پاپ اسمیر

پاپ-اسمیر

تست پاپ اسمیر یکی از مهمترین روشهای بررسی سلامت دستگاه تناسلی در خانمهاست که بوسیله آن می توان از وضعیت سلامت دهانه رحم مطمئن شد. امروزه از این تست جهت شناسایی سلولهای سرطانی یا پیش سرطانی دهانه رحم استفاده می شود و از آنجایی که تست ارزان و ساده ای است، انجام غربالگری سرطان دهانه رحم بصورت سالیانه توسط پاپ اسمیر بسیار پیشنهاد می شود. در ادامه در این مقاله به معرفی کامل این تست می پردازیم. برای دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

آزمایش پاپ اسمیر (Pap Smear) یا آزمایش اسمیر همانند آزمایش کولپوسکوپی یک نوع تست غربالگری است که در آن نمونه‌ های سلولی را از قسمت دهانه رحم دستگاه تولید مثل زنان برداشته و مورد آزمایش و بررسی قرار می دهند. با اینحال بین این دو تست پاپ اسمیر و کولپوسکوپی تفاوتهایی وجود دارد. آزمایش پاپ اسمیر به منظور کشف سرطان یا عارضه هایی است که به سرطان فرد منجر می شوند.

پاپ اسمیر

این آزمایش بهترین شیوه برای شناسایی عوارض پیش‌ سرطانی مخفی و تومورهای کوچکی است که به سرطان دهانه رحم منتهی می شوند. از ویژگی های دیگر این تست می توان به ارزان، ساده و قابل اندازه گیری بودن آن اشاره کرد.

این آزمایش به چه کسانی توصیه می شود؟

این آزمایش در زنان متاهل و بالای ۱۸ سال انجام می شود. همچنین به کسانی که در معرض خطر سرطان سرویکس (سرطان دهانه رحم) هستند، بیشتر توصیه می شود. این سرطان در زنان بین ۳۵ تا ۴۵ سال بیشتر مشاهده شده است.

چه کسانی بیشتر در معرض سرطان دهانه رحم هستند؟

افرادی که در خانواده آنها سابقه ابتلا به این سرطان وجود دارد

 • افرادی که دخانیات مصرف می کنند و معتاد هستند
 • افرادی که در سنین پایین ازدواج کرده اند
 • افراد نازا و یا افرادی که زایمان نداشته اند
 • افرادی که همسرشان دارای چند شریک جنسی است
 • افرادی که همسرشان ختنه نشده است
 • افرادی که خودشان چند شریک جنسی دارند
 • افراد مبتلا به ایدز
 • افراد دارای عفونت و زگیل های تناسلی (بیشتر بخوانید: آشنایی با زگیل تناسلی و درمان آن)

در ۱۰ درصد موارد مشاهده شده هم سرطان دهانه رحم ژنتيكي بوده كه با تشخيص و نظر پزشك مشخص مي شود.

خانم دکتر ذاکرین (متخصص زنان و زایمان) توصیه می کنند: این تست در افراد عادی توصیه می شود به مدت ۳ سال بصورت سالیانه انجام شود و اگر مورد خاصی نبود آن را هر ۳ سال یک بار انجام دهند. انجام این تست برای زنان باردار در ۳ ماه اول بارداری موردی ندارد. و بعد از اینکه شخص زایمان کرد، حداقل ۸ هفته بعد می تواند این تست را انجام دهد. این تست را در زنان بالا ۶۵ سال در صورتی که طی ۱۰ سال اخیر این آزمایش را منظم داشته اند و ۶ نمونه آنها نرمال بوده است میتوان آزمایش را قطع کرد.

آیا دختران باکره هم امکان دارد سرطان دهانه رحم بگیرند؟

بله. سرطانها تغییر شکل نامتعادل سلولی هستند و از آنجایی که سرطان دهانه رحم عمدتا توسط ویروس زگیل تناسلی ایجاد می شود، در صورت ابتلا به این بیماری امکان ابتلا به سرطان دهانه رحم در دختران هم وجود دارد.

نحوه انجام پاپ اسمیر

آیا آزمایش پاپ اسمیر در دختران باکره و مجرد هم انجام میشود؟

در مورد دختران باکره باید گفت خیر، زیرا با ورود اسپکلوم (وسیله ی آزمایش) به پرده بکارت آسیب وارد می شود لذا در دختران باکره این تست قابل انجام نیست. حداکثر کاری که می توان برای دختران انجام داد نمونه برداری از ترشحات واژن است که متاسفانه به هیچ عنوان دقت پاپ اسمیر را ندارد و به ما هیچ چیزی در مورد سلامت دهانه رحم نمی گوید.

بهترین زمان و شرایط انجام پاپ اسمیر

این تست باید در فاصله روزهای ۱۸-۱۲ سیكل قاعدگی انجام بشود و بهترین زمان انجام آزمایش حدود روز ۱۵ چرخه قاعدگی می باشد.
شخصی که می خواهد این آزمایش را انجام بدهد باید با شرایط زیر به آزمایشگاه مراجعه کند:

 • در ۴۸ ساعت قبل از انجام این آزمایش، ژل، كرم و داروهای واژینال استفاده نکند.
 • از ۴۸ ساعت قبل دوش واژینال استفاده نکرده باشد.
 • از ۲۴ یا ۴۸ ساعت قبل آمیزش جنسی نداشته باشد و پیش از انجام آزمایش معاینه واژینال نیز نشده باشد.
 • در زمانی که عفونت شدید باشد به طوری که ترشحات خیلی زیاد هستند نباید آزمایش صورت گیرد.

برای آزمایش مجدد باید فاصله زمانی ۸ هفته از نمونه گیری قبل گذشته باشد.

اگر شخص قبل از آزمایش، مثانه خود را خالی کرده باشد و در زمان آزمایش نفس عمیق و شل کردن عضلات را انجام دهد آزمایش وی راحت تر خواهد بود.

تزریق چربی به واژن

آیا تست پاپ اسمیر دردناک است؟

پاپ اسمیر در هنگام معاینه لگنی انجام می ‌شود و انجام آن بسیار ساده، سریع و بدون درد است. در این آزمایش با وسیله ایی به نام اسپکولوم رحم را باز نگه می دارند و سپس وسیله نمونه گیر(اسپاچولا) را درون دهانه رحم قرار می دهند و به اندازه سیصد و شصت درجه چرخانده می شود که از این طریق نمونه ها از رحم و دهانه رحم برداشته می شود.

سپس نمونه های جمع آوری شده بر روی یک اسلاید شیشه قرار داده می شوند و برای بررسی های بیشتر به آزمایشگاه فرستاده می شوند. در آزمایشگاه، آسیب شناس می تواند سلول های غیرطبیعی را که امکان دارد سلول های پیش سرطانی یا سرطانی باشند، شناسایی کند و نتیجه نهایی ارسال می شود. به طور کلی این آزمایش دردناک نبوده، اما معاینه لگنی ممکن است اندکی برای شخص ناراحت کننده باشد.

نمونه برداری در پاپسمیر

بعد از پاپ اسمیر چه کنیم؟

انجام آزمایش پاپ اسمیر عوارض قابل ملاحظه ای نداشته اما ممکن است در واژن مقداری خونریزی ایجاد شود که در این صورت بهتر است متخصص در جریان گذاشته شود. افرادی که آزمایش را انجام داده اند می توانند بلافاصله تمامی فعالیت های خود را انجام بدهند و مشکل خاصی نخواهند داشت. لکه بینی بعد از پاپ اسمیر مساله مهمی نیست اما چنانچه خونریزی شدیدی بعد از پاپ اسمیر داشتید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

برخی مواقع به دلیل پاپ اسمیر غیرطبیعی، نیاز است که بیمار کولپوسکوپی شود. در کولپوسکوپی با دقت بالای ۹۹ درصد، می توان نوع زخم و عفونت را مشخص کرده و درمانی متناسب با آن تجویز کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر نوصیه می کنیم مقاله همه چیز در مورد کولپوسکوپی و هزینه آن را مطالعه بفرمایید.

نتیجه آزمایش پاپ اسمیر

معمولا نتیجه آزمایش بعد از ۳ هفته مشخص می شود. در تفسیر و خواندن تست پاپ اسمیر جوابهای مختلف معانی زیر را به همراه دارند:

پاپ اسمیر طبیعی: یعنی دهانه رحم، طبیعی به نظر می رسد و مشکلی وجود ندارد.

پاپ اسمیر غیرطبیعی: یعنی سلول‌ های آزمایش شده، ظاهر طبیعی نداشته‌ اند. در این صورت، ممکن است تکرار آزمایش لازم باشد.

پاپ اسمیر مثبت: چنانچه نتیجه پاپ اسمیر تغییرات سلولی غیرطبیعی و سرطانی را نشان بدهد دراین صورت فرد بیمار می باشد در چنین شرایطی باید اقداماتی برای بیمار انجام داده شود. اگر تشخیص، به موقع و در مراحل اولیه ابتلا صورت باشد، جای نگرانی نیست و درمان معمولا با برداشتن بخشی که دچار تغییرات سلولی شده یا برداشتن کل رحم بیمار انجام می شود. ولی درصورتی که تشخیص به موقع صورت نگرفته باشد و ابتلا به سرطان در مراحل پیشرفته باشد، درمان سخت تر خواهد شد. در چنین شرایطی ممکن است، غدد لنفاوی و قسمت های دیگر بدن هم تاحدودی درگیر سرطان شده باشند. وقتی این اتفاق بیفتد، در چنین شرایطی علاوه بر عمل جراحی، رادیوتراپی و گاهی شیمی درمانی برای بیمار، توصیه می شود که تشخیص این مسئله برعهده پزشک است.

در مواردی پاپ اسمیر گاهی نشان ‌دهنده عفونت هم هست، اما نمی‌ توان از این آزمایش برای تشخیص بیماری ‌های آمیزشی استفاده کرد و آزمایش‌ های اختصاصی تر لازم است.

بیشتر بخوانید: آیا سرطان دهانه رحم کشنده است

هزینه تست پاپ اسمیر

از آنجایی که ممکن است هزینه ها و تعرفه ها در زمانی که شما این مقاله را می خوانید با زمانی که ما مقاله را نوشته ایم تفاوت داشته باشد، برای دریافت هزینه آزمایش پاپ اسمیر پیشنهاد می کنیم با مطب خانم دکتر ذاکرین تماس بگیرید.

چنانچه شما هم دچار لکه بینی های غیرمتعارف هستید به احتمال زیاد نیاز به معاینه و تست پاپ اسمیر دارید. در مواردی که مساله حادتر است پزشک جهت دریافت نتایج دقیق تر به کولپوسکوپی متوسل می شود. در کولپوسکوپی دهانه رحم بصورت دقیق بررسی شده و پزشک می تواند بهترین درمان را اتخاذ کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

اگر سوالی در مورد پاپ اسمیر دارید که جواب آن را در این مقاله پیدا نکردید می توانید در زیر همین مقاله و در بخش نظرات آن را ارسال کنید.

۴.۷/۵ - (۴۵ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۳۲ دیدگاه ها
  • سلام خیر صحت نداره. ببینید دوست عزیز ویروس زگیل تناسلی هم یه ویروسه مثل بقیه ویروسها که باعث بیماری به اسم زگبل تناسلی میشه. برای پیشگیری و درمانش روشهای علمی اومده و پروتکلهای درمانی ویژه ای در سطح جهانی وجود داره. اگر مبتلا به این ویروس شدین انجام پاپ اسمیر و در صورت نیاز کولپوسکوپی دوره ای ضروریه و در کنارش باید با تقویت ایمنی بدن سعی در دفع ویروس داشته باشید. این قارچها با این اسمهای دهان پرکن هیچ جایی و در هیچ مقاله ای بررسی نشدن و الان که من دارم جواب پیام شما رو میدم به عنوان روش کمک درمانی هم مطرح نیستن چه برسه به روش درمان! پیشنهاد میکنم برای تقویت سیستم ایمنی بدن مقاله پاکسازی ویروس hpv رو مطالعه و نکاتش رو انجام بدین. بسیار مفیدتر خواهد بود.

 • سلام خانم دکتر من شش ماه پیش به خاطرعفونت به دکتر مراجعه کردم بعد از معاینه گفتن زخم دارم پاپ اسمیر و کولپوسکوپی انجام دادم مشکلی نشون نداد، بعد از چه مدت دوباره باید تکرار بشن؟ واینکه این زخمها میتونه جدی باشه؟

  • سلام عزیزم اگر هر دوشون نرمال بوده سال دیگه پاپ اسمیر رو تکرار کن. انجام کولپوسکوپی بصورت دوره های سه ساله پیشنهاد میشه. البته در صورتیکه نتایج پاپ اسمیر مشکوک باشه انجام کولپو با نظر متخصص ضروری و لازمه.

 • در تست تایپینگ اگر مشخص شود که سلول سرطانی نیست و فقط زگیل تناسلی تیپ ۱۶ و ۳۱تا ۶۶ هست ایا لازهم کولپوسکوپی لازم هست؟ یا اینکه همان زگیل و سیستم ایمنی بدن درمان شود؟

  • سلام عزیزم. تایپینگ نمیتونه تغییر سلولی رو نشون بده و فقط نوع ویروس رو نشون میده. پاپ اسمیر تغییرات رو نشون میده که بعضی وقت ها دچار خطا میشه. کولپوسکوپی آزمایش بسیار دقیق با خطای زیر یک درصد هست. بهتره کولپوسکوپی هم انجام بشه.

 • با سلام.دکتر به من گفت زخم دهانه رحم داری پاپ اسمیر برام انجام دادن جواب اومد گفتن عفونت و التهاب داری دارو برام نوشتن و گفتن باید حتما فریز بشی.اما با مراجعه به یه دکتر دیگه گفتن چون هنوز بچه نداری بعد از بچه دار شدنت فریز و انجام میدیم.الان ۲ دوره دارو مصرف کردم اگر فعلا نخوام بچه دار شدم باید چه کار کنم؟در ضمن ۲سال ازدواج کردم و۳۳ سالمه.

  • سلام عزیزم. به هیچ وجه همینطوری فریز نکن و به جاش حتما آزمایش کولپوسکوپی رو انجام بده. کولپوسکوپی دقیقا نشون میده که در دهانه رحم چی میگذره و هم شما و هم پزشکتون متوجه میشن که این التهابی که میگن چیه. خیلی وقتها میتونه یه التهاب ساده باشه و در برخی موارد میتونه یه تغییر سلولی باشه که خیلی خوشایند نیست. در مورد دوم با انجام فریز زخم دهانه رحم، شما به اون تغییرات سلولی که فرصت رشد و پیشرفت میدین. پیشنهاد میکنم مقاله درمان قطعی زخم دهانه رحم رو مطالعه کنید.

 • خانم دکتر لطفا ب من جواب بدین….من پاپ اسمیرم التهاب بود ک است اچ‌پی وی سروتایپینک هم دادم و از نظر اچ‌پی وی منفی بود ..کولپوسکوپی کردم ،cinیک نشون داد ب همراه اچ‌پی وی….کدوم درسته اخه؟ چرا دو‌حواب متفاوت دارم من…و اینکه اگه این ویروس رو‌گرفتم آخه از کحا؟ من نه رابطه ی پر خطر داشتم نه زندگی ناسالمی

  • سلام دقت کولپوسکوپی بالای ۹۵ درصد هست اما پاپ اسمیر خطای زیادی داره. به همین دلیلکولپوسکوپی به جای پاپ اسمیر توصیه میشه. جواب کولپوسکوپی معتبرتره و بر اساس اون درمان رو شروع کنید. ضمن اینکه دقت کنید که راههای انتقال ویروس زگیل تناسلی تنها از طریق رابطه جنسی نیست و مراکز اپیلاسیون غیربهداشتی یا توالتهای فرنگی هم میتونن باعث ابتلا و انتقال ویروس بشن.

 • سلام وقت بخیر میخواستم بدونم در شرایط زیر هم پاپ اسمیر لازمه؟ یک، دختر مجردی که رابطه جنسی نداره دو، خانمی که در یک رابطه است، ولی هردو طرف سالم هستند و شریک جنسی دیگری ندارند

  • سلام در حالت اول نیاز نیست اما در حالت دوم باید حتما حتما انجام بشه. البته پاپ اسمیر سالیانه منظورمه. انجام پاپ اسمیر بعد از ازدواج بصورت سالیانه ضروریه و علت بیماریهای دهانه رحم، زخم دهانه رحم و حتی سرطان دهانه رحم، تنها شریک جنسی آلوده نیست و میتونه عوامل مختلفی تاثیرگذار باشند.

 • خانم دکتر جان مجردها که نمیتونن این تست رو انجام بدیم آیا میشه با آزمایش ادرار متوجه عفونت واژن شد؟

  • سلام خیر. میشه از ترشحات واژن نمونه گرفت. نمونه گیری از ترشحات واژن نتایج قابل قبولی ارائه میده و قابل اطمینانه.

  • سلام ۲۴ ساعت بهتره.اما برخی نمونه ها تا یک هفته هم میشه. بهرحال توصیه میکنم نمونه رو همون ۲۴ ساعته تحویل آزمایشگاه بدین تا از نتایج اون بشه اطمینان حاصل کرد.

 • سلام خانم دکتر، من ۷ ساله ازدواج کردم تست پاپ اسمیرم همیشه خوب بود، تا این دفعه آخر تغییرات خفیف سلولی دیده شد، تست hpv دادم، الان میگن باید کولپوسکوپی بشم. خیلی نگرانم. مشکل جدی ای وجود دارده؟

  • سلام. تغییرات خفیف سلولی نگران کننده محسوب نمیشن. تجویز کولپوسکوپی برای اطمینان از سلامت دهانه رحم و البته بررسی دقیق تر این تغییرات هست. ولی از اونجایی که میگی هر سال پاپ اسمیر دادی و مشکلی نبوده الان هم انشاا… مشکل خاصی نیست و با دارو درمان میشی 🙂

 • سلام خانوم دکتر من یه ساله نامزدم ،الان فهمیدم زیگل تناسلی از همسرم گرفتم. پیش دکتر زنان رفتم لیزر کرد برام .من هنوز دخترم.همسرمم تحت درمانه رابطه هم نداریم الان.من تست پاپ اسمیر میتونم انجام بدم باتوجه به اینکه دخترم؟؟

  • سلام. نه عزیزم. انجام تست پاپ اسمیر با پرده بکارت غیرممکنه و این تست به پرده بکارت دختران آسیب میزنه. بهترین روش برای بررسی درون واژن استفاده از ترشحات واژن و نمونه گیری از اونهاست که بدلیل محدودیتها بهترین روش محسوب میشه.

 • تست پاپ اسمیر رو کجا باید داد؟ مطب دکتر زنان همشون این کار رو انجام میدن؟ من قبلا رفتم دکتر زنان نمونه رو برداشت بعد رفتم یه جای دیگه دادم برام آزمایشش کردن..نمیشه یجا باشه که هم نمونه بگیره هم ازمایشش رو انجام بده؟

  • سلام. انجام تست پاپ اسمیر در مطب متخصصین زنان انجام میشه و خب همونطوری که خودتون گفتین باید نتیجه رو به آزمایشگاه ببرید. مگر اینکه به یه کلینیک یا درمانگاهی مراجعه کنید و همزمان با تست پاپ اسمیر، آزمایشگاه هم همونجا باشه و بتونین نمونه رو همونجا تحویل بدین.

 • سلام، روز بخیر خانم دکتر من حدود ۵ ماه هست که یک هفته قبل از پریودی دچار لکه بینی میشم و این فقط یکبار اتفاق میفته.ایا می تونه علت جدی داشته باشه؟

  • سلام چون بعد از پاپ اسمیر، احتمال لکه بینی وجود داره توصیه میشه معمولا تا از تمام شدن لکه بینی صبر کنید که معمولا ۴۸ ساعت پیشنهاد میشه. با اینحال هیچ منع جدی وجود نداره و اگر احیانا بعد از پاپ اسمیر رابطه جنسی داشتید نگران نباشید.

 • سلام دکتر من خارج واژنم دوتا خال گوشتی زدم یه دکتر گفت خاله یه دکتر گفت زیگیله در هر صورت من باکره ام تماس جنسی ناکامل داشتم میترسم تیپای خطرناک هم مبتلا شده باشم و میترسم برای ازدواجم مشکل ایجاد بشه لطفا راهنماییم کنید

  • سلام. اول از همه اینکه به متخصصی مراجعه کنید که بتونه کامل و درست تشخیص بده و یا با نمونه برداری مطمئن شه با زگیل تناسلی سروکار داره یا خیر. بعد از معاینه چشمی، چون باکره هستید و نمیشه پاپ اسمیر انجام داد از ترشحات واژن نمونه بگیرید و برای آزمایشگاه بفرستید تا مشخص شه به زگیل تناسلی در داخل واژن مبتلا هستید یا خیر. تنها بعد از تشخیص درست بیماریه که میشه گفت حالا چه مسیر درمانی رو شروع باید کرد.

 • سلام خانم دکتر . من هنگام نزدیکی خونریزی دارم ، hpv 39-51 دارم و و پاپ اسمیرم هم ASCUS هست . سابقه خانوادگی سرطان ندارم اما سیگاری هم هستم ، احتمال سرطان توی مورد من زیاده ؟

  • سلام چون جواب پاپ اسمیر شما ASCUS یعنی غیر قابل تشخیص از لحاظ بدخیمی یا خوش خیمی بوده، توصیه من به شما انجام کولپوسکوپی است. ابتلا به سرطان دهانه رحم ربطی به سابقه خانوادگی نداره چون در اثر ابتلا به ویروس HPV ایجاد میشه و سیگار مسلما تاثیر زیادی میتونه در ابتلا به این سرطان داشته باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *