چرا بعد از نزدیکی دچار لکه بینی می شوم

لکه-بینی-بعد-از-نزدیکی

بسیار اتفاق می افتد که روابطه زناشویی بعد از یائسگی و یا حتی قبل از آن با مشکلاتی همراه شود. یکی از این مشکلات این است که بسیاری از زنان گاهی پس از رابطه جنسی دچار خونریزی واژینال می شوند. در واقع، ۶۰ درصد زنان پس از یائسگی دچار خشکی واژن و آتروفی واژن می شوند و در اثر این خشکی دچار خونریزی یا لکه بینی در حین رابطه جنسی می شوند. علاوه بر این، حدود ۱۰ درصد زنان پیش از یائسگی دچار مشاهده خونابه پس از نزدیکی می شوند.
اگر دارای عوامل افزایش دهنده خطر از جمله سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان و موارد دیگری که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت، هستید یا یائسه شده اید، در صورت مشاهده خونریزی پس از رابطه جنسی حتما به پزشک مراجعه کنید. در ادامه این مقاله به بیان مطالب کلی درباره علل و روش های درمان لکه بینی پس از نزدیکی می پردازیم. جهت دسترسی سریع به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید. کافی است روی سرفصل موردنظر کلیک کنید.

علل خونریزی پس از رابطه جنسی

خونریزی پس از رابطه جنسی ممکن است در زنان در همه سنین رخ دهد. در زنان جوانی که هنوز یائسه نشده اند، منبع خونریزی معمولا دهانه رحم است. در زنانی که یائسه شده اند، منبع خونریزی متغیرتر است و می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • دهانه رحم
 • رحم
 • لابیا
 • مجرای ادراری

از نظر علل موجب شونده خونریزی پس از رابطه جنسی، سرطان دهانه رحم نگران کننده ترین مورد است. این مورد به خصوص در زنان پیش از سن یائسگی نگران کننده است. در ادامه به بررسی علل اصلی مشاهده خونابه بعد از نزدیکی می پردازیم:

عفونت ها

برخی عفونت ها می توانند موجب التهاب بافت های واژن شوند که منجر به خونریزی می شوند و شامل موارد زیر هستند:

آتروفی واژن 

آتروفی واژن که همچنین سندرم ادراری تناسلی یائسگی نامیده می شود در میان زنان در طی روند یائسگی و زنان یائسه شده رایج است و همین طور در کسانی که تخمدان های آنها در طی جراحی برداشته شده است. با افزایش سن به خصوص هنگامی که پریود ها متوقف شوند، بدن شما استروژن کمتری تولید می کند. استروژن هورمون زنانه مسئول تنظیم دستگاه تولید مثل در زنان است.

هنگامی که میزان استروژن کاهش یابد، اتفاقاتی در واژن شما رخ می دهد. بدن شما مایع روان کننده واژن کمتری تولید می کند. بنابراین، واژن شما خشک و ملتهب می شود. میزان استروژن کمتر همچنین کشسانی واژن شما را کاهش می دهد و بافت های واژن نازک تر و شکننده تر می شوند که موجب ناراحتی، درد و خونریزی در طی و پس از رابطه جنسی می شود.

بیشتر بخوانید: همه علتهای درد حین رابطه جنسی و درمان آنها

آتروفی واژن

چنانچه شما هم دچار خونریزی پس از نزدیکی شده اید، پیشنهاد می کنیم قبل از آنکه مشکل شما بیشتر شود به پزشک زنان مراجعه کنید. خانم دکتر ذاکرین بعنوان مرحله اول درمان، علل ایجاد کننده خونریزی شما را بررسی خواهند کرد و سپس بنا به علت ایجاد کننده بیماری، روش درمانی مناسب را برای شما تجویز خواهند کرد. شما می توانید جهت تعیین وقت معاینه و دریافت اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

خشکی واژن

خشکی واژن می تواند منجر به خونریزی شود. علاوه بر آتروفی واژن، خشکی واژن نیز ممکن است توسط عوامل بسیاری مانند موارد زیر ایجاد شود:

 • شیردهی
 • زایمان
 • جراحی برداشتن تخمدان ها
 • شیمی درمانی و پرتو درمانی
 • داشتن رابطه جنسی پیش از تحریک شدن
 • دوش واژینال
 • مواد شیمیایی محصولات بهداشتی بانوان، شوینده های لباس و استخر ها
 • داروهای خاصی مانند داروهای سرماخوردگی، داروهای آسم و برخی داروهای ضد افسردگی و ضد استروژن

علاوه بر موارد بالا سندرم شوگرن که نوعی بیماری التهابی دستگاه ایمنی است، رطوبت تولید شده توسط غده های بدن را کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید: درمان مشکلات غده بارتولن مسئول ترشح مایع روان کننده واژن

rejuvanation

پولیپ

پولیپ های رحمی، تومورهای غیر سرطانی هستند و گاهی بر روی دهانه رحم یا در مخاط آندومتر در رحم یافت می شوند.

پارگی واژن

رابطه جنسی خشن می تواند موجب پارگی و آسیب به واژن شود. این مورد بیشتر در صورت خشکی واژن به علت یائسگی، شیردهی یا دیگر عوامل رخ می دهد.

سرطان

خونریزی واژینال به غیر از زمان های پریودی که شامل لکه بینی پس از رابطه جنسی هم می شود، یک نشانه رایج سرطان دهانه رحم و واژن است. خونریزی پس از یائسگی همچنین می تواند نشانه سرطان آندومتر باشد.

در چه صورت ریسک خونریزی پس از رابطه جنسی افزایش می یابد؟

 • ابتلا به سرطان دهانه رحم یا سرطان آندومتر
 • یائسگی
 • زایمان یا شیردهی
 • رابطی جنسی با شرکای متعدد بدون استفاده از کاندوم
 • تحریک نشدن پیش از رابطه جنسی
 • دوش واژینال به طور مرتب

بیشتر بخوانید: علل و درمان واژینیسموس یا دخول غیر ممکن

چه هنگامی برای این علائم باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر هنوز یائسه نشده اید و لکه بینی به سرعت از بین برود و دیگر رخ ندهد جای نگرانی نیست اما در صورت تکرار این اتفاق و همینطور در صورت یائسه بودن بهتر است سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

اگر حتی یکی از علائم زیر را همراه با لکه بینی پس از نزدیکی داشتید، حتما به پزشک کنید.

 • خارش یا سوزش واژن
 • احساس سوزش یا درد در هنگام ادرار
 • رابطه جنسی دردناک
 • خونریزی زیاد
 • درد شکمی شدید
 • کمردرد
 • تهوع و استفراغ
 • ترشح غیر عادی واژن

بیشتر بخوانید: ۱۳ علت سوزش واژن و درمان قطعی آن

ترشحات غیرعادی بعد از نزدیکی

بهتر است برای تشخیص علت و درمان خونریزی پس از نزدیکی به متخصص زنان مراجعه کنید. پزشک سوالاتی از شما درباره مدت زمان و شدت خونریزی و رنگ خون خواهد پرسید.

به دلیل مرتبط بودن علائمتان با رابطه جنسی، پزشک همچنین درباره سابقه رفتار جنسی شما سوال خواهد کرد. برای مثال از شما درباره تعداد شرکای جنسی تان و همچنین استفاده مرتب از کاندوم سوال خواهد کرد.

بسته به علائم و سابقه رفتار جنسی تان، پزشک ممکن است معاینه لگنی را برای شما انجام دهد. معاینه لگنی می تواند به پزشک در یافتن منبع خونریزی کمک کند. خونریزی پس از رابطه جنسی می تواند ناشی از دیواره واژن، دهانه رحم، پیشاب یا دهانه واژن باشد.

برای کمک به تعیین علت خونریزی، پزشک شما ممکن است آزمایش هایی مانند پاپ اسمیر، تست بارداری، کشت ترشحات واژن یا کولپوسکوپی را تجویز کند. اگر شما دچار لکه بینی قهوه ای شده اید این مقاله را حتما بخوانید.

هم اکنون مطب خانم دکتر ذاکرین مجهز به یکی از پیشرفته ترین دستگاههای کولپوسکوپ موجود در بازار است. چنانچه شما هم دچار مشکلات دهانه رحم و لکه بینی یا درد و سوزش هنگام رابطه هستید، پیشنهاد اکید می کنیم جهت بررسی های بیشتر به کولپوسکوپی اقدام کرده و درمان متناسب با مشکل خود را شروع کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

مقاله ویژه: لکه بینی بین دو قاعدگی نشانه چیست

روشهای درمان لکه بینی بعد از رابطه جنسی؟

علت خونریزی شما تعیین کننده نوع درمان است. روشهای اصلی درمان لکه بینی بعد از رابطه جنسی عبارتند از:

لوبریکانت

اگر خونریزی ناشی از خشکی واژن باشد، مرطوب کننده های واژن می توانند سودمند باشند. مصرف مرتب این لوبریکانت ها می توانند افزایش دهنده رطوبت باشند و به بازیابی اسیدیته طبیعی واژن کمک کنند.

درمان با لیزر

لیزر مونالیزا تاچ یک درمان جوانسازی واژن با استفاده از لیزر فرکشنال CO2 است که به طور ویژه ای برای غشای واژن طراحی شده است. این لیزر با فعال سازی دوباره تولید کلاژن جدید و احیای وضعیت قبلی غشای واژن مسئله کاهش استروژن را که در طی یائسگی یا پس از زایمان رخ می دهد را حل می کند.

مقاله ویژه: نکاتی درباره لیزرمونالیزا که جای دیگری نخواهید خواند

در صورتیکه احیانا دچار آتروفی واژن یا علائم یائسگی شده اید، می توانید با مراجعه به خانم دکتر ذاکرین (متخصص و جراح زنان) جهت درمان آتروفی واژن با روش نوین لیزر درمانی اقدام کنید. انجام این عمل نیازمند دقت و حساسیت بالایی است و متخصص باید مسلط کار با لیزر باشد. جهت دریافت نوبت و وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

لیزر مونالیزاتاچ

درمان با استروژن

اگر خشکی واژن ناشی از یائسگی یا برداشتن تخمدان ها باشد، می توان از درمان با استروژن به صورت دارو یا کرم استفاده کرد. اما باید به این نکته توجه که درمان با استروژن حتما باید تحت نظر پزشک انجام شود و از مصرف خودسرانه استروژن اجتناب کنید زیرا باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه و سرطان آندومتر می شود.

درمان عفونت

اگر علائم شما ناشی از عفونت باشند. پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد.

درمان سرطان

بسته به نوع سرطانی که فرد درگیر آن شده است، گزینه های درمان جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی برای وی به کار خواهند رفت.

جراحی زیبایی واژن

مقاله ویژه: درمان زگیل تناسلی عامل اصلی سرطان دهانه رحم

جلوگیری از لکه بینی پس از نزدیکی

تعیین اینکه چطور می توان از خونریزی پس از نزدیکی جلوگیزی کرد، بستگی به علت خونریزی در گذشته دارد. برای اکثر زنان لوبریکانت یا لیزر درمانی می تواند مانع خشکی واژن و اصطکاک در طی رابطه جنسی شود.

اگر علائم شما ناشی از بیماری دیگری هستند می توانید با پزشک برای بهترین گزینه برای ممانعت از خونریزی پس از رابطه جنسی مشورت کنید. بهتر است به برنامه درمانی توصیه شده توسط پزشک عمل کنید و در صورت لزوم دوباره برای ادامه درمان مراجعه کنید.

نکته نهایی در مورد مشاهده خونابه بعد از نزدیکی

خونریزی پس از رابطه جنسی معمولا نشانه بیماری دیگری است. بسیاری از این بیماری ها مانند عفونت ها و پولیپ ها قابل درمان هستند. اگر یائسه شده اید در صورت مشاهده هرگونه خونریزی حتما به پزشک مراجعه کنید.

در صورتیکه خونریزی پس از نزدیکی داشته اید، می توانید جهت حل این مشکل خود با مطب خانم دکتر ذاکرین تماس بگیرید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمائید.

اگر در مورد این مقاله سوال یا ابهامی دارید در بخش کامنتهای زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید.

۴.۷/۵ - (۴۸ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۲۶ دیدگاه ها
 • سلام من متاسفانه ایران نیستم وگرنه حتما پیشتون میومدم.۲۶سال سن دارم .دوست ندارم بگم با خیلی ها هم بستر بودم ولی با ۴نفر رابطه نزدیکی داشتم..بار اول خون دیدم گفتم شاید پرده بکارت هست.و بعد بند اومد..با نفر بعدی به خاطر سایز بزرگ آلت باز خونابه دیدم ولی با همون فرد بار دوم که از روغن استفاده کردیم هیچ خونی دیده نشد..وقتی وارد رابطه بعدی شدم کلا مشکلی نبود سایز آلت هم کوچیکتر بود.و اینبار مجدد تو رابطه چهارمم سایز بزرگ باعث خونریزیم شد.همه این اتفاق ها توی ۲-۳سال افتاده که من تازه رابطه جنسیمو شروع کردم ممنون میشم اگر دقیقتر راهنمایی کنین یا اگر پماد و کرم خاصی هست که بتونم از داروخانه تهیه کنم.سوزش هم فقط بعد از رابطه دارم اونم قسمت بیرونی.یعنی وقتی بعد از رابطه دستشویی میرم و ادرار برخورد میکنه یا آب میگیرم میسوزه ولی روز بعد مشکلی نیس یا خیلی کمتره

  • سلام عزیزم بهتره حتما همونجا به پزشک مراجعه کنی تا مشخص شه مشکلت ناشی از چه مسئله ای هست تا بر طبق همون مشکل بهت دارو یا روان کننده لازم داده بشه.

 • سلام روزتون بخیر . من از بهمن پارسال متوجه شدم که زخم وعفونت دارم دکتر واسم پماد تریپل سولفا و قرص فلوکونازول بهم داد وتست پاپ اسمیر گرفت بعد از استفاده از پماد تا پنج دقیقه سوزش خیلی شدید داشتم که وقتی با دکتر تماس گرفتم گفت واسه عفونتت هست ولی کل دوره این مشکل رو داشتم بعد از مراجعه بعدی و بردن جواب پاپ اسمیر گفت که یک نوی باکتری داری که بهت میترونیدازول میدم و زخمت هنوز خوب نشده بعد از سومین مراجعه و چکاپ گفت که هنوز زخم هستی و میخواست فریز کنه که من قبول نکردم و گفتم یک دوره دیگه تریپل سولفا استفاده مینم. ولی دیگه از اون دازو ها استفاده نکردم ودکترم رو عوض کردم بعد از چکاپ گفت اصلا زخم نداری فقط ملتهب هست ولی بخاطر باکتری تست پاپ اسمیرم کلی دارو مثل سفکسیم، مترونیدازول، داکسی سایکلین، کلیندومایسین، فلوکونازول و پماد کلوتریمازول داد که هفته اول کلیندومایسین وهفته دوم هم پماد کلوتریمازول که دوباره بعد از استفاده تا پنج دقیقه سوزش داشتم . بعد مراجعه بعدی گفت دیگه عفونت نداری ولی یکم ملتهب هست و بهم گفت که رابطه داشته باش اگر لکه بینی نداشتی و خون نیومد بذار حامله بشی ولی اگر اومد باید بیای فریز کنی و بهم شیاف کلوتریمازول داد وگفت هر سه شنبه و بعد از رابطه استفاده کن ولی من دگه واقعا خسته شده بودم و رابطه هم نداشتم (دخول) نداشتم چوم میترسیدم دوباره زخم بشم . یک هفته بعد سوزش خیلی بدی داشتم وبا یکی از دوستام که داروساز بود صحبت کردم و گفت همه دارو هاتو قطع کن و ققط از پماد لکورکس که گیاهی هست استفاده کن منم اینکارو کردم ولی خیلی بهتر نشدم و یک پزشک دیگه بهم معرفی کرد اون دوباره ازم پاپ اسمیر گرفت و گفت واسه سوزشت پماد کلیندومایسین داد ولی بازم بهتر نشدم و الان زیر دلمم یکم درد میکنه .تو تست پاپ اسمیر جدیدم هم فقط التهاب نوشته بود از نوع moderate . تو رو خدا خانم دکتر کمکم کنید خسته شدم از بس این دکتر اون دکتر کردم و پماد استفاده کردم و بهتر نشدم الان سوزش دارم و میخوام واسه بارداری اقدام کنم. در ضمن الان ۴ ماه هست که اصلا رابطه دخول نداشتم. خواهش میکنم کمکم کنید .من تهران نیستم. اگه شیراز دکتر خوب سراغ دارین مثل خودتون ممنون میشم بهم بگین.چون اینجا همه میخوان فریز کنن.

  • سلام عزیزم. اگه عفونت مکرر داری که خوب نمیشه بهتره حتما کولپوسکوپی انجام بدی. با مطب دکترها تماس بگیر و ازشون بپرس آیا دستگاه کولپوسکوپ در مطب دارند یا خیر و بعد از مطمئن شدن از وجود دستگاه بهشون مراجعه کن.

 • سلام من ۱۹سالمه و تازه ازدواج کردم بعد از شب زفافم دو بار نزدیکی داشتم که در اولی بعد از نزدیکی یکم سوزش داشتم و در دومی درد داشتم که بعد از ۱۲ ساعت فهمیدم کمی لکه دیدم .رابطه ها هم خیلی ملایم بوده و اصلا خشونتی در آن نبوده . واقعا خیلی میترسم میشه راهنماییم کنید

  • سلام. لکه بینی در اولین روابط ممکن ناشی از پارگی پرده بکارت باشه. اگر این لکه بینی ها برای چند ماه ادامه دار بود حتما به پزشک مراجعه کنید.

 • سلام خسته نباشید من نزدیک ۲۰ روزه از شب زفافم میگذره تو این مدت ۴باره نزدیکی صورت گرفته ولی هر بار خونریزی دارم خیلی نگرانم چیکارکنم

 • سلام. من شب قبل با همسرم رابطه خیلی ملایم داشتم ،،، چهار ماهی هم از جراحی پرده م میگذره که بخیه نخورده بود . رابطه سومم بود و صبح بعد از ادرار با کمی سوزش ازم خون کمی اومد و در حد کله هست و احساس تکرر ادرار هم دارم … من کیست های ریز و متعدد تخمدا نم دارم … خیلی میترسم علتش چیه میشه راهنماییم کنید

 • سلام.من دو هفته هست که از زمان پریودم میگذره.تو این دو هفته بعد از هر بار نزدیکی کمردرد میگیرم و لکه بینی دارم.۷ ساله ازدواج کردم ولی هیچ وقت این مشکل رو نداشتم.چیکار باید بکنم؟

 • سلام، عذر خواهى مى كنم سؤال داشتم. من ١٠ماه هست ازدواج كردم در أين مدت گمان مى كنم ٣بار هست كه بعد از نزديكى لكه بينى كوچكى دارم أين بار برام نگران كننده شد چون دقيقا ١هفته بعد از زمان پريوديم هست و گاهى هم احساس درد خفيفى در زير شكمم دارم. متاسفانه ايران نيستم كه مزاحمتون بشم اما ممنون ميشم راهنماييم كنين. سپاس

  • سلام هر سه بار یک هفته بعد از پریودی بوده؟ بهتره معاینه بشین به هر حال. پاپ اسمیر هم به طور مرتب بدین تا جای نگرانی نباشه.

 • سلام من كيست تخمدان دارم و ٣ ماهه كه سيپروترون كمپاند +اسپيرونولاكتون ٢٥+ گلاي وانس مصرف ميكنم با نامزدم معاشقه داشتيم بدون دخول اما بعدش ترشحات خون آبه دارم و زير شكمم درد مثل گرفتگي ماهيچه حس ميكنم اگر امكانش هست ميخواستم راهنماييم كنين كه ينا از عوارض قرصها هست يا ممكنه از جهت ديگه باشه؟!

 • دکتر یه سوال داشتم بنده به کاندوم حساسیت دارم از طرفی دکتر گفته قرص ضد بارداری مصرف نکنم برای پیشگیری از چه چیزی استفاده کنم ؟

 • با سلام من به مدت سه ماهه ک ازدواج کردم و در این مدت نزدیکی خیلی ب سختی انجام میشد خیلی احساس درد میکنم تا اینکه این یک ماه میشه که هر وقت نزدیکی میکنم لکه بینی میبینم به دکتر مراجعه کردم شیاف دادن و قرص که گفتن عفونت داری ولی تا الان درمان نشدم بعد از هر نزدیکی لکه بینی میبینم دلیلش چی میتونه باشه عفونتم شدید هست ک درمان نشدم ؟ممنونم از پاسخگویی

 • سلام و عرض ادب خدمت شما، من یک دوست دختر دارم سن اش بیست است تقریبا دو هفته میشود با هاش رابطه جنسی را شروع کردم . بار اول مون که رابطه داشتیم ایشون با کره (ویرجن) بودن طبعا خونریزی داشتن و سه بار دیگر با وجود وقفه دو یا سه و یا چهار روزه باز هم خون ریزی داشتن .در خارج زندگی میکنم وبعد از هر بار رابطه دوست دخترم که خون ریزی دارد خوشایند نیست و ترس اش همه روزه زیاد تر میشه ،طرف زبان پارسی رو نمی دونه و من خواستم بپرسم اگر رهنمای کنید خیلی خوشحالم سپاس بدرود

  • سلام ازشون بخواین که همونجا به پزشک مراجعه کنند تا بررسی بشن بدون معاینه نمیشه نظری داد.

 • سلام خسته نباشید من پر یادم یک هفته است به اتمام رسیده و بعد از یک هفته که با همسرم سکس داشتم لکه های کمرنگ خون دیدم بعد از اینکه دستشویی رفتم.من دو ماه پیش هم سو نو واژینال انجام دادم هم پاپ اسمیر دادم که منفی بود فقط فیبروزهای کوچیکی در دهانه ی رحمم داشتم که دکتر گفت به مرور خوب میشه.بنظرتون ممکنه از پوزیشن بد هم باشه با توجه به پوزیشن بد؟

 • سلام وقتتون بخیر من اولین بار که سکس داشتم هیچ خونی نیومد.. این واسه پارتنرم نگرانی به وجود اورد چجوری باید بهش ثابت کنم که با کسی نبودم قبلش؟

  • بعضی اوقات در پاره شدن بکارت خونی نمیاد یا اونقدر کمه که مشخص نیست. البته در برخی نوع پرده ها که حلقوی میگن احتمال داره اصلا پرده سالم باشه هنوز.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *