آیا زگیل مقعدی خطرناک است

خطرات-زگیل-مقعدی

افرادی که متاسفانه دچار زگیل در ناحیه تناسلی خود شده اند، اغلب ممکن است متوجه سرایت زگیل به مقعد خود شوند. افرادی هم هستند که تنها در ناحیه مقعد دچار زگیل می شوند. این زگیل ها می توانند موجب خارش و احساس ناراحتی شوند. در این مقاله سعی می کنیم اطلاعاتی کامل از زگیل مقعدی، علتها و روشهای درمان آن به شما ارائه کنیم. جهت دسترسی سریع به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید. کافی است روی سرفصل موردنظر کلیک کنید.

چه چیزی موجب زگیل مقعدی می شود؟

پاپیلوما نام پزشکی زگیل ها به طور کلی است. ویروس HPV یا هیومن پاپیلوما ویروس علت اصلی زگیل ها و همچنین چندین سرطان است. گروه HPV شامل بیش از ۱۵۰ نوع ویروس است که هر کدام شماره شناسایی مشخصی دارند. تقریبا یک سوم انواع HPV موجب زگیل های تناسلی و مقعدی در افراد می شوند. برخی افراد ممکن است مبتلا به چندین نوع ویروس HPV باشند.

HPV به شدت مسری است و از طریق ارتباط جنسی و تماس پوستی با زگیل ها منتقل می شود. از آنجایی که اغلب علائم قابل مشاهده ای ندارد، افراد آلوده ممکن است بی آنکه بدانند موجب سرایت ویروس به دیگر افراد شوند. اغلب علائم تا سال ها پس از ابتلا به ویروس خود را نشان نمی دهد.

HPV نیازمند تماس پوست با پوست برای سرایت است و اغلب توسط رابطه جنسی مقعدی، دهانی یا واژنی با فرد آلوده منتقل می شود. حتی گاهی بدون رابطه جنسی در صورت تماس پوستی با ناحیه تناسلی یا زگیل های فرد آلوده منتقل می شود. برخلاف ویروس ایدز، از طریق مایعات بدن مثل خون منتقل نمی شود. علائم HPV قابل درمان هستند اما خود ویروس ممکن است تا مدت ها در بدن باقی بماند. جهت آشنایی با انواع زگیل تناسلی این مقاله را بخوانید.

عکس زگیل مقعدی

زگیل های مقعدی چگونه رشد می کنند و چه شکلی هستند؟

زگیل های مقعدی نوعی زگیل تناسلی هستند. نام پزشکی آنها کوندیلوما آکومیناتا است. ممکن است که زگیل های تناسلی حول مقعد داشته باشید اما از وجود آنها بی خبر باشید. این زگیل ها ممکن است بسیار کوچک و بدون درد باشند. همچنین ممکن است بسیار بزرگ شوند و موجب احساس ناراحتی شوند.

زگیل های مقعدی به شدت مسری هستند و به پوست ناحیه اطراف به راحتی سرایت می کنند. زگیل های مقعدی ممکن است به رنگ پوست، قهوه ای روشن، سفید یا خاکستری و در اندازه های مختلف باشند.

زگیل در زنان معمولا ابتدا در دهانه واژن ظاهر می شود و سپس به ناحیه پرینه و مقعد سرایت می کند.

چطور مطمئن شوم که زگیل مقعدی دارم؟

اگر احساس ناراحتی در مقعد یا ناحیه اطراف مقعد خود می کنید. بهتر است به پزشک مراجعه کنید. زگیل های مقعدی گاهی ممکن است موجب خونریزی یا خارش شوند. برخی افراد ممکن است دچار ترشح خلط مانند از مقعد خود شوند.

تشخیص زگیل های تناسلی معمولا توسط پزشک انجام می شود. اگر مشکوک به زگیل داخل مقعد باشید، پزشک با استفاده از وسیله ای به نام اناسکوپ داخل مقعد را بررسی می کند.

در صورتیکه احیانا دچار زگیل مقعدی شده اید یا احتمال ابتلا به آن را می دهید، می توانید با مراجعه به خانم دکتر ذاکرین (متخصص و جراح زنان) جهت تشخیص قطعی اقدام کنید. تشخیص زگیل نیازمند دقت و حساسیت بالایی است. جهت دریافت نوبت و وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

احتمال ابتلای من به زگیل مقعدی به چه میزان است؟

زگیل های مقعدی ناشی از آلودگی به عفونت HPV هستند. ویروس HPV ممکن است تا سال ها در بدن بدون علامت باقی بماند. زگیل ها ممکن است درست پس از ابتلا به این ویروس ظاهر شوند یا تا سال ها بعد خود را بروز ندهند یا هیچگاه پیدایشان نشود.

حتی هنگامی که زگیل ها قابل دیدن نباشند یا از بین رفته باشند، HPV همچنان مسری است و می تواند دیگران را آلوده کند.

چه کسانی در معرض ابتلا به زگیل مقعدی هستند؟

 • افرادی که بدون محافظت رابطه جنسی مخصوصا با بیش از یک نفر دارند
 • رابطه جنسی مقعدی
 • تماس پوستی با پوست فرد آلوده
 • شروع رابطه جنسی در سنین کم
 • داشتن سیستم ایمنی ضعیف

اگرچه کاندوم ها می توانند سودمند باشند اما به طور کامل در مقابل HPV مصونیت ایجاد نمی کنند. گارداسیل واکسنی است که در برابر برخی از انواع HPV مقاومت ایجاد می کند.

بهترین روش های درمان زگیل مقعدی

زگیل های مقعدی ممکن است بدون درمان از بین بروند اما ممکن است دوباره بازگردند. انجام درمان معمولا توصیه می شود و شامل حذف زگیل ها به شیوه های متعددی است.
انتخاب نحوه درمان زگیل های مقعدی بستگی به موارد زیر دارد:

 • محل زگیل ها
 • اندازه زگیل ها
 • هزینه گزینه های درمانی
 • عوارض هر گزینه درمانی

بیشتر بخوانید: درمان قطعی زگیل مقعدی

درمان زگیل مقعدی با لیزر

هیچ درمانی بهتر از بقیه درمان ها نیست و برای همه افراد با انواع متفاوت زگیل مناسب نیست. انتخاب بهترین روش بر عهده پزشک معالج است.

زگیل هایی که موجب ایجاد ناراحتی می شوند را می توان توسط کرم های پوستی، جراحی، فریز یا سوزاندن با لیزر از بین برد. برای استفاده از روش های درمانی حتما باید به پزشک مراجعه نمود. صرف نظر از شیوه درمان زگیل ها، رشد دوباره آنها رایج است و درمان مکرر لازم است. بین روشهای درمان زگیل تناسلی، روش از بین بردن آنها با لیزر مونالیزا عمومیت بیشتری دارد و در عین حال این روش، مزایای بیشتر و معایب کمتری نسبت به دیگر روشهای درمانی دارد.

زگیل های کوچک بیرون از مقعد اغلب با کرم پوستی درمان می شود و کرم معمولا باید به طور مرتب برای چندین هفته استعمال شود.

اگر شما نیز دچار علائم زگیل مقعدی هستید، برای بررسی و درمان این عارضه به دکتر ذاکرین، متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا مشکلتان ظرف زمانی کوتاه با موفقیت درمان شود. شماره تماس جهت دریافت هر گونه راهنمایی ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ می‌باشد.

سرطان و زگیل مقعدی

گاهی ممکن است پزشک تشخیص غیرطبیعی بودن زگیل را بدهد و نمونه برداری کرده و نمونه را برای پاتولوژیست بفرستد یا گاهی ممکن است که زگیل در میان زنان به دهانه رحم سرایت کند و موجب تغییر بافت ها شود. این موارد غیر طبیعی دیسپلازی نامیده می شوند و ممکن است نشانه سرطان مقعد یا سرطان دهانه رحم باشند. این دیسپلازی ها سرطان نیستند اما ممکن است به آن تبدیل شوند. اگر دیپسلازی به سلول های نرمال و سالم سرایت کند می تواند موجب بدخیمی و سرطان شود. برای پیشگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم، انجام مرتب پاپ اسمیر و در صورت نیاز کولپوسکوپی توصیه می شود.

بیشتر بخوانید: با این روشها به طور کامل از شر زگیل تناسلی خلاص شوید

چه افرادی در خطر ابتلا به سرطان یا دیسپلازی مقعد هستند؟

 • افراد مبتلا به ویروس HPV
 • سابقه رابطه جنسی مقعدی
 • مصرف دخانیات
 • داشتن سیستم ایمنی ضعیف

افراد مبتلا به زگیل مقعدی ممکن است از مراجعه به پزشک خجالت بکشند اما درمان زگیل ها برای آلوده نکردن شریک جنسی شان مهم است. اگرچه کاندوم ها موجب محافظت صد در صدی دربرابر HPV نیستند، می توانند تا حدی از انتقال ویروس و زگیل ها جلوگیری کنند. پیگیری درمان و محافظت در حین رابطه جنسی می تواند به نفع همه افراد باشد.

ویروس زگیل تناسلی

در صورتیکه احیانا دچار زگیل مقعدی یا علائم مرتبط با آن شده اید، می توانید با مراجعه به خانم دکتر ذاکرین (متخصص و جراح زنان) جهت درمان اقدام کنید. جهت دریافت نوبت و وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

اگر در مورد این مقاله سوال یا ابهامی دارید در بخش کامنتهای زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید.

۴.۷/۵ - (۴۴ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۲۰ دیدگاه ها
 • ممنون از اطلاعات مفید و کاملی که در اختیارمون قرار میدید؛ دیروز بابت همین مسئله به مطبتون مراجعه کردم؛امیدوارم بتونم دستورات درمانی رو درست انجام بدم

  • سلام. تبخال تناسلی کاملا متفاوت از زگیل هست و موجب سرطان یا بیماری های دیگه نمیشه. به زودی درباره اش مقاله تو سایت خواهم گذاشت.

 • سلام. من هم یه ساله درگیرش هستم ولی با اسید زگیلها رو از بین بردن. الان متوجه زگیل داخل مقعدی شدم و سه ماهه از مراجعه به دکتر میترسم . نمونه برداری و ازمایشها رو اینستا واستون فرستادم. اگه لطفا چک کنین ممنون میشم. من ساکن شهرستانم

  • سلام عزیزم دیدن آزمایش ها بدون معاینه حضوری قابل اعتماد نیست. اگر برات راه دوره حتما تو شهر خودتون به پزشک مراجعه کن.

 • سلام خانوم دکترزگیلی که من در مقعدم مشاهده کردم مثل عکس نیس و چند وقتی میشه ک دارم مثل زگیلی ک در دست پا میزنه بلنده و داخل معقد ب نطرتون چیکار کنم راهنماییم کنین خیلی ترسیدم و چند روزه اینقدر فکر کردم ک مدام سردرد دارم

 • سلام خانوم دکتر من حدود ۶ سال پیش دچار زیگیل در ناحیه مقعد شدم تیپ ۱۶ و ۱۸ رو ازمایش دادم منفی بود.زیگیلها رو فریز کردم چندتا موند که خانوم دکتر گفت برو لیزر کن ولی چند روز بعد اونا هم از بین رفت و من دیگه زگیل نزدم و ازمایش هم ندادم ایا امکان داره من این ویروسو دفع کرده باشم؟؟؟

  • سلام عزیزم. بله امکانش هست اما بهتره به طور مرتب پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی انجام بدی چون برخی تیپ های ویروس موجب زگیل نمیشن اما سرطان زا هستند.

 • سلام ممنون بابت راهنماییتون من سه ماهه دچارزگیل معقدشدم و میترسمم ودکتر بگم و باکسی درمیون بذارم ایا روش درمان خونگی هم داره؟

 • سلام، من سه ماه پیش دچارزگیل تناسلی و‌مقعدی شدم، رفتم مطب دکترواسم سوزوندشون، بعداز دوهفته دوباره پراز قبل برگشتن،که منم فریز کردم ،غیراز درد خیلی زیادی ک داشت جای زخمام بعداز چهل روز خوب شد، اما الان دوباره ناحیه تناسلی و مقعدم پرشده.ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • سلام تا وقتی ویروس در بدنتون هست ممکن باز هم دچار زگیل پوستی بشین. مقاله رهایی از زگیل تناسلی را در همین سایت مطالعه کنید و به توصیه هاش عمل کنید.

 • سلام من دیشب متوجه شدم ی خال قرمز گوشتی تو مقعد دارم.حالا نمیدونم از قبل داشتم .یا زیگیله چون هیچ وقت بهش نگاه نکرده بودم.میشه راهنمایی کنید.خیلی میترسم.

 • سلام وقتتون بخیر یکی دز نزدیکانم دچار زگیل مقعدی شدند که دکتر یه سری کرم دادند کا استعمال کنند میخواستم بپرسم آیا همه ی زگیل های مقعدی با hpv بوجود میان ؟و اینکه چطور کامل از بدن خارج میشن ؟و اینکه در چه صورتی سرطانزا میشن بعد از درمان

  • سلام اگر واقعا زگیل باشه بله ناشی از HPV هست سرطان مقعدی خیلی نادر هست اما بهتره توسط پزشک سالی یکبار معاینه بشن.

 • سلام من تست اچ پي وي دادم مثبت بودازنوع كم خطرالان بعدازگذشت هشت ماه تازه زگيل دورمقعد ديدم اونم فقط يكي چطوري بايددرمان كنم

  • زگیلهای کم خطر رو از راه کرایو و لیزر درمان می کنند. ضمنا سیستم ایمنی بدن رو هم بالا ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *