۱۰ نکته طلایی در مورد بهداشت لباس زیر خانمها

بهداشت-لباس-زیر-خانمها

آیا می دانید استفاده از لباس زیر اشتباه در هنگام ورزش می تواند احتمال ابتلای شما به عفونت واژن را افزایش دهد؟ یا زمان هایی هست که نپوشیدن لباس زیر خیلی هم می تواند خوب باشد؟ اگر به دنبال این نکات و همچنین توصیه های دیگری در رابطه با لباس زیر مانند مدت زمان استفاده از شورت، زمان تعویض شورت، بهترین روش شستن شورت و لباس زیر مناسب هستید، ادامه این مقاله را مطالعه کنید. جهت دسترسی سریعتر به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

۱. بهترین جنس لباس زیر

ممکن است این نکته را قبلا هم نیز شنیده باشید اما از میان پارچه ها و اجناس محتلف لباس زیری که در بازار وجود دارد، نخ بهترین جنس برای لباس زیر است.

دهانه واژن یا همان وولو بسیار حساس است و باید به ملایمت با آن رفتار شود. پس بهترین و ساده ترین جنس پارچه برای پوست چیست؟ نخ، چون هم جای تنفس دارد و هم می تواند رطوبت را جذب کند که مانع عفونت های قارچی می شود.

از آنجایی که ترشحات واژن همانند رطوبت درون دهان معمولا طبیعی هستند، شما نیاز به پوشیدن شورت برای جذب طوبت اضافی دارید.

پارچه های از جنس الیاف مصنوعی مانند نایلون مانع تنفس پوست می شوند و گرما و رطوبت را به دام می اندازند و شرایط را برای رشد عفونت های قارچی واژن مهیا می کنند.

۲. لباس زیر تنگ

نه تنها پوشیدن لباس های زیر زیادی تنگ از نظر ظاهری جذاب نیست بلکه می تواند موجب خارش و سوزش ناحیه تناسلی شود به خصوص اگر یائسه شده باشید. در زنان یائسه، دیواره های واژن نازک تر از قبل هستند و سایش پوست توسط لباس زیر می تواند موجب خارش و سوزش شود.

مقاله مرتبط: از بوی بد واژن و درمان آن چه می دانید

۳. شورت های گنی و لاغری

گنهای لاغری نپوشید

اگر عادت دارید که شورت های گنی یا لاغری بپوشید، شما در معرض خطر ابتلا به مشکلات زیادی هستید. این نوع لباس های زیر بسیار تنگ هستند و می توانند موجب فشردگی اعصاب شود و گردش خون را در این ناحیه کاهش دهند و موجب بی حسی و کرختی پاها در دراز مدت شوند. همینطور دراوردن شورت های گنی به دلیل تنگی دشوار است و زنانی که از این لباس های زیر استفاده می کنند، دیرتر برای تخلیه ادرار خود اقدام می کنند که موجب بیشتر نگه داشتن ادرار و آسیب به کلیه و مجاری ادراری می شود.

۴. زمان تعویض شورت

تعویض روزانه لباس زیر بهترین کار ممکن است البته این کار همیشه ضروری نیست و در صورت نیاز می توانید حتی در یک روز نیز بیشتر از یکبار لباس زیر خود را تعویض کنید.

اگر زیاد ترشحی ندارید و عرق نمی کنید، همچنین می توانید دو روز یکبار لباس زیر خود را تعویض کنید. اگر اگر حس می کنید که ترشحات شما زیاد است یا زیاد عرق می کنید، حتی می توانید لباس زیر خود را دو بار یا حتی سه بار در روز عوض کنید. البته می توانید از پد های بهداشتی روزانه نیز استفاده کنید زیرا تعویض آنها آسان تر است اما به شرطی که استفاده از آنها موجب حساسیت و سوزش پوست شما نشوند.

اگر به طور مکرر دچار عفونت های واژن می شوید و با مراجعه مکرر به پزشک و درمان بهبود نیافته اید، بهتر است کولپوسکوپی شوید. هم اکنون مطب خانم دکتر ذاکرین مجهز به یکی از پیشرفته ترین دستگاههای کولپوسکوپ موجود در بازار است. چنانچه شما هم دچار مشکلات دهانه رحم و لکه بینی یا درد و سوزش هنگام رابطه هستید، پیشنهاد می کنیم جهت بررسی های بیشتر به کولپوسکوپی اقدام کرده و درمان متناسب با مشکل خود را شروع کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

۵. نپوشیدن لباس زیر در هنگام خواب

برای افرادی که مشکلات واژینال ندارند و سالم هستند، شب ها می توانند با یا بدون لباس زیر بخوابند. اما افرادی که به طور مکرر دچار عفونت های قارچی می شوند، بهتر است شب ها بدون لباس زیر بخوابند تا ناحیه تناسلی شان هوا بخورد و رطوبت موجود در این ناحیه خشک شود.

اگر احساس برهنه بودن را دوست ندارید، بهتر است که از شلوارهای پیژامه ای گشاد استفاده کنید که البته در صورت استفاده از این شلوارها بدون شورت در هنگام خواب، باید زود به زود آنها را بشویید تا مانع تجمع باکتری ها و ایجاد عفونت شوید.

لباس زیر در خواب

۶. نپوشیدن لباس زیر در طی روز

ممکن است این پرسش مطرح شود که اگر تنفس و هوادهی ناحیه تناسلی خوب است، آیا نپوشیدن شورت کار بهتری نیست؟ به طور خلاصه باید گفت که خیر، نپوشیدن لباس زیر می تواند موجب مشکلات زیادی شود. زیرا تماس ناحیه تناسلی با لباس های دیگر مانند شلوار و دامن یا سطوح دیگر می تواند موجب سایش این ناحیه شده و موجب سوزش و خارش ناحیه تناسلی شود. همچنین رطوبت طبیعی تولید شده توسط واژن توسط لباس زیر باید جذب شود تا منجر به ایجاد محیط مناسبی برای رشد قارچ ها و عفونت ها نشود.

۷. بهترین لباس زیر برای تمرینات ورزشی

لباس زیر مناسب بررای تمرینات ورزشی باید اندازه بوده و زیادی گشاد یا تنگ نباشد و ترجیحا جاذب رطوبت بوده تا به دلیل عرق کردن در هنگام ورزش بتواند رطوبت را جذب کرده و مانع عفونت های قارچی شود. همچنین می توانید از شورت های مخصوص تمرینات ورزشی که درونشان پارچه ی مخصوص جذب رطوبت دارد استفاده کنید.

۸. لباس زیر جی استرینگ یا لامبادا

همیشه تصور می شد که لباس زیر های جی استرینگ برای سلامتی ناحیه تناسلی خوب نیستند. با این وجود تحقیقات زیادی که در این رابطه انجام شده است، شواهدی پیدا نشد که لباس زیر جی استرینگ موجب عفونت قارچی، عفونت باکتریایی یا عفونت ادراری می شوند. در عوض این تحقیقات به نتیجه رسیدند که رفتار جنسی افراد و عدم رعایت بهداشت است که موجب این بیماری ها می شود. البته پوشیدن این لباس های زیر به طور همیشگی یا در هنگام ورزش توصیه نمی شوند.

۹. بهترین روش شستن شورت

هر نوع لباس زیری که دارید و نه فقط شورت های جی استرینگ، باید با ملایمت بیشتری در هنگام شست و شو با آنها به نسبت بقیه لباس ها رفتار شود. این کار به دلیل ظریف و حساس بودن لباس های زیر نیست.

بلکه به این دلیل است که لباس های زیر پوشاننده حساس ترین بخش پوست برای مدت زمان طولانی هستند. بهتر است از شوینده های مناسب برای پوست های حساس استفاده شود زیرا هر گونه ماده شیمیایی می تواند منجر به خارش، سوزش و واکنش های آلرژیک پوست ناحیه تناسلی شود.

روش شستن لباسهای زیر

در ادامه به نکاتی برای شستن شورت ها می پردازیم:

۱- پس از شستن لباس های زیر با مایع شوینده ملایم، لباس هایتان را یا در افتاب پهن کنید یا با اتوی با درجه کم آنها را خشک کنید.

۲- اگر مبتلا به عفونت های واژینال هستید، لباس های زیر آلوده تان را با لباس زیرهای دیگرتان و شلوار ها در لباسشویی نریزید.

۳- لباس های زیرتان را جدا از دیگر لباس ها بشویید.

۴- اگر نگران ماندن عفونت در ماشین لباسشویی هستید، بهتر است نصف پیمانه وایتکس را در لباسشویی ریخته و بگذارید به مدت ۲۰ دقیقه با آب داغ لباسشویی خالی از لباس شسته شود.

بیشتر بخوانید: لکه بینی قهوه و علت آن

۱۰. بهترین مدت زمان استفاده از شورت

باید بدانید که حتی لباس های زیر تمیز که به طور مرتب شسته می شوند نیز حاوی حدود ۱۰۰۰۰ باکتری زنده هستند. همچنین ممکن است مقادیر اندکی از مدفوع نیز بر روی لباس های زیر باقی بماند و حدود یک دهم گرم مدفوع تقریبا در هر شورت باقی می ماند. بهتر است سالی یکبار لباس های زیرتان را تعویض کنید مخصوصا اگر به طور مکرر دچار عفونت های واژن می شوید.

تشخیص علت عفونت های واژن اولین و مهم ترین قدم در درمان بیماری است. این کار نیاز به یک جلسه معاینه دقیق و تخصصی دارد.شما می توانید ضمن مراجعه به خانم دکتر متین ذاکرین در طی یک جلسه، به طور کامل معاینه شوید. در این جلسه خانم دکتر تمامی سوالات شما را پاسخ می دهند و با استفاده از روش های تشخیصی متفاوت، بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمائید.

چنانچه در مورد این مقاله نظری دارید و یا بخشی از آن برای شما مبهم است می توانید در قسمت نظرات، سوال خود را با ما درمیان بگذارید.

۴.۷/۵ - (۵۴ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۳۸ دیدگاه ها
 • ممنون خانوم دکتر یه دونه باشی حیف که زود از اینجا رفتین. کاش برگردین ما اینجا دکتر مث شما کم داریم یه سوال این شورت سلولوزی ها مث نخی مناسب هست یا همون نخی فقط

 • باسلام وخسته نباشید خدمت خانم دکترعزیزوگرامی وبا تشکراز زحمات شما ومقالات خوب ومفیدتون ،ببخشیدمن همیشه ازلباس زیرنخی یاپنبه ای استفاده میکنم وروزدرمیان عوض میکنم .همه لباس زیرهای نخی کرک میدهندوپرز دارندحتی بهترین جنسهای آن ،آیا این پرزها وکرکها،دراثرتماس مداوم با ناحیه تناسلی باعث ایجاد مشکلاتی برای ناحیه تناسلی و واژن مثلا عفونت وعوارض دیگر دیگرنمیشوند؟ ویک سوال دیگر من برای شستن شورت ازصابون رختشویی استفاده میکنم وبادست وآب ولرم ویابا آب گرم یاسرد میشورم .چون به پودر ومایع لباسشویی حساسم .میخواستم بدونم که استفاده ازصابون رختشویی برای شستن لباس زیر مشکلی ایجادنمیکند؟(چون من تو بعضی سایتهای پزشکی خوندم که صابون جامدآلودگی محیط رابه خودش جذب میکنه ومیتونه باعث انتقال میکروبها وآلودگیها بشود)من نمیتوانم ازماده شوینده دیگری برای شستشوی لباس زیرم استفاده کنم واین موضوع نگرانم کرده ،البته تابحال بهمین صورت لباس زیرامو شستم ومشکل جدی هم پیش نیامده است .آیا میتونم با اطمینان خاطر ازصابون رختشویی استفاده کنم ومشکلی ندارد؟! ویک سوال دیگر درصورت استفاده ازپدهای روزانه که خودشان جاذب آب ورطوبت هستند بازهم نیاز به خشک کردن ناحیه تناسلی هست ودرطول یک شبانه روز چندبارباید تعویض شوند؟همچنین خشک کردن ناحیه تناسلی با دستمال توالت باتوجه به ترکیبات شیمیایی بکاررفته درآنها ویااحتمال استفاده ازمواد بازیافتی در آانها واینکه درمحیط توالت قراردارند واحتمال تکه شدن وچسبیدن آن به ناحیه تناسلی موقع خشک کردن ناحیه تناسلی وبعضی موارددیگر ،ضرر ندارد وبیشنرباعث عفونت ومشکلات دیگر نمیشود ؟! ببخشید شرمنده که خیلی سوال پرسیدم ووقتتونو گرفتم .ازشما پزشک بزرگوارممنون میشوم با توجه به همه مطالبی که گفتم پاسخ همه سوالات رابدهید تانگرانیم رفع شود .با تشکروسپاس بسیارفراوان اززحمات شما

  • سلام. ۱. نه مشکلی نداره. ۲. عزیزم اگر حساسیت و عفونت نداری نمی خواد حساس بشی و با هرچی راحتی بشور. ۳. اگر در صورت استفاده از پد خودت رو خشک نکنی باید پد ها رو زود به زود عوش کرد زیرا زود خیس میشن و چندان جاذب نیستن. ۴. قبلا گفتم بازم میگم بهترین روش برای خشک کردن سشوار هست.

 • سلام،خسته نباشید،من معمولا لباس زیرمو تند تند عوض میکنم و جلوی نور آفتاب خشک میکنم،الان ۳ روزه که یهویی ازم مثل آب عفونت میره و متاسفانه دیشب هم لباس زیرم ترشحات زرد مایل به سبز داشت که با دیدنش از ترس ندونستم چیکار کنم و تو نت هم که جستجو کردم هرچی مورد بد بود برای عفونت های زرد مایل به سبز نوشته بود،میخواستم بپرسم آیا من واقعا دچار اون بیماریها شدم؟ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • سلام. حتما نباید بیماری مقاربت جنسی وحشتناکی که داشته باشی شاید فقط عفونت باکتریایی باشه. بهتره به پزشک مراجعه کنی و معاینه شی.

 • سلام خانم دکتر خسته نباشید،شوینده سبک یعنی چی؟یعنی صابون یا محصول دیگه؟؟خودتون معمولا چی استفاده میکنین

  • سلام. من نگفتم شوینده سبک! گفتم شوینده برای پوست های حساس! روی محصولات احتمالا نوشتن. خوب من حساس نیستم و از همین شوینده های معمولی استفاده میکنم.

 • سلام خانم دکتر عزیز ممنون از مطالب خوبتون. اتویی که برای لباس زیر استفاده میکنیم باید مخصوص لباس زیر باشه؟ یا با اهویی که سایر لباس هارو اتو میکنیم هم مشکلی نیست؟ من به آفتاب دسترسی ندارم متاسفانه

 • سلام ممنون از توضیحاتتون من یه سوال داشتم می خواستم بدونم اگر در طی یک سال ۳ بار دچار عفونت واژینال بشیم طبیعی هستش؟

 • سلام و خسته نباشی خدمت خانوم دکتر عزیز ببخشید خانوم دکتر من چن ساله عفونت قارچی دارم دکتر زنان هم رفتم قرص سفکسیم دادن استفاده کردم ولی بازهم مشکلم حل نشدچن تا قرص دیگه دادن اماهمچنان عفونتم سرجاشه چن وقتیه لباس زیر نمی پوشم از شدت خارشم کمتر شده اما متاسفانه هنوزم عفونت دارم مخصوصا بعد پریودم خارش وسوزش وحشتناک دارم حتی تو آب نمک نشستم آب سرکه اما هیچکدوم مشکلم وحل نکردن لباس زیرم هم هر وقت میپوشم تند تند عوض میکنم وبا دیتول میشورم ولی همچنان عفونت دارم دیگه درمونده شدم از درمان میشه لطف کنید بفرمایید که باید چیکار کنم از شر این عفونت خلاص شم در ضمن من مجردم

 • سلام دكتر عزيزم وقتتون بخير،دكتر من ٢٣سالمه واژينيسم دارم كه الان يكم بهترم،يك ساله ازدواج كردم اما خيلى دوست دارم چكاپ بشم حالا كولپوسكوپى كه هميشه تاكيد ميكنيد رو انجام بدم حداكثر هرسال اما خجالت ميكشم چون ميدونم مشكل واژينيسمم تو روند معاينه دكتر مزاحمت ايجاد ميكنه،ما واژينيسمها چطورى بايد معاينه بشيم؟و در آخر چه خوشبختم اگر اين پيامم رو خونديد از فرصت استفاده كنم يه جمله نصيحت بكنيدبهم راجع به واژينيسم جمله هاى شما همه طلايى و حياتيه براى من بعد از اين همه دكتر رفتن از طريق پيج اينستاى شما و مطالبتون پنجاه درصد بهتر شدم،متاسفانه سخت ميشه خدمت برسم چون شهرستانم،سپاس فراوان

  • سلام عزیزم. بهتره رو بیماریت کار کنی اگه مشکلت بیشتر روحی هست و تونستی تو شهر خودتون به سکس تراپیست مراجعه کن تا بیماریت درمان بشه. دلیلی نداره با این بیماری زندگی کنی.

 • خیلی جامع و مفید بود؛من درمورد لباس زیر چیز دیگه ای فکر میکردم الان فهمیدم ک اشتباه بوده.ازتون واقعا ممنونم

 • ممنون هز راهنماییهای خوبتون .من خیلی رعایت میکنمتوی رابطه هم هیچ وقت درد ندارم و خیلی راحتم.ولی هر ۶ ماه که میرم معاینه دکتر میگه زخم داری چرا؟؟همیشه هم درمان کردم و خوب شدم ولی بعد۶ ماه مراجعه باز زخم دارم؟؟؟لطفاراهنماییم کنین ممنون

  • سلام عزیزم. همونطور که گفتم زخم اصطلاح عامیانه است و اگر دهانه رحم واقعا مشکلی داشته باشه با چشم خیلی قابل دیدن نیست. حالا برای اینکه از نگرانی دربیایی بهتره به پزشکی مراجعه که کولپوسکوپ داره و این آزمایش رو انجام بدی.

 • سلام خانم دکتر من موقع س ک س دهانه خارجی واژنم زخم میشه ومیسوزه ولی خونریزی نداره.۳سال هم ازدواج کردم از چیه؟

  • سلام بهتره عزیزم مراجعه کنی به پزشک. چون ممکن خشکی واژن باشه یا مورد دیگه ای که باید بررسی شه.

 • ببخشيد اگر در طول روز براي افرادي كه مشكلي ندارند ميشه كلا شورت نپوشيم بزاريم هوا بخوره؟ چون باعث تيرگي هم ميشه لباس زير

  • سلام خیر لباس زیر موجب تیرگی ناحیه تناسلی نمیشه. پوشیدن لباس زیر می تواند موجب مشکلات زیادی شود. زیرا تماس ناحیه تناسلی با لباس های دیگر مانند شلوار و دامن یا سطوح دیگر می تواند موجب سایش این ناحیه شده و موجب سوزش و خارش ناحیه تناسلی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *