روابط زناشویی پس از یائسگی

روابط-زناشویی-پس-از-یائسگی

بسیاری از زنان با پا گذاشتن به دوران یائسگی، دچار مشکلات جنسی می‌شوند. کاهش میل جنسی در دوران یائسگی به دلیل کم شدن هورمون استروژن می‌تواند باعث شود که تحریک پذیری جنسی زنان کمتر شود و حتی مقاربت جنسی دردناک‌تر باشد. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که یائسگی چه تاثیری در میل جنسی زنان دارد؟همچنین به معرفی روش‌هایی برای افزایش روابط زناشویی پس از یائسگی می‌پردازیم. برای دسترسی سریع به مطالب مقاله می توانید از این فهرست استفاده کنید.

یائسگی و کاهش میل جنسی

همان طور که می‌دانید اولین علامت یائسگی، قطع دوره عادت ماهیانه است. یائسگی معمولا باعث ایجاد تغییرات فیزیکی و احساسی در زنان می‌شود و بر کیفیت رابطه زناشویی تاثیر گذار است. با کم شدن میزان هورمون استروژن، جریان خون در واژن کم می‌شود و همین مسئله باعث نازک شدن و از بین رفتن لابیاها می‌شود. بنابراین حساسیت واژن نسبت به تحریک‌های جنسی کمتر خواهد شد. بسیاری از زنان یائسه ممکن است از رابطه جنسی لذت کافی نبرند و حتی به دلیل خشکی واژن، مقاربت جنسی دردناک یا آزار دهنده ای در این دوران تجربه کنند.

تغییر میزان هورمون‌ها قبل و در دوران یائسگی می‌تواند بر سلامت روانی زنان تاثیر بگذارد و همین امر باعث کاهش میل جنسی خواهد شد. عوامل دیگری که ممکن است در کاهش میل جنسی در دوران یائسگی و بعد از آن تأثیر گذار باشد، عبارتند از:

یائسگی و کاهش میل جنسی

آیا یائسگی در همه زنان باعث کاهش میلی جنسی خواهد شد؟

خیر! برخی از زنان پس از یائسگی میل جنسی بیشتری دارند. دلیل این امر می‌تواند از بین رفتن ترس از باردار شدن باشد. همچنین، بسیاری از زنان یائسه اغلب مسئولیت کمتری دارند و به همین دلیل در نهایت آرامش می‌توانند رابطه جنسی لذت بخشی را تجربه کنند.

توصیه هایی برای حفظ روابط زناشویی پس از یائسگی

اگر برایتان جای سوال دارد که آیا زنان بعد از یائسگی ارضا می شوند یا خیر؟ باید گفت بله. حتی بسیاری از زنان پس از یائسگی میل جنسی بیشتری دارند. نکات زیر برای حفظ روابط زناشویی پس از یائسگی به شما کمک زیادی خواهد کرد:

سعی کنید رابطه جنسی منظم داشته باشید

یکی از راهکارها برای حفظ رابطه زناشویی در دوران یائسگی این است که سعی کنید رابطه جنسی منظم داشته باشید. در فرصت‌های مناسب، با انجام فعالیت هایی مانند بوسیدن، ماساژ و نوازش، شریک زندگی خود را به برقراری رابطه تشویق کنید.

از روان کننده و مرطوب کننده های واژن استفاده کنید.

یکی از مشکلات رایج زنان پس از یائسگی که رابطه جنسی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، خشکی واژن است. مرطوب بودن واژن در زمان نزدیکی برای لذت بردن از رابطه جنسی، ضروری است. در هنگام برقراری رابطه جنسی، جریان خون در دستگاه تناسلی افزایش پیدا می‌کند و این امر باعث افزایش ترشحات و لغزندگی بیشتر واژن می‌شود. استفاده از مرطوب کننده‌ها و روان کننده‌های واژن مانند ژل لوبریکانت باعث افزایش لذت میل جنسی خواهد شد.

بیشتر بخوانید: بهترین درمان خشکی واژن در یائسگی

استرس خود را کنترل کنید.

همان طور که گفته شد، استرس یکی از عواملی است که در کاهش میل جنسی تاثیر گذار است. برخی از عوامل کاری، خانوادگی و یا حتی زناشویی می‌توانند عامل استرس باشند. برای کنترل استرس می‌توانید برخی از اقدامات زیر را انجام دهید:

  • پیاده روی یا نشستن در فضای آزاد
  • انجام فعالیت های ورزشی سبک حداقل ۳۰ دقیقه در روز
  • داشتن رژیم غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی
  • خواب کافی

تاثیر استرس بر روابط زناشویی پس از یائسگی

سعی کنید در مورد مشکلات زناشویی پس از یائسگی با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما ممکن است شما و شریک زندگی‌تان را به یک فرد متخصص در زمینه عملکرد جنسی، ارجاع دهد. مراجعه به یک متخصص در این زمینه، می‌تواند بسیار موفق باشد، حتی اگر به صورت کوتاه مدت انجام شود.

فعالیت جنسی جدید داشته باشید

ممکن است فعالیت‌هایی جنسی قبلی، دیگر برای شما جذابیت خاصی نداشته باشد. حتی برخی از پوزیشن‌های جنسی به دلیل خشکی واژن می‌توانند باعث شوند که زنان احساس ناخوشایندی در رابطه جنسی تجربه کنند. برای افزایش میل جنسی پس از یائسگی، بهتر است فعالیت‌های جنسی جدید را امتحان کنید.

تمرین کگل را انجام دهید

برخی از تحقیقات نشان داده است که انجام تمرین کگل با اوج لذت جنسی و رضایت جنسی همراه است.با انجام این ورزش می‌توانید ماهیچه های کف لگن را تقویت کنید و بی اختیاری ادرار را کاهش دهید.

با همسر خود صمیمی باشید

معمولا زوج هایی که صمیمیت بیشتری داشته باشند، رابطه جنسی بهتری را تجربه خواهند کرد. برای بیشتر شدن حس صمیمیت و افزایش میل جنسی رعایت نکات زیر می‌تواند کمک کننده باشد:

۱- برای تقویت میل جنسی، خیال پردازی کنید. اگر به نوع خاصی از رابطه جنسی علاقمند هستید، در مورد آن فکر کنید و یا حتی خیال پردازی کنید.

۲- قبل از برقراری رابطه جنسی، ماساژ را امتحان کنید. حتی رابطه جنسی دهانی ممکن است احساس خوبی در شما ایجاد کند. این فعالیت‌ها می‌توانند باعث شود احساس راحتی بیشتری با همسر خود داشته باشید و صمیمیت بین شما بیشتر شود.

۳- در مورد علائق جنسی خود با شریک زندگیتان صحبت کنید. در مورد نوع خاصی از رابطه جنسی یا فعالیت‌هایی که در طول رابطه شما را آزار می‌دهد، حرف بزنید.

۴- در هنگام برقراری رابطه جنسی، باید نگرانی‌ها و فشارهای روانی را کنار بگذارید. معاقشه با همسر و تماشای فیلم‎‌های رمانتیک می‌تواند برای تقویت میل جنسی به شما کمک کند.

بیشتر بخوانید: علت و درمان خشکی واژن در رابطه جنسی

وجود صمیمیت در روابط زناشویی پس از یائسگی

درمان های پزشکی برای افزایش میل جنسی پس از یائسگی

اگر در دوران یائسگی زنان تغییراتی مانند نازک شدن و خشکی در بافت واژن را تجربه می‌کنند، لازم است درمان با استروژن را شروع کند. استروژن می‌تواند به شکل حلقه های واژینال، قرص و یا کرم وارد واژن شود. بعضی از زنان ممکن است به قرصهای استروژن با سطح هورمون بالاتر نیاز داشته باشند که به این روش، درمان جایگزینی هورمون گفته می‌شود. جایگیزینی هورمون می‌تواند برخی از عوارض یائسگی مانند تغییرات خلق و خو و گرگرفتگی را کاهش دهد.

همچنین، یکی از بهترین روش‌ها برای درمان خشکی واژن، استفاده از لیزر است. لیزر مونالیزا تاچ با تحریک بافت داخلی واژن، خون رسانی را افزایش داده و باعث می‌شود که کلاژن سازی اتفاق بیفتد. لیزر به عنوان یکی از موثرترین روش‌ها در درمان خشکی واژن، باعث می‌شود که رابطه جنسی ایده آلی را تجربه کنید. استفاده از لیزر باعث هیدراته شدن بافت واژن می‌شود و بافت پوششی آن را انعطاف پذیر‌تر خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: راههای درمان اختلال عملکرد جنسی چست

به یاد داشته باشید که بیماری‌های مقاربتی با افزایش سن و یا با تغییر در سیستم تولید مثل کاهش پیدا نمی‌کند.بنابریان؛ یائسگی شما را در مقابل بیماریهای مقاربتی محافظت نمی‌کنند. برای پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی در دوران یائسگی بهتر است تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید. همچنین بهتر است شما یا همسرتان تا زمانی که پزشک تایید کند که تخمک گذاری شما متوقف شده، از کاندوم استفاده کنید.

درمانهای پزشکی افزایش میل جنسی پس از یائسگی

اگر دچار یائسگی هستید و رابطه جنسی لذت بخشی را تجربه نمی‎کنید، حتما به پزشک مراجعه کنید. خانم دکتر ذاکرین متخصص زنان و زایمان، پس از بررسی عواملی که باعث کاهش میل جنسی می‌شوند، با استفاده از جدیدترین روش‌های درمانی، مشکل شما را حل خواهند کرد. برای دریافت نوبت می‌توانید با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

سخن پایانی

همان طور که اشاره شد، در یائسگی میل جنسی در همه زنان کم نمی‌شود. اگر میل جنسی خانمی پس از یائسگی کاهش پیدا کرد و هر کدام از راهکارهای گفته شده موثر نبودند، بهتر است برای درمان به پزشک مراجعه کند. پزشک همه دلائلی که ممکن است باعث کاهش میل جنسی در شما شود، بررسی می‌کند. همچنین با تغییر در عادت‌های سلامتی و یا حتی تجویز دارو، کم شدن میل جنسی را برطرف خواهد کرد.

امیدواریم در این مقاله به تمامی سوالات شما عزیزان پاسخ داده باشیم با اینحال اگر سوال یا ابهامی در این زمینه داشتید می توانید در بخش نظرات زیر همین مقاله از ما بپرسید. پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستیم. برای دریافت جواب به همین صفحه برگردید. 

۴.۴/۵ - (۵۲ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *