آیا گرگرفتگی به معنای شروع یائسگی است؟

گرگرفتگی-و-یائسگی

یائسگی بخشی از چرخه طبیعی در زندگی همه زنان است که با توقف کامل قاعدگی به مدت ۱۲ ماه شروع می شود. اغلب خانم ها این دوره را در حدود سنین ۴۵ تا ۵۵ سالگی تجربه می کنند. گرگرفتگی یکی از علائم یائسگی است که به صورت احساس ناگهانی و شدید گرما احساس می شود.
ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که آیا گرگرفتگی نشانه شروع یائسگی است یا نه و اینکه درمان گرگرفتگی یائسگی با چه روشهایی امکان پذیر است. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

یائسگی با چه نشانه هایی آغاز می شود؟

به گفته خانم دکتر متین ذاکرین، جراح و متخصص زنان، علائم وازوموتور (گرگرفتگی و تعریق شبانه) از اولین علائم شروع یائسگی در زنان هستند که ۷۵% خانمها آن را تجربه می کنند.

این علائم در طول روز و حتی شبها موقع خواب ظاهر می شوند. گرگرفتگی و تعریق شبانه باعث بهم خوردن چرخه خواب شبانه شده و بر کیفیت زندگی و روحیه خانم ها تاثیر منفی دارد. اما همیشه این علائم بعد از توقف کامل پریودی و ورود به مرحله یائسگی شروع نمی شود.

گرگرفتگی در دوران پیش از یائسگی

علائم گرگرفتگی را فقط بعد از قطع پریودی حس نمی کنید. بلکه در بسیاری از خانم ها از حدود ۴ سال قبل از ورود به یائسگی و زمانی که هنوز قاعدگی قطع نشده، ممکن است گرگرفتگی و تعریق شبانه شروع شود.

این یکی از مراحل یائسگی در زنان است که به آن دوران پیش یائسگی می گویند. البته بعضی از خانمهای جوان هم ممکن است دچار این علائم و در واقع دچار یائسگی زودرس شوند و توانایی باروری خود را از دست بدهند. این خانم ها در سنین زیر ۴۵ سال علائم یائسگی در آنها تجربه می کنند.

بیشتر بخوانید: یائسگی زودرس در چه زنانی بروز می‌کند

برای درمان علائم یائسگی در تهران شما هم می توانید به مطب خانم دکتر متین ذاکرین (متخصص و جراح زنان) مراجعه و از سالها تجربه ایشان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

آیا گرگرفتگی به معنای شروع یائسگی است؟

معمولا گرگرفتگی در ارتباط با یائسگی است. اما همیشه هم اینطور نیست و گرگرفتگی می تواند ناشی از علل زیر باشد:

 • اختلالات غده تیروئید
 • درمان سرطان
 • عوارض جانبی برخی داروها

پس اگر در سنین پایین یا نزدیک به یائسگی هستید، برای تشخیص علت دقیق گرگرفتگی و اینکه در آستانه یائسگی هستید یا نه، می توانید با پزشک متخصص زنان صحبت کنید.

علل گرگرفتگی در زنان

روشهای درمان گرگرفتگی دوران یائسگی

به گفته خانم دکتر ذاکرین، گرگرفتگی در یائسگی برای خیلی از خانم ها بسیار آزاردهنده است و باعث کم خوابی، خستگی مفرط، کاهش سطح انرژی و کیفیت زندگی آنها می شود.

اما مجبور نیستید این علائم را به خاطر طبیعی بودن آن تحمل کنید. بلکه می توانید به کمک روشهای زیر گرگرفتگی خود را درمان یا مدیریت کنید:

هورمون درمانی

مهمترین دلیل گرگرفتگی در یائسگی، تغییرات هورمونی در این دوران است. به همین علت است که موثرترین درمان برای گرگرفتگی، داروهای هورمونی هستند.

درمان با این روش باید حتما زیر نظر پزشک و برای مدت کوتاهی انجام شود. چون مصرف این نوع داروها با عوارض زیادی همراه بوده و نباید خودسرانه از آنها استفاده شود.

درمانهای دارویی

خانم هایی که نمی خواهند یا نمی توانند هورمون تراپی را انجام دهند، می توانند از جایگزین های دیگر به جای داروهای هورمونی استفاده کنند. این جایگزین ها معمولا در مدیریت علائم گرگرفتگی خانم های تحت درمان سرطان پستان، به کار می رود. بعضی از این داروها عبارتند از:

 • بعضی از داروهای ضدافسردگی
 • بعضی از داروهای ضد تشنج مثل گاباپنتین
 • اکسی بوتینین (دارویی برای مشکلات مثانه مثل تکرر ادرار)

البته مصرف بعضی از مکمل ها هم می تواند برای درمان علائم یائسگی مفید باشد، مثلا ویتامین E. اما این نوع داروها باید حتما زیر نظر پزشک و با دوز مناسب مصرف شوند تا از عوارض مصرف اشتباه آنها جلوگیری شود.

درمان های شناختی رفتاری

این دسته از درمان ها به شما کمک می کنند از افکار منفی و تمرکز بر گرگرفتگی دوری کنید و کنترل حواستان را به دست بگیرید. بعضی از خانم ها ادعا می کنند روشهایی مثل هیپنوتیزم برای کاهش گرگرفتگی آنها موثر بوده است. اما با اینحال تحقیقات در این مورد، تاثیر قطعی هیپنوتیزم را نشان نمی دهد.

تغییر سبک زندگی

ایجاد تغییرات زیر در دوران یائسگی یا پیش از یائسگی به کاهش علائم تعریق و گرگرفتگی شما کمک می کند:

 • پیروی از یک رژیم غذایی متعادل حاوی کلسیم، سبزیجات، پروتئین و سویا
 • محدود کردن نوشیدنی های الکلی و کافئینی
 • کاهش مصرف غذاهای ادویه دار، شکر و چربی های فراوری شده
 • کنترل استرس و اضطراب
 • خوابیدن در جای خنک و سبک لباس پوشیدن (برای کاهش علائم موقع خواب)
 • شناسایی محرکهای محیطی که باعث گرگرفتگی شما می شوند (مثلا ورزش در محیط گرم، آب گرم، …) و دوری از آنها

تحقیقات نشان می دهند زنانی که تغذیه در دوران یائسگی و نکات دیگر را رعایت می کنند ۲۰% کمتر از زنانی که این موارد را رعایت نمی کنند دچار گرگرفتگی و تعریق شبانه می شوند (منبع: clevelandclinic.org).

علائم یائسگی در زنان

برای درمان گرگرفتگی در یائسگی شما هم می توانید به مطب خانم دکتر متین ذاکرین (متخصص و جراح زنان) مراجعه و از سالها تجربه ایشان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

گرگرفتگی یائسگی چقدر طول میکشد؟

معمولا ۷ تا ۱۲ سال طول می کشد تا گرگرفتگی بعد از یائسگی متوقف شود. ولی پایان گرگرفتگی برای زنان مختلف متفاوت است. مثلا در بعضی از زنان ممکن است حدود یک سال بعد از رسیدن به دوران قاعدگی، گرگرفتگی و اغلب عوارض یائسگی از بین بروند.

اما در حدود ۹% از خانمها، گرگرفتگی بخشی از زندگی آنها شده و تا سالهای پیری همچنان ادامه پیدا می کند. مهم نیست که چه مدت از گرگرفتگی رنج می برید، اگر این عارضه تأثیر منفی بر کیفیت زندگی شما دارد، می توانید به جای تحمل کردن آن، به دنبال درمان باشید.

سوالات متداول درباره گرگرفتگی دوران یائسگی

پرسش های متداول در مورد یائسگی که معمولا خانم ها از متخصص زنان می پرسند را در ادامه همراه جواب آنها می خوانید.

هورمون تراپی برای درمان گرگرفتگی به چه زنانی توصیه نمی شود؟

هورمون تراپی به زنانی که مبتلا به انواع خاصی از سرطان هستند، لخته خون دارند یا سابقه سکته مغزی یا حمله قلبی داشته اند، توصیه نمی شود و باید روشهای دیگر را امتحان کنند.

آیا درمان گرگرفتگی یائسگی در طب سنتی ممکن است؟

هر چند به گفته بعضی از خانمهای یائسه، طب سوزنی گرگرفتگی شان را بهبود می دهد اما مطالعات انجام شده نشان می دهند که این روش نتیجه قطعی برای درمان گرگرفتگی ندارد. اما اگر دوست دارید می توانید روشهایی مثل هیپنوتیزم و طب سوزنی را امتحان کنید چون این روشها بی خطر هستند.

درمان گیاهی گرگرفتگی یائسگی چقدر موثر است؟

درمان گرگرفتگی با گیاهانی مثل رازیانه نتیجه قطعی ندارند و تحقیقات انجام شده در این زمینه تاثیر چندانی را گزارش نکرده اند.

اگر شما هم سوالی درباره گرفتگی در یائسگی و روشهای درمان آن دارید، در بخش نظرات این مقاله می توانید آنها را بپرسید.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *