علائم اولیه بارداری: آیا من باردارم؟

علائم-اولیه-بارداری

برای زنانی که سعی دارند باردار شوند، روزهای بعد از تخمک‌گذاری تا زمان شروع قاعدگی، انتظار بسیار سخت است. با وجود این، زنان اگر به درستی بدانند که در روزهای بعد از تخمک‌گذاری چه اتفاقی در بدنشان می‌افتد و علائم اولیه بارداری را به خوبی بشناسند، این انتظار کمی آسانتر می‌شود. خیلی‌ها نمی‌دانند که آیا هر تیر کشیدن و دردی نشانه بارداری است یا خیر. با این وجود، علائم اولیه بارداری اغلب مثل علائم شروع پریود است.
از بارداری تنها زمانی می توان مطمئن شد که نتیجه تست بارداری مثبت شود که مطمئن ترین تست آزمایش بتای خون است. علائم بارداری و زمان شروع این علائم در افراد مختلف نیز متغیر هستند.
ما در این مقاله، بررسی می‌کنیم که در زمان تخمک‌گذاری چه اتفاقی در بدن می‌افتد، و در روزهای پس از تخمک گذاری در صورت وقوع بارداری چه علائمی ممکن است ظاهر شوند. می توانید جهت دسترسی سریعتر به بخشهای مختلف مقاله از فهرست زیر استفاده کنید.

علائم اولیه بارداری پس از زمان تخمک‌گذاری

علائم اولیه بارداری ممکن است مثل علائم پیش از شروع پریود باشد. در حالی که برخی زنان به طور کامل علائم اولیه بارداری را تجربه می کنند، در بعضی دیگر نشانه‌های اولیه بارداری کمتر است یا اصلاً نشانه‌ای وجود ندارد. به علاوه، گاهی علائم اولیه بارداری شباهت زیادی به نشانه‌هایی دارند که در زمان تخمک‌گذاری، پیش از شروع پریود، و در اثر مصرف داروهای باروری اتفاق می افتند. به همین خاطر، علائم روزهای بعد از تخمک‌گذاری چندان قابل‌اعتماد نیستند که مطمئن شویم فردی باردار است یا نه.

بیشتر بخوانید: محاسبه زمان تخمک گذاری

روز اول تا هفتم پس از تخمک‌گذاری

تخمک‌گذاری لحظه‌ای است که تخمدان تخمکی را آزاد می‌کند. وقتی تخمدان تخمکی را آزاد می‌کند، فاز لوتئال (مرحله تشکیل جسم زرد) شروع می‌شود. مرحله تشکیل جسم زرد با تمام شدن پریود به پایان می رسد مگر اینکه فرد باردار شده باشد.

در شروع مرحله تشکیل جسم زرد، نشانه‌های اولیه بارداری مشاهده نمی‌شود. چون تا وقتی تخمک بارورشده در دیواره رحم جای نگیرد یا به اصطلاح لانه گزینی رخ ندهد، بارداری اتفاق نمی‌افتد.

در مرحله تشکیل جسم زرد، بدن پروژسترون بیشتری تولید می‌کند که این هورمون به تثبیت بارداری اولیه کمک می‌کند. ۶ تا ۸ روز بعد از تخمک‌گذاری، سطح پروژسترون به حداکثر میزان خود خواهد رسید حتی اگر فرد باردار نشده باشد.

میزان پروژسترون بر حالت جسمی و روحی فرد تأثیر می‌گذارد – یعنی ممکن است فرد علائم شروع پریود را در اوایل بارداری هم تجربه کند. وقتی تخم بارورشده به رحم می‌رسد، خودش را در دیواره رحم جای می‌دهد. این عمل، کاشت یا لانه‌گزینی نامیده می‌شود و شروع بارداری را نشان می‌دهد. لانه‌گزینی معمولاً ۶ تا ۱۲ روز بعد از لقاح صورت می‌گیرد.

در این زمان فرد علائم اولیه بارداری را تجربه می‌کند، از جمله:

 • حساسیت و درد سینه
 • نفخ
 • ویار و اشتهای زیاد
 • حساسیت زیاد نوک پستان
 • سردرد و دردهای عضلانی

با این وجود ، ممکن است این نشانه‌ها در افرادی که باردار هم نیستند، مشاهده شود، چون میزان پروژسترون در آخر چرخه قاعدگی افزایش می یابد.

روز هفتم تا دهم پس از تخمک‌گذاری

وقتی تخم بارورشده را در رحم جای می‌گیرد و لانه‌گزینی می‌کند، حدود یک‌سوم افراد دچار نوعی خونریزی ضعیف یا لکه‌بینی می شوند که خونریزی لانه‌گزینی نام دارد.

این لکه‌ بینی معمولاً یک یا دو روز طول می‌کشد و خیلی خفیف است. خونریزی لانه‌گزینی، یکی از اولین علائم بارداری است چون زمانی اتفاق می‌افتد که شخص باردار شده است.

با این وجود، حتی وقتی خونریزی لانه‌گزینی دیده می‌شود، ممکن است هنوز تست حاملگی مثبت نباشد. ممکن است خونریزی به خاطر سقط جنین زودهنگام باشد که همچنین حاملگی شیمیایی نامیده می شود، یا دلیل دیگری داشته باشد.

در زمان لانه‌گزینی، بدن هورمون حاملگی به نام گنادوتروپین جفتی انسان (اچ‌سی‌جی) تولید می‌کند. اچ‌سی‌جی که به هورمون حاملگی معروف است، همراه با پروژسترون و استروژن، علائم اولیه بارداری را بوجود می‌آورند. سطح این هورمون با تست حاملگی تشخیص داده می‌شود. با این وجود ، چند روز طول می‌کشد که هورمون حاملگی به سطح قابل‌تشخیص برسد، بنابراین ممکن است تست حاملگی افزایش این هورمون را نشان ندهد، یا علائم اولیه بارداری فورا ظاهر نشوند.

بیشتر بخوانید: انتقال جنین چیست و چگونه انجام می شود

چنانچه شما هم قصد بچه دار شدن دارید به شما پیشنهاد می کنیم از خدمات کامل معاینات قبل از بارداری استفاده کنید. با گذراندن تست ها و آزمایشات کامل قبل از بارداری، نتیجه کار یک بارداری سالم و بی خطر خواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

روز یازدهم تا چهاردهم پس از تخمک‌گذاری

چند روز بعد از لانه‌گزینی، سطح هورمون حاملگی آنقدر بالا می‌رود که علائم اولیه بارداری را بوجود می‌آورد. با اینو جود ، این حالت نیز مرحله‌ای از چرخه قاعدگی است و احتمال زیادی دارد فرد علائمی را تجربه کند که به معنای نزدیک شدن به زمان پریود باشد.

کسانی که خوب می‌دانند هر ماه در این دوره بدنشان چه واکنشی نشان می‌دهد، بهتر می‌توانند تشخیص بدهند که این علائم به خاطر حاملگی است یا شروع پریود. برخی علائم دیگر در اوایل بارداری عبارتند از:

 • تیره شدن نوک پستان
 • احساس خستگی
 • ویار یا احساس گرسنگی شدید
 • تغییرات معده و روده، نظیر دل درد یا اسهال
 • تکرر ادرار

تکرر ادرار

وقتی فردی چند نشانه اولیه بارداری را تجربه می‌کند، احتمالاً سطح هورمون حاملگی آنقدر بالا رفته است که تست بارداری، حاملگی فرد را نشان می‌دهد. با وجود این، سطح هورمون حاملگی متغیر است، پس این مورد هم همیشه درست نیست.

بیشتر بخوانید: درد تخمک گذاری نشانه چیست

علائم اولیه حاملگی

با پیشرفت بارداری و بالا رفتن هورمون حاملگی، علائم بارداری بیشتر می‌شود. تهوع، یکی از علائم شایع اوایل بارداری است. بعضی از شایع‌ترین علائم عبارتند از:

 • احساس ضعف و سرگیجه به خاطر تغییرات هورمونی و تغییر فشار خون و ضربان قلب
 • حالت تهوع، بخصوص موقع گرسنگی
 • استفراغ
 • بیزاری شدید از بعضی غذاها یا بوها
 • تغییر حس بویایی
 • احساس خستگی
 • نفخ و احتباس آب در بدن
 • تیره شدن واژن در بارداری

بیشتر بخوانید: پریودم عقب افتاده. آیا باردارم؟

نکات نهایی درباره علائم اولیه بارداری

چه زمانی که زنی سعی می‌کند تا باردار شود و چه زمانی که می‌خواهد از بارداری جلوگیری کند، این انتظار دو‌هفته‌ای پس از زمان تخمک گذاری تا شروع پریود می‌تواند آزاردهنده باشد.

بعضی افراد با کنترل نشانه‌های جسمانی یا با کیت تخمک‌گذاری، دوره تخمک‌گذاری‌شان را پیگیری می‌کنند. اما نکته خیلی مهم این است که تنها راه تشخیص تخمک‌گذاری، آزمایش پزشکی است.

هیچ نشانه‌ای به‌تنهایی نمی‌تواند شروع بارداری را تأیید کند، و افراد زیادی هستند که اصلاً علائم اولیه بارداری را تجربه نمی‌کنند. تنها راه اثبات بارداری، تست حاملگی است.

اگر سوال یا ابهامی در مورد این مقاله دارید می توانید آن را زیر همین مقاله و در بخش کامنتها با ما درمیان بگذارید.

۴.۶/۵ - (۳۵ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۳۲ دیدگاه ها
  • سلام عزیزم حاملگی شیمیایی زمانی رخ میده که تخمک و اسپرم با هم ترکیب شدن و لقاح رخ داده اما تخمک بارور شده متاسفانه نتونسته به درستی لانه گزینی کنه و بافت داخل رحم شروع به فرو ریختن می کنه که درست شبیه پریود می مونه.

 • سلام مرسی از مقاله خوبتون. من تازه دیروز پریودم تموم شده اما دچار حالت تهوع هستم. به نظرتون حامله هستم؟

  • سلام اگه تازه پریودت تموم شده نه حامله نیستی. مهمترین عامل برای اینکه مطمئن شیم حاملگی اتفاق نیفتاده همین قاعدگی هست. حالت تهوع میتونه دلایل زیادی داشته باشه.

  • سلام عزیزم. تفسیر مقدار CMV igG نیاز به شرح حال و بررسی مقادیر دیگه موچود در آزمایشات داره و بتنهایی عدد قابل تفسیری نیست. در ضمن خیلی مهمه که در هفته چندم بارداری هستی.

 • سلام خانم دکتر ممنون از مقاله تون من دوساله ازدواج کردم و فعلا اقدام به بارداری نکردم ،قصد بارداری تو اواسط اردیبهشت دارم و فعلا چکاب کامل دادم مشکلی نبود ولی زیر بغلم یه چیزی مثل نخود دراومده دکترم میگه شاید بخاطر اپیلاسیونه خواستم نظرتونو بپرسم و سوال دومم اینه که دکترم واسم زیک پلاس و یدمام وفولیک اسید نوشته ولی هرکدوم چهل دونه ست خواستم بپرسم از الان باید شروع به مصرف قرص کنم یا چهل روز قبل از بارداریم؟

  • سلام. عزیزم در مورد اول و ضایعه ای که میگین زیر بغلتونه تا دو هفته صبر کنید و اگر برطرف نشد نیازه دقیقتر بررسی شه. در مورد سوال دومتون هم از الان باید مصرف کنید.

 • سلام وقت بخیر، ممنون از مطالب فوق العاده اتون من حدود ۱۸ روز روز پیش با نامزدم رابطه ای در حد معاشقه داشتم، دخولی صورت نگرفت هیچ تماسی بین ناحیه جنسیمون نبود چون لباس پوشیده بودم ، من نامزدمو با دست ارضا کردم ، و بعد از دو ساعت خونه رسیدم و خودمو شستم، ۱۲ روز بعدش هم پریود شدم، پریودیمم منظمه ایا امکان بارپاری وجود داره؟ ممنون میشم جوابمو بدین ، خیلی استرس دارم

  • سلام عزیزم. استرس دیگه چرا؟؟!! شما هیچ رفتاری که در اون احتمال بارداری وجود داشته باشه انجام ندادین. در ضمن وقتی پریود شدین، احتمال بارداری کاملا منتفیه.

 • سلام خانم دکتر من pcoهستم به خاطر ۱۹ روز عقب افتادت پریود به دکتر مراجعه کردم اول تست بارداری گرفتن منفی بود بعد دو تا پروژسترون تزریق کردم الان ۱۰ روزه که میگذره و هنوز پریود نشدم و تمام علاعم بارداری دارم ۵ روز پیش بیبی چک دادم منفی بود. الان نمیدونم باید چیکار کنم

  • سلام. عزیزم تست خون اگر منفی شد بارداری منتفی هست. یه کم صبر کن و اگر دیدی پریود نمیشی سونو بده.

 • من امروز روز ۲۶ پریودیم هست و خونریزی پیدا کردم دیروز هم ترشحات کشدار قهوه ای داشتم و ۲ هفته پیش امپول اچ سی جی زدم و اقدام‌به بارداری کردم.ممکنه این خونریزی لانه گزینی باشه؟ چون کمه..من ۵ روز دیگه باید پریود بشم.چه زمانی میتونم ازمایش خون بدم و مطمن بشم؟

  • سلام. عزیزم عجله نداشته باش و استرس نداشته باش. برای انجام تست بارداری باید حدود ده روز از آخرین رابطه جنسی گذشته باشه. اگه پریود نشدین تست خون بارداری رو بدین.

 • یاسلام خانم دکتر من ماه پیش لک بینی داشتمو این ماه هنوز پریود نشدم جلوگیری نداشتم ولی بیبی چک منفیه و هیچ علامتی هم ندارم باید چیکار کنم؟

  • سلام عزیزم همونطوری که در مقاله تستهای بارداری گفتم بیبی چک روش مطمئنی نیست. بهتره تست خون بارداری بدین و بر اساس نتایج اون میشه تصمیم گیری کرد که آیا باردار هستید یا اختلالات قاعدگی هست.

 • سلام من تازه سه روز هست که پریودم تموم شده وبعد سه روز رابطه محافظت نشده داشتم ایا امکان بارداری هست!؟!

  • سلام. اسپرمها در فضای واژن و رحم می تونن ۳ تا ۵ روز زنده بمونن و اگردر این مدت تخمک گذاری انجام شه احتمال لقاح و بارداری وجود داره. اگر پریودهاتون منظم و ۲۸ روزه هست احتمالش خیلی کمه اما اگر پریودتون نامنظمه نمیشه نظری داد و بله احتمال بارداری وجود داره (در صورت آزاد شدن تخمک در فاصله عمر اسپرمها.)

 • سلام خانم دکتر من ۲۲ سالمه ۵ ماهه اقدامم پریود هامم ۳۵ روزه بود هرماه و این ماه ۲۰ روز عقب افتاده ولی دو بار بی بی زدم منفی شده ولی هیچ علائم پریودی ندارم ممکنه باردار باشم؟به نظرتون چیکار کنم زود متوجه بشم که هستم یا نه؟

  • سلام. همونطوری که در مقاله آزمایشهای بارداری توضیح دادم بیبی چک روش مطمئنی نیست و خطای زیادی داره و شما بهتره تست خون بارداری بدین. در صورت مثبت بودن جواب که خوب باردارین اما در صورت منفی بودن، برای درمان اختلالات قاعدگی به متخصص مراجعه کنید.

 • سلام . من تقریبا ۱۲ یا ۱۳ یا ۱۴ روز از آخرین نزدیکی ام میگذشت که رفتم و آزمایش خون (بتا) برای بارداری دادم و منفی شد . خواستم بدونم با توجه به زمان ، پاسخ این آزمایش دقیق هست و نیازی نیست چند روز یا چند هفته ی دیگه تکرارش کنم ؟ و اینکه آیا آزمایش های خون دقیق هستند و احتمال خطای جواب نیست ؟ خیلی نگرانم که نکنه باردارم چون اصلا الان قصد بارداری نداشتیم . چون یکم دلم یک حالتیه شک کردم که نکنه برای آزمایش زود باشه و باردار باشم

  • سلام. دقت آزمایش خون بارداری بالاست و به احتمال زیاد جواب منفیه. با این حال باز هم کمی صبر کنید و اگر پریود نشدین آزمایش رو تکرار کنید.

  • سلام. بصورت کلی خیر. تنها در صورتی احتمال حاملگی وجود داره که منی شریک جنسی تون با واژن تماس پیدا کرده باشه و اسپرمها تونسته باشند به فضای رحم ورود کنند.

 • با سلام من ۷ ماه هست زایمان طبیعی داشتم و بچه از شیر خودم میخوره ۱۳ روزه ک پریودم عقب افتاده تست حاملگی و ازمایش خون منفی بوده و تمام علایم پریود رو دارم ترشح سفید خیلی غلیظ ک با مقدار خیییلی کم خون رگه مانند همراه بوده دلیل پریود نشدن چی میتونه باش؟؟

 • سلام خانم دکتر خسته نباشید راستش من ۵ روز تاخیر افتاده توی پریودم و علائمی واسه بارداری دارم مثل خستگی سوزش سر معده تیرکشیدن در واژن ترشحات سفید رنگ بی بو وبزرگ شدن سینه هام اما ازمایش خون دادم بتا خیلی پایین بود و منفی بود به نظرت ایا من باردارم یا دلیل دیگه ای میتونه داشته باشه ؟

  • سلام. این علائمی که گفتید علائم هفته های بالای بارداری هست و نه هفته های ابتدایی. از اونجایی که تست بارداری تون منفی بوده پس مشکل دیگه ای وجود داره و اختلال قاعدگی تون باید توسط متخصص بررسی و درمان شه.

 • سلام خانم دکتر خسته نباشین من روز اول تخمک گذاری ۲بار رابطه ی مقعدی داشتم و مایع منی داخل ریخته نشد..فقط بعد از رابطه ی اول و تمیز کردن آلت تناسلی شوهرم با دستمال دوباره رابطه داشتیم و الت تناسلی شوهرم در تماس با واژن و بود به صورت سکس لاپایی یعنی داخل واژن نشد فقط بین پام عقب و جلو میشد و مایع پیشاب روی اندام جلوییم ریخته شد و بعد از ان مایع منی اصلا روی بدنم ریخته نشد.. بعد از رابطه من سرموقع پریودیم پریود شدم ولی فقط دو روز خونریزی داشتم و به صورت لخته خون و خون بودن.. الان که روز ۲۳ سیکل قاعدگیم هست سینه هام درد میکنه و دل و کمرم هم درد خفیفی دارن…سیکل قاعدگی من ۳۸ روزه هست.. آیا امکان بارداری وجود داره؟ ما در دوران عقد هستیم و من باکره هستم ممنون میشم جواب بدین

 • سلام خانم دکتر خسته نباشین.میخواستم ببینم که بعد از ٤سال ازدواج اصلا تجربه ارضا شدن و نداشتم.ایا تاثیری روی بارداری هم داره.خیلی مقاله خوندم مطمین بشم که ربطی به بارداری دره یا نداره??

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *