آشنایی کامل با علائم تبخال تناسلی

علائم-تبخال-تناسلی

تبخال تناسلی یا ژنیتال هرپس نوعی بیماری مقاربت جنسی است که توسط ویروسی به نام هرپس سیمپلکس ایجاد می شود. اکثر افرادی که به تبخال تناسلی مبتلا می شوند، علائم شدیدی ندارند اما گاهی افراد ممکن است دچار علائم دردناکی شوند. در این مقاله به آشنایی با تبخال تناسلی، علائم تبخال تناسلی، عود تبخال تناسلی و تفاوت بین تبخال تناسلی زنان و تبخال تناسلی مردان می پردازیم. جهت دسترسی سریعتر به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

تبخال تناسلی چیست؟

تبخال تناسلی نوعی عفونت رایج است که ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) است و منجر به تاول های دردناکی بر روی ناحیه تناسلی نواحی اطراف می شود.

از آن جایی که تبخال تناسلی از طریق رابطه جنسی منتقل می شود، جزو بیماری های مقاربت جنسی محسوب می شود.

HSV می تواند بر روی غشا های مخاطی (پوشش مرطوب) مثل بافت دهان تاثیر بگذارد. تبخال تناسلی نوعی بیماری مزمن و طولانی مدت است. ویروس در بدن باقی می ماند و ممکن است دوباره فعال شود. متوسط نرخ دوباره ظاهر شدن آن در دو سال اول بعد از ابتلا چهار تا پنج بار است. با این وجود، در طی زمان ویروس کمتر فعال می شود و در هر بار ظاهر شدن، علائم آن از دفعه قبلی خفیف تر است.

بیشتر بخوانید: درمان زگیل تناسلی

علائم تبخال تناسلی

بسیاری از افراد مبتلا به تبخال تناسلی هیچ گونه نشانه یا علامتی ندارند و ممکن است از وجود آن آگاه نشوند. در دیگر افراد، علائم در طی دو یا چهارده روز پس از تماس با ویروس ظاهر می شوند. در میان برخی از افراد، ویروس ممکن است پیش از بروز هرگونه علائمی، برای هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها غیر فعال باشد. بنابراین اگر دچار علائم تبخال تناسلی شدید، لزوما بدین معنی نیست که تازه به ویروس آلوده شده اید.

اگر دچار علائم تبخال تناسلی شدید، این علائم الگوی خاصی دارند:

۱- ترشح از ناحیه واژن

۲- ترشح از مجرای ادراری

۳- خارش و سوزش در ناحیه تناسلی و مقعد

۴- درد در هنگام ادرار کردن که ناشی از ریختن ادرار بر روی زخم ها است.

۵- احساس بدحالی عمومی همراه با علائم سرماخوردگی مانند تب، خستگی، سردرد، کمر درد و پادرد و درد در کشاله ران

۶- تاول های کوچک در ناحیه تناسلی و مقعد بر روی باسن یا در بالای ران ها، این تاول ها ممکن است در طی یک یا دو روز بترکند و زخم های کوچک و قرمز رنگی را برجای بگذارند که می توانند بسیار دردناک باشند.

علائم تبخال تناسلی

اگر شما هم دچار علائم تبخال تناسلی شده اید، می توانید برای تایید تشخیص و درمان علائم تبخال تناسلی به خانم دکتر ذاکرین مراجعه بفرمایید. برای دریافت وقت معاینه و اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

علائم عود تبخال تناسلی

علائم و نشانه های عود تبخال تناسلی معمولا کمتر از ظهور اولیه تبخال تناسلی هستند و به سرعت (در طی یک هفته) از بین می روند. اغلب احساس کمی خارش قبل از عود تبخال تناسلی وجود دارد.

تاول ها و زخم ها معمولا کمتر، کوچکتر و کمتر دردناک به نسبت دفعات قبلی هستند و زودتر بهبود می یابند. معمولا در محل قبلی ظهور تبخال، زخم ها و تاول ها دیده می شوند.

تبخال تناسلی چند وقت یک بار عود می کند؟

تعداد عود تبخال تناسلی بستگی به سیستم ایمنی شما دارد. برخی افراد تنها یکبار در سال تبخالشان عود می کند و برخی دیگر بیش از شش بار در سال عود تبخال تناسلی دارند. یک سیستم ایمنی سالم می تواند موجب عدم فعالیت ویروس شود.

آیا همه افراد مبتلا به تبخال تناسلی دچار علائم یکسانی می شوند؟

همه افراد مبتلا به تبخال تناسلی دچار علائم یکسانی نمی شوند و برخی افراد مبتلا به ویروس ممکن است هرگز هیچ گونه نشانه ظاهری از تبخال تناسلی بروز ندهد. با این وجود، می توانند دیگر افراد را آلوده کنند. ویروس زمانی که فعال است بیشتر احتمال دارد که منتقل شود که در واقع زمانی است که تاول ها وجود دارند.

تبخال تناسلی زنان با تبخال تناسلی مردان چه تفاوتی دارد؟

از آنجایی که تبخال تناسلی در ناحیه تناسلی افراد ظاهر می شوند، مردم فکر می کنند که ویروس تبخال تناسلی در مردان و زنان متفاوت عمل می کند. با این وجود، علائم تبخال تناسلی در زنان و مردان بسیار مشابه است. مهمترین تفاوت این مورد است که ویروس موجب مشکلاتی در زنان باردار می شود که ممکن است عفونت را به نوزاد خود منتقل کنند. غیر از این مورد، هیچ تفاوتی بین ویروس تبخال تناسلی مردان و زنان وجود ندارد و ویروس یکسانی در هر دو جنس موجب بیماری می شود.

در مردان، تاول های تبخال تناسلی معمولا درون یا بر روی آلت تناسلی، پوست بیضه ها، ران ها و کشاله ران، باسن و حول مقعد ظاهر می شوند.

در زنان، این تاول ها ممکن است بر روی لابیا، درون واژن، کشاله ران و ران ها، بر روی باسن و حول مقعد ظاهر شوند. (لابیا چیست و آشنایی با انواع لابیاها)

تشخیص تبخال تناسلی

هنگامی که علائم و نشانه های تبخال تناسلی را دارید باید به پزشک مراجعه کنید تا شما را معاینه و بررسی کند. همینطور ممکن است به بیماری های مقاربت جنسی دیگری نیز مبتلا شده باشید زیرا ممکن است شریک جنسی شما بیماری های دیگری نیز داشته باشد که در موارد زیر چک آپ برای ابتلا به دیگر عفونت ها حتما توصیه می شود:

 • تشخیص ابتلا به بیماری تبخال تناسلی برای شما یا شریک جنسی تان تایید شده باشد.
 • شما یا شریک جنسی تان علائم ابتلا به تبخال تناسلی را دارید.
 • رابطه جنسی محافظت نشده با شریک جنسی مبتلا به نوعی بیماری مقاربت جنسی است، داشته اید.
 • شریک جنسی تان به شما می گوید که مبتلا به نوعی عفونت مقاربت جنسی شده است.
 • باردار هستید یا قصد بارداری دارید.

گاهی وقتها افراد تبخال تناسلی را با زگیل تناسلی اشتباه می گیرند. برای اینکه تفاوتهای این دو را بدانید بد نیست مقاله تفاوت تبخال و زگیل تناسلی را بخوانید.

چه زمانی علائم تبخال تناسلی از بین می روند؟

مدت ظهور علائم تبخال تناسلی در هر فردی متفاوت است و بستگی به سلامت کلی فرد دارد و همچنین به این مورد بستگی دارد که آیا اولین بار است که مبتلا شده اید یا این علائم نشانه ی عود تبخال تناسلی هستند. اولین ظهور علائم تبخال تناسلی معمولا بین دو تا چهار هفته به طول می انجامد.

 • علائم شبه سرماخوردگی معمولا حدود یک هفته دوام دارند.
 • هر زخم حدود ۵ تا ۱۰ روز طول می کشد تا بهبود یابند. هنگامی که زخم ها شروع به خوب شدن کنند، کمتر دردناک هستند.
 • درد و خارش معمولا دو هفته یا بیشتر طول می کشد.

علائم و نشانه های عود تبخال تناسلی معمولا کمتر از اولین ظهور تبخال تناسلی طول می کشند.

بیشتر بخوانید: درمان قطعی زگیل مقعدی

بعد از ابتلا به تبخال تناسلی چه زمانی می توانم دوباره رابطه جنسی داشته باشم؟

رابطه جنسی و تبخال تناسلی

به شدت توصیه می شود که در صورتی که دچار علائم تبخال تناسلی هستید هیچگونه رابطه جنسی (رابطه جنسی واژینال، رابطه جنسی مقعدی یا رابطه جنسی دهانی) نداشته باشید و تا یک هفته بعد از خوب شدن علائم صبر کنید.

این کار به ممانعت از انتقال ویروس به شریک جنسی تان کمک می کند. همچنین داشتن رابطه جنسی در حینی که تاول یا زخم دارید می تواند روند بهبودی تان را به تاخیر بیندازد.

در طی رابطه های جنسی متفاوت (برای مثال سکس دهانی) با فرد مبتلا به تبخال تناسلی، ممکن است مبتلا به تبخال تناسلی دهان، زبان، لب و دیگر بخش های بدن شوید که البته این نوع انتقال بسیار نادر است و تنها هنگامی رخ می دهد که ویروس فعال است و زخم ها و تاول ها وجود دارند. برای همین توصیه می شود که تا خوب شدن زخم ها از هرگونه رابطه جنسی خودداری کنید.

آیا می توان فهمید چه زمانی به ویروس تبخال تناسلی مبتلا شده ام؟

هیچگونه آزمایشی وجود ندارد که به شما بگوید که چند وقت است که به ویروس مبتلا شده اید.

آیا تبخال تناسلی موجب سرطان دهانه رحم می شود؟

خیر. هیچگونه شواهدی وجود ندارد که تبخال تناسلی می تواند موجب سرطان دهانه رحم شود.

در صورتیکه احیانا دچار علائم تبخال تناسلی شده اید، می توانید با مراجعه به خانم دکتر ذاکرین (متخصص و جراح زنان) جهت تایید یا رد ابتلا به این بیماری اقدام کنید. تشخیص تبخال تناسلی نیازمند دقت و حساسیت بالایی است. جهت دریافت نوبت و وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

اگر در مورد این مقاله سوال یا ابهامی دارید در بخش کامنتهای زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید.

۴.۷/۵ - (۴۳ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۳۰ دیدگاه ها
 • سلام خانم دکتر عزیز من حدود نه سال پیش تبخال زدم دیگه هرگز بعد از اون یکبار تبخال نزدم یعنی اصلا عود نداشتم ایا ممکن ک دوباره تبخال بزنم؟؟؟؟؟

 • سلام، کسی که مدام تبخال تناسلی میزند باید چیکار کند که کمتر شود و ویروس در بدن نهفته شود؟؟ آیا میتوان ویروس تبخال را مثل ویروس زگیل تناسلی از بدن دفع کرد؟؟

  • سلام باید سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد. نه ویروس تبخال تناسلی در بدن باقی میمونه اما قعالیتش به مرور زمان کم میشه.

 • سلام خانم دكتر من تست پاپ اسمير دادم كه منفي بود شوهرم رفت دكتر گفت زگيل تناسلي داره ايا من كه جواب پاپ اسميرم منفي بوده ناقل به بيماري هستم يا نه؟

  • سلام تست پاپ اسمیر نشون دهنده وجود ویروس نیست فقط میتونه بدخیمی یا پیش بدخیمی ناشی از ویروس زگیل تناسلی را نشون بده. احتمال داره که ناقل باشین.

 • سلام. من به تبخال تناسلی مبتلا شدم. از پماد اسیکلویر استفاده میکنم سه روزه. تبخال ها بیشتر سده ولی سوزش کمتر شده. برای شستشو از چی استفاده کنم و اینکه چندروزه دیگه پماد بزنم؟ کی زخم ها از بین میرن؟

 • سلام خانوم دكتر،من از مريضاتون هستم،پيشتون كولپو انجام دادم قبلا،من تبخال تناسلي دارم ،حدود ٧سال پيش يكبار تبخال زدم بعد از اون ديگه نزد تا امسال،كه تقربا سه مااهه موقع پريودم دوباره ميزنه،ميشه گفت ماهي يكبار،كلافه شدم،واقعا بايد چيكار كنم؟يكبار كه تبخال زده بود اومدم پيشتون تاييد كرديد تبخاله،ازونوقت هر ماه داره ميزه هر بارم ده رووز طول ميكشه با اينكه پماد آسيكلوويرم ميزنم،ميشه راهنمايي بفرمااييد؟

  • سلام بهتره روی تقویت سیستم ایمنی بدنت کار کنی. تو مقاله رهایی از زگیل تناسلی نکات برای توقیت ایمنی بدن گفتم اینجوری عود مجدد ویروس کم میشه اما ویروس تبخال برای همیشه تو بدن میمونه!

 • خانم دکتر من دهنده تخمک هستم… ولی دچار تبخال تناسلی شدم…. آیا میتونم تخمک اهدا کنم؟؟ و اینکه چجور بفهمیم ک شریک جنسی من این ویروس رو داره یانه؟؟

  • سلام خیر. باید صبر کنید تا ضایعات پوستی به طور کامل از بین برن و بعد از دو هفته پس از بین رفتن ضایعات میشه رابطه داشت.

 • سلام. کسی که یک بار تبخال تناسلی زده، آیا بعد از بهبود باید حتما پاپ اسمیر دهد یا نه؟ ۳ سال بعد از ابتلا در حالی که عود نداشته قبل از اقدام به بارداری اقدام خاصی نیاز هست؟

  • سلام پاپ اسمیر را که همه زن ها بعد از ازدواج باید بدن و ربطه به تبخال تناسلی نداره. نه اقدام خاصی نیاز نیست.

 • سلام خانم دکتر عزیز نامزد من به تازگی دچار تبخال تناسلی شده کلی افسرده و ناراحت که زندگی من تموم شده و یکبار هم‌ اقدام به خودکشی کرد. که خداروشکر ناموفق بود دکتر هم نمیاد از طرفی نکران مبتلا شدن من هست ایا ازدواج با این افراد اشتباه ست؟! و اینکه میشه درصورت ازدواج من مبتلا نشم یا اینکه ابتلای من ۱۰۰ درصد ؟!

  • سلام تبخال تناسلی خیلی بیماری تهاجمی نیست و درمانش هم راحته. به مرور عود تبخالها با فاصله بیشتری رخ میده و رابطه جنسی در زمانهایی که تبخال عود نکرده مشکلی نداره. (البته بهتره با کاندوم باشه)

  • سلام. بله. زمانهایی که تبخال عود میکنه رابطه نداشته باشید و در بقیه موارد حتی الامکان با کاندوم رابطه داشته باشید.

 • خانم دكتر سلام من به تبخال تناسلي دچار شدم و امروز سومين روز از شروع دارو مي گذره ولي هر روز بدتر از روز قبل هستم ،به خاطر سوزش شديد ،نمي تونم بخوابم و ادرار به حدي دردناكه كه يكبار بي هوش شدم …تو رو خدا كمك م كنيد …

  • سلام. بله متاسفانه دفعات اول تبخال تناسلی به شدت عود میکنه… در برخی موارد حتی نیاز به بستری هست. داروها رو ادامه بدین و سیستم ایمنی بدن رو تقویت کنین تا عود مجدد تبخال دیربه دیر اتفاق بیفته!

 • سلام خانم دکتر. وقتتون بخیر. من سه ماه پیش دچار تبخال تناسلی شدم. تا به حال رابطه ی جنسی از هیچ نوعی نداشتم ولی دچار این ویروس شدم. لازم به ذکره که تقریبا یک هفته قبل از بروز علائم، اپیلاسیون کردم. پوست من خیلی حساس ه و هروقت اپیلاسیون می‌کردم خراش برمیداشت. آیا ممکنه از این راه به من انتقال پیدا کرده باشه؟ وسیله ی غیربهداشتی یا دست اون خانوم.

 • سلام خانم دکتر. متاسفانه هیچگونه عکس از این نوع زایعات وجود نداره. من رابطه داشتم و بعد از دو روز متوجه چیزی مثل جوش شدم که نه درد داشت نه خارش. موهای زاید اون ناحیه رو که کوتاه کردم رفع شد اما بعد دوروز بخاطر اصلاح کمی بعد از خارش دوباره اون موارد با کمی پوست پوست شدن مشاهده شد. الان من دقیق نمیدونم این چیزهایی که دیدم چی هست. لطفا راهنمایی کنید.

 • با چه ازمایشی برای زنی که تبخال تناسلی داشته ولی از ظهور علائمش چند ماه گذشته و الان خوب شده میتوان استفاده کرد که ثابت کند این بیماری را دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *