گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی در زنان و مردان

گرفتگی-عضلات-بعد-از-رابطه

هم مردان و هم زنان ممکن است بعد از رابطه جنسی دچار گرفتگی عضلات شوند. در پزشکی به این احساس درد در هنگام دخول یا قبل و بعد از آن، دیسپارونیا (مقاربت دردناک) گفته می شود. گرفتگی های عضلانی بعد از رابطه جنسی ناشی از عوامل مختلفی است، از کشیدگی عضلانی خفیف تا بیماری هایی که باید درمان شوند. در این مقاله، تصمیم داریم اطلاعات بیشتری در مورد دلایل احتمالی گرفتگی یا درد بعد از رابطه جنسی ارائه دهیم. برای دسترسی آسان به مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده نمایید.

علت گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی چیست؟

فردی که بعد از رابطه جنسی دچار گرفتگی عضلانی مداوم یا شدید می شود، باید حتما به پزشک مراجعه کند. علل احتمالی بسیاری وجود دارند که به گرفتگی بعد از رابطه جنسی در مردان و زنان منجر می شوند که عبارتند از:

گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی

کشیدگی عضلات

مشابه با حرکات ورزشی، گاهی اوقات کشیدگی عضلات لگن و شکم حین رابطه جنسی می تواند باعث بروز گرفتگی در عضلات شوند. گرفتگی عضلانی ممکن است در اثر سفتی عضلات، کم شدن آب بدن یا استفاده از عضله در وضعیت نامناسب ایجاد شود. این گرفتگی های عضلانی معمولا پس از گذشت چند ثانیه تا چند دقیقه از بین می روند.

ارگاسم

ارگاسم همچنین می تواند باعث گرفتگی عضلات شود. ارگاسم شامل انقباض غیر ارادی عضلات در لگن و واژن است. اگر این عضلات به شدت منقبض شوند، ممکن است بعد از رابطه جنسی دچار گرفتگی موقتی گردند.

مشکلات روده

گرفتگی شکمی می تواند در اثر بروز مشکلات سیستم گوارشی ایجاد شود. یبوست و گاز معده دو علت شایع درد شکم بعد از رابطه جنسی هستند. سایر مشکلات روده مانند سندرم روده تحریک‌پذیر نیز می‌توانند باعث گرفتگی عضلات شوند.

مشکلات ادراری

مشکلات مثانه یا سیستم ادراری نیز می‌توانند باعث بروز درد بعد از رابطه شوند. مثانه درست در قسمت جلو رحم قرار دارد و در بعضی از مواقع، مقاربت می‌تواند باعث تحریک و احساس ناراحتی در آن شود. این موضوع به ویژه در مورد افراد مبتلا به عفونت دستگاه ادراری یا اختلالی به نام سیستیت بینابینی که باعث ایجاد درد و فشار در لگن و سیستم ادراری می ‌شود، بیشتر اتفاق می افتد.

بیشتر بخوانید: علت تکرر ادرار در زنان و درمان آن

عفونت های منتقل شونده از طریق رابطه جنسی

برخی از عفونت های مقاربتی (STD)، مخصوصا کلامیدیا و سوزاک، می توانند باعث گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی شوند. بسیاری از STD ها بدون نشانه هستند، بنابراین بهتر است آزمایشات مربوطه به طور منظم انجام شود. برخی از STD ها می توانند باعث خروج ترشحاتی از آلت تناسلی مردانه یا واژن و همچنین احساس درد هنگام دفع ادرار شوند.

بیشتر بخوانید: آزمایش تشخیص بیماری های مقاربتی و جنسی

آسیب های شدید عاطفی

گاهی اوقات، آسیب های گذشته یا مشکلات عاطفی مربوط به رابطه جنسی می تواند به صورت ناراحتی جسمی یا درد در هنگام یا بعد از رابطه جنسی ظاهر شوند. حتی عوامل استرس زا و اضطراب روزمره نیز می توانند باعث بروز کشش ماهیچه یا گرفتگی عضلانی شوند.

علت گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی در زنان

احتمال بروز گرفتگی بعد از رابطه جنسی در زنان بیشتر از مردان است. برخی از دلایل احتمالی گرفتگی و کمردرد بعد از رابطه جنسی در زنان عبارتند از:

دخول عمیق

دخول عمیق، می تواند باعث تحریک و گرفتگی دهانه رحم شود. دهانه رحم آسیب پذیری بیشتری نسبت به درد، گرفتگی عضلانی و عفونت دارد.

کیست های تخمدان

تخمدان ‌ها دو عضو کوچک هستند که در دو طرف رحم قرار دارند. در برخی از مواقع، یک کیست درون تخمدان یا روی آن رشد می‌ کند. این کیست ‌ها معمولا خطرناک نیستند، اما می ‌توانند به درد یا ناراحتی بعد از رابطه جنسی منجر شوند.

بیشتر بخوانید: آیا کیست تخمدان سرطانی می شود

کیست تخمدان

تخمک گذاری

تخمک گذاری به این صورت است که هر ماه یک فولیکول در یکی از تخمدان ‌ها رشد می‌ کند که حاوی یک تخمک بالغ است. در حدود ۲ هفته قبل از پریود، این فولیکول پاره شده و تخمک را برای باروری و لقاح احتمالی آزاد می کند. برقراری رابطه جنسی در طی این مدت ممکن است باعث بروز گرفتگی عضلات در برخی از زنان شود.

فیبروم (فیبروئید) ها

فیبروم ها توده‎ هایی هستند که در دیواره رحم رشد می کنند. فیبروم ها معمولا خوش خیم و غیر سرطانی هستند. آن ها می‌توانند باعث ایجاد علایمی مثل خونریزی سنگین در طی عادت ماهانه و درد شکم و همچنین گرفتگی عضلات بعد از رابطه شوند.

بیشتر بخوانید: درمان قطعی فیبروم رحمی

واژینیسموس

در اختلال واژینیسموس، عضلات ناحیه واژن در هنگام ورود هر جسم خارجی به طور غیر ارادی منقبض می شوند. واژینیسموس ممکن است هنگام دخول، معاینات پزشکی واژن و همچنین در زمان استفاده از نوار بهداشتی بروز کند. اگرچه واژینیسموس می‌تواند ناراحت کننده باشد، اما همیشه برانگیختگی جنسی در زنان و لذت بردن از انواع دیگر تحریکات جنسی را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

زنان مبتلا به واژینیسموس باید به یک متخصص زنان مراجعه کنند که می‌تواند در مدیریت اضطراب به آن ها کمک نموده و تمریناتی را برای آرام سازی توصیه کند. انجام تمرینات مربوط به عضلات کف لگن نیز می‌تواند به درمان واژینیسموس کمک کند.

بیشتر بخوانید: تمرینات ورزشی کگل مخصوص درمان واژینیسموس

بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن (PID)، نوعی عفونت در سیستم تولید مثل زنان است. بیماری های مقاربتی مانند کلامیدیا یا سوزاک می توانند منجر به عفونت PID شوند. این عفونت همچنین ممکن است بعد از انجام اقدامات پزشکی مانند وارد کردن یک دستگاه داخل رحم رخ دهد.

آندومتریوز

در آندومتريوز، بافت‌های شبیه رحم در قسمت های خارج از رحم رشد می‌کنند. این بیماری می تواند باعث گرفتگی شدید عضلات و درد شکم در طی رابطه جنسی و بعد از آن شود. علائم دیگر آندومتریوز شامل خونریزی شدید در دوران قاعدگی و دوره های پریودی به طورغیرطبیعی دردناک است.

رحم کج شده

در برخی از زنان ، رحم به جای اینکه به جلو خم شود، به سمت عقب کج می شود. این وضعیت در پزشکی، رتروورس شدن رحم ( برگشتگی رحم به عقب) نامیده می شود. در زنانی که به رحم کج شده مبتلا هستند، آلت تناسلی مرد هنگام مقاربت ممکن است به رحم فشار وارد کند که این امر باعث بروز گرفتگی عضلات می‌ شود.

گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی را جدی بگیرید. این درد ها می توانند شروع یک عارضه جدی تر باشند. با مراجعه به خانم دکتر متین ذاکرین می توانید علائم گرفتگی ها را بررسی کنید و اگر بیماری خطرناک تری در کمین است را شناسایی و درمان کنید. جهت گرفتن وقت مشاوره می ‌توانید با شماره‌ ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل نمایید.

علت گرفتگی بعد از رابطه جنسی عضلات در مردان

گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی در مردان شایع نیست، اما گاهی ممکن است پروستات باعث این عارضه شود. پروستات، غده ای کوچک و به اندازه ی گردو است که در قسمت پایین لگن قرار دارد. در طی رابطه جنسی، پروستات به تولید مایع منی کمک می‌ کند. التهاب ناگهانی یا تدریجی در پروستات ممکن است باعث بروز درد در ناحیه لگن در طی رابطه جنسی و پس از آن شود.

ئروستات

درمان گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی

در صورتی که مشکل از عفونت باشد، معمولا پزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند. در مجموع، درمان یا پیشگیری از بروز گرفتگی عضلانی بعد از رابطه جنسی به علت زمینه ای آن بستگی دارد. با این حال، در بیشتر موارد، گرفتگی عضلانی خفیف و موقتی بعد از رابطه جنسی رخ می دهد که بدون درمان برطرف خواهد شد.

اگر گرفتگی عضلات، ناشی از موقعیت یا اقدام خاصی باشد، ضرروی است که این اقدام متوقف شده یا به موقعیت آرام بخش تری تغییر یابد.

اگر گرفتگی عضلات، در اثر یک علت فیزیکی یا عاطفی ایجاد شده باشد، باید به دنبال درمان تکمیلی از جمله موارد زیر باشید:

 • آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت
 • درمان یا مشاوره برای کاهش اضطراب
 • جراحی برای خارج کردن فیبروم یا کیست
 • قرص های هورمونی برای جلوگیری از تخمک گذاری یا درمان کیست تخمدان

بیشتر بخوانید: آشنایی با هورمون های زنانه (استروژن و پروژسترون)

علائم گرفتگی عضلانی بعد از رابطه جنسی

در بیشتر موارد، گرفتگی بعد از رابطه جنسی به صورت جزئی و موقتی خواهد بود و بدون درمان برطرف می شوند. با این حال، باید در مورد نحوه پیشگیری و جلوگیری از بروز گرفتگی در آینده با شریک جنسی خود صحبت کنید. در صورت بروز گرفتگی عضلات به همراه علائم اضافی مانند موارد زیر حتما به پزشک مراجعه کنید:

پزشک علائم فرد را بررسی کرده و معاینه جسمی را انجام می دهد. متخصص ممکن است توصیه کنند تا آزمایشاتی را برای تعیین علت اصلی درد و کمک به تهیه یک برنامه درمانی انجام دهید.

اگر سوالی در مورد گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی دارید می توانید در قسمت کامنت ها زیر همین مقاله مطرح بفرمایید. 

۴.۵/۵ - (۵۳ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۸ دیدگاه ها
 • با سلام خدمت شما دکتر محترم بنده ۴۰ سالمه دیسک کمر دارم و همیشه پا درد من بر روی پا نمی تونم بنویسم و همیشه بعد از مقاربت و نزدیکی دچار پادرد و کمردرد شدید میشوم بنده ۱۴ ساله ازدواج کردم. همیشه و از ۲۳ سالگی درد کمر و مخصوصا درد پای شدید اذیت میشم. و میبایست از مسکن استفاده کنم تا خوب بشم. البته ناگفته نماند قدم ۱۷۳ و وزنم ۹۰ کیلو هست و اضافه وزن دارم. به دکتر ارتوپت ک مراجعه کردم گفتن دیسک خفیف دارم. و همیشه بعد از رابطه و انزال دردم بسیار شدید و غیر قابل تحمل میشه. هم سر کار نمیتونم بیش از ۱ ساعت سر پا بیاستم و هم بیش از یک ساعت نمیتونم پیاده راه برم. آیا دیسک کمرم باعث میشه این مسائل رو(درد بعد از رابطه)؟ شیوه ی رابطه ی جنسی ام ظاهرا صحیحه و بهر صورتی هم باشه باعث درد شدید میشه. اگه امکانش هست بفرمایید تا به چه متخصصی باید مراجعه کنم. ناگفته نماند که بعد از پیاده روی و ایستادن سرپا و رابطه، چنان دردی میگیره پاهام ک فریادی میشم و حاظرم کامیون از رو پاهام رد بشه ک بهتر بشم. بسیار سپاسگزارم بابت راهنمایی تون????????????????

  • سلام دوست عزیز. من توصیه اصلیم به شما کاهش اضافه وزنتون هست. هر کیلو اضافه وزن ۴ کیلو فشار به زانو ها وازد میکنه برای همین کمر هم میزان فشار بسیار زیاده. شما وقتی حدود ۱۵ کیلو وزن کم کنید به میازن ۶۰ کیلو فشار را از روی بدنتون برداشتین و بسیاری از مشکلات فعلی تون حل میشه.

 • سلام خسته نباشید من بعد از رابطه کمر و پاهام دچار کوفتگی میشه و همینطور دچار سردرد میشم ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام. اگر گرفتگی و کوفتگی شدید و مداوم باشه ممکنه علامت بیماری هایی مثل کیست تخمدان، فیبروم رحمی، التهاب لگن و … باشه. برای همین اگر علائم شما مداوم و شدیده باید برای تشخیص علتش حتما به پزشک مراجعه کنید.

 • سلام و احترام من موقع ارضا شدن عضله بالای شکمم(انتهای قفسه سینه) میگیره و خیلی درد میکنه ولی بعد حدود ۳۰ تا ۶۰ ثانیه خوب میشه علتش چیه؟ همیشه اینطور نیست گاهی اوقات میشه! ممکن است بخاطر نزدیکی با شکم پر باشه؟

  • سلام. چون زود خوب میشه احتمالا اسپاسم باشه. به نظر نمیاد مسئله جدی باشه. اگر با علائم دیگه ای همراه شد برای اطمینان به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *