علت خارش واژن و درمان آن

علت-خارش-واژن

اغلب خانم ها طی دوره ای در زندگی شان، دچار خارش ناحیه تناسلی شده اند که وولو و واژن را درگیر می کند. این خارش غالبا مدت کوتاهی ادامه پیدا می کند و پس از آن خود به خود بهبود می یابد که در این صورت جای نگرانی نیست. اما در صورتی که خارش دارای حداقل یکی از ویژگی های زیر باشد، به عنوان یک مشکل تلقی می شود و نیازمند پیگیری های تشخیصی و درمانی است:

 • خارشی که مدت طولانی باقی بماند و بهتر نشود.
 • خارش شدید که زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد و آزاردهنده باشد.
 • خارشی که مکررا عود کند.
 • خارشی که همراه با ترشحات غیر طبیعی واژن باشد.

در این مقاله درباره علت خارش واژن بعد از نزدیکی، خارش واژن در بارداری، خارش واژن قبل از پریود، خارش واژن قبل از پریود، خارش واژن بدون ترشح صحبت می کنیم. می توانید جهت دسترسی سریعتر به بخشهای مختلف مقاله از فهرست زیر استفاده کنید.

خارش واژن نشانه چیست؟

مهم ترین علل خارش واژن شامل موارد زیر است:

۱- عفونت: عفونت باکتریایی واژن، عفونت قارچی واژن و تریکومونا یکی از علل خارش واژن هستند. این را به یاد داشته باشید که اگر عفونت باکتریایی واژن کم باشد می توان آن را در خانه درمان کرد در مقاله درمان خانگی عفونت باکتریایی واژن شما با انواع راههای درمانی آشنا خواهید شد.

۲- واکنش های آلرژیک و حساسیتی: یکی از مهم ترین و شایع ترین علل خارش واژن، تماس با مواد حساسیت زا می باشد. از مواردی که ممکن است برای واژن آلرژی زا باشند می توان به این ها اشاره کرد:

 • مواد شیمیایی از قبیل شوینده های لباس، سفید کننده ها و نرم کننده ها
 • الیاف مصنوعی
 • صابون ها
 • اسپری های بهداشتی بانوان
 • عطر ها
 • پد های روزانه یا نوار بهداشتی
 • دستمال توالت
 • رنگ پارچه
 • کرم های واژینال
 • کاندوم

۳- آتروفی واژن پس از یائسگی: به علت کمبود استروژن در دوران یائسگی و خشکی و آتروفی واژن، می تواند خارش را به دنبال داشته باشد.

۴- وجود IUD برای جلوگیری از بارداری

۵- داروها مثل آنتی بیوتیک یا استروئید ها

۶- لباس زیر مرطوب و تنگ

۷- دیابت کنترل نشده

آتروفی واژن

علل کمتر شایعی که ممکن است خارش واژن را به دنبال داشته باشند از این قرارند:

بیشتر بخوانید: ۱۰ نکته طلایی درباره بهداشت لباس زیر خانم ها

خارش واژن در بارداری

ترشحات واژن در بارداری افزایش می یابد و همین موضوع می تواند منجر به تحریک و خارش واژن گردد. هم چنین اگر خارش همراه با ترشحات غیر طبیعی واژن باشد، احتمالا نشانه عفونت های واژینال است. اگر به تازگی از محصولاتی مثل دستمال توالت یا پد روزانه با مارک جدید استفاده می کنید، ممکن است منشا خارش واژن باشند. اگر خارش واژن در بارداری به طور مداوم وجود داشته باشد و برطرف نشود، بهتر است موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

اگر شما هم دچار خارش واژن هستید و مشکلتان برطرف نشده، می توانید برای دریافت معاینه و درمان توسط خانم دکتر متین ذاکرین و دریافت نوبت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

خارش واژن قبل از پریود

برخی از خانم ها، چند روز قبل از پریود احساس خارش در واژن دارند. این خارش بسته به ویژگی های خاص بدن هر فرد، در هر زمانی از سیکل قاعدگی ماهانه می تواند اتفاق بیفتد و علت اصلی آن به pH واژن و تغییرات هورمونی بر می گردد. pH طبیعی واژن در محدوده ۳.۵ تا ۴.۵ و اسیدی است. بالا رفتن این pH همراه با رشد باکتری ها است و می تواند علت خارش واژن باشد.

هم چنین در آغاز پریود، سطح هورمون استروژن در بدن کاهش قابل توجهی دارد و این موضوع دیواره واژن را آشفته میکند! در این زمان احتمالا نوعی التهاب و به دنبال آن کاهش pH در واژن اتفاق می افتد. مخمر هایی که عاشق محیط به شدت اسیدی هستند ممکن است در این دوره کمی رشد کنند و موجب خارش واژن گردند.

این موارد همیشه دلیل وجود عفونت نیستند؛ چراکه در اکثر موارد واژن از پس تمیز کردن محیط خود بر می آید و اجازه رشد بیش از حد باکتری ها و میکروارگانیسم ها را نمی دهد. عفونت وقتی اتفاق میفتد که رشد باکتری ها بیش از حد رخ دهد و علائم بیشتری ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: خارش کلیتوریس از علت تا درمان

پیشگیری و درمان خارش واژن

نحوه درمان خارش واژن به علت زمینه ای ایجاد آن بستگی دارد. اگر عفونت ها علت خارش باشند، باید به کمک آنتی بیوتیک مداوا شوند. خشکی واژن در یائسگی به کمک کرم های استروژن موضعی و یا قرص های استروژن برطرف می گردد. زمانی که خارش بسیار شدید باشد، کرم ها و لوسیون های استروئیدی موضعی (ترجیحا استروئید ضعیف) نظیر “هیدروکورتیزون” می تواند در کاهش التهاب و بهبودی علائم کمک کننده باشد.

نکات مهمی که باید جهت پیشگیری و درمان خارش واژن رعایت کنید به شرح زیر هستند:

۱- ناحیه تناسلی خود را تمیز و خشک نگه دارید.

۲- از لباس زیر با سایز مناسب استفاده کرده و از پوشیدن لباس زیر های تنگ خودداری کنید.

۳- از شست و شوی زیاد واژن با صابون بپرهیزید و به جای آن تنها از آب خالی استفاده نمایید. شست و شوی روزانه با شامپو بچه موردی ندارد؛ اما بیش از یک بار در روز توصیه نمی شود.

۴- در آب گرم بنشینید. ( آب گرم نه داغ!)

۵- از گرفتن دوش واژینال خودداری کنید؛ چراکه باکتری های مفید واژن را از بین می برد و فرصت رشد را به باکتری های مضر می دهد.

۶- هنگام شست و شو، خود را از جلو به عقب بشویید.

۷- اگر دیابت دارید، گلوکز خون خود را تحت کنترل داشته باشید.

۸- از اسپری های بهداشتی و مواد معطر در این ناحیه استفاده نکنید.

۹- از لباس زیر های نخی استفاده کرده و هر روز لباس زیر خود را تعویض کنید.

۱۰- زیاد خود را نخارانید. این کار می تواند ناحیه تناسلی را حساس تر کند.

۱۱- بهتر است تا زمان برطرف شدن علائم از نزدیکی خودداری نمایید.

۱۲- در صورتی که خشکی واژن دارید، می توانید از یک مرطوب کننده واژن استفاده کرده و هم چنین قبل از نزدیکی از نوعی لوبریکانت با پایه ی آب استفاده کنید.

۱۳- در صورتی که فکر میکنید مواد یا محصولات جدیدی که استفاده می کنید (از قبیل شوینده، دستمال توالت، پد و …) مسئول این خارش هستند، استفاده از آن ها را متوقف کنید.

درمان خشکی واژن

نکته نهایی در مورد خارش واژن

خارش واژن می تواند ناشی از علل متفاوتی باشد؛ از تغییرات هورمونی سیکل قاعدگی و بارداری گرفته تا عفونت و حتی سرطان. اما شایع ترین علل آن شامل آلرژی، عفونت و یائسگی است. اغلب مواقع خارش واژن خود به خود بهبود می یابد و برای بهبودی آن نیازمند مداخله نیستیم. در صورتی که خارش آزار دهنده باشد و از بین نرود، بهتر است برای درمان مشاوره با پزشک صورت گیرد تا علت زمینه ای این مشکل پیدا شود.

پماد هیدروکورتیزون در کنار روش های درمانی خانگی که در بالا به آن ها اشاره شد، می تواند در کنترل و برطرف شدن علائم کمک کننده باشد. استفاده طولانی مدت از هیدروکورتیزون توصیه نمی شود. در صورتی که علائم رو بهبودی نرفت حتما به پزشک مراجعه کنید.

آیا شما هم دچار خارش واژن هستید؟ اگر به هر دلیلی حس می کنید ممکن است دچار عفونت واژن شده باشید و یا خارش شما به هیچ درمان خانگی پاسخ نداده و هم چنان باقی است، در این صورت می توانید به خانم دکتر متین ذاکرین جهت ویزیت مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و تعیین وقت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

اگر سوالی در مورد خارش واژن دارید می توانید زیر همین مقاله در بخش نظرات بپرسید.

۴.۸/۵ - (۵۱ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۱۶ دیدگاه ها
 • سلام خانم دکتر. من همبشه خارش و التهاب دارم و جدیدا علاوه بر کلوتریمازول شیافی از ژینوفیلوس هم استفاده میکنم . فقط یک چیزی ک هست من نگران زگیل تناسلی هستم. چطور بفهمم دارم یا نه؟ شوهرم چطور؟ آخه دکتر نمیره

  • سلام اگر خارش و عفونت در مقابل درمان مقاومت میکنه احتمال داره فلور واژن به هم خورده باشه که بهترین درمانش لیزر مونالیزا هست. برای زگیل تناسلی، به متخصص زنان مراجعه کنین و ضمن معاینه پوستی، تست پاپ اسمیر بدین. اگر جواب مثبت بود همسرتون هم توسط متخصص پوست معاینه شن.

 • سلام خانم دکتر من یه ماه پیش انتهای واژن تقریبا نزدیک ورودی واژنم بسیار خارش شدید بوجود اومد و وقتی نگاه کردم دیدم یه چیز گرد رنگ‌پوستم همونجا بیرون زده اندازه شاید یه عدس بعد به دکتر زنان رفتم‌معاینه کردن و پماد دان الان خارشم خوب شده ولی بازم‌بعصی وقتا یه ذره میخاره. لازمه بازم‌پیگیری کنم ؟

  • سلام. اگر آزاردهنده نیست خیر نیازی به پیگیری نداره. فقط نکات بهداشتی رو رعایت کنید. مواردی مثل بهداشت لباس زیر و بهداشت در رابطه جنسی

 • سلام من واژنم قرمزه و خارش داره ترشح ك شبيه عفونت باشه ندارم بيشتر وقتي ميرم دستشويي ميام خارشم شروع ميشه ترشح ام بعضي وقتي سبز بعضي وقتي زرد قبل پريود خارش داشتم الان بعد پريود ميرم دست شوي خارش مي گيرم ميشه راهنماييم كنيد

  • سلام نیازه حتما مراجعه کنید. به عفونتهای قارچی و باکتریایی مبتلا شدین. پیشنهاد میکنم مقاله انواع ترشحات واژن رو بخونید و مراجعه به پزشک فراموش نشه.

 • سلام ممنون بابت مطالب مفیدتون حدودا ۲ ماه هست که خارش خیلی خفیف دارم نه همیشه ولی در هفته چند روز اما نه ترشحغیر عادی دارم و نه بو علت چی هستش و باید چیکار کرد؟ ممنون

  • سلام احتمال داره به دلیل خشکی واژن باشه. امکانش هم هست که مراحل اولیه عفونت باشه. بهتره تا مشکل جزئی هست، توسط متخصص معاینه و درمان شین.

 • با سلام خانم دکتر عزیز، من تقریبا هر چند ماهی یک بار بعد از پریودم ترشحات زیادی دارم که بعدش منجر به خارش شدید در ناحیه تناسلی میشم و چند روز طول میکشه و مجبورم سیتریزین مصرف کنم تا نخارونم،به نوار بهداشتیای متفاوتی هم حساسیت دارم ، احساس خارش پیدا میکنم ، همیشه لباس زیر نخی راحت میپوشم و‌در روز دو بار عوض میکنم اما بازم هر از گاهی این موضوع دامنگیرم میشه، به نظرتون چه کاری انجام بدم، البته فیبروم رحمی هم دارم

  • سلام خارش اصلا ربطه به فیبروم نداره اما این خارش ممکنه از عوامل زیادی باشه اگه همیشه واژنت رو خشک نگه میداری و شورت نخی میپوشی بهتره به پزشک مراجعه کنی و همینطور از نوار بهداشتی برای پوست های حساس استفاده کن.

 • سلام خانم دکتر من ترشحات سفید رنگ خیلی دارم ولی بدبو نیستن آیا اینا عفونت هست.خارشی هم در واژنم ندارم بعضی وقتهای بالای قسمت خارجی آلت تناسلی ام میخارد.باکره هستم.

  • سلام عزیزم اگر مدام خارش و سوزش نداری. این ترشحات همونطور که گفتم طبیعی هستند و جای نگرانی ندارن.

 • سلام خانوم دکتر عزیز…یه ماهی هست که پریودم عقب افتاده (از زمانیکه آی یو دی گذاشتم سابقه نداشته)تست بارداریم منفی بود وچند روزی هم هست که دچار خارش شدم با ترشحات کم.باید چیکارکنم؟ ممنون از اینکه سوالات رو جواب میدین

  • سلام آیا آی یو دی شما از نوع هورمونی با نام میرنا است؟ اگر جواب شما مثبت هست دلیلش تغییر هورمون های بدن شما است و برای خارش و ترشحات هم حتما به پزشک مراجعه کنید و دارو بگیرید.

 • سن ۵۳ وزن ۸۰ جواب کلیه آزمایشات و نمونه برداریها کاملا سالم دوسال پیش همسراولم فوت کردند. چند ماهیست ازدواج مجدد کرده ام . اخیرا دچار خارش شدید شدم به پزشک مراجعه کردم بعد از معاینه هشت آمپول و یک نوع پماد و دو نوع قرص بانضمام دستورات رعایت کلیه مراتب بهداشتی را و همچنین عدم همبستری را تجویز فرمودند مراتب با رعایت کامل انجام و بهبودی حاصل شد لاکن بعداز سومین همبستری مجددا حساسیت خودشو نشون داد . دکتر دستور منع همبستری دایم و یا عمل جراحی رحم و تخمدان را دادند . فرمودند رحم وتخمدان ها کاملا سالم هستند لاکن نسبت به همبستری حساس شده اندوچاره ای بجز ممانعت یا جراحی ندارد نظر جنابعالی کمک شایانی بمن خواهدکرد . باتشکر و دعای خیر

  • سلام دوست عزیز باید برای معاینه تشریف بیارین تا ازمایشات و نمونه بدراری هاتون را ببینم و همچننی معاینه کنم. اینجوری نمیشه نظری داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *