تفاوت تبخال تناسلی با زگیل تناسلی

تفاوت-تبخال-با-زگیل-تناسلی

ویروس زگیل تناسلی و تبخال تناسلی هر دو ویروس های رایجی هستند که از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند. تبخال تناسلی و زگیل تناسلی شباهت های زیادی دارند که موجب می شود افراد نتوانند به درستی تشخیص دهند که مبتلا به کدام یکی از این دو بیماری هستند.
ویروس زگیل تناسلی و تبخال تناسلی هر دو موجب زخم هایی در ناحیه تناسلی می شوند اما هر دوی این ویروس ها ممکن است بدون هیچ علامتی در بدن وجود داشته باشند. اگرچه هر دو شباهت زیادی دارند اما ویروس زگیل تناسلی شایع تر از ویروس تبخال تناسلی است. در واقع، تقریبا تمام افراد از نظر جنسی فعال ممکن است در طول زندگیشان حداقل یکبار به ویروس زگیل تناسلی مبتلا شوند. اما برای افراد از نظر جنسی فعال، احتمال ابتلا به یکی از این دو ویروس یا هر دوی این ویروس ها وجود دارد.
در این مقاله ما به بررسی تفاوت ویروس تبخال تناسلی با زگیل تناسلی و شباهت های آنها می پردازیم. جهت دسترسی سریعتر به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

علائم تبخال تناسلی و زگیل تناسلی

در این قسمت به علائم و نشانه های ابتلا به تبخال تناسلی و زگیل تناسلی می پردازیم:

علائم ویروس زگیل تناسلی

بسیاری از افراد مبتلا به ویروس زگیل تناسلی هیچگونه علامتی ندارند. این احتمال وجود دارد که شما مبتلا به زگیل تناسلی شوید و هرگز نفهمید.

زگیل ها در ناحیه تناسلی رایج ترین علامت ویروس HPV هستند. بیش از ۱۵۰ تیپ ویروس HPV وجود دارد بنابراین علائم بستگی به تیپی دارد که فرد به آن مبتلا شده است. برای مثال، برخی از انواع ویروس HPV موجب زگیل های تناسلی می شوند. برخی تیپ های دیگر موجب افزایش ریسک ابتلا به سرطان مرتبط با ویروس زگیل تناسلی از جمله سرطان دهانه رحم می شوند.

مقاله مرتبط: آشنایی با تیپ های خطرناک و بی خطر زگیل تناسلی

اگر دچار زگیل در ناحیه تناسلی شوید، این زگیل ها معمولا در اَشکال زیر ظاهر می شوند:

 • زگیل های تکی
 • دسته ای از زگیل های بهم هم چسبیده
 • دسته ای از زگیل ها که با هم شکلی شبیه به گل کلم ایجاد کرده اند

تیپ هایی از ویروس HPV که موجب زگیل در ناحیه تناسلی می شوند، همچنین می توانند موجب زگیل در دهان و گلو هم شوند.

علائم تبخال تناسلی

دو نوع ویروس تبخال تناسلی وجود دارد: HSV-1 و HSV-2. هر کدام از این تیپ ها می توانند موجب هم تبخال دهانی و هم تبخال تناسلی شوند.

همانند HPV، تبخال تناسلی ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد. گاهی، علائم بسیار خفیف هستند که تقریبا غیر قابل تشخیص هستند. همچنین ممکن است که علائم خفیف تبخال تناسلی را با دیگر مشکلاتی مانند موارد زیر اشتباه گرفت:

هنگامی که این علائم حول ناحیه لب ها، دهان و گلو ظاهر شوند، تبخال دهانی نامیده می شوند که علائم آن به شرح زیر است:

 • علائم سرماخوردگی مانند گره های لنفاوی متورم و سردرد
 • قرمزی، ورم، درد یا خارش در محل عفونت
 • زخم های دردناک حول لب ها یا زیر بینی
 • تاول درون دهان یا اطراف آن

علائم تبخال تناسلی

هنگامی که علائم در حول ناحیه تناسلی باشند، به آن تبخال تناسلی گفته می شود. علائم تبخال تناسلی شامل موارد زیر هستند:

 • علائم شبیه به سرماخوردگی شامل تب و لرز و سردرد
 • احساس سوزش در محل عفونت
 • درد و خارش در ناحیه تناسلی
 • برامدگی های قرمز رنگ یا مشاهده تاول در ناحیه تناسلی
 • درد در ناحیه پا یا کمر
 • احساس سوزش در هنگام ادرار

هم ویروس تبخال تناسلی و هم ویروس زگیل تناسلی می توانند بدون وجود هیچگونه علامتی در بدن باقی بمانند.

مقاله مرتبط: آشنایی با تمامی علائم تبخال تناسلی و روش های جلوگیری از آن

تفاوت تبخال و زگیل تناسلی

تفاوت در علائم:

زگیل های تناسلی: دارای رایج ترین علامتها هستند. با این وجود در برخی موارد، ویروس زگیل تناسلی یا همان HPV هیچگونه علامتی ندارد.

تبخال تناسلی: نیز ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد اما معمولا نشانه های آن شامل زخم و تاول یا خارش و درد پس از ابتلا به عفونت هستند.

تفاوت در روش تشخیص:

زگیل تناسلی: آزمایش هایی برای شناسایی ویروس زگیل تناسلی وجود دارند و اغلب همراه با پاپ اسمیر انجام می شوند. همچنین با معاینه زگیل ها نیز می توان این بیماری را تشخیص داد.

تبخال تناسلی: معاینه بدنی اغلب در صورت وجود تاول ها انجام می شود. گاهی نمونه ای برای کشت ویروسی گرفته می شوند.

تفاوت در درمان:

زگیل تناسلی: گزینه های درمانی خود ویروس زگیل تناسلی را نمی توان درمان کرد اما می توان داروهایی را برای درمان زگیل تجویز کرد. همچنین زگیل هار ا می توان با فریز یا لیزر درمان کرد. دیسپلازی دهانه رحم ناشی از ویروس زگیل تناسلی را می توان توسط شیوه هایی همانند کونیزاسیون، LEEP و غیره درمان نمود.

تبخال تناسلی: خود ویروس تبخال تناسلی را نمی توان درمان کرد اما داروهای ضد ویروس می توانند علائم را درمان کنند و احتمال عود دوباره تبخال تناسلی را کاهش دهند.

تفاوت در پیشگیری از ابتلا:

زگیل تناسلی: هیچ راه قطعی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس زگیل تناسلی وجود ندارد اما می توان سعی کرد که در رابطه جنسی از کاندوم استفاده کرد و به طور مرتب آزمایش های غربالگری پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی را انجام داد. همچنین می توان واکسن گارداسیل را برای پیشگیری از ابتلا به تیپ های ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ ویروس زگیل تناسلی تزریق کرد. بعلاوه به یاد داشته باشید که اگر لیزر بیکینی را در مراکز غیربهداشتی انجام دهید امکان انتقال آن وجود دارد.

بیشتر بخوانید: آیا لیزر بیکینی باعث زگیل تناسلی می‌شود

تبخال تناسلی: رابطه جنسی با کاندوم نه تنها برای رابطه جنسی واژینال و رابطه جنسی مقعدی می تواند از ابتلا به تبخال تناسلی جلوگیری کند بلکه رابطه جنسی با کاندوم برای سکس دهانی نیز می تواند مانع ابتلا به تبخال دهانی شود.

رابطه جنسی و تبخال تناسلی

بیشتر بخوانید: جواب آزمایش کولپوسکوپی چه چیزهایی را نشان می دهد

روش های انتقال ویروس تبخال و زگیل تناسلی

ویروس زگیل تناسلی و تبخال تناسلی هر دو از طریق پوست با پوست منتقل می شوند که شامل رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی می شود. هر چیزی که در تماس با این ویروس ها باشد نیز می تواند موجب انتقال ویروس شود.

ویروس تبخال تناسلی موجب تاول می شود که قابل انتقال با روش های زیر نیز هست:

 • لیوان مشترک
 • استفاده از رژ لب مشترک
 • بوسیدن

اگر فرد مبتلا به ویروس تبخال تناسلی مبادرت به انجام رابطه جنسی دهانی بکند، ممکن است ویروس را به شریک جنسی خود منتقل کند. تبخال تناسلی حتی در صورتی که علامتی نداشته باشد باز هم قابل انتقال است. به همین دلیل است که استفاده از کاندوم در طی رابطه جنسی بسیار مهم است.

تشخیص تبخال تناسلی یا زگیل تناسلی

اگر رابطه جنسی بدون محافظت با کسی داشته اید و علائم غیر طبیعی دارید یا درباره ریسک ابتلا به زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی نگران هستید، بهتر است که به پزشک مراجعه کنید و نگرانی های خود را با وی درمیان بگذارید.

تشخیص ویروس زگیل تناسلی

اگر تیپ هایی از ویروس زگیل تناسلی را دارید که منجر به ظاهر شدن زگیل های تناسلی می شوند، پزشک شما می تواند ابتلای شما به این بیماری را بر اساس معاینه ضایعات پوستی تشخیص دهد. تیپ هایی ویروس زگیل تناسلی که می توانند دهانه رحم را تحت تاثیر قرار دهد و ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش دهند در طی پاپ اسمیر های روتین قابل شناسایی هستند. برای آشنایی کامل با این روشها پیشنهاد می کنیم مقاله تشخیص زگیل تناسلی را مطالعه بفرمایید.

ویروس زگیل تناسلی

تشخیص تبخال تناسلی

پزشک ممکن است معاینه بدنی انجام دهد یا نمونه ای را گرفته و برای کشت ویروس به آزمایشگاه برای تایید تشخیص تبخال تناسلی بفرستد. در آزمایشگاه نوع ویروس تبخال تناسلی که ممکن است HSV1 یا HSV2 باشد نیز مشخص می شود. بر اساس تیپ و محل ظهور تبخال تناسلی، بهترین گزینه درمانی توسط پزشک انتخاب می شود.

تشخیص بین زگیل تناسلی و تبخال تناسلی اولین و مهم ترین قدم در درمان بیماری است. این کار نیازمند یک جلسه معاینه دقیق و تخصصی دارد. شما می توانید ضمن مراجعه به خانم دکتر متین ذاکرین در طی یک جلسه، به طور کامل معاینه شوید. در این جلسه خانم دکتر تمامی سوالات شما را پاسخ می دهند و بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمائید.

درمان تبخال تناسلی و زگیل تناسلی

در بیشتر موارد ویروس زگیل تناسلی نیاز به هیچگونه درمانی ندارد. ویروس در بیشتر افراد پس از دو سال از بین می رود. با این وجود گزینه های درمانی برای علائم ویروس زگیل تناسلی وجود دارد.

زگیل های تناسلی ناشی از ویروس HPV به ندرت بدون درمان از بین میروند. برای همین داروهایی برای کاهش اثرات زگیل ها به کار می روند ولی درمان زگیل ها با فریز یا لیزر گزینه بهتری است. اگر تیپ پر خطر ویروس زگیل تناسلی در بدن شما پیدا شد، باید به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید و تست های غربالگری مانند پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی را بدهید تا مطمئن شوید که خطری شما را تهدید نمی کند.

بیشتر بخوانید: چگونه ویروس زگیل تناسلی را از بدن خارج کنیم

درمان تبخال تناسلی

در حال حاضر درمانی برای ویروس تبخال تناسلی وجود ندارد اما درمان هایی وجود دارند که می توانند علائم را کاهش دهند و احتمال انتقال ویروس به شریک جنسی را کاهش دهند.

داروهای ضد ویروس برای کاهش علائم و همچنین کاهش احتمال عود مجدد تبخال تناسلی توسط پزشک تجویز می شوند.

مشکلات ناشی از زگیل تناسلی و تبخال تناسلی

مشکلات ناشی از ویروس زگیل تناسلی

بدن بسیاری از افراد بدون ایجاد هیچ مشکلی می تواند با ویروس زگیل تناسلی بجنگد اما در افرادی که سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف است ممکن است دچار مشکلات ناشی از ویروس زگیل تناسلی شوند.

مهمترین مشکل ناشی از ویروس زگیل تناسلی، سرطان دهانه رحم و دیگر سرطان های حول ناحیه تناسلی است که شامل موارد زیر می شود:

 • سرطان مقعد
 • سرطان دهانه واژن
 • سرطان واژن
 • سرطان آلت تناسلی مردان
 • سرطان دهانه و گلو

ایجاد بیماری سرطان ناشی از ویروس زگیل تناسلی سال ها طول می کشد. برخی افراد تنها پس از متوجه شدن ابتلا به سرطان میفهمند که به ویروس زگیل تناسلی مبتلا بوده اند. به همین دلیل غربالگری برای سرطان های ناشی از ویروس زگیل تناسلی بسیار مهم است.

مشکلات ناشی از ویروس تبخال تناسلی

مشکلات ناشی از ویروس تبخال تناسلی شامل موارد زیر هستند:

 • ابتلا به دیگر بیماری های مقاربت جنسی که از طریق تاول های تبخال راحت تر منتقل می شوند
 • ابتلا به عفونت ادراری و دیگر مکشلات مرتبط با مثانه مانند ورم مجاری ادراری
 • مننژیت به علت ایجاد التهاب مغز و مایع نخاعی ناشی از عفونت HSV که البته نادر است
 • التهاب رکتوم به خصوص در مردان

پیشگیری از تبخال تناسلی و زگیل تناسلی

پیشگیری از ویروس زگیل تناسلی

واکسن گارداسیل اکنون قابل دسترس مردان و زنان است که به میزان قابل توجهی ریسک ابتلا به تیپ های خطرناک ویروس زگیل تناسلی یعنی تیپ های ۱۶ و ۱۸ را کاهش می دهد.

غربالگری مرتب دهانه رحم یعنی انچام پاپ اسمیر و کولپوسکوپی برای تمام زنان بین ۲۱ تا ۶۵ سال توصیه می شود.

واکسن گارداسیل

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی، تبخال تناسلی و دیگر بیماری های مقاربت جنسی

روش اصلی برای اجتناب از ابتلا به تمام بیماری مقاربت جنسی شامل زگیل تناسلی و تبخال تناسلی، انجام رابطه جنسی با استفاده از کاندوم است. اگرچه استفاده از کاندوم در هر رابطه جنسی مهم است اما کاندوم ها نمی توانند به طور کامل مانع انتقال ویروس تبخال تناسلی یا زگیل تناسلی شوند. اگر مبتلا به یکی از این ویروس ها هستید، بهتر است موضوع را با شریک جنسی خود درمیان بگذارید و همچنین از پزشک بپرسید چه زمانی برای برقراری دوباره رابطه جنسی ایمن است.

نکته نهایی درباره تبخال تناسلی و زگیل تناسلی

ویروس زگیل تناسلی و تبخال تناسلی هر دو شباهت هایی دارند که شامل علائم مشترک و زخم و تاول در هر دو بیماری می شود و همچنین هر دو ممکن هیچ علامتی نداشته باشند.

در حالی که هیچ درمانی برای ویروس تبخال تناسلی و زگیل تناسلی وجود ندارد، ویروس زگیل تناسلی ممکن است از بدن خارج شود اما ویروس تبخال تناسلی ممکن است تا سال های سال در بدن باقی بماند.

چنانچه شما هم در تهران حضور دارید و از عفونتها و ترشحات ناشی از زخمهای رحم و واژن خود نگران هستید می توانید جهت استفاده از خدمات کولپوسکوپی به مطب دکتر ذاکرین مراجعه بفرمایید. شماره تماس جهت دریافت هر گونه راهنمایی ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ می‌باشد.

اگر در مورد این مقاله سوال یا ابهامی دارید در بخش کامنتهای زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید.

۴.۷/۵ - (۴۵ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۴۰ دیدگاه ها
 • خانم دکتر من ی زگیل تناسلی داشتم ولی ازمایش تایپینگم منفی بود فریز کردم پونزده روزه ولی هنوز هست و اینکه دودوره واکسنشو زدم چیکار باید کنم دوباره فریز کنم؟

 • سلام خانم دکتر من مجردم و تا بحال رابطه جنسی نداشتم چند وقتیه ناحیه تناسلیم خارش داره و گهگاهی هم برآمدگی های قرمز رنگی روی لابیای ماژورم میزنم که وقتی لمس میشن دردناکن ممکنه تبخال تناسلی گرفته باشم

 • من مراجعه كردم منتها شما تبخال تناسلي تشخيص نداديد و گفتيد زگيل هست كه نبود و ازامايش هم انجام شد و منفى بود سؤال اين هست كه براى بچه دار شدن تبخال تناسلي ميتونه خطر ناك باشه بهترين دارو چى هست ؟

  • سلام اینکه آزمایش تایپینگ منفی بوده دلیل نمیشه که زگیل تناسلی نبوده و تبخال هست. دلیل منفی بودن آزمایش تایپینگ به معنی این حرف است که هنوز ویروس زگیل تناسلی به دهانه رحم نرسیده چون نمونه از دهانه رحم گرفته میشه. درباره بارداری و تبخال تناسلی هم به زودی مطلب میذارم اما امکان انتقال به نوزاد بله هست اما کمه.

 • با عرض سلام و خسته نباشید خدمت خانوم دکتر محترم اول باید تشکر کنم بابت تمام زحمات شما برای افزایش اطلاعات ما . واقعا پیج عالیه و بنده در مشهد زندگی میکنم اما ب همه شمارو معرفی مردم واقعا راسی هستم از مطالب ….. اما خانوم دکتر بنده حدود دو ماه پیش اطراف ناحیه تناسلیم دونه هایی شبیه به جوش زد ک خیلی هم میخارید و میسوخت تا روی ران هم زده بود و هیچ گونه علایمی نداشتم ب جز سوزش شدید ادرار . همسرم هم دو سه تا دونه زده بود روی آلت …. ما ب متخصص مراجعه کردیم اما در قسمت تشخیص بیماریمون فقط نوشته بود زگیل یا تبخال تناسلی و مشخص نشده بود کدومه . ب ما داروی آلوویر داد ک ما مصرف کردیم و بعد یک هفته تمام دونه ها خشک شد و از بین رفت سوزش ادرار هم خوب شد و الان هر از گاهی یدونه دونه همون اطراف میزنه و من روش پماد میزنمو باز خوب میشه . الان این همون زگیله ینی hpv یا تبخاله ؟؟؟؟ ممنون میشم کمکم کنید تا این دغدغه از بین بره

  • سلام چون من شما را معاینه نکردم نمیتونم نظر بدم اما تبخال اگر باشه که مشکلی نیست فقط بهتره شش ماه یکبار پاپ اسمیر بدین چون ممکنه زگیل بوده باشه.

 • سلام خانم دکترمن هر۶ماه پاپ اسمیرانجام میدم ولی بازم زیرشکمم دردمیکنه سمت چپم واژن م بوی بدمیده سونوگرافی هم انجام دادم میگه سالمی نمیدونم ازچیه میگه فقط عفونت داری .امکان داره زگیل یاتبخال گرفته باشم یادهانه رحمم مشکلی داره امکان داره کیست داشته باشم پریودیم عقب جلومیفته.

 • سلام خسته نباشيد،ميخواستم بدونم تبخال تناسلي حتي اگر در زمان عود هم نباشه باز قابل انتقاله اگر از كاندوم استفاده نشه؟

  • سلام. خیر. در صورتی که دچار علائم تبخال تناسلی هستید هیچگونه رابطه جنسی (رابطه جنسی واژینال، رابطه جنسی مقعدی یا رابطه جنسی دهانی) نداشته باشید و تا یک هفته بعد از خوب شدن علائم صبر کنید.

 • من نزدیک به یکساله که بالای معقدم یا به قول معروف روی دنبالچه م زخم میشه که خارش داره بعد از یک هفته خوب میشه دوباره حدود یک ماه بعد دوباره رخم میشه نمیدونم این زگیل تناسلیه یا تنخال پماد اسیکلوویر میزنم خجالت میکشم برم به دکتر نشون بدم در ضمن خیلیم میترسم میشه خواهش کنم برام توضیح بدید تبخاله یا زگیل سوال بعدیم اینکه که شما مینویسید تیپهای مثلا ۱۶ یا ۱۸ میخوام بدونم ازکجا بفهمیم تیپ ۱۶ یا ۱۷ چی هست

  • سلام عزیزم حتما به پزشک مراجعه کن و خجالت نکش چون بدون معاینه اصلا نمیشه گفت که چی هست! با آزمایش تاپینگ اچ پی وی بر روی نمونه پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی از دهانه رحم میشه تشخیص داد تیپ ویروس چی هست.

 • سلام خانم دکترمن حدود یکساله که بالای معقدی نمیدونم تبخال یا زگیل تناسلیه بوجود میاد که خارش و درد هم داره حدود بک هفته این حالت هستم بعد محو میشه و باز یک ماه بعد زخم میشه همراه با خارش شدید مدتی والاسیکلویر خوردم بهتر شد ولی باز شروع شده میخواستم بپرسم این مشکل من تبخاله یا زگیل تناسلی حالا این دارویی که میخورم خوب هست یا نه ممنونم

  • سلام عزیزم برای تشخیص و دریافت دارو باید حتما مراجعه کنی. بدون معاینه نه میشه تشخیص داد و نه میشه دارو تجویز کرد.

 • سلام من همیشه خارش واژن دارم پاپ اسمیر هم انجام دادم همیشه خوب بوده وقتی هم میرم واسه معاینه میگن یه کمی عفونت داری زیاد نیست ولی همیشه خارش رو دارم دلیلیش چی میتونه باشه ؟

 • خانم دکتر تقریبا یکی دوماهه ناحیه تناسلیم رو کشاله پام حالت برامدگی جوش مانند شده ک ترکوندمش چرک پاچید بیرون بد هی خون میومد.هنوز خوب نشده و بعضی اوقات میبینم لباس زیرم و کثیف کرده حالت خون ابه اومده.ممکنه تبخال باشه؟۲۶سالمه متاهلم هستم

 • سلام خانم دکترمن خارش دورواژن دارم ازمایشم دادم هیچی نشان نبوده اماعلت این خارش معلوم نیست گاهی خوبه گاهی شدت داره همچنین معقدم تریامیسونل دادن دکترمیزنم خوبه میگم دایم نیست گاه گاهی هست

 • سلام خانم دکتر من با آقایی مقاربت داشتم و‌ایشون مبتلا به زگیل تناسلی بوده و بعد از مقاربت من بلافاصله به حمام رفتم و با دوش واژینال و بتادین خودمو حسابی شدم به نظرتون من مبتلا میشم ممنون میشم جواب بدی

 • سلام وقت بخير من دچار سرماخوردگي شديد شده بودم و بعد يك هفته لبهام و ناحيه تناسليم تبخال زده اما من هيچ گونه رابطه جنسي نداشتم پس ميتونه از چي منتقل بشه؟ من هم الرژي دارم هم تبخال رو به صورت ژنتيك خيلي ممنون ميشم كمكم كنيد

 • سلام من زگیل تناسلی دهانه رحم دارم از نوع کم خطر وخوش خیم دکترم عمل کونزاسیون تعیدکردن میخواستم بدونم با این عمل خوب میشم یا نه ممنون

 • زگیل من خوش خیم هس دکترم عمل کونزاسیون دادن بعد این عمل اگه واکسن بزنم دیگه خوب میشم ممنون خانم دکتر راهنمایم کنین

  • سلام بستگی به تیپ ویروسی داره که بهش مبتلا هستید چون اگه به تیپ هایی مبتلا هستین که واکسن پوشش میده واکسن براتون فایده ای نداره.

 • سلام من باکره هستم و پارتنرم یدونه زگیل روی بیضه داشته که ۲ ماه هست که با لیزر سوزونده الان آیا اگر رابطه سطحی داشته باشم با ایشون امکان مبتلا شدن به زگیل را دارم؟ ممنون

  • سلام این دو بیماری کاملا با هم متفاوت هستند. مسلما همزمان میشه دو بیماری مقاربتی رو با هم مبتلا شد اما این دلیل نمیشه که این بیماریها به هم ربط داشته باشند یا به هم تبدیل شن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *