انواع ترشحات واژن بعد از رابطه جنسی را بهتر بشناسیم

انواع-ترشحات-واژن-بعد-از-رابطه

ترشحات واژینال منظم، بخش مهمی از سیستم تولید مثل سالم زنان است. غدد درون دهانه رحم و واژن، برای تمیز کردن رحم از باکتری ها و سلول های مرده، حفظ تمیزی و سلامت واژن و جلوگیری از عفونت های مختلف، این ترشحات را آزاد می کنند.
در این مقاله به انواع ترشحاتی که بعد از رابطه جنسی ممکن است مشاهده کنید می پردازیم و اینکه این ترشحات نشاندهنده چه چیزی هستند. جهت دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

ترشحات واژن بعد از رابطه جنسی

ترشحات واژن در دوره قاعدگی، یک پدیده کاملاً طبیعی است و می توان نوع آن را براساس مقدار، رنگ و بو مشخص کرد. این ترشحات، معمولاً به رنگ سفید شیری تا شفاف هستند. ترشحات در دوران تخمک گذاری، تغذیه با شیر مادر و تحریک جنسی، ضخیم تر خواهند شد. در نهایت، بوی این ترشحات در صورت بارداری یا عدم رعایت بهداشت فردی ممکن است تغییر کند که در این مورد در مقاله بوی بد واژن صحبت کرده ایم.

ترشحات واژن بعد از رابطه

در کل، ترشحات واژن یک شاخص عالی برای تعیین چیزی است که در اندام تناسلی زنان اتفاق می افتد. با دانستن تفاوت بین ترشحات طبیعی و غیر طبیعی، می توان متوجه شد که آیا چیزی اشتباه است یا خیر. بدن خود را بشناسید و به آن کمک کنید که سالم باشد.

ترشحات عادی پس از نزدیکی

در مدت نزدیکی، احتمالا ارگاسم را تجربه می کنید، انقباض های لذت بخشی که می توانید در ناحیه لگن، مخصوصا در قسمت پایین تر از واژن خود احساس کنید. ترشحات بیش از حد واژن پس از نزدیکی، در اثر همین انقباضات واژینالی ایجاد می شوند.

این ترشحات زیاد، نشانه این است که اندام های تناسلی شما به طور طبیعی عمل می کنند و جای نگرانی نیست. ظاهر، رنگ و بافت ترشح پس از نزدیکی، به طور مستقیم به سن، میزان هورمون (به خصوص سطح استروژن که به طور مستقیم با وضعیت چرخه قاعدگی یک زن در ارتباط است) و بسیاری از عوامل دیگر بستگی دارد.

ترشحات طبیعی سالم بعد از رابطه جنسی به صورت مخلوطی از مایعات مختلف است و معمولاً به موارد زیر اشاره دارد:

مایع ناشی از تحریک جنسی:

هدف از تحریک جنسی، کمک به عمل آمیزش پس از تحریک بدن شما هنگام معاشقه و پیش نوازی است. در واقع، واژن شما برای کمک به رابطه جنسی، مایع روشن و رقیقی را هنگام برانگیختگی جنسی تولید می کند. این ترشحات باعث می شود تا برقراری رابطه جنسی برای شما و همسرتان راحت تر و لذت بخش تر باشد. این مخاط معمولاً شفاف و کمی لغزنده است. بافت آن نیز آبکی و کشدار است. به خاطر داشته باشید که بدن شما، این مایع را در طول مدت تحریک جنسی ۳۰ ثانیه ای تولید می کند و این ترشحات پس از برقراری رابطه جنسی همچنان ادامه دارند.

مخاط دهانه رحم:

دهانه رحم در کل دوره قاعدگی شما انواع مختلفی از مخاط را تولید می کند. این ترشحات، به اسپرم کمک می کنند که از سیستم تولید مثل شما عبور کند و به تخمک بالغ برسد. معمولاً در پایان دوره ماهانه، این مخاط کدر و کشدار از واژن خارج می شوند.

به یاد داشته باشید که شفافیت این ترشحات در طی تخمک گذاری تغییر کرده و کشسانی بودن آن بیشتر می شود. در پایان دوره ماهانه، این ترشحات غلیظ تر و ضخیم تر می شود و مانند ترشحاتی است که پس از رابطه جنسی تجربه می کنید.

ترشحات دهانه رحم

انزال زنان:

از جمله علائم ارگاسم زنان در رابطه ترشحات واژن و انزال مایع است. زنان نیز در طول رابطه جنسی، مایع انزال تولید می کنند. در واقع یک غده کوچک در واژن زنان وجود دارد که این مایع را تولید می کند. این ترشحات آبکی هنگام تحریک جنسی ایجاد می شوند. هنگام خروج این مایعات، احساس تخلیه ادرار به فرد دست می دهد.

با این حال، این پدیده یک قاعده کلی نیست و به اینکه آیا شما به ارگاسم رسیدید یا خیر، بستگی ندارد. بعضی از زنان هنگام تحریک جنسی به انزال می رسند و در برخی دیگر، این گونه نیست. علت این امر تاکنون مشخص نشده است.

بیشتر بخوانید: تزریق ژل به نقطه جی و بهبود ارگاسم در زنان

انزال مردان:

بر خلاف زنان، مردان تقریبا همیشه هنگام رابطه جنسی به انزال می رسند. اگر از کاندوم استفاده نشود، مایع انزال مرد پس از رابطه جنسی با ترشحات واژن زن مخلوط خواهد شد. بنابراین ممکن است منی با ترشح واژن اشتباه گرفته شود، چون رنگ و ظاهر آنها بسیار شبیه است.

انواع ترشحات غیرطبیعی پس از رابطه جنسی

متاسفانه، ممکن است بسیاری از انواع ترشحات غیرطبیعی را به دلایل مختلف هنگام رابطه جنسی تجربه کنید. برخی از این ترشحات بی ضرر هستند، اما برخی دیگر ممکن است ناشی از یک مشکل بسیار جدی باشند که باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

بر خلاف ترشحات طبیعی واژن که باید بدون عوارض جانبی برای بدن شما باشد، ترشحات غیرطبیعی معمولاً باعث ناراحتی می شود. باید به هر تغییری در مقدار، غلظت، بو، رنگ معمول و به دنبال آن، رطوبت یا درد در ناحیه لگن یا خونریزی توجه کرد. با پزشک صحبت کنید و شرایطتان را توضیح دهید تا دلیل ترشحات غیرطبیعی شما بعد از نزدیکی را تشخیص دهد.

می توان شایع ترین علل ترشحات غیر طبیعی را به صورت جنسی و غیر جنسی تقسیم بندی کرد.

ترشحات غیرطبیعی با علت غیرجنسی

علل غیر جنسی موجب می شوند واژن، میزان تمیزکاری خود را افزایش دهد. ترشحات از بدن شما در موقعیت های مختلف از بدن شما محافظت خواهند کرد. مهمترین علت این ترشحات عبارتند از:

آلرژی: واکنش های آلرژیک ناشی از مصرف آنتی بیوتیک ها یا استروئیدها. گاهی اوقات این واکنش ها ممکن است به خاطر بعضی از مواد موجود در رژیم غذایی شما که تاثیر منفی بر سلامت عمومی تان دارند، اتفاق بیفتد.

تغییرات در اسیدیته واژن: هر تغییری در PH واژن شما می تواند به ترشحات زیاد و غیر طبیعی منجر شود. صابون های معطر، حمام با کف معطر یا لوسیون ها اگر حاوی مواد شیمیایی مضر باشند، می توانند غشاهای مخاطی واژن را تحریک کنند. همچنین، هر تغییر هورمونی، دوش واژینال، خون قاعدگی و فعالیت جنسی می تواند باعث تغییر pH واژن و ترشحات غیر طبیعی آن باشد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع ترشحات واژن

بلوغ جنسی: دختران بسیار جوان معمولا در ابتدای بلوغ، ترشحات واژینالی غیرعادی را تجربه می کنند.

یائسگی: در بعضی موارد، زنان در آغاز یائسگی، ترشحات واژینال غیرمعمولی را تجربه می کنند. این ترشحات در اکثر مواقع کاملا بی ضرر هستند، اما باید با متخصص زنان صحبت کنید تا مطمئن شوید که ترشحات شما ناشی از سرطان دهانه رحم نباشد.

مقاله ویژه: بهترین درمان برای خشکی واژن در یائسگی

برفک (یک نوع عفونت قارچی): برفک زمانی اتفاق می افتد که مخمر طبیعی موجود در ناحیه تناسلی شما بیش از اندازه رشد کند. این عارضه با ترشح ضخیم و پنیری، خارش شدید واژن، معمولا با درد واژن همراه است.

ترشحات برفکی

روشهای پیشگیری از بارداری: جلوگیری از بارداری می تواند یکی از علل خونریزی یا لکه بینی بعد از رابطه جنسی باشد، زیرا ممکن است باعث بروز زخم تصادفی در بافت رحم شود. اگر از روش های پیشگیری اضطراری از بارداری یا دستگاه های داخل رحمی استفاده می کنید هم ممکن است نتیجه مشابهی را تجربه کنید.

دیابت: در خیلی از موارد، دیابت یکی از علل عفونت قارچی است که باعث ترشح غیرطبیعی می شود.

کمبود استروژن: سطح پایین استروژن در دوران یائسگی باعث خشک شدن، نازک شدن و همچنین التهاب دیواره واژن می شود. این خشکی و نازکی در واژن (سندرم دستگاه ادراری- تناسلی یائسگی) می تواند باعث ترشحات غیر طبیعی شود، زیرا سطح مایعات دهانه رحم هنگام رابطه جنسی، شروع به کاهش می کند.

ترشحات غیرطبیعی و با علت جنسی

علل جنسی که باعث ایجاد ترشحات بعد از رابطه جنسی می شوند عبارتند از:

بیماری ﻋﻔوﻧت ﺑﺎﮐﺗرﯾﺎﯾﯽ واژن: این بیماری یکی از علل شایع ترشحات واژینالی غلیظ است که خاکستری رنگ و همراه با بوی بد شبیه بوی ماهی از واژن است. این بیماری از طریق رابطه جنسی منتقل نمی شود، اما رابطه جنسی می تواند باکتری های مختلفی را از سایر قسمت های بدن شما یا همسرتان به واژن شما منتقل کند. این عدم تعادل باکتریایی منجر به عفونت می شود.

آیا شما هم دچار عفونت واژن هستید؟ اگر به هر دلیلی حس می کنید ممکن است دچار عفونت واژن شده باشید، در این صورت می توانید به خانم دکتر متین ذاکرین جهت ویزیت مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و تعیین وقت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

بیماری التهاب لگن: زنان غالباً به بیماری التهابی لگن (PID) مبتلا می شوند که عفونتی در اندام های تناسلی آنهاست. علائم اصلی این بیماری، ترشحات واژینالی غیر طبیعی زرد یا سبز همراه با بوی ناخوشایند و غیر معمول است.

التهاب لگن

تبخال تناسلی: تبخال تناسلی باعث ایجاد زخم ها و تاول در اطراف ناحیه تناسلی و همچنین ترشحات سفید رنگ می شود.

بیشتر بخوانید: تبخال تناسلی چه علائمی دارد

تریکومونیازیس: این بیماری يک بيماري شناخته شده مقاربتی است. علائم خاص این عفونت عبارتند از: ترشحات زرد یا مایل به سبز کف دار با بوی ماهی، خارش یا تورم در ناحیه واژن.

بیشتر بخوانید: آشنایی با ترشحات سبزرنگ واژن

سوزاک و کلامیدیا: این دو بیماری از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند و معمولاً باعث درد در هنگام ادرار، درد حین رابطه جنسی، یا خونریزی بعد از رابطه جنسی و ترشحات واژینالی سبز رنگ می شوند.

ویروس زگیل تناسلی: ویروس پاپیلومای انسانی که عامل ایجاد تقریباً تمام موارد سرطان دهانه رحم است. مشکل اصلی این است که HPV در مراحل اولیه علامتی ندارد. به همین علت، باید هرگونه ترشح غیرطبیعی یا خونریزی واژینالی را به عنوان یک نشانه احتمالی از وجود یک مشکل جدی در نظر بگیرید.

مراقبتهای بهداشتی برای ترشحات واژن بعد از رابطه جنسی

به توصیه های بهداشتی زیر توجه کنید:

۱- لباس زیر پنبه ای بپوشید.

۲- از دوش واژینال ملایم استفاده کنید که باکتری های «خوب» واژن را از بین نمی برد.

۳- پس از شستشو، واژن خود را به دقت خشک کنید، زیرا مناطق گرم و مرطوب، شرایط عالی را برای پرورش باکتری ها ایجاد می کنند.

۴- برای محافظت از خود در مقابل بیماری های آمیزشی و دیگر بیماری ها از کاندوم استفاده کنید.

۵- اگر مجبورید آنتی بیوتیک مصرف کنید، برای جلوگیری از ابتلا به عفونت قارچی، تا حد ممکن ماست بخورید.

۶- از رابطه جنسی با شرکای متعدد اجتناب کنید، مخصوصا اگر باردار هستید.

۷- استفاده از دئودورانت ها در ناحیه واژن، مجاز نیست.

بیشتر بخوانید: بهترین روشهای محافظت در برابر بیماریهای جنسی

کاندوم

چنانچه شما هم دچار ترشحات غیر عادی در ناحیه واژن و یا خارش یا سوزش شده اید، پیشنهاد می کنیم قبل از شدت گرفتن بیماری تان به خانم دکتر متین ذاکرین متخصص و جراح زنان و زایمان برای درمان خود مراجعه کنید. شما می توانید جهت تعیین وقت معاینه و دریافت اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

ترشحات واژن بعد از رابطه جنسی کاملاً طبیعی است، اما باید ترشحات طبیعی و غیر طبیعی را بشناسید. در بسیاری از موارد، رنگ ترشحات بهترین معیاری است که بیماری شما را نشان می دهد.

اکنون که در مورد بیماری های احتمالی می دانید، به طور مرتب آزمایش بدهید و در صورت مشاهده موارد غیرطبیعی به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا مطمئن شوید که اندام تناسلی شما سالم است.

اگر سوالی درباره ترشحات واژینال بعد از رابطه جنسی دارید می توانید زیر همین مقاله سوال خود را مطرح کنید.

۴.۵/۵ - (۵۴ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۵ دیدگاه ها
 • سلام ببخشید من مجرد هستم و اورال سکس داشتم یک سری ترشحات دائم دارم که نه بوی بدی دارن نه رنگ غیرطبیعی. چندین بار دکتر رفتم اما هیچکدوم نکته ی خاصی مطرح نکردن و گفتن طبیعیه???? شما نظر دیگه ای دارید؟

  • سلام. چون رنگ خاصی یا بو و سوزشو خارش ندارید ترشحات شما جزء ترشحات طبیعی واژن هست و جای نگرانی نیست.

 • سلام وقتتون بخیر من پس از سه روز ک از رابطه م میگذره هنوز به شدت ترشح دارم و دل درد زیادی هم دارم میخواستم علتش رو بدونم

  • سلام. باید حتما به پزشک مراجعه کنید تا معاینه بشید. با این اطلاعات کمی که اینجا نوشتید هیچ نظری نمیتونم بدم.

 • سلام خانم دکتر
  من متاهلم
  یه تجربه نزدیکی با کاندوم داشتم سه ماه پیش
  بعد از ان روز ترشحات من شروع شد
  الان سه ماه ترشح بدون درد بدون بو بدون خارش دارم
  ایا نگران کننده هس؟
  پریودم میشم
  این ماه پریودم دوروز بوده
  چیکار کنم
  وباعث نگرانی من شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *