همه چیز در مورد رابطه مقعدی و بارداری

رابطه-مقعدی-و-بارداری

بسیاری زوج ها در جهت تنوع بخشیدن به روابط جنسیشان و یا درخواست یکی از طرفین، اقدام به برقراری رابطه مقعدی می کنند. در مورد این نوع رابطه جنسی باور های غلط زیادی وجود دارد مانند بارداری از طریق رابطه مقعدی. در این مقاله قصد داریم این باورهای نادرست را اصلاح کنیم و به بعضی سوالاتی که ممکن است در مورد بارداری برایتان پیش آید پاسخ دهیم. می توانید از فهرست زیر برای دسترسی آسان به مقاله استفاده نمایید.

رابطه مقعدی و بارداری

به طور کلی، امکان بارداری از طریق مقعد وجود ندارد. اما اگر مایع منی در هر نقطه‌ای وارد واژن شود، ممکن است بارداری رخ دهد. احتمال بارداری تنها با رابطه مقعدی بسیار پایین است، اما باز هم احتمال کمی وجود دارد، مخصوصا اگر این رابطه همراه با فعالیت‌ های جنسی مختلف همراه باشد. باورهای نادرست زیادی در مورد بارداری و رابطه جنسی وجود دارد، مانند احتمال بارداری از طریق معاشقه و موثر بودن روش بیرون کشیدن آلت پیش از انزال.

بیشتر بخوانید: شایعات بارداری

در صورت تراوش مایع منی از مقعد یا سرازیر شدن آن به داخل واژن ممکن است باردار شوید. حاملگی زمانی اتفاق می افتد که یک اسپرم زنده ی موجود درون مایع منی، با یک تخمک بالغ در رحم یا لوله فالوپ ارتباط برقرار کند. طبق تعریف رابطه مقعدی یعنی ورود آلت تناسلی مردانه در مقعد شخص دیگر. از نظر تئوری، تمام مایع منی و اسپرم در این نوع رابطه از فرج و واژن دور نگه داشته می شوند. اما اگر منی از مقعد خارج شود یا به داخل واژن سرازیر شود، احتمال بارداری وجود دارد.

اگرچه احتمال بارداری از طریق رابطه مقعدی بسیار کم است، اما خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی (STI) بسیار بالا است. برای کاهش خطر ابتلا به STI، همیشه هنگام هر نوع فعالیت جنسی از کاندوم استفاده کنید.

رابطه مقعدی و بارداری

امکان ابتلا به بیماری مقاربتی از طریق رابطه مقعدی

خطر انتقال یا ابتلا به STI در طی رابطه مقعدی در مقایسه با رابطه جنسی واژینالی بیشتر است، مخصوصا اگر از کاندوم استفاده نشود. زیرا مقعد قادر به تولید روان کننده نیست و پوست این ناحیه بسیار لطیف است، بنابراین به راحتی پاره می شود. در صورت زخم شدن پوست، عفونت به آسانی انتقال می یابد. عفونت های منتقل شونده از طریق رابطه مقعدی عبارتند از:

برای کاهش خطر ابتلا یا شیوع STI از طریق رابطه مقعدی، استفاده از کاندوم بسیار مهم است. بهتر است هنگام برقراری فعالیت های جنسی مختلف مانند مقعدی، واژینال یا دهانی، کاندوم را عوض کنید. برای جلوگیری از صدمه به پوست از مقدار زیادی روان کننده استفاده کنید. تنها از روان کننده های بر پایه آب استفاده کنید، زیرا روان کننده های روغنی ممکن است به پارگی کاندوم منجر شوند.

بیشتر بخوانید: آزمایش تشخیص بیماری های مقاربتی و جنسی

بیماری مقاربتی

بارداری با پیشاب

در این جا می خواهیم به این سوال که آیا امکان بارداری در صورت استفاده از روش بیرون کشیدن آلت پیش از انزال وجود دارد یا خیر:

برای جلوگیری از بارداری، استفاده از کاندوم برای محافظت در طول هر فعالیت جنسی بسیار مهم است. نمی توان امیدوار بود که خارج کردن آلت تناسلی قبل از انزال از بارداری جلوگیری کند و این روش، شکل قابل قبولی برای کنترل باروری نیست. ممکن است تشخیص زمان انزال یا کنترل آن برای یک مرد دشوار باشد و مایعی که بدن قبل از انزال آزاد می کند یا همان پیشاب ممکن است حاوی اسپرم باشد. براساس آمار، ۲۲% از زنانی که از روش نزدیکی منقطع استفاده می کنند، در طی یک سال باردار خواهند شد.

بهترین راه برای آگاهی از فعالیت هایی که باعث بارداری می شوند مشورت با یک پزشک می باشد. خانم دکتر متین ذاکرین متخصص زنان و زایمان با سال ها تجربه در زمینه بارداری می تواند مشاور مطمئنی برای شما باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمائید.

احتمال بارداری با معاشقه

لمس کردن و نوازش، حتی در صورتی که کاملا برهنه باشید، باعث نمی شود که باردار شوید. با این حال، استفاده از محافظ بسیار مهم است. اگر مایع منی در حین معاشقه بر روی لباس ها، دست ها یا هر جایی در نزدیکی واژن وجود داشته باشد، اسپرم می تواند از طریق دهانه رحم و رحم به داخل لوله های فالوپ راه یافته و باعث بارداری شود.

بیشتر بخوانید: زخم دهانه رحم و درمان قطعی آن

خود ارضایی قبل از رابطه جنسی

تحقیقات نشان داده است که خود ارضایی باعث کاهش تعداد اسپرم ها نمی شود. این روش برای جلوگیری از بارداری موثر نیست.

استفاده از دو کاندوم همزمان

استفاده از دو کاندوم خطرناک تر از استفاده از یک کاندوم است. استفاده از دو کاندوم، اصطکاک و احتمال پارگی یک یا هردو کاندوم را افزایش می دهد. کاندوم ها تنها در صورتی موثر هستند که به طور صحیح از آن ها استفاده شود. همیشه از دستورالعمل ها پیروی کنید.

استفاده از دو کاندوم

استفاده از پلاستیک بجای کاندوم

برای جلوگیری از حاملگی یا ابتلا به STI از روش های پیشگیری تأیید نشده استفاده نکنید. کاندوم دارای طراحی خاصی است تا از موارد مذکور جلوگیری کند. موثر بودن استفاده از پلاستیک را هیچ پزشکی تایید نکرده است.

دوش گرفتن بعد از رابطه جنسی برای پیشگیری از بارداری

دوش گرفتن (یعنی پاشیدن آب یا مایعات دیگر داخل واژن) برای شستشوی آن روش مناسبی برای پیشگیری از بارداری نیست زیرا با این کار، تمام اسپرم ها از بین نمی روند. دوش گرفتن یا شستشوی واژن توسط بیشتر پزشکان توصیه نمی شود زیرا نیازی به انجام این کار نیست و این کار می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد.

آیا قرص های ضدبارداری به محض مصرف از بارداری جلوگیری می کنند؟

تاثیرات قرص های ضد بارداری ۷ روز پس از شروع مصرف قرص ظاهر شود.

بیشتر بخوانید: احتمال بارداری با مصرف قرص ضدبارداری چقدر است+عوارض

قرص های ضد بارداری

نکته آخر

بارداری ناشی از رابطه مقعدی بسیار نادر است. با این وجود، احتمال ابتلا به STI بسیار بالاست، بنابراین همیشه در هنگام برقراری رابطه مقعدی از کاندوم استفاده کنید حتی اگر نگران بارداری نیستید. بسیاری از تصورات رایج درباره آنچه که از بارداری جلوگیری می کند یا نمی کند مانند دوش گرفتن بعد از مقاربت واقعا صحیح نیستند. سعی کنید برای اطلاع از این گونه مسائل با پزشک مشورت کنید.

به عنوان یک قاعده کلی، افراد فعال از نظر جنسی که به دنبال جلوگیری از بارداری هستند، باید همیشه از شیوه های اثبات شده برای کنترل باروری استفاده کنند. همچنین، استفاده مداوم از کاندوم می تواند به جلوگیری از شیوع STI کمک کند.

چنانچه در مورد رابطه مقعدی یا بارداری سوالی دارید می توانید در بخش نظرات زیر همین مقاله بپرسید. 

۴.۶/۵ - (۳۲ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۵ دیدگاه ها
 • رابطه مقعدی داشتم باکره هستم و پس از چند ساعت چند قطره خون روشن دیدم ایا امکان دارد بکارتم دچار پارگی شده باشد

 • سلام لطفا سریع جوابمو بدین من با خانومم رابطه مقعدی داشتم و ارضا هم نشدم خانومم هم باکره هس و التمم هیچ تماسی با الت خانومم نداشت میخواستم بدونم امکان بارداری با پیشاب هس

  • سلام. اینطور که شما گفتید هیچ تماسی با واژن نداشتید، پس احتمال بارداری نیست منتها برای اطمینان اگر پریودشون به تعویق افتاد تست بارداری رو حتما انجام بدن.

 • من باکره هستم
  روز اخر پریودیم که ترشح تقریبا قهوه ای داشتم که کاملا قطع شده بود ،با نامزدم رابطعه از مقعد داشتیم ،هر دوفعه پشت سر هم داخل مقعد منی را ریختن ،هر دوبار دستمالی تمیز روی مقعد و ما بین مقعد و جلو گذاشتم ،و سریع رفتم دستشویی یکم از اب روی دستمال بیرون اومده بود اما هم تمام منی و زور زدم و اوردم بیرون هم همزمان با خروجش مدفوع هم داشتم که کاملا تخلیه شد
  و هم با مایع دستشویی کاملا شستم ،هر دو دفعه رو چند بار شستشو دادم ،ولی بعدش شب روده هام ریخته بود و هی دستشویی مثل اسهال داشتم که اسهال نبود معمولی بود و حال روده هام اینجوری مثل اسهال بود.،بعد دو روز خوب شدم الان کمی دلم درد میکنه ،فقط وقتی که دستشویی ادرار و مدفوع دارم بعد دفعشون درد دارم کمی
  ترس دارم ،چون اسپرم شناوره ،رد شده باشه از دستم در رفته باشه ،ایا با این تفاصیل امکان بارداری هست لطفا پاسخ بدید تشکر 🙏🏻،پر از استرسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *