زگیل تناسلی در بارداری

زگیل-تناسلی-در-بارداری

زگیل تناسلی نوعی بیماری مقاربت جنسی است که در صورت عدم درمان می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود. اما در این مقاله می خواهیم در این مورد صحبت کنیم که آیا زگیل تناسلی در دوران بارداری تاثیری دارد، آیا زگیل تناسلی برای جنین خطرناک است و آیا بارداری با وجود زگیل تناسلی امکان پذیر است یا خیر. همچنین به مباحث HPV و زایمان طبیعی، زگیل تناسلی و سزارین و درمان زگیل در دوران بارداری می پردازیم. جهت دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

HPV یا ویروس زگیل تناسلی چیست؟

ویروس پاپیلوم انسانی رایج ترین عفونتی است که از طریق تماس پوست با پوست ناحیه تناسلی فرد آلوده منتقل می شود. ویروس HPV بیش از ۱۵۰ تیپ متفاوت دارد که حدود ۴۰ تای آنها با عنوان ویروس زگیل تناسلی شناخته می شوند و میتوانند منجر به زگیل تناسلی و سرطان های زیر شوند:

 • سرطان دهانه رحم
 • سرطان واژن
 • سرطان دهانه واژن
 • سرطان آلت تناسلی مردان
 • سرطان مقعد

ویروس زگیل تناسلی معمولا منجر به مشکلات خاصی در طی بارداری نمی شود. اما با این حال، بهتر است درباره مشکلات نادری که ممکن است در صورت بارداری و ابتلا به ویروس زگیل تناسلی رخ دهد، بدانید.

انواع زگیل تناسلی

ویروس زگیل تناسلی و باروری

ویروس زگیل تناسلی یا HPV تاثیر زیادی بر روی باروری ندارد و بارداری با وجود زگیل تناسلی امکان پذیر است.

با این وجود، درمان های زیر برای سلول های پیش سرطانی در دهانه رحم می توانند منجر به مشکلاتی برای باروری شوند:

 • فریز دهانه رحم
 • LEEP
 • بیوپسی مخروطی
 • کونیزاسیون

زخم یا دیسپلازی دهانه رحم معمولا ناشی از ویروس زگیل تناسلی است. این روش های درمانی زخم دهانه رحم به دلیل باریک کردن دهانه رحم و تغییر مخاط دهانه رحم می توانند سرعت اسپرم را کاهش داده و رسیدن اسپرم به تخمک و بارور کردن آن را دشوار تر کنند. همچنین ممکن است موجب زایمان زودرس یا کاهش وزن جنین در بارداری شوند.

با این حال احتمال ناباروری در اثر این روش های درمانی کمتر از ۵ درصد است.

مقاله مرتبط: درمان قطعی زگیل تناسلی

چنانچه شما هم از زگیل تناسلی رنج می برید می توانید جهت دریافت خدمات تخصصی درمانی و کنترل این بیماری به خانم دکتر متین ذاکرین جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. شما می توانید در صورت نیاز برای دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

تشخیص زگیل تناسلی در بارداری

زنان باردار معمولا از نظر ابتلا به ویروس زگیل تناسلی مورد آزمایش و معاینه قرار نمی گیرند اما تشخیص ابتلا به زگیل تناسلی در طی بارداری معمولا از طریق مشاهده زگیل در نواحی تناسلی یا در طی انجام پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی روتین مشخص می شود. مشاهده سلول های پیش بدخیم در پاپ اسمیر مشخص کننده احتمال ابتلای شما به ویروس زگیل تناسلی است. می توانید در کنار این آزمایشات، آزمایش HPV DNA typing هم بدهید تا وجود ویروس زگیل تناسلی در بدن شما و تیپ آن مشخص شود. پیشنهاد می کنیم حتما مقاله انواع تیپهای زگیل تناسلی را از اینجا بخوانید.

آزمایش زگیل تناسلی و بارداری

انجام روتین آزمایشات پاپ اسمیر و کولپوسکوپی برای شناسایی زگیل تناسلی منعی در طی بارداری ندارند. می توانید این دو آزمایش را بدون هیچ نگرانی در طی بارداری خود انجام دهید.

بیشتر بدانید: آیا انجام کولپوسکوپی در زمان بارداری مجاز است

تاثیر زگیل تناسلی بر جنین

زنان مبتلا به زگیل تناسلی ممکن است نگران تاثیر گذاری زگیل بر جنین باشند اما در اکثر موارد ابتلا به ویروس زگیل تناسلی اثر زیادی در دوران بارداری و جنین ندارد. همچنین مراقبت های بارداری در صورت ابتلا به ویروس زگیل تناسلی تغییری نخواهند کرد.

زگیل تناسلی و طی کردن دوران بارداری

اکثر زنان باردار دچار زگیل تناسلی یا دارای سابقه ابتلا به زگیل تناسلی، مشکلی ناشی از ویروس زگیل تناسلی در طی بارداری و زایمان خود نخواهند داشت. با این وجود، تعداد زگیل های تناسلی در طی بارداری ممکن است به علت تغییرات سیستم ایمنی بدن، افزایش یابد یا اندازه شان بزرگ شوند. معمولا درمان زگیل های تناسلی تا پس از زایمان به تاخیر انداخته می شود اما در ادامه به برخی از درمان های ممکن در طی بارداری می پردازیم.

زگیل تناسلی در دوران بارداری

درمان زگیل تناسلی در دوران بارداری

معمولا درمانی برای زگیل های تناسلی در طی دوران بارداری تجویز نمی شود و ویروس زگیل تناسلی خطری برای جنین ندارد و همچنین هیچ دارویی برای درمان ویروس زگیل تناسلی وجود ندارد.

زگیل ها به درمان احتیاج ندارند مگراینکه بزرگ باشند یا موجب ناراحتی شوند. در این هنگام، ممکن است پزشک از روش های زیر برای درمان زگیل های تناسلی در بارداری استفاده کند:

 • فریز زگیل های تناسلی یا کرایوتراپی
 • درمان با لیزر
 • جراحی

درمان های زیر در صورت ابتلا به زگیل تناسلی در طی بارداری و شیر دهی توصیه نمی شوند:

 • پودوفیلین
 • پودوفیلوتوکسین
 • فلوروراسیل
 • آلدرا
 • تزریق اینترفرون

بیشتر بخوانید: آیا زگیل مقعدی خطرناک است

در صورتیکه احیانا دچار علائم زگیل مقعدی یا زگیل تناسلی شده اید، می توانید با مراجعه به خانم دکتر ذاکرین (متخصص و جراح زنان) جهت تایید یا رد ابتلا به این بیماری اقدام کنید. تشخیص زگیل مقعدی و زگیل تناسلی نیازمند دقت و حساسیت بالایی است. جهت دریافت نوبت و وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

درمان زخم دهانه رحم در طی بارداری

درمان زخم یا دیسپلازی دهانه رحم در زنان باردار، معمولا تا بعد از زایمان به تعویق انداخته می شود زیرا درمان دیسپلازی دهانه رحم نیازمند برداشتن بخش زیادی از دهانه رحم است که ممکن است منجر به آسیب به جنین شود.

زگیل تناسلی و زایمان طبیعی

ریسک سرایت زگیل تناسلی در طی زایمان طبیعی بسیار کم است. حتی اگر نوزادان تازه متولد به ویروس زگیل تناسلی مبتلا شوند، بدن آنها قادر به دفع ویروس زگیل تناسلی است.

در اکثر موارد نوزاد تازه به دنیا آمده معمولا مشکلات مرتبط با ویروس زگیل تناسلی ندارد. در موارد نادری، نوزاد تازه متولد شده ممکن است دچار زگیل هایی در ناحیه گلو شود که به این بیماری پاپیلوماتوز راجعه تنفسی گفته می شود و نیازمند جراحی های متعدد برای ممانعت از مسدود شدن مسیر تنفسی نوزاد است. البته بروز زگیل ها درناحیه حنجره و گلو لزوما در بدو تولد به وجود نمیاد و احتمال بروز این زگیل ها تا پنج سال بعد از تولد ممکن هست.

زگیل تناسلی و سزارین

گاهی اوقات برای ممانعت از ابتلای نوزاد به ویروس زگیل تناسلی، زایمان سزارین توصیه می شود. همچنین وجود زگیل های بزرگ خطرات زایمان طبیعی را افزایش میده و انجام اپیزیوتومی (برش در ناحیه بین واژن تا مقعد برای کمک به زایمان) را برای پزشک مشکل میکند و گاهی حتی دهانه واژن توسط زگیل ها مسدود می شود که در این صورت هیچ راهی به غیر از انجام سزارین برای به دنیا آوردن کودک وجود ندارد.

واکسن گارداسیل و بارداری

بهترین راه برای عدم ابتلا به ویروس زگیل تناسلی انتخاب فرد مطمئنی به عنوان شریک جنسی و تزریق واکسن گارداسیل است. واکسن گارداسیل برای افراد ۹ تا ۳۰ سال توصیه می شود و در سه نوبت تزریق می شود.

تزریق واکسن گارداسیل در بارداری توصیه نمی شود. اگر پیش از بارداری، واکسن گارداسیل را تزریق نکرده اید یا شروع به تزریق واکسن گارداسیل کرده اید اما هر سه نوبت تزریق تمام نشده است. بهتر است برای تزریق نوبت های بعدی یا شروع تزریق واکسن گارداسیل تا بعد از زایمان صبر کنید.

واکسن گارداسیل

مقاله ویژه سایت: چگونه از زگیل تناسلی رهایی یابیم

غربالگری سرطان دهانه رحم، اولین و مهم ترین قدم در پیشگیری از ابتلا به این بیماری است. شما می توانید ضمن مراجعه به خانم دکتر متین ذاکرین در طی یک جلسه، به طور کامل معاینه شوید و در صورت لزوم آزمایشات پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی برای شما تجویز می شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمائید.

سوالات رایج درباره زگیل تناسلی و بارداری

من تازه دوره تزریق واکسن گارداسیل را به پایان رسانده ام، چه زمانی می توانم باردار شوم؟

به دلیل این که واکسن حاوی ویروس HPV نیست، زمان خاصی برای صبر کردن پیش از اقدام به بارداری پس از تزریق واکسن گارداسیل وجود ندارد.

من نمی دانستم باردار هستم و واکسن گارداسیل را تزریق کردم، آیا این واکسن می تواند برای جنین مضر باشد؟

از آنجایی که واکسن گارداسیل حاوی ویروس ضعیف شده یا کشته شده نیست، ریسک کمی در طی بارداری خواهد داشت. همچنین تاکنون هیچ عوارضی در رابطه با نقص در هنگام تولد و مشکلات بارداری ناشی از واکسن گارداسیل یافت نشده است.

پدر فرزندم نزدیک بارداری من، این واکسن را تزریق کرد، آیا این واکسن ممکن است بر روی جنین اثری بگذارد؟

خیر. هیچ شواهدی دال بر تاثیر گذاری واکسن گارداسیل بر روی اسپرم مردان وجود ندارد.

اگر شما هم در مورد زگیل تناسلی در دوران بارداری سوالی دارید که جواب آن را در این مقاله پیدا نکرده اید، می توانید در پایین همین مقاله در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید.

۴.۸/۵ - (۴۳ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۵۶ دیدگاه ها
 • سلام خانم دکتر من ۲۳ سالمه دو سال پیش با دوس پسرم رابطه داشتم. من اصلا نمیدونم که اون اقا مبتلا به زگیل تناسلی بودن یا نه. الان با توجه به برنامه ماه عسل من استرس وحشتناکی گرفتم من چون دخترم از کجا باید مطمئن شم که مبتلا نشدم به زگیل تناسلی؟ ممکنه بعد از دو سال من مبتلا شده باشم اما هیچ علائمی نداشته باشم؟ بخدا که من با ارامبخش دارم زندگی میکنم انقد استرس دادم لطفا راهنماییم کنید

  • سلام عزیزم. حتی اگه مبتلا شده باشی ممکن ویروس از بدنت خارج شده باشه. توصیه میکنم مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو بخونی و به توصیه هاش عمل کنی.

 • سلام خانم دکتر مطالبتان عالی هستن ممنون از وقتی که میزارین فقط يه سوال داشتم من سال پیش يهویی تو ناحیه مقعدم زیگیلهای ریزی در اومدن که فریز شدن و از بین رفتن بعد فریز کردن از جای زخمها نمونه برداشتن تا نوع زیگیلها مشخص بشه ولی جواب آزمایش منفی بود یعنی هیچ نتیجه ای از زیگیلهای یافت نشده بود الان امکان داره ناحیه تناسلی و دهانه رحم من هم دچار شده باشه

  • سلام عزیزم. انجام سالیانه پاپ اسمیر به همه افراد توصیه میشه. پس هر سال پاپ اسمیر بده و مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو بخون و به توصیه هاش عمل کن.

 • ببخشيد اگ كسي با وجود داشتن زگيل تناسلي هر سه دوز واكسن گارداسيل رو تزريق كنه ايا باعث نازايي نميشه ؟و يا اينكه ريسك ابتلا به سرطان رو افزايش نميده؟؟؟

 • خسته نباشيد خانوم دكتر من و همسرم ٦ سال كه ازدواج كرديم ايشون يه زگيل در الت تناسليش داشت كه با ژيلت بهش اسيب زد كه باعث تكثيرش شد الان حدود ٥،٦ تاشده من الان باردارم و هفت ماهمه پاپ اسمير ، ازمايش hiv و هپاتيت قبل از بارداري رو انجام دادم كه هيچ مشكلي نداشتم و بعد از برنامه ماه عسل هم پيش دكتر پوست رفتم كه بعد از معاينه گفتن هيچ علايم ظاهري زيگيل تناسلي ندارم سوالم از شما اينه كه الان لازم هست ازمايش hpv رو انجام بدم ،بسيار نگرانم به نظر شما الان چه كارهايي بايد انجام بدم ، بسيار سپاسگزارم

  • سلام عزیزم. نگرانی به خودت راه نده. چون هیچ علائم ظاهری نداری ممکن در بدنت هم ویروس نباشه اما انجام آزمایش HPV typing برای جنین ضرری نداره و میتونی انجام بدی.

 • با سلام من در بارداری قبلی دچار زگیل تناسلی شدم ولی خیلی بزرگ نبودو بعد از زایمان هیچ علایمی از زگیل نداشتم رفع شد الان دوباره تصمیم به بارداری دارم سوالم اینه ایا دوباره ممکنه دونه ها بزنه و بیرون دردسرساز بشند اگه خطرناک باشه اصلا باردار نشم؟ایا بارداری صلاح هست یان؟واینکه لازمه تست بدیم برای مشخص شدن تیپ نوع زگیل یا خیر

  • سلام. بهتره تمام خانم ها هر سال یکبار پاپ اسمیر یا هر سه سال یکبار کولپوسکوپی برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم انجام بدن. اگه ویروس هنوز در بدن باشه ممکنه در زمان بارداری دوباره زگیل ها عود کنند.

  • سلام. بهتره اول پاپ اسمیر و تایپینگ اچ پی پی بدین تا مشخص بشه خودتون به چه تیپ هایی ممکنه مبتلا شده باشین چون ممکن تیپ هایی که واکسن پوشش میده را قبلا گرفته باشید.

 • سلام خانم دکتر.من ازمایش دادم ویروس اچ پی وی ۱۶ دارم و کولپوسکپی انجام دادم گفت خداروشکر نرماله.یک قرص imonace داد و هفته ای دو مرتبه بعد نزدیکی هم قرص واژینال گفت استفاده کن.۳تا سوال داشتم از خدمتتون. ۱.میخواستم بپرسم تا کی اینا رو استفاده کنم تا ویروس از بدنم کامل خارج شه؟ ۲.و اینکه یکماهه دارم از این دارو رو استفاده میکنم میتونم باردار شم داروها اثر بدی روی بچه نمیزاره؟ ۳.خانم دکتر بنظر شما با یکماه استفاده از قرص ویروس خارج شده میتونم باردارشم یا صبرکنم ویروس کاملا دفع بشه ؟

  • سلام عزیزم. چون جواب کولپوسکوپی نرماله مشکلی برای بارداری نداره.داروها قبل بارداری قطع شه.اینکه ویروس چه زمانی خارج بشه بسته به ایمنی بدنتون داره

 • با سلام من حدود ٦ماه پيش زگيل تناسلي گرفتم و بعد از يك ماه خوب شد خالا هر دوماه يكبار عود ميكنه و به صورت خفيف خودشو نشون ميده ممنون ميشم راهنماييم كنيد و اينكه شما واكسن گارداسيل رو دارين من بيام و بزنم ؟؟

  • سلام تا وقتی ویروس در بدنت هست ممکنه باز هم زگیل بزنی. مقاله رهایی از زگیل تناسلی برای بیرون شدن ویروس از بدنت بخون. برای واکسن گارداسیل هم با مطب تماس بگیر.

 • من یک سال پیش زگیل نوع۶در اوردم و با فریز اول از بین رفتن و بعدش شروع کردم به زدن واکسن الان شوهرم زگیل در اورده و فریز کردم اما من در نیاوردم ممکنه که دیگه در نیارم؟؟

  • سلام. بله ممکن هست ویروس از بدن خارج شده باشه. مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو بخونید و به توصیه هاش عمل کنید.

 • سلام خانوم دکتر من پنج ساله که hpv نوع ۶دارم و یک ماهه که زایمان کردم طی دوران بارداری روی هاله سینه ام یه ضایعات خیلی ریزی بود که بعد زایمان برطرف شد نمیدونم میتونه مرتبط بوده باشه با hpv ؟ حالا نگرانم که گلو و حنجره نوزادم رو درگیر کنه خیلی استرس دارم چه جوری باید بفهمم که ویروس وارد بدنش شده یا نه؟yaf

  • سلام. بدن نوزادان اکثرا میتونه ویروس HPV را دفع کنه. اما اگر نوزاد دچار مشکلات تنفسی شد حتما به پزشک مراجعه کنید اما کلا جای نگرانی نیست چون این اتفاق نادر هست.

 • سلام خانم دکتر من یک زگیل در لوپ واژنم داشتم ک پاپ اسمیر و اچ پی وی تایپینگ دادم منفی بود بهم دارو دادم زدم ولی ازبین نرفت فقط کوچیک شده ایامن مطمین باشم اچ پی وی تو خونم نیست؟و اینکه حتما فریز کنم؟و کی میتونم رابطه داشته باشم؟

  • سلام داروها نسبت به فریز کمتر موثر واقع میشن. بهتره به طور مرتب پاپ اسمیر بدین. وجود اچ پی وی در دهانه رحم خطرناکه نه جای دیگه. هر وقت زگیلتون خوب شد با کاندوم رابطه داشته باشین.

 • سلام روزتون بخیر -ببخشید من ازمایش پاپ اسمیر دادم جوابش lsilبود -ایا خطرناک هست -من ۳۲ سالمه می تونم از واکسن استفاده کنم -راه درمانش چی هست-ممنونم

  • سلام عزیزم. مقاله دیسپلازی دهانه رحم رو مطالعه کن. اما به طور کلی ضایعه با درچه پایین و احتمالا خودش خوب میشه. فقط هر شش ماه پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی حتما بده.

 • Slm vaqt bkheyr .man qablan b in viroos mobtala boodam vali zigil nadashtam faqat viroos bood v badaz dovomin test hpv manfi shod hala mikham bdoonam teste maqad ham joda bayad bdam??? zigil atrafe maqad nemibinam vali momkene viroos bashe v in k nemoneye maqad o kheyli jaha porsidam nemigiran vali tarashohate khelt mamand daram mamanoonam age rahnamei konid

  • سلام نه لازم نیست. مشکلات ناشی از زگیل مقعدی خیلی نادر هست. اگر سوزشی یا خارشی در اطراف مقعد داشتی مراجعه کن اما پاپ اسمیر را سالی یکبار تکرار کن.

 • سلام وقت شما بخیر.ممنون از سایت خوبتون.من به این ویروس مبتلا شدم ولی سال بعدش که پاپسمیر دادم جواب ازمایش اچ پی وی منفی شده بود.حالا از کجا باید بدونم که ویروس از بدنم خارج شده یا نه؟

 • سلام من در دوران عقد با همسرم رابطه داشتم بعد از چند ماه متوجه شدم ايشون زايده هايي روى الت تناسليشون دارن و بعد از مدتى من هم اطراف واژن و مقعد دونه هاى ريزى دراوردم ك خارش و سوزش دارن وقتى ميخوان ايجاد بشن ميخواستم بدونم اينا زگيل هستن؟براى تشخيص و درمان چ بايد كنيم ؟به دكتر زنان مراجعه كردم گفتن س ماه بعد ازدواج ازمايش پاپ اسمير بده .ايا داشتن رابطه خطرناك نيست؟

  • سلام. نه رابطه داشتن خطرناک نیست چون دیگه شما احتمالا به زگیل تناسلی مبتلا شدین. مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو در این سایت بخونید و به توصیه هاش عمل کنید. پاپ اسمیر هم حتما بدید.

 • سلام.شوهر من زگیل داره ۲بار فریز کردن ولی مجدد درمیاد من خودم پاپ اسمیر و اچ پی وی دادم منفی بود . ما قصد داریم بچه دار شیم سوالم اینه که حالا که ازمایشم منفی بود میشه واکسن بزنم بعد اقدام به بارداری کنم؟ واگه واکسن نمیشه بزنم اگه اقدام کنیم ممکنه منم مبتلا بشم باید چیکار کنیم برای بارداری؟

  • سلام اگر میخوای واکسن بزنی بذار هر سه نوبت واکسن را که زدی بعد باردار شو. واکسن فقط ۴ تیپ رو پوشش میده و ممکن همسرتون به تیپ های دیگه هم آلوده باشه، بهترین روش انجام پاپ اسمیر و کولپوسکوپی به طور مرتب هست. به توصیه های مقاله رهایی از زگیل تناسلی هم عمل کن.

 • سلام خانم دکتر ، خسته نباشی ببخشید من زیگیل تناسلی دارم ولی همسرم تست پاپ اسمیر داده و زیگیل نداره ، الان میخوایم بچه دار بشیم ، از نظر شما مشکلی برای بارداری ما وجود داره و احتمال اینکه بچه ما از طریق اسپرم من زگیل بگیره هست یا نه ؟ بهترین روش برای بارداری ما کدومه؟ با تشکر

 • سلام خسته نباشید بابت وقتی که میزارید برای پاسخگویی ممنونم من چندسال پیش مبتلا به زگیل مقعدی بودم با اسید سالیسیلیک برطرف شدن حالا باردار شدم و یه زگیل حدود پنج سانت دور از مقعد رشد کرده با پماد آسیلوور که دکتر داده برطرف نشده باید چیکار کنم بااین زگیل که ازبین بره تازه بزرگترم شده ممنون میشم جواب بدین

 • باسلام روی دستم وپام چن تازگیل داشت که الان تعدادشون بیشترشده حتی به قسمت های کشاله ران هم سرایت کرده وبرای بارداری اقدام کردم درصورت باردارشدن اگرعمل فریزانجام بدم خطری نداره؟باتشکر

 • سلام من عروسم ۱۹ساله زگیل تناسلی داره وبارداره زگیل با آزمایش پاپ اسمیر از نوی ۱۱و۱۸است باید چکار کنم

  • سلام. بسته به نظر پزشکشون داره. باید تحت مراقبت باشند و حتی الامکان جلوی رشد بیماری گرفته شه. ضمن اینکه انتخاب نوع زایمان به نظر متخصصی بستگی داره که بهشون مراجعه می کنند. اگر برای نوزاد خطری وجود داشته باشه سزارین میشن. در کل نگرانی برای فرزند وجود نداره. بیشتر چون زگیلها بخاطر تغییرات هورمونی در این دوره زیاد میشن خود خانم اذیت میشه.

 • سلام خانوم دکتر.من ۳سال پیش نامزد کردم رابطه سطحی داشتیم وباکره هستم.اون اعتیاد داشت وازنظراخلاقی مشکل داشت بعداز۵.۶ماه ازعقدم چندتادونه زگیل زده بودم کهیکمی تعدادش بیشترشد نمیدونستم چیه.الان نزدیک ۱ساله ونیم که جدا شدم وتازه ۴ماهه فهمیدم زگیل تناسلی دارم.زندگیم براتیره وتارشده.ب متخصص مراجعه کردم ۱سری محلول دستساز داروخونه رواستفاده کردم سری دوم بهم پمادتریامیسولون ان ان وکلومازول داده که بامصرفشون تقریبامیشه گفت دو۳تا از زگیلا بیشترنمونده وخداروشکر خیلی کوچیک شدن.الان فردی توزندگیم هست که خیلی بهم علاقه داریم من ازگفتن این موضوع میترسم که ازدستش بدم یاخدایی نکرده مشکلی براش پیش بیادازطرفی نگرانم اگه نگم بعدا دراینده معلوم بشه واونموقع واقعا بدتره.واکسن گارداسیل هم نوبت اول ودومشو تزریق کردم نوبت سومش هنوز نرسیده..بعضی موقعها ترشحات پنیری شکل دارم.آزمایش هیپاتیت .ایدز وعفونت هم دادم سالم بودم ومنفی بود جوابش…میشه راهنماییم کنین

  • سلام. عزیزم برای درمانهای سریع تر و نتیاج بهتر که دیگه زگیلهاتون برگشت نداشته باشه می تونید کرایوتراپی یا لیزر رو امتحان کنید. برای اینکه عود نکنه، میتونین نکات مقاله پاکسازی ویروس زگیل تناسلی رو اجرا کنید که خیلی مفیدن.

 • سلا خانم دکتر من قبل از دوران بارداری هیچ علاعمی از زگیل نداشتم و هیچ رابطه ای با شخص دیگری نداشتم تنها با همسرم رابطه داشتم الان بعد از اینکه حامله شدم در معقدم چند تا زیگیل دیده میشه آیا در دوران حاملگی زن به زگیل معقدی مبتلا میشود؟؟

  • سلام همینطوری که نه! احتمالا ویروس از قبل رد بدنتون بوده و در بارداری به دلیل افزایش هورمون ها الان فعال شده.

 • سلام. خسته نباشید
  ببخشید من پانزده سال پیش موقع زایمان متوجه زگیل تناسلی شدم. که سزارین شدم و بعد از زایمان خودش بدون دارو و درمان محو شدن ورفتن
  وات به حال متوجه چیزی نشدم آیا امکان داره که من هنوز هم داشته باشم ولی خودم متوجه نباشم
  لطفا راهنمایی بفرمایید

 • سلام. خسته نباشید
  ببخشید من پانزده سال پیش موقع زایمان متوجه زگیل تناسلی شدم. که سزارین شدم و بعد از زایمان خودش بدون دارو و درمان محو شدن ورفتن
  وات به حال متوجه چیزی نشدم آیا امکان داره که من هنوز هم داشته باشم ولی خودم متوجه نباشم
  لطفا راهنمایی بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *