علت و درمان قطعی خشکی واژن در رابطه جنسی

خشکی-واژن-در-رابطه-جنسی

خشکی واژن، مشکلی متداول در بسیاری از زنان است که در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد و علل مختلفی هم دارد، افزایش سن، نزدیک شدن به یائسگی، نوسانات هورمونی و بارداری بعضی از این دلایل هستند. اما خشکی واژن چه مشکلی ایجاد می کند؟ غیر از خارش و سوزش، بیشترین مشکلی که خشکی واژن برای خانم‌ها ایجاد می کند درد و ناراحتی هنگام رابطه جنسی است. اگر واژن دچار خشکی باشد، چون دیواره های واژن نازک و حساس شده اند، رابطه جنسی می‌تواند باعث سوزش شدید و حتی خونریزی در طول رابطه زناشویی یا بعد از آن شود که همین مسئله می تواند مشکلات بعدی مثل التهاب و عفونت را در پی داشته باشد. اگر شما هم در حین رابطه جنسی احساس خشکی واژن می کنید، این مقاله برای شما بسیار مفید است. جهت دسترسی به بخشهای مختلف مقاله از فهرست زیر کمک بگیرید.

مقدمه ای بر خشکی واژن حین رابطه جنسی

دیواره های واژن به طور معمول با لایه ای از یک مایع شفاف مرطوب می شود. استروژن هورمون زنانه ای است که به ماندگاری این مایع و نیز حفظ سلامت، ضخامت و قابلیت ارتجاع واژن کمک می کند. اگر این هورمون در بدن کم شود، یکی از نتایجش کم شدن میزان رطوبت نواحی تناسلی و در نتیجه، خشکی این ناحیه از بدن است.

ممکن است به نظر برسد این مشکل کوچکی است، اما می تواند در زندگی جنسی زنان تأثیر زیادی داشته باشد. زنانی که مبتلا به سندروم واژن بی قرار هستند به خاطر خشکی واژن، رابطه جنسی دردناکی را تجربه می کنند. گاهی این درد و ناراحتی تأثیر منفی بسیار زیادی بر زندگی جنسی یک زن می گذارد و ممکن است روال عادی زندگی را هم مختل کند.

خشک شدن واژن

خوشبختانه راه های درمانی بسیاری برای از بین بردن مشکل خشکی واژن وجود دارد که در ادامه این مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

دلایل خشکی واژن هنگام رابطه جنسی

دلایل مختلفی برای خشکی واژن هنگام رابطه جنسی وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

عدم تحریک کافی

عملکرد طبیعی واژن به گونه ای است که وقتی به اندازه کافی تحریک جنسی شده باشد، یک ماده طبیعی لغزنده ترشح می کند که رابطه را راحت تر و لذت بخش تر می کند. اگر زن به خوبی تحریک نشده باشد، این ماده لغزنده به اندازه کافی ترشح نمی‌شود و همین موضوع می تواند سبب خشکی واژن و سخت و دردناک شدن رابطه جنسی شود.

نگرانی و تنش روحی

استرس و اضطراب باعث ترشح هورمون اپی‌نفرین در بدن می‌ شود. وجود این هورمون در بدن می تواند یکی از دلایل خشکی واژن باشد. به همین دلیل زنانی که استرس و نگرانی زیادی دارند، بیشتر دچار خشکی واژن و درد و در نتیجه رابطه جنسی دردناک می شوند.

کمبود استروژن

در اغلب موارد، خشکی واژن به خاطر کمبود استروژن است. وقتی زنی به یائسگی نزدیک می شود، میزان استروژن شروع به کاهش می کند. این عامل تاثیر مستقیمی بر روابط زناشویی پس از یائسگی می گذارد.

معمولاً استروژن بافت های داخلی واژن را مرطوب و سالم نگه می دارد. هر چقدر مقدار استروژن کمتر شود زنان متوجه می شوند که دیواره داخلی واژنشان نازک تر، خشک تر و خاصیت ارتجاعی آن کمتر می شود و رنگ آن هم تغییر می کند، از صورتی کمرنگ تا آبی. این تغییرات آتروفی واژینال یا همان خشکی واژن نامیده می شود. این تغییرات رابطه جنسی را دردناک خواهد کرد.

آتروفی واژن

بیشتر بخوانید: آتروفی واژن و درمان آن

دوش واژینال

دوش واژینال هم از مواردی است که در خشک شدن واژن مؤثر است. با اینکه برخی زنان از دوش واژینال برای کاهش درد و التهاب واژن استفاده می کنند، اما همین کار ممکن است باعث شود که کارکرد طبیعی واژن دچار اختلال شود و نتواند ماده لیز و لغزنده طبیعی را حتی بعد از تحریک شدن ترشح کند.

شناخت علل ایجاد خشکی واژن، اولین و مهم ترین قدم در درمان بیماری است. این کار نیازمند یک جلسه معاینه دقیق و تخصصی دارد. شما می توانید ضمن مراجعه به خانم دکتر متین ذاکرین در طی یک جلسه، به طور کامل معاینه شوید و از بابت رفع مشکل خشکی واژن خود مطمئن شوید. در این جلسه خانم دکتر تمامی سوالات شما را پاسخ می دهند و بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب می کنند.

علتهای دیگر خشکی واژن حین نزدیکی

غیر از مواردی که گفته شد، دلایل دیگری هم می تواند علت خشکی واژن باشد. دلایلی مثل:

سندروم شوگرن: این سندرم یک اختلال پیچیده خودایمنی است که باعث التهاب غدد بزاقی و اشکی می شود. همچنین وجود این سندرم ممکن است باعث شود که پوشش بافت داخلی واژن ملتهب شود که خشکی واژن را در پی دارد.

آنتی هیستامین ها: تأثیرات جانبی این داروها می تواند خشکی واژن و مشکل در ادرار کردن باشد.

داروهای ضد افسردگی: بعضی از داروهای ضد افسردگی اثرات جانبی جنسی دارند، از جمله خشکی واژن، کاهش میل جنسی و مشکل در به ارگاسم رسیدن.

به این نکته هم دقت کنید زنانی که سیگار می کشند معمولا دچار یائسگی زودرس می شوند بنابراین ممکن است خشکی واژن هم برای این گروه از زنان زودتر اتفاق بیفتد. اگر می خواهید بدانید که دقیقا در چه زنانی یائسگی زودرس بروز می کند این مقاله را حتما مطالعه کنید.

تشخیص خشکی واژن

معمولاً التهاب و خشکی واژن، علائم جانبی مختلفی دارند: مثل خارش، سوزش و تحریک. این علائم، احتمال بروز عفونت واژینال را بیشتر می کنند.

هر تغییری در واژن ایجاد شد بهتر است به پزشک مراجعه کنید، از جمله این موارد:

درد حین رابطه جنسی

دکتر احتمالا لگن شما را معاینه می کند و از شما درباره تاریخچه مشکلات واژینال و تغییرات در عادت ماهانه و کیفیت رابطه جنسی شما سؤالاتی می پرسد.

معاینه لگنی به دکتر کمک می کند که تغییرات دیواره های واژن را بررسی کند و از مشکلات دیگر مثل عفونت، پیشگیری کند. همچنین ممکن است برای بررسی عفونت های احتمالی، از سلول ها یا ترشحات واژن نمونه گیری کند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع ترشحات واژن

ممکن است حرف زدن درباره چنین جزئیاتی برای شما خجالت آور یا آزاردهنده باشد اما یادتان باشد که دکترها به چنین حرف هایی عادت دارند و شما به خاطر سلامتی خودتان نباید هیچ کدام از جزئیات را پنهان کنید تا پزشک بتواند به شما کمک کند.

همانطور که گفته شد کاهش سطح استروژن در دوران پیش یائسگی، مقدار ترشحات طبیعی واژن را هم کم می کند. کم شدن میزان استروژن همچنین واژن را تنگ و نازک می کند. به دنبال این تغییرات، رابطه جنسی دردناک می شود که به عنوان دیسپارونیا (آمیزش دردناک) شناخته می شود.

درمان خشکی واژن هنگام رابطه جنسی

راه های درمانی بسیاری برای خشکی واژن که رابطه جنسی را دردناک می کند، وجود دارد. بسته به نشانه هایی که دارید، پزشک تصمیم می گیرد که از کدام روش ها برای شما استفاده کند و کدام ها را کنار بگذارد.

استفاده از کرم واژینال موضعی پیش از رابطه جنسی

یک درمان متداول برای خشکی واژنِ ناشی از کمبود استروژن، کرم واژینال موضعی است. این کرم پیش از رابطه جنسی به طور مستقیم در ناحیه واژن استفاده می شود تا دیواره های واژن مرطوب شود و عمل دخول راحت تر و بدون درد انجام بگیرد. معمولاً اثر این کرم تا چند ساعت ماندگار است.

درمانهای استروژنی

چند نمونه از درمان های استروژنی موضعی عبارتند از:

حلقه واژینال (استرینگ): یک حلقه قابل انعطاف داخل واژن قرار می گیرد، جایی که به طور مداوم، هر بار مقدار کمی استروژن به بافت ها می رساند. این حلقه هر سه هفته یک بار تعویض می شود.

کرم واژینال: معمولاً از یک اپلیکاتور برای وارد کردن کرم به داخل واژن استفاده می شود. پژوهش ها نشان می دهد که کرم استروژن برای بیشتر افراد یک درمان مؤثر برای التهاب و خشکی واژن است.

قرص واژینال: در این درمان هم یک اپلیکاتور، قرص را وارد واژن می کند.

در حال حاضر، پژوهشی وجود ندارد که اثرات بلند مدت استروژن موضعی را بررسی کرده باشد. با این وجود، به نظر می رسد راه حل هایی که گفته شد، امن و قابل اعتمادند، مخصوصاً در مقایسه با روش های سنتی هورمون درمانی.

تذکر: زنانی که سابقه سرطان پستان دارند یا زنانی که باردار یا شیرده هستند باید با پزشکشان درباره امن بودن درمان با استروژن موضعی مشورت کنند. هورمون تراپی به هیچ وجه به این دسته از زنان توصیه نمی شود.

استفاده از روان کننده های جنسی

برخی از درمان های بدون نسخه پزشک هم وجود دارند که ممکن است برای از بین بردن خشکی واژن در رابطه جنسی مؤثر باشند.

روان کننده ها هنگام رابطه جنسی استفاده می شوند تا میزان رطوبت واژن را بیشتر کنند و میزان درد را کاهش دهند. روان کننده هایی که بر پایه آب هستند بیشتر توصیه می شوند تا روان کننده هایی با پایۀ چربی، زیرا گروه دوم ممکن است حساسیت ایجاد کند یا حتی باعث پارگی کاندوم شود.

استفاده از لیزر مونالیزا برای درمان خشکی واژن

بدون شک یکی از بهترین روشها برای درمان خشکی واژن استفاده از تکنولوژی لیزر است. لیزر مونالیزا با تحریک بافت داخلی واژن، خون رسانی را افزایش داده و موجب می شود کلاژن سازی اتفاق بیفتد. همچنین با تحریک بافتهای درونی تر، بدن مستعد تولید هورمون استروژن می شود که به مجموعه این فرایندها جوانسازی واژن با لیزر می گوییم.

لیزر مونالیزاتاچ

تجربه ثابت کرده است استفاده از لیزر، یکی از بهترین و موثرترین روشهای موجود برای درمان خشکی واژن است که بدین وسیله، موجب می شود رابطه جنسی ایده آلی را تجربه کنید. این روش کاملا بدون عارضه بوده و برخلاف دیگر روشهای درمانی، بسیار سریع جواب میدهد. بطور متوسط برای رفع خشکی واژن، سه جلسه استفاده از لیزر مونالیزاتاچ نیاز است. بعد از این سه جلسه تا حدود دو سال الی چهار سال، شما نیازی به تجدید درمان نخواهید داشت.

استفاده از تکنولوژی RF برای درمان خشکی واژن

رادیو فرکوئنسی (RF) نسل جدید تکنولوژی در فیلد زنان است که موجب تغییرات شگرفی در سلامت زنان شده است. این دستگاه، با استفاده از امواج رادیویی که با سرعت بالا تغییر فاز می دهند، باعث می شود که بافتهای داخلی بدن تحریک شده و سلولهای مخاطی را وادار به فعالیت می کند. نتیجه این عمل، تولید استروژن و لایه برداری از بافت دیواره کانال واژن است.

دستگاه آر اف در موارد زیادی از جمله درمان واژینیسموس، جوانسازی واژن و یا درمان دردهای لگنی کاربرد دارد. مقاله دستگاه آر اف واژن به شما می گوید که این دستگاه در چه زمینه های متنوعی کاربرد دارد.

با لایه برداری بافت داخلی واژن، بالاترین درجه از جوانسازی واژن اتفاق می افتد. چرا که بدن بصورت خودکار در صدد ایجاد بافت جدید، به جای بافت قبلی واژن می شود و همین موضوع است که رضایت بیماران را از این روش به بالاترین حد ممکن می رساند.

آر اف هیگز

لیزرمونالیزاتاچ و دستگاه آر اف هم اکنون به عنوان یکی از روشهای اصلی برای درمان خشکی واژن در خانمها بکار می رود. در حال حاضر مطب خانم دکتر ذاکرین مجهز به یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاههای لیزر اروپا و امریکا می باشد. همچنین ما موفق به تجهیز مرکز به دستگاه آر اف هیگز شده ایم که در حال حاضر بالاترین تکنولوژی رادیوفرکوئنسی را دارا می باشد. شما می توانید جهت دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

در پایان چنانچه سوالی در مورد خشکی واژن دارید یا از خشکی واژن حین رابطه جنسی رنج می برید، می توانید سوال خود را در زیر همین مقاله مطرح کنید.

۴.۷/۵ - (۴۶ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۱۰ دیدگاه ها
  • به پزشک مراجعه کنید. بعد از معاینه و مشخص شدن شدت خشکی واژن، بهترین روشدرمان خشکی واژن رو برای شما تجویز می کنند. درمان با لیزر مونالیزا تقریبا همیشه برای همه مراجعین جواب میده.

 • من بعد ا ۵۰ سال سن دارم و اصلا از نزدیکی به ارگاسم نمی رسم سوزش در حد شدید گاباپنتین میخورم ایتریکو ناز دل ژل واژینال دالاواگ ولی در حد مرگ سوزش و درد دارم چه کنم

  • باید معاینه بشید ولی فکر می کنم با توجه به سنتون علائم رسیدن به یائسگی رو دارید و دچار آتروفی واژن هستید. به پزشک مراجعه کنید. اگر اتروفی باشه با لیزر مونالیزا یا ار اف میتونید کاملا درمان بشید.

 • سلام خانم دکتر.شبتون خوش من یه سوال داشتم من جدیدا دچار خشکی واژن شدم.قبلا اصلا این مشکل رو نداشتم.من ۳۷ ساله هستم ودو سال نشده که ازدواج کردم وقبلا اصلا مشکلی برام در حین رابطه پیش نمیومد ولی الان بالای یک ماهه متوجه شدم که سریع دچار خشکی میشم واین بتعث شده رابطه ی مطلوبی نداشته باشیم.الان نمیدونم باید چیکار کنم؟؟ ممنون میشم پاسخ بدید با تشکر

  • سلام. میتونید از لوبریکانت بر پایه آب استفاده کنید. اگر خشکی واژن ادامه داشت بهتره به متخصص زنان مراجعه کنید تا علت خشکی واژن رو تشخیص بدن. اگر خشکی و آتروفی واژن داشتید، میتونید برای درمان خشکی واژن از لیزر مونالیزا یا از آر اف برای درمان دائمی کمک بگیرید.

 • سلام من ۱۹سالمه و یک ماهه که ازدواج کردم هنگام رابطه اصلا واژنم به رطوبتی که نیاره نمیرسه البته درد هنگام دخول ندارم ولی خب اونطوری که باید از رابطه لذت نمیبرم میخواستم بدونم مشکلی دارم؟

  • سلام عزیزم. همونطوری که در مقاله هم توضیح دادم علتهای مختلفی برای خشکی واژن هست که کمبود استروژن یکی از شایعترین اونهاست. برای رابطه از ژلهای لوبریکانت استفاده کنید و اگر فایده نداشت به متخصص برای درمان مراجعه کنید. کرمهای واژینال و لیزر مونالیزا توصیه میشه.

 • سلام، وقت بخیر من نزدیک ۵سال هست که رابطه جنسی دارم، به تازگی اول رابطه واژنم مرطوب هست ولی یه کم که میگذره دچار خشکی و سوزش میشه، یه مدت قرص دزوسپتیو استفاده میکردم که الان دو و سه ماهی میشه قطع کردم ولی این مشکل رو دارم همچنان، به نظرتون باید چکار کنم؟

  • سلام. به دلیل عوارض استروژن تراپی، این روش رو توصیه نمی کنم. در این موارد برای درمان قطعی و ماندگار خشکی واژن، به بیمارانم درمان با لیزر مونالیزا رو پیشنهاد می کنم. چون این روش نه تنها بدون عارضه است، بلکه برای سالها مشکل خشکی واژن بیمارانم رو برطرف میکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *