زمان تخمک گذاری و روش محاسبه آن

زمان-تخمک-گذاری

تخمک گذاری نام فرایندی است که معمولا در طی هر چرخه قاعدگی رخ می دهد و تغییرات هورمونی موجب آزادسازی یک تخمک از تخمدان می شوند. در این مقاله ما درباره مباحثی از جمله این موارد که تخمک گذاری چیست، زمان تخمک گذاری، محاسبه تخمک گذاری، این مبحث چند روز بعداز پریودی تخمک گذاری انجام میشود و روز تخمک گذاری خانم ها صحبت می کنیم. جهت دسترسی سریعتر به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

تخمک گذاری چیست؟

تخمک گذاری مرحله ای از چرخه قاعدگی است که در طی آن یک تخمک بالغ از تخمدان آزاد می شود و منتظر بارور شدن می ماند. هر دختری که به دنیا می آید، میلیون ها تخمک نابالغ دارد که منتظر آزاد شدن هستند و پس از رسیدن به بلوغ هر ماه یک تخمک آزاد می شود. در طی مرحله تخمک گذاری، تخمک از لوله رحم یا فالوپ فرو می افتد و منتظر بارور شدن با اسپرم می ماند. برای اکثر زنان سالم، تخمک گذاری ماهی یکبار رخ می دهد که چند هفته پس از شروع قاعدگی یا پریود اتفاق می افتد.

زمان تخمک گذاری

اگر دوره قاعدگی شما ۲۸ روزه باشد، تخمک گذاری معمولا حدود ۱۴ روز قبل از شروع پریود بعدی رخ می دهد. تخمک گذاری در اکثر افراد معمولا بین روز یازدهم تا بیست و یکم چرخه قاعدگی رخ می دهد. روز اول شروع پریود قبلی، اولین روز چرخه قاعدگی است. تخمک گذاری همیشه در یک روز ثابت از ماه رخ نمی دهد و ممکن است یک یا چند روز با زمان مورد انتظار فرق داشته باشد.

پزشکان بخشی از چرخه قاعدگی که حول و حوش تخمک گذاری است را پنجره باروری می نامند زیرا احتمال باردار شدن زنان در این زمان در بالاترین حد است. برای مثال، اگر فردی در روز چهاردهم تخمک گذاری کند، می تواند در همان روز یا در طی بیست و چهار ساعت بعدی باردار شود.

تعیین روز تخمک گذاری

با این وجود، پنجره باروری چند روز قبل از تخمک گذاری باز می شود زیرا اسپرم تا ۵ روز می تواند زنده بماند. بنابراین، حتی اگر زنی در روز ۱۴ یا ۱۵ رابطه جنسی نداشته باشد، اما در روز های نهم تا سیزدهم رابطه جنسی بدون محافظت داشته است، باز ممکن است باردار شود زیرا اسپرم تا ۵ روز زنده است.

احتمال بارداری در روز پانزدهم چرخه قاعدگی بالاترین احتمال را دارد و تا روز بیست و پنجم به صفر می رسد.

باید دقت کنید که این موارد، نکات کلی هستند و تخمک گذاری برای هر فردی متفاوت است و همچنین چرخه قاعدگی هر کسی با شخص دیگر فرق دارد.

بیشتر بخوانید: درد تخمک گذاری و کاهش آن

می توانید چرخه قاعدگی را به طور مرتب یادداشت کنید و با توجه به علائم تخمک گذاری روز دقیق تخمک گذاری خود را محاسبه کنید. در ادامه به بررسی اجمالی تخمک گذاری برای فردی با دوره قاعدگی ۲۸ روزه می پردازیم:

۱. دوره پریود یا قاعدگی: روز های اول تا هفتم با کمترین احتمال بارداری

۲. دوره بعد از پریود: روزهای هشتم تا نهم با احتمال بارداری

۳. دوره حول تخمک گذاری: روزهای دهم تا چهاردهم با بیشترین احتمال بارداری

۴. دوره پس از تخمک گذاری: روزهای پانزدهم تا شانزدهم با احتمال بارداری

۵. دوره ضخیم شدن دیواره رحم: روزهای هفدهم تا بیست و هشتم با کمترین احتمال بارداری

چنانچه شما هم قصد بچه دار شدن دارید به شما پیشنهاد می کنیم از خدمات کامل معاینات قبل از بارداری استفاده کنید. با گذراندن تست ها و آزمایشات کامل قبل از بارداری، نتیجه کار یک بارداری سالم و بی خطر خواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید: آیا در زمان قاعدگی احتمال بارداری وجود دارد

پیش بینی و محاسبه زمان تخمک گذاری

در ادامه به روش های قابل دسترس برای پیش بینی زمان تخمک گذاری می پردازیم:

۱. بررسی دمای پایه بدن

دمای پایه بدن، دمای بدن شما در حین استراحت است. در آغاز چرخه قاعدگی، دمای پایه بدن نسبتا ثابت می می ماند و به طور میانگین بین ۳۶.۲ تا ۳۶.۵ درجه سانتی گراد است. با نزدیک شدن به تخمک گذاری ، دمای پایه بدن به میزان ۰.۵ تا ۱ درجه افزایش می یابد و دمای بدنتان تا قاعدگی بعدی همینقدر میماند. تنها در صورتی افزایش دما می تواند نشانه تخمک گذاری باشد که دمای بدن در همان میزان بماند و کاهش پیدا نکند. یکی از راه های تعیین اینکه آیا تخمک گذاری رخ داده یا خیر و اینکه چه زمانی تخمک گذاری رخ می دهد، بررسی دمای پایه بدن در طی چند ماه است. دمای بدن خود را با دماسنج های طراحی شدن برای بدن انسان به محض بیدار شدن از خواب اندازه بگیرید و آن را یادداشت کند. به یاد داشته باشید که دمای پایه بدن می تواند روز تا روز متفاوت باشد و ممکن است نیم درجه یا بیشتر کم و زیاد شود و باید منتظر افزایش پایدار دما باشید. پس از گذشت چند ماه و با جمع آوری اطلاعات می توانید زمان تخمک گذاری خود را به دست آورید.

۲. جدول قاعدگی

یک راه ساده و ارزان تعیین زمان تخمک گذاری، یادداشت کردن روزهای شروع و پایان پریود برای چند ماه است. اگر چرخه قاعدگی نرمال بین ۲۵ تا ۳۵ روز داشته باشید، به احتمال زیاد تخمک گذاری منظمی نیز دارید که تخمک گذاری معمولا ۱۴ روز پیش از قاعدگی رخ می دهد. علائم معمولا تخمک گذاری شامل دل درد، افزایش ترشحات واژن، حساسیت پستان ها، تغییر اشتها و حالات روحی است.

چرخه قاعدگی

۳. کیت تخمک گذاری

کیت های تخمک گذاری میزان هورمون LH را اندازه می گیرند که در ادرار یافت می شود. این کیت ها معمولا به درستی عمل می کنند زیرا تخمک گذاری حدود ۱۰ تا ۱۲ ساعت پس از به اوج رسیدن مقدار هورمون LH رخ می دهد که اوج میزان هورمون LH در روز ۱۴ تا ۱۵ قاعدگی رخ می دهد اگر چرخه قاعدگی ۲۸ روزه باشد. غلظت هورمون LH شما برای ۱۴ تا ۲۷ ساعت باید بالا باشد تا تخمک به طور کامل بالغ شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

زنانی که به دنبال زمان تخمک گذاری خود با هدف باردار شدن هستند، باید به پزشک متخصص زنان برای مشاوره و معاینه قبل از بارداری مراجعه کنند.

این مراجعه نه تنها مشخص کننده مشکلات بر سر راه باردار شدن هست، بلکه همچنین پزشک ویتامین ها و مکمل هایی مانند فولیک اسید را برای شما تجویز می کند تا بارداری سالم تری داشته باشید.

اکثر زوج هایی که رابطه جنسی مرتب و بدون محافظت دارند در طی ۱۲ ماه باردار می شوند. اگر زنان زیر ۳۵ سال که یک سال در حال اقدام به بارداری بودند و باردار نشدند، باید به پزشک برای درمان ناباروری مراجعه کنند. زنان بالای ۳۵ سال باید پس از شش ماه تلاش برای بارداری و عدم موفقیت برای درمان ناباروری مراجعه کنند. همچنین کسانی که دچار بی نظمی پریود هستند یا به نظر نمی رسد تخمک گذاری برای آنها رخ دهد نیز باید به پزشک مراجعه کنند.

بیشتر بخوانید: آیا پریود نامنظم خطرناک است

خانم دکتر ذاکرین، متخصص زنان و زایمان با استفاده از تاریخچه پزشکی زوجین و تست‌هایی مانند آزمایش اسپرم، تست تخمک‌گذاری، سونوگرافی، هیستروسالپنگوگرافی، یا لاپاراسکوپی، علت ناباروری زوج‌ها را تشخیص داده و بر اساس نتایج آزمایشات، ناباروری زوج‌ها را درمان می‌کنند. روش‌های درمان ناباروری ممکن است شامل دارو، جراحی، لقاح مصنوعی و یا تکنیک‌های نوین کمک باروری باشد. شما می‌توانید برای تعیین وقت از طریق شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ اقدام نمایید.

چنانچه سوالی در مورد زمان تخمک گذاری دارید می توانید زیر همین پست و در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

۴.۴/۵ - (۶۱ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۵۴ دیدگاه ها
 • خانم دکتر با سلام و عرض ادب من تخمک دارم اما اندازه اش تو روز یازده و ۱۳ به ترتیب ۲۱ و ۲۳ هست که آزاد نمیشم و میگن بزرگه فولیکولهام و تبدیل به کیست میشه ممکنه راهنماییم کنید

 • ببخشید خانم دکتر من با دوفاستون پریود میشم..و دوره هام ۲۸روزست..با قرص دوفاستون هم همون ۱۴روزه میشه روز تخمک گذاری؟؟؟

  • سلام تخمک گذاری تاثیر داره و تاثیر رژیم غذایی تابحال بصورت علمی ثابت نشده. بصورت علمی رد هم نشده بنابراین با توجه به یافته های علمی تا اینجا مطمئنیم که روشهای گزینش تخمک مثل آی وی اف در جنسیت تاثیر داره و تغذیه بی تاثیره. حالا در آینده علم به چه نتایجی برسه باید صبر کرد و دید.

 • سلام خانم دکتر عزیز من این ماه میخوام برای بارداری اقدامکنم ۲۳ سالمه شوهرم۳۱سالشه وز ششم پریودم رابطه بدون جلوگیری داشتیم ممکنه ضرری داشته باشه؟؟؟

  • سلام نه ضرری نداره. فقط اینکه در این روز لقاح انجام نمیشه چون تا تخمک گذاری فاصله زیادی داره و احتمال بارداری کمه. ضمنا در این دوره احتمال عفونتهای واژینال زیاده و انجام رابطه جنسی توصیه نمیشه. مقاله بارداری با وجود پریود شدن رو مطالعه بفرمایید.

 • سللم وقتتون بخیر ببخشید من ماه پیش شروع‌به اقدام کردم سنم ۳۳ هست ماه‌ پیش پریودیم که حالت نرمال ۲۴ یا ۲۵ روزه بوده شد ۲۰ روزه از روز بعد پریودیم یه روز در میون رابطه داشتم روز ۱۴ کیت گذاشتم که خط بالایی خیلی پررنگ بوده و خط پایینی صورتی پررنگ بوده ولی همرنگ نبوده سه روز همین طور بوده بعدش دیگه خط پایینی خیلی کمرنگ شده ابن الان یعنی چی من الان روز ۱۸ سیکلمه یعنی من این ماه تخمک گذاری نداشتم؟؟ ببخشید طولانی شد ممنون میشم جواب بدید

 • سلام خانم دکتر ببخشید عقب افتادن پریود بعد از اقدام به بارداری طبیعیه؟و اینکه این مورد روی روند تخمک گذاری تاثیر میذاره؟ممنون از وقتی که میذارید❤️❤️❤️

 • سلام یک ساله ازدواج کردم ۳۲ سالمه هم آزمایش دادم و هم سونوگرافی بدنم برای بارداری کاملا اماده ست ولی بعد از ۳ماه اقدام هنوز نتیجه ای نداشته از ۳بسته کیت تخمک گذاری هم استفاده کردم و همیشه منفی بوده دلیل چیه نگرانم راهنماییم کنید

  • سلام تا یک سال برای اقدام وقت دارید بعد از یکسال اگر باردار نشدید به پزشک برای درمان ناباروری مراجعه کنید.

 • سلام خسته نباشید ممنون اط مطالب خوبتون . با هر بار پریود شدن یعنی قطعا یک تخمک آزاد شده و بارور نشده؟ یعنی حتما باید تخمک آزاد بشه و بارور نشه تا پریود بشیم اگر تخمکی آزاد نشه پریود نمیشیم؟من عادت ماهیونه ام نامنظمه و دکتر میگه که تنبلی تخمدان دارم و تیروئید کم کار که با دارو به ثبات رسیده . این سوال جهت این بود که وقتی فاصله پریود هام طولانی میشه یعنی تخمک گذاری طول میکشه؟ ممنون

  • سلام برای شما زمان تخمک گذاری میتونه متغیر باشه یا حتی ممکنه انجام نشه. به همین دلیل باید ازمایش هورمونی بدین. پریود نامنظم و تنبلی تخمدان باید بصورت خاص و تخصصی بررسی و درمان شن.

 • سلام ، من پریودم نامنظم بود، دکتر دوفاستون داد، ۴ماه دوره ام ۲۸ روزه بود و الان دو ره هست که ۳۸ روزه شده، قصد بارداری دارم، الان نمیدونم چه زمانی برای تخمک گذاری هست و اینکه چه روزی از بی بی چک استفاده کنم

  • سلام عزیزم. مجدد به پزشک مراجعه کن تا برات دارو تجویز بشه و پریودت منظم بشه. با دارو روز ۱۴ چرخه قاعدگیت تخمک گذاری رخ میده.

  • سلام باید دارو مصرف کنید و با سونوگرافی و یه سری دارو میشه زمان تخمک گذاری رو تعیین کرد.

 • سلام من ٣١ سالمه و بارداري دوم منجر به سقط شد و حدود هفت ماه پيش كورتاژ كردم و بعد از اون از نظر پزشكم هيچ مشكل و عفونتي ندارم و سقط هم دليل خاصي نداشت اما بعد از هفت ماه باردار نشدم اين در حالي هستًكه در دو اقدام قبلي ماه سوم اقدام باردار ميشدم. دوره هام هم تقريبا منظمه و بين ٢٨ تا ٣١ روز هست لطفا در مور دليل تاخير و نحوه اقدام به بارداري موثرتر (دفعات و روزهاي سكس)توضيح بديد ممنون

  • سلام شرایط شما خاص هست و باید علت سقط ها بررسی بشه و همینجوری نمیشه نظر داد که چرا هنوز باردار نشدین یا کی میشین!

 • سلام خانم دکتر، من یکسال تاریخ چند دوره پریودم رو تو تقویم نوشتم تو یکسال گذشته ده بار پریود شدم ، هر دوره که پریود میشم با دوره قبلی ام تایمش یکی نیست و یک هفته بعدش هست تقریبا ، مثلا اگه ماه قبل پانزدهم پریود شدم این ماه بیست و دوم پریود شدم ، با توجه ب اینکه مادر و مادربزرگمم هم پریود نامنظمی دارن آیا وراثت میتونه باعث این نامنظمی من هم باشه؟! برای بارداری مشکلی پیش نمیاد؟! ممنون میشم جواب بدین

  • سلام عزیزم باید به پزشک مراجعه کنی و بررسی بشی. اگر تعداد بین روزهای بین شروع دو پریودت بیشتر از ۳۵ روز هست یعنی نرمال نیست. پریود نامنظم باید توسط بررسی های هورمونی و تجویز دارو تحت درمان قرار بگیره.

 • سلام. من اول آبان پریود شدم و ششم ابان پریودم تمام شد و حمام کردم، حدودا چند روز دیگه مجددا تخمک گذاریم هست؟

  • سلام اینجوری که نمیشه حساب کرد! باید طی چند ماه تعداد روزهای بین دو پریودت را حساب کنی و بعد تقریبا میشه ۱۴ روز قبل از وقوع پریود بعدی.

 • سلام ، برای خانمی که هر سه ماه یکبار پریود میشه بهترین روش پیدا کردن روز تخمک گزاری کنترل دما یا استفاده از کیت هست ، درسته ؟

  • سلام شما حتما باید به پزشک مراجعه کنی. در سال باید حداقل شش بار پریود شد. کمتر از این مقدار، نامنظمی در پریود محسوب میشه و نیازه حتما توسط بررسیهای هورمونی چک شه.

 • سلام خسته نباشید خانم دکتر ترشحات زمان تخمک گذاری نرمال هست؟ و این که من دو دوره هست که ترشحات قهوه ای رنگ دارم و بدون بو البته که تا به حال همچین حالتی نداشتم قبلا سفید و بدون بو بوده و من دو سال هست که جدا شدم و رابطه جنسی ندارم .ممنون از شما

  • سلام عزیزم. باید به پزشک مراجعه کنی و حتما بررسی بشی. ترشح قهوه ای بین دو پریود طبیعی نیست.

 • لطفا برای کسایی که پریود نامنظمی دارند توضیح بیشتری بفرمایین و اگه میشه بگین چن روز بعد از اتمام خونریزی دوره پریود ممکنه تخمک گذاری انجام بشه.اینجوری که گفتین مثلا ۱۴ روز قبل از شروع دوره بعدی سخته

  • سلام کسانی که پریود نامنظم دارن حتما باید به پزشک مراجعه کنن و هم آزمایش بدن و هم سونو. همینجوری نمیشه یه فرمول داد برای درمان. باید علت بررسی شه و داروهای هورمونی با توجه به میزان اختلال تجویز شه.

 • سلام خانم دکتر، من روز تخمگذاری دچار درد و گرفتگی در سمت تخمدان در حال آزاد سازی میشم. تحت مراقبت باردار شدن هستم و داروهای تقویت تخمک رو که میخورم این درد بیشتر هم میشه . بیشتر از یکسال هست که اقدام به بارداری داشتم و تمام آزمایشات خودم و همسرم خوب هست ( فقط عکس رنگی ندادم) و پریود منظم ( یک بار لاکتوژنم بالا بود ولی پریودم کامل منظمه با این وجود لاکتوژن میتونه جلوگیرنده بشه؟) میشه راهنمایی بفرمایید؟

 • سلام خانم دکتر من پنج ساله iud گذاشتم و از راه های دیگه ای هم جلوگیری میکردم الان ۴ روزه پریودیم عقب افتاده بی بی زدم منفی بود دلیلش چیه ؟همیشه هم پریودیم منظم بوده

  • سلام خیلی چیزها! استرس، بارداری، داروی مصرفی و … بی بی چک قابل اعتماد نیست. آزمایش بتای خون بده. مقاله تستهای بارداری رو مطالعه کن کمکت میکنه.

 • سلام خانم دکتر من قرص ضدبارداری ۳ماه هست که مصرف میکنم و دوره پریودم ۲۵ روزه هستش و به خاطر قرص خونریزی خیلی کم و ۴روزه دارم الان ۱۵ ۱۶ روز از پریود قبلیم میگذره و از چند روز قبل سینه درد دارم و حساس شدن سینه و درد زیر شکم هم داشتم که برای تخمک گذاریه همه میگن درد و حساسیت سینه برای بارداریه ولی من قرص استفاده میکنم و بیبی چک هم زدم منفی بود میشه راهنمایی کنید؟

  • سلام بی بی چک زیاد قابل اعتماد نیست در موقع مقرر اگه پریود نشدی ازمایش خون بده. یه مقاله تو سایت هست به اسم تست های بارداری. بخونید حتما کمکتون میکنه.

 • سلام خانم دکتر،من همیشه تاریخ پریودهام منظمه ولی در سال پیش میاد یکی دو ماه جلو عقب بشه این ماه و ماه قبل بی نظمی داشتم و اقدام به بارداری کردم احتمال داره اختلال در تخمک گذاری داشته باشم؟ و باردار نشم؟

  • سلام عزیزم تا یکسال وقت برای اقدام برای بارداری هست اما بهتره مشاوره پیش از بارداری هم انجام بدی.

 • سلام خانم دکتر …من با مشکل پریود نامنظم به دکتر مراجعه کردم و بمدت ۵ ماه یکهفته بعد از اتمام پریودم سه روز لکه بینی داشتم و در ماه اخر یکماه تمام خونریزی داشتم سونوگرافی کامل شکم انجام دادم ولی کاملا سالم بودم البته من ۶ ماه پیش بمدت ۳ ماه قرص راکوتان برای پوستم مصرف کردم و دوماه انتی بیوتیک قوی اموکسی و داکسی سایکلین خوردم میتونه برای این قرص ها باش؟؟

 • سلام .من تاریخ پریودی هام همیشه منظم بوده طبق یادداشت ولی آخرین بار که پریود شدم به جای خونریزی فقط لکه خون میدیدم آزمایش بتا هم دادم نتیجه منفی بود الان قرص dupbastonمیخورم برای تنظیم پریودی آیا خوردن این دارو صحیح بوده؟ قصد باردار شدن هم دارم مشکلی ایجاد نمیکنه؟(با عرض پوزش طولانی شد)

  • سلام خیر مصرف شه مشکلی ایجاد نمیکنه. فقط متوجه نشدم که پزشک دارو رو تجویز کردن یا خودتون شروع کردید. در مورد دوم اصلا تائید نمیکنم خوردن این دارو رو به صورت سرخود.

 • سلام خانم دکتر من در مرحله تخمک گذاری درد شدید دارم ۲-۳ روز به طوری که اصلا نمی تونم با همسرم نزدیکی داشته باشم قاعدتا همین موضوع هم باعث شده باردار نشیم . سونوگرافی سه تا فیبروم خیلی کوچک نشون داده که دکترم میگه اینا اصلا قابل پیگیری نیست و نیازی به درمان نداره. لازم به ذکره که من سالیان سال از نوجوانی این درد رو داشتم و حتی با مصرف مسکن های قوی هم امکان برقراری رابطه رو ندارم. لطفا راهنمایی کنین چکار باید کنم که بتونم باردار بشم ؟

 • سلام خانم دکتر. یه سوال. من تخمدان پلی کیستیک دارم. قبلا یه دوره کامل دارو خوردم و الان پریودی هام کاملا منظمه. خواستم ببینم آیا امکانش هست با وجود پریودی های منظم اما بعضی ماه ها کلا تخمک گذاری نداشته باشم؟؟اخه هیچ علایم تخمک گذاری رو وسط ماه اصلا حس نمیکنم..

  • سلام میتونی ازمایش هورمونی بدی. آزمایش میتونه نتیجه مطمئنی بده. هرچند خیلی بعید با شرایطی که گفتی تخمک گذاری انجام نشه.

 • سلام خانم دکتر،من چرخه قاعدگیم همیشه منظم بوده و ۲ پرید میشدم ،اما در ماه بهمن ۲۸ نزدیکی کردیم و من رو به عقب انداخت ۲ روز کیت گرفتم ازمایشم منفی بود،حالا روز ۴ پرید شدم امکان داره باردار بشم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *