پاکسازی ویروس HPV

پاکسازی-ویروس-HPV

ویروس زگیل تناسلی (HPV) یکی از رایج ترین ویروس های مقاربت جنسی در دنیا است. این ویروس در اثر تماس پوستی در هنگام رابطه جنسی منتقل می شود و درمانی برای آن وجود ندارد. دفع ویروس HPV در اغلب موارد در طی دو سال در صورت بالا بودن سیستم ایمنی بدن رخ می دهد. در ادامه این مقاله به راه های تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل ویروس زگیل تناسلی و روش های ریشه کن کردن ویروس زگیل تناسلی از بدن و پاکسازی ویروس HPV می پردازیم. جهت دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

ویروس زگیل تناسلی چیست؟

ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) نوعی عفونت ویروسی است که از طریق تماس پوست با ناحیه تناسلی فرد مبتلا منتقل می شود. بیش از ۱۰۰ نوع تیپ ویروس زگیل وجود دارد اما تنها ۴۰ نوع از طریق تماس جنسی منتقل می شوند که به ویروس زگیل تناسلی معروف هستند و ناحیه تناسلی، دهان و گلو را تحت تاثیر قرار می دهند.

ویروس زگیل تناسلی

زگیل تناسلی رایج ترین بیماری مقاربت جنسی است و می تواند هم زنان و هم مردان را مبتلا کند. افرادی که فعالیت جنسی دارند ممکن است در مقطعی از زندگی خود به این ویروس مبتلا شوند حتی کسانی که یک شریک جنسی دارند نیز ممکن است به این ویروس مبتلا شوند زیرا ممکن است همان فرد آلوده به ویروس زگیل تناسلی باشد.

ویروس زگیل تناسلی چگونه منتقل می شود؟

اغلب افراد از طریق رابطه جنسی مانند رابطه جنسی دهانی مبتلا می شوند. به دلیل انتقال ویروس در اثر تماس پوستی با ناحیه تناسلی فرد آلود، رابطه جنسی کامل یا دخول برای ابتلا به این عفونت لازم نیست. در موارد نادری، ممکن است ویروس در حین زایمان طبیعی به نوزاد تازه متولد شده منتقل شود.

مقاله مرتبط: چگونه از شر زگیل های تناسلی پوستی رها شویم

علائم ویروس زگیل تناسلی

ویروس زگیل تناسلی ممکن است در ابتدای ابتلا به آن هیچ علامتی نداشته باشد و ممکن است هفته ها یا ماه ها و حتی چند سال بعد خود را نشان دهند.

زگیل تناسلی در مردان در نواحی زیر دیده می شود:

 • آلت تناسلی
 • بیضه ها
 • کشاله ران ها
 • ران ها
 • مقعد

علائم زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در زنان ممکن است در نواحی زیر دیده شود:

 • داخل واژن یا مقعد
 • بیرون واژن یا مقعد
 • دهانه رحم
 • کشاله ران

زگیل های تناسلی همچنین ممکن است بر روی لب، دهان، زبان یا فرد دارای ارتباط جنسی دهانی با فرد آلوده دیده شود.

حتی در صورت ندیدن زگیل ها ممکن است علائمی از قبیل موارد زیر وجود داشته باشد:

 • ترشح واژینال
 • خارش
 • سوزش
 • خونریزی

انواع پر خطر ویروس زگیل تناسلی موجب زگیل های پوستی نمی شوند اما ممکن است منجر به سرطان شوند.

مقاله مرتبط: آشنایی با انواع پر خطر و کم خطر ویروس زگیل تناسلی

جراحی زیبایی واژن

چنانچه شما هم از زگیل تناسلی رنج می برید می توانید جهت دریافت خدمات تخصصی درمانی و کنترل این بیماری به خانم دکتر متین ذاکرین جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. شما می توانید در صورت نیاز برای دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

شناسایی ویروس زگیل تناسلی

۱- در صورت وجود زگیل در ناحیه تناسلی می توان از زگیل ها نمونه برداری کرد.

۲- اما از آنجایی که ویروس زگیل تناسلی ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد، این روش همیشه کارامد نیست.

۳- برای مردان هنوز آزمایشی برای تایید وجود ویروس زگیل تناسلی در بدن وجود ندارد.

زنان باید از ۲۱ سالگی به بعد هر ساله آزمایش پاپ اسمیر دهند و یا هر سه سال یک بار آزمایش کولپوسکوپی بدهند که دقت آن حدود ۹۹% است و تقریبا هیچ خطایی ندارد. این آزمایشات می توانند تغییرات سلولی ناشی از وجود ویروس زگیل تناسلی در دهانه رحم را تشخیص دهند. برای تشخیص وجود ویروس زگیل تناسلی در بدن به همراه این آزمایشات باید آزمایش HPV DNA typing را نیز انجام داد تا وجود ویروس و تیپ آن مشخص شود و در صورت وجود تیپ های پر خطر، این آزمایش باید شش ماه بعد دوباره تکرار شود.

بیشتر بخوانید: روشهای تشخیص زگیل تناسلی

پاکسازی ویروس زگیل تناسلی

در حدود ۹۰% افراد، ویروس زگیل تناسلی در طی دو سال از بدن آنها خارج می شود اما در ده درصد موارد ممکن است ویروس از بدن خارج نشده و مشکلات زیادی از جمله سرطان را به وجود آورد. مهمترین نکته در رهایی از ویروس زگیل تناسلی تقویت سیستم ایمنی بدن است. در ادامه به راهکارهایی برای رهایی از ویروس HPV و تقویت سیستم ایمنی بدن می پردازیم.

۱. رژیم غذایی برای دفع ویروس زگیل تناسلی

سعی کنید که رژیم غذاییتان دارای مقادیر زیادی میوه و سبزیجات باشد. سعی کنید از مصرف غذاهای فست فود و شیرینی جات دوری کنید زیرا این غذاها هیچ ارزش غذایی ندارند و در عوض سبزیجات؛ میوه، حبوبات، گوشت، مرغ، ماه و روغن های سالم مانند روغن زیتون و نارگیل را جایگزین آنها کنید. مواد غذایی زیر می توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل ویروس زگیل تناسلی کمک کنند:

 • مواد غذایی سرشار از ویتامین سی مانند مرکبات، فلفل دلمه ای و توت فرنگی
 • مواد غذایی حاوی پروبیوتیک مانند ماست یا پنیر پروبیوتیک
 • سبزیجات دارای برگ های سبز رنگ مانند کاهو و اسفناج
 • مواد غذایی غنی از سلنیوم مانند قارچ
 • کفیر زیرا حاوی مواد پروبیوتیک زیادی است.

همچنین می توانید از گیاهان ضد ویروس زیر نیز بهره ببرید:

 • ارگانو و روغن ارگانو
 • برگ درخت زیتون
 • شیرین بیان
 • گون
 • زنجبیل
 • سیر

مقاله مرتبط: رژیم غذایی برای درمان تنبلی تخمدان

۲. مکمل های غذایی

حتی اگر سالم ترین رژیم غذایی را داشته باشید، ممکن است از لحاظ برخی ویتامین ها دچار کمبود باشید که می تواند اثر منفی بر سلامت سیستم ایمنی بدنتان داشته باشد به همین دلیل است که حتما باید با مشورت پزشک مکمل های غذایی زیر را به رژیمتان بیفزایید:

 • فولیک اسید
 • ویتامین سی
 • ویتامین دی
 • ویتامین ای
 • ایندول-۳-کاربینول که در سبزیجاتی مانند کلم، کلم پیچ، کلم بروکلی، کلم پروکسل و گل کلم یافت می شود.

مکملهای غذایی برای درمان زگیل تناسلی

۳. عدم مصرف دخانیات

مصرف دخانیات حتی قلیان می تواند موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن و پایداری ویروس زگیل تناسلی در بدن شود.

۴. استراحت کافی و نداشتن استرس

خستگی و استرس زیاد می تواند اثر منفی بر سیستم ایمنی بدن داشته باشد و موجب تضعیف آن شود.

rejuvanation

۵. ورزش به طور مرتب و حفظ وزن سلامت

۶. عدم مصرف قرص های ضد بارداری در طی طولانی مدت

مصرف قرص های ضد بارداری برای مدت بیش از ۵ سال می تواند احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را در صورت ابتلای فرد به ویروس زگیل تناسلی چهار برابر کند. خبر خوب این است که کنار گذاشتن این قرص ها البته حتما با مشورت پزشک می تواند این ریسک ابتلا به سرطان و پایدار شدن زگیل تناسلی در بدن را کاهش دهد. به نظر می رسد که هنگامی که چرخه هورمونی بدن به حالت طبیعی باز گردد، بدن می توان ویروس HPV را دفع کند.

مقاله مرتبط: درمان زگیل تناسلی در بانوان

برای دریافت وقت ویزیت از خانم دکتر ذاکرین و یا رزرو نوبت برای روزهای آینده می‌توانید با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

پیشگیری از ابتلا به ویروس زگیل تناسلی

تزریق واکسن گارداسیل

گارداسیل نمی تواند در برابر تمام تیپ های ویروس زگیل تناسلی مقاومت ایجاد کند اما می تواند در برابر تیپ های ۶ و ۱۱ (مسئول ۹۰% زگیل تناسلی پوستی) و تیپ های ۱۶ و ۱۸ (مسئول ۷۰% موارد سرطان دهانه رحم) مصونیت ایجاد کند. تزریق این واکسن به دختران و پسران در سنین بین ۹ تا ۳۰ سال توصیه می شود. حتی اگر قبلا مبتلا شده اید، بهتر است این واکسن را تزریق کنید زیرا می تواند شما را در مقابل دیگر تیپ هایی که به آنها مبتلا نشده اید، محافظت کند.

۱- سعی کنید که شریک جنسی مطمئنی را انتخاب کنید. زیرا حتی کاندوم هم نمی تواند به طور کامل در مقابل به ابتلا به این ویروس شما را محافظت کند.

۲- زنان به طور روتین غربالگری سرطان دهانه رحم را انجام دهند. بهتر است زنان هر ساله آزمایش پاپ اسمیر یا هر سه سال یک بار آزمایش کولپوسکوپی را انجام دهند تا در صورت مشاهده تغییرات سلولی ناشی از ویروس زگیل تناسلی، فورا تحت درمان قرار بگیرند.

کولپوسکوپی دهانه رحم

۳- از برقراری رابطه جنسی با افراد دارای علائم آشکار HPV مانند زگیل در نواحی تناسلی و مقعد خودداری کنید.

۴- در صورت مشاهده هر گونه زگیل یا برجستگی در ناحیه تناسلی، دهان، گلو یا مقعد حتما به پزشک جهت تشخیص و درمان، مراجعه کنید. عدم درمان زگیل ها می تواند باعث افزایش اندازه و تعداد آنها و همچنین تغییرات سلولی ناشی از آنها و در نهایت سرطان شود.

بیشتر بخوانید: تفاوت تبخال تناسلی و زگیل تناسلی

غربالگری سرطان دهانه رحم، اولین و مهم ترین قدم در پیشگیری از ابتلا به این بیماری است. شما می توانید ضمن مراجعه به خانم دکتر متین ذاکرین در طی یک جلسه، به طور کامل معاینه شوید و در صورت لزوم آزمایشات پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی برای شما تجویز می شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت وقت ویزیت و معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمائید.

اگر در مورد این مقاله سوال یا ابهامی دارید در بخش کامنتهای زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید.

۴.۷/۵ - (۴۸ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۲۹۰ دیدگاه ها
  • سلام. بیماری تبخال تناسلی کلا متفاوت از زگیل تناسلی است و عامل ویروسیش فرق میکنه. خبر خوب اینه که تبخال تناسلی موجب بروز مشکلاتی مثل سرطان نمیشه.

 • سلام خانم دکتر واقعا ممنون که مطالب خوبی میزارین.از اینکه تو هیچ دوره آموزشی از مدرسه گرفته تا دانشگاه هیچ اطلاعاتی در هیچ مورد ندادن واقعا ناراحتم کسی که میره تو رابطه و بعدش دچار مشکلاتی میشه تازه متوجه میشه که اطلاعتش چقدر کم بوده .پیش دکتر هم که میریم اکثر مواقع سوال که میکنیم خیلی توضیح نمیدن و این بیشتر ناراحت کننده هستش بازم از شما خیلی تشکر میکنم.

  • چرا نباید امیدوار باشی؟ افرادی زیادی در سراسر دنیا به این بیماری مبتلا میشن و بعد هم بهبود پیدا میکنن.

 • سلام خانم دگتر عزيز من چند ماهي ميشه كه درست چسبيده به كليتوريس يك زايده ميبينم نمي دونم زگيل تناسلي هست يانه منتهي چون شهرستان هستم هنوز نرفتم دكتر ولي از روزي كه بحث زگيل تناسلي داغ شده من خيلي مي ترسم وخيلي هم خجالت ميكشم دكتر برم چون هنوز ازدواج نكردم چكار كنم

  • سلام عزیزم. خجالت نداره. پزشک محرم اسرار بیماران هست. حتما به دکتر مراجعه کن بدون معاینه نمیشه نظری داد.

 • سلام من يك سال و نيم پيش مبتلا شدم به چند عدد دونه كه دكتر زنان رفتم گفتن اين هرپس هست و با اسيكلووير پمادي و قرصي و تغذيه مناسب ٤روز بعد تمام علايم رفتن و خوب شدم الان از يكسال و نيم بيشتره كه ديگه مبتلا نشدم با اينكه توي شرايط استرس روحي زيادي قرار گرفتم تغذيه ام بد بود سيستم ايمني پايين اومد جوري كه تيتر انتي باديم ٢/.بود اما ديگه مبتلا نشدم ،ميشه راهنماييم كنيد سوال اولم اينه هرپس تبخال هست يا زگيل؟! سوال دوم چون توي شرايط بدي بودم از لحاظ تغذيه و استرس بار ها و بارها و مبتلا نشدم يعني از بدنم دفع شده ؟! سوال سوم براي اينكه هيچوقت مبتلا نشوم بايد چكار كنم لطفا راهنماييم كنيد ممنون ميشم به هر سه سوالم جواب بديد

  • هرپس تبخال تناسلی است و کلا با زگیل فرق میکنه. ویروس هرپس تو بدن میمونه و از بین نمیره و ممکنه چند وقت یه بار خودشون رو نشون بده که در طی زمان این علائم پوستی رفته رفته کم میشن. خوشبختانه هرپس موجب سرطان و مشکلات دیگه نمیشه.

 • سلام خانم دکتر خسته نباشید و مرسی از مطالب خیلی خوب و مفیدتون ، خانم دکتر من یه ماهی که مبتلا به زگیل تناسلی شدم و دکتر رفتم ازمایش دادم و گفتن low risk هستم ، هنوز جوابم رو دکتر نبردم ، و جالب اینه که زگیل از بین رفت بعد از این یک ماه ، میشه راهنمایی کنین که الان چیکار کنم ؟ میترسم بازم در بیاد

 • سلام خانوم دکتر همسر من روی آلت تناسلیش چند تا ضایعه گوشتی کوچیک داره و میگه از ده دوازده سالگیش داشته اونارو.ما دو سال ونیمه ازدواج کردیم و رابطه داریم.من چند روزه ک متوجه این ضایعاتش شدم.من ب شدت میترسم.آیا ممکنه منم گرفته باشم من علامتی ندارم.و اینکه میتونم باردار شم؟

 • سلام خدمت شما دکتر گرامی. ممنون از مطالب مفیدتون. هم آموزنده اس هم یکم نگران کننده که بنظرم این نگرانی لازمه تا بیشتر به خودمون اهمیت بدیم. من چندساله پاپ اسمیر میدم.تشخیص دکترم قارچ هست.بعداز استفاده دارو بهتر میشم ولی مجدد برمیگرده. دکترم میگه بطور کلی برطرف نمیشه. جدیدا قبل از پریودم خیلی خیلی اذیت میشم. امکان داره فقط قارچ نباشه؟

 • سلام دکتر مهربون ازتون خواهش میکنم کمکم کنید من پرده بکارت دارم ۲ سال پیش برای اولین بار با دوس پسرم رابطه ای تحت عنوان لاپایی برقرار کردم اصلا از وجود زگیل تناسلی اطلاعاتی نداشتم با توجه به برنامه ماه عسل شک کردم من میترسم که نکنه اون اقا زگیل تناسلی دلشته و من گرفته باشم اون اقا قبلا رایطه حتی دخول هم داشتن با دوس دختراشون من کارم فقط و فقط گریس نمیدونم باید چیکار کنم که کامل مطمئن شم مبتلا نیستم چون دخترم خب امکان پاپ اسمیز نیس تورو خدا منو راهنمایی کنید

  • سلام. عزیزم بهتره رو تقویت سیستم ایمنی بدنت کار کنی و هر وقت ازدواج کردی حتما پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی بده. نگران هم نباش. استرس خودش خیلی بده.

 • سلام خسته نباشید حدود سه ماه پیش روی بدن برجستگی هایی شبیه به زیگیل دراومد با مراجعه به دکتر وتشخیص محلول تجویز شد که خود ایشون برام میزدن هفته ای یک بار ولی با توجه به اینکه هیچ تغییر ایجاد نشد ادامه ندادن وگفتن که زگیل نیست ازمایش پاپاسمیر هم سالم بود من هم رها کردم درمان رو ولی هنوز میترسم که باشه نظر شما چیه خانوم دکتر با سپاس

 • سلام خانم دکتر عزیز، همسر من از بچگی مبتلا به زگیل تناسلی بودند و همسر سابقشون که ده سال باهاشون زندگی کردن هم مبتلا نشدن یا حداقل علایم پوستی نداشتن، ۶ ساله که من با ایشون ازد،اج کردم و هنوز علایم پوستی ندارم، به نظرتون مفیده که واکسن تزریق کنم؟ ۲۶ ساله هستم

  • سلام عزیزم. این زگیلی که از بچگی باهاشون بوده احتمال خیلی زیاد زگیل تناسلی نیست. برای اطمینان میتونید به پزشک برای معاینه مراجعه کنید. بله هر دوتون تزریق کنید.

 • سلام خانوم دکتر امکان داره آدم ۸ سال پیش با یه نفری که یه برجستگی روی آلتش داشته و رابطه سطحی نه دخول انجام داده و تست پاپ اسمیر از نوع مایع دادم و جواب پاپ اسمیرم التهاب بوده آزمایش hpv منفی بود و زگیلی هم ندیدم تا حالا در خودم دکتر قرص مترونیدازول نوشت برام بازم گرفته باشم این بیماری رو؟ خواهش می کنم جواب بدید استرس دارم

  • سلام عزیزم. قبلا جوابت رو دادم اما باز میگم نگرانیت بی مورد هست. مترونیدازول یه نوع آنتی بیوتیک هست که روی ویروس اصلا تاثیری نداره. کلا ویروس HPV دارویی نداره!

 • سلام خانم دکتر من ۱ مدتیه که یک ضایع گوشتی بالای کلیتروس واسم ایجاد شده بود بعد از مدتی تعدادشون چندتا شد و الان بین کلیتروس پر شده .اول خارش داشت الان نداره.ضایع اولی هم خود به خو د خوب شد شبیه جوش شد.میخاستم راهنماییم کنید جی هست.ممنونم

 • من قبلا زیگیل تناسلی گرفتم و با دارو دکتر که مثل اسید بود سوزوند .بعد یکسالو نیم الان تبخال زدم .خیلی نگرانم که ممکنه دوباره زیگیل بزنم؟چیکار کنم از دست اینا راحت شم؟ همش از سرطان میترسم

  • سلام عزیزم. تبخال تناسلی برخلاف زگیل تناسلی موجب بیماری هایی مثل سرطان نمیشه و از این بابت نگرانی خاصی وجود نداره.

 • سلام خانم دكتر خسته نباشيد من ۲ سال پيش متوجه شدم كه مبتلا به اچ پي شدم و تا اون موقع هم هيچ رابطه جنسي نداشتم و تشخيص دكترم اين بود كه احتمالا از استخر يا توالت الوده بهم منتقل شده .اقدام به درمان كردم با اسيد كه زگيل ها از ناحيه واژنم از بين رفت و واكسن گارداسيل رو هم كامل زدم. الان يك سال هست كه با شريك جنسي خودم رابطه دهاني دارم و اين مدت هيچكدوم علائمي نداشتيم تا اينكه امروز متوجه شدم كه يك سري زائده سطحي باز اطراف واژنم بود و مجددا اسيد زد دكتر. چيزي كه خيلي نگرانم ميكنه شريكمه كه ميترسم اون هم مبتلا شده باشه و اينكه چيكار بايد بكنه؟ ممنون ميشم اگر در صورت امكان جوابم رو بدين

  • سلام عزیزم. حتما آزمایش پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی بده. برای تشخیص ویروس اچ پی وی در مردان آزمایشی وجود نداره. از نامزدت بخواه مواظب هرگونه تغییر بافت در ناحیه دهان، گلو و زبان باشه و در صورت مشاهده به دکتر مراجعه کنه البته این تغییرات لزوما سریع رخ نمیدن و ممکن چند سال دیگه خودشون رو نشون بدن. رو تقویت سیستم ایمنی بدنتون کار کنید و اگه میتونید واکسن گارداسیل رو تزریق کنید.

 • سلام خانم دکتر خسته نباشید. من حدودسه ماه پیش بانامزدم رابطه مقعدی داشتم . حدود یک هفته اس که نامزدم متوجه شده زگیل تناسلی گرفته و دکتر دستورکرایو کردن بهش داده.من هیچ مشکلی ندارم ایا ممکنه منم گرفته باشم؟ چه اقدامی باید انجام بدم ؟

  • سلام عزیزم. بله امکان ابتلای تو هم وجود داره. اگه میتونی و باکره نیستی آزمایش پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی همراه با آزمایش اچ پی وی تایپینگ بده و البته این آزمایشات را شش ماه یا یکسال دیگه هم حتما تکرار کن. اگه میتونی واکسن گارداسیل رو تزریق کن.

 • سلام خسته نباشید ممنون میشم جواب منو بدین من روی التم چند وقت زخم میشه مثل جوش میزن خارش داره شبیه تب خال میتونید راهنمایی کنید چی کار کنم؟

 • سلام خانم دکتر ذاکری عزیز، وقتتون بخیر ، من آزمایش پاپ اسمیر و اچ پی وی انجام دادم که پاپ اسمیر جوابش نرمال بوده ولی واسه اچ پی وی نوشته ریزالت ژنوتایپ ۳۹(hr),53,73,(hpr) نمونه لیکوئید بیس ۴۴(LR)، که گفتنباید برم کولپوسکپی که گفتم بیام مطب شما اما متاسفانه چون پریود هستم و باید بعدش بیام خیلی مضطربم و استرس دارم ممنون میشم اگر جواب این آزمایش رو بگید چیه و اینکه خطرناکه یت نه آیا درمان داره میشه ، من ۲۸ سالمه و ۳ ساله ازدواج کردم

  • سلام. اگر پاپ اسمیر نرمال بوده عجله ای برای انجام کولپوسکوپی نیست اما هر وقت تونستین حتما انجام بدین. بین تیپ هایی که ذکر کردین تنها تیپ ۳۹ پر خطر محسوب میشه که اونم با انجام پاپ اسمیر و کولپوسکوپی به طور مرتب جای نگرانی نداره. این آزمایشات برای پیشگیری هستند.

 • سلام خانم دکتر من تایپ های پر خطر۱۶.۳۱.۳۹.۴۵.۵۲.۶۶.۶۸رو دارم البته سه ماه هست ک درگیر این ویروس شدم کولپو انجام شد و نمونه گیری فعلا جواب نیومده بنظر شما امکانش هست بخاطر شرکای جنسی متعدد باشه ک این همه تایپ های پر خطر دارم در ضمن دکتر به فاصله یک ماه از من دو بار ازمایش اچ پی وی گرفت ک قعلا جواب دومی نیومده من شنیدم ازمایش باید ب فاصله شش تا دوازده هفته انجام بشه تا ارزش داشته باشه البته جوابم فعلا اماده نیس نظرتون چیه

  • سلام عزیزم. حالا بذار جواب کولپوسکوپی بیاد و نگران نباش. جواب هر چی که باشه راه حل هایی زیادی وجود داره. به توصیه های همین مقاله هم عمل کن.

 • سلام خانوم دكتر من دچار زگيل تناسلي شدم و با محلول از بين رفته و چون نوع خطرناكش دارم بايد هر سال تست بدم ميخاستم بدونم اگه زگيلا ازبين بره ديگه نميشه رابطه دهاني تناسلي داشت؟

  • سلام. احتمال مبتلا شدن پارتنرتون به تیپ خطرناکی که میفرمایید هست هم به این دلیل که ویروس هنوز در بدن هست و هم به این دلیل که تیپ های خطرناک عموما موجب زگیل نمیشن ولی در بدن وجود دارن.

 • سلام خانم دكتر من زگيل تناسلي داشتم كه واسم كوتر كردن ولي چند وقتي هست كه توي گلوم فك ميكنم چيزي مث خلط چسبيده ميترسم ميگم نكنه زگيل باشه ممنون ميشم توضيح بديد

  • سلام عزیزم بهتره به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنی و ازش بخوای که ناحیه حلق و حنجره ات رو از نظر زگیل و تغییر بافت مرتبط با HPV بررسی کنه. حتما متخصص باید این کار رو انجام بده.

  • سلام. در اکثر افراد ویروس طی هشت ماه از بدن خارج میشه اما همه تیپ های ویروس HPV موجب زگیل تناسلی بر روی پوست نمیشن. برای همین ممکنه تیپ هایی رو هنوز تو بدنتون داشته باشین که موجب زگیل نمیشن. برای همین توصیه میشه به نکات این مقاله عمل کنید.

 • مرسی خانم دکتر بابت جواب سوال قبلی که دادید در ضمن شما گفتید بیش از ۴۰ نوع تیپ خطر ناک هستتد این تیپ ها رو کجا ببینم که چی هست سوال بعدی اینه که درمورد تبخال تناسلی هم توضیحاتی بدید ممنون از شما

  • سلام میتونید تیپ های خطرناک رو در مقاله انواع زگیل تناسلی مشاهده کنید. درباره تبخال تناسلی به زودی مطلب میگذارم.

 • سلام من به ويروس HPV تايپ ١٦-٥٦-و ٦٨ مبتلا هستم با اينكه در طي ٤سال ٢دوره كامل هم واكسنشو زدم ولي دفع نشده ،چي كار بايد بكنم؟

  • سلام عزیزم. واکسن تاثیری روی دفع ویروس نداره بلکه از ابتلا بهش جلوگیری می کنه. بهتره به طور مرتب پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی حتما انجام بدی.

 • سلام خانم دكتر ببخشيد متاسفانه من مبتلا ب زگيل تناسلي شدم و يك دونه زگيل در ناحيه تناسلي داشتم باكره هستم و امكان پاپ اسمير نيست ايا ممكنه ب سرطان رحم دچار بشم و بايد چيكار كنم؟؟؟

  • سلام بهتره برای تایید تشخیصتون به پزشک مراجعه کنید و متاسفانه راهی نیست. بهتره حواستون به ترشحات و لکه بینی باشه در صورتی که داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید و باهاشون در میون بذارید. ابتلا به سرطان ممکن ۵ تا ۱۰ سال طول بکشه.

 • سلام خسته نباشید خانم دکتر ابتدا ی تشکر ویژه بابت اطلاعاتتون و راهنمایی هاتون … من خیلی استرس گرفتم بابت زگیل تناسلی مطالبی که گذاشتید … و میتونم بپرسم هزینه و ویزیت برای معاینه که ایا زگیل تناسلی وجود داره دارم یا نه چقدر هست باتشکر ممنون میشم بهم بگید که اگه بتونم بیام معاینه

 • سلام خانم دکتر من نزدیک واژنم چیزی شبیه زگیل بود رفتم کرایو کردم بعد رفتم تست پاپ اسمیر دادم گفتن hpv بدم وقتی رفتم تیپ ۱۸.۱۶ داشتم ۴ روز پیش کلپوسکوپی انجام دادم جوابش cin1 اومده میترسم این از زندگیم بدم اومده که حتی به شوهرم نزدیک نمیشم میدونم سرطانه خیلی استرس دارم همش گریه میکنم تورو راهنمایی کنین من چیکا کنم خوب بشم

  • سلام عزیزم. مقالات سایت رو حتما بخون.اغلب خود به خود برطرف میشه.هر ۶ ماه حتما کولپوسکوپی بده.

 • سلام خانوم دکتر من حدود ۶سال پیش زگیل تناسلی داشتم که با کرایو برطرف شد تا یکماه پیش که تست hpv انجام دادم و تایپ های ۱۶.۵۲.۶۶و ۴۳ رو نشون داد البته تست پاپ اسمیر منفی اومده .خیلی میترسم و استرس دارم .یعنی به سرطان دهانه رحم مبتلا شدم ؟این ویروس تا آخر عمر تو بدن میمونه ؟در چه صورت کامل از بدن دفع میشه؟شنیدم که میگن کسایی که مبتلا میشن امکان هپاتیت یا ایدز هم در اونها وجود داره .درسته یعنی؟ممنون میشم جوابمو بدین

  • سلام. وقتی پاپ اسمیر منفی بوده چطوری نتیجه گرفتی سرطان داری؟ پاپ اسمیر منفی بدین معنی که سلول های پیش بدخیم که ممکن به سرطان تبدیل بشن، وجود ندارن. به این دلیل میگن افرادی که به زگیل تناسلی مبتلا شدن احتمال ابتلا به هپاتیت و ایدز در اونها بالاست چون رفتارهای پر خطر جنسی دارن. به توصیه های این مقاله عمل کن. پاپ اسمیر و کولپوسکوپی هم یادت نره.

 • سلام وقتتون بخیر من‌دو سال پیش به زگیل مبتلا شدم که از اپیلاسیون گرفتم. جواب پی سی آر هیچ تیپ خطرناکی رو نشون نداد و پاپ اسمیر هم منفی بود. تو این مدت هر بار لکه یا ضایعه غیرعادی ای دیدم پودوفیلین زدم. ولی الان اطراف واژنم زگیل در اومده ، با اینکه شریک جنسیم فقط همسرم هست که اون هم زگیل نداره و نه اپیلاسیون رفتم تو این مدت نه توالت فرنگی نه استخر…… ممکنه تیپ ویروس الان فرق کرده باشه ؟! این بار هم پی سی آر و پاپ اسمیر دادم اما خیلی استرس دارم برای جوابش، لطف میکنید کمکم کنید. یه سوال دیگه هم اینکه زمانی که درمان رو شروع میکنیم ، لایه های پوستی که از محل زگیل جدا میشن حاوی ویروس هستن؟ ینی میتونن خودشون ایجاد بیماری کنن؟! یکی از اساتید ما میگفت اینجور زخم ها دفع ویروس دارن

  • سلام. خوب بستگی داره نمونه از کجا گرفته شده باشه. اگر نمونه از دهانه رحم گرفته شده باشه و تیپ ویروس فرق کنه به معنی اینه که ویروس قبلا به دهانه رحم نرسیده بوده. بله پوست های جدا شده نیز آلوده به ویروس هستند و ویروس خارج از بدن زنده می مونه که بسته به تیپ ویروس میزان زنده بودنش متفاوت است.

 • سلام ببخشید من شهرستان هستم و نمیتونم حضوری خدمت برسم ایا تلفنی هم مشاوره میدین با پرداخت هزینش هم مشکلی ندارم

 • سلام خانم دکتر من ۳۵ سالم هست و به این ویروس مبتلا شدم با توجه به اهمیتی که داره که مبتلایان باید تست پاپ اسمیر بدن ولی هیچ دکتری چون من هنوز ازدواج نکردم حاضر نمیشه این کارو حتی با رضایت خودم انجام بده بنظرتون امثال من که ازدواج نکردیم ولی برایرسلامتمون باید این تست رو انجام بدیم باید چیکار کنیم؟

  • سلام عزیزم. در قانون ایران باید مجوز از پزشکی قانونی برای انجام پاپ اسمیر برای دختر باکره بگیرین.

 • خانم دکتر پارتنر من بعد چند مدت که متوجه شدیم زگیل داره ،از طریف کرایو بعد چن ماه زگیل هاشون بهبود پیدا کرد،ولی در من هیچ اثری از زگیل تا حالا که دو سال طول کشیده دیده نشده،حالا این امکان وجود داره که بازم بعد چن مدت در پارتنر من یا خود من زگیل مشاهده بشه؟

 • من زگیل نوع ۱۶ دارم پارسال مرداد ازمایش دادم تا امسال هیچ اثری ازش نیست بازم میترسم اینقد دکترم منو ترسونده میترسم برم پیشش دوباره

  • سلام. عزیزم حتما حتما برو پاپ اسمیر و یا ترجیحا کولپوسکوپی بده که خیلی دقیق تر هست. عزیزم این کارها برای پیشگیری از ابتلا به سرطان هست. اگر متوجه به ضایعات پیش سرطانی بشی به راحتی قابل درمان هست اما اگر پیگیر نباشی میتونه به سرطان تبدیل بشه و البته نباید بترسی یا استرس داشته باشی چون باعث پایدار شدن ویروس در بدن میشه.

 • سلام خانم دکتر.من تقریبا یک سال و نیم پیش فقط یه زایده داشتم رفتم دکتر زنان برام برداشتنش بردم آزمایش که نتیجه زگیل بود.بعد از اون دیگه چیزی ندیدم.الان میخوام دوباره آزمایش بدم، باید آزمایش خون بدم؟ یعنی اگه مبتلا باشم توی آزمایش خون مشخص میشه؟؟

 • سلام خسته نباشید بخاطر فیبرم و خونریزی زیادم دکتر گفت میرنا بزارم،اما تو مطالب شما متوجه شدم که برای خانمهایی مبتلا به hpv خوب نیست و خروج ویروس و کم میکنه،خدا وکیلی دق کردم از این همه بلا تکلیفی لطفا منو راهنمایی کنید .

 • سلام خانم دکتر .ممنون که هستین . خانم دکتر من حدود بیشتر از ده سال کنار سینه م یک گوشت اضافه ی کوچیک داشتم در طول این سالها یکم رشد کرد و شد اندازه ی پشت سوزن ته گرد تقریبا دو ماه پیش شوهرم اونو با دستش کندش و خون افتاد یه کوچولو یکی دو هفته بعدش جلوی گردنم پر شد مثلا حدود ده پونزده تا ریز ریز که فقط لمس میشه راحت به چشم نمیاد. اولش خارش داشتن ولی الان بیشترشون صاف شدن بقیشونم ریز تر شدن دو سه تا مونده خانم دکتر این چی هست نظرتون چیه؟

  • سلام. عزیزم برای آشنایی با تیپ های خطرناک و غیر خطرناک ویروس HPV مقاله انواع زگیل تناسلی در همین سایت رو مطالعه کنید.

 • سلام خانم دکتر ممنون میشم در مورد یاعسگی زودرس توضیح بدین واینکه درمانی برای عقب انداختن این موردهست تشکر

 • سلام خانوم دکتر ممنون از پیج خوبتون.من زگیل تناسلی داشتم ک تازگیا با محلول اسید سالیسیلیک برطرفش کردم.الان دغدغه ام اینه ک چجوری میتونم ازدواج کنم وقتی ویروسش توی خونم هست؟و چقد باید صبر کنم چیکار کنم خیلی نگرانم ک این ویروس لعنتی ب همسر ایندمم سرایت کنه…

  • سلام. ویروس در ۸۰ درصد موارد در طی هشت ماه و در بقیه موارد در طی ۲ سال از بدن خارج میشه. به توصیه های همین مقاله عمل کنید و هر وقت ازدواج کردید هم چیز خاصی نیست. خانمتون سالی یکبار پاپ اسمیر بدن کافیه.

 • با سلام خسته نباشید خانم دکتر من سه ماهه دچار زگیل تناسلی شدم در نواحی واژن و معقد و دکتر معاینه کرده گفتن ک در نواحی دهانه واژن هم داره میزنه من واسه بهبودی چه کاری انجام بدم نگرانم ازمایش پاپ اسمیرم دادم ولی هنوز جوابم اماده نشده ایا با پماد و دارو درمان میشه ؟

  • سلام. بهترین درمان برای زگیل های پوستی فریز کردن هست. برای خروجی ویروس زگیل تناسلی از بدن هم به توصیه های همین مقاله عمل کنید.

 • سلام خانم دکتر مرحله اول واکسن hpv در عضله پا تزریق کردم و دو واکسن. دیگه رو در عضله بازو. ایا مشکلی برای تزریق اول وجود داره و باز باید تزریق صورت بگیره؟؟؟؟

 • سلام خانم دكتر، عذر ميخوام من تو اينترنت هرجا خوندم نوشته بود ويروس زگيل تناسلى هميشه در بدن ميمونه به جز ده بيست درصد مواقع! اما مقاله شما برعكسشو گفته، اميدوار شدم! آيا واقعا كدومش حقيقت داره؟ نود درصد شما يا ده درصد مقاله هاى ديگه!؟ و سوال ديگه اينكه من اگر زگيل هامو با ليزر بردارم، تا قبل از اون ٢سال كه گفتيد نميتونم سكس داشته باشم؟ و چجورى ميشه تشخيص داد كه رفته ويروسش از بدنم يا نه؟ يك دنيا ممنون

  • سلام اگر واقعا همچین چیزی خوندید اشتباه محض هست و در ۸۰ درصد موارد در طی دو سال ویروس از بدن خارج میشه. بهتره رابطه جنسی با کاندوم باشه.

 • سلام من ۴ سال پیش زگیل تناسلی گرفتم ُ توی دهانم و واژنم وجود دازخ ُ الان ۲۶ سالم و درمانی نکردن ُ‌تعدادشون زیار شده ولی مشکل خاصب نداشتم ُ‌ ایا احتمال سرطان هست ؟ میشه راهنماییم کنید ؟ من تازه با این مطالب اشتا شدم و خیلی استرس دارم

  • سلام عزیزم به دنبال درمان زگیل های پوستیت حتما باش. به طور مرتب هر شش ماه پاپ اسمیر کولپوسکوپی بده . کولپوسکوپی خیلی بهتره چون دقت بیشتری داره. به توصیه های این مقاله عمل کن. بله به دلیل احتمال سرطان گفته میشه که پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی بدین تا قبل از اینکه تبدیل به سرطان بشه بشه درمانش کرد.

 • سلام . من حدود چهار ماه از آخرین نزدیکیم میگذره و الان متوجه شدم به زگیل تناسلی مبتلا شدم که پیش دکتر مامائی رفتم پس از ماینه گفت حدود ۲۰% فراگیر شده و درمانی که برام انجام دارن میدن یه دارویی هست که دست ساز داروخانه ست حالت اسیدی داره سوالم اینه ممکنه از آخرین رابطه جنسی که داشتم پدید اومده باشه؟ و اینکه دکتر برام آزمایشی چیزی ننوشت الزامی توش بوده ؟ و در آخر درمانی که پیش گرفته جواب میده و دیگه تموم میشه این ماجرا لازم به ذکر ۲۲ ساله هستم

  • سلام دارو رو مصرف کنید اگر جواب نداد فریز درمان بهتری برای زگیل های پوستی است. حتما هر شش ماه یکبار پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی بدین به توصیه های این مقاله حتما عمل کنید.

 • سلام. سپاس از به اشتراک گذاشتن معلومات و پژوهشهای ارزندتون. کسی که علائمی از زگیل توی دهان و روی زبان نداره، چطور میتونه متوجه بشه توی گلو یا حنجره علائمی داره یا نه. در واقع علائم درگیر بودن حنجره یا گلو چیه؟

  • سلام اگر هر گونه زخم یا آفت یا تاولی در ناحیه گلو و دهانه مراجعه کردید حتما به پزشک مراجعه کنید. یا میتونید هر ساله به پزشک گوش و حلق و بینی برای معاینه مراجعه کنید.

 • سلام خانم دکتر من افسرده شدم همش تو فکرم دیوونه شدم راستش من ۳ سال پیش برای اولین بار با یکی سکس کردم زگیل گرفتم سوزوندم الان دوباره اومده من الان یکیو دوس دارم نمیتونم اونم مبتلا کنم چکار کنم همش تو فکرم ینی تا اخر عمر نباید سکس کنم زندگی دیگه بی معنی شده همش فکر زگیلم من کل زندگیم عاشق این دختر شدم اگه نمیشه باهاش رابطه برقرار کنم و کلا نمیشه تا اذیت نشه برم و تنها باشم کلا

  • سلام تا وقتی ویروس در بدن شما هست ممکن باز هم دچار زگیل پوستی بشین. تیپ های ویروسی که موجب زگیل پوستی میشن خطرناک نیستن اما تیپ هایی هستند که ممکن شما به اونا مبتلا باشید و ندونید و موجب سرطان دهانه رحم بشن. اگر ازدواج کردید یا شریک جنسی داشتید این مطلب رو باهاش در میون بذارین و ازش بخواین سالی یکبار پاپ اسمیر بده و قبل رابطه جنسی بهتره واکسن هم بزنن. جای نگرانی دیگه ای نیست.

 • سلام. خانم دکتر راستش من نامزد کروم اما دخولی باهم نداشتیم در حد معاشقه بود،بعد یه مدت روی ناحیه تناسلی یه چند تا جوش میبینم مثه جوشه صورته،کوچیک و چرکی مانند روی بیضه ی نامزدم هم هست،میتونه زگیل باگشه؟؟ توروخدا کمکم کنین میترسم

  • سلام احتمالش هست باید معاینه بشین. برای ابتلا به زگیل تناسلی رابطه پوستی کافی هست و نیازی به دخول نیست.

 • سلام خانم دکتر من چندوقت پیش تو پریودم یه دونه روی لبه واژنم زد که نگرانم کرد رفتم دکتر زنان کلوتریمازول داد بعد از چهار پنج روز اون دونه از بین رفت حالا نمیدونم بخاطر دستکاری بود یا پماد .بعد تست پی سی آر دادم که متاسفانه نوع ۶ و۱۱ مثبت بود بعد همسرمم تست داد که منفی بود.راستش ما هیچ رابطه غیراخلاقی نداشتیم هیچ وقت و من احتمال میدم از مرکز لیزر گرفته باشم . الان دارم روی سیستم ایمنیم کار میکنم ولی گاهی نا امید میشم میترسم حتی اگه نگاتیو بشم بازم بگیرم یا خودش دوباره فعال بشه تو بدنم. امکانش هست؟؟؟؟؟؟ راستی میخوام واکسن رو بزنم ولی چون میترسم بقیه دوز هاش گیرم نیاد میخوام سه دوز رو بخرم. چطوری باید نگهداریش کنم تو خونه؟ وتو مسیر ازداروخانه تا خونه؟

  • سلام واکسن باید تو یخچال باشه. پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی سالیانه بدین جای نگرانی نداره. ویروس اگر از بدن خارج بشه، دیگه جای نگرانی نیست.

 • سلام خانم دکتر من ارتباط سطحی روی لابیای کوچک واژنم داشتم سه ماه پیش دودکتر زنان رفتم که تشخیص زگیل دادن درصورتی که پارتنر من هیج رابطه ای نداشته محلول پدوفیلین استفاده کردم که در چهار روز ضایعه ها رفع شد و الان هیچ ضایعه ای ندارم خانم دکتر من رابطه دهانی داشتم و از این موضوع میترسم سوالم این هست که ضایعه در دهان چه مدت بعد میزند دکتری به من گفت ضایعه در دهان زود خودش رو نشون میده ایا این درسته؟

  • سلام نه لزوما. ضایعات ناشی از زگیل تناسلی که در واقع پیش بدخیم یا بدخیم هستند ممکن هست سال ها بعد خودشون رو نشون بدن. به توصیه های این مقاله عمل کنید و سالی یکبار توسط پزشک گوش و حلق و بینی معاینه کامل دهانه و گلو انجام دهید. همینطور پاپ اسمیر و کولپوسکوپی فراموش نشه. جای نگرانی نیست.

 • سلام خانم دکتر.من ویروس اچ پی وی ۱۶ و ۴۵ دارم و کلپوسکوپی هم انجام دادم که خداروشکر نرمال بود.ولی الان پایین ناحیه تناسلی تقریبا نزدیک مقعد دونه های مشکی رنگ دیدم که مدتی رو بدنم هست هیچ تغییری هم نکرده.احتمال داره جای همون زگیل بوده که الان مونده سیاه شده یا خدایی نکرده ی بیماری دیگه هست؟جواب بدید ممنون میشم

 • سلام ببخشيد اگر زگيل دهانه رحم هم درگير كرده باشه و پاپ اسمير اينو تشخيص بده چون امكان فريز در اون ناحيه نيست چه جوري از سرطان در امان بمونيم؟

 • سلام خانم دکتر، سپاسگزارم از مطالب خوبتون. من نیاز است که به دکتر مراجعه کنم. آیا دکتری برای مردان در خصوص زگیل تناسلی می شناسید؟

 • روز بخیر خانم دکتر احتمال اینکه زائده های روی آلت تناسلی با وجود پاپ اسمیر منفی و pcr منفی زگیل باشد چقدره؟ چطوری میشه تشخیص داد؟

  • سلام بستگی داره نمونه PCR از کجا گرفته شده باشن. پاپ اسمیر که مال دهانه رحم هست و نه آلت تناسلی!

 • سلام خانوم دكتر من يه دونه زيگيل تناسلي زدم سريع رفتم فيريز كردم مي خواستم ببينم ويروسش چند وقت طول مي كشه از بدن خارج شه؟

 • سلام خانم دكتر من يك زيگيل روي التم زدم سريع فيريز كردم ميخواستم بيبينم اگر كم خطر باشه چه مدت ويروسش از بدن خارج ميشه اگه پر خطر باشه چند وقت خارج ميشه؟

 • سلام خانم دكتر من يه چند هفته اى هست كه ديدم روى قسمت بيرونى واژن روى لابياها برجستگى هايى دارم دكتر زنان رفتم گفتن زگيل تناسلى و بايد هر چه سريع تر ليزر كنم من باكره هستم شنيدم روش كرايو تراپى بهترين روشه الان نميدونم چيكار كنم تهران نيستم كه بيام پيش شما، شما دكتر خوب تو مازندران ميشناسين؟ خيلى نگرانم واكسن گارداسيل از كجا بايد تهيه كنم؟ ممنون از وقتى كه ميذارين

  • سلام عزیزم نه کسی رو نمیشناسم اما هم لیزر و هم کرایو خوب هستن. الان واکسن به سختی گیر میاد اما میتونی از دروخانه هلال احمر بپرسی.

 • سلام خانم دكتر عزيز ممنون كه وقت ميذاريد و پاسخ ميديد من ٤٢ساله و متاهل هستم چند وقت پيش پاپ اسمير دادم كه نرمال بود ولي با توجه به شيوع بالا hpv ازمايش دادم كه نوع ١٦و ١٨ مثبت شد از اون روز تا حالا زندگيم به هم ريخته همش استرس دارم با توجه به اينكه شهرستان هستم به پزشك مراجعه كردم پاپ اسمير مايع دادم كه نتيجه اون همون دونوع بودو cin1 حالا پزشك كولپوسكوپي و بيوپسي كردن كه نتيجه هنوز نيومده ميخواستم بدونم با توجه به اينكه نه خودم و نه همسرم هيچ رابطه ديگه اي نداشتيم از چه راه ديگه اي منتقل شده و با توجه به اينكه به همسرم نميتونم بگم آيا ميتونم نزديكي داشته باشم؟ من يه دختر نوجون هم دارم آيا ممكنه به اون منتقل بشه چكار بايد بكنم دارم از شدت نگراني ميميرم آيا ممكنه از بدنم خارج بشه سپاسگزارم

  • سلام به توصیه های همین مقاله عمل کنید. بدون رابطه جنسی و رابطه پوستی در ناحیه تناسلی منتقل نمیشه. هر شش ماه پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی انجام بدین مشکلی پیش نمیاد و نگران نباشید.

 • سلام خسته نباشيد من و نام زدم پارسال دچار اين ويروس شديم من دچار زگيل شدم اما نام دم نه من ليزر كردم و تست پاپ اسمير نامزدم مثبت بود يكي از تيپ هاي خطر ناك هم داشت الان سوال من اينه كه توي اين يك سال كه ما رابطه محافظت شده(كاندوم و ژل بهداشتي)استفاده ميكنيم هيچ كدوم دچار زگيل نشديم بعد از ليزر كردن من و چند روز ديگه نامزدم قرار تست پاپ اسميربده براي بار دوم ممكنه اگه حوب شده باشيم يا حتي يكيمون خوب شده باشه باز بهم منتقل كنيم؟

 • سلام خانم دكتر.من حدودا ٤ ماه پيش يك رابطه پر خطر داشتم بعد از يك هفته كشاله هاي رانم متورم شد ودرد گرفت بعد از اون من مشكل گوارشي پيدا كردم به طوري كه خيلي مدفوعم خلطي شده ٤ ماهه ادامه داره ممكنه علايم hpv باشه؟چون نوشته بود يكي از علائمش اينه

 • سلام و خسته نباشید اگر کسی این ویروس رو داشته باشه و از بدنش دفع بشه و سالها بعد این شخص دچار بیماری بشه که سیستم ایمنی اش ضعیف بشه آیا امکان عود مجدد و بازگشت ویروس هست ؟

  • سلام. اگر ویروس دفع شده باشه خیر. مگر اینکه دوباره به زگیل تناسلی در رابطه های بعدیتون مبتلا شده باشید.

 • سلام خانم دکتر عزیز ممنون از مطلب مفیدتون . سوال من اینه برای ایمنی توی سن بالای ۴۵ باید چکار کرد با توجه به اینکه واکسن جواب نمیده

  • سلام… تغذیه مناسب، ورزش، خواب مناسب و سر وقت و دوری از استرس… رعایت اینها مطمئنا سیستم ایمنی بدن رو در هر سنی بالا می بره.

 • سلام خانم دکتر مرسی از جواب دادنتون… حقیقت داره ک بیشتر نوع کم خطر زگیل میزنه یا نه؟ من پارسال ٢٩ سالم بود ک چنتا بالای فرجم زد با سرکه سیب لز بین رفتن الانم ک یکسال گذشته فعلا نزدم…متاهلم جدیدا هم متوجه شدم ک همسرم چنتا زگیل قسمت عانه زده دقیقا عین خودم …

  • بله تاحدودی درسته. اما تشخیص نهایی کم خطر یا پرخطر بودنش رو باید نتیجه پاتولوژی آزمایشگاه مشخص کنه.

 • سلام ، من ۲۳ سالمه و متاهلم مرداد ۹۵ فهمیدم که زگیل تناسلی دارم ازمایش دادم و از ۴ نوع خطرناکش نبود … فقط یدونه زگیل بود ولی وقتی فریز کردم خیلی خیلی زیاد شد بعدش با استفاده از سرکه سیب و پدوفیلین۲۰ درصد تا مهر ماه ۹۵ خوب شدم و تاحالا زگیلی نداشتم و آزمایش هم دیگه ندادم… ولی شریک جنسیم که از همون ابان ۹۵ زگیل زد با وجود انجام فریز و استفاده از پدوفیلین و استفاده از ویتامینا برا سیستم ایمنی و… هر چند وقت زگیل میزنه و هنوز خوب نشد بعد ۲سال … یعنی دیگه خوب نمیشه و همیشه زگیل میزنه همینجوری ؟ :/ به شدت عذاب وجدان دارم که من خوب شدم اما اون چرا بعد ۲سال همین الانم زگیل داره :/ خیلی روحیه و اعصاب و روان آدم بهم میریزه :(((

  • سلام به توصیه های همین مقاله هر دو تون عمل کنید. بدن آدم ها متفاوت هست و پاسخ های متفاوتی به بیماری ها داره. خودتون حتما پاپ اسمیر مرتب بدین.

 • سلام خانم دكتر عزيز ممنونم از راهنمايي هاتون من حدود دو ماه هيت كه رابطه دارم با نامزدم رابطه دهاني و جنسي اما نه بهصورت كامل و باكرم، ضايعاتي روي پوست نامزدم ديدم به متخصص پوست مراجعه كرديم و گفت زيگيل هست ايا من هم مبتلا شدم؟

 • سلام خانوم دكتر ببخشيد همه دكترا ي پوست ميريم فيريز مي كنيم ميگين ويروسش از بين نميره و تا اخر عمر هست حقيقت داره حرفشون ؟

  • سلام خیر. در ۸۰ درصد موارد ویروس در طی دو سال از بدن خارج میشه. به توصیه های مقاله رهایی از زگیل تناسلی عمل کنید.

 • سلام من از چند ماه پیش یه دونه زگیل در اندام تناسلی مشاهده کردم ولی اهمیت ندادم الان به ۵ تا رسیده و وقتی لباس زیر می پوشم خیلی میخاره. به دکتر مراجعه کردم ایشون تایید کردن که زگیل هست. خیلی میترسم بیشتر نشه .و به همسرم منتقل نشه.استرس دارم باید چیکار کنم؟

  • سلام باید برین پیش متخصص پوست تا براتون فریز یا لیزر کنه. به توصیه های همین مقاله هم عمل کنید.

 • سلام خانم دکتر عزیزم. خسته نباشید خانم دکتر،حقیقت داره که ویروس زگیل مثل HIV و هرپس دیگه هیچوقت از بین نمیره و همیشه در بدن ماندگاره؟؟

 • سلام دكتر،من مجرد هستم و تا به حال هيچگونه رابطه جنسي نداشتم،بهداشت رو هم رعايت كردم واين داره ديوونه ام ميكنه كه من چطور زگيل گرفتم،البته استخر رفتم،حالا سوالي كه داره من و ديوونه ميكنه و از زندگي نااميدم كرده اينه كه من ديگه نميتونم ازدواج كنم؟چون ميگ حتي اگه زگيل ها هم برطرف بشن باز ناقل هستم

  • سلام عزیزم. خیر اینطور نیست و این حرف ها همه اش شایعه است. به توصیه های همین مقاله برای دفع ویروس عمل کن.

 • یه زایده خیلی کوچیک روی کشاله ران هست که نمیدون زگیل هست یانه من با نخ بستم که شاید بیفته ولی نخ جدا شده بود دختر نه ماهم نخ رو فرداش پیدا کرده بود گذاشته بودتو دهنش من سریع متوجه شدم واز دهنش خارج کردم آیا ممکن هست اگر زگیل باشه از طریق نخ منتقل بشه به دخترم

 • سلام .من ۳.۴سالی میشه روی آلتم‌۵.۶تا زگیل دراومده سرکه سیب زدم‌تقریبا رفتن‌جز یکی ۲تاش .متاسفانه به خانومم انتقال دادم و جدیدا یکی از زگیلهای خانومم بزرگتر شده و من خیلی نگرانم و عذاب وجدان دارم .البته آزمایش دادیم و منتظره جوابیم .به نظره شما چقدر خطرناک میتونه باشه واسه جفتمون؟

 • سلام خانوم من ٢ ماه زيگيل تناسلي گرفتم ٣ بار تاحالا فيريز كردم مي خواستم ببينم اگر واكسن گارداسيل بزنم ممكنه ديگه زيگل در نياد؟

  • سلام واکسن برای تیپ هایی مفید هست که هنوز بهشون مبتلا نشدی. تا وقتی ویروس تو بدن هست ممکن باز هم زگیل بزنه. به توصیه های همین مقاله عمل کنید.

  • سلام بله چون ویروس روی پوست آلت تناسلی هست.بهتره تا هنگامی که زگیل خوب نشده رابطه نداشته باشین و بعدش فقط با کاندوم

 • سلام خانم دکتر من یکسال پیش زگیل دراوردم ازمایش دادم نوع۶بودم فقط یکبار فریز کردمو الان خداروشکر ندارم یکسال بیشتره.الانم دارم قرص پاورفیت مصرف میکنم امکان داره ک این ویروس از بدنم خارج شده باشه؟؟؟چون با همسرم رابطه دارم اون چن باری زگیل دراورده و لیزر کرده اما من اصلا ندارم هرماهم برای چکاب دکترمیرم

 • سلام دکتر ممنون که زمان میذارید و پاسخ میدید به نگرانیهای ما . دکتر من با فردی رابطه دارم که ۳سال پیش ترکیه یه رابطه پرخطر داشته و بعد از اینکه اومد ایران تب کرد و متوجه شد که چندتا زگیل زده دکتر براش پماد نوشت و رفع شدن و توی این ۳سال دیگه نزده … چطور میشه فهمید که از بدنش رفته یا نه؟و خودم چطور میتونم بفهمم که ازش گرفتم یا نه ؟ (زگیل نزدم) چون قصد ازدواج داریم و من نمیدونم که هم ایشون هم من ایا این ویروس رو داریم یا نه.

  • سلام خودتون پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی با تایپینگ اچ پی وی بدین. برای آقایون روش مطمئنی نیست. تنها نمونه گیری از پوست آلت تناسلی هست.

 • سلام خانم دکتر خسته نباشید من الان ۵ ماه هست ک متوجه شدم زگیل دارم آیا امکان داره این ویروس چندسالی در بدن من بوده و حتی با دوران بارداری خودش رو نشون نداده و الان عود کرده؟ واینکه بعد پاکسازی امکان عود چقدر هست؟

  • سلام احتمالش هست اما خیلی خیلی کمه. اگر ویروس به طور کامل از بدن خارج بشه نه دیگه عود نمیکنه.

 • با سلام من از حدود ۱۰ سالگی متوجه ضایعاتی در ناحیه خارجی واژن شدم ولی فکرمیکردم طبیعیه تا این که چند وقت پیش در مورد زگیل تناسلی خوندم و فکر میکنم مبتلا هستم .با توجه به اینکه شکل و تعداد و اندازه اون تغییر نکرده و حتی رفع نشده باید نگران سرطان باشم؟ عذرخواهی میکنم که سوالم طولانی شد

 • من ۳ سال پیش زیگیل تناسلی زدم و دکتر بهم پماد الدرا داد ۳ شب استفاده کردم و خوب شد ازون موقع زیگیل نزدم ولی ب شدت میترسم برم دکتر تست بدم من همیشه پریود منظم داشتم الان چندماهی نامنظم شده و گاها وسط ماه خونریزی دارم و لکه بینی قهوه ای قبل از پریودی، ب شدت نگرانم نمیدونم چیکار کنم

  • سلام عزیزم حتما به پزشک مراجعه کن. آزمایش پا اسمیر یا کولپوسکوپی هم بده. خونریزی بین دو پریود اصلا عادی نیست.

 • سلام من ۸ ماه بود حدود ۳۰ عدد زگیل در اطراف الت تناسلیم داشتم به پزشک متخصص پوست مراجعه کردم طی دو جلسه کرایو تراپی یا همون سرما درمانی از بین رفتن اما متاسفانه الان بعده سه ماه مجددا هی پدیدار میشن اما فعلا خیلی ریزن مانند اونای گذشته درشت نیستن سری قبل تو یک ناحیه بودن اما الان پراکنده پدیدار میشوند خیلی نگرانم لطفا کمکم کنید بنده متاهل هستم

  • سلام ویروس تا در بدن هست امکان عود وجود داره. بهتره دوباره کرایو کنید و به توصیه های همین مقاله هم عمل کنید.

 • سلام خانم دکتر چند وقت پیش برای چکاپ تست پاپ اسمیر واچ پی وی دادم که متاسفانه به گفته دکتر پاپ امیر مشکل داره و اچ پی وی هم ۳۹ مثبته نمونه برداری انجام دادم ومنتظر جواب هستم ولی این روزها به شدت برام سخت میگذره لطفا بگید که این سرطانه درمان داره وا یا میتونم با همسرم رابطه داشته باشم اون رو دچار نمیکنم واینکه از کجا گرفتم با توجه به اینکه فقط با همسر رابطه دارم یعنی از ایشون گرفتم استخر تا به الان نرفتم ولی اپیلاسیون و همچنین لیزر موهای زاید رفتم ممکنه دلیل اینها باشن

  • سلام نمیشه فهمید از کجا گرفتی! صبر کن جواب آزمایشت بیاد تا مشخص بشه در چه حده! ممکنه هنوز تا سرطان خیلی دیگه مونده باشه.بله همه موارد درمان دارن که موثر بودنش بستگی به شدت پیشرفت بیماری داره.

 • سلام خانم دكتر من بيماري سيستم ايمني كرون دارم و حدود ٧سال هست زيگيل تناصلي هر با بهم حمله مي كني و با كرايو در چندين بار از بين ميره ولي متاسفانه دوباره بهم ميزنه بنظر شما من بايد چيكار كنم ؟

 • سلام خانم دكتر . من دكتراي ژنتيك دارم و واكسن گارداسيل رو هم تزريق كرده بودم. پايان نامه من بروي hpv بود . چندوقت پيش براي احتياط ازمايش hpv-pcr دادم و متاسفانه سويه هاي ۳۹, و ۵۶ و ٦٨ و ٤٤ مثبت شد. ولي تظاهر باليني اصلا ندارم . الان چه قرص يا پمادي مصرف كنم

 • سلام خانم دکتر. من با نامزدم رابطه جنسی دهانی داشتم و این رابطه از طریق ایشون نبوده یعنی ایشون هیچگونه تماسی با واژن من نداشتن و فقط من تماس دهانی با الت ایشون داشتم. هیچگونه تماس جنسی دیگه ای وجود نداشته. حدود چندروزی میشه که احساس میکنم به زگیل تناسلی مبتلا شدم. همچین چیزی امکان داره؟ با توجه به اینکه ما هیچگونه رابطه دیگه ای نداشتیم؟

  • سلام خوب الان چرا فکر میکنی دچار زگیل شدی؟ آیا علائمی داری؟ اگر علائمی در ناحیه دهان یا ناحیه تناسلی داری به پزشک برای تشخیص قطعی مراجعه کن.

 • من با سرچ مقالات متوجه شدم که برای افزایش سیستم ایمنی و دفع کامل ویروس از بدن یک سری داروها هستش که کارایی داره ولی متاسفانه نمیدونم که توی ایران پیدا میشه یا نه و یا کدوم پزشک یا مرکز اینا رو میتونه تجویز کنه اگه راهنمایی بفرمایید ممنون میشم من با پزشکان متعددی مشورت کردم که یا اطلاعی از این داروها نداشتند که متاسفانه مشکل بروز نبودن بعض از پزشکان ما هستش و یا همون جواب کلیشه ای رو میدن که درمان نداره و ممکنه این داروها ضرر داشته باشه لطفا اگه اطلاعاتی دارین با ایمیل به بنده خبر بدین ممنون میشم ممنون

  • سلام بدون معاینه که نمیشه دارو تجویز کرد. اسامی داروها را هم برای اینکه کسی سرخود مصرف نکنه پاک کردم.

 • سلام خانوم دکتر میشه لطفا کمکم کنین. من از همسرم جدا شدم و بعد از مدتی متوجه شدم ازش زگیل تناسلی گرفتم.رفتم دکتر و ازمایش دادم نوع ۴۰.۶.۱۸ رو دارم . اما نکته خیلی غم انگیز اینجاست که الان همش خواستگار دارم و بی نهایت دلم میخواد ازدواج کنم و زندگی سالمی رو تشکیل بدم اما با این وضعیت فکر کنم نتونم هیچ وفت ازدواج کنم.کسی که خواستگارم هست خودش پزشکه بنا بر این من به هیچ طریقی نمیتونم به بهانه های مختلف کاری کنم تا واکسن گارداسیل رو بزنه .میترسم بهش بگم که به این بیماری مبتلا هستم و شانس داشتن یک زندگی سالم و خانواده رو از دست بدم .نمیدونم چه کار کنم .کمکم کنین .این درسته که میگن بعد از ۲ سال ممکنه ویروس از بدن بره ؟ احساس میکنم گوشه زبانم میسوزه میترسم به نوع زبانی هم دچار شده باشم.اگر زبان هم درگیر شده باشه چه طور درمانش میکنن .کمکم کنین خانوم دکتر…

 • سلام… من یک سری زیگیل روی آلت و اطراف آلت دارم ( حدودا ۹ تا ) و پیش دکتر ارولوژی رفتم و تایید گرد. منتها هیچ دارویی ننوشت و گفت پاتولوژی باید بشه اول. منم خیلی تحقیقات کردم در این مورد ولی هیچ جا صحبتی از پاتولوژی نشده. اکثر آرمایش ها برای خانم ها بود و دکتر من حتی نگاه دقیقی به ذیگیل ها نکرد فقط از دور یه نگاه کرد و گفت بیا یکیشو میکنیم بعدا برات دارو مینویسم اگر لازم بود. الان خودم سرکه سیب میزنم ۲ روزه . آیا لازم است که پاتولوژی بشه ؟

 • با سلام من یک خال گوشتی زیر بغلم داشتم که دکتر پوست با استفاده از الکترو کوتر برداشت حقیقتش چون جلوی من ندیدم که استریل کرده باشه نگرانم که نکنه از بیمار دیگه ای ویروس زگیلش انتقال بیابه البته در سایت drsalamat نوشنه بود حرارت نوک کوتر خودش مخل رو استریل میکنه خواستم بدونم آیا اگر ویروسی رو کوتر باشه با حرارت از بین رفته قبلش؟

 • من آزمایش انجام دادم ومبتلاهستم فقط اینکه رو ی آلت تناسلی من چیزی نیست فقط آزمایشگاه گفتن زیگیل داری و کم خطر هستش.نیازی هست به پزشک مراجعه کنم وقتی درمانی وجود نداره؟

 • سلام خسته نباشین من پارسال سه تا زگیل مقعدی زدم خودم برداشتم یعنی یجوری برداشتم که دیه اصلا در طی این یک سال نیست و از ترس دکتر نرفتم هنوزم خداروشکر نزده میخواستم بدونم این از بدنم خارج شده یا هنوزم هست؟

 • وقت بخير. سپاس از مطالب فوق العاده تون. من از راه تماس سطحي پوستي با نامزدم مبتلا شدم و هنوز باكره هستم. زگيل هاي بيروني رو فريز كرده و داخلي ها رو پدوفيلن زدم. حالا كه نميتونم پاپ اسمير انجام بدم فعلا، شما چه توصيه هايي براي من داريد؟ چقدر در معرض خطر هستم؟ مكمل هاي تقويت سيستم ايمني هم مصرف ميكنم، نوبت اول و دوم گارداسيل رو هم تزريق كردم و نوبت سومش نرسيده. چند ماه تا مراسم عروسيمون فاصله است. آيا ميتونم ازدواج كنم و زندگي نرمالي داشته باشم؟ يا مدارم بايد درگير اين مسئله باشم و رابطه كامل مشكلاتم رو اضافه خواهد كرد؟ هراس وحشتناكي از بدن خودم گرفتم و اصلا نميتونم به ازدواج فكر كنم عليرغم اينكه سعي كرديم مشكلاتمون رو با حرف زدن و مشاوره رفتن حلش كنيم. ممنون ميشم توصيه هاتون رو بهم بگيد چه در مورد فرد باكره اي كه مبتلا شده و چه در مورد امكان ازدواجش. و اينكه مردي كه ناقل اين ويروس هست اما هيچ علائمي نداره با DNA HPV Type امكان تشخيص ناقل بودنش هست يا حتما بايد به خانوم انتقال بده و با زيگيل زدن يا پاپ اسمير تشخيص داد كه آقا ناقل بوده.

  • سلام عزیزم. افراد زیادی به این بیماری مبتلا میشن و نگرانی خاصی نداره و اگر مراقب باشی مثل یه بیماری ساده هست. ویروس معمولا طی دو سال از بدن خارج میشه. بعد ازدواج حتمام پاپ اسمیر بده. از ابتلا به ویروس و ایجاد بیماری های خطرناک ناشی از ویروس چندین سال زمان میبره. به توصیه های همین مقاله هم عمل کن.

 • بعد از نمونه برداری زگیل ها بیشتر شدند. نوع ۱۱ زگیل رو دارم. دکترم هیچ دارویی برا برطرف کردن زگیل ها نداد. چکار کنم. توروخدا کمکم کنید

 • سلام خانم دكتر همسرم ٤ ماهه كه دچار زگيل تناسلي شده دو بار فريز كرده ولي بازم ظاهر شده شما چه درماني رو پيشنهاد ميكنيد

  • سلام ویروس تا وقتی در بدن هست امکان عود مجدد زگیل ها هم وجود داره. به توصیه های همین مقاله عمل کنید.

 • سلام خانم دكتر ٣٨ ساله هستم و ١٠ساله كه فقط به يه نفر در ارتباطم و سابقه حاملگي و سقط هم ندارم مصرف دخانيات و الكل هم ندارم. امسال اوي چك اپ متوجه يه زخم توي دهانه رحم شدم و جواب پاپ ascus بود و اچ پي وي ١٦ مثبت كه كلپوسكوپي شدم از دو ناحيه بيوپسي برداشتن يكيش سرويسيت مزمن رو نشون داد و يكي cin 1 رو نشون داد ولي به من دارويي ندادن فقط مكمل ويتامين دادن، جايي خوندم كه اگر ويروس باعث تغييرات سلولي بشه ديگه پاك نميشه و توي مقالتون يه جا گفتين cin 1 درمان خاصي نداره و جايه ديگه گفتين اگر درمان نشه ميشه cin 2 الان دقيقا به جز صبر كردن واقعا نميشه كاري كرد! ايا فريز كردن ميتونه مفيد باشه! اون زخم ربطي به اين جوابها نداره!

 • سلام خانم دکتر عزیز و دلسوز،من ۳ ساله پشت سره هم تست پاپ اسمیر و اچ پی وی دادم ک تست پاپ اسمیرم تو این ۳ ال منفی بود اما پارسال متوجه شدم مبتلا به گونه های کم خطر ۶۲ و ۸۱ اچ پی وی بودم،کلی آزمایش سلامت برای انواع سرطانهای تخمدان و کولون و آندومتریوز و… رو دادم ک همش منفی بوده شکره خدا و همچنین تست ترشح واژن هم دادم ک هیچ عفونتی نداشتم، الان میخوام بدونم این گونه های کم خطر اچ پی وی من آیا ویروسش دفع میشه طوری ک انگار مثلا ی سرماخوردگی داشتم ک بعد فرضا دو سال دیگه خوبه خوب شدم و سلامت کاملم،یا اینکه این ویروس تا زمانه مرگم در بدنم میمونه چون اگه بخواد این ویروس برای همیشه در بدنم بمونه من نمیتونم ازدواج کنم.ممنون میشم راهنماییم کنید.پیشاپیش سپاسگزارم

 • سلام خانم دکتر عزیز و دلسوز،من ۳ ساله پشت سره هم تست پاپ اسمیر و اچ پی وی دادم ک تست پاپ اسمیرم تو این ۳ سال منفی بود اما پارسال متوجه شدم مبتلا به گونه های کم خطر ۶۲ و ۸۱ اچ پی وی بودم و هیچ زگیلی هم نداشتم و ندارم،کلی آزمایش سلامت برای انواع سرطانهای تخمدان و کولون و آندومتریوز و… رو دادم ک همش منفی بوده شکره خدا و همچنین تست ترشح واژن(چون بنظر میرسید چندین سال عفونت مکرر رحم داشتم ) هم دادم ک هیچ عفونتی نداشتم، الان میخوام بدونم این گونه های کم خطر اچ پی وی من آیا ویروسش دفع میشه طوری ک انگار مثلا ی سرماخوردگی داشتم ک بعد فرضا دو سال دیگه خوبه خوب شدم و سلامت کاملم،یا اینکه این ویروس تا زمانه مرگم در بدنم میمونه چون اگه بخواد این ویروس برای همیشه در بدنم بمونه من نمیتونم ازدواج کنم.آیا کولپوسکوپی هم لازمه انجام بدم با وجوده پای اسمیرهای منفیم؟ممنون میشم راهنماییم کنید.پیشاپیش سپاسگزارم

 • سلام خانوم دكتر من از كسي كه زيگيل گرفتم نوع ٥٢ ٥٩ داشته منم گرفتم هي التم زيگل هاي ريز ميزنه فيريز مي كنم مي خواستم ببينم تا كي اين داستان ادامه داره هي ميزنم دوره زدنش چقدره الان ٢ ماه من گرفتم هر ٢ هفته ميرم فيريز تا كي ادامه داره اين قضيه؟

 • با عرض سلام من بعد از استخر دچار خونریزی و التهاب شدید شدم که با مراجعه به دکتر تشخیص زگیل را دادند.بعد از ازمایش hpv تیپ ۱۶ را تشخیص دادند و واکسن تجویز کردند ایا دارو یا راه و روشی هست برای از بین بردن ویروس؟ علت خونریزی(مایل به سیاه) در مدت ۳هفته چه بود؟ مرحله بعدی پس از آزمایش چیست؟

  • سلام برای دفع ویروس به توصیه های این مقاله عمل کن. علت خونریزی را هم باید از پزشکی که معاینت کرده بپرسی چون بدون معاینه نمیشه نظر داد.

 • خانوم دکتر عزیز، اینستا نه کامنت جواب میدید، نه دایرکت. اینجا سوالمو پرسیدم نه منتشر میشه و نه جوابی و خبری؟ آیا تکرار کنم سوالم رو رسیدگی میشه؟

  • سلام من وقتم برای پاسخگویی محدود هست. تو اینستا که اصلا نمیرسم اینجا هم هر زمان که برسم حتما جواب میدم.

 • سلام.من چند ماهه كه متوجه وجود hpv شدم دكترم گفته كه زيگيلارو فريز نميكنه و خودش از بين ميره با خوردن قرصهاي ويتامين.و اينكه بايد دوباره پاپ اسمير بدم. اول اينكه وقتي به اين ويروس مبتلايي واكسن چه تاثيري داره؟ ٢-با تست پاپ اسمير دادن چجوري خوب ميشه كه زود به زود بايد اين كارو كرد؟ ٣- چجوري بايد از واگير اين ويروس جلوگيري كرد چون خيلي نگران شريك جنسي و خانوادمم٤-با وجود اين ويروس نميتونم اهداي تخمك كنم؟ ٥-آيا بايد براي بارداري نگران باشم و خطرناكه؟؟

  • سلام.واکسن مانع ابتلا به تیپ هایی که مبتلا نشدی میشه. پاپ اسمیر برای بهبود نیست برای تشخیص بدخیمی ناشی از ویروس زگیل است. به پست اینستاگرام درباره نحوه رابطه جنسی با زگیل تناسلی مراجعه کن. نمیتونی تخمک اهدا کنی و مقاله زگیل تناسلی و بارداری رو هم بخون.

 • سلام خانم دکتر، من با خانمی اشنا شدم و یکبار رابطه جنسی واژینال داشتم البته محافظت شده و با کاندوم، بعد از رابطه ایشون گفت به تبخال تناسلی مبتلا هستش، سوال من اینه که با وجود اینکه ایشون تاکید کرد زمان رابطه مدتها بوده که هیچ زخمی نداشته و رابطه بعد از استحمام کامل و با کاندوم بوده و سطح پوست من هم زخمی نداشته آیا بازم ممکنه من هم مبتلا شده باشم، اگر شدم از چه طریقی کاملا بفهمم و اینکه آیا الان با توجه به اینکه سنم زیر ۳۰ سال هست تزریق واکسن گارداسیل میتونه به دردم بخوره یا نه، ممنونم.

  • سلام بیماری تبخال تناسلی کاملا متفاوت با زگیل تناسلی است.مقاله تفاوت تبخال و زگیل تناسلیرا مطالعه کنید. گارداسیل برای زگیل تناسلی مفید هست.

 • سلام محمد هستم من مدتی پیش متوجه وجود زگیل تناسلی در مقعد شدم و برای برداشتنس در اقدام کردم وبرای ماه دیگر وقت گرفتم چیزی که دکتر گفت ویروس هیچ وقت از بین نمیره و تا آخر عمر همراه شماست حالا نظر شما متفاوت است میخواستم در این مورد توضیح بدید ، و من سنم ۳۶ هست و اگر بخواهم با کسی مثل سن خودم ازدواج کنم چه راهی برای این است ، با تشکر

  • سلام. این حرف اشتباه هست و در ۸۰ درصد موارد در طی دو سال این ویروس از بدن خارج میشه. به توصیه های مقاله رهایی از زگیل تناسلی عمل کنید و ازدواج هم هیچ مشکلی نداره. همسرتون سالی یکبار پاپ اسمیر بدن کافی هست.

 • سلام و تشکر بابت وقتی که برای جوابگویی به سوالات میذارین. بنده ۳۵ساله هستم و الان درماه ۸بارداری دومم قرار دارم.تقریبا ۲ماهی میشه که با ظاهرشدن یکی دوتا برجستگی ریز روی دهانه واژنم و معاینه پزشکم تشخیص زگیل رو دادن. در دو مرحله با اسید برام سوزوندن ولی متاسفانه زگیلها از بین که نرفتن هیچ بزرگتر و بیشتر هم شدن! دکترم نظرشون این بود که دیگه کاریشون نداشته باشیم تا زمان سزارین و داخل اتاق عمل با دستگاه کوتر برام بسوزوننشون. من توی این دوماه آیا میتونم با همسرم رابطه داشته باشم یا خیر؟ ما بخاطر بارداری تعداد دفعات رابطه رو خیلی کم کردیم ولی من معمولا از طریق سکس دهانی با ایشون رابطه داشتم که ایشون ارضا بشن. آیا رابطه دهانی من با ایشون ممکنه باعث بوجود اومدن زگیل دهانی بشه یا خیر؟ آیا کوتر جوابگو هست برای از بین بردن قطعی زگیلها و یا مثل اسید ممکنه اثرنداشته باشه؟!!

  • سلام. بله تا زایمان صبر کن و بعدش میتونی فریز یا لیزر کنی. اگر بزرگ هستن لیزر درمان بهتریه. بهتره سالی یکبار توسط پزشک گوش، حلق و بینی معاینه بشی.

 • سلام ، وقت بخیر خانم دکتر من دو ساله hpvدارم و با محلول پدو فیلین ۲۰ درصد از بین نمیره ، به نظر شما چه روشی استفاده کنم و سوال بعدی اینکه از کجا بفهمم نوع ویروسم پر خطر هست یا نه ؟ با تشکر

 • سلام من حدودا ۲الی ۳ روزه متوجه شدم داخل دهان و گلو بنده این ویروس ها دارن رشد میکنن hpv داخل دهان و گلو درمانش چیه خیلی نگران هستم سرطان حنجره نشه یه موقع خیلی هم با سرعت دارن زیاد میشن لطفا راهنمایی کنید

 • سلام و عرض ادب.چند روز پیش دانه هاس زبر سفید و خاکستری در بالایی ترین قسمت لب های واژنم دیدم که بدون درد و خارش بودند.چند روز از پماد کاندیزول استفاده کردم و تماما رفع شدند.با توجه به اینکه با پماد ضد قارچ خوب شدند ایا امکان داره که زگیل تناسلی بوده باشن؟

 • وقتتون بخیر.من چند روز پیش دانه های سفید و خاکستری زبری در بالاییترین قسمت فرجم دیدم.که با چند روز استفاده از پماد کاندیزول تماما رفع شدند.با توجه به اینکه این دونه ها با داروی ضد قارچ رفع شدند ایا امکان داره زگیل تناسلی بوده باشن؟

 • سلام خسته نباشيد من تقريبا ١سال و نيم پيش متوجه شدم زگيل تناسلي دارم يه مدتي با تقويت ايمني بهتر شدم و بيشتر زگيلها خودشون از بين رفتن الان دوباره متوجه عود شدم دوباره دارم ايمنيمو تقويت ميكنم ٢٤ساله هستم ميخواستم بدونم اميدي هست از بين بره؟من اينجوري اصلا نميتونم ازدواج كنم دلم نميخواد همسرم مبتلا بشه چون بخاطر همين بيماري خودم دچار افسردگي ماژور شدم و الان ٢ساله دارم داروي ضدافسردگي مصرف ميكنم خواهش ميكنم كمكم كنيد

  • زگیلهایی که عارضه پوستی میدن رو با کرایو یا لیزر بردارید بهتره. و در کنارش سیستم ایمنی رو تقویت کنید تا زودتر خوب شین.

 • سلام،من پوست صورت و بدنم خال زياد دارم و اينكه روي واژن ام هم ٢،٣ تا درنه خال يا حات لكه هاي غير برجسته وجود داره دكتر زنان رفتم بهم گفته زگيل برجسته است و گفته دقت كن اگه زياد شد مراجعه كن ,من الان چند ماهه دفت كردم چيزي زياد نشده از خال ها يا لكه ها مي تونه زيگيل باشند ايا؟

 • سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال واسم پیش امده آیا با کسی که به این زگیل ها مبتلا نباشه رابطه از مقعد داشته باشیم امکانش هست به این بیماری مبتلا بشیم یا نه؟

  • سلام. خیر دوست عزیز. زگیل تناسلی یه بیماری ویروسیه که عمدتا از راه رابطه جنسی منتقل میشه. اگر شریک جنسی تون مبتلا نباشه هیچ ریسکی تو اون رابطه وجود نداره.

 • سلام خسته نباشید ممنون میشم جواب سوال منو بدید من یکسالو نیمه ک ازدواج کردم همسرم زگیل داشت و ما اصلا دقت نکردیم ک زگیل باشه بعداز چندماه منم دچار شدم و اچ پی وی تایپینگ جدیدا دادم که ۲۶ .۵۳.۶۷.۷۰.۷۳.۸۲ بوده پام اسمیرم نرمال بود الان خیلی میترسم ، چیکارکنم؟ من میخوام باردار شم وقتی واکسن رو بزنی چند وقت بعدش نمیتونی اقدام کنی به بارداری ؟خواهشا راهنماییم کنید خدا خیرت بده کل زندگیم شده استرس ، واکسن بزنم یا نه

  • سلام. واکسن گارداسیل این تیپهای زگیل تناسلی رو پوشش نمیده. برای آشنایی با تیپهای ویروس مقاله تیپهای زگیل تناسلی رو بخونین. زیرنظر پزشک اقدام به بارداری کنید و بطور مرتب پاپ اسمیر و در صورت نیاز کولپوسکوپی بدین.

 • با سلام و تشکر بابت مطالب مفیدتون. من ۲۵ ساله و مجرد هستم.حدود ۲ ماه پیش از طریق رابطه جنسی این ویروس رو گرفتم .حدود یک ماه پیش زیگیل های ریزی روی تنه آلتم دیدم.که امروز کرایو کردم.اما برجستگی هایی بر روی پوست روی شکمم که منتهی به آلت هستند وجود داره. آیا ممکنه که اونها زیگیل باشه؟ همچنین در ناحیه کشاله ران در نزدیک آلت مشابه اونها هم هست. آیا زدن گارداسیل الان واسه من اثری داره؟ و اینکه خیلی استرس دارم و نگران آیندمم.چه اقداماته دیگه ای میتونم انجام بدم؟و آیا این همه نگرانی واقعا لازمه؟

  • سلام. تشخیص زگیل تناسلی تنها از طریق معاینه حضوری توسط متخصص قابل انجامه. واکسن گارداسیل تنها یه سری تیپهای خاص رو پوشش میده که در این مقاله می تونید ببینید. بهترین کار ادامه درمان و جلوگیری از سرایت ویروس، بالا بردن سیستم ایمنی بدن با استفاده از نکات همین مقاله است.

 • سلام خسته نباشید خانمم متاسفانه دچار ویروس اچ‌پی وی نوع ۱۸ و ۵۲ شده آیا احتمال سرطان دهانه رحم وجود داره؟اما عوارض نداشته و با آزمایش مشحص شده با سپاس

  • سلام. تیپهای پرخطر زگیل تناسلی عارضه پوستی نمیدن و تنها با پاپ اسمیر و کولپوسکوپی مشخص میشن. در صورتیکه بدنبال درمان نباشند متاسفانه احتمال سرطان دهانه رحم هست.

 • سلام خانم دکتر.من واسه فیبرم دکتر رفتم و با معاینه دکتر زائده های گل کلمی خارج از واژنم دیدن و یکم برداشتن و بقیه رو سوزوندن بردم برای پاتولوژی دو تست داده بودن تست اول گفتن اچ پی وی هست تست دوم که تایپ بود گفتن رو نمونت دو بار تست زدیم جواب نمیده دوباره تکرار کن.. تو این فاصلم پاپ اسمیر دادم از نظر سلول سرطانی منفی بود.. دوباره رفتم دکتر چون حس کردم یه دونه مونده اونو نگاه کردو برداشت دوباره برای تایپ بردم گفتن منفیه نه کم خطر داری نه پر خطر.. گفتم بعد یه مدت دکتر برم دوباره تست بدم چون عفونت دارم دکتر گفت تا عفونتت خوب نشه نمیشه ازت آزمایش گرفت..بنظرتون چقدر میتونم اعتماد کنم به جواب ازمایش قبلیا.. میترسم برای بار دوم از جایی که سوزونده هم برداشته باشه.. اما همه میگن دکتر مجربیه بعیده.. اگه من این قضیه رو ندارم پس اون گل کلمیا چی بوده؟ یا جواب ازمایش اولم؟ خیلی استرس دارم . یک سوال دیگه اگه رحم درگیر شه و زود بفهمی رحمو زود در بیاری ممکنه به اندام های دیگه هم سرایت کنه؟ مرسی

  • سلام. در مورد تشخیص پزشک و آزمایشگاه نمیتونم نظری بدم. تست اول کدوم تیپهای زگیل تناسلی رو نشون میداد؟ و اینکه درآوردن رحم آخرین روش درمانیه. خیلی روشهای بهتر و کم ریسک تری برای درمان وجود داره! معمولا کسی بخاطر زگیل تناسلی رحم رو خارج نمیکنه!!

 • سلام خانم دكتر٠ خسته نباشيد٠ من كلا با ي نفر رابطه داشتم ولي متأسفانه بعد متوجه شدم الوده هستن و منم چند وقته زگيل زدم و درمان كردم٠ از اونجايي ك من چندبار باهاشون رابطه داشتم ايا ب يك نوع ويروس الوده شدم يا همه ي نوع هايي ك داخل بدن اون طرف بوده هم وارد بدن من شده؟؟باتشكر

  • اینکه کدام تیپهای زگیل تناسلی رو دریافت کردید و فعال شدن تنها از طریق پاپ اسمیر و تست اچ پی وی تایپینگ مشخص میشه.

 • سلام خانوم دکتر من ۳امین باره که پیامم رو مینویسم اگه میشه جواب بدید آیا مقاله معتبری هست که نشون داده باشه امکان دفع ویروس هست یا نه؟ چقد احتمال سرطان وجود داره ؟ و آیا سرطان در طول زندگی قطعیه؟؟؟

  • بله که احتمال دفع ویروس وجود داره. بالای ۸۰ درصد از مبتلایان در شش ماه اول درمان میشن و ۹۵ درصد طی دو الی سه سال بعد درمان میشن. سرطان دهانه رحم فقط در مورد تیپهای پرخطر خاص و در صورتیکه درمان نشن میتونه وجود داشته باشه.

 • سلام خانوم دكتر.من زگيل تناسلي دارم دكتر واسم واكسن تجويز كرد ،واكسنمو زدم ولي تعداد زگيلا بيشتر شده،بايد چكار كنم؟؟

  • اولا اینکه واکسن تنها برای یه سری تیپهای خاص جواب میده و دوما اینکه راه درمان زگیل تناسلی در زنان واکسن نیست و واکسن تنها یکی از روشهای کمکی هست. بهتره به پزشک متبحرتری مراجعه کنید.

 • در صورت داشتن پرده چطور میشه فهمید این ویروس رو گرفتیم یا نه وقتی علایمی از زگیل وجود نداشته باشه؟ در مورد حلق و حنجره چه علایمی ایحاد میکنه؟

 • من ١ ماه پيش دچار hpv شدم دكتر محلول داد خوب شدم نوع ويروي هم دكترگفت كم خطره ، ولي هفته پيش مجدد زدم والان خيلي نگران كه دوباره چرا زده، واكسن گارداسيل هم تزريق كردم . سؤالم اينه كه مجدد ازمايش hpvبدم ؟چكاركنم كه مجدد نزنه . خيلي نگرانم

  • سلام. برای درمان و رهایی از ویروس hpv لطفا نکات همین مقاله رو به درستی اجرا کنید. ضمن اینکه ویروس زگیل تناسلی تا قبل از خروج از بدن معمولا عود داره و باید پروتکلهای درمانی بین شش تا دو سال تکرار شن تا درمان قطعی صورت بگیره.

 • با سلام خدمت دکتر ذاکری. ببخشید من حدود چندسال گرفتار این ویروس بودم که با مراجعه به چند دکتر زنان و انجام لیزرهای پی در پی خوشبختانه تونستم بهبود پیدا کنم و واکسن گارداسیل رو هم طی سه نوبت استفاده کردم الان ظاهرا اثاری از این ویروس و ضایعات ان نیست .ولی من همیشه نگرانم که بعد ازدواج مجددا ظاهر شود .من به خاطر مجرد بودن ازمایش پاپ اسمیر اینارو هم انجام ندادم .میخواستم که من رو راهنمایی کنید که برای اینکه مجددا با این مشکل رو به رو نشوم چه باید کنم .ایا لازم ازمایش خاصی انجام بدم؟ممنون

  • سلام باتوجه به اینکه مجردین پیشنهاد می کنم یه آزمایش تعیین تیپ اچ پی وی با نمونه گیری از ترشحات واژن انجام بدید. برای اطمینان از خروج ویروس زگیل تناسلی از بدن مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو داخل سایت مطالعه بفرمایید.

 • باسلام و خسته نباشید خدمت دکتر عزیز ،بنده حدود دو سال هست که در ناحیه تناسلی دچار این بیماری شدم هردوسه هفته یبار هم میرم و فریزشون میکنم ولی متاسفانه بعد چند روز دوباره از یه جای دیگه در میان واین واقعا دیگه شده بزرگترین دغدغم نمیدونم دیگه چکار کنم که از شرشون خلاص بشم خواهشن راهنمایی بفرمایین

  • سلام بهتره استفاده از لیزرمونالیزا رو برای سوزاندن زگیلها استفاده کنید، معمولا بهتر جواب میده! و اینکه نکات این مقاله رو حتما رعایت کنید. این بهترین توصیه ای هست که میت
   فریز تنها برای جلوگیری از گسترش زگیل تناسلی استفاده میشه. شما باید سیستم ایمنی بدن رو تقویت کنین و البته پاپ اسمیر فراموش نشه.

 • سلام خانم دکتر. من یک ماه پیش زگیل تناسلی زدم که رفتم پیش متخصص زنان آزمایش hpv برام نوشتند و امروز جواب آزمایشو بردم پیش دکترم که گفتند جواب منفیه . میخام بدونم که آزمایشم که منفی بود پس وجود این زگیل ها چیه در ضمن چند تا ریز لطفا جواب بدین نمیخاد نگران باشم

 • من ٣٦سالمه تازه ازدواج كردم الان متوجه شدم زنم hpvنوع ١٨داره ما چطور ميتونيم رابطه جنسى داشته باشيم با توجه به سنم بايد واكسن بزنم وايا زنم خوب ميشه يا خير

  • حتما باید تحت نظر پزشک باشن و پاپ اسمیر و کولپوسکوپی بدن. اگر زگیل پوستی ندارن رابطه جنسی با کاندوم داشته باشید.

 • سلام ممنون بابت وقتی که میزارین .من با دوست دخترم که باکره هستن سکس دهانی داشتیم وایشون باکره هستن بعدا متوجه شدم ایشون زیگیل تناسلی داره زیروارژن تامقعد ایا با سکس دهانی من باوارژن ایشون ممکنه منم گرفته باشم خیلی ترسیدم ایاخطرناکه ممکنه زیگیل بزنه داخل دهانم یا جاهای دیگه ایا لازمه واکسن بزنم ممنون ازتون

  • انتقال بیماری از طریق رابطه دهانی بسیار پایینه و بدن خیلی سریع میتونه ویروس رو دفع کنه. بهتره سیستم ایمنی بدن رو بالا ببرید. برای بالابردن سیستم ایمنی بدن مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو بخونید.

 • سلام حدود ۳۲ماه درمان کردم وعلایمی ندارم میتونم بازدن واکسن به نامزدم ازدواج کنم با اینکه نمیدونم چه تیپی داشتم؟ و اگر کسی مثلا ۴ تیپ داشته باشه بعد از سه سال چندتاشو دفع می کنه؟ سیستم ایمنی خوبه، ممنون دکتر

  • سلام انشالله که دیگه مبتلا نیستین. بگین نامزدتون واکسن بزنه و به توصیه های این مقاله هم عمل کنید.

 • سلام یه سری زاعده روی عالتم هست که انگار یه ماده سفید داخلشه ایا زگیله؟ نمونه برداری کردم بیشتر شد ایا از طریق طرف غذا یا حمام مشترک میتونم به خانوادم انتقال بدم؟ خیلی نگران اینم داداش ۱۰ ساله دارم

  • سلام بستگی به بیماری که دارین داره اما زگیل از غذا و ظرف مشترک منتقل نمیشه. بهتره به پزشک مراجعه کنید.

 • سلام خانم دكتر من تست اچ پي وي دادم ك توي تستم زده بودprobably genotypes53بعد دكترم ازم پاپ نگرف گف احتياجي نيس از تست اچ پ ويت معلومه عفونت داري أياً من تست پاپ بدم؟بعد اينكه متد استفاده شده توي تست اچ پي ويمو زده بود pcrك پيش دكتره ديگه اي بردم گف ي بارديگه تست اچ پي ري بده راه حل شما چيه خانم دكتر؟؟

  • سلام اصل کار پاپ اسمیر هست دونستن نوع اچی پی وی تنها که کافی نیست. پاپ اسمیر رو حتما هر سال بده.

 • اگر فردی از خودش اطمینان داشته که رابطه پر خطر به هیچ شکل نداشته و مبتلا به زگیل تناسلی بشه ممکنه از طرف همسرش خیانت شده باشه؟ اصلا ممکنه خودبخود ویروس در بدن فعال بشه

  • سلام ویروس که خود به خود فعال نمیشه اما ممکنه قبلا به ویروس مبتلا شده باشید اما تازه زگیل زده باشید.

 • سلام من دو سال پیش یه زگیل توی تناسلی زدم دست کاریشم کردم یکی دو بار اقدام به کندن اون هم کردم ولی بعد از مدتی باز دراومد به دکتر مراجعه کردم گفتن زگیله واکسن زدم پاورفیت می خورم و زگیل را لیزر کردم ولی چون باکره هستم ازمایشی ندادم با توجه به اینکه زگیلم یکی بود و تو این دوسال زیاد نشده بود به نظرتون پرخطر بوده؟

 • سلام خانم دکتر، ممنون از مقاله خوبتون همسر من یک سال قبل روی آلتش از محل بریدگی تیغ یه زگیل شبیه به گوشت اضافه در آوردن و خودشون با تیغ برش داشتن و اثرش هم نبود، تا اینکه اخیرا دوباره از همونجا زگیل در اومد، این دفعه به پزشک ارولوگ مراجعه کردیم و ایشون گفتن ۸۰% شبیه hpv هست و در مطبشون با لیزر سوزوندن و به ما گفتن بعد از ۱۰ روز میتونیم رابطه جنسی داشته باشیم و مشکلی نداره. من ۶ ماه پیش اسمیر دادم و جوابش هم کاملا خوب بود، دکتر زنان هم بعد از لیزر همسرم رفتم و معاینه داخلی کردن و گفتن هیچ مشکل یا زگیلی ندارم، ایشون گفتن سالی یکبار اسمیر بده و اگر هم زگیلی مشاهده کردی به پزشک مراجعه کن، با این تفاسیر، به نظر شما رابطه جنسی با همسرم برای من پرخطر هست؟ آیا لازمه که ایشون یا من آزمایش خاصی بدیم؟ رابطه ما با کاندوم هست اما از چند ماه دیگه قصد بچه دار شدن داریم، من ۳۱ ساله و همسرم ۳۳ ساله هست. ممنون میشم پاسخ بدین.

  • سلام راببطه جنسی مشکلی نداره. همون سالی یکبار پاپ اسمیر بده میتونی تایپینگ اچ پی وی هم بدی تا بفهمی آیا به نوعی از اچ پی وی مبتلا هستی یا خیر

 • با سلام.فرمودید ویروس در ۹۰ درصد مواقع پاک می شود و از طرفی هم فرمودید درمان ندارد. پس آیا منظور شما از پاک شدن ویروس پاک شدن صد در صدی نیست؟

  • سلام منظور از درمان نداشتن این مورد هست که نمیشه برای خارج کردن ویروس از بدن کار خاصی کرد و داروی خاضی تجویز کرد فقط باید با تغذیه سالم و ورزش و مصرف قرص های مولتی ویتامین سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد تا ویروس رو دفع کنه.

 • سلام، ممنون از راهنماییتون خانم دکتر، حدودا یک سال و سه ماهه مبتلا شدم دیابت دارم و انسولین مصرف میکنم، اول ۲ ۳ تا دونه زگیل بود به پزشک مراجعه کردم، فریز کردن که بعد ۲ هفته بیشتر از ۱۰۰ تا دونه ظاهر شد ۲ ،۳ جلسه اول کرایو مفید بود و زگیل ها از بین میرفت با اینکه دوباره جدید در میومدن از جلسه سوم به بعد دیگه تاثیر نداشت و فقط ضایعه پوستی برام ایجاد میکرد که دیگه ادامه ندادم و پدوفیلین رو امتحان کردم اون هم ۲ ،۳ بار‌اول مفید بود و زگیل ها از بین میرفت الان اون هم تاثیر نداره یکم رنگ زگیل ها عوض میشه پوست ضخمی میشه و اتفاق خاصی نمیوفته راستش دیگه خسته شدم اگر امکان داره راهنمایی کنین من چه کاری میتونم انجام بدم. الان بیشتر از ۱۵۰ ۲۰۰ عدد زگیل بزرگ و کوچک به صورت تکی و گروهی و گل کلمی روی بدنه آلتم هست که تحملشون برام غیر ممکن شده هم از نظر ظاهری هم ضخمی بودن همیشگی پوست و خارش و درد. ممنون از توجهتون.

  • سلام لیزر برای زگیل های بزرگ و با عود مجدد درمان بسیار بهتری است البته نوع لیزری هم که برای این کار به کار میره، مهم هست. همچنین برای لیزر های بزرگ جراحی نیز ممکن هست لازم شود. بهتره سریعتر برای درمان اقدام کنید چون زگیل ها بدون درمان خوب نمیشوند.

 • سلام دکتر عزیز درود بر شما دکتر من به احتمال زیاد تو ورزش کشتی به این بیماری مبتلا شدم از وقتی سیر درمان شروع کردم حس میمنم داره تعداد زگیل ها بیشتر میشه به نظرتون این نشون بدیه یا خوب لطفا جواب بدید نگرانم ایا سیر درمان متوقف کنم ؟

  • سلام خیر. درمان رو ادامه بدین. تا وقتی ویروس در بدن هست ممکن هست باز زگیل بزنید. بهتره لیزر رو برای درمان امتحان کنید چون امکان عود زگیل رو به میزان زیادی کاهش میده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *