علت تیره شدن واژن در بارداری + درمان

علت-تیرگی-واژن-در-بارداری

اگر برای اولین بار است باردار می شوید، تغییرات بارداری احتمالا شما را نگران خواهد کرد. برخی تغییرات و نشانه ها می تواند بخاطر بروز برخی مشکلات برای جنین یا مادر باشد. اما تغییرات دیگری هستند که نیازی به نگرانی درباره آنها نیست. اینها در حقیقت تغییرات عادی و طبیعی بارداری هستند که بعد از طی دوران بارداری، اغلب آنها خود بخود برطرف می شوند. یکی از این تغییرات که برای مادران باردار نگرانی به وجود می آورد، تیره شدن پوست واژن است. بسیاری مادران باردار نگران این هستند که آیا تغییر رنگ واژن در اوایل بارداری علت نگران کننده ای دارد یا نه. بسیاری از آنها نگران تیره ماندن واژن خود بعد از زایمان هستند. ما در این مقاله قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید. جهت دسترسی سریع به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید. کافی است روی سرفصل موردنظر کلیک کنید.

تغییرات واژن در بارداری

زنان طی بارداری با تغییراتی در بدن خود مواجه هستند که آنها را آماده بارداری و پرورش جنین می کند. واژن نیز به طور طبیعی با برخی تغییرات همراه خواهد بود. در اغلب موارد، این تغییرات واژن هیچ خطری برای مادر یا جنین ندارد. علت اصلی بیشتر این تغییرات، تغییرات هورمونی است. برخی از تغییرات لابیاهای بیرونی واژن طی بارداری عبارت است از:

تغییر رنگ واژن در اوایل بارداری: رنگ واژن در حالت عادی صورتی رنگ است. اما در شش هفته اول بارداری رنگ لبهای بیرونی واژن (فرج) و سرویکس (گردنه) به رنگ ارغوانی و آبی تغییر می کند.

ظاهر شدن رگهای خونی بنفش در سطح واژن یا کشاله رانها

تورم واژن: تورم واژن یک تغییر کاملا عادی در دوران بارداری است که هیچ مشکلی ایجاد نمی کند. اما اگر این تورم با درد یا خارش همراه بود باید به پزشک مراجعه کنید. چون ممکن است این تورم به جز در اثر بارداری، علت دیگری مثل عفونت کلامیدیا در بارداری داشته باشد. در این صورت هر چه زودتر باید این بیماریها برای حفظ سلامت جنین و مادر درمان شوند. تورم واژن باعث تحریک جنسی در زنان می شود. مادران باردار می توانند از رابطه جنسی در دوران بارداری بهره مند شوند بدون اینکه جنین آنها آسیبی ببیند. مقاله علت تورم واژن در دوران بارداری به بررسی علل و علائم این عارضه پرداخته است.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد رابطه مقعدی و بارداری

اگر با تغییراتی در بدن خود مواجه شدید که نگران آن هستید، می توانید درباره آن با پزشکی که مراقبتهای دوران بارداری شما را برعهده دارد، صحبت کنید.

تغییرات واژن در بارداری

اگر دچار تیرگی واژن در بارداری شده اید، سفید کردن واژن با لیزر بهترین و قطعی ترین روش روشن سازی واژن است. اگر قصد سفیدکردن واژن با لیزر مونالیزاتاچ را دارید، شما هم می توانید از خدمات و تخصص خانم دکتر متین ذاکرین، جراح و متخصص زنان و زایمان بهره مند شوید. شما می توانید در صورت نیاز برای دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

علت تیره شدن واژن در بارداری

تیره شدن واژن در بارداری به دلایل زیر اتفاق می افتد:

افزایش جریان خون در واژن: اغلب در سه ماهه اول و دوم بارداری جریان خون در واژن افزایش می یابد. این مسئله باعث آبی رنگ شدن واژن می شود.

واریس واژن: به خاطر وزن اضافی شکم روی واژن طی بارداری و نیز افزایش جریان خون در این ناحیه ممکن است رگ های خونی بنفش رنگی روی واژن ایجاد شود. این رگهای واریسی بیشتر در نواحی کشاله ران، واژن و لگن مشاهده می شود. در ۲۰ درصد از مادران باردار، واریس واژن در بارداری های دوم و سوم آنها شدیدتر می شوند. واریس واژن معمولا ۶ هفته بعد از زایمان و با از بین رفتن فشار بارداری، خود به خود از بین می رود.

افزایش هورمونها در بارداری: تغییرات هرمونی در زنان باردار باعث می شود رنگدانه های ملانین پوست آنها پررنگ تر شوند. این مسئله گاهی باعث به وجود آمدن لکه هایی روی واژن می شود. این لکه ها بعد از پایان بارداری از بین می روند. اما اگر لکه ها باقی ماندند، روشهایی برای درمان آنها وجود دارد.

تیره شدن پوست در بارداری و جنسیت: از گذشته اعتقاد بر این بوده است که بین تیره شدن پوست در بارداری و جنسیت جنین رابطه وجود دارد. طبق این اعتقادات اگر جنین شما دختر باشد، در طول بارداری زشت خواهید بود. جنین زیبایی و درخشندگی پوست مادر را می گیرد. پس اگر دچار تیرگی پوست یا لک طی بارداری شده اید، این نشان می دهد که جنسیت جنین شما دختر است. اینها صرفا اعتقادات گذشتگان است و هیچ مدرک علمی یا پایه علمی برای این اعتقادات وجود ندارد.

علل تیرگی واژن در بارداری

درمان تیرگی واژن در بارداری

همانطور که قبلا گفته شد، تیره شدن پوست واژن، لکه های روی واژن و واریس آن بعد از اتمام دوران بارداری و از بین رفتن تغییرات هورمونی ناشی از بارداری از بین می روند. اما گاهی اتفاق می افتد که تیرگی یا لکه های واژن همچنان باقی می مانند. در چنین مواردی می توانید از روشهای زیر برای درمان تیرگی واژن در بارداری استفاده کنید:

  • درمان خانگی با گیاهان دارویی
  • صابونها و کرم‌های سفیدکننده
  • مواد شیمیایی
  • سفید کردن با لیزر

درمان با مواد شیمیایی، کرم یا مواد گیاهی بسیار طولانی است و مدت زیادی باید از آنها استفاده کنید تا نتیجه آنرا ببینید. احتمال برگشت تیرگی واژن با این روشها وجود دارد. اما اگر با درمانهایی مثل کرمهای روشن کننده نتوانید این تیرگی را از بین ببرید می توانید از روشهای روشن سازی واژن استفاده کنید. سفید کردن واژن با لیزر مطمئن ترین و بهترین روش روشن کردن واژن است. رفع تیرگی واژن با کمک این روش از مزایای زیر برخوردار است:

۱- یک روش غیر تهاجمی برای سفید کردن واژن است.

۲- به رفع تیره شدن واژن در بارداری کمک می کند و نتیجه آن نسبت به روشهای دیگر روشن سازی واژن ماندگار است.

۳- استفاده از لیزر مونالیزاتاچ با تحریک کلاژن سازی در بافت واژن به جوان سازی آن کمک می کند.

۴- سفید کردن واژن با لیزر بدون درد است.

۵- این روش غیر هورمونی است. بنابراین با عوارض داروهای هورمونی مواجه نمی شوید. مصرف طولانی مدت این نوع داروها زمینه ساز بیماریهای جدی مثل سرطان رحم و سرطان سینه می شوند.

۶- با استفاد از این روش در کوتاهترین زمان می توانید نتیجه کار را ببینید.

همراه با روشن سازی واژن می توانید عمل تنگ کردن واژن، لابیاپلاستی، تزریق ژل به واژن، تزریق چربی به واژن را نیز برای جوانسازی، زیبایی و ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی خود انجام دهید.

درمان تیرگی واژن در بارداری

اگر قصد انجام روشن سازی واژن با لیزر را دارید، می توانید برای مراقبتهای دوران بارداری خود از تخصص خانم دکتر متین ذاکرین، جراح و متخصص زنان و زایمان بهره مند شوید. خانم دکتر ذاکرین، به همراه سفیدکردن واژن سایر عملهای زیبایی واژن را نیز همزمان و به خواست شما انجام می دهند. جهت دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

سخن پایانی

به دلیل تغییرات هورمونی از همان اوایل دوران بارداری، مادران باردار با تغییراتی در بدن خود مواجه هستند. هر نوع تغییری در بدن طی این دوران و به خصوص برای اولین تجربه حاملگی می تواند برای مادران نگران کننده باشد. یکی از این تغییران، تغییر در رنگ و حجم واژن است. این تغییرات به خاطر تغییرات هورمونی و افرایش جریان خون در ناحیه شکم، لگن و واژن است. این تغییرات پس از طی دوران حاملگی بدون نیاز به درمان از بین می روند. اما اگر بعد از زایمان همچنان تیرگی پوست واژن ادامه داشت می توانید به کمک روشهای مختلف آن را درمان کنید. بهترین و ماندگارترین روش درمانی برای سفید کردن واژن، استفاده از لیزر مونالیزاتاچ است. همراه با عمل سفید کردن واژن می توانید سایر عملهای زیبایی یا ترمیمی واژن را نیز بعد از زایمان انجام دهید.

در این مقاله به موضوع علت تیره شدن واژن در بارداری و درمان آن پرداختیم. در صورتی که سوالی درباره این موضوع دارید می توانید آنرا در بخش نظرات زیر این مقاله مطرح نمایید. 

۴.۵/۵ - (۲۹ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۲ دیدگاه ها
    • میتونید کرمهای روشن کننده بزنید ولی اینجوری خیلی طول میکشه. روشهای سریع تری برایروشن سازی واژن و خط بیکینی هست. بهتره سفید کردن واژن با لیزر مونالیزا رو استفاده کنید. این روش هم سریعتره هم ماندگاری بیشتری داره. اگه باردار هستید تا بعد از زایمان باید صبر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *