درمان قطعی زگیل مقعدی

درمان-قطعی-زگیل-مقعدی

عفونت ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV، موجب به وجود آمدن زگیل هایی بر روی ناحیه تناسلی، مقعد و کانال مقعد می شود. زگیل های مقعدی و تناسلی از جمله رایج ترین عفونت هایی هستند که از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند. تقریبا اکثرا افرادی که از لحاظ جنسی فعال هستند، ممکن است در زندگی خود حداقل یکبار به این ویروس مبتلا شوند. در ادامه به زگیل مقعدی، روش های انتقال، علائم و روش های درمانی مرتبط با آن می پردازیم. جهت دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

زگیل مقعدی چیست؟

به زگیل هایی که حول مقعد یا درون آن زده می شود، زگیل مقعدی می گویند. در مرحله اولیه، زگیل های مقعدی همانند لکه یا برامدگی کوچکتر از سر یک سوزن سنجاقی هستند. با افزایش تعداد زگیل های مقعدی، ممکن است این زگیل های تا ناحیه رکتوم و روده بزرگ هم پخش شوند. در مراحل اولیه، افراد بیمار معمولا از وجود و پیشرفت زگیل ها آگاه نیستند زیرا این زگیل ها اغلب بدون علامت هستند اما هنگامی که این زگیل ها پخش می شوند، موجب احساس خارش، یا وجود برامدگی در ناحیه مقعد می شوند.

محل زدن زگیل مقعدی

به دلیل ماهیت بدون علامت زگیل های مقعدی، اغلب تا پیشرفت و گسترش این بیماری ناشناخته می مانند و نادیده گرفته می شوند. این زگیل ها معمولا موجب درد یا ناراحتی مرتبطی نمی شوند اما در ادامه به علائم زگیل های مقعدی می پردازیم.

۱- شکل اولیه زگیل ها بسیار کوچک است و اغلب نادیده گرفته می شود. هنگامی که اندازه و تعداد زگیل ها افزایش می یابند، این زگیل ها به صورت خوشه ای و دسته ای درآمده و شکلی شبیه به گل کلم به خود می گیرند.

۲- رنگ زگیل های مقعدی ممکن است صورتی، زرد یا قهوه ای روشن باشد.

۳- در برخی موارد، ظاهر زگیل ها رنگی همانند پوست بدن دارد.

۴- ویروس مسئول زگیل های مقعدی، دیگر نواحی تناسلی را هم تحت تاثیر قرار می دهد و موجب زگیل های تناسلی می شوند.

۵- این ویروس می تواند در دهان افراد نیز موجب زگیل شود.

۶- این ویروس به ندرت موجب خارش، ترشح و خونریزی می شود.

۷- برخی افراد ممکن است در ناحیه مقعد احساس برامدگی کنند که ناشی از زگیل مقعدی است.

مقاله ویژه: آیا زگیل مقعدی خطرناک است

چنانچه شما هم دچار زگیل مقعدی یا زگیل تناسلی شده اید، پیشنهاد می کنیم قبل از شدت گرفتن بیماری تان به خانم دکتر متین ذاکرین متخصص و جراح زنان و زایمان برای درمان خود مراجعه کنید. شما می توانید جهت تعیین وقت معاینه و دریافت اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

علل به وجود آمدن زگیل مقعدی

ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) مسئول به وجود آمدن زگیل های مقعدی است. این ویروس می تواند از طریق تماس پوست با پوست از فرد مبتلا به فرد غیر مبتلا منتقل شود، بنابراین رابطه جنسی کامل برای ابتلا به زگیل مقعدی و تناسلی الزامی نیست و هرگونه تماس با ناحیه مقعد و ناحیه تناسلی از طریق دست یا تماس با ترشحات تناسلی می تواند موجب زگیل مقعدی شود. در طی سه ماه بعد از تماس فرد آلوده، زگیل مقعدی ممکن است در بیمار جدید خود را نشان دهد اما گاهی ممکن است بیشتر از یک سال از تماس با فرد آلوده طول بکشد تا زگیل مقعدی خود را نشان دهد.

چگونه می توان از ابتلا به زگیل مقعدی جلوگیری کرد؟

۱- بهترین راه برای محافظت از خودتان در برابر ابتلا به HPV یا هرگونه بیماری مقاربت جنسی دیگر، داشتن رابطه جنسی محافظت شده با استفاده از کاندوم است.

۲- از داشتن رابطه جنسی با افرادی که مبتلا به زگیل تناسلی یا زگیل مقعدی هستند، خودداری کنید.

۳- از آن جایی که اکثر افراد مبتلا به زگیل از بیماری خود آگاه نیستند، استفاده از کاندوم یا تنها داشتن رابطه جنسی با یک فرد مطمئن، خطر ابتلا به ویروس ناقل زگیل مقعدی را کاهش می دهد.

۴- کاندوم به طور کامل مانع ابتلا به HPV نمی شود زیرا این ویروس از طریق تماس پوست با پوست منتقل می شود و ممکن است در نواحی از پوست که توسط کاندوم پوشش داده نشده، وجود داشته باشد.

۵- تزریق واکسن گارداسیل در سه نوبت می تواند به کاهش ابتلا به زگیل تناسلی و زگیل مقعدی و سرطان های ناشی از آنها کمک کند.

زگیل مقعدی

تشخیص زگیل مقعدی

۱- سابقه پزشکی بیمار و ارتباطات جنسی وی می تواند بخشی از روند تشخیص باشد. وجود بیماری های رماتیسم مفصلی، سندرم روده تحریک پذیر یا پیوند اعضا می تواند باعث آسیب به دستگاه ایمنی بدن شود و فرد را در معرض ابتلا به ویروس HPV آسیب پذیر تر کند. همچنین رابطه مقعدی می تواند ریسک ابتلا به زگیل مقعدی را افزایش دهد.

۲- زگیل مقعدی را می توان از طریق معاینه چشمی در حین مراجعه به پزشک تشخیص داد. برای بهتر نمایان شدن زگیل ها، ممکن است از استیک اسید برای سفید تر شدن رنگ زگیل ها در حین معاینه استفاده شود. این نوع معاینه نمی تواند وجود ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) را در بدن تایید یا رد کند.

۳- آناسکوپ نوعی ابزار پزشکی است که برای معاینه زگیل های درون کانال مقعد به کار می رود. این وسیله همچنین در شناسایی دیگر زگیل های تناسلی سودمند است.

۴- معاینه رکتال حتما باید برای مطمئن شدن از عدم رشد زگیل مقعدی در کانال مقعد انجام شود.

۵- اگر درمان های مرسوم نتوانند جوابگو باشند، بیوپسی از زگیل های مقعدی باید انجام شود.

مقاله ویژه: آشنایی با انواع زگیلهای تناسلی

در صورتیکه احیانا دچار علائم زگیل مقعدی یا زگیل تناسلی شده اید، می توانید با مراجعه به خانم دکتر ذاکرین (متخصص و جراح زنان) جهت تایید یا رد ابتلا به این بیماری اقدام کنید. تشخیص زگیل مقعدی و زگیل تناسلی نیازمند دقت و حساسیت بالایی است. جهت دریافت نوبت و وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

آیا زگیل های مقعدی حتما باید برداشته شوند؟

بله. اگر زگیل های مقعدی برداشته نشوند، زگیل ها معمولا بزرگ شده و تعداد آنها افزایش پیدا می کند. همچنین در صورتی که زگیل های مقعدی درمان نشوند، احتمال ابتلای بیمار به سرطان مقعد افزایش می یابد.

درمان قطعی زگیل مقعدی

درمان قطعی زگیل مقعدی بستگی به تعداد زگیل ها، ناحیه تحت تاثیر زگیل ها، اولویت بیمار و نظر پزشک دارد.

روش های غیر جراحی برای درمان قطعی زگیل مقعدی

روش های زیر برای درمان قطعی زگیل مقعدی توصیه می شوند:

داروهای موضعی: اغلب این دارو ها برای زگیل های مقعدی کوچک تجویز می شوند. داروهایی مانند تری کلرواستیک اسید، پدوفیلین، پودوفیلوکس و ایمی کیمود اغلب به صورت کرم و محلول موضعی قابل دسترس هستند. استفاده از این دارو ها ساده است اما احساس سوزش زیادی پس از استفاده از آنها وجود دارد. مدت درمان با این دارو ها ممکن است هفته ها تا ماه ها به طول بینجامد. کارایی داروها در همه بیماران یکسان نیست، بنابراین نتیجه درمان با داروهای موضعی کاملا مشخص نیست. همچنین عوارضی از جمله خارش، حساسیت پوست، ایجاد زخم، احساس درد یا سوزش وجود دارد که در صورت مشاهده این علائم توصیه می شود که مصرف دارو فورا قطع شود.

کرایوتراپی یا فریز: در مطب پزشکان، استفاده از نیتروژن مایع می تواند موجب فریز شدن زگیل ها و مانع رشد خوشه ای زگیل ها شود. پس از مدتی، زگیل و ساختار خوشه ای زگیل ها می افتد و پوست به تدریج بهبود می یابد.

روش های جراحی برای درمان قطعی زگیل مقعدی

در صورت وجود زگیل های مقعدی بزرگ، مصرف محلول های موضعی موثر نیست. در این مواد مداخله جراحی می تواند به درمان قطعی زگیل های مقعدی کمک کند. معمولا جراحی تحت بی حسی موضعی انجام می شود مگر این که زگیل بسیار بزرگ باشد. برای این جراحی، بیمار نیاز نیست که در بیمارستان بستری شود و به صورت سرپایی قابل انجام است. در صورتی که زگیل مقعدی بسیار بزرگ و دارای خوشه های زیادی باشد، ممکن است از بیهوشی اسپاینال یا عمومی برای انجام جراحی استفاده شود. شیوه های جراحی برای درمان قطعی زگیل مقعدی شامل موارد زیر هستند:

الکتروکوتر: از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل ها استفاده می شود.

درمان با لیزر: در این شیوه، از پرتوهای نور برای برداشتن قطعی زگیل مقعدی استفاده می شود.

فولگوراسیون: این شیوه نیز برای سوزاندن زگیل های مقعدی مورد استفاده قرار می گیرد.

برداشتن کامل زگیل مقعدی با استفاده از جراحی: این روش در برخی مواردی انجام می شود که زگیل بسیار بزرگ است و زگیل مقعدی باید به طور کامل انجام شود و با استفاده از ایجاد برش انجام می شود.

درمان زگیل مقعدی

در صورت ابتلا به زگیل مقعدی یا زگیل تناسلی یا احتمال ابتلا به این بیماری، جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید. در جلسه اول، خانم دکتر متین ذاکرین طی یک جلسه معاینه، با شما در مورد مزایا و معایب هر یکی از شیوه های درمانی صحبت خواهند کرد و بنا به نظر شما بهترین شیوه درمانی را برایتان استفاده خواهند کرد.

آیا یکبار مراجعه برای درمان قطعی زگیل مقعدی کافی است؟

هنگامی که تعداد زگیل ها زیاد باشد، پزشک درمان زگیل های شما را در چند جلسه انجام خواهد داد. همچنین ظهور مجدد زگیل ها در ۵۰ درصد بیماران رایج است. ویروسی که موجب زگیل مقعدی می شود در پوست پنهان شده و ممکن است تا چند ماه همه چیز طبیعی به نظر برسد تا دوباره زگیلی خود را نشان دهد. در صورت مشاهده زگیل جدید حتما باید به پزشک مراجعه کرد.

درمان قطعی زگیل مقعدی معمولا چقدر طول می کشد؟

چندین ویزیت و مراجعه در فواصل مرتب برای چندین ماه پس از دیدن آخرین زگیل مقعدی لازم است تا مطمئن شوید که دیگر زگیلی ظاهر نمی شود. باید به پزشک خود به صورت توصیه شده توسط وی مراجعه کنید تا پزشک شما را معاینه کند و متوجه هرگونه زخم یا علائم دیگر ازجمله درد و خونریزی رکتال شود.

طول درمان زگیل مقعدی

چه کاری می توان کرد تا دوباره به زگیل مقعدی مبتلا نشد؟

در برخی موارد، زگیل ها به طور مرتب پس از برداشت قطعی زگیل مقعدی ظاهر می شوند، زیرا ویروسی که موجب زگیل مقعدی می شود هنوز در پوست وجود دارد. از پزشک خود بپرسید که چند وقت یکبار باید برای زگیل های عود کننده دوباره مراجعه کنید.

برای ممانعت از ابتلای دوباره، داشتن کاندوم در هنگام رابطه جنسی و محدود کردن رابطه جنسی به یک شخص مطمئن توصیه می شود. به عنوان احتیاط باید شریک جنسی نیز از نظر زگیل مقعدی، زگیل تناسلی و دیگر بیماری ها مقاربت جنسی بررسی شود، حتی اگر هیچ علائمی نداشته باشد. پزشک شما نیز ممکن است به شما توصیه کند که از نظر دیگر بیماری های مقاربت جنسی بررسی بشوید.

دیسپلازی مقعد ناشی از زگیل چیست؟

برخی زگیل ها دچار تغییرات غیر طبیعی می شوند که پس از بیوپسی توسط پزشک زیر میکروسکوپ قابل مشاهده هستند. این تغییرات دیسپلازی مقعدی نامیده می شود.
این تغییرات بر اساس نوع سلول به دو دسته تقسیم می شوند:

 • نئوپلازی داخلی اپی تلیالی مقعدی high grade (HGAIN)
 • نئوپلازی داخلی اپی تلیالی مقعدی low grade (LGAIN)

این سلول ها بدخیم یا پیش بدخیم هستند اما هنوز به نواحی عمیق تر پوست نفوذ نکرده اند. اگر چه این سلول ها پیش نشانه سرطان مقعد هستند اما هنوز تبدیل به سرطان مقعد نشده اند و درمان آنها متفاوت از سرطان مقعد است.

بیماران دچار دیسپلازی مقعدی باید تحت نظر پزشک باشند و در صورت هرگونه زگیل یا زخم جدید باید به سرعت مورد بررسی قرار گیرند. همچنین در زنان مبتلا به دیپسلازی مقعدی توصیه می شود که از لحاظ دیسپلازی دهانه رحم یا CIN (در مورد CINها بیشتر بخوانید) هم حتما مورد بررسی قرار گیرند زیرا می توان منجر به سرطان دهانه رحم شود.

بیشتر بخوانید: از کولپوسکوپی روشی برای تشخیص دیسپلازی دهانه رحم چه می دانید

چه کسانی در خطر ابتلا به دیپسلازی مقعدی هستند؟

عوامل افزایش دهنده خطر برای ابتلا به دیپسلازی مقعدی در ادامه آورده شده است:

 • ابتلا به عفونت های HPV (رایج ترین علت)
 • سابقه داشتن رابطه جنسی مقعدی
 • مثبت بودن تست HIV یا ایدز
 • استعمال دخانیات
 • داشتن دستگاه ایمنی ضعیف ناشی از داروهای بیماری های تضعیف کننده ایمنی بدن از جمله سندرم روده تحریک پذیر، رماتیسم مفصلی یا دریافت پیوند اعضا

چگونه دیسپلازی مقعد تشخیص داده می شود؟

دیپسلازی مقعدی در زگیل های مقعدی تشخیص داده می شود و یا گاهی این تغییرات به طور اتفاقی در زمان جراحی های غیر مرتبط دیگر مانند هموروئید تشخیص داده می شوند.

دیپسلازی مقعد چگونه درمان می شود؟

مراجعه مرتب به دکتر و معاینه توسط وی برای بررسی تغییرات برای دیپسلازی مقعد توصیه می شود. بسته به عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا به سرطان مقعد مراجعه هر سه تا شش ماه توصیه می شود. همچنین ممکن است روش های دیگر برای برداشتن دیسپلازی بسته به دیگر عوامل توسط پزشک توصیه شود.

سرطان مقعدی

درمان زگیل مقعدی و زگیل تناسلی مهمترین عامل در ممانعت از ابتلا به سرطان های ناشی از این زگیل ها است. ما به شما خانم دکتر ذاکرین را پیشنهاد می دهیم. در صورتی که نیاز به معاینه و توضیحات بیشتر دارید با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

اگر در مورد این مقاله سوال یا ابهامی دارید در بخش کامنتهای زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید.

۴.۷/۵ - (۴۶ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۲۸ دیدگاه ها
 • سلام.خانم دکتر خسته نباشید. من یک رابطه جنسی با یک خانم الوده داشتم.بعد اینکه با تیغ موهای اضافه برداشتم متوجه زگیل تناسلی شدم.بعد از مراجعه به دکتر و فرز کردن الحمدالله همشون رفتن.الان متوجه خارش در اطراف مقعد شدم.به نظرم اینه که به زگیل مقعدی دچار شدم.ایا این امکان هست که هنگام شستن در دستشویی دست الوده خودم به زگیل تناسلی به زگیل مقعدی مبتدا بشم؟؟؟ و اینکه الان که زگیل تناسلی مشکل حل شد دیگه امکان برگشت این زگیل ها هست ؟

  • سلام. تا وقتی ویروس در بدن هست امکان برگشت زگیل ها وجود داره. بهتره برای اینکه مطمئن بشین داخل مقعدتون زگیل نزده به پزشک برای معاینه مراجعه کنید.

 • سلام، ممنون بخاطره مطالب مفیدتون، من ۲۹ سالمه رابطه سطحی و مقعدی داشتم، الان ۱ هفته است متوجه دانه های ریز اطراف مقعد شدم و دیروز رفتم دکتر گفتن زگیل هست، برام جلسه کرایوتراپی نوشتن و واکسن تجویز کردن، دوز اول رو دیروز زدم، میخواستم بدونم چقدر موثر هست و اینکه میخواستم امروز برم برا کرایوتراپی ولی پریود شدم و نمیتونم، میشه بهم بگید اگه بزارم بعد چند روز دیگه برم مشکلی پیش میاد یا نه؟ و اینکه با شریک جنسی ام تا چه حد میتونم رابطه داشته باشم، ممنونم

  • سلام بعد از اتمام پریودت به پزشک مراجعه کن. دیگه ویروس منتقل شده پس رابطه جنسی نمیتونه بدترش کنه! فقط از رابطه جنسی دهانی پرهیز کنید تا ناحیه دهان و گلو به ویروس آلوده نشه.

 • سلام خانم دکتر، خسته نباشید. من در دو سال گذشته روی مقعدم زگیل داشتم پیش متخصص زنان دوتاشون رو فریز کردم، بعد متوجه یکی دیگه به سمت داخل مقعدم شدم، و یه متخصص دیگه کوتر کردن، هنوز داخل مقعدم هست. شما زگیل داخل مقعد رو هم معاینه و درمان میکنید؟ میشه بدون جراحی از بین برد؟

 • سلام من با کسی غیر از شوهرم رابطه نداشتم امشب متوجه سه تا زائده شکل خال گوشتی شدم رو کشاله رانم ممکنه از سکس دهانی هم منتقل بشه

  • سلام عزیزم بهتره برای تشخیص قطعی بیماریت به پزشک مراجعه کنی. ناحیه تناسلی آلوده به ویروس میتونه موجب آلوده شدن ناحیه دهان و گلو به این ویروس بشه. بهتره رو تقویت سیستم ایمنی بدنت کار کنی و مقاله رهایی از زکیل تناسلی رو هم بخون. نکات مفیدی برای درمان این بیماری در اون هست.

 • سلام من روي سوراخ مقعدم در ماه چهار بارداري متوجه شدم كه زگيل زدم، به دكترم كه گفتم هيچ كاري برام انجام نداد و گفت بهتره كاريش نداشته باشي ، ولي الان كه در ماه ٦ بارداري هستم هم اينكه بزرگ شده و هم اينكه اطرافش چندتاي ديگه هم زده شده، بالاخره دكتر كه معاينه كرد رضايت داد كه برام با كواتر بسوزونتشون، سوالم اينه كه الان امكانشهست داخل مقعدم هم زگيل زده شده باشه؟ چطور در طول بارداري ميشه متوجه بشم كه داخل مقعد هم زگيل زدم و اگر زده باشم در دورن بارداري درمان داره؟ چه ازمايشي بايد بديم كه نوعويروس رو متوجه بشيم؟

  • سلام. برای بررسی زگیل های داخل مقعد بهتر به متخصص گوارش مراجعه کنید. میتونید مقاله زگیل تناسلی در بارداری در همین سایت رو مطالعه کنید. به دلیل ترشحات هورمونهای زنانه در بارداری، رشد و پخش زگیلهای تناسلی بیشتر میشه که حتی میتونه روی روش زایمان هم تاثیر بگذاره. در مقاله ای که گفتم کامل به این موضوع پرداختیم.

 • سلام خانم دکتر .من ۲ تا زگیل در ناحیه مقعد داشتم ک متخصص زنان برام لیزر کرد و حدود ۲ هفته بعد دوباره احساس میکنم بعضی اوقات خارش در همون ناحیه دارم و اینکه هیچ تماس جنسی نداشتم ولی توی دوران کودکیم روی دستام چند تا زگیل داشتم .. برای تقویت سیستم ایمنی یه قرص سلنیوم و یه شربت immunace برام تجویز کردن..آیا احتمال داره زگیل جدید داشته باشم؟؟ممنون میشم جواب بدین

  • سلام تیپ زگیل دست از زگیل تناسلی جدا هست. بهتره مقالات انواع تیپهای زگیل تناسلی و رهایی از زگیل تناسلی را در همین سایت مطالعه کنید و همچنین تا ویروس در بدن هست امکان عود دوباره زگیل ها هست. برای همین باید نکات مهم در مقاله رهایی از اچ پی وی رو رعایت کنی تا با تقویت سیستم ایمنی بدن جلوی عود ویروسها رو بگیری.

 • سلام . خانم دکتر .من ۳۵ ساله هستم مدتی هست که متوجه وجود دو زگیل تناسلی در اطراف مقعدم شدم. به دکتر مراجعه کردم بهم پدوفیلین و زینک اکساید و آپوویتال و سفکسیم داد . ولی برای تشخیص و درمان نوع ویروس نگفت که باید چه آزمایشی بدم. گفت که این ویروس تا آخر عمر در بدن من می مونه و هیچ درمانی براش وجود نداره. من کاملا شوکه شدم .خواهش می کنم من رو راهنمایی کنید و بگید چه کارها و آزمایش هایی رو باید انجام بدم؟

  • سلام در هشتاد درصد موارد ویروس در طی دو سال از بدن خارج میشه. مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو بخون و به توصیه هاش عمل کن. پاپ اسمیر هم بده.

 • سلام من از ماه دوم بارداری زگیل ‌دراوردم انتهای واژنم تا مقعد بیشتر شبیه گوشت اضافه هستن خارش دارن بزرگم هستن دکترم گفته بعد زایمان ولی من خیلی استرس دارم اصلا شبیه عکسایی که میبینم نیستن احساس میکنم ریشه دارن هم سطح پوستم نیستن نمیدونم من خیلی نگرانم

  • سلام عزیزم مقاله زگیل تناسلی در بارداری رو بخون و به حرف پزشکت گوش بده. اگر لازم ببینه زگیل را برمیداره. در دوره بارداری خیلی توصیه نمیشه به برداشتن زگیلها مگر اینکه پزشک تشخیص بده رشدشون زیاد شده یا در فرایند زایمان اخلال ایجاد میکنه.

 • سلام وقتتون بخیر من دبروز متوجه شدم حدودا۷-۸تا دونه کوچیک بافاصله۱سانتی از مفعدم زدم رفتم دکتر رنان گفتن زگیله تری کلرواستیک اسید تجویز کردن و چون مجرد هیتم گفتن نمیتونیم داخل رو معاینه کنیم من چطور باید بفهمم داخل مقعد و وازن هم زگیل زده یا نه؟

  • سلام. عزیزم اگه باکره ای تنها راهی که نسبتا خوب جواب میده برای بررسی سلامت واژن، نمونه برداری از ترشحات واژن هست. برای بررسی داخل مقعد به متخصص گوارش مراجعه کن.

 • سلام ما تو خانوادمون یک نفر خانم داریم که سه چهار ماهه زگیل مقعدی دچاره که الان پیشروی زیادی داره و به سمت بالایی بدنش پیشروی میکنه خواستم بدونم که باید به چه دکتری مراجعه کنیم و افرادی که باهاش ارتباط دارند مثل مامان و باباش احتمال داره مبتلا شوندبا تشکر

  • سلام نه مامان باباش مبتلا نمیشند اما خودش حتما به پزشک زنان مجهز به دستگاه فریز یا لیزرمونالیزا برای از بین بردن زگیل ها مراجعه کنه و بهش بگو که به توصیه های مقاله رهایی از زگیل تناسلی عمل کنه.

 • سلام خانم دکتر من ۲ ماهی هست متوجه شدم زگیل مقعدی دارم چطور مبتلا شدم رو نمیدونم ولی زگیل ها ظاهر میشن بعد ۵ روز خشک میشه میفته دوباره یک هفته بعد ظاهر میشه رنگشونم صورتی روشن هستند درد و خارش و خونریزی هم داره به پزشک زنان مراجعه کردم ازمایش از واژنم گرفت جواب تست زگیل منفی بود و تیپ زگیل های مقعدم ۶ و ۱۱ بود . ایا نیاز داره به شما مراجعه کنم جهت سوزاندن ؟ دکتر زنان گفت سیستم ایمنی بدنت ضعیفه ولی با این حال داره دفاع میکنه چون ازمایش خون هم دادم چون تمام بدنم حالت کبودی و خونمردگی ایجاد میشه و دائما بدن درد دارم . گفت احتمالا دلیل ابتلا سیستم ایمنی ضعیف بدنمه الانم بچه شیر میدم واکسن هم دوز اول رو دیروز زدم الان لازمه درمان دارویی یا انجماد و فریز انجام بدم؟

  • سلام زگیل ها رو میتونی فریز یا لیزر کنی اما تا وقتی ویروس تو بدنت هست ممکنه باز هم زگیل بزنی. بهتره به توصیه های مقاله رهایی از زگیل تناسلی عمل کنید.

 • سلام ببخشید من و همسرم یک ساله ازدواج کردیم من خبر نزتشتم همسرم زیگیل مقعدی دارن تا یه مدت پیش دیدمش الان خودمم دو تا زیگیل کوچک دارم رفتیم پیش دکتر گفت پاپیلوم هستش ممکنه دهان و. واژنم هم الوده شده باشه یا همون زیگیل ها رو فریز کنم درمان میشیم

  • بله احتمال آلودگی هست. فریز کنید و در کنارش سیستم ایمنی بدن رو بالا ببرید. بعلاوه شما باید پاپ اسمیر هم بدین.

 • ممنون میشم جوابم بدید کمترازسه سال با کسی دوستم پنج ماه بعد از رابطه دوستی مبتلا به تبخال شدم چ الان حدود دوماه فهمیدم زگیل دارم اصلا امکان این هست که این ویروس ها قبل سه سال تو بدن من بودن و الان عود کردن یا حتما پارتنرم تو این سه سال علاوه بر من با کسی بوده که من تو این سه سال مبتلا باین دو بیماری شدم میخام بدونم امکانش میتونه باشه که این ویروسها چه تو بدن من یا پارتنرم مال قبل دوستیمون بوده باشع که عود کرده یا نه تو همین بازه سه ساله بخاطر ارتباط با کس دیگه من مبتلا شدم ممنون میشم جوابمو بدین

  • سلام. دوره پنهان ویروس زگیل تناسلی و تبخال تناسلی تا چهار سال براورد میشه و میتونی ویروس این دوره نهان رو داشته باشه. از اونجایی که رابطه شما سه ساله که شروع شده نمیشه قطعی نظری داد.

 • سلام زایمان طبیعی وبخیه تامقعدباعث زگیل مقعدی میشه؟ من بعدزایمانم احساس میکنم ازمقعدم چیزی بیرون زده انتهای واژنمم همیشه سوزش وخارش دارم

  • سلام به پزشک برای معاینه مراجعه کنید تا مشخص بشه علت سوزش و خارش شما چه هست اما خیر زایمان و بخیه موجب زگیل نمیشن!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *