درمان گرگرفتگی یائسگی

درمان-گرگرفتگی-یائسگی

یائسگی و قطع پریود در زنان با علائمی همراه است که عموما ناراحت کننده اند و مشکلاتی را برای زنان یائسه ایجاد می کنند. یکی از شایع ترین علائم یائسگی در زنان، گرگرفتگی است. در این مقاله به درمان گرگرفتگی یائسگی خواهیم پرداخت. برای دسترسی سریع به مطالب می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

گرگرفتگی چیست؟

در پاسخ به این سوال شایع که آیا گرگرفتگی به معنای شروع یائسگی است باید گفت دو سوم زنانی که به سن یائسگی نزدیک می شوند و تمام زنانی که یائسه شده اند، گرگرفتگی را تجربه می کنند. گرگرفتگی به معنای احساس گرمای سریع است که با قرمز شدن صورت و گردن و تعریق همراه است. اگر تعریق در شب اتفاق بیفتد به آن تعریق شبانه می گویند که خواب زنان یائسه را مختل می کند. تعریق شبانه و گرگرفتگی شدید از اصلی ترین علائم یائسگی زنان هستند.

مدت زمان گرگرفتگی یائسگی

گرگرفتگی ممکن است از چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد. مدت زمان گرگرفتگی و تعداد دفعات آن در بین زنان مختلف متفاوت است. بعضی از زنان در طول یک ساعت چندین مرتبه دچار گرگرفتگی می شوند. زنانی که سیگاری هستند و یا اضافه وزن دارند نسبت به زنان دیگر دفعات و شدت گرگرفتگی بیشتری دارند.

گرگرفتگی یائسگی چه علائمی دارد؟

گرگرفتگی علاوه بر احساس گرما می تواند با قرمز شدن صورت، گردن و یا سینه همراه باشد. این قرمز شدن بخاطر افزایش جریان خون در این قسمتها است. همچنین:

 • تپش قلب
 • احساس فشار در ناحیه سر
 • عرق کردن کل بدن
 • تعریق شبانه
 • احساس سرما بعد از گرگرفتگی

از علائم گرگرفتگی یائسگی هستند. این علائم ممکن است ۷ تا ۱۰ سال بعد از رسیدن به سن یائسگی در زنان ادامه پیدا کند.

علائم گرگرفتگی یائسگی

برای رفع علائم یائسگی و گرگرفتگی شما هم می توانید از تخصص و تجربه خانم دکتر متین ذاکرین، متخصص و جراح زنان در این زمینه بهره مند شوید. جهت دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

علت گرگرفتگی یائسگی

هنوز دلیل قطعی گرگرفتگی مشخص نشده است. اما تصور می شود، تغییرات هورمونهای جنسی و کاهش هورمون آرامش بخش اندورفین در یائسگی علت اصلی گرگرفتگی یائسگی است. با یائسگی هورمون استروژن کاهش پیدا می کند. یکی از وظایف استروژن در بدن ثابت نگه داشتن دمای بدن است. تغییرات سطح استروژن بر هیپوتالاموس مغز تاثیر می گذارد. هیپوتالاموس مغز نقش موثری بر تنظیم درجه حرارت بدن دارد و به تغییر دمای بدن حساس است. همچنین مواردی مثل:

 • دمای محیط زندگی
 • خوردن غذاهای ادویه دار
 • استرس و اضطراب
 • چاقی
 • مشکلات گوارشی مثل یبوست
 • پرکاری تیروئید

و نیز مشکلات قلبی، سرطان، مصرف برخی از داروها از دیگر دلایل گرگرفتگی یائسگی در زنان هستند.

درمان گرگرفتگی یائسگی

برای درمان گرگرفتگی زنان یائسه، پزشکان هورمون تراپی و یا مصرف قرص ضد گرگرفتگی یائسگی (داروهای ضد افسردگی، ضد فشار خون، ضد تشنج و …) را به بیمار توصیه می کنند. مصرف این نوع قرص ها با عوارضی همراه است. به همین دلیل زنان بیشتر ترجیح می دهند به جای مصرف دارو با روشهای طبیعی علائم یائسگی و به ویژه گرگرفتگی را کاهش دهند. خانم ها می توانند برای از درمان خانگی گرگرفتگی یائسگی به روشهای زیر کمک بگیرند:

برای گرگرفتگی یائسگی چی بخوریم؟

یکی از روشهای موثر درمان خانگی گرگرفتگی یائسگی تغییر رژیم غذایی است. به عنوان مثال مصرف سویا که یک پروتئین گیاهی است که به خاطر داشتن استروژن گیاهی می تواند گرگرفتگی را کاهش دهد.

غذاهای مفید برای گرگرفتگی یائسگی

به زنان یائسه توصیه می شود:

۱- در طول روز آب یخ به مقدار زیاد بنوشید.

۲- مصرف غذاهای ادویه دار را کاهش دهید.

۳- وعده های غذایی را بیشتر کنید و از حجم هر وعده غذایی کم کنید. این کار باعث سوختن کالری بیشتر و کنترل بهتر وزن می شود.

۴- مواد قندی، شکر تصفیه شده و شیرینی جات کمتری مصرف کنید. به جای آن از غذاهای سالم و مقوی استفاده کنید.

۵- سعی کنید حبوبات بیشتری بخورید و مصرف غذاهای چرب را کمتر کنید.

۶- شیر و لبنیاتی که کم چرب هستند بیشتر استفاده کنید.

۷- سبزیجات برگ سبزدار، تخم مرغ، ماهی ساردین و … که سرشار از ویتامین دی و کلسیم هستند را بیشتر مصرف کنید.

۸- برای جلوگیری از یبوست از میوه، سبزیجات و غذاهای فیبردار استفاده کنید. نوشیدنی های داغ و کافئین دار مثل چای و قهوه و نوشیدنی های الکلی را کاهش دهید.

ورزش منظم

زنانی که مرتب ورزش می کنند کمتر دچار گرگرفتگی می شوند. زیرا ورزش می تواند سطح هورمون استروژن شما را بهبود دهد. ورزشهای هوازی و نفس عمیق باعث کاهش استرس می شوند. استرس در افزایش حملات گرگرفتگی نقش موثری دارد. نیم ساعت پیاده روی روزانه و منظم می تواند معجزه کند.

تغییر سبک زندگی

سعی کنید زیاد لباس نپوشید و لباسهایتان نازک باشد. زمانی که دچار گرگرفتگی می شوید، لباس های خود را کم کنید. برای کاهش گرگرفتگی و تعریق شبانه بهتر است لباس خواب پنبه ای بپوشید. به علاوه برای کاهش گرگرفتگی نکات زیر را رعایت کنید:

۱- برای کاهش سریع دمای بدن دوش سرد بگیرید.

۲- سیگار را ترک کنید.

۳- برای کاهش گرگرفتگی شبانه با پتوهای نازک بخوابید.

۴- برای کاهش دمای محیط می توانید از سیستم تهویه استفاده کنید.

۵- درجه حرارت محیط را طوری تنظیم کنید که تا حدی خنک باشد. گرمای محیط می تواند گرگرفتگی را تحریک کند.

۶- صورت و گردن را با آب خنک بشویید. می توانید از پارچه نمدار برای کاهش قرمزی و گرمای صورت، گردن و سینه استفاده کنید.

۷- یکی از دلایل گرگرفتگی اضافه وزن است. همیشه وزن خود را کنترل کنید و اگر چاق هستید حتما با تغییر رژیم غذایی و ورزش وزن تان را کم کنید.

۸- کم خوابی و اختلالات خواب باعث گرگرفتگی در زنان یائسه می شود. بنابراین عادت کنید سر ساعت معینی بخوابید و بیدار شوید. خواب کافی می تواند حملات گرگرفتگی را کاهش دهد.

درمان گرگرفتگی با تغییر سبک زندگی

قرص گیاهی برای گرگرفتگی

اگر می خواهید در کنار درمان های خانگی از قرص های گیاهی برای گرگرفتگی یائسگی استفاده کنید، استفاده از این قرصها به شما توصیه می شود:

قرص ویتاگنوس: این قرص از گیاه دارویی پنج انگشت گرفته شده است و برای رفع اختلالات هورمونی تجویز می شود. برای کاهش گرگرفتگی و تعریق می توایند از این دارو روزانه ۲ قرص مصرف کنید. بیش از دو سال مصرف این قرصها می تواند این علائم را برطرف کند.

کپسول نرم باریج EPO: این کپسول برای درمان گرگرفتگی یائسگی استفاده می شود. این قرص گیاهی از گیاه دارویی گل مغربی به دست می آید.

درمان های دائمی برای رفع علائم یائسگی

آتروفی واژن و خشکی واژن در یائسگی از جمله علائم شایع در یائسگی است که با عوارضی مثل درد هنگام مقاربت و تاثیر منفی بر روابط زناشویی بعد از یائسگی، لکه بینی بعد از یائسگی، عفونت های مکرر واژینالی، خارش و سوزش واژن و غیره را به دنبال دارد. این علائم را می توان با روش های زیر برطرف کرد:

درمان با لیزر مونالیزا

لیزر مونالیزا تاچ با جوانسازی واژن به رفع خشکی و آتروفی واژن کمک می کنند. پرتوهای لیزر با ایجاد زخمهای میکروسکوپی در سطح واژن، ترمیم و کلاژن سازی را در واژن تحریک می کنند. در نتیجه دیواره های واژن که در اثر آتروفی واژن نازک شده بودند به ضخامت قبل برگشته و ترشح مواد لغزنده از لایه مخاطی واژن بیشتر می شود. پزشکان به همین دلیل لیزر مونالیزا را برای درمان آتروفی واژن و خشکی آن به زنان یائسه پیشنهاد می کنند.

آر اف واژن

گرمای ناشی از RF واژن، خونرسانی و اکسیژن رسانی به بافت واژن را بیشتر می کند. در نتیجه کلاژن سازی واژن تحریک شده و استحکام دوباره بافت واژن و رطوبت آن باز می گردد. به همین دلیل پزشکان استفاده از آر اف واژن را برای درمان خشکی واژن و آتروفی واژن به زنان یائسه توصیه می کنند.

برای درمان خشکی و آتروفی واژن در یائسگی پیشنهاد می کنیم از تخصص و تجربه خانم دکتر متین ذاکرین، متخصص و جراح زنان در این زمینه بهره مند شوید. جهت دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

در صورتی که سوالی درباره درمان گرگرفتگی یائسگی دارید، می توانید سوالات خود را در بخش نظرات این مقاله مطرح کنید. در اولین فرصت به سوالات شما همینجا پاسخ می دهیم. 

۴.۴/۵ - (۴۸ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *