بهترین درمان خشکی واژن در یائسگی

درمان-خشکی-واژن-در-یائسگی

مشکلات جنسی در زنان یائسه شایعتر است و نشان میدهد یائسگی می تواند میل جنسی را کم کند. کاهش میل جنسی اغلب به دلیل کم شدن هورمون استروژن در بدن اتفاق میافتد که باعث می شود تحریک پذیری جنسی زنان کمتر شود و در نهایت مقاربت جنسی دردناک تر باشد. در این مقاله به این موضوع می پردازیم که یائسگی چه تأثیری بر میل جنسی زنان دارد و در کنار آن روشهایی را که به کمک آنها میتوان میل جنسی را افزایش داد، معرفی میکنیم. همچنین به درمان خشکی واژن در دوران یائسگی و مشکلات ناشی از آن می پردازیم.

یائسگی چیست؟

علائم یائسگی میتواند تاثیر منفی بر روابط یک زن با همسرش داشته باشد. یائسگی زنان به معنی قطع همیشگی دوره عادت ماهانه است اما تأثیراتی که بر زنان دارد بیشتر از این است. یائسگی باعث ایجاد تغییرات فیزیکی و احساسی در زنان میشود که تأثیر مستقیم بر همه ابعاد زندگی، از جمله میل جنسی آنها دارد.

پایین آمدن میزان استروژن، نشانه اصلی یائسگی است و این تغییر میزان استروژن باعث ایجاد علائم مختلف می شود. همه زنان، همه این علائم را تجربه نمیکنند اما بعضی از خانمها ممکن است علائم شدیدتری نسبت به بقیه داشته باشند. علاوه بر خشکی واژن و کاهش میل جنسی، یائسگی ممکن است با علائم نامطلوب دیگری همراه باشد که بر میل و فعالیت جنسی تأثیر بگذارد. برخی از این علائم شامل موارد زیر است:

 • مشکل در خوابیدن
 • گُرگرفتگی
 • سردرد
 • تغییرات خلق و خو
 • استرس
 • اضطراب
 • افسردگی
 • مشکل در کنترل مثانه
 • تعریق شبانه
 • افزایش وزن

هر کدام از این علائم می تواند بر میل و فعالیت جنسی خیلی از زنان تأثیر بگذارد.

میل جنسی چیست؟

میل جنسی به معنی علاقه داشتن به فعالیت جنسی و لذت بردن از آن است. برخی از زنان که در آستانه ی یائسگی قرار میگیرند، از کاهش میل جنسی خود میگویند؛ اما علت آن برای هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. مطالعات نشان می‌ دهد که حدود ۷۰ درصد از زنان یائسه دچار مشکلات جنسی می شوند. این میزان در مقایسه با میزان مشکلات جنسی در کل زنان که حدود ۴۰ درصد گزارش شده، خیلی بیشتر است.

چرا یائسگی بر میل جنسی تاثیر می گذارد؟

با کم شدن میزان هورمون استروژن، جریان خون در واژن هم کم میشود که این مسئله ممکن است باعث نازک شدن بافت واژن و لابیاها شود. اگر این اتفاق بیفتد، حساسیت واژن نسبت به تحریک های جنسی کمتر خواهد شد.

کم شدن جریان خون بر روانی واژن و در کل تحریکپذیری آن هم تأثیر میگذارد. با این اتفاق، زنان ممکن است از مقاربت جنسی لذت کافی نبرند و برای رسیدن به اوج لذت جنسی دچار مشکل شوند. در این حالت، مقاربت جنسی ممکن است آزاردهنده یا حتی دردناک باشد. تغییر میزان هورمونها در دوران قبل از یائسگی و یائسگی می تواند روی سلامت روانی خانمها هم تأثیر بگذارد که همین مسئله هم باعث کاهش میل جنسی می شود. استرس هم بر میل جنسی خانم ها تاثیرگذار است، مثلاً وقتی مسئولیت کار، بچهداری و مراقبت از والدین پیر خود را داشته باشد. تغییراتی که زنان در زمان یائسگی در سطح هورمون های خود تجربه میکنند، ممکن است آنها را زودرنج و افسرده کند؛ بنابراین جنگیدن با استرسهای روزمره برای آنها دشوارتر میشود.

بر اساس مقاله ای که در مجله سلامت زنان منتشر شد، زنانی که علائم و عوارض شدیدتری از یائسگی را تجربه کرده‌اند، معمولا میل جنسی کمتری هم دارند.

کاهش میل جنسی در یائسگی

بعضی از این عوارض شامل گُرگرفتگی، افسردگی، اضطراب، مشکل در خوابیدن و خستگی است. عوامل دیگری که باعث کم شدن میل جنسی در زنان یائسه میشود، عبارتند از:

 • سابقه بیماری مزمن مانند بیماریهای قلبی، دیابت یا افسردگی
 • سابقه سیگار کشیدن
 • فعالیت جسمی کم

بهتر است خانمها در مورد چگونگی تأثیر این عوامل بر میل جنسی آنها، با پزشک صحبت کنند.

آیا یائسگی میل جنسی را در همه خانم ها کم می کند؟

خیر. بعضی خانم ها می گویند بعد از یائسگی میل جنسی آنها بیشتر شده است. دلیل این اتفاق می تواند از بین رفتن ترس از باردار شدن باشد. همچنین خیلی از زنان یائسه مسئولیتهای مادری کمتری دارند که به آنها اجازه می دهد بتوانند با آرامش از صمیمت با همسر خود لذت ببرند.

نکته هایی برای بالا بردن میل جنسی

روش های زیادی برای زیاد شدن میل جنسی وجود دارد، روش هایی مثل درمان های پزشکی، تغییر شیوه زندگی و درمان های خانگی است.

درمان های پزشکی برای افزایش میل جنسی

انجام تفریحات دو نفره در کنار هم، ورزش کردن و قرارهای عاشقانه گذاشتن، صمیمیت بین همسران را بیشتر می کند. اگر یک خانم تغییراتی مثل نازک شدن و خشکی در بافت واژن خود احساس کند شاید لازم باشد درمان با استروژن را شروع کند.

استروژن می تواند به شکل کرم، قرص یا حلقه های واژنی مستقیم وارد واژن شود. این داروها معمولاً میزان استروژن کمتری نسبت به قرصهای ضدبارداری معمولی دارند. ممکن است بعضی از خانمها قرصهای استروژن با سطح هورمون بالاتر را بخواهند. به این روش، درمان جایگزینی هورمون میگویند که می تواند عوارضی مانند تغییرات خلق و خو و گرگرفتگی یائسگی را درمان کند اما ممکن است عوارضی هم داشته باشد.

خانمی که میخواهد درمان جایگزینی هورمون را انجام دهد، باید قبل از شروع درمان با پزشک خود درباره آن مشورت کند. تحقیقی درباره این درمان نشان داده زنانی که درمان جایگزینی هورمون را انجام دادند، میل جنسی بالاتری نسبت به زنانی که این درمان را انجام ندادند، دارند.

یک خانم ممکن است بعد از استروژن یا تستوسترون تراپی هیچ تغییری در میل جنسی خود احساس نکند. همچنین ممکن است ترجیح دهد به جای درمان با هورمون، از یک متخصص مشکلات جنسی یا سکس تراپیست کمک بگیرد. گاهی اوقات، ممکن است زوجها بخواهند در کنار هم روند درمان را بگذرانند.

همچنین لیزر مونالیزا می تواند بافت واژن را دوباره احیا کند. تایج استفاده از لیزر واژینال آنی است و بیمار حتی پس از پایان جلسه اول تغییرات و بهبودی را احساس می کند. با این حال نتایج اصلی درمان با لیزر در میان مدت (یک ماه تا سه ماه) و زمانی که واژن کلاژن سازی را تکمیل می کند قابل مشاهده است.

بیشتر بخوانید: راههای درمان اختلال عملکرد جنسی چیست

استفاده از لیزر باعث هیدراته شدن بافت واژن می شود و بافت پوششی آن را جوانتر و در عین حال انعطاف پذیرتر می کند. لیزر مونالیزا باعث تنظیم سطح pH واژن می شود و به این ترتیب با تنظیم اسیدیته واژن فضای آن را مناسب کرده و احتمال عفونتهای واژینال را کاهش می دهد. لیزر مونالیزا به عنوان یکی از جدیدترین تکنولوژیهای روز دنیا قادر است بدون هیچگونه عارضه ای و تنها طی چند جلسه باعث بهبود روابط جنسی از طریق جوانسازی واژن و روشن سازی واژن و رفع مشکلات اتروفی واژن و خشکی و سوزش واژن شود. امروزه استفاده از لیزردرمانی در تمام دنیا متداول بوده و خوشبختانه کم کم در کشور ما هم پس از گذراندن چندین سال تجربه موفق، در حال فراگیر شدن و ایجاد حس اطمینان در خانمهاست.

لیزر مونالیزا تاچ هم اکنون به عنوان یکی از روشهای اصلی برای درمان بیماریها و مشکلات خانمها بکار می رود. در حال حاضر مطب خانم دکتر ذاکرین مجهز به یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاههای لیزر اروپا و امریکا می باشد. شما می توانید جهت دریافت وقت ویزیت و کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

لیزر مونالیزاتاچ

بیشتر بخوانید: لیزر مونالیزا تاچ: فواید، عوارض و هزینه

تغییر در سبک زندگی برای افزایش میل جنسی

بعضی از خانم ها ممکن است از روان کننده های محلول در آب مانند لوبریکانت ها در حین مقاربت جنسی استفاده کنند. این محصول در اکثر داروخانه ها به راحتی قابل خریدن است. با این حال، زنان نباید روان کننده های غیر محلول در آب و با پایه سیلیکونی مصرف کنند زیرا ممکن است کاندوم را که محافظی در برابر انتقال بیماری های جنسی است، پاره کند.

افزایش فعالیت بدنی مثل ۳۰ دقیقه ورزش روزانه یا بیشتر، میتواند به کم کردن علایم مربوط به یائسگی، مثل میل جنسی پایین، کمک کند. خوردن غذاهای سالم نیز احساس تندرستی و حال خوب را در فرد بالا می برد.

تغییر عادتهای جنسی

راه های زیادی وجود دارد که به کمک آنها می توان حس صمیمیت در رابطه را پرورش داد، مثل:

تغییر روال همیشگی فعالیت جنسی: سعی کنید مدت عشق بازی پیش از مقاربت جنسی را بالا ببرید. مثلا بدون هدف رسیدن به اوج لذت جنسی، یکدیگر را نوازش کنید.

کاهش استرس به کمک یکدیگر: روش های زیادی برای کاهش استرس هستند که زوجها می توانند در خارج از اتاق خواب، به منظور افزایش صمیمیت انجام دهند. نمونه هایی از آن شامل: قرار عاشقانه گذاشتن، پیاده روی کردن، انجام فعالیتهای سرگرم کننده با همدیگر مثل ورزش کردن، ساختن چیزی یا آشپزی کردن.

تمرین روابط جنسی: گذراندن زمانی به تنهایی و پیدا کردن نوع لمس و نوازش و تحریک های جنسی که به کار شما میآید، کمک میکند که بتوانید در مورد نیازها و ترجیح های جنسی خود با همسرتان صحبت کنید. این کار همچنین به احساس راحتی و داشتن رابطه جنسی بدون فشار از طرف همسر، کمک میکند. (بیشتر بخوانید: روابط زناشویی پس از یائسگی)

درمانهای طبیعی برای افزایش میل جنسی

برخی از خانمها از مکملهای طبیعی برای افزایش میل جنسی خود استفاده میکنند. این نکته مهم است که برند معتبری انتخاب کنید. بعضی از داروهای طبیعی که برای افزایش میل جنسی زنان استفاده می -شوند اینها هستند:

 • شبدر قرمز
 • سویا

خانمها باید قبل از استفاده از این داروهای طبیعی با پزشک خود مشورت کنند تا مطمئن شوند که با داروها و مکمل های دیگری که مصرف می کنند، تداخلی ندارند. سویا حاوی استروژن است، به همین دلیل ممکن است در کنار درمانهای استروژنی دیگر، واکنش نشان دهد.

درمان خشکی واژن در دوران یائسگی

در زمان یائسگی و بعد از آن، خشکی واژن را به کمک روان کننده های حل شونده در آب مانند لوبریکانت ها می توان درمان کرد.

از روان کننده های غیر محلول در آب مانند وازلین استفاده نکنید زیرا این مواد باعث ضعیف شدن لاتکس که کاندوم از آن درست شده است، میشوند. بهتر است شما یا همسرتان تا زمانی که پزشک تایید کند که تخمک گذاری شما متوقف شده از کاندوم استفاده کنید. البته استفاده همیشگی از کاندوم برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی توصیه می شود. از طرفی روان کننده های غیر محلول در آب می توانند محیط رشد باکتریها باشند، مخصوصاً برای کسی که سیستم ایمنی اش در اثر شیمی درمانی ضعیف شده است.

همچنین میتوانید با پزشک خود در مورد استروژن تراپی واژن صحبت کنید. همچنین لیزر مونالیزا تاچ نیز درمان بسیار موثری برای احیای دوباره بافت واژن است.

بیشتر بخوانید: آیا خونریزی و لکه بینی پس از یائسگی خطرناک است

خشکی واژن یکی از بیماریهای شایع در بین خانمها مخصوصا در سنین بالاست. در صورتیکه شما هم به این اختلال دچار هستید می توانید با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید. خانم دکتر داکرین متخصص زنان و زایمان پس از بررسی علل ایجاد این مشکل در شما، با استفاده از جدیدترین روشهای درمانی، مشکل شما را حل خواهند کرد.

برای کاهش میل جنسی چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

بهتر است خانم ها زمانی که علائم پیش از یائسگی یا یائسگی اثر قابل توجهی بر فعالیت های روزانه مثل رابطه جنسی شان گذاشت، به پزشک مراجعه کنند. گاهی اوقات پزشک می تواند با پیشنهاد تغییر در عادتهای سلامتی یا حتی با تجویز دارو، علائمی مثل کم شدن میل جنسی را درمان کند.

به کمک پزشک می توانید هر شرایط دیگری را هم که موجب کاهش میل جنسی در شما شده است بررسی کنید. این بیماری ها شامل عفونت های دستگاه ادراری، افتادگی رحم، اندومتریوز (رشد بافت رحم در دیگر بخش های بدن) یا اختلالات کف لگن است.

نکات نهایی درباره یائسگی و میل جنسی

پزشک می تواند همه دلایلی را که ممکن است علت کاهش میل جنسی در شما باشد بررسی کند. در زمان یائسگی میل جنسی در همه زنان کم نمی شود. حتی بعضی از خانم ها بعد از یائسگی، میل جنسی بیشتری دارند. علت این اتفاق می تواند کاهش استرس های فرد به دلیل باردار نشدن و کم شدن مسئولیتهای مادری باشد. اگر میل جنسی خانمی بعد از یائسگی کاهش یافت، بهتر است درباره روشهای درمان با پزشک صحبت کند.

مراجعه به پزشک در یائسگی

آیا شما هم دچار خشکی واژن بعد از یائسگی شده اید؟ یا میل جنسی تان بعد از یائسگی کاهش پیدا کرده است؟ اگر در این باره سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید.

۴.۸/۵ - (۴۷ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۱۶ دیدگاه ها
 • سلام خانوم دکتر من ۳۸ سالمه ماه گذشته و اینماه دچار خشکی واژن شدم دکتر هم رفتم هیچی نگفت من چکاری میتونم انجام بدم واسه درمان؟

  • سلام ببین باید مشخص بشه خشکی در چه حده. اگر خیلی زیاد با ژل های روان کننده میشه حلش کرد اما گاهی خشکی ناشی از بیماری های دیکه مثل بیماری های قارچی است که باید درمان بشن تا خشکی برطرف بشن میزان هورمون ها این خشکی رخ داده باشه میتونی با سه جلسه لیزرمونالیزا جوانسازی واژن انجام بدی که خیلی نتیجه مثبتی داره.

 • سلام خانم دکتر… من سی سالمه سه ساله ازدواج کردم سال اول از نطر میل جنسی خیلی عالی بودم اما از یک سال قبل خیلی سرد شدم … یعنی هرکاری میکنم که نزدیکی نداشته باشیم البته اینو بگم گاهی با کم میلی نزدیک میشیم اما واقعا ازش لذت میبرم خودم کلافه شدم البته من تنبلی تخمدان هم دارم و این اتفاق کم شدن میل جنسی قبل از به هم ریختن پریودیام برام پیش اومد الان شاید هفته ای یک بار اونم به زور عذاب وجدان انجام میدم ????????

  • سلام. احتمالا مشکل هورمونی دارید. برای اطمینان باید معاینه بشید. اگر اختلال هورمونی باشه، با هورمون تراپی مشکل تون حل میشه.

 • سلام خانم دکتر من ۳۱ سالمه و دچار یایسگی زودرس شدم و اصلا هم میل جنسی ندارم .اگر هم بحوام چند ماه یک بار رابطه داشته باشم همراه با درده،برای همین از بی حس کننده استفاده میکنم،میشه راهنماییم کنید

  • سلام. این عوارض قابل درمان هستند. به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا بعد از معاینه بهترین روش درمان رو برای شما در نظر بگیرند.

 • سلام خانم دکتر من ۵۵ سالمه دوساله یایسه شدم شدیدا خشکی واژن و بی میلی جتسی دارم لوبریکانت هم امتحان کردم زیاد موثر نبوده لطفا راهنماییم کنید ممنون

  • سلام. لوبریکانت خیلی موقتی مشکل رو حل میکنه و زیاد موثر نیست. دائمی ترین و بهترین درمان خشکی واژن در یائسگی لیزر مونالیزا هست که با چند جلسه می تونید دوباره رطوبت واژن و میل جنسی تون رو برگردونید. حتما برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

 • خانوم دکتر در شرف یائسگی هستم چهل و شش سالمه و خشکی واژنم شدیدا زیاد و میل جنسی ام صفرشده…برای درمان چکنم دکترها میگن راهی نیست ایا درسته

  • سلام. اگر به متخصص زنان مراجعه می کردید بهتون می گفتند که درمان قطعی و سریعی هم براش هست. میتونید برای درمان خشکی واژن چند جلسه لیزر مونالیزا و یا rf واژن رو انجام بدید. این دو روش درمان سریع و قطعی خشکی واژن هستند.

  • سلام. بله حتما درمان با لیزر مونالیزا میتونه شما رو درمان کنه. می تونید با روش آراف هم همین نتیجه رو بگیرید.

 • سلام من خشکی واژن خیلی شدید دارم میل جنسی در حد صفر و بسیار دردناک است گر گرفتگی شدید سویا هم مصرف کردم شنا چه دارو یا پمادی توصیه میکنید به خاطر کرونا میترسم به دکتر مراجعه کنم

  • سلام. میتونید موقع نزدیکی از لوبریکانت های برپایه ی آب استفاده کنید. این لوبریکانتها تا حدی خشکی رو برطرف میکنه اما درمان نمیکنه. مورد شما این طور که میگید شدیده و این موارد رو با لیزر مونالیزا یا با آر اف واژن درمان می کنیم. البته گرگرفتگی شدید از علائم کمبود شدید استروژنه و نیازه تست هورمونی هم بدید.

 • سلام ممنون از وقتی که می گذارید. حدود یک سالی از یائسگیم می گذره. اما از ابتدا دچار خشکی دهانه واژن بودم و هربار رابطه ای درد ناک رو تجربه کردم. لطفا برای رفع خشکی و ترک ترک زدن لبه و رفع خونریزی راهنمایی بفرمایید. متشکرم.

  • سلام. عزیزم ترک و خونریزی بخاطر خشکی واژنه. حتما از روان کننده های واژینال قبل از رابطه استفاده کنید. برای درمان خشکی واژن معمولا لیزر مونالیزا یا آراف واژن رو انجام میدیم که باعث جوانسازی واژن میشه و دیگه قبل از رابطه نیاز به لوبریکانت ندارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *