چگونه می توان پریود را جلو انداخت؟

جلو-انداختن-پریود

برخی از زنان قبل از یک اتفاق مهم یا به خاطر اینکه یک سفر تفریحی در پیش دارند، می خواهند دوره پریود خود را جلو بیاندازند. هیچ روش تضمینی برای زودتر پریود شدن وجود ندارد. با این حال ممکن است تمرینات ورزشی، اجرای روش های آرام سازی یا رسیدن به ارگاسم بتواند زمان پریود را اندکی جلو بیندازد.
در این مقاله، برخی از روش هایی که می توانید برای جلو انداختن قاعدگی خود استفاده کنید، را معرفی می کنیم. همچنین توضیحاتی در مورد این که کدام روش ها پشتوانه علمی ندارند و دارای عوارض هستند، ارائه می کنیم. برای دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

روشهای اصلی جلو انداختن پریود

جلو انداختن پریود

روشهای هورمونی پیشگیری از بارداری می توانند چرخۀ قاعدگی را تغییر دهند. تنها روش قابل اعتماد برای تغییر چرخۀ قاعدگی، استفاده از این روش هاست. با این حال ممکن است رژیم غذایی، کاهش استرس و ورزش در دوران قاعدگی نیز مؤثر باشند. در ادامه بهترین روشهای جلو انداختن پریود را معرفی می کنیم:

روش های هورمونی پیشگیری از بارداری

استفاده از روش های هورمونی برای پیشگیری از بارداری، مانند قرص های ضد بارداری، تنها روش قابل اعتماد برای کنترل چرخه قاعدگی است. قرصهای ترکیبی حاوی استروژن و پروژسترون، موثرترین روش برای کنترل پریودها هستند.

معمولاً بانوان قرص هورمونی را به مدت ۲۱ روز (۳ هفته) مصرف می کنند و بعد از آن مصرف را قطع می کنند یا از قرص های کاذب (قرصی بدون هیچ اثر واقعی) به مدت ۷ روز (یک هفته) استفاده می کنند. در طی این ۷ روز، پریود آنها اتفاق می افتد.

اگر مصرف قرص هورمونی را زودتر از سه هفته متوقف کنید، قاعدگی شما زودتر اتفاق می افتد. اما توجه داشته باشید که اگر مصرف قرص های ضد بارداری مطابق با تجویز پزشک نباشد، ممکن است خطر حاملگی وجود داشته باشد.

خانمها همچنین می‌توانند پریود خود را با استفاده از روش های هورمونی پیشگیری از بارداری و ادامه دادن قرصها به تأخیر بیاندازند که پزشکان معمولاً این روش را هم ایمن می دانند.

اگر شما هم قصد جلو انداختن پریود خود را دارید می توانید با دکتر ذاکرین مشورت کنید. خانم دکتر طی یک جلسه معاینه و بررسی وضعیت سلامت شما بهترین روشهای جلو انداختن پریود را با شما در میان می گذارد. جهت دریافت وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

ورزش

ورزش ملایم ماهیچه ها را شل کرده و کمک می کند تا پریود کمی سریعتر اتفاق بیفتد. با این حال، شواهد موجود در این زمینه، بر اساس تجربۀ افراد است و در تحقیقات خاصی تأیید نشده است. بعضی از افراد به علت انجام ورزش های شدید، دوره های قاعدگی نامنظمی دارند. ورزش ملایم می تواند به تنظیم هورمون های مورد نیاز برای بازگرداندن چرخۀ قاعدگی منظم کمک کند.

آرامش

تحقیقات علمی نشان می دهد که استرس زیاد با پریود نامنظم در ارتباط است. یوگای آرام، مدیتیشن و گذراندن وقت با دوستان و عزیزان می تواند به کاهش سطح استرس کمک کند.

آرامش

ارگاسم

رابطۀ جنسی و ارگاسم می‌تواند به منظم شدن چرخۀ قاعدگی کمک کند. ترکیب هورمونی تولید شده در طول فعالیت جنسی و انقباضات رحمی، باعث گشاد شدن دهانه رحم شده و کمک می کند تا پوشش داخلی دیوارۀ رحم شروع به ریزش کند.

رژیم غذایی و وزن شخص

تغییرات وزن بدن فرد می تواند روی چرخۀ قاعدگی تأثیر بگذارد. اگر وزن بدن پایین باشد، چرخۀ قاعدگی نامنظم شده یا حتی ممکن است به طور کامل متوقف شود زیرا بدن برای تولید هورمون های مربوط به قاعدگی به چربی نیاز دارد. وزن زیاد یا تغییر ناگهانی در وزن نیز می تواند باعث بی نظمی در دوره های قاعدگی شود.

برخی افراد ممکن است متوجه شوند که غذاهای خاصی می تواند باعث جلو افتادن یا تأخیر پریود آنها شود و میزان سنگین بودن قاعدگی و مدت زمان آن را تحت تاثیر قرار دهد که این موضوع میتواند به دلیل چربی، پروتئین و سایر مواد مغذی موجود در غذاها باشد. محدودیت کالری شدید یا ورزش بیش از حد می تواند بر هورمون های تولید مثل و تخمک گذاری نیز تأثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با علائم تخمک گذاری

روشهای طبیعی جلو انداختن پریود

بسیاری از افراد برای تحریک قاعدگی از داروهای طبیعی استفاده می کنند اما شواهد علمی در مورد مؤثر بودن آنها وجود ندارد. علاوه بر این، استفاده از آنها ممکن است با خطراتی همراه باشد. درمان های طبیعی که بعضی از مردم برای تحریک قاعدگی خود استفاده می کنند، عبارتند از:

آناناس

آناناس می تواند بعضی از دلایل دوره های نامنظم را برطرف کند. آناناس غنی از آنزیمی است که به اعتقاد برخی ممکن است استروژن و هورمون های دیگر را تحت تأثیر قرار دهد. با این حال، تا کنون دربارۀ اثرگذاری مصرف مکمل های آناناس در ایجاد پریود، تحقیقی انجام نشده است و این موضوع از نظر علمی نه پذیرفته شده و نه رد می شود.

ویتامین C

بعضی افراد معتقدند که خوردن مقادیر زیادی ویتامین C می تواند به تحریک قاعدگی کمک کند. این امر ممکن است ناشی از اثرات احتمالی ویتامین C بر میزان استروژن و پروژسترون باشد، دو هورمونی که نقش مهمی در چرخۀ قاعدگی دارند. هیچ گونه شواهد علمی برای اثبات تاثیر ویتامین ث بر قاعدگی وجود ندارد، اما از آنجایی که افزایش مصرف ویتامین C برای بدن ضرری ندارد، این روش منع نمی شود. برای افزایش ویتامین C، خوراکی های زیر را مصرف کنید:

  • سبزیجاتی با برگ سبز مانند اسفناج و کلم
  • مرکبات مانند پرتقال و گریپ فروت
  • سبزیجات خانواده کلم مانند بروکلی

منابع ویتامین ث

گیاهان

گیاهان قاعده آور گیاهانی هستند که بعضی افراد معتقدند می توانند دوره قاعدگی را جلو بیندازند. گاهی اوقات زنان برای جلو انداختن پریود از بابونه، جعفری، دارچین، رزماری، مریم گلی و پونه استفاده می‌کنند. همچنین برخی معتقدند که انار، کرفس، شنبلیله و کاسنی جزء گیاهان قاعده آور هستند.

خطرات و عوارض جلو انداختن پریود

اکثر روش هایی که در بالا ذکر شد ایمن هستند و هیچ گونه خطری برای بزرگسالان ندارند. با اینحال توجه به نکات زیر ضروری است:

۱- لازم است که مکمل های گیاهی را از یک منبع معتبر خریداری کنید، زیرا سازمانهای غذا و دارو معمولاً نظارتی بر محصولات و مکمل های گیاهی ندارد. در صورت آلرژی به هر نوع گیاه، غذا یا مکمل، باید از مصرف آنها خودداری کنید.

۲- روش های هورمونی پیشگیری از بارداری می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند و ممکن است برای همه مناسب نباشند. قرص های ضد بارداری، در مواردی خطر ایجاد لخته خون یا بروز سکته مغزی یا حمله قلبی را افزایش می دهند که البته این مورد بسیار نادر است.

۳- افرادی که سیگار می کشند یا افرادی که بیشتر از ۳۵ سال دارند، بیشتر در معرض خطر عوارض ناشی از قرصها هستند. هنگام استفاده از روش های پیشگیری از بارداری هورمونی، درباره خطرات این روش ها با پزشک خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با عوارض قرصهای ضدبارداری

اگر شما هم قصد جلو انداختن پریود خود را دارید می توانید با دکتر ذاکرین مشورت کنید. خانم دکتر طی یک جلسه معاینه و بررسی وضعیت سلامت شما بهترین روشهای جلو انداختن پریود را با شما در میان می گذارد. جهت دریافت وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

یک دوره قاعدگی متوسط در حدود ۲۸ روز طول می کشد، هر چند این محدوده می تواند بین ۲۱ تا ۳۵ روز هم باشد. در صورت قطع یا بروز بی نظمی در چرخه قاعدگی باید به پزشک مراجعه کنید. اگر از قرص های پیشگیری از بارداری استفاده می کنید، در صورت بروز علائم زیر سریعا به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید:

  • درد شدید در شکم
  • سردرد شدید
  • درد قفسه سینه یا تنگی نفس
  • درد، قرمزی یا تورم در ساق پا

مراجعه به پزشک

در نهایت، افرادی که از روش های هورمونی برای پیشگیری از بارداری استفاده می کنند، برای کنترل دوره های خود باید به پزشک مراجعه کرده و در مورد چگونگی انجام این کار براساس شکل خاص پیشگیری از بارداری صحبت کنند.

جمع بندی نهایی

در طب سنتی تا مدرن، افراد روش‌های زیادی را برای جلو و عقب انداختن قاعدگی امتحان کرده اند. تنها روش قابل اعتماد برای کنترل پریودها، استفاده از روشهای هورمونی پیشگیری از بارداری است. با این حال، ممکن است افراد بتوانند پریود خود را با استفاده از رژیم غذایی، ورزش و روشهای ریلکسیشن هم جلو بیندازند.

در پایان چناچه در مورد این مقاله ابهامی دارید و یا سوالی در مورد روشهای جلوانداختن پریود دارید، در بخش نظرات زیر همین مقاله آن را با ما در میان بگذارید.

۴.۸/۵ - (۵۵ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۴ دیدگاه ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *