انجام دهند. برای اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید مقاله درمان موثر بی اختیاری ادرار با لیزر را از این سایت بخوانید.

برای درمان قطعی تکرر ادرار با لیزر در تهران، می توانید از تخصص خانم دکتر متین ذاکرین در این زمینه بهره مند شوید. برای رزرو نوبت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

جمع بندی پایانی

تکرر ادرار در زنان به دلایل ساده ای مثل نوع تغذیه، میزان و نوع نوشیدنی های مصرفی و یا به دلیل بروز بیماریهای مزمنی مثل عفونت های سیستم ادراری، دیابت، … رخ می دهد. برای درمان تکرر ادرار زنان روشهای مختلفی وجود دارد که با توجه به علت پر ادراری تجویز می شوند.

درمانهای دارویی، پساری، لیزر و جراحی از جمله این روشهای درمانی هستند. لیزر واژن نیز یک درمان قطعی تکرر ادرار به دلیل مشکلات تناسلی-ادراری در زنان است که طی چند جلسه لیزر، تکرر ادرار را برطرف کند.

سوالات رایج درباره درمان تکرر ادرار زنان

معمولا سوالات زیر در مورد درمان فوری تکرر ادرار زنان پرسیده می شود:

راهی برای پیشگیری از تکرر ادرار هست؟

بله، می توانید با مصرف کمتر مایعات؛ نوشیدنی های کافئینی، گازدار یا و الکلی؛ غذاهای محرک مثانه مثل شکلات، گوجه فرنگی و غذاهای تند پر ادراری را کاهش دهید.

برای درمان تکرر ادرار در خانه راهی هست؟

اگر علت تکرر ادرار یک بیماری زمینه ای نباشد، انجام تمرینات کگل (برای تقویت عضلات اطراف مثانه و مجرای ادرار)، اصلاح تغذیه و نظارت بر مصرف مایعات بهترین درمان خانگی تکرر ادرار در زنان هستند.

برای درمان قطعی تکرر ادرار زنان باید به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

اغلب خانمها به دلیل بارداری، زایمان و افتادگی های لگنی دچار تکرر ادرار می شوند. بنابراین متخصص زنان بهترین دکتر تکرر ادرار زنان است. اگر به دلیل مشکلات کلیوی، مثانه ای یا عصبی دچار تکرر ادرار شده باشید، به پزشک مربوطه ارجاع داده می شوید.

اگر شما هم سوالی درباره راههای درمان قطعی تکرر ادرار در تهران دارید، در بخش نظرات می توانید آنها را بپرسید.

۴.۸/۵ - (۴۷ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۱۲ دیدگاه ها
 • خانم دکتر ببخشید من الان باردارم اما مدام مجبورم برم دستشویی. به نظرتون اینم مشکل تکرر ادرار محسوب میشه؟

  • نه عزیزم تکرر ادرار در بارداری مخصوصا هر چه دوره بارداری به پایان نزدیک میشه عادی هست زیرا جنین به مثانه فشار وارد میکنه.

 • سلام مرسی از مقاله خوبتون. من چون ورزشکارم مجبورم مایعات بیشتری مصرف کنم میخواستم بدونم ممکنه دچار تکرر ادرار بشم؟

 • سلام…من خيلي خيلي زياد دچار تكرر ادرار همراه با سوزش و درد ميشم…هر بار هم دكتر رفتم چه دكتر زنان چه متخصص مجاري ادرار بدون آزمايش اولين چيزي ك ميگن اينه ك عفونت ماه عسل گرفتي!!!و كلي آنتي بيوتيك ميدن ولي دوباره من دچارش ميشم و كلي اذيت ميشم…به نظر شما براي پيگيري و آزمايش و اين چيزا به دكتر زنان مراجعه كنم يا متخصص كليه!؟؟؟؟

  • بله به خاطر عدم رعایت بهداشت رابطه جنسی مرتب دچار عفونت به خاطر نزدیکی هستید. برای رفع این مشکل بهداشت لباس زیر و بهداشت جنسی رو رعایت کنید و در کنارش آنتی بیوتیک های تجویزی را طبق دستور پزشکتون ادامه بدید.

 • ممنون بابت اطلاعات خوبتون من روزى ٢ تا ٣ ليتر اب ميخورم و شايد بيشتر از ١٢ بار دستشويى ميرم با فاصله ها ى خيلى كم ميشه لطفاً نظرتون رو بگيد كه ايا اين موضوع بايد بررسى بشه يا طبيعى هست ؟ ممنون ميشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *