آزمایش بارداری: از صفر تا صد

آزمایش-بارداری

آزمایش بارداری می تواند تایید کند که زنی باردار است یا خیر. این تست را می توان در خانه و یا در آزمایشگاه انجام داد. تست بارداری تقریبا در ۹۹ درصد موارد قابل اعتماد است. این تست، میزان هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسان یا اچ سی جی را اندازه گیری می کند. اچ سی جی تقریبا ۱۰ تا ۱۴ روز پس از لقاح در خون و ادرار قابل تشخیص است.
اگر پریود شما به تاخیر بیفتد یا علائم اولیه بارداری را داشته باشید ممکن است باردار باشید، پس بهتر است تست بارداری را انجام دهد. خانم ها باید هر چه زودتر بفهمند که باردار هستند یا خیر، چون باید خیلی بیشتر مراقب سلامتی شان باشد، و ممکن است نیاز باشد که تغییراتی در سبک زندگی شان ایجاد کند. در این مقاله درباره عملکرد بی بی چک، آزمایش بارداری خانگی، آزمایش بارداری بتا و تفسیر آزمایش خون بارداری صحبت می کنیم. می توانید جهت دسترسی سریعتر به بخشهای مختلف مقاله از فهرست زیر استفاده کنید.

تست بارداری چگونه عمل می کند؟

تست بارداری در ۹۹ درصد موارد می تواند به درستی تشخیص دهد که زنی باردار است یا خیر. این تست، مقدار هورمون اچ سی جی را اندازه گیری می کند. سطح اچ سی جی در طول بارداری افزایش می یابد.

اچ سی جی به عنوان هورمون بارداری شناخته می شود، چون به وسیله سلول هایی ایجاد می شود که جفت را تشکیل می دهند و وظیفه ی رساندن غذا به جنینِ در حال رشد را بر عهده دارند.

تست بارداری

این هورمون زمانی آزاد می شود که تخمک بارور شده، خودش را به لایه درونی رحم بچسباند یا به اصطلاح لانه گزینی کند. اچ سی جی تقریبا ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از لقاح در خون یا ادرار قابل تشخیص است. مقدار این هورمون ۸ تا ۱۱ هفته پس از بارداری به بالاترین حد خود می رسد.

 • اگر سطح اچ سی جی کمتر از mIU/ml ۵ (واحد بین المللی میلی در هر میلی لیتر) باشد، نتیجه ی تست منفی است.
 • اگر سطح اچ سی جی بیشتر از mIU/ml ۲۵ یا برابر با این مقدار باشد، نتیجه ی تست مثبت است.

بیشتر بخوانید: چگونه برای بارداری خودم را آماده کنم

آزمایش بارداری را چطور انجام دهم؟

تست های بارداری شامل آزمایش خون و آزمایش ادرار هستند. آزمایش ادرار را می توانید خودتان در منزل انجام دهید، اما آزمایش خون را باید در آزمایشگاه انجام دهید.

آزمایش بیبی چک

آزمایش خانگی به این صورت است که شما بر روی یک نوار ادرار می کنید. نتیجه حدودا ۱ تا ۲ دقیقه بعد آماده می شود البته ممکن است برندهای مختلف، زمان های نتیجه دهیِ متفاوتی داشته باشند. می توانید در داخل یک ظرف ادرار کنید و تست بارداری را داخل آن فرو ببرید یا اینکه از یک قطره چکان برای قرار دادن نمونه ی ادرار بر روی نوار تست استفاده کنید. می توایند هم به طور مستقیم روی نوار ادرار کنید.

هر مارک بیبی چک شیوه ی نتیجه گیری خاص خودش را دارد بنابراین برای اینکه متوجه شوید چطور باید نتیجه ی تست را بفهمید، لازم است دستورالعمل داخل جعبه را مطالعه کنید.

بر اساس تست، ممکن است نتیجه به صورت موارد زیر مشاهده شود:

 • تغییر رنگ نوار
 • تغییر خط علامتگذاری شده ی روی نوار تست، یا ظاهر شدن علامت مثبت یا منفی
 • ظاهر شدن کلمه «باردار» یا «غیر باردار»

آزمایش بتای خون بارداری

آزمایش خون می تواند روشی دقیق تر و کامل تر برای تایید بارداری باشد. اما این آزمایش حتما باید در آزمایشگاه انجام شود. دو روش برای تشخیص بارداری با استفاده از خون وجود دارد: آزمایش اچ سی جی کمّی و آزمایش اچ سی جی کیفی.

آزمایش خون کمّی، مقدار دقیق اچ سی جی موجود در خون را اندازه گیری می کند.

آزمایش خون کیفی، مشخص می کند که آیا اچ سی جی وجود دارد یا خیر.

بیشتر بخوانید: انتقال جنین چیست و چگونه انجام می شود

آزمایش بتا

آزمایش خون چند مزیت دارد. موجب شناسایی و تشخیص زودهنگام بارداری می شود و می تواند تجمع اچ سی جی را اندازه گیری کند، اما هزینه ی آن بیشتر است، نتیجه ی آن می تواند وقت گیر باشد، و این آزمایش باید حتما در آزمایشگاه انجام شود.

چه زمانی باید آزمایش بارداری را انجام دهم؟

زودترین زمان برای انجام آزمایش ادرار خانگی یا بیبی چک، ۱۴ روز پس از بارداریِ احتمالی است اما برای اینکه به نتیجه ی مطمئن تری برسید، بهتر است تا زمان شروع پریودتان صبر کنید.

بعضی از تست های موجود در بازار را زودتر هم می توان انجام داد که بستگی به حساسیت تست ها دارد. لازم است دستورالعمل داخل جعبه را مطالعه کنید تا بدانید بهترین زمان برای انجام بیبی چک مورد نظر چه زمانی است. بهترین موقعِ روز برای انجام دادن آزمایش ادرار بارداری، اولِ صبح، بعد از بیدار شدن است زیرا مصرف مایعاتِ زیاد قبل از انجام این آزمایش می تواند باعث شود نتیجه ی آزمایش حتی در صورت بارداری به اشتباه منفی شود.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد انتقال تخمک

بعد از انجام آزمایش بارداری چه اتفاقی می افتد؟

اگر از بیبی چک به درستی استفاده شود، در ۹۹ درصد موارد جواب صحیحی به دست می آید. اما استفاده ی نادرست از آن می تواند نتیجه ی نادرست دهد. یک تست بارداری خانگی مثبت فقط به این معنی است که اچ سی جی در خون وجود دارد در حالی که تست منفی می تواند معانی متفاوتی داشته باشد.

تست های منفی می توانند به این معنی باشند که هیچ بارداری وجود ندارد یا به این معنی باشند که این تست یا خیلی زود برای تشخیص اچ سی جی انجام شده است و یا اینکه به درستی انجام نشده است.

اگر نتیجه مثبت باشد، زن باید به پزشک متخصص زنان و باردرای مراجعه کند تا پزشک برای ادامه مراحل بارداری راهنمایی های لازم را بکند.

اگر نتیجه منفی باشد اما زن علائم اولیه بارداری را داشته باشد و پریود هم نشده باشد، باید بعد از یک هفته مجددا آزمایش را انجام دهد یا به آزمایشگاه برای انجام آزمایش خون مراجعه کند. در مواردی مثل منقضی شدن بی بی چک و مصرف برخی از داروها، ممکن است نتیجه تست را منفی نمایش دهد. بنابراین بارداری با بیبی چک منفی ممکن است.

چه داروهایی بر نتیجه آزمایش بارداری تاثیر می گذارند؟

بعضی از داروها می توانند بر نتیجه ی تست بارداری تاثیر بگذارند. این داروها شامل موارد زیر می شوند:

 • پرومتازین، که برای درمان حساسیت های خاص استفاده می شود.
 • داروهای بیماری پارکینسون
 • قرص های خواب آور
 • بعضی از داروهای آرامبخش مانند کلرپرومازین
 • مواد مخدر مانند متادون
 • داروهای مسکن
 • داروهای ضد تشنج مانند داروهای صرع
 • داروهای ناباروری
 • داروهای ادرارآور

در صورت وجود الکل در خون تاثیری بر تست بارداری ندارد چون در اندازه گیری سطح هورمون، اختلالی ایجاد نمی کند. اما هر کسی که در حال تلاش برای باردار شدن است یا انتظار دارد که باردار شود، باید از مصرف الکل پرهیز کند چون الکل می تواند بر رشد جنین تاثیر بگذارد. مصرف الکل در اوایل بارداری می تواند خطر سقط جنین، زایمان زودرس، و وزن پایین در هنگام تولد را افزایش دهد.

اقدامات زیادی وجود دارد که شما می‌توانید برای مراقبت از خود در دوران بارداری انجام دهید. اگر هر گونه سؤال در مورد رژیم غذایی، ورزش و فعالیتهای بدنی، آمیزش جنسی، استفاده از داروها و یا مکمل‌های غذایی در دوران بارداری دارید، می‌توانید با دکتر ذاکرین متخصص زنان و زایمان صحبت کنید. جهت اطلاع از ساعات کاری مطب می‌توانید با شماره‌ ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل نمایید.

چه بیماری هایی بر آزمایش بارداری تاثیر می گذارند

گاهی اوقات ممکن است نتیجه ی تست مثبت باشد اما زن باردار نباشد. برخی بیماری ها ممکن است باعث بالا رفتن میزان هورمون اچ سی جی در بدن شوند که شامل موارد زیر هستند:

کمبود ايمونوگلوبولين A (IgA): که یک آنتی بادی مهم در عملکرد ایمنی است.

بیماری تروفوبلاستیک بارداری: که یک تومور نادر مرتبط با بارداری است.

نئوپلاسم تروفوبلاستیک بارداری: که یک تومور رحمی نادر است.

برخی سرطان موجب افزایش اچ سی جی در بدن می شوند. این سرطان ها شامل کارسینوم سلول ترانزیشنال مثانه و مجاری ادراری، سرطان پروستات، سرطان کلیه، و سرطان های سیستم گوارش هستند. ممکن است از تست بارداری برای بررسی این سرطان ها نیز استفاده شود.

تست های بارداری خانگی یا همان بیبی چک در داروخانه ها، و بعضی فروشگاه های بهداشتی وجود دارند.

نکته نهایی در مورد تست های بارداری

در انتها به چند نکته کلیدی در مورد تست های بارداری می پردازیم:

۱- تست های بارداری با تشخیص هورمون گنادوتروپین جفتی انسان (اچ سی جی) عمل می کنند.

۲- بعضی بیماری ها و بعضی از داروها می توانند باعث نتیجه ی غلط یا غیر دقیقِ تست های بارداری شوند.

۳- هر مارک و برند تست بارداری کمی متفاوت عمل می کند، بنابراین لازم است قبل از استفاده از تست بارداری، دستورالعملِ آن مطالعه شود.

۴- در صورتی که تست های بارداری به درستی مورد استفاده قرار بگیرند، می توانند در ۹۹ درصد موارد درست و دقیق باشند.

اگر سوال یا ابهامی در مورد این مقاله دارید می توانید آن را زیر همین مقاله و در بخش کامنتها با ما درمیان بگذارید.

۴.۷/۵ - (۲۶ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۶ دیدگاه ها
 • سلام خانم دکتر ممنون از مقاله تون من دوساله ازدواج کردم و فعلا اقدام به بارداری نکردم ،قصد بارداری تو اواسط اردیبهشت دارم و فعلا چکاب کامل دادم مشکلی نبود ولی زیر بغلم یه چیزی مثل نخود دراومده دکترم میگه شاید بخاطر اپیلاسیونه خواستم نظرتونو بپرسم و سوال دومم اینه که دکترم واسم زیک پلاس و یدمام وفولیک اسید نوشته ولی هرکدوم چهل دونه ست خواستم بپرسم از الان باید شروع به مصرف قرص کنم یا چهل روز قبل از بارداریم؟

  • سلام. عزیزم در مورد اول و ضایعه ای که میگین زیر بغلتونه تا دو هفته صبر کنید و اگر برطرف نشد نیازه دقیقتر بررسی شه. در مورد سوال دومتون هم از الان باید مصرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *