۲۰ نکته طلایی درباره واکسن گارداسيل

واکسن-گارداسيل

زگیل تناسلی یک بیماری عفونی است که اصلی ترین راههای انتقال آن رابطه جنسی واژینالی، مقعدی و دهانی هستند. تیپ های مختلف زگیل تناسلی وجود دارد که نوع کم خطر آن به جز ظاهر ناخوشایند مشکل دیگری ایجاد نمی کنند. اما تیپهای خطرناک زگیل تناسلی عامل سرطان دهانه رحم، دومین سرطان کشنده در زنان است.
بهترین راه پیشگیری از تیپ های پر خطر زگیل تناسلی، تزریق واکسن گارداسیل است. در این مقاله به ۲۰ نکته کلیدی درباره واکسن گارداسیل می پردازیم. برای دسترسی سریع به تیترهای مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

واکسن گارداسیل چیست؟ 

واکسن گارداسیل برای پیشگیری از زگیل تناسلی استفاده می شود. واکسن چهارگانه گارداسیل، می تواند در برابر ۴ تیپ پر خطر زگیل تناسلی یعنی تیپهای ۶ و ۱۱ و ۱۶ و ۱۸ مردان و زنان را واکسینه کند. اگر قبل از اولین رابطه جنسی این واکسن تزریق شده باشد، بیشترین اثر حفاطتی را دارد. تزریق واکسن گارداسیل ۷۰ درصد از سرطان دهانه رحم و ۹۰ درصد از ابتلا به زگیل تناسلی پیشگیری می کند.

نسل جدید واکسن گارداسیل با نام گارداسیل ۹ شناخته می شود. این نسل از واکسن گارداسیل علاوه بر ۴ تیپ پر خطر قبلی، افراد را در برابر ۵ تیپ پر خطر دیگر، یعنی تیپهای ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸ نیز واکسینه می کند.

نکات طلایی درباره واکسن گارداسیل که هر فردی باید بداند

بعضی از شایعات یا تصورات غلط درباره واکسن گارداسیل وجود دارد که درست نیستند. خواندن نکات مهم این بخش می تواند به سوالات و شایعات شما درباره این واکسن پاسخ دهد:

نکات طلایی درباره واکسن گارداسیل

۱- خانم هایی که واکسن گارداسیل تزریق کرده اند از انجام تست های غربالگری پاپ اسمیر و سرطان مقعد بی نیاز نمی شوند. پس طبق دستور پزشک خود باید غربالگری ها را حتما انجام دهید.

۲- واکسن گارداسیل و گارداسیل ۹ فقط از ابتلا به زگیل تناسلی، سرطان دهانه رحم و سرطان مقعد پیشگیری می کنند اما در درمان این بیماری ها هیچ نقشی ندارند. پزشکان از روش های دیگری برای درمان زگیل تناسلی زنان و درمان سرطان دهانه رحم استفاده می کنند.

اگر شما هم دچار زگیل تناسلی یا زگیل مقعدی هستید، می توانید برای درمان آن یا انجام آزمایش جهت تشخیص نوع زگیل تناسلی به مطب خانم دکتر ذاکرین جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. برای هماهنگی و رزرو نوبت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

۳- واکسن گارداسیل باعث ناباروری نمی شود. بلکه با جلوگیری از سرطان دهانه رحم در حفظ باروری خانمها و پیشگیری از زایمان زودرس و مشکلات دیگر باروری که مربوط به دهانه و گردن رحم هستند، نقش مهمی دارد.

۴- واکسن گارداسیل ۹ هنوز وارد ایران نشده است. اگر این واکسن در دسترس شما بود به این معنا است که تقلبی هستند و یا به دلیل عبور غیر قانونی از مرزها ممکن است درست نگهداری نشده باشند. در این صورت احتمال دارد فاسد باشند. باید از تزریق این واکسن اجتناب کنید.

۵- تزریق واکسن باعث ابتلا به زگیل تناسلی (ویروس HPV) و یا سرطان های دستگاه تناسلی نمی شود. چون واکسن حاوی ویروس ضعیف شده نیست. بلکه از پروتئین های این ویروس برای تهیه واکسن استفاده می شود.

۶- تزریق واکسن گارداسیل بعد از ابتلا به زگیل تناسلی، نمی تواند فرد را در برابر آن تیپ حفاظت کند. اما در برابر تیپهای دیگر HPV حفاظت ایجاد می کند.

کاندیدای مناسب برای تزریق واکسن گارداسیل

خانمهایی که ازدواج کرده اند هم می توانند این واکسن را تزریق کنند. بایدها و نبایدهای تزریق این واکسن برای افراد شامل موارد زیر است:

کاندیدای مناسب برای تزریق واکسن گارداسیل

۷- هر چند این واکسن بی خطر است اما کسانی که ضعف سیستم ایمنی دارند، زنان باردار یا شیرده و افرادی که به مخمر حساسیت دارند، نمی توانند این واکسیناسیون را انجام دهند.

۸- افرادی که قبلا به HPV مبتلا شده اند نیز می توانند این واکسیناسیون را انجام دهند. واکسن گارداسیل می تواند این افراد را در برابر تیپ هایی که به آن مبتلا نشده اند، آنها را حفاطت کند.

۹- دختران زیر ۹ سال نمی توانند این واکسیناسیون را انجام دهند.

زمان تزریق واکسن گارداسیل

نکات مربوط به زمان تزریق این واکسن شامل موارد زیر است:

۱۰- سن مناسب برای تزریق واکسن گارداسیل برای زنان و دختران از سن ۹ تا ۲۶ سالگی است. البته تزریق واکسن گارداسیل برای خانم ها تا ۴۵ سالگی امکانپذیر است.

۱۱- واکسن گارداسیل در ۳ نوبت تزریق می شود. تزریق دوم ۱ تا ۲ ماه بعد از تزریق اول و تزریق سوم، ۴ تا ۶ ماه بعد از تزریق اول است. این واکسن به دوز یادآور دیگری نیاز ندارید.

۱۲- اگر بین تزریق دوزها فاصله افتاد، حتی اگر ماه ها از نوبت قبلی تزریق آن گذشته باشد، می توانید دوره واکسینه شدن را کامل کنید. لازم نیست از اول واکسیناسیون را شروع کنید.

نحوه تزریق واکسن گارداسیل

پزشکان این واکسیناسیون را به صورت جلدی انجام نمی دهند. نکات مهم درباره محل تزریق این واکسن عبارت است از:

۱۳- محل تزریق واکسن گارداسیل، عضلات دست یا پای فرد است. در هر دوز واکسیناسیون، ۰.۵ میلی لیتر از واکسن به عضله فرد تزریق می شود.

۱۴- اگر تزریق واکسن را جلدی انجام داده اید، باید دوباره تزریق عضلانی انجام دهید تا موثر باشد.

عوارض تزریق واکسن گارداسیل

تزریق واکسن گارداسیل با عوارضی همراه است. مهمترین نکات در مورد عوارض تزریق این واکسن عبارت است از:

عوارض تزریق واکسن گارداسیل

۱۵- تزریق واکسن گارداسیل با عوارضی مثل درد، قرمزی و تورم در ناحیه تزریق همراه است. تب خفیف یا متوسط و سر درد هم از عوارض این واکسن هستند. عوارض واکسن گارداسیل بعد از چند روز خود بخود از بین می روند. بعضی از افراد ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت بعد از تزریق واکسن دچار واکنش آلرژیک شوند و به سرعت باید تحت درمان قرار بگیرند.

۱۶- غش کردن بعد از تزریق واکسن بیشتر در بین دختران نوجوان رایج است. بهتر است بعد از تزریق واکسن به مدت ۱۵ دقیقه دراز بکشید و استراحت کنید. این کار مانع از غش کردن و صدمه دیدن موقع افتادن می شود.

هزینه و مراکز تزریق واکسن گارداسیل

در مورد هزینه واکسن گارداسیل و مراکز تهیه آن به موارد زیر توجه کنید:

۱۷- برای تزریق این واکسن باید به مطب پزشکانی که این تزریقات را انجام می دهند، مراجعه کنید. یکی از مراکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران، مطب خانم دکتر متین ذاکرین است.

در صورت تمایل به انجام واکسیناسیون گارداسیل می توانید برای تزریق واکسن گارداسیل در تهران به مطب خانم دکتر ذاکرین جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. برای هماهنگی و رزرو نوبت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

۱۸- قیمت واکسن گارداسیل متغییر است. چون این واکسن ها وارداتی هستند، هزینه هر دوز از آنها به قیمت ارز در کشور بستگی دارد.

۱۹- شرایط نگهداری واکسن گارداسیل در منزل وجود ندارد چون نگهداری از آن به دمای خاصی وابسته است. می توانید واکسن گارداسیل را در هلال احمر و یا از داروخانه های بزرگ تهیه کنید.

۲۰- نمی توانید واکسن گارداسیل را با دفترچه بیمه تهیه کنید. چون این واکسن تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد.

امیدواریم در این مقاله به تمامی سوالات شما عزیزان پاسخ داده باشیم با اینحال اگر سوال یا ابهامی در این زمینه داشتید می توانید در بخش نظرات زیر همین مقاله از ما بپرسید. برای دریافت جواب به همین صفحه برگردید.

۴.۶/۵ - (۴۸ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *