انواع تیپهای زگیل تناسلی

تیپهای-زگیل-تناسلی

ویروس پاپیلوم انسانی یا زگیل تناسلی یکی از رایج ترین بیماری های مقاربت جنسی است. ویروس HPV انواع بسیار متفاوتی دارد که به دو دسته کم خطر و پر خطر تقسیم می شوند. انواع کم خطر مشکل ساز نیستند و به راحتی درمان می شود اما انواع پر خطر HPV موجب ایجاد سلول های غیر طبیعی بر روی دهانه رحم می شوند که در صورت عدم درمان منجر به سرطان دهانه رحم می شوند. در ادامه به انواع زگیل تناسلی و مباحث مرتبط با آن می پردازیم. جهت دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

ویروس HPV چیست؟

ویروس HPV بیش از ۱۵۰ نوع دارد. هر ویروس HPV شماره مشخصی دارد که به آن تیپ HPV گفته می شود. ویروس HPV به این دلیل پاپیلوم نامیده می شود که موجب پاپیلوم یا همان زگیل می شود که تومورهای غیر سرطانی هستند. اما برخی از انواع HPV منجر به سرطان های مختلفی از جمله سرطان دهانه رحم، سرطان واژن، سرطان دهانه واژن، سرطان آلت مردانه، سرطان مقعد و سرطان ناحیه دهانه و حنجره می شود.

ویروس HPV جذب سلول های خاصی می شود و تنها می تواند بر روی آنها زنده بماند که به این سلول ها، سلول های اپیتلیال اسکواموس (پوششی سنگفرشی) گفته می شود. این سلول ها بر روی سطح پوست و نواحی مرطوبی از بدن (که سطوح مخاطی نامیده می شوند) یافت می شوند که شامل موارد زیر هستند:

 • واژن، دهانه رحم، دهانه واژن و مقعد
 • پوست ختنه گاه و مجرای پیشاب درون آلت مردان
 • مخاط داخل بینی، دهان و گلو
 • نای و نایچه
 • ناحیه داخلی پلک چشم

بیشتر بخوانید: آیا زگیل مقعدی خطرناک است

انواع تیپهای زگیل تناسلی

انواع زگیل تناسلی

ویروس HPV به طور کلی شامل دو نوع پوستی و تناسلی است:

انواع زگیل پوستی

بیشتر انواع زگیل از نوع پوستی هستند و بر روی پوست بازو، سینه، دستان یا پاها ظاهر می شوند. این نوع زگیل ها متفاوت از زگیل تناسلی هستند و خطری ندارند.

انواع زگیل تناسلی

انواع زگیل تناسلی در واقع ویروس های HPV از نوع مخاطی هستند که بر روی سطوح مخاطی بدن زندگی می کنند و به این دلیل زگیل تناسلی نامیده می شوند که ناحیه تناسلی و مقعد را تحت تاثیر قرار می دهند. این نوع زگیل ها همچنین می توانند مخاط دهان و گلو را تحت تاثیر قرار دهند. زگیل های تناسلی معمولا بر روی پوست یا دیگر بخش های بدن که دارای سطح مخاطی نیستند، رشد نمی کنند.

زگیل های تناسلی معمولا به دو دسته کم خطر و پر خطر تقسیم می شوند:

تیپهای زگیل تناسلی کم خطر
انواعی از ویروس HPV که باعث زگیل می شوند و موجب تغییرات سلولی سرطانی نمی شوند، ویروس زگیل تناسلی کم خطر نامیده می شوند. ویروس زگیل تناسلی کم خطر موجب زگیل هایی بر روی ناحیه تناسلی و مقعد هم در زنان و هم مردان می شود. در زنان، زگیل ها ممکن است بر روی جاهایی که قابل دیدن نیستند مانند دهانه رحم و واژن نیز ظاهر شوند. ۱۲ نوع ویروس زگیل تناسلی وجود دارد که کم خطر هستند. با این حال می توانند موجب زگیل تناسلی یا تغییرات اندکی بر روی دهانه رحم شوند. این انواع کم خطر ویروس زگیل تناسلی شامل تیپ های ۶، ۱۱، ۴۰، ۴۲، ۴۳، ۴۴، ۵۳، ۵۴، ۶۱، ۷۲، ۷۳ و ۸۱ هستند. انواع ۶ و ۱۱ مسئول تقریبا ۹۰ درصد زگیل های تناسلی هستند.

تیپهای زگیل تناسلی پر خطر
انواعی از ویروس زگیل تناسلی که موجب سرطان می شوند، ویروس زگیل تناسلی پر خطر نامیده می شوند. این نوع ویروس زگیل تناسلی می تواند موجب سرطان های مشخصی از جمله سرطان دهانه رحم، سرطان واژن و سرطان دهانه واژن در زنان و سرطان آلت تناسلی در مردان شود و همچنین موجب سرطان های دهان، زبان، لوزه، حنجره و مقعد در هر دو جنس می شود. انواع پر خطر ویروس زگیل تناسلی شامل تیپ های ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۳۵، ۳۹، ۴۵، ۵۱، ۵۲، ۵۶، ۵۸، ۵۹، ۶۸ و ۶۹ هستند.

حدود ۷۰ درصد موارد گزارش شده بیماری سرطان دهانه رحم توسط تیپ های ۱۶ و ۱۸ رخ می دهد و همچنین تیپ ۱۶ ویروس زگیل تناسلی مسئول ۹۵ درصد سرطان های مقعد و اکثر سرطان های دهانی و واژن است.

مقاله مرتبط: درمان قطعی زگیل مقعدی

چه تیپ هایی از زگیل تناسلی توسط واکسن گارداسیل پوشش داده می شوند؟

با تزریق واکسن گارداسیل می توان از ابتلا به دو تیپ زگیل تناسلی پر خطر (۱۶ و ۱۸) و دو تیپ کم خطر ( ۶ و ۱۱) هم در دختران و هم پسران در بازه سنی ۹ تا ۳۰ سال پیشگیری کرد.

واکسن گارداسیل

اگر شما هم دچار زگیل تناسلی یا زگیل مقعدی هستید، می توانید برای درمان زگیل های پوستی خود یا انجام آزمایشات برای تشخیص ابتلا به زگیل تناسلی به خانم دکتر ذاکرین جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. برای هماهنگی و رزرو نوبت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

راه های ابتلا به زگیل تناسلی

زگیل تناسلی معمولا از طریق تماس پوستی با پوست ناحیه تناسلی فرد آلوده منتقل می شود که ممکن است از طریق سکس دهانی، واژینال یا مقعدی باشد. حتی در صورت عدم برقراری رابطه جنسی کامل ویروس منتقل می شود زیرا تنها تماس پوستی با ناحیه تناسلی فرد آلوده کافی است.

هر کسی که رابطه جنسی دارد ممکن است به ویروس زگیل تناسلی مبتلا شود حتی اگر این رابطه تنها با یک نفر باشد (زیرا ممکن است همان یک نفر به ویروس زگیل تناسلی آلوده باشد). مواردی از ابتلا از طریق رابطه دهانی با ناحیه تناسلی و همچنین دست زدن به ناحیه تناسلی نیز دیده شده است.

شما از طریق موارد زیر ممکن نیست به ویروس زگیل تناسلی مبتلا شوید:

 • آب خوردن از لیوان مشترک
 • پوشیدن لباس و شلوار همدیگر
 • استفاده از استخر
 • دست دادن یا بغل کردن افراد
 • شریک شدن غذا با دیگران

انتقال از مادر به نوزاد تازه متولد شده نادر است اما احتمال وقوع آن ممکن است و موجب زگیل هایی در لوله های تنفسی نوزاد (نای و نایچه) یا حنجره می شود که مشکل ساز خواهند بود. به همین دلیل در صورت ابتلای مادر به زگیل تناسلی، توصیه به زایمان سزارین می شود.

رفع تیرگی واژن

علائم زگیل تناسلی

۱- ابتلا به ویروس زگیل تناسلی معمولا علامتی ندارد مگر اینکه موجب زگیل تناسلی بر روی پوست شود.

۲- زگیل تناسلی ممکن است هفته ها یا ماه ها پس از تماس با فرد آلوده به ویروس HPV خود را نشان دهد.

۳- زگیل ها معمولا به شکل برآمدگی های کوچک یا گروهی از برآمدگی در ناحیه تناسلی هستند که می توانند کوچک یا بزرگ، تخت یا به شکل گل کلم باشند.

۴- در صورت عدم درمان زگیل های تناسلی، ممکن است تعداد آنها بیشتر و اندازه شان بزرگتر شود.

چگونه می توان ویروس زگیل تناسلی را از بین برد؟

درمانی برای ویروس وجود ندارد. اما در اکثر افراد، در صورت بالا بودن سیستم ایمنی بدن، ویروس در طی دو سال از بین خواهد رفت. این حرف در مورد هم ویروس های زگیل تناسلی کم خطر و هم پر خطر صحت دارد. اما گاهی عفونت ناشی از ویروس زگیل تناسلی از بین نمی رود و منجر به تغییرات سلولی در طی سال های زیادی می شود که می تواند به سرطان منجر شود.

مقاله مرتبط: چگونه می توان زگیل های تناسلی پوستی را درمان کرد

تشخیص ویروس زگیل تناسلی

چگونه می توان به وجود ویروس زگیل تناسلی در زنان پی برد؟

از آن جایی که سرطان دهانه رحم شایع ترین سرطان در میان سرطان هایی است که ویروس زگیل تناسلی مسئول آنها است، زنان می توانند با دادن آزمایش پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی همراه با آزمایش HPV DNA typing به وجود ویروس زگیل تناسلی و انواع آن پی ببرند. بدون آزمایش HPV DNA typing تنها می توان متوجه تغییرات سلولی دهانه رحم شد و نمی توان فهمید که آیا فرد به این ویروس مبتلا است یا خیر.

از آنجایی که پاپ اسمیر دارای خطای ۴۰ درصدی است توصیه می شود که زنان هر سال این آزمایش را انجام دهند یا به جای آن هر سه سال یکبار، کولپوسکوپی را انجام دهند که دقت آن بالای ۹۹ درصد است.

در صورت مثبت بودن جواب آزمایش ابتلا به ویروس زگیل تناسلی، توصیه می شود که شش ماه بعد دوباره آزمایش تکرار شود.

جهت آشنایی کامل با روشهای تشخیص زگیل تناسلی پیشنهاد می کنیم مقاله تشخیص زگیل تناسلی را مطالعه کنید.

کولپوسکوپی

چگونه می توان به وجود ویروس زگیل تناسلی در مردان پی برد؟

آزمایش تایید شده ای برای وجود ویروس در مردان هنوز ساخته نشده است.

احتمال ابتلای دوباره به زگیل تناسلی

ویروس HPV انواع متفاوتی دارد. در صورتی که به یک تیپ از این ویروس مبتلا شده اید و این ویروس از بدنتان خارج شده است، انواع زیاد دیگری از ویروس زگیل تناسلی وجود دارد که ممکن است به آن مبتلا شوید. همچنین دوباره ممکن است به همان تیپ قبلی زگیل تناسلی هم مبتلا شد اما احتمال آن کم است.

مقاله ویژه: با این روشها بطور کامل از شر زگیل تناسلی خلاص شوید

خانم دکتر متین ذاکرین با در اختیار داشتن یکی از مدرن ترین دستگاههای کولپوسکوپ روز دنیا، آماده ارائه خدمات کولپوسکوپی به خانمهای محترم در تهران است. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و تعیین وقت قبلی با با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

اگر در مورد این مقاله سوال یا ابهامی دارید در بخش کامنتهای زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید.

۴.۷/۵ - (۴۵ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۱۸۰ دیدگاه ها
 • سلام خدمت شما. ببخشید خانم دکتر شما فقط تیپ‌های زگیل رو معرفی کردین و راههای شناسایی زگیل رو گفتین مثل ازمایشات و تایپینگ و کولپوسکوپی ولی خیلی برای بعدش صحبت نمیکنید، اینکه کسی زگیت تناسلی تیپ ۱۶ و ۳۱ و ۳۳ تا ۶۰ گرفته یا تیپ ۱۸ و اینا حالا چیکارکنه؟؟ کلا رابطه جنسی با شریک ادامه بده؟ اگر همسر هست یا قرار ازدواج هست چیکارکنه؟ کلا با داشتن رابطه با شریکش در این حالت و ادامه‌ی همون رابطه خطر هست؟ یعنی ترک نامزد یا همسر و یا همخوابی کند؟؟؟ برای درمان و یا غیرفعال کردن ویروس چه کند؟؟

  • سلام اگر تا حالا رابطه داشتین، به احتمال زیاد ویروس منتقل شده و برای دفع ویروس از بدن هم باید سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد که دربارش مقاله ای نوشتم به زودی میذارمش تو سایت. حتما مطالعه کن

   • سلام خانوم دکتر خسته نباشید من چندوقتیه مابین مقعدو رحمم یه دونه زیگیل زدم و اطرافش ریز ک باکرایو از بین رفت و محلولم استفاده کردم رفتن و گفتن بهم تیپ ۶ هست و بی خطر ایا امکان اینکه بعدا تبدیل بشه به سرطان هست؟خیلی نگرانم و ایا زدن واکسن تاثیری داره ۳۷ سالمه باوجود گرفتن زیگیل دیگه واکسن تاثیر داره،؟و رابطه انجام میدم باهمسرم ایراد نداره بدون کاندوم

  • سلام اگر به مراکز معتبری مراجعه کنی که این کار توسط پزشک انجام میشه و به طور مرتب وسایل ضدعفونی میشن، جای نگرانی نیست.

 • سلام خانم دکتر واقعا ممنون که مطالب خوبی میزارین.از اینکه تو هیچ دوره آموزشی از مدرسه گرفته تا دانشگاه هیچ اطلاعاتی در هیچ مورد ندادن واقعا ناراحتم کسی که میره تو رابطه و بعدش دچار مشکلاتی میشه تازه متوجه میشه که اطلاعتش چقدر کم بوده .پیش دکتر هم که میریم اکثر مواقع سوال که میکنیم خیلی توضیح نمیدن و این بیشتر ناراحت کننده هستش بازم از شما خیلی تشکر میکنم.

 • سلام خانم دکتر وقت بخیر حدود ۴ سال پیش روی پوست مثانم زگیل زد با استفاده یک نوع محلول ازبین بردمشون و مجدد روی لبه لابیای کوچک نزدیک به کلیستوری هنوز زگیل دارم و برطرف نشده،فریز هم انجام دادم، دور واژن و نزدیک واژن هیچ زگیلی ندارم،مجرد هستم و در شرف ازدواجم سوالم اینه که ایا زگیل روی ناحیه لابیای کوچک سرطان زاست و خطرناک؟ زگیل داخل واژن باعث سرطان رحم میشه یا بیرون دور ورودی واژن؟ ممنون میشه جواب بدید خیلی نگران این موضوع هستم و با گذشت چند سال برطرف نشدن باتشکر

  • سلام عزیزم. بهتره به پزشک مراجعه کنی و ازش بخوای معاینت کنه و جواب پرسشت را بده. اگر میتونی حتما پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی هم بده.

 • سلام وقتتون بخیر خانم دکتر عزیز. ممنون از اطلاعاتی که دراختیار مامیزارین. بازم پیام گذاشتم اما جواب ندادین،چون میدونم تعداد پیاما زیاده. من کرم آلدارا استفاده می‌کنم.چون شب موقع خواب میزنم جابجا میشه از محل مورد نظر اشکال نداره؟؟؟و اگه عوارضشو ندیدم یعنی اشتباه زدم؟البته فعلا۱دونه استفاده کردم. ممنون میشم جوابمو بدین

  • سلام. ویروس زگیل درمانی نداره اما مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو در همین سایت مطالعه کن درباره دفع ویروس از بدن توضیح داده.

 • سلام خانم دكتر من ٢٧ سالمه و تقريبا دو ساله ك زگيل تناسلي زدم ، دو بار هم پاپ اسمير انجام دادم و دكترم بهم تنها پيشنهاد پاپ اسمير سالي يكبار و داد تا مادامي ك به ٣٠ سالگي برسم، ميخواستم بگم ايا من بايد كولوسكوپي يا تايپينگ و انجام بدم يا نظر شما هم اينكه بعد از ٣٠ سالگي انجام بدم . باتشكر

  • سلام عزیزم. میتونی هر سال پاپ اسمیر بدی یا هر سه سال یکبار کولپوسکوپی بدی و تایپینگ هم برای مشخص شدن تیپ یا وجود ویروس در دهانه رحم میدن. پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی فقط تغییرات سلولی ناشی از ویروس را نشون میده نه وجود خود ویروس را.

 • سلام وقت بخیر خانم دکتر، درمورد زگیل تناسلی سوالی داشتم لطفا جواب منو بدین، آیا رابطه جنسی بدون دخول میتونه باعث انتقال این بیماری بشه؟ من دکتر رفتم ایشون معاینه کرد گفتن چیز ظاهری دیده نمیشه وچون دخول صورت نگرفته به احتمال خیلی زیاد مبتلا نشدم میخواستم ببینم چقد صحت داره؟ آیا ممکنه من ویروسشو گرفته باشن ولی ظاهراً چیزی معلوم نباشه؟ خواهشا جواب منو بدین

  • سلام بله ممکنه منتقل بشه. من شما رو معاینه نکردم که نظر بدم اما برخی تیپ های ویروس زگیل تناسلی موجب زگیل نمیشن اما خطرناک هستن. بهتره به توصیه های مقاله رهایی از زگیل تناسلی عمل کنید.

 • سلام من باردار هستم و به زگيل تناسلي مبتلا شدم، اول يه دونه بود ولي به دكترم كه نشون دادم گفت چون بارداري نميتونيم از بين ببريمش، الان يكي ديگه هم زدم،خيلي نگرانم، نميشه كه تا اخر نه ماه بذارم همينجوري بمونن، اينجوري بيشتر ميشن و احتمال داره به سرطان دهانه رحم و مقعد تبديل بشن. به نظرتون چكار كنم؟

  • سلام عزیزم. تیپ های ویروس HPV که منجر به زگیل در ناحیه تناسلی میشن، سرطان زا نیستند. بهتره مقاله بارداری و زگیل تناسلی را مطالعه کنی.

 • سلام خانم دکتر مرسی از مطالب مفید تون من چند سالی هست که این مشکلو دارم روی واژنم ی زگیل دارم نوعش ۶ هستش ولی آزمایش دادم جواب hpv منفی بود ینی از بدنم خارج شده ولی الان همیشه هم پاپ اسمیر دادم مشکلی نداشتم معاینه واخلی هم شدم دکتر گفته مشکل داخلی ندارم ینی زگیل داخلی ندارم جواب آزمایشم منفی بود ولی زگیلای روی واژنم چی هستن همون موقع که ازمایش دادم اینا بودن هنوزم هستن

  • سلام عزیزم. این که آزمایش پاپ اسمیر دادی و HPV منفی بودی به این معنیه که ویروس به دهانه رحمت نرسیده وگرنه روی لبه واژنت هست. بهتره پاپ اسمیر برای همه افراد سالی یکبار تکرار بشه.

 • سلام خانم دکتر عزیزم .من سی سالمه و مبتلا به این ویروس شدم من و همسرم هیچ رابطه با کس دیگه نداشتیم ولی مبتلا به این ویروس شدم .اینم بگم که من اپیلاسیون میرفتم …ایا فقط و فقط تنها راه این ویروس رابطه جنسیه آخه همه جا علتش رو این گفتن .ممنونم

  • سلام عزیزم. تقریباهمه درصد انتقال های ویروس HPV ناشی از رابطه جنسی هستند. اما انتقال از اپیلاسیون هم وجود داره اما خیلی خیلی کمه و تقریبا صفره. این بیماری در اثر تماس پوست با پوست ایجاد میشه نه پوست با وسایل! اپیلاسیون احتمال انتقال ویروس را در اثر تماس با فرد الوده افزایش میده چون پوست حساس تر میشه و ممکن دچار پارگی های میکروسکوپی بشه. به همین دلیل درباره اپیلاسیون هشدار داده میشه.

 • سلام خانم دکتر ممنون از اطلاعاتی که دراختیار ما میزارین..من قبلا سوالم و مطرح کردم ولی متاسفانه جوابی نگرفتم…من زگیل تیپ ۱۶-۱۸ دارم که دکترم گفتن هیچ خطری نداره و ضعیف هستش فقط سالی یکبار کلپوسکوپی باید انجام بدم …تقریبا ۴/۵ماه یکبار یکم ضایعه میزنه اززیر پوست بین معقد و رحمم که قرص اسیکلویر میخورم از بین میره ..لطفا بهم بگین که واکسن الان بزنم تاثیری داره یا بیخیال بشم ممنون.

  • سلام اگر به این دو تیپ مبتلا هستی دیگه واکسن برات فایده ای نداره. مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو بخون و به توصیه هاش عمل کن. حتما سالی یکبار کولپوسکوپی دادن رو فراموش نکن.

 • سلام خانم دکتر عزیز .من مبتلا به ویروس hpv نوع ۶ هستم .به تازگی هم تعدادی زگیل دور واژنم زده .از نظر شما اگر زگیلهارو فریز کنم خطر یا مشکلی پیش نمیاد؟یا این که اول کولپوسکوپی انجام بدم و بعد فریز کنم؟ اگر کولپوسکوپی انجام بدم باعث از بین رفتن ویروس hpv میشه؟ من دو نوبت واکسن گارداسیل هم زدم نوبت سوم هم باید ماه اینده بزنم . لطفا اگر امکانش هست راهنماییم کنید . باتشکر

  • سلام عزیزم. فریزی که مشکل ساز هست، فریز دهانه رحم هست وگرنه فریز زگیل ها هیچ مشکلی نداره و حتما انجام بده. کولپوسکوپی تاثیری روی ویروس نداره و یک روش تشخیصی برای مطالعه بافت دهانه رحم و نمونه برداری هست.

 • سلام خانم دکتر عزیز…شرمنده من ۲۴ سالمه و مبتلا به زگیل شدم دکترم ک نمونه برداری کرد نوع زگیل رو مشخص نکرد و گفتن برا سن زیر ۳۰ نیاز به تایپینگ نیس ایا درسته؟و زگیل ها هم داخل واژنه و تعدادش گفتن زیاده خیلیی میترسم و چند جلسه لیزر رفتم

  • سلام عزیزم. تنها نگراین در رابطه با زگیل تناسلی احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم هست. اگر سالی یکبار پاپ اسمیر یا سه سال یکبار کولپوسکوپی بدی دیگه جای نگرانی نیست. مقاله رهایی از زگیل تناسلی هم بخون.

 • خانوم دکتر همسر من داره این ویروس رو من ازمایشاتو انجام دادم منتظر جوابم .اگه منم این ویرروس داشته باشم درمانی نداره؟رابطه ای نباید همسرم داشته باشم

  • سلام عزیزم. به طور مرتب پاپ اسمیر و کولپوسکوپی برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم بده. مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو هم بخون.

 • سلام روز بخیر شما گفتید که زگیل فقط و فقط با تماس پوستی منتقل میشه اما من مجرد هستم و تا بحال هیچ گونه رابطه ای نداشتم حدود شیش ماه قبل ب استخر رفته بودم و بعدش دچار زگیل شدم و گفتین از طریق استخر منتقل نمیشه پس من چطوری بهش مبتلا شدم؟لطفا راهنمایی کنید

 • سلام خانوم دكتر.من از وقتی شما در مورد تنبلی تخمدان و زگیل تناسلی صحبت كردید خیلی ترسیدم و علائمش و هم داشتم و رفتم پاپ اسمیر انجام دادم ك گفتن عفونت و ترشح ام خیلیی زیاده و بخاطر پر مویی بدنم و اینكه در خانواده پدرم ارثیه تست هورمون دادم ده در صد از حد نرمال بالا تر بود و رفتم پیش ی دكتر دیگه ك گفتن مشكوكم ب زگیل تناسلی و ایشون برام چن نوع ازمایش دادن مث تست هورمون و دیابت و ویتامین دی و…و اینكه یه سونوگرافی برای لگن و رحم و تخمدان نوشتن و یه سونوگرافی از غدد آدرنال .این چیزی ك دكترم نوشتن خوبه.و اینكه من تا یك ماه دیگ قراره ازدواج كنم البته پارسال از نامزد سابقم جدا شدم و الان دوباره اگ خدا بخواد میخوام ازدواج كنم ك واقعا از این مسئله میترسم و نمیدونم چیكار كنم و اگ زگیل تناسلی داشته باشم باید چیكار كنم ازدواج نكنم چطوری درمان میشه .تو رو خدا راهنمایی كنید

  • سلام عزیزم. ویروس زگیل تناسلی اونقدرها ترسناک نیست. به طور مرتب پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی بده. دیگه جای نگرانی نیست.

 • خانم دکتر چطور متوجه بشیم که قبل از ازدواج همسر ما این ویروس رو در بدنش داره یا نه .اقا باید چه ازمایشی بده که ما خیالمون راحت بشه و بعد ازدواج کنیم و سکس داشته باشیم ?

  • سلام عزیزم. این ویروس اونقدر ترسناک نیست که شما نخوای به خاطرش ازدواج کنی. بعد از ازدواج هر سال پاپ اسمیر یا هر سه سال یکبار کولپوسکوپی برای پیشگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم بدی کافی هست. این ویروس چیز جدیدی نیست و آزمایش پاپ اسمیر سال هاست بین خانم ها به همین دلیل رواج داره.

 • سلام دکتر برای مردان آزمایش pcr جهت تشخیص داره انجام میشه، ینی شما میگید نتایجش معتبر نیست؟ ممنون از آگاهی سازیتون، منتظر مقاله ‌تون درباره تقویت سیستم ایمنی بدن هستیم

  • سلام. مقاله رهایی از زگیل تناسلی را در همین سایت برای بالا بردن تقویت سیستم ایمنی بدن مطالعه کنید. وجود ویروس HPV در زنان بیشتر مشکل ساز هست چون موجب سرطان دهانه رحم که شایع هست میشه. سرطان آلت تناسلی در مردان بسیار نادر هست برای همین لزومی به انجام این آزمایش از نمونه پوست آلت تناسلی نیست. البته PCR دقیق ترین روش تشخیص وجود ویروس در بدن هست که برای خانم ها هم همین روش به کار میره.

 • باسلام خانم دكتر بنده پس از نمونه گيري از متوجه شدم مبتلابه نوع ۴۳زگيل هستم آيا خطري دارد براي همسرم؟ همچنين امكان داره نوع ديگري از زگيل هم داشته باشم كه آزمايشگاه تشخيص نداده؟ باتشكر

  • سلام. زگیل نوع ۴۳ از نوع بی خطر هست اما ممکن به انواع دیگری هم مبتلا باشید که موجب زگیل تناسلی نمیشن و قابل نمونه برداری نیستن. پس توصیه میشه که به خانمتون بگید که حتما به طور مرتب پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی رو انجام بدن.

  • سلام دو بیماری کاملا متفاوت هستند و تبخال تناسلی برخلاف زگیل تناسلی موجب بیماری های خطرناکی مثل سرطان نمیشه.

 • سلام خانوم دکتر خسته نباشید من یکساله که زگیل تناسلی دارم و ازمایش اچ پی وی انجام دادم منفی بود .دکتر برام کرایوتراپی نوشتن ومن مرتب رفتم ولی باوجود هفت جلسه رفتن هنوزم زگیل ها دوباره درمیارن .خشک میشن دوباره درمیارن. من تاکی باید جلسات کرایو رو برم تا زگیل ها کامل خشک بشن. واگر بخوام حامله بشم مشکل زگیل رو چیکار کنم . چون دکتر گفتن حامله باشم نمتونم کرایو کنم. لطفا کمکم کنین

  • سلام. تا وقتی ویروس در بدن هست ممکنه که زگیل باز هم در بیاد. زگیل مشکلی در بارداری یا باروری نداره. مقاله رهایی از زگیل تناسلی و زگیل تناسلی و بارداری رو حتما بخون

 • ممکن هست ک از طریق استخر منتقل بشه؟ من احتمالا از استخر گرفتم و اینکه ۲۱ سالمه و با لیزر از بین بردمش واکسنش ضرری نداره بزنم؟میگن نازایی میاره؟ واکسن بزنم ممکن هست باز زگیل بزنم یا سرطان بگیرم؟؟

  • سلام احتمال ابتلا از استخر خیلی کمه و تقریبا صفر هست. واکسن هیچ ضرری نداره و موجب نازایی نمیشه و زدنش توصیه میشه. بله با زدن واکسن ممکنه باز هم مبتلا شد چون همه تیپ ها رو پوشش نمیده اما دو تا از خطرناک ترین ها رو پوشش میده و بله ممکن به سرطان هم مبتلا شد برای همین پاپ اسمیر و کولپوسکوپی به طور مرتب برای افراد غیر باکره توصیه میشه.

 • سلام.من اطراف مقعد و دهانه مقعدم زگیل زدم کرایو هم انجام دادم هیچ تاثیری نداشته.خانم دکتر پیشنهاد شما برای درمان چی هست؟

  • سلام. تا وقتی ویروس در بدن هست ممکنه باز هم زگیل بزنید اما نمیشه هم کرایو نکرد چون ممکن باعث انتقال سریع زگیل به دیگر افراد و همچنین بزرگ شدن بیش از حد زگیل ها بشه. مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو بخون و به توصیه هاش عمل کن.

 • سلام..ببخشید من چندتا خال و چندتا زگیل روی واژنم ایجاد شده تیپ ۶ هست و مشکلی در پاپ اسمیرم نبود اما دکتر گفته باید بعد از رفع زگیلها واکسنشو بزنم و همسرم هم واکسن بزنه….خواشتم بدونم اگه واکسن من بزنم اما همسرم نبزنه بازم احتمال انتقالش هست بعد از درمانم؟ و اینکه میتونه خطرش زیاد باشه برای همسرم ؟

  • سلام. بله هر دو نفر بهتره که بزنن و بله احتمال انتقال هست. برای مردها خطرش خیلی کمتر از خانم هاست اما کاملا بی خطر نیست چون سرطان های دهان و حنجره ناشی از ویروس اچ پی وی هم در میان مردان در حال ازدیاد هست.

 • با سلام درصورتي كه hpv مثبت باشد و دچار ويروس نو١٨-٦٢-٣٩باشيم چرا دكتر بيوبسي و پيشنهاد ميده و اينكه بايد حتما انجام بشه ؟؟؟

  • سلام بله چون احتمال وجود سلول های پیش بدخیم در ناحیه دهانه رحم هست که در صورت عدم درمان ممکن هست به سرطان تبدیل بشن.

 • واقعا ازتون ممنونم، خيلي خيلي، تموم ذهنيت ها و نگراني هاي ادم با خوندن مقاله هاتون برطرف ميشه، نميدونم چجوري ميشه از لطف و زحمتاتون تشكر كرد

 • باسلام و عرض ادب. ممنون از مطالب خیلی خوبتون. ببخشید من سوالی داشتم اینکه من با توجه به تحقیقاتی که کردم متوجه شدم که قارچ شیتاکه باعث از بین بردن صددرصدی زگیل تناسلی حتی به از بین بردن آلودگی آن در خون میشود که به این صورت هست که سیستم ایمنی بدن رو تقویت میکنه و سیستم ایمنی خودش باعث از بین بردن زگیل ها میشود. خواستم نظرتونو بدونم؟ ممنون

 • سلام خانم دکتر.من آزمایش دادم اچ پی وی۱۶ و ۴۵ داشتم بعد کولپوسکوپی انجام دادم دکتر گفت نرماله و قرص imonace داد و هفته ای دومرتبه هم قرص واژینال.چند تا سوال داشتم از خدمتتون ممنون میشم پاسخ بدید. ۱.یکماهه که دارم از این دارو استفاده میکنم بنظرشما ویروس از بدنم رفته که اقدام به بارداری کنم؟ ۲.اگر توی این یکماه ویروس از بین نرفنه صبرکنم از بین بره بعد باردارشم یا نه مهم نیست میتونم باردار شم؟ ۳.و اینکه اگر اقدام به بارداری کنم این داروها اثربدی روی بدنم نمیزاره.مثل بعضی داروها نباید صبر کنم تا اثرات منفیش از بدنم بره بعد اقدام به بارداری کنم؟

  • سلام عزیزم. چون جواب کولپوسکوپی نرماله مشکلی برای بارداری نداره.داروها قبل بارداری قطع شه.اینکه ویروس چه زمانی خارج بشه بسته به ایمنی بدنتون داره

 • با سلام و خسته نباشید خیلی ممنون بابته مطالبتون . خانم دکترمن خیلی سردرگم هستم . ۲۵ سالمه به یه زائده روی تنه آلتم شک کردم البته بدون خارش ترشح درد و تورم بود و به چندین دکتر پوست مراجع کردم . ۳تاش گفت چیزی نیست یکیش گفت hpv هست خلاصه آزمایش pcr دادم که کلا همه حالتا منفی بودن . اما احساس میکنم زائدهها بیشتر شدن .البته بگم که بسیار ریز هستن شاید با نگاه سطحی قابل دیدن نباشه اما می‌دونم چنتا دیگه‌هم‌ اضافه شده یا قسمتی کمی تیره تر داره میشه این اندازه‌ها بسیار کم و ناچیزن و یک بارم کرایو انجام دادم .سوال من اینه من واقعا چیکار کنم ؟؟ نمی‌دونم حتی به دوست دخترم انتقال دادم یا نه رابطه دهانی داشتن (ساک و لب) .ایشون هم هیچ زائده ایی در هیجای بدنشون ندارن . لطفا یه راهنمایی کامل کنید خسته شدم خیلی خسته . اطلاعات کاملیم از نحوه بالا بردن سیستم ایمنی دارم اما سردرگمم

  • سلام من شما را معاینه نکردم که بتونم نظر بدم اما زگیل برای آقایون کم ایجاد مشکل میکنه. اگر زائده ای دیگری رشد کرد حتما کرایو کنید و زمانی که زائده ها را دارید از برقراری رابطه دهانی (اورال سکس)بپرهیزید و رابطه جنسی هم حتما با کاندوم باشه البته اگر در نواحی باشه که کاندوم پوشش نمیده بهتره تا از بین رفتن زائده ها صبر کنید. پارتنرتون در صورت باکره نبودن بهتره اپ اسمیر بدن.

 • باسلام و سپاس از پاسخگویی شما به سئوالات،بنده ۳۸ سال سن دارم و هفت سال است که به این ویروس مبتلا شدم.شروع و ظاهر شدن زگیل در اولین مرحله بسیار زیاد بود به دلیل داشتن استرس و پایین بودن سیستم ایمنی!ولی در حال حاضر شاید در سال دو یا سه عدد زگیل بسیار ریز به سختی رویت شود و درجا سوزانده میشود.سئوالم این است که آیا بعد از گذشت هفت سال میتوان با تقویت سیستم ایمنی این ویروس را از بدن پاک کرد یا خیر…آیا اگر قرار بود این ویروس از بدن خارج شود باید در طی همان دوسال بعد از ابتلا از بدن خارج میشد؟

  • سلام بله احتمالش هست. اما بهتره مواظب تغییرات پوستی در ناحیه آلت تناسلی و مقعد و دهان هم باشید و از پزشک بخواهید که دهان، حنجره و کانال مقعدتون را از لحاظ تغییرات پوستی بررسی کنه.

 • خیلی ممنون از راهنماییتون خانم دکتر .پارتنر من باکرس و پاپ ایمیر نمیتونه بده .بر فرض اگه جواب آزمایش مثبت باشه برا ایشون با پیگیری و درمان به موقع بیماری خطری که تهدید شون نخواهد نکرد ؟؟چون همه جا پر از مطالب hpv و سرطان دهانه رحم .امیدی به درمان کامل جوری که خطر ساز نباشه هست ؟؟ یه زندگی راحت و بی دردسر داشت ؟؟

  • سلام. به زودی مطلبی برای پیشگیری از ابتلا به ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم میذارم اما گفته های قبلی را حتما توصیه کنید. نکات گفته شده در مقاله رهایی از زگیل تناسلی را حتما اجرا کنید. واکسن را حتما بزنید. دیگه بیشتر این نمیشه کاری کرد. استرس خودش یکی از عواملی هست که موجب پایدار شدن ویروس در بدن میشه. سعی کنید که نگران نباشید.

 • سلام دوستان، من حدود دو ماه پیش لیزر بکینی انجام دادم و با اینکه مجرد هستم و تا حالا با هیچ پسری ارتباط نداشتم دقیق ده روز بعد لیزر بکینی دچار خارش و تورم شدید در ناحیه واژن شدم و حدود یک ماه بعد هم زگیل های گل کلمی تقریبا در بیشتر قسمت های خارجی و داخلی واژن شدم دکتر رفتم برام محلول نوشت .ولی متاسفانه هنوز بهبودی کامل پیدا نکردم .من قربانی بی مسئولیتی یه کلینیک شدم که زندگی منو به مخاطره انداخت ، خواهش میکنم خیلی مراقب باشید و حتما از استریل وسایل جلو چشم خودتون اطمینان حاصل کنید .

  • سلام عزیزم. مقاله رهایی از زگیل تناسلی را حتما بخون و به توصیه هاش عمل کن. استرس و ناراحتی خودش میتونه موجب پایدار شدن ویروس در بدن بشه. انشالله که زود خوب شی.

 • خانم دکتر من گفتم که قربانی یه کلینیک شدم بخاطر لیزر بکینی الان چند هفته هست که از محلول اسید تری‌کلرواستیک کردم چون روی دهانه واژنم هم زگیل زده بود از این محلول با چوب پنبه به محل زگیل ها زدم همون روز درد شدیدی تو دهانه واژنم داشتم روز بعدش تو دستشویی از دهانه ورودی واژنم خون اومد ف خانم دکتر خیلی خیلی نگرانم که پرده بکارتم آسیب ندیده باشه ، تو رو خدا کمکم کنید تو شهرستان هستم و دسترسی به متخصص خوب ندارم

 • سلام خانم دکتر.ببخشید من ۲۲سالمه و مجردم،تقریبا از یک سال پیش خارش داشتم توی ناحیه تناسلیم،دفعه اول دکتر معاینه نکردن و گفتن عفونت قارچیه،دارو دادن(فلوکونازول)،استفاده کردم یه مدت،خوب شدم.دوباره اما خارشم برگشت و ترشحات هم داشتم.دوباره یه دکتر دیگه رفتم و گفتم این مشکلو دارم،دوباره همون قرص رو دادن،خوردم خوب شدم،تا اینکه سرما خوردم و انتی بیوتیک استفاده کردم،بعدش خارشم خیلی شدید شد!پیش دو تا دکتر دیگه رفتم،یکیشون که همون داروها رو داد،یکی دیگه گفت اصلا دختر مجرد چطور عفونت قارچی گرفته!میگفتن احتمالش خیلی خیلی کمه،برای همین گفتن ساید عفونت ادراری دارم،که آزمایش دادم و نداشتم! و کلا هیشکدوم از این دکترا،معاینه نکردن منو! تا اینکه دیروز رفتم دکتر و مشکل خارش و ترشحاتم رو گفتم،گفتن باید معاینه بشم!وقتی معاینه کردن،ایشون گفتن مشکوک به زگیل هست و برام آزمایش HPV نوشتن و گفتن باید برم نمونه برداری کنن! ولی من نه تا حالا رابطه جنسی داشتم،نه تماس پوستی و نه حتی از استخر و توالت فرنگی استفاده میکنم!به هیچ مرکزی عم برای اپیلاسیون نرفتم! آیا ممکنه زگیل تناسلی باشه مشکلم؟آخه چطور این ویروس رو ممکنه گرفته باشم؟ البته هنوز آزمایش ندادم و تشخیص زگیل قطعی نیست

  • سلام عزیزم من که معاینت نکردم که بتونم نظر بدم. صبر کن تا جواب آزمایشت بیاد. اگه HPV هم داشتی مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو حتما بخون

 • سلام خانم دکتر خانم دکتر من hpv 16 دارم امکان داره همسرم سرطان دهان گرفته باشه؟ من خیلی استرس دارم چند درصد امکان داره سرطان دهان یا الت تناسلی گرفته باشن؟

  • سلام. سال ها طول میکشه تا فرد دچار سرطان های ناشی از ویروس HPV بشه. بهتره سالی یکبار به پزشک حلق و گوش و بینی جهت معاینه دهان و گلو مراجعه کنن . سرطان الت تناسلی مردان نادر هست اما میشه باز به پزشک برای معاینه سالانه مراجعه کرد.

 • سلام من متاسفانه به زگيل تيپ ٦ مبتلا شدم و بعد درمان كردم،ميحواستم ببينم زدن واكسن گارداسيل الان براي من مناسب هست يا نه ديگه فرقي نميكنه؟

 • ممنون خانم دکتر از مطالب خوبی که میگذارید.. من نوع ۱۶ و چندتا تایپ دیگه رو دارم و نتیجه کولپوسکوپیم شش ماه پیش cin1بود درمان خاصی برای دهانه رحم دکتر گفت نیازی نیست انجام بدم و الان هم دوباره پاپ اسمیر دادم و همون نتیجه کولپو رو نشون داده… و دکترم گفت سر بکسال برم و مجدد پاپ اسمیر بدم خانم دکتر فقط اینکه به شدت به کاندوم حساسیت دارم و التهاب و عفونت میگیرم دکترم گفت چون من و همسرم هر دو مبتلا هستیم مشترک اگر کاندوم هم استفاده نکنم در تشدید ویروس دیگه تاثیری نداره خواستم بمرسم واقعا اینطوری هست و استفاده نکردن کاندوم باعث ماندگاری ویروس در بدنم نمیشه؟ یا تاثیری نداره؟

  • سلام نه عدم استفاده از کاندوم موجب پایداری ویروس در بدن نمیشه.مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو بخون و به توصیه هاش عمل کن.

 • سلام خانم دكتر من ٣٠سالمه خشكي واژن دارم اصلاً با شوهرم نميتونيم رابطه اي داشته باشيم ليزر موناليزا درمان ١٠٠٪‏ داره؟ اين حالت بيماري شوگرنه؟

  • سلام من نفهمیدم برای شما تشخیص بیماری شوگرن داده شده؟ بله لیزر برای خشکی به میزان بسیار زیادی موثر هست!

  • Z.
   سلام‌خدمت خانم دکترعزیز من ۴۶سالمه هیچ روابطی نداشتم. یک ماه هست ازدواج کردم ک هنوزباکره هستم ازترس ودرد ولی چندروزمتوجه شدم بدنم چندتا دونه دراوردرفتم دکتروتست پاپ‌اسمیرازم گرفت ک زگیل نوع ۶دارم الان سوالم اینه واسه درمان ازچه روشی استفاده بشه.واینکه من مقصددارم سریع باردارشم .واکسن هم ک باتوجه به سن نمیشه زد.ممنون‌میشه راهنمایی کنید

 • سلام من ۱ ماهه تست dna hpv دادم نوع ۱۱-۱۶ رو داشتم بیوبسی کردم جوابش منفی بود ولی بعد از بیوبسی عفونت حاد گرفتم ۳۰ تا سیپروفلوکساسین و ۳۰ تا مترونیدازول خوردم تا قطع میشه دوباره عفونتم شروع میشه جدیدا گلو درد بدی هم دارم واکسن زدن برای من بی فایدست؟! من باید چکار کنم ؟!

  • سلام واکسن میتونه شما را در برابر تیپ خطرناک ۱۸ محافظت کنه اما برای تیپ هایی که بهش مبتلا شدید کاری نمیکنه.

 • ط.م سلام.وقت بخیر دکتر ۳۴ ساله هستم.تقریبا ۵ماه پیش متوجه زائده هایی داخل واژن شدم که اصلا رو لبها یا قسمت بیرون نیست.اطراف مجرای ادرار و دهانه واژن.تست دادم نوع۱۶،۵۸،۸۲،۱۱ دارم.پاپ اسمیرم نرمال بود.تو فاصله دوماه پاپ اسمیرم نرمال بود.ممنون میشم سوالهای منو پاسخ بدید. ۱..آیا الان میتونیم واکسن بزنیم من و همسرم یا تاثیر نداره ۲…آیا براشتن زیگیل با لیزر بهتره یا فیریز.و اینکه با لیزر باعث عود مجدد میشه و پخش میشه به جاهای سالم ۳…از همه مهمتر من پسر دو و نیم ساله دارم که کلا با منه.رو تختم میاد .رو پاهام میشینه.با دستم یا لیوان من یا قاشقمو بر میداره یا دستشویی میاد .ممکن آلوده شدن داره پسرم.خیلی نگرانم.از بس دستامو میشورم دستام خشکه زده ۴..من آزمایشم نوشته Method of hpv Genotypin: pcr reverse hybridization array by european CE&IVD; Approved commerical technology تو سایتها گفتن باید تائید FDAباشه آیا ممکن آزمایش تیپهارو اشتباه گفته باشه.چون به دکتر پوستم که نشون دادم جواب آزمایش گفت محاله این تیپها با هم داشته باشی. ۵…وقتی میگن خود به خود از بین میره این ویروس،یعنی کلا میره دیگه نمیاد…ونظرتون در رابطه باAHCC کپسول چیست ۶…و اینکه با این تیپ هایی که من دارم نشون میده داخل واژن و دهانه رحم زائده دارم.وچور میشه این زائده هارو از داخل رحم و واژن برداشت.ممنون میشم پاسخ بدید

  • سلام. ۱. اگه واکسن بزنید شما رو در برابر تیپ های ۶ و ۱۸ محافظت می کنه ولی برای تیپ های درگیر کاری نمیکنه. ۲. هر دو روش های خوبی هستن و عود اصلا ربطی به لیزر و فریز نداره. تا وقتی ویروس در بدن هست امکان عود هم هست. ۳. حساسیتتون بی مورد هست. ۴. نه قابل اطمینان هست. ۵. به توصیه های مقاله رهایی از زگیل تناسلی عمل کنید. ۶. شما که میگین پاپ اسمیرتون نرماله پس چجوری تو دهانه رحم ضایعه دارین!

 • سلام خسته نباشيد من آزمايش دادم high risk hpv مثبت بودم مرحله بعد را انجام دادم CIN 1 داشتم دكتر فقط بهم گفت بايد صبر كني شما بفرماييد كه چه راههاي درماني رو شروع كنم و بينهايت ميترسم به مراحل بعدي برسم

 • سلام و خسته نباشيد و تشكر از مطالب خوبتون راستش من ٦ سال عروسي كردم و متاسفانه تا به حال به پزشك مراجعه نكردم و همچنين پاپ اسمير ندادم و از اين موضوع به شدت ناراحتم آيا امكان داره دچار سرطان يا بيماري بدي باشم؟خيلي ميترسم و اينكه به زگيل هم ٢ تا زگيل مبتلا شدم و از اينكه بگن خيلي دير اومدي و راه حلي نداره بسيار ميترسم لطفا راهنمايي كنيد

  • سلام عزیزم به جای ترسیدن و استرس داشتن به پزشک مراجعه کنی و ازش بخوای آزمایش پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی که دقیق تر هست را برات انجام بده. انشالله که سالمی.

 • سلام خانم دکترهمسرمن دچارتیپ ۶هستن میخواستم بدونم من چه آزمایشاتی بایدبدم تابفهم من هم گرفتم یانه؟لطفاهرآزمایشی نیازه بدم بگین ممنون

  • سلام عزیزم. هر شش ماه یکبار کولپوسکوپی بده و نگران نباش . استرس خودش موجب پایدار شدن ویروس در بدن میشه. مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو بخون و به توصیه هاش عمل کن.

 • سلام خانم دکتر، من روی پوستم زگیل داشتم، تیپ ۳۱، پاپ اسمیر تایپینگ اچ پی وی، کلوپوسکوپی و بیوسپی هم شدم، ویروس رو که دارم اما جواب بیوسپی رو که برا خودتون آوردم گفتید رحمم پاکه و موردی نداره.میدونم که تیپ اج پی ویم از نوع خطرناکه، اما میخوام بدونم احتمال اینکه من هم در آینده دچار سرطان بشم هم وجود داره؟و اصلا تیپ ۳۱ جز تیپ های سرطانیه؟

  • سلام تیپ ۳۱ بله از نوع پر خطر هست و احتمال داره به سرطان تبدیل بشه اما یه روز که سرطان نمیشه چندین سال طول میکشه به توصیه های مقاله رهایی از زگیل تناسلی عمل کن و هر شش ماه کولپوسکوپی بده.

 • من ۱۸ سالمه و یکم بالاتر از مقعد و پاین تر از واژنالم ی قده مانند در اومده ک‌شکل گل و نرمه من‌چیکار کنم‌میشه راهنماییم‌کنید لطفا

 • با سلام، من در دوران عقد هستم و قبل از شروع رابطه جنسي، واكسن گارداسيل رو تزريق كردم. آيا نيازي هست كه همسرم هم واكسن رو تزريق كنن؟ يا براي آقايان نيازي نيست؟

 • سلام خانم دکتر من تیپ۶و۳۱و۶۶ رو مبتلاشدم و ۶ مرحله کرایو کردم.الان بعد ۱ماه دوباره عود کرده چکار کنم؟

  • سلام. دوباره باید فریز کنی تا وقتی ویروس تو بدن هست ممکنه باز هم زگیل بزنی. مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو بخون و به توصیه هاش عمل کن.

 • سلام خانم دكتر واقعا خيته نباشيد كاش من تهران بودم كه مرتب ميومدم پيشتون چون واقعا فوق العاده اين ببخشيد يه سوال داشتم،ميشه آزمايش اچپي وي بدون رفتن به دكتر و مراجعه به آزمايشگاه گرفت؟آخه من ١ ساله زگيل دارم و مميدونستم كه چيز مهمي هست و پزشك نرفتم،الان ١ زگيل ديگه كنار واژنم زده خواستم كه آزمايش بدم به نظر شما از موع پر خطر هست ؟

 • سلام خانم دكتر من بدون هيچ علامتى به پزشك مراجعه كردم براي چكاپ با جواب پاپ اسمير عالىتست اچ پي وي مثبت با لو ريسك ٦٢/٨١ خيلي زياد استرس دارم ولي هيچ نوع علامتي ندارم ميخواستم بدونم براي اين دو گريد درماني وجود نداره ؟ ممنون ميشم

  • سلام. این تیپهای زگیل علامت ظاهری نمیدن. چون لو ریسک هستند احتمال ابتلا به سرطان رو ندارند. برای درمان مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو مطالعه بفرمایید. ضمن اینکه تست سالیانه کولپوسکوپی فراموش نشه.

 • سلام خانوم دکتر عزیز.همسر من یکماه پیش زگیل زد که دکتر پوست نمونه برداری کردن و تایپ ۳۹ تشخیص داده شد و به دکتر اورولوزی مراجعه کردن و ضایعات رو کرایو کردند.منم مراجعه به دکتر زنان کردم که بعد از معاینه گفتن زگیل طاهری ندارم،اما پاپ اسمیر و اچ پی وی پی سی ار نوشتن.جواب آزمایش پاپسمیر خوب بود و تو ازمایش اچ پی وی نوشتن که ۳۶ نوع تایپ کم خطر و پر خطر که بررسی کردن ازجمله همون تایپ ۳۹ که همسرم داره منفیست .و مثبت برای انواع دیگر که تو این آزمایش بررسی نشده.حالا سوالم اینه که چطور ممکنه من نوع همسرم رو نداشته باشم و چطور انواع دیگرو که بررسی نکردن تشخیص دارن مال من مثبته.در ضمن یک هفته قبل از ظهور زگیلهای همسرم سکس دهانی داشتیم اما دکتر گوش و حلق و بینی گفتن ضایعه ای در دهانم نیست.آیا وقتی ضایعه ای روی پوست همسرم نبوده ممکنه من از سکس دهانی دهانم مبتلا شه؟خیلی میترسم چون یک بچه چهارساله و چهار ماهه دارم که از لیوان و قاشق مشترک استفاده میکنیم و دستشویی و حمام میبرمشون و مدام روی پاهای منن،همش دارم دستامو میشورم اما همش نگرانم که به اونا انتقال بدم.چهار ماه زایمان کردم و قبل از بارداری تست اچ پی وی منفی بود،سزارین کردم اما قبل از اون کیسه ابم ترکید،همش نگرانم به بچمم انتقال داده باشم.اگه تو نای و نایچه اش زده باشه یا تو ریه اش چطوری بفهمم؟خانم دکتر روز و شب دارم گریه میکنم.همسرمم سیگار میکشه و حاصر نیست اونو ترک کنه،میترسم تا اخر عمر تو بدنش بمونه و باعث پایدار شدن تو بدن من هم بشه،اصلا هم اهل روابط خارج خانواده نبودیم هیچ کدوم.

  • سلام ممکنه تیپ های دیگه از بدن همسرتون یا خارج شده باشن یا نمونه گیری از پوست الت تناسلی همسرتون خیلی دقیق نبوده باشه. نگران انتقال به فرزندتون نباشید احتمالش خیلی خیلی کمه. سالی یکبار پزشک گوش و خلق و بینی برای معاینه مراجعه کنید کافیه. شش ماه یکبار هم پاپ اسمیر بده و نگران هم نباش. استرس خودش باعث پایدار بودن ویروس میشه.

 • سلام..من با پسری که میدونم با کسی ارتباط جنسی نداشته رابطه دهانی داشتم..روی التش یه دونه دونه شبیه زگیل خیلی کوچیک و روی پوست بیضه ک سه چهار تا از همونا بود..اگه اچ پی وی باشه منم مبتلا ام؟از همون نوع؟؟وایا چون رابطه دهانی داشتم من حتما از ناحیه گلو مورد خطر قرار میگیرم؟لطفا جواب بدید..

 • سلام..خسته نباشید..من چند مدت پیش با شخصی رابطه دهانی داشتم ک روی التش و بیضه ها مجموعا ۴ یا ۵ تا دونه قهوه ای مشابه زیگیل بود..الان من حتما مبتلا ب زگبل دهانی شدم؟؟ینی از همون نوعی ک اوک فرد رو التش داشت منم در دهان مبتلا هستم؟و اینکه زیگیل دهان همه ی انواعش خطرناکه نه؟؟ از هر نوعی منجر ب سرطان میشه؟ینی سرطان میگیرم؟خیلی میترسم..

  • سلام احتمال ابتلا هست. اما فوری که سرطان نمیشه. بهتره سالی یکبار توسط پزشک گوش، خلق و بینی چک بشی همین. به توصیه های مقاله رهایی از زگیل تناسلی عمل کن.

 • خانم دکتر سلام من چند ساله ( بالغ بر ۴ سال ) بالاتر از ناحیه مقعدم ، تقریباً با فاصله ۶ الی ۷ سانت یک ضایعه گوشتی شبیه زگیل بوجود اومده، تا به امروز نه رشد داشته نه زیاد شده آیا جای نگرانی وجو داره یعنی من به hpv مبتلا هستم ممنون از لطفتون اگر پاسخ بدید

 • سلام خانم دکتر،لطفااا کمکم کنید من دو روزه متوجه ضایعه های پرز مانند خیلی ریزی دور واژنم شدم،من با یک نفر به مدت یک سال هستم ک اون شخص هم با کسی دیگ رابطه نداشته ک بخاد مبتلا بشه،اما در عین حال من واسه موهای زاید صورتتمم لیزر میکنم و بار اخر شخصی ک قبل از من نوبتش بود کل بدنشو لیزر کرده بود،ایا امکان داره با لیزر کردن صورتم توسط دستگاه الوده بخاد ناحیه ی تناسلیم زیگیل بزنه؟این ک من هیچ خارش خونریزی یا ترشحی ندارم بازم امکان داره اون ضایعه ها زیگیل باشن؟

  • سلام عزیزم باید معاینه کنم اما تماس با صورت نمیتونه موجب زگیل در ناحیه تناسلی بشه. بله اگه خونریزی و ترشحی ندارن هم ممکنه زگیل باشن. نظر قطعی رو فقط با معاینه میشه داد.

 • سلام خانم دکتر. من حدود یکساله عقد هستم همسرم سه ساله پیش زگیل تناسلی تایپ۶ داشت آزمایش ایدز و سرطان هم داد که خوشبختانه مشکلی نبود. خودم دکتر زنان رفتم گفتن معاینه کردن گفتن از نظر ظاهری هیچی نداری میخواستم بدونم اگه نهفته باشه ممکنه تایپ ۶باشه یا تایپش متفاوته؟ رابطه ما کاملا سطحی بوده و دخول صورت نگرفته میخوام بدونم ممکنه خطرناک باشه؟ واکسن گارداسیل هم اولین نوبتشو زدم ولی نمیدونم این ویروس و گرفتم یا نه اگه گرفتم و نهفته اس از کجا باید بفهمم چه تایپیه؟

 • سلام..من همونم ک یکم بالاتر پیام دادم و گفتم ک رابطه دهانی داشتم با پسری..اگ تبدیل ب سرطان بشه درمان داره؟من ۲۰ سالمه..ینی میمیرم؟؟

  • سلام گفتم که فوری سرطان نمیشه. ممکنه ۵ یا ۱۰ سال طول بکشه. سرطان هم اگه زود تشخیص داده بشه درمان داره. نه کسی نگفت میمیری! بهتره سالی یکبار توسط پزشک گوش، خلق و بینی چک بشی همین. به توصیه های مقاله رهایی از زگیل تناسلی عمل کن.

 • سلام من حدود ۴سال پیش بعد از پریودی که فعالیت زیادی هم بخاطر خونه تکونی داشتم احساس سوزش شدید و ناخوشایندی بهم دست داد تا اینکه متوجه یه زائده کف مانند سفید و پزرگی اندازه یه عدس در قسمت پایین واژینال شدم بیخیالش شدم چون فکر میکردم بخاطر حساسیت و اینجا تموم نشد تا اینکه سوزش ادامه پیدا کرد بعد ۲روز که دوباره نگاه کردم متوجه زائده گوشتی شدم با مراجعه به ماما بهم گفت که زگیل تناسلی هستش ازش واکسن گارداسیل درخواست کردم گفت که توی ایران اصلا وجود نداره در صورتی که من هیچگونه رابطه جنسی نداشته ام و این خیلی برام عذاب اور بود ۳ جلسه با قطره اونو برام سوزوند زائده کوچیک شد اما دیگه ادامه ندادم و حس سوزش از بین رفته بود اما الان دوباره بعد ۴سال همون سوزن به سراغم اومده هم مقعد و هم واژینال احساس سوزش خیلی بدی دارم اما هیچ زائده ی گوشتی دیده نمیشه ، لطفا راهنماییم کنید افسردگی گرفتم

  • سلام عزیزم باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنی تا مشخص بشه چی هست. اگه زگیل بود بهتره فریز یا لیزر بشه. اگر تشخیص برات زگیل بود به توصیه های مقاله رهایی از زگیل تناسلی عمل کن.

 • سلام خانم دکتر من زگیل مقعدی دارم و حدود ۶ ماه هستش که با کاریوتراپی و با تجویز قرص سایمتیدین خوب شدم آیا ممکنه دوباره ٱوت کنه یا خیر.

  • سلام تا وقتی ویروس تو بدن هست امکان عود وجود داره. مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو بخونید و به توصیه هاش عمل کنید.

 • سلام وقت بخیرخانم دکتر من باراهنمایی شما رفتم دکتروآزمایش تایپینگ رو برام نوشته انجام بدم همونطورکه قبلابهتون گفتم همسرم تیپ ۶مبتلاشده امامن تاالان که دوماه ازآخرین رابطمون میگذره هیچ چیز مشکوکی تو خودم ندیدم هرآزمایشگاهی که رفتم گفتن تایپینگ فقط ازروی نمونه امکان پذیره پس منکه هیچ علائمی ندارم چطوربفهمم مبتلاشدم یانه ؟لطفاراهنمایی کنید شب وروزم شده گریه افسردگی گرفتم وتوفکراینم ازهمسرم جدابشم شماآزمایشگاهی میشناسین که من مراجعه کنم خواهش میکنم آدرسشو بدین

 • سلام خانم دكتر، خسته نباشيد من تمام سوالات و جوابهاي كاربران رو خوندم اما در مورد ١ مسئله متوجه نشدم و سوالي هم داشتم، ممنون ميشم جواب بديد. كسي كه باكره هست و مبتلا به ويروس نوع ١١ شده و درمان شدهو واكسن هم زده ايا الان بعد ١ سال كه قصد ازدواج داره اين ويروس در بدنش هست؟ و منتقل ميكنه به همسرش؟

 • سلام خسته نباشید خانم دکترمن دچارزگیل دهانی شدم چطورمیشه درمانش کرد؟کرایو برای زگیل دهانی جواب میده؟به چه دکتری مراجعه کنم؟

 • سلام من زگيل تناسلى’داشتم’فريزكردم’مراقبت’كردم’ظاهراخوب’شدم’ولى’بشدت’خارش ‘دارم’چيكاركنم

 • با عرض سلام و خسته نباشید من حدود یکسال پیش فکر میکنم که مبتلا شدم ولی بعد از چند ماه بدون درمان خاصی به صورت خود به خود کاملا اثارش از بین رفت،البته حدود ده تا و کوچک بود.الان بعد از چند هفته که با نامزدم هستم و فهمیدم قبلا سرطان سینه داشته و درمان شده،میخواستم بپرسم اینکه علائم خود به خود از بین رفته به معنیه اینکه از بدنم خارج شده ؟ و میتونم سکس داشته باشم ؟ هر دو بالای سی و سه سال هستیم و میدونم ایمنی افراد بعد سرطان متفاوته

 • سلام . دختری ۳۴ ساله هستم . چندسال پیش قبل از تشخیص پزشک دررمورد تبخاال تناسلی ام رابطه سطحی داشتم با همسرم بدلیل انکه هنوز ازدواج نکرده بودم بنده از ان زمان به بعد با توجه رابطه دهانیم هنوز این مشکل داخلی بنده حل نشده و گاهی در کناره های زبانم جوش های درد زا و در گلویم درد و همچنان در ریه یا مری بنده احساس تنگی نفس ووجسمی مثل ادامس وجود دارد که هرکاری می کنم از بین نمی رود بنده باکره هستم هنوز و عقدم در آن سال بهم خورد لطفا ازمایشات لازم در این زمینه را بفرماییدد خیلی نگرانم وواسترس دارم و ریزش موی شدید .

 • سلام و خسته نباشید خدمت شما من حدود یک ماهی هست که با خارش و سوزش واژن متوجه دونه های ریزی شدم به ماما مراجعه کردم و ایشون گفتند که زگیل نیست ولی احساس میکنم تعدادشون بیشتر شده قرص سفالکسین و پماد تریامسینلون بهم داده موقع دخول سوزش زیادی دارم لطفا راهنمایی کنید

 • با عرض سلام. یک سوال دارم. دختر جوانی مهمان ما بود که روی دست و سینه ش زگیل داشت و گفت روی آلت تناسلیش پُر از این زگیلهاس.من حواسم نبود و پماد ضد خارش روی زگیل های دستش گذاشتم.و بانداژ کردم.میخواستم ببینم یعنی منم مبتلا میشم؟آیا زگیل تناسلی فقط و فقط از راه تماس جنسیه؟میگفت استخر از آب آلوده گرفته که زیاد باور کردنی نیست

 • سلام، من حدود یک سال متوجه زگیل تناسلی شدم و خانمم از من گرفته وآزمایش داده مثبت بوده گفتن تیپ۶ آیا ممکنه من تیپه دیگشو داشته باشم

 • با سلام و خسته نباشید ازمایش اچ پی وی تایپ ۳۹ من مثبت بود ولی هیچگونه علایم زگیل رو نداشتم. همسرم متوجه زگیل خود شدند ولی تایپ رو تعیین نکردن و من هم برای تست اقدام کردم. سوال من اینه که ایا امکان این که دو شریک جنسی که روابط دیگه ندارن میتونن به دو تیپ مختلف ویروس دچار بشن؟ ممنونم

 • سلام خدمت شما. من پارسال متوجه زگیل تناسلی شدم با تیپ های ۶، ۶۱، ۵۱،۵۳ اما امسال که برای چکاپ رفتم چند از تیپ های قبل پاک شده ولی مبتلا به تیپ ۱۶ شدم.آیا ممکنه این تیپ هم از بدنم خارج بشه؟ چقد احتمال داره با توجه به چکاپ سالانه به سرطان مبتلا بشم و اگر هم چکاپ غیرطبیعی باشه و زود درمان کنم جلوی سرطان گرفته میشه؟

 • سلام خانم دکتر حدود یک سال پیش به خاطر خونی که بعد از نزدیکی مشاهده کردم کلپوسکوپی انجام دادم cin۲/۳ نشون داد دکتر گفت دو ماه دیگه بیا و یکسری داروی واژینال بهم داد من از ترس یه دکتر دیگه رفتم و اونجا هم کلپوسکوپی کردم cin1 نشون داد.دو ماه شد و پیش همون دکتر قبلی رفتم اونم کلپو و بیوپسی و کورتاژ کرد و cin1 بودم و گفت شش ماه دیگه بیا شش ماه دیگه رفتم فقط پاپ اسمیر کرد و کلپوسکوپی نکرد توی پاپ اسمیر فقط التهاب نشون داده شد به دکتر گفتم کلپو کنید گفت من دکترم و پاپ اسمیر کافیه و بازم بهم داروی واژینال و قرص سی روزه داد حالا سوالاتم اینه نگرانم ازینکه نکنه اگه کلپوسکوپی میکردم چیز بدی نشون داده میشد و نکنه پاپ اسمیر درست نشون نداده چون من قبل ازینکه بفهمم اچ پی وی دارم پاپ اسمیر کردم و اصلا نشون نداد واسه همین نگرانم ،دوم اینکه همسرم نزدیکی بدون کاندوم رو انجام میده از بعد اینکه متوجه شد پاپ اسمیر چیزی نشون نداد جز التهاب متوسط .سوال بعدی من حدود یک سال هست هفته ای دوبار زینک پلاس ماهی یکبار ویتامین دی و یک روز نه یک روز فولیک اسید میخورم یه دکتر بهم گفت بخور برای بالارفتن سیستم ایمنی.ضرر نداره طول مدت استفاده من ازین داروها؟؟؟من هنوز بچه ندارم قصدش هم ندارم ،دارم واکسن میزنم با سن ۳۳ سال نوع ۶/۱۱!۱۸/۱۶ رو ندارم اما نوع های خطرناکه دیگه رو تقریبا همش دارم حالا به نظرتون من چیکار کنم سردرگمم شش ماه یکبار کلپو بدم یا پاپ؟دکتر میگه پاپ اسمیر.و کاندوم واجبه یا نه؟؟؟میترسم ازینکه سرطان بشه و من نفهمم چون دکتر پیشنهاد پاپ اسمیر داده

  • سلام اگر فقط با یک نفر رابطه جنسی دارید که ازش مطمئن هستید نه کاندوم واجب نیست. پاپ اسمیر را می تونید شش ماه یکبار هم بدید و اگر پاپ اسمیر چیزی نشون داد بعدا کلپوسکوپی انجام بدین.

 • سلام خانم دكتر من امروز جواب تستمو گرفتم متوجه شدم نوع ١٦دارم جواب پاپ اسميرمم نرماله ميخواستم بدونم نوع ١٦بدتره يانوع ١٨و اينكه الان من بايد چيكار كنم تازه ام ازدواج كردم خيلي ناراحتم در ضمن من ورزشكارم هستم و جديدا رژيم غذايي سالمي رو دارم رعايت ميكنم الان من دقيقا بايد چيكار كنم بجز اون مقالتون كه من چندبار خوندمش از نظر پزشكى من چطور از سرطان جلوگيري كنم ينى بعدها بايد شيمى درمانيو اين چيزا بشم؟؟

  • سلام عزیزم پاپ اسمیر و کولپوسکوپی برای پیشگیری از ابتلا به سرطان هست که اگر سلول بدخیمی دیده شد سریع درمان بشه تا سرطان نشه! سرطان شدن بین ۵ تا ۱۰ سال طول میکشه. شش ماه یکبار پاپ اسمیر بده.

 • سلام خسته نباشید .خانم دکتر من ازمایش اچ پی وی دادم و نوع ۶ رو داشتم باید چه کاری انجام بدم و آیا لازم هست آزمایش دیگه ای انجام بدم ضمنا زگیل تناسلی رو فقط با یکبار کرایوتراپی برداشتم و الان چند ماه میگذره که دیگه برنگشته انا در حال حاضر نمیدونم چیکار کنم!ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • سیستم ایمنی بدنتون رو تقویت کنید. مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو بخونید. و زیر نظر پزشک باشید.

 • سلام دکتر خسته نباشید تروخدا کمکم کنید دارم از استرس میمیرم من حدودیکسال پیش دستم یه خزاش کوچیک برداشت وبهد گوشت اضافه اورد و رفتم دکتر تشخیص داد که زگیله و کرایوتراپی کردم و بعد ادامه ندارم الان دوباره بزرگ شد و کرایو انجام میدم اما همش ترس اینو دارم که به دیگر نقاط بدنم مثل ناحیه ی تناسلیم بره ایا امکانش هست زگیل پشت دست به ناحیه ی تناسلی انتقال پیدا کنه ؟؟؟باکره ام و تا حالا هیچ گونه رابطه ای هم نداشتم هیچ گونه

 • سلام خانم دكتر من تست اچ پي وي pcr دادم ومثبت شد ولي نوعش رو نزده بود وپاپ هم ازم نگرف گف احتياجي نيس بيا سريع برات كولبوسكوپي كنم جواب تست رو پيش دكتر ديگه اي بردم گفتن pcr رو قبول ندارن وبايد دوباره تست بدم بنظرتون لازمه ك بدون پاپ اسمير كولپو انجام بدم؟؟؟؟؟

 • سلام خانم دكتر من ٢٦ سالمه حدود ٢ ماه پيش متوجه زگيل در ناحيه تناسلي شوهرم و خودم شدم پاپ اسميرم نرمال بود و hpv نوع ٣١ نشون داد من فريز كردم و شوهرم ليزر كرده اما بعد از اينكه دو هفته گذشته حس ميكنم بازم زگيل هاي ريز زدم كه با سركه سيب شستشو ميدم چندتا سوال داشتم١ آيا ممكنه داخل واژن زگيل باشه چون آزمايش hpv رو از گردن رحم گرفتن ٢ چطور ميشه فهميد داخل واژن زگيل هست ياخير ٣ ايا با اين نوع پرخطري كه دارم امكان پاك شدن ويروس از بدن هست؟ ٤ ايا سركه سيب تأثيري در از بين بردن زگيل ها داره يا خير؟ ممنون

  • سلام. تا وقتی ویروس در بدن هست ممکنه باز هم زگیل بزنید. درون واژن را با معاینه لگنی توسط پزشک میشه فهمید که زگیل زده یا نه! و بله ویروس احتمالا خارج میشه به توصیه های مقاله رهایی از زگیل تناسلی عمل کنید. سرکه تاثیر چندانی نداره باید از پزشک برای درمان زگیل ها با دارو، فریز یا لیزر کمک بگیرید.

 • سلام جواب ازمایش اچ پی وی من مثبت بوده و نوع ۴۳ ، جواب پاپ اسمیر هم نرمال دکتر به من گفت که نو بی خطر هست و قابل انتقال نیست اما از نظر من برا اروم کردن من اینو گفته ،میشه نظرتون رو بفرمایید؟

  • سلام اگه مقاله بالا رو خونده بودید، میفهمیدید که نوع ۴۳ واقعا از نوع کم خطر هست و پزشکتون الکی بهتون دلداری نداده!

 • سلام وقت بخیر من ۳۰ سالمه تازه فهمیدم که hpv از نوع ۱۶ و ۵۹ رو دارم ، همسرم نوع ۶ و ۵۳ رو داره من رابطه به غیر نداشتم چرا نوع من با همسرم فرق میکنه حداقل من به خودم مطمئن هستم ، اول اون متوجه شد بعد من آزمایش دادم چرا واسه من از بدترین نوعش هست ، خانم دکتر کمکم کنین من باید چیکار کنم ، اولین قدم من چی هستش؟؟ ضایعه ای هم ندارم که برم بسوزونم چه خاکی باید به سرم بریزم شب و روز کارم گریه شده

  • سلام. ازمایش دقیقی برای تشخیص برای اقااین وجود نداره. به همین دلیل ممکنه این تیپ ها رو ایشون هم داشته باشن اما قابل تشخیص نباشه یا بدنشون قبلا دفع کرده باشه. هر شش ماه یکبار پاپ اسمیر بدین. جای نگرانی نداره و در ۸۰ درصد موارد ویروس در طی دو سال از بدن پاک میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *