تفسیر و خواندن تست پاپ اسمیر

تفسیر-تست-پاپ-اسمیر

تست پاپ اسمیر، یک تست غربالگری است که برای تشخیص یا جلوگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم در زنان انجام می شود. در این مقاله به تفسیر نتیجه تست پاپ اسمیر خواهیم پرداخت. پیش از هر چیز باید گفت که این مقاله صرفا جهت آشنایی شما با تفسیر تست پاپ اسمیر است. تفسیر پزشک از این تست تنها تفسیری است که قابل اعتماد است و نه تفسیر تست پاپ اسمیر که خودتان انجام می دهید. برای دسترسی سریع تر به تیترهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

برگه جواب آزمایش پاپ اسمیر

هر برگه جواب تست پاپ اسمیر از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. در این قسمت از مقاله با اصطلاحات هر بخش از برگه جواب برای تفسیر آزمایش پاپ اسمیر آشنا خواهید شد.

قسمت اول: SPECIMEN TYPE

نوع روش نمونه گیری در این بخش ذکر می شود. معمولا دو گزینه در این بخش تیک زده می شوند:

Conventional: جواب آزمایش پاپ اسمیر Conventional یعنی اینکه روش نمونه گیری سنتی بوده است.

liquid based: جواب آزمایش پاپ اسمیر liquid based به این معناست که از روش جدید برای نمونه برداری استفاده شده است. معنای این عبارت «پاپ اسمیر مایع» است.

قسمت دوم: SPECIMEN ADEQUACY

بخش دوم برگه جواب تست پاپ اسمیر مربوط به کیفیت نمونه ای است که برای پاتولوژیست ارسال شده است. تفسیر این بخش به صورت زیر است:

Satisfactory: جواب تست پاپ اسمیر satisfactory به معنای کیفیت رضایت بخش نمونه است.

Unsatisfactory: یعنی کیفیت نمونه گیری رضایت بخش نیست. بنابراین مجبورید ۲ ماه بعد از تست اولیه دوباره تست بدهید چون نمونه ارسال شده بدلیل وجود خون یا التهاب برای پاتولوژیست قابل خواندن نیست. پس بهتر است پزشکی نمونه گیری را انجام دهد که در انجام این کار تجربه و مهارت کافی دارد.

برگه جواب آزمایش پاپ اسمیر

شما هم می توانید برای انجام صحیح تست پاپ اسمیر خود به مطب خانم دکتر متین ذاکرین، جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. برای رزرو نوبت می توانید با شماره‌ ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

Endocervical/Transformation zone present or absent: ناحیه گذار قسمتی از بافت دهانه رحم است که در آن بافت واژن به بافت رحم تغییر می کند. این بخش بیشتر در معرض سرطان قرار دارد. بنابراین وجود ناحیه گذار در نمونه بسیار مهم است.

اگر این بخش در نمونه دیده نشود به خصوص در دختران نوجوان و زنان یائسه حتی اگر تست پاپ اسمیر طبیعی باشد با این وجود پاتولوژیست درخواست آزمایش های بیشتری را دارد. بنابراین این گزینه در برگه جواب تست پاپ اسمیر علامت زده می شود.

قسمت سوم: INTERPRETATION/RESULT

موقع خواندن جواب آزمایش پاپ اسمیر از این بخش برای اطلاع از نتیجه تست پاپ اسمیر استفاده می شود که گزینه های آن به طور کامل در بخش های بعدی توضیح داده می شود.

تفسیر جواب تست پاپ اسمیر Inflammation: در این قسمت از برگه آزمایش، التهاب دهانه رحم و شدت عفونت در ترشحات یا بافت دهانه رحم گزارش می شود. جواب های این قسمت از تست پاپ اسمیر به صورت زیر است:

Severe: این عبارت نشان می دهد که التهاب شدید است و در دهانه رحم عفونت وجود دارد.

Moderate :Moderate در تست پاپ اسمیر التهاب های متوسط دهانه رحم را نشان می دهد.

Mild :Mild در آزمایش پاپ اسمیر بیانگر وجود التهاب خفیف در دهانه رحم است.

تفسیر جواب تست پاپ اسمیر Organism: منظور از ارگانیسم، وجود عوامل بیماری زا در نمونه است. عوامل بیماری زا یا ارگانیسم ها ممکن است ویروس، قارچ، باکتری یا انگل باشند. تیک خوردن موارد زیر، وجود ارگانیسم های زیر را گزارش می کنند:

تفسیر جواب تست پاپ اسمیر Organism

Normal flora: باکتری هایی که به طور طبیعی در فلور واژن همیشه حضور دارند.

Trichomonas vaginalis: انگل تک سلولی تریکوموناس که از راه رابطه جنسی منتقل می شود. این انگل باعث درد موقع نزدیکی، التهاب واژن و ایجاد ترشحات بدبوی واژن می شود.

Candida: قارچی است که معمولا باعث واژینیت قارچی (عفونت قارچی واژن) در زنان می شود.

Shift in flora/ Bacterial vaginosis: به هم خوردن فلور طبیعی باکتریهای واژن باعث عفونت باکتریایی واژن می شود. عفونت باکتریایی با ترشحات واژینالی بد بویی مثل بوی ماهی همراه است.

Cellular changes consistent with herpes simplex virus: این مورد وقتی تیک می شود که ویروس هرپس باعث تغییر شکل سلولی در نمونه شده باشد. این نتیجه آزمایش نشان می دهد که بیمار به آزمایش های بیشتری نیاز دارد.

قسمت چهارم: Epithelial cell abnormalities

این بخش از تست پاپ اسمیر به معنای شواهد غیرطبیعی سلول‌های اپیتلیال است. این بخش مهمترین قسمت تست پاپ اسمیر بوده و ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم را نشان می دهد. در تست پاپ اسمیر عمدتا ضایعات سلول‌ها پوشاننده ی سطح سرویکس یعنی Epithelial cell بررسی می شوند. این سلولها شامل موارد زیرند:

Squamous cell: سلول های سنگفرشی که به طور طبیعی دیواره واژن و پایین سرویکس را پوشانده اند.

Glandular cell: سلول های استوانه‌ای که به طور طبیعی بخش بالایی سرویکس را پوشانده اند.

بررسی ضایعات سلولی در سلولهای نام برده شده می تواند به تشخیص زود موقع سرطان سرویکس کمک کند.

تفسیر تست پاپ اسمیر Epithelial cell abnormalities

تغییراتی که در سلولهای اپیتلیال ایجاد شده است به صورت زیر مشخص می شوند:

ضایعات مربوط به Squamous cell

برای خواندن جواب تست پاپ اسمیر، موارد زیر می تواند به شما کمک کند:

ASC-US) Atypical squamous cells of undetermined significance): یعنی سلول‌های سنگفرشی غیر معمولی با ارزش نامشخص. البته چنین جوابی تغییرات پیش سرطانی را نشان نمی دهد و احتمالا بیمار به آزمایشات بیشتری نیاز دارد.

تفسیر تست پاپ اسمیر Squamous cell

ASC-H) Atypical squamous cells, cannot exclude HSIL ): به معنی تغییرات سلولی غیرمعمول و مشکوک به HSIL است. بنابراین بیمار باید آزمایشهای دیگری انجام دهد.

LSIL) Low grade squamous intraepithelial lesion): این نتیجه نشانگر ضایعات درجه پایین و پیش سرطانی است. همچنین نشان می دهد احتمالا بیمار با ویروس های زگیل تناسلی در تماس بوده است. تغییرات سلولی در این مورد شدید نیستند ولی اگر سرعت تغییر بالا باشد منجر به سرطان می شود. در این موارد از هر ۱۰ هزار نفر، تنها ۱۶ نفر به سرطان سرویکس دچار می شوند.

HSIL) High grade squamous intraepithelial lesion): این نتیجه پاپ اسمیر نشانگر ضایعات درجه بالا، زخم و تغییرات شدید سلولهای پیش سرطانی است. چنین بیمارانی حتما باید آزمایش کولپوسکوپی را انجام دهند.

Squamous cell carcinoma: این نتیجه نشان دهنده تایید سرطان دهانه رحم در زنان است.

تست HPV: این تست برای تشخیص آلودگی به ویروس تیپ های مختلف زگیل تناسلی یا (HPV) است. در صورت مثبت بودن آن، بیمار باید کولپوسکوپی انجام دهد تا نوع تیپ زگیل مشخص شده و درمان آغاز شود.

شما هم می توانید برای انجام صحیح تست پاپ اسمیر و دریافت تفسیر آزمایش تست پاپ اسمیر خود از تخصص خانم دکتر متین ذاکرین، جراح و متخصص زنان در این زمینه بهره مند شوید. برای رزرو نوبت می توانید با شماره‌ ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

جواب آزمایش پاپ اسمیر

عمدتا نتایج تست پاپ اسمیر به صورت یکی از گزینه های زیر است:

اگر تست پاپ اسمیر منفی باشد

اگر جواب تست پاپ اسمیر Negative for intraepithelial lesion or malignancy باشد به معنی منفی بودن تست شماست. یعنی هیچ ضایعات و سلول غیر عادی مشاهده نشده و همه سلولها نرمال هستند. چنانچه جواب تست پاپ اسمیر منفی، التهاب وجود داشت باید عفونتی که باعث التهاب شده را درمان کنید و جای نگرانی نیست.

جواب آزمایش پاپ اسمیر

غیر طبیعی بودن جواب آزمایش پاپ اسمیر

اگر نتیجه تست پاپ اسمیر مثبت باشد، مثبت بودن به معنی ابتلا به سرطان سرویکس (دهانه رحم) نیست. بلکه سرطانی یا پیش سرطانی بودن جواب مثبت، بستگی به سلولهایی غیرعادی در قسمت Epithelial cell abnormalities تست پاپ اسمیر دارد.

این سلولها و تفسیر تست پاپ اسمیر برای آنها در قسمت های بالا توضیح داده شده است. تست پاپ اسمیر غیر نرمال باید مورد بررسی بیشتر قرار گیرد. پزشکان برای بررسی دقیق نتیجه آزمایش پاپ اسمیر از آزمایش کولپوسکوپی استفاده می کنند. برای کولپوسکوپی نیز بافت دهانه رحم و واژن به دقت معاینه می شود.

بیشتر بخوانید: تفاوت پاپ اسمیر و کولپوسکوپی

نتیجه آزمایش پاپ اسمیر کاذب

ممکن است نتیجه تست پاپ اسمیر کاذب منفی یا مثبت باشد. این نتایج به شرح زیر هستند:

پاپ اسمیر منفی کاذب

این نوع تست ها نشان می دهند که همه سلولهای دهانه رحم طبیعی هستند در حالی که در واقعیت این طور نیست. هر چند سالها طول می کشد سرطان دهانه رحم پیشرفت کند، اما این نتایج کاذب منفی باعث به تاخیر افتادن تشخیص و درمان به موقع بیمار می شوند.

پاپ اسمیر مثبت کاذب

اگر نتیجه مثبت کاذب باشد هیچ جای نگرانی نیست. پاپ اسمیر مثبت کاذب به معنی این است که آزمایش شما وجود ضایعات و سلولهای غیرطبیعی نشان داده است اما در واقع سلولهای شما کاملا غیر سرطانی و سالم هستند.

اکنون با اصطلاحات پزشکی تست پاپ اسمیر آشنا شدید. هر چند در این مقاله درباره اصطلاحات تست پاپ اسمیر توضیح داده شد اما تفسیر کامل تست پاپ اسمیر برعهده پزشک است نه شما. بیمار نباید با توجه به همین اطلاعات محدودی که درباره خواندن برگه جواب تست پاپ اسمیر دارد، در مورد وضعیت خود نتیجه گیری کند.

سعی کردیم به سوالاتی که در مورد تفسیر و خواندن تست پاپ اسمیر پرسیده می شود، پاسخ دهیم. اگر در این مورد سوالی دارید، می توانید در بخش نظرات این مقاله سوالات خود را با ما مطرح کنید.  

۴.۴/۵ - (۱۰۰ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *