۲۰ پرسش و پاسخ با دکتر متین ذاکرین درباره کولپوسکوپی

پرسش-و-پاسخ-درباره-کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یکی از آزمایش های تشخیصی یا درمانی است که برای زنان متاهل تجویز می شود. چون این آزمایش بعد از جواب تست پاپ اسمیر انجام می شود، به طور طبیعی نگرانی ها و اضطراب هایی را ایجاد می کند. شما هم می توانید با خواندن این مقاله با این تست آشنا شده و اضطراب خود را مدیریت کنید.
ما در این مقاله سوالات پر تکرار در مورد کولپوسکوپی را از خانم دکتر متین ذاکرین، جراح و متخصص زنان پرسیده ایم که جواب آنها را در این مقاله می توانید بخوانید. برای دسترسی سریع می توانید از فهرست مطالب استفاده کنید.

درباره کولپوسکوپی

شاید سوال بسیاری از زنان این باشد که کولپوسکوپی یعنی چه و برای چه کاری انجام می شود. شاید با تجویز کولپوسکوپی دچار نگرانی شوید که چه اتفاقی افتاده است. در این بخش به سوالات شما در این مورد پاسخ داده شده است.

۱- کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی رحم یک تست تشخیصی برای سرطان دهانه رحم یا تغییرات پیش سرطانی است. اما گاهی از این روش برای درمان ضایعات پیش سرطانی و یا بدخیم دهانه رحم نیز استفاده می شود.

۲- پزشکان چه موقع کولپوسکوپی تجویز می کنند؟

معمولا اگر مورد مشکوکی در تست پاپ اسمیر دیده شود، پزشک برای اطمینان و تشخیص بهتر بیمار را کولپوسکوپی می کند.

۳- چه زنانی باید کولپوسکوپی انجام دهند؟

خانم هایی که مبتلا به زگیل تناسلی، سرطان دهانه رحم، التهاب در دهانه رحم، خونریزی و ترشحات غیرعادی در واژن یا درد و خونریزی موقع نزدیکی هستند حتما باید این تست را انجام دهند تا علت عارضه آنها مشخص شود. به علاوه هر خانمی که مورد مشکوکی در تست پاپ اسمیر داشته باید این تست را انجام دهد.

کاندیدهای کولپوسکوپی

۴- فرق پاپ اسمیر و کولپوسکوپی چیست؟

تست پاپ اسمیر یک غربالگری سالانه است که کمک می کند سلولهای دهانه رحم را که مشکوک به تغییرات پیش سرطانی یا سرطانی هستند، بررسی کنیم. اگر جواب تست مثبت باشد برای تشخیص قطعی از کولپوسکوپی استفاده می کنیم. اگر بیمار مشکلی داشته باشد، در روند درمان هم ممکن است کولپوسکوپی انجام دهیم تا از روند درمان و بهبود مطمئن شویم. در کل دقت کولپوسکوپی بالاتر و نتیجه آن دقیق تر از تست پاپ اسمیر است.

در صورتی که به تست کولپوسکوپی نیاز دارید، می توانید با تعیین وقت قبلی کولپوسکوپی خود را در مطب خانم دکتر متین ذاکرین انجام دهید. جهت تعیین وقت ویزیت و معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

نحوه ی انجام کولپوسکوپی

خانم های جوانی که اولین بار است کولپوسکوپی انجام می دهند، نگران نحوه انجام این تست و عوارض آن هستند. برای رفع نگرانی خود می توانید پاسخ های خانم دکتر ذاکرین را در این باره بخوانید:

۵- کولپوسکوپی چگونه انجام می شود؟

برای این تست هم مثل معاینه لگنی باید بخوابید و پاها را باز کنید. اول از اسپکولوم استفاده می شود تا دهانه واژن را باز کند و بعد دستگاهی به نام کولپوسکوپ وارد واژن می شود. کولپوسکوپ مجهز به لنز و چراغ است که به کمک آن پزشک می تواند دهانه واژن را خوب بررسی کند. اگر مورد مشکوکی وجود داشته باشد، بیوپسی انجام می دهیم. در کل این کار ۲۰ دقیقه بیشتر طول نمی کشد و کاملا سرپایی است.

۶- آیا کولپوسکوپی برای دختر هم انجام می شود؟

نه اصلا. چون این یک تست درون واژینالی است و به پرده بکارت آسیب می زند.

۷- اگر پریود باشیم می توانیم کولپوسکوپی کنیم؟

هر چند انجام این تست ضروری است ولی نباید موقع پریودی این کار را انجام دهید. چون بافت داخل واژن را در این مواقع درست نمی توان دید. اجازه بدهید ۴-۵ روز از پریودی بگذرد و به اصطلاح پاک شده باشید بعد برای کولپوسکوپی اقدام کنید.

کولپوسکوپی و پریودی

۸- دقت کولپوسکوپی چقدر است؟

تست کولپوسکوپی بسیار دقیق بوده و بالای ۹۹ درصد می تواند سلولهای سرطانی و زخم های پیش سرطانی را در مراحل ابتدایی بیماری تشخیص دهد. در حالی که دقت تست پاپ اسمیر ۶۰ درصد است.

عوارض کولپوسکوپی

به خاطر اینکه موقع کولپوسکوپی، بعضی ها فکر می کنند دستگاه کولپوسکوپ وارد واژن می شود، بسیاری از خانم ها نگران عوارض این تست هستند. با خواندن سوالات زیر می توانید با عوارض کولپوسکوپی آشنا شوید.

۹- آیا انجام کولپوسکوپی با عوارضی همراه است؟

نه. هیچ عوارضی ندارد. البته اگر در کولپوسکوپی لازم باشد بیوپسی انجام دهیم، فقط لکه بینی مشاهده می شود که آن هم چیز خاصی نیست. می توانم بگویم به حدی این تست بدون عوارض است که حتی آن را برای زنان باردار هم تجویز می کنیم. بعضی از خانم ها ممکن است کمی ترشحات تیره واژینالی هم داشته باشند که چیز مهمی نیست. اما اگر ادامه پیدا کرد و با تب، لرز، درد لگنی یا خونریزی زیاد همراه شد باید سریعا به پزشک مراجعه کنند.

۱۰- کولپوسکوپی درد دارد؟

نه. درد خاصی ندارد که نگران آن باشید. کسانی که بیوپسی واژینال انجام می دهند تا حدی درد دارد و بی حسی موضعی برای آنها استفاده می کنیم. به طور کلی بعد از کولپوسکوپی بیمار تا ۳-۴ روز احساس درد دارد که بعد از چند روز کاملا برطرف می شود.

مراقبتهای قبل و بعد از کولپوسکوپی رحم

قبل و بعد از کولپوسکوپی باید چه کارهایی انجام دهیم یا ندهیم. این موضوعی است که در این بخش می توانید پرسش و پاسخ های آن را بخوانید:

۱۱- آیا قبل از کولپوسکوپی باید کار خاصی انجام داد؟

یکی دو روز قبل از کولپوسکوپی نباید داروهای درون واژینالی استفاده کنید یا رابطه جنسی داشته باشید. اگر از درد می ترسید می توانید قبل از انجام تست، داروهای ضد درد معمولی مثل استامینوفن مصرف کنید. اگر باردار هستید یا داروی خاصی مصرف می کنید حتما به پزشک تان اطلاع دهید.

اقدامات قبل از کولپوسکوپی

۱۲- بعد از کولپوسکوپی می توانیم حمام برویم؟

بله مشکلی ندارد. همان روز می توانید دوش بگیرید البته نباید حمام طولانی داشته باشید.

۱۳- بعد از کولپوسکوپی هم نمی توان رابطه جنسی داشت؟

بله نباید تا ۱۰ روز بعد از کولپوسکوپی رابطه جنسی داشته باشید. چون خطر عفونت، خونریزی دهانه رحم و دردهای لگنی را زیاد می کند. در ضمن حتی تا دو روز بعد از انجام این تست نباید تامپون یا هر چیز دیگری را وارد واژن کنید.

۱۴- کولپوسکوپی به بستری شدن نیاز دارد؟

خیر. می توانید همان روز به کارهای عادی خودتان برگردید. به جز ورزش کردن که بعد از ۲ هفته می توانید ورزشهای سبک را شروع کنید. اما اگر بیوپسی شما زیاد بوده باید ۴ تا ۶ هفته از انجام ورزشهای حتی سبک بپرهیزید. تا زمان بهبودی باید مراقبتهای بعد از کولپوسکوپی را رعایت کنید.

۱۵- کسانی که کولپوسکوپی می کنند از کی می توانند دوش واژینال استفاده کنند؟

یک هفته الی ۱۰ روز بعد از کولپوسکوپی نباید دوش واژینال استفاده کنید. در ضمن، تا چند روز بعد از آن هم نمی توان از تامپون استفاده کرد. پس اگر لکه بینی دارید باید از پد نوار بهداشتی استفاده کنید.

شما نیز می توانید برای انجام کولپوسکوپی یا تست پاپ اسمیر به مطب خانم دکتر متین ذاکرین، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. جهت تعیین وقت ویزیت و معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

سوالات متفرقه درباره کولپوسکوپی

در ادامه بعضی از سوالات دیگری که درباره کولپوسکوپی زیاد پرسیده می شود به همراه پاسخ آنها آمده است:

۱۶- مراکز انجام کولپوسکوپی در تهران کجاها هستند؟

به دلیل گران بودن این دستگاه، فقط بعضی از بیمارستانها مجهز به دستگاه کولپوسکوپی هستند. وضعیت شهرهای دیگر هم به همین صورت است. با این حال خوشبختانه امکان انجام کولپوسکوپی در مطب خودم هست و برای بیمارانم انجام می دهم. البته خانم ها از قبل باید برای گرفتن نوبت کولپوسکوپی با شماره ۰۲۱۴۴۴۰۹۱۴۷ تماس بگیرند.

مراکز انجام کولپوسکوپی در تهران

۱۷- باید برای کولپوسکوپی به چه پزشکی مراجعه کنم؟

در صورتی که به کولپوسکوپی نیاز داشته باشید، بهترین دکتر برای کولپوسکوپی، پزشک متخصص زنان است. اگر مطب مجهز به دستگاه باشد برای شما همان جا انجام می دهند در غیر این صورت به بیمارستانی که این آزمایش را انجام می دهند، ارجاع داده می شوید.

۱۸- بیمه هزینه کولپوسکوپی را تحت پوشش قرار می دهد؟

بله. خوشبختانه بیشتر بیمه های تکمیلی هزینه این تست تشخیصی را پوشش می دهند.

۱۹- هزینه کولپوسکوپی چقدر است؟

فاکتورهای مختلفی روی هزینه تاثیر می گذارد. مثلا این که آیا بیمار نیاز به نمونه برداری یا بیوپسی دارد یا نه. یا این که این تست را کجا انجام می دهید.

۲۰- اضطراب بیمار برای کولپوسکوپی آیا روی نتیجه تست تاثیر دارد؟

خیر روی نتیجه تست تاثیری ندارد ولی اضطراب باعث می شود بیشتر از حالت عادی درد احساس کنید و اذیت شوید. به همین دلیل از بیمار می خواهیم قبل از کولپوسکوپی تا حد ممکن استرس خود را کنترل کند.

در صورتی که سوال دیگری در مورد کولپوسکوپی دارید، زیر همین مقاله در بخش نظرات سوالات خود را بپرسید. 

۴.۷/۵ - (۴۸ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *