درمان بوی بد واژن

درمان-بوی-بد-واژن

بوی واژن هرگونه بویی است که از ناحیه واژن بلند می شود. بسیاری از زنان نگران بوی واژن خود هستند. واژن همانند دهان، پوست و دیگر نواحی بدن دارای بوی خاصی است.
رژیم غذایی، سلامت فردی و دیگر عوامل می توانند بر بوی طبیعی واژن تاثیر بگذارند. نباید بوی طبیعی واژن را از بین برد. در واقع انجام این کار منجر به عفونت هایی می شود که موجب بوهای غیر مطبوعی خواهند شد.
در این مقاله انواع بوی واژن از جمله بوی ماهی واژن، بوی بد واژن هنگام نزدیکی، بوی بعد واژن بعد از پریود و ربط بوی واژن با بیماری های مختلف را بررسی می کنیم.

علت بوی بد واژن

نگرانی درباره بوی بد واژن در میان زنان رایج است اما این احساسات منفی می توانند بر اعتماد به نفس و تصویر بدنی زنان از خودشان تاثیر بگذارند.

با این وجود، استمشام بوی ملایم و مُشک مانند از واژن طبیعی است. این بو با تغییرات هورمونی در طی بارداری، یائسگی و چرخه قاعدگی تغییر می کند. بنابراین بوی اندک از ناحیه واژن جای هیچگونه نگرانی ندارد. در ادامه به انواع بوهای غیر طبیعی واژن می پردازیم.

بوی بد ماهی از واژن

واژینوز باکتریایی علت رایج عفونت های واژن در زنان در سنین باروری است. هنگامی که توازن شیمیایی ناحیه واژن به هم بخورد، باکتری های مضر ممکن است بیش از حد رشد کنند و موجب به وجود آمدن بوی ماهی مانند واژن شوند.

برخی زنان دچار واژینوز باکتریایی علائم دیگری از جمله خارش یا سوزش دارند که ممکن است شبیه به علائم عفونت قارچی واژن باشد. اما برای بسیاری از زنان، بوی ماهی واژن تنها نشانه این بیماری است. آنتی بیوتیک های تجویزی می توانند واژینوز باکتریایی را درمان کرده و این بوی ماهی مانند واژن را از بین ببرند.

رعایت نکات زیر نیز می تواند به زنان برای کاهش ریسک ابتلا به واژینوز باکتریایی کمک کند:

۱- از دوش های واژن اجتناب کنید زیرا توازن pH ناحیه واژن را به هم می ریزد.

۲- از محصولات عطر دار یا طعم دار در ناحیه واژن استفاده نکنید. عطر ها و دیگر محصولات مانند تامپون های معطر می توانند توازن ناحیه شیمیایی را بر هم بزنند و موجب واژینوز باکتریایی می شوند.

labiaplasty

بوی شیرین واژن

رشد قارچ در واژن می تواند موجب تولید بوی شیرینی همانند عسل یا کلوچه شود. همچنین این بو ممکن است شبیه بوی نان یا آرد باشد.

گاهی این بو کمی ترش اما خوشایند است. سوزش شدید، خارش یا احساس خشکی معمولا نشانه عفونت قارچی واژینال هستند. عفونت قارچی معمولا در طی زمان بدتر می شود و برخی زنان ممکن است ترشحات پنیر مانند و تکه تکه را مشاهده کنند.

نکاتی که برای ممانعت از ابتلا به عفونت باکتریایی در بالا گفته شد مانند ممانعت از مصرف محصولات معطر و عدم استفاده از دوش واژینال نیز می توانند مانع رشد قارچ ها شوند. نکات موثر دیگر در جلوگیری از رشد قارچ در ادامه آورده شده اند:

۱- تنها در صورت لزوم آنتی بیوتیک مصرف کنید: در برخی از زنان، آنتی بیوتیک می توانند باکتری های مفید واژن که موجب جلوگیری از رشد قارچ ها می شوند را از بین ببرند.

۲- از رابطه جنسی دهانی با افراد مبتلا به برفک دهانی خودداری کنید.

۳- ناحیه واژن را همیشه نسبتا خشک نگه دارید: قارچ ها در محیط مرطوب رشد می کنند. پس از حمام خود را به خوبی با حوله خشک کنید و از ماندن در لباس زیر یا لباس شنای خیس خودداری کنید.

بوهای دیگر

تغییرات هورمونی در طی یائسگی می توانند بوی واژن را تغییر دهند و موجب خشک شدن واژن شوند.

برخی بیماری های مقاربت جنسی به خصوص تریکومونیازیس نیز می توانند بوی واژن را تغییر دهند. هرگونه تغییر بوی واژن به خصوص اگر بو شدید یا ناخوشایند باشد، نیازمند مراجعه به دکتر است. توصیه می شود که از عطر برای از بین بردن بو استفاده نکنید.

مقاله مرتبط: لکه بینی قهوه ای در زنان و علت آن

چنانچه شما هم از بوی بد واژن رنج می برید می توانید جهت دریافت خدمات تخصصی درمانی و کنترل آن به خانم دکتر ذاکرین جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. شما می توانید در صورت نیاز برای دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

رفع بوی بد واژن

در ادامه می توانید بهترین روشها را برای درمان خانگی بوی بد واژن مشاهده کنید. رعایت نکات زیر در عدم ابتلا به مشکلی مثل بوی بد واژن و حتی رهایی از آن بسیار موثر خواهد بود!

درمان بوی بد واژن

بهداشت

رعایت بهداشت می تواند بوی بد واژن را کاهش دهد که در ادامه به ارائه راه حل هایی می پردازیم:

۱- در هنگام شستن ناحیه واژن از جلو به عقب شست و شو دهید. این کار مانع وارد شدن آلودگی های مقعد به درون واژن می شود.

۲- بلافاصله پس از رابطه جنسی ادرار کنید.

۳- از یک صابون ملایم و بدون عطر تنها در ناحیه بیرونی واژن استفاده کنید. وارد کردن صابون به داخل واژن می تواند موجب تغییر pH واژن شود و موجب عفونت و بوی بد واژن شود.

۴- لباس زیر خود را هر روز عوض کنید و در مواقعی که عرق کرده اید یا از ترشحات لباس زیرتان مرطوب شده، حتما آن را عوض کنید.

۵- لباس زیر خود را با مواد شوینده غیر معطر بشورید.

۶- پس از عرق کردن و انجام تمرینات ورزشی حتما دوش بگرید زیرا عرق شسته نشده می تواند موجب بوی بد در ناحیه واژن شود.

۷- در صورت احساس بوی بد، ناحیه بیرونی واژن خود را با آب بشویید و آن را به خوبی خشک کنید.

بیشتر بخوانید: ۱۰ نکته طلایی در مورد بهداشت لباس زیر خانمها

injection

نوار بهداشتی و تامپون

برخی زنان در زمان قاعدگی بوی بیشتری از ناحیه واژن خود حس می کنند که این بو می تواند فلز مانند یا شبیه آمونیاک باشد.

۱- می توانید از محصولاتی که وارد واژن می شوند مانند تامپون یا کاپ قاعدگی استفاده کنید. رطوبت نوارهای بهداشتی می توانند موجب افزایش بو شود. خیس شدن زیاد نوار بهداشتی و عدم تعویض آن می تواند موجب عفونت شود.

۲- نوار بهداشتی یا تامپون خود را زود به زود عوض کنید.

تعویض نوار بهداشتی

بوی بد واژن بعد از نزدیکی

برخی از زنان ممکن است متوجه بوی ماهی مانند شدیدی پس از رابطه جنسی شوند که نشانه عفونت باکتریایی است. بقیه زنان ممکن است متوجه کمی بو شوند که علت آن برهم کنش بین منی و ترشحات واژن است که می تواند موجب تغییر بوی واژن شود. برخی لوبریکانت ها که برای روان سازی رابطه جنسی به کار می روند نیز می توانند موجب تغییر pH واژن و بوی واژن شوند. برای کاهش بوی بد واژن بعد از نزدیکی می توان نکات زیر را به کار برد:

۱- از کاندوم برای ممانعت از ترکیب شدن منی با ترشحات واژن استفاده کنید. برند های مختلف کاندوم و مشخصات آنها را با هم مقایسه کنید تا مناسب ترین مورد را پیدا کنید.

۲- پس از رابطه جنسی، واژن و دهانه واژن را با آب بشویید. از دوش واژینال به هیچ وجه استفاده نکنید.

۳- از لوبریکانت های معطر یا طعم دار استفاده نکنید.

پروبیوتیک

پروبیوتیک از باکتری های مفید در کل بدن شامل واژن محافظت می کند. پروبیوتیک همچنین می تواند به جلوگیری از عفونت های واژینال به خصوص قارچ کمک کند. داروهای پروبیوتیک مختلفی در بازار هست، مشخصات آنها را با هم مقایسه کرده تا بهترین گزینه را انتخاب کنید.

پروبیوتیک با کنترل عفونت ها می تواند به کاهش بوی واژن کمک کند. به این دلیل که پروبیوتیک موجب تنظیم دوباره pH واژن می شود، بوی واژن نیز کاهش می یابد.

لباس زیر

لباس زیر می تواند موجب ماندن مواد زیر در ناحیه واژن شود که می توانند تولید بوی بدی کنند:

 • عرق
 • پوست مرده
 • ترشحات واژن
 • منی باقی مانده از رابطه جنسی

لباس زیر یا شلوار بسیار تنگ یا گن های لاغری نیز اغلب ایجاد مشکل می کند. رسیدن باقیمانده مدفوع به ناحیه واژن نیز می تواند موجب عفونت و بوی بد واژن شود، بنابراین از پوشیدن لباس هایی تنگ خودداری کنید.

لباس زیر نخی نه چندان تنگ بهترین گزینه برای زنانی است که نگران بوی بد واژن هستند. نخ کمتر رطوبت را در خود حفظ می کند و همچنین مانع تجمع باکتری ها در ناحیه واژن و تولید بو می شود.

بیشتر بخوانید: تفسیر رنگ خون قاعدگی

رژیم غذایی

غذاهای پر از قند و شیرین می توانند موجب رشد قارچ ها شوند که ممکن است موجب تولید بد واژن شود. برخی از غذاهای به شدت بودار می توانند موجب تغییر بوی واژن شوند. پیاز، قهوه و دیگر غذاهای با بوی قوی می توانند موجب تغییر بوی عرق و ترشحات بدن شوند.برای درک بهتر این مطلب که پیاز به چه علت باعث بوی بد واژن می شود و راههای درمان آن به مقاله علت و درمان بوی پیاز واژن مراجعه نمایید.

مصرف میوه های با طعم شیرین مانند هنداونه و سیب کمی می توانند به بوی بد واژن کمک کنند.

همچنین فراموش نکنید که در طی روز آب زیادی بنوشید. مصرف کافی آب مانع رشد باکتری ها و همچنین مانع بد بو شدن عرق و تغییر بوی واژن می شود.

اگر شما نیز دچار بوی ماهی در ناحیه واژن خود هستید، برای بررسی و درمان این عارضه به دکتر ذاکرین، متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا مشکلتان ظرف زمانی کوتاه با موفقیت درمان شود. شماره تماس جهت دریافت هر گونه راهنمایی ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ می‌باشد.

برای درمان بوی بد واژن چه هنگامی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر بوی بد واژن همراه با علائم غیر معمولی باشد، بهتر است درمان های خانگی را فراموش کنید و حتما به پزشک مراجعه کنید.

برای مثال، اگر بوی واژن شدیدتر از حد معمول بود و به نظر می رسد که بو در حال شدیدتر شدن است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. همچنین استشمام بوی ماهی از ناحیه واژن نیز نیازمند مراجعه به متخصص زنان است. این بو ها می توانند نشانه مشکلی باشد که به راحتی بهبود نمی یابد و نیازمند دارو یا درمان های دیگر برای رفع آن است.

برخی ترشحات نرمال هستند اما اگر متوجه افزایش ناگهانی ترشحات شدید یا دیگر شفاف یا سفید نبودند، ممکن است دچار عفونت شده باشید.

ترشحات واژن

خارش مداوم در ناحیه واژن نیز می تواند نشانه عفونت یا مشکلات دیگر باشد و حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع ترشحات واژن

تشخیص علت بوی بد واژن اولین و مهم ترین قدم در درمان بیماری است. این کار نیاز به یک جلسه معاینه دقیق و تخصصی دارد.شما می توانید ضمن مراجعه به خانم دکتر متین ذاکرین در طی یک جلسه، به طور کامل معاینه شوید. در این جلسه خانم دکتر تمامی سوالات شما را پاسخ می دهند و با استفاده از روش های تشخیصی متفاوت، بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمائید.

آیا شما هم تابحال برای درمان بوی بد واژن به پزشک مراجعه داشته اید؟ پزشک شما چه درمانی را برای شما تجویز کرده؟ آیا این درمان برای شما نتیجه بخش بوده است؟

۴.۷/۵ - (۴۹ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۳۱ دیدگاه ها
 • سلام من یه دوره که مبتلا به هرپس بودم چن بار این و متوجه شدم و متعحب از این بود .الان مدتی گذشته و دیگه اون بو نیست الان نیازه پیگر بشم.ممنون

  • سلام. نه اگه بو و ترشح خاصی ندارید نیازی به پیگیری نیست اما معاینه سالیانه توسط پزشک زنان و انجام پاپ اسمیر سالیانه توصیه میشه.

 • سلام ممنونم از اطلاعات خوبي ك ارائه ميدين من ٢٨ سالمه سالها پيش دچار تبخال تناسلي شدم اما اون موقع هر دكتري ك مراجعه كردم هيچ ازمايشي از من نگرفتند و واكسن هم نزدم و تا زماني ك با سايت شما آشنا نبودم نميدونستم واكسن داره،، الان بعضي مواقع اذيتم ميكنه و تپخال روي پوستم ميزنه،، در صورتيكه فوق العاده ب بهداشتم اهميت ميدم اما نميدونم چرا اينطوري ميشم ،، ضمن اينكه از حدودا ١٠ سالگيم هميشه عفونت داشتم از زماني هم ك دنبال درمانش بودم همه نوع دارو ، پماد، كپسول هاي ٧٢ ساعته و … استفاده كردم اما همچنان عفونت دارم گاهي كمتر ميشه اما بيشتر مواقع بدنم بوي بدي ميده و عفونتي ك دارم سبز رنگه و بعضي مواقع پنيري شكل، متاسفانه ب بهترين دكترها هم مراجعه كردم اما هميشه داروها مشابه بوده و درمان هم جواب نداده، گاهي شده ك پناد هاي كلوترومايزول رو ٤ دوره پشت سرهم استفاده كردم و جواب نگرفتم،، آيا شما فكر ميكنيد راه حلي براي درمان هست ؟؟ سپاسگزارم

  • سلام. بیماری زگیل تناسلی هست که واکسن داره و تبخال کلا بیماری متفاوتی از زگیل تناسلی هست و خوشبختانه موجب بیماری های خطرناکی مثل سرطان نمیشه. اگر عفونت مکرر دارین که مقاوم به درمان هست بهتره کولپوسکوپی بشین.

 • سلام.من چندین ساله درگیر عفونت واژینال هستم.هربار بعد از اتمام دوره داروها به فاصله یکی دو هفته عفونت برمیگرده.پاپ اسمیر هم انجام دادم.لطفا راهنمایی کنید

 • سلام خانوم دکتر من ترشح زیاد دارم ولی همون لحظه که با دستمال پاک میکنم بوی بدی نداره و لی لباس زیرم بوی بدی میگیره که گاهی بوی ماهی مانندی حس میکنم از لباس زیرم اما همیشه نه، حتی موقعی که حمام هم میکنم ۴/۵ ساعت بعد همین مشکل رو دارم که لباس زیرم کمی بو میگیره و همیشه پریودم که تموم میشه ترشحات زرد رنگ دارم که خیلی بوی بدی میده ولی بعد ۲ روز رفع میشه این ترشحات زرد… هیچ خارش و درد و سوزشی هم ندارم حتی موقع نزدیکی و در نزدیکی بوی بدی هم نمیده ترشحات ۲۸ ساله هستم… به نظر شما ممکنه عفونت باشه؟!

  • سلام. لباس زیر رو روزانه عوض کنید. اگر مشکلتون حل نشد به متخصص مراجعه کنید. هرچند چون علامت دیگه ای ندارید بعید میدونم مشکل خاصی باشه. با این حال یه معاینه میتونه خیلی کمکتون کنه که از استرس دربیایید.

 • با سلام وخسته نباشيد ، خانم دكتر من مدت زيادي هست كه عفونت واژن دارم تا دوره ايي كه دارو استفاده ميكنم نهايتا تا بعد ٢ هفته بعد از إتمام داروم مشكلي ندارم اما باز تكرار ميشه پيش خيلي دكتر زنان هم رفتم كه پماد واژينال كورتيمازول و قرص فلوكونازل و مترانيدازول بهم دادن اما واقعا اثر نداره ، ايا فريز جواب ميده ؟

 • خانم دکتر مرسی از مطالب خوبتون مشکل من اینکه که دقیقا ۲ روز بعد از رابطه جنسی ترشحات با بوی بد از واژنم میاد و این حالت چند روز ادامه پیدا میکنه، تو این چند روز هم من توی محلول سرکه و آب میشینم چند بار و هر بار حدود ۲۰ دقیقه ، بعد از حدود ۴ روز مشکلم حل میشه، البته بعضی وقتا هم بیشتر از ۴،۵ روز ادامه پیدا میکنه، آیا این حالت طبیعیه؟!

 • خیلی ممنون بابت اطلاعات خوبتون خانم دکتر عزیز،امکانش هست راجب عرق کردن زیاد در ناحیه تناسلی هم بفرمایید ؟ با سپاس

  • سلام اگه در این ناحیه زیاد عرق میکنید، بهتره زود به زود لباس زیرتون را عوض کنید تا مانع رشد عفونت های قارچی بشه.

 • سلام خانم دكتر من ٣٠سالمه و ازمايش پاپ اسمير دادم غير طبيعي بود ازمايش اچ پي وي دادم اونم مثبت شد و داراي ١٦-٥٦-٤٥بودم و بپوپسي دادم cin1داشتم دكترم چيزه خاصي نداد و گفت cin1خودبه خود درست ميشه و مشكلي نيست فقط قرص هاي افزايش سيستم ايمني بدن داد تا ٦ماه مصرف كنم وقتي با سايتتون اشنا شدم واقعا نگران شدم خانم دكتر يه راهنمايي بفرمايين من بايد دفيق چكار كنم اما شما كه فرمودين كولپو بايد بشن تو اين مواقع من انجام ندادم فعلا.الان بايد چكار كنم ايا نياز به جراحي دارم يا بايد قرص خاصي بخورم كه تجويز نكردن ممنونم از صبوري شما

 • سلام خانم دكتراز شهرستان ميانه مزاحم ميشم من ٢٩سالمه ٤ساله ازدواج كردم و بچه اي ندارم hpv:16-56-49-39شد و بيوپسيم گفتن cIN1هست دكترم فقط قرص پاورفيت تجويز كرد براي سيستم بدنم و نگفت كه بايد كولپو بشم خيلي ميتر سم از اين موضوع واكسن هم نزدن اكا تو مقاله هاتون فرمودين واكسن خوبه بزنيم و قبل بيوپسي كولپو بشين اما من انجام ندادم ميشه راهنماييم بفرمايين چكار كنم ايا كولپو بايد بشم؟و براي cin1بايد چكار كنم ؟البته جوتب ازمايشم را براتون تو اينستا دايركت فرستادم با آيدي freshteeممنون ميشم راهنمايي بفرمايين تشكر

 • سلام من ۲۷سالمه و متاهلم چن روز پشت سر هم واژنم با مایع دسشویی و صابون شستم حالا واژنم بوی خیلی خیلی بدی میده و خودم کاملا احساسش میکنم و وقتی هم نزدیکی میکنم به حدی بوش زیاده که نمیتونم ادامه بدم ممنون میشم راهنمایی کنید

 • سلام خانم دکتر، چنین مشکلی رو با خانمم بوقت مقاربت دارم.احساس میکنم بعد از رسیدن به ارگاسم این بو منتشر میشه. راستش و بخواید نمیدونم چطور با خانمم این موضوع و درمیان بزارم چون واقعا نمیخوام بهش حس بدی ست بده یا اینکه ناراحتش کنم.لطفا راهنماییم کنید.

  • سلام ازشون بخواین برای چکاپ و معاینه سالیانه و دادن آزمایش پااپ اسمیر به پزشک زنان مراجعه کنند.

   • سلام وقتتون بخیر
    ممنونم بابت این ھمه مطالب مفیدتون
    من ۲۲ سالمه متاهلم هنگام نزدیکی مواد پنیری میاد ، ترشحات دارم بوش عادیه در دو هفته بعد از قاعدگی ولی بعد از دو هفته احساس خشکی میکنم و این که پریودم از وقت ماه قبلش ۳ یا ۴ روز جلوتره روز ۶ کامل پاکم حموم میکنم بعد روز ۷ یه لکه ها خون تیره تیره یه کوچولو میبینم تا روز ۸ و ۹ ترشع یه کوچولو مایع قهوه ای رنگ میشه تا بعد ۸ ی ۹ ترشع آبکی باید دکتر مراجعه کنم یا طبیعیه

 • سلام وقت بخیر. من خارج از رابطه جنسی از واژنم باد خارج میشه و گاهی وقتا ترشح هم دارم اما بدون بو و خارشه. بعد از پریودم هم این حالت بیشتر پیش میاد. الن میاز به پیگیری پزشکی دارم؟ ممنون

 • سلام خسته نباشيد.من ٣٠ سالمه و حدود ٤ ماهه بوى تندى از ترشحاتم مياد پاپ اسمير انجام دادم سالمم و مشكلى نيست قرص لاكتوفم و كپسول پروواژ استفاده كردم البته با تجويز پزشك ولى باز اين بو خوب نشده چند روز مونده به پريودم بو قطع ميشه باز بعد پريود دوباره شروع ميشه ترشحاتم زياد بود الان يكم كمتر شده علت اين بو چيه؟

  • بوی بد واژن نتیجه عفونتهای باکتریایی و قارچیه. باید معاینه شین. معمولا بعد از تجویز دارو اگر عفونت به درمان مقاوم بود از لیزر مونالیزا استفاده می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *