بهترین روش شستشوی واژن چیست؟

بهترین-روش-شستشوی-واژن..

بوی واژن یکی از عواملی است که بسیاری از زنان برای فرار از آن، اقدام به استفاده از دوش واژینال می‌کنند که اغلب موارد دوش واژینال مضر است. بوی کم واژن کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد. اما اگر این بو شدید و آزار دهنده باشد، باید برای درمان آن حتما به متخصص زنان و زایمان مراجعه کرد. واژن در حالت کلی نیازی به محصولات تمیز کننده ندارد اما شستشوی قسمت بیرونی دستگاه تناسلی و اطراف مقعد برای جلوگیری از بروز عفونت های واژینال اهمیت زیادی دارد. برای آشنایی بیشتر با بهترین روش‌های شستشوی واژن در این مقاله با ما همراه باشید. جهت دسترسی به بخش های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

آیا واژن نیاز به تمیز کردن دارد؟

بسیاری از زنان فکر می‌کنند که با استفاده از مواد بهداشتی و شوینده ها می‌توانند عوامل میکروبی واژن را بین ببرند و واژن خود را تمیز نگه دارند. در صورتی که این یک باور غلط و اشتباه است. واژن ترشحاتی تولید می کند که برای سلامتی کلی زنان مفید است و این ترشحات نقش مهمی در تمیز نگه داشتن ناحیه تناسلی دارند.

شستن واژن، عفونت‌های واژن را از بین نمی برد. حتی در بعضی موارد، ممکن است باعث بدتر شدن آن‌ها شود. استفاده از صابون های عطردار ممکن است باعث خشکی واژن شود. بعضی از تحقیقات نشان داده اند که شستشوی مکرر واژن با مواد بهداشتی و شوینده ها، باعث به وجود آمدن مشکلاتی در سلامتی زنان خواهد شد:

تمیز کردن واژن

علت بوی بد واژن چیست؟

 بوی بد واژن برای بسیاری از زنان و دختران آزار دهنده است. بسیاری از خانمها برای از بین بردن بوی بد واژن با توجه به توصیه هایی که در اینتر نت وجود دارد، دست به شستشوی واژن با روش های خانگی می‌زنند. این روش های خانگی در بیشتر مواقع باعث بدتر شدن اوضاع می‌شود. عفونت واژن و تغییر در PH طبیعی واژن دلائلی مختلفی دارد ،که عبارتند از:

 • رطوبت
 • استفاده از قرص های ضدبارداری
 • افزایش سن
 • استرس
 • پوشیدن لباس زیر تنگ
 • رعایت نکردن بهداشت فردی

بیشتر بخوانید: درمان بوی بد واژن

روش های شستشوی واژن

در بیشتر مواقع ترشحات واژن کاملا طیبعی هستند. رنگ، بو و میزان ترشحات، به زمان چرخه قاعدگی شما بستگی دارد. واژن شما معمولا با ترشحات طبیعی تمیز نگه داشته می‌شود.

واژن خاصیت اسیدی دارد و دارای باکتری های مفید زیادی است. این باکتری های در اصل تعادل PH بدن را حفظ می‌کنند و به دلیل اسیدی بودن واژن، باکتری های مضر نمی‌توانند منجر به عفونت واژن شوند. روش های مختلفی مانند شستشوی واژن با سرکه، جوش شیرین، بتادین و حتی استفاده از ژل های شستشو وجود دارد که در ادامه به مضرات و فواید هر کدام از این روش های شستشوی واژن می‌پردازیم.

شستشوی واژن با سرکه و جوش شیرین

شستشوی واژن با سرکه و جوش شیرین چیزی است که اصلا پزشکان توصیه نمی‌کنند. اما به چه دلیل؟ شستن واژن با سرکه و جوش شیرین شاید در کوتاه مدت نتیایج خوبی داشته باشد. اما بعد از گذشت زمان باعث بدتر شدن علائم شما خواهد شد. این کار باعث از بین رفتن باکتری های مفید و مضر واژن خواهد شد و با از بین رفتن باکتری های مفید واژن، باعث بربهم خوردن فلور واژن می‌شود.

معمولا زنانی که از این روش برای شستشوی واژن استفاده می‌کنند، در بلند مدت دچار عفونت های باکتریایی واژینال می‌شوند. همین موضوع باعث می‌شود که درمان سختی داشته باشند.

شستشوی واژن با سرکه و جوش شیرین

استفاده از صابون بچه برای شستشوی واژن

سوال خیلی از زنان این است که از چه صابونی برای شستشوی واژن استفاده کنیم؟ برای شستن واژن، بهتر است از صابون‌های غیر معطر و ملایم، مانند صابون بچه با آب ولرم استفاده شود. استفاده از صابون‌های بو دار و شوینده های قوی، باعث حساسیت واژن و مقاوم شدن بدن در مقابل باکتری ها خواهد شد. پس اگر می‌‌خواهید از صابون استفاده کنید، بهتر است که بدون بو، بی رنگ و ملایم باشد.

عوارض شستشوی واژن با بتادین

دوش واژینال بتادین همانند سرکه و جوش شیرین باعث از بین رفتن میکروب های مفید واژن می‌شود. در صورتی که پزشک برای شما تجویز کرده باشد، می‌توانید این کار را به صورت محدود طبق نظر پزشک انجام دهید. در یعضی از مواقع اگر این کار بدون تجویز پزشک انجام شود، ممکن است حتی عوارض زیر را به همراه داشته باشد:

استفاده از ژل شستشوی واژن

بهتر است از ژل شستشوی واژن استفاده نکنید. واژن شما نیازی به شوینده‌ها و مواد بهداشتی ندارد. البته استفاده از ژل شستشو به صورت هفتگی مکشلی ندارد. اما اگر این کار به عادت روزانه تبدیل شود، ممکن است برایتان دردسر درست کند. استفاده مداوم از ژل های شستشوی واژن در نهایت باعث آتروفی واژن خواهد شد. پس اگر مرتب به حمام می‌روید و بهداشت فردی را رعایت می‌کنید، نیازی به استفاده از ژل شستشو ندارید.

روش صحیح شستشوی واژن

برای پیشگیری از عفونت های واژینال و از بین بردن بوی نامطبوع واژن بهتر است روش شستشوی صحیح واژن را یاد بگیرد.

 • ابتدا دست های خود را بشویید.
 • ناحیه تناسلی را مرطوب کرده و با استفاده از یک صابون ملایم و بدون بو ناحیه تناسلی را شستشو دهید.
 • بخش بیرونی واژن را تمیز کنید.
 • در زمان شستشو، تمام اطراف واژن تا خط بینی را بشویید.
 • بعد از شستشو به صورت کامل ناحیه تناسلی خود را خشک کنید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع ترشحات واژن

نحوه شستشوی واژن توسط پزشک

اگر فرد دچار تغییر ناگهانی بوی واژن شود، حتما باید پزشک مراجعه کند. به خصوص اگر بو شدید و آزادهنده باشد! اگر عفونت واژن با ترشحات فراوان دارید، پزشک شما با شستشوی واژن باعث خروج سریع تر ترشحات و عفونت خواهد شد. پزشک پس از معاینه و انجام آزمایشی هایی که برای شما تجویز کرده است، با موادی که به ph واژن شما آسیب نمی‌زنند و واژن شما را شستشو می‌دهد.

نحوه شستشوی واژن توسط پزشک

در صورت علائم زیر بهتر است حتما برای درمان عفونت قارچی واژن و از بین بردن بو واژن به پزشک مراجعه کیند:

خشک کردن واژن با سشوار

اگر به عفونت های واژینال مبتلا هستید، بهتر است به جای استفاده از دستمال کاغذی از سشوار با باد ملایم استفاده کنید. استفاده از دستمال کاغذی ممکن است برای خیلی از زنان هیچ مشکلی نداشته باشه، در حالی که در بعضی از زنان باعث بیشتر شدن عفونت واژینال می‌شود. بنابراین زنانی که دچار عفونت های مکرر هستند، بهتر است برای خشک کردن واژن از سشوارهای کوچک با باد ملایم استفاده کنند. در خارج از منزل هم می‌توانند از پارچه های نخی و تمیز استفاده کنند.

نکات نهایی در مورد شستشوی واژن

۱- شستن واژن باید حداقل یک بار در روز انجام شود.

۲- از شستن داخل واژن پرهیز کنید. این کارباعث برهم خوردن تعادل ph در این ناحیه می‌شود.

۳- حتما بعد از رابطه جنسی ادرار کنید.(بعد از ادرار واژن خود را از جلو به عقب پاک کنید، این کار باعث می‌شود که از عفونت واژن پیشگیری کنید.)

۴- شست‌ و شوی ناحیه واژن به میزان زیاد باعث می‌شود که با گذشت زمان به عفونت های شدیدتری مبتلا شوید.

۵- پس از شستن واژن حتما از دستمال های تمیز و بهداشتی استفاده کنید.

امیدوارم پاسخ سوالات خود را درباره شستشوی واژن در این مقاله گرفته باشید. با اینحال اگر سوالی دارید می توانید در بخش نظرات زیر این مقاله بپرسید.

۴.۴/۵ - (۵۸ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *