تفسیر جواب آزمایش کولپوسکوپی

تفسیر-جواب-آزمایش-کولپوسکوپی

در این مقاله می خواهیم به طور کامل به بحث در مورد تفسیر نتایج کولپوسکوپی (جواب کولپوسکوپی) بپردازیم. در اصل پس از کولپوسکوپی تغییرات سرطانی یا پیش سرطانی سلولهای دهانه رحم به طور دقیقی مشخص می شوند و به پزشک اجازه می دهند تا بر اساس نتایج آزمایش بعد از کولپوسکوپی، بهترین روش را برای درمان بیمار انتخاب کند. برای دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید:

تفسیر جواب کولپوسکوپی

به‌طور کلی علت اینکه سرطان دهانه رحم یکی از سرطان‌های مهم در خانم‌ هاست که در قسمت خارجی دهانه رحم ایجاد می شود. در دهانه رحم، سلول‌هایی وجود دارند که مدام در حال تولید و تغییر شکل هستند و این سلول‌ها معمولا به خاطر تماس با عوامل جنسی (خصوصاً بعد از نزدیکی‌ها) در معرض خطر بروز سرطان هستند.

یکی از بهترین راههای شناخت سرطان دهانه رحم، انجام کولپوسکوپی است. کولپوسکوپی دهانه رحم با دقت بالای ۹۹ درصد امکان شناخت دقیق سرطانهای دهانه رحم را فراهم می کند. مهم‌ترین علتی که برای سرطان دهانه رحم شناسایی شده است، عفونت مداوم و پایدار با ویروس HPV سرطان‌ زا و پرخطر است.

پیشنهاد ویژه: آشنایی با ویروس HPV و درمان زگیل تناسلی

قبل از اینکه مشکلات این ویروس به ‌صورت سرطان بروز کند، ممکن است تست پاپ اسمیر گرفته شده از فرد تغییراتی را نشان بدهد. یک پاپ اسمیر نرمال را ما سالیانه تکرار می‌کنیم یا به دفعاتی که حالا بر اساس آن فرد یا جواب باشد. اگر در پاپ اسمیر، سلول‌هایی که مشکوک به حالت‌های سرطانی هستند دیده ‌شوند، نیاز است اقدام به کولپوسکوپی کنیم. در کولپوسکوپی می توان به طور دقیق دیسپلازی دهانه رحم و گرید آن را مشخص کرد.

نتیجه آزمایش کولپوسکوپی

هم اکنون مطب خانم دکتر ذاکرین مجهز به یکی از پیشرفته ترین دستگاههای کولپوسکوپ موجود در بازار است. چنانچه شما هم دچار مشکلات دهانه رحم و لکه بینی یا درد و سوزش هنگام رابطه هستید، پیشنهاد اکید می کنیم جهت بررسی های بیشتر به کولپوسکوپی اقدام کرده و درمان متناسب با مشکل خود را شروع کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

منظور از CIN چیست؟

تغییراتی که در قسمت تی-زون یا ناحیه ترنس فورمیشن زون و دهانه رحم صورت می گیرد می تواند حالات مختلفی داشته باشد. در واقع دهانه رحم پیش از آنکه دچار سرطان های پیشرفته و مهاجم مثل سرطان دهانه رحم شود، دچار یک سری تغییرات و تحولات اولیه می شود که این تغییرات به نام CIN شناخته می شوند. CIN خلاصه کلمه Cervical intraepithelial neoplasia است که به معنای “رشد جدید سلولهای درونی بافت پوششی دهانه رحم” می باشد. این رشد غیرطبیعی سلولها بصورت پیش بدخیم هستند و در صورت پیگیری نکردن می توانند به سرطان دهانه رحم منجر شوند. CIN خودش چندین درجه ‌بندی دارد: CIN درجه یک، دو و CIN درجه سه.

CIN1 چیست؟

بر اساس آنکه چقدر از بافت دهانه رحم دچار این تغییرات سرطانی و پیش سرطانی شده باشد نوع CIN مشخص می شود. اگر یک ‌سوم سلولهای دهانه رحم درگیر شده باشند می‌گوییم فرد دچار CIN1 (CIN درجه یک) شده است.

گریدهای مختلف CIN

درمان CIN1

چنانچه سرطانهای دهانه رحم زود تشخیص داده شوند، می توان آنها را در مرحله CIN1 شناسایی کرد. در اصل عوارض CIN1 اصلا جدی نیستند و حدود ۶۰ تا ۸۵ درصد این تغییرات پیش سرطانی حتی بدون دارو و به صورت خودبخود پسرفت می کنند. حدود ۱۵ تا ۴۰ درصد این تغییرات پیش سرطانی را هم می توان به راحتی کنترل و درمان کرد. در مورد این دسته از CIN ها بیشتر به درمانهای دارویی و نگهدارنده بسنده می شود. همزمان با این درمانها انجام کولپوسکوپی و پاپ اسمیر دوره ای برای اطمینان از توقف عارضه ضروری است. به همین دلیل است که از خانمها می خواهیم به صورت سالیانه تست پاپ اسمیر بدهند و در صورت مشاهده هر گونه درد، سوزش یا لکه بینی حین رابطه به متخصص زنان مراجعه کنند. البته باید توجه کرد این لکه بینی با لکه بینی بعد از بیوپسی متفاوت است. چنانچه شما بعد از کولپوسکوپی همراه بیوپسی لکه بینی شدید و یا درد و سوزشی داشتید باید این مورد را با پزشکتان در میان بگذارید. در این زمینه پیشنهاد می شود مقاله مراقبتهای بعد از کولپوسکوپی را مشاهده بفرمایید.

چنانچه شما هم در تهران و اطراف تهران سکونت دارید و نیاز به خدمات کولپوسکوپی دارید، می توانید با مطب خانم دکتر ذاکرین به شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید. مطب خانم دکتر ذاکرین مجهز به یکی از پیشرفته ترین دستگاههای کولپوسکوپی موجود در بازار است که شما را در تشخیص و درمان بیماریهای دهانه رحم (مخصوصا سرطان دهانه رحم) بسیار کمک خواهد کرد.

در مورد درمان CIN1 هایی که احتمال پیشرفتشان وجود دارد روشهای درمان مختلفی وجود دارد و انتخاب این روشها به عوامل مختلفی بستگی دارد:

۱- اینکه فردی که مبتلا به CIN درجه یک است آیا دچار زگیل تناسلی هست یا خیر؟ (انواع زگیل تناسلی را بهتر بشناسید)

۲- بیمار چند سال دارد؟

۳- جواب پاپ اسمیرهای قبلی او چه بوده است؟

۴- نتیجه تست کولپوسکوپی چه بوده است؟

۵- و….

مجموع عوامل مختلف در تصمیم نوع درمان موثر بوده و پزشک را به سمت درمان خاصی هدایت می کند که صحبت در مورد روشهای درمان از حوصله این مقاله خارج است.

لینک ویژه: هزینه کولپوسکوپی در تهران

CIN2 چیست؟

همانطور که حدس می زنید اگر دو سوم سلولهای ناحیه تی زون و دهانه رحم درگیر تغییرات سرطانی یا پیش سرطانی شده باشند، می‌گوییم فرد دچار CIN درجه ۲ یا همان CIN2 است. میزان مشکل دار بودن سلولهای دهانه رحم از طریق نمونه ای که در کولپوسکوپی گرفته می شود، مشخص می شود. نمونه ها جهت تشخیص دقیق پاتولوژی به آزمایشگاه ارسال می شوند و پاتولوژیست نتیجه را گزارش می کند.

در اصل چنانچه فرد به CIN1 دچار باشد و پیگیری نکند، سلولهای سرطانی رشد کرده و دو سوم دهانه رحم را درگیر می کنند و شخص به CIN2 دچار می شود.

درمان CIN2

درمانهای CIN2 به مراتب جدی تر از CIN1 هستند. طبق گزارشات علمی، در ۲۰ درصد موارد، CIN2 به سمت سرطان دهانه رحم پیشروی می کند و یک چهارم این موارد به صورت سرطانهای پیشرفته و تهاجمی تبدیل می شوند. برای درمان این نوع از CIN از درمانهای تخریبی و پیشرفته مثل لیزر و لیپ (Leep) استفاده می کنیم که در این میان درمان ارجح، همان درمان Leep می باشد.

CIN3 چیست؟

به حالتی از تغییرات سرطانی دهانه رحم CIN3 گفته می شود که نتیجه آزمایش کولپوسکوپی و نتیجه نمونه گیری نشان دهد ۱۰۰ درصد سلولهای دهانه رحم دچار تغییرات سرطانی شده اند.

عوارض CIN3

CIN3 پیشرفته ترین حالت CIN است اما در صورتیکه به سرطانهای پیشرفته تبدیل نشده باشد، قابل پیگیری و درمان است. درمانهای CIN3 باید خیلی سریع شروع شوند و توسط کولپوسکوپی و پاپ اسمیر، نتایج آنها بررسی شوند.

درمان CIN3

از آنجایی که این حالت، حالت پیشرفته ای است، لذا برای درمان آن از روش از بین بردن بافتهای سرطانی و Leep استفاده می شود. البته نحوه درمان در افرادی که مبتلا به HPV هستند، خصوصاً از نوع پرخطر ۱۶ و ۱۸، متفاوت بوده و از درمان‌های تهاجمی‌تر و سریع‌تری استفاده می شود و پیگیریها توسط کولپوسکوپی انجام می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه برای انجام کولپوسکوپی با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

پزشک در حال کولپوسکوپی

معنی HSIL یا LSIL یا ASCUS

این سه مورد به مدل تغییرات سلولی در جواب نتایج کولپوسکوپی اطلاق می شود و معنای دقیق آنها نیازمند اطلاع داشتن از علم پاتولوژی است و از پرداختن به آنها خودداری می کنیم. اما به صورت خلاصه همین قدر توضیح می دهیم که معنی HSIL و LSIL و ASCUS وابسته به تغییراتی است که سلول‌ها بر اساس شکل، میزان تقسیم و تغییرات هسته‌ای انجام می‌دهند و تمام این طبقه‌بندی‌ها نیاز به بررسی‌های بیشتر با کولپوسکوپی دارند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با عوارض کولپوسکوپی

اگر در مورد این مقاله سوال یا ابهامی دارید در بخش کامنتهای زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید.

۴.۶/۵ - (۴۸ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۱۰۹ دیدگاه ها
 • سلام و روز بخیر،بسیار سپاس گزارم از اینکه وقت میذارین و سوالات رو جواب میدید، من حدود یک سال پیش به دلیل لکه بینی بعد از رابطه و نتیجه پاپ اسمیر p2. کولپوسکوپی انجام دادم، که نتیجه این بود: Endometrium with inactive pattern Squamous metaplasia Positive for koilocyosis از اون موقع تا الان دوبار پاپ اسمیر دادم که هر دو همون p2 و severe inflammation بوده، داروهای آنتی بیوتیک خوراکی و تزریقی و پماد واژینال استفاده کردم ولی هنوز هم علائم عفونت مثل ترشحات زرد و بودار و کمی خارش دارم، باید چیکار کنم؟ متاهل و ۲۵ ساله هستم و بچه ندارم تصمیم دارم برای بارداری اقدام کنم اما میترسم با این وضعیت، پیشنهاد شما چیه؟

  • سلام مشکلی نیست برای بارداری اقدام کنین البته بعداز درمان عفونت. اگر عفونتتون ادامه دار شد بسته به شرایطی که دارید می تونید با پزشکتون مشورت کنید که چه زمانی برای اقدام به بارداری بهتره.

 • سلام ۲۳سالمه ۶تا دکتر عوض کردم تا شمارو پیدا کردم لطفا درمانگاهی خیریه ای اگه میرید بمن بگید من واقعا شرایط جسمانیم حاد و توانایی مالی این ک بخوام بیام مطبتونو ندارم. من ۲سالو نیم ک زخم دهانه رحم دارم درد شدید دارم پاپ اسمیرلام دادم برای تفسیرش رفتم پیش همون دکتر آزمایشگاه و گفتن یه التهاب سادست ولی دکتر زنانی ک معاینم کرد گفت زخم هم بالا رو گرفته و هم پایینو نفهمیدم منظورش چی بود ولی گفت عمیق و باید بسوزونی. من خیلی درد دارم و خیلی میترسم انواع داروهای شیمیایی و پماد و انواع چرک خشک کنای قوی و داروهای گیاهی رو استفاده کردم ولی خوب نشدم دیگه خسته شدم از درد کشیدن خواهش میکنم کمکم کنید. من درحال حاضر اصلا ترشح زرد رنگ و بدبو و خارش و سوزش و لکه بینی ندارم حتی بعد رابطه هم ازم خون نمیاد و دردم ندارم فقط درد شدید دارم اونم توی قسمت زیر دلم و اینکه من تاریخ اخرین پریودیم ۲۷بهمن بوده و دیگه نشدم

  • سلام متاسفانه من فقط مطب هستم اگر میتونی بیا تا درمورد مشکلت صحبت کنیم. چون با توضیحاتی که دادید حتما نیاز به معاینه لگنی وجود داره و احتمالا سونو نیاز باشه.

 • سلام، ممنونم از پاسخ دهی شما خانم دکتر تشخیص ابتلا به زگیل تناسلی که داخل واژن هست و قابل رویت نیست، با پاپ ایمیر ممکن هست؟ یعنی وقتی که نتایج پاپ اسمیر نرمال بود،احتمال زگیل تناسلی وجود نداره؟

 • سلام خانم دکتر مهربون مرسی از اینکه وقت میگذارین و جواب میدین من ۳ سال پیش مبتلا به hpv شدم با توجه به نمونه برداری و برشی که زدن نوعش ۱۱ مشخص شد،به دلیل باکره بودن نمیتونستم تست پاپ اسمیر بدم،در حال حاضر ازدواج کردم و تست پاپ اسمیر دادم hpv مثبته از نوع ۶ و ۲۶ هست نمیدونم ۱۱ی شد و اینا از کجا اومدن.بعد از مثبت شدن از نوع ۱۱ با هیچ کس رابطه ای نداشتم تا اینکه ازدواج کردم.دکتر بهم گفت که کولپوسکوپی انجام بدم میخواستم بدونم واکسن تاثیری در بهبود داره؟ و اینکه هزینه ی کولپسکوپی چقدره و در مطبتون انجام میدید؟؟ احتمال خوب شدنم هست؟؟

  • سلام عزیزم. ویروس اچ پی وی در صورت بالا بودن سیستم ایمنی بدن در طی دو سال از بدن خارج میشه. بله من کولپوسکوپی انجام میدم. برای هزینه با مطب تماس بگیر و بله خوب هم میشی. نگران نباش.

 • با سلام و خسته نباشید خانم دکتر ذاکری ببخشید من تست مایع پاپ اسمیر انجام دادم خواستم بدونم این گزینه که تیک خورده به چه معناست? enfocervical/transformation zone present

  • سلام عزیزم. منظور این هست که نمونه پاپ اسمیر شما نمونه درستی از سلول های دهانه رحم بوده و اگر تیک نمی خورد لازم بود پاپ اسمیر تکرار بشه.

 • سلام من ۲۵ ساله هستم cin3 بودم کونیزاسیون انجام دادم‌ و نتیجه آسیب شناسی ماژین برداشت بدون درگیری بود، الان ۶ ماه میگذره و دوباره حس میکنم زگیل دارم چقدر خطرناکه و باید چیکار کنم لطفا راهنمایی بفرمایید

  • سلام عزیزم. بهتره به پزشکت برای چکآپ مراجعه کنی. چون گرید CIN بالاست نیاز به معاینات و انجام فوریتهای پزشکی ویژه داری.

 • سلام خانم دکتر مهربان با تشکر از اطلاع رسانی دقیقتون ی سوال داشت من ۳۰ سال دارم و ۴ ساله ازدواج کردم ۱۱/۷/۹۵ تست hpv به همراه تست پاسمیر انجام داد که هردو شکر خدا نرمال بوده سوال اولم این تست جوابش مثل کولپوسکوپی دقیقه وچند سال یکبار باید انجام بشه سوال دوما اینکه نیازی هست که این کولپوسکوپی و انجام بدم؟ باتشکر از شما

  • سلام عزیزم. بهتره هر سال پاپ اسمیر یا هر سه سال یکبار کولپوسکوپی بدی. الان که پاپ اسمیر مشکلی نداشته نه نمیخواد.

 • با عرض سلام و احترام خانم دکتر عزیز. من آبان سال ۹۶ بعد از اولین پاپ اسمیر cin1و زمانی ک کلوپوسکوپی شدم cin2 بودم و دکترم بلافاصله عمل جراحی و کورتاژ انجام دادند و و اون بخش رو برداشتند و نمونه گرفتند و نتیجه خوب بود. واکسن گارداسیل هم تا الان دو نوبت زدم. بعد از ۶ ماه کلوپوسکوپی رفتم و باز یه زخم کوچک و اون هم بخاطر رابطه جنسی با همسرم ایجاد شده. میخواستم بدونم اگر من سیستم دفاعی بدن رو قوی کنم خوب میشم؟ و اینکه رابطه جنسی میتونه باعث تحریک و رشد سلولهای پیش بدخیمی ک داشتم بشه؟ چون همسرم نیاز ب برقراری رابطه جنسی دارند و آیا میتونم بچه دار بشم؟ لطفا کمکم کنید. متشکرم

  • سلام عزیزم. مشکلی برای باروری، بارداری و رابطه جنسی اصلا وجود نداره. شما فقط به طور مرتب بهتره پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی انجام بدی.

 • سلام و خسته نباشید. جواب آزمایش بیوپسی من هست ۱-در بررسی ریزبینی پوشش اسکواموس متاپلاستیک همراه با کانونهای متعدد اروزیون و اولسراسیون سطحی با تغییرات کونلوسیتیک خفیف و بدون دیسپلازی در ضخامت برداشت و غدد اندوسرویکال زیرین همراه با ارتشاح سلولهای آماسی حاد و مزمن (هر۲) و بافت جوانه ای مشاهده میشود. ۲-در بررسی ریز بینی پوشش تک لایه سیلندریکال قرار گرفته بر لامیناپروپریا با اماس خفیف لنفوپلاسماسلی نمایان است. میخاستم ببینم خطرناک است یا نه میتونم بچه دار شم یا نه ممنون

 • سلام خانوم دکتر من ۳۱ سالمه عفونت داشتم رفتم دکتر برام تست پاپ اسمیر مایع نوشت و گفت برای اینکه خیالمون راحت بشه آزمایش hpv هم می نویسم من این آزمایش هارو دادم و جواب hpv منفی بود وجواب پاپ اسمیرم التهاب بود من ۷ ساله ازدواج کردم و من و همسرم خارج از خانواده رابطه نداریم ۱ آیا جواب آزمایشم باخیال راحت اعتماد کنم ۲ و اینکه من هیچ زگیلی نه در خودم نه در همسرم نمی بینم احتمالش هست داشته باشیم ۳ این برام خیلی مهمه اینکه من ۸ ساله قبل با یه نفر رابطه سطحی داشتم دخوال نداشتم خدارو شکر ازدواج نکردیم ویه برجستگی روی آلتش داشت من اون وقت نفهمیدم چیه من بعد یک سال با یه کس دیگه هزدواج کردم و هیچ وقتم هیچ زگیلی ندیدم امکانش هست من که بعد ۸ سال آزمایشم منفی بود اون موقع از اون آقا نگرفته باشم یا جواب آزمایشم اشتباهه؟ تورو خدا جواب بدید خیلی استرس دارم هر روز گریه می کنم

  • سلام عزیزم. وقتی آزمایشت منفی بوده خوب دیگه جای نگرانی نیست. سالی یکبار حتما پاپ اسمیر یا سه سال یکبار کولپوسکوپی فراموش نشه.

 • سلام خانم دکتر ۴۰ سالمه و تیپ ۶۶ و ۶۲ دارم و کولپوسکوپی هم دادم خدا رو شکر چیزی نبوده اما الان ۷ ماه گذشته میترسم تکرار کنم زیگل اصلا نزدم اما ویروس رو دارم

  • سلام عزیزم چرا میترسی؟ کولپوسکوپی برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم هست و حتما انجامش بده.

 • سلام ممنون از اطلاعات عالي شما يكي از دوستانم زگيل تناسلي گرفتن سر همين موضوع بنده كنجكاو شدم و تست تايپينگ انجام دادم مناسفانه نوع ٦-١٦-١٨ داشتم واكسن گارداسيل تزريق كردم و بعد اونم هر ٦ ماه تست پاپ اسمير انجام دادم ولي مشكلي نبوده ، امكانش هست كه كلاً اين نوع hpv كاملاً از بدنم خارج بشه؟ چطور سيستم ايمني بدنم قوي كنم؟

  • سلام عزیزم. برای تقویت سیستم ایمنی بدن مقاله پاکسازی کامل زگیل تناسلی رو حتما بخون. به طور مرتب پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی بده تا در صورت تغییر سلول های دهانه رحم به موقع اقدامات پیشگیرانه رو انجام بدی.

 • سلام من از حدود ۶ سال پیش ترشح و سوزش و خارش در داخل واژنم احساس میکردم ۷ تاپزشک عوض کردم ولی هر کدوم گفتند که مشکلی نداری تا اینکه یکبار که سوزش شدید گرفته بودم از ابزن استفاده کردم و دچار یکسری دونه های سفید رنگ در ناحیه تناسلی شدم وقتی به پزشک مراجعه کردم گفت تبخال داری و دارم مصرف کردم این تبخال سالی ۳ الی ۴ بار عود میکنه حالا چند هفته پیش دوباره به پزشک مراجعه کردم و بعد از معاینه و انجام تست پاپ اسمیر عقونت و التهاب شدید داشتم ازمایش HPV هم انجام دادم که ژنوتیپ ۱۶ رو دارم حالا نمیدونم باید چکار کنم از اونجا که خودم کارشناس ارشد آزمایشگاه هستم و در آزمایشگاه ماتولوژی کار میکنم خیلی ترسیدم و نمیدونم چه مراحلی رو باید طی کنم جهت درمان یا پیگیری مشکلم لطفا راهنمایی کنید

  • سلام عزیزم. مقاله پاکسازی ویروس اچ پی وی رو بخون و نکاتش رو انجام بده. به طور مرتب پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی بده تا در صورت تغییر سلول های دهانه رحم متوجه بشی و اقدامات پیشگیرانه رو انجام بدی.

 • سلام روزتون بخیر . من از بهمن پارسال متوجه شدم که زخم وعفونت دارم دکتر واسم پماد تریپل سولفا و قرص فلوکونازول نوشت وتست پاپ اسمیر گرفت بعد از استفاده از پماد تا پنج دقیقه سوزش خیلی شدید داشتم که وقتی با دکتر تماس گرفتم گفت واسه عفونتت هست ولی کل دوره این مشکل رو داشتم بعد از مراجعه بعدی و بردن جواب پاپ اسمیر گفت که یک نوع باکتری داری که بهت میترونیدازول میدم و زخمت هنوز خوب نشده بعد از سومین مراجعه و چکاپ گفت که هنوز زخم هستی و میخواست فریز کنه که من قبول نکردم و گفتم یک دوره دیگه تریپل سولفا استفاده میکنم. ولی دیگه از اون دارو ها استفاده نکردم ودکترم رو عوض کردم بعد از چکاپ گفت اصلا زخم نداری فقط ملتهب هست ولی بخاطر باکتری تست پاپ اسمیرم کلی دارو مثل سفکسیم، مترونیدازول، داکسی سایکلین، کلیندومایسین، فلوکونازول و پماد کلوتریمازول داد که هفته اول کلیندومایسین وهفته دوم هم پماد کلوتریمازول که دوباره بعد از استفاده تا پنج دقیقه سوزش داشتم . بعد مراجعه بعدی گفت دیگه عفونت نداری ولی یکم ملتهب هست و بهم گفت که رابطه داشته باش اگر لکه بینی نداشتی و خون نیومد بذار حامله بشی ولی اگر اومد باید بیای فریز کنی و بهم شیاف کلوتریمازول داد وگفت هر سه شنبه و بعد از رابطه استفاده کن ولی من دیگه واقعا خسته شده بودم و رابطه هم نداشتم (دخول) نداشتم چوم میترسیدم دوباره زخم بشم . یک هفته بعد سوزش خیلی بدی داشتم وبا یکی از دوستام که داروساز بود صحبت کردم و گفت همه دارو هاتو قطع کن و ققط از پماد لکورکس که گیاهی هست استفاده کن منم اینکارو کردم ولی خیلی بهتر نشدم و یک پزشک دیگه بهم معرفی کرد اون دوباره ازم پاپ اسمیر گرفت و گفت واسه سوزشت پماد کلیندومایسین داد ولی بازم بهتر نشدم و الان زیر دلمم یکم درد میکنه .تو تست پاپ اسمیر جدیدم هم فقط التهاب نوشته بود از نوع moderate . تو رو خدا خانم دکتر کمکم کنید خسته شدم از بس این دکتر اون دکتر کردم و پماد استفاده کردم و بهتر نشدم الان سوزش دارم و میخوام واسه بارداری اقدام کنم. در ضمن الان ۴ ماه هست که اصلا رابطه دخول نداشتم. خواهش میکنم کمکم کنید .من تهران نیستم. اگه شیراز دکتر خوب سراغ دارین مثل خودتون ممنون میشم بهم بگین.چون اینجا همه میخوان فریز کنن.

  • سلام عزیزم. اگه عفونت مکرر دهنه داری که خوب نمیشه بهتره حتما کولپوسکوپی انجام بدی. با مطب دکترها تماس بگیر و ازشون بپرس آیا دستگاه کولپوسکوپ در مطب دارند یا خیر و بعد از مطمئن شدن از وجود دستگاه بهشون مراجعه کن.

 • سلام ، من بیشتر از یکسال و نیم پیش مبتلا به اچ پی وی شدم و یک ماه پیش در ناحیه نخاطی واژنم ضایعه بوجود امد کرایو کردم و پاپسمیر و کولکوسکوپی انجام دادم که نرمال بود ولی داخل دهانم تو همین موقع روی لثه داخلی یک بر امدگی بوجود امد که دندانپزشک توروس دهانی یا استخوان خوش خیم تشخیص داد ولی باتوجه به موضوع زگیل تناسلی خیلی نگران هستم اگر ممکنه راهنمایی کنید و عکسهای از این بابت در دهان نشان دهید ممنون

  • سلام عزیزم. اگه پزشک تشخیص زگیل تناسلی در دهان نداده پس جای نگرانی نیست. اما میتونی به پزشک دیگه ای هم جهت تایید تشخیص مراجعه کنی. همینطور به طور مرتب پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی بده.

 • سلام خسته نباشيد ببخشيد من رفتم دكتر زنان بهم گفتن كه مشكوك به زيگيل تناسلي هستم و ازم آزمايش HPVگرفتن امروز جواب رو گرفتم گفتن نداري اما زيگيل داري بايد واكسن بزني من آخر نفهميدم دارم يا ندارم ممنون ميشم كمكم كنيد اين شرح آزمايشم هست HPV HIGH Risk type 16: Negative HPV HIGH Risk type 18: Negative HPV other High Risk types: Negative The following other high risk HPV types were not detected: 26,31,33,35,39,45,51,52,53,56,58,59,66,68,73and82 Interpreatation A positive result indicates the pressnce of human papillomavirus (HPV) DNA due to 1 or more ot the following genotyps:16,18,.26,31,33,35,39,45,51,52,53,56,58,59,66,68,73and82 A negative result indicates the ot absence HPV DNA ot the high risk genotyp. For patients with atypical squamous calls of undetermined significance (ASC-US) pap smear result and who are positive for high- risk (HR)HPV,consider referral for colposcopy,if clinically indicated. For women aged 30 years and older with a negative pap smear result but who are positive for HOV-16 and/or HPV-18, consider referral for colposcopy,if clinically indicated. For women aged 30 years and older with negativ pap smear,positive HR HPV test result,but whoare negative for HPV-16 and HPV-18,consider repeat testing by both cytology and a HR HPV test in 12 months. من الان ميدونم نوع پر خطر رو ندارم اما نميدونم اصلا زيگيل دارم يا نه دكترم درست جواب نداد توروخدا كمكم كنيد ممنون

  • سلام. آزمایشتون از لحاظ تیپ های پرخطر زگیل تناسلی که منفی بود اگر زگیل تناسلی قابل مشاهده زدید نشون میده که ویروس در بدنتون هست.

 • سلام و خسته نباشيد پاسخ كلوپوسكوپي من به اين صورت است: sever erosive acute on chronic cervisitis with regenerative changes and florid squamous metaplasia ميخواستم ببينم چه مشكلي دارم با تشكر از خانم دكتر عزيز

 • سلام و وقتتون بخیر .خانم دکتر ارجمند ممنون از وقتی که برامون میزارید.سوالم این هست که ایا کسی که hpvنوع ۶۶داشته باشه و پاپ اسمیر و کولپوسکوپیش منفی باشه باز هم این بیماری تهدیدش میکنه؟ ؟ایا تا اخر عمر باید این نگرانی رو داشته باشه؟ممنونم از پاسخگوییتون

  • سلام عزیزم. بهتره که هر شش ماه یکبار پاپ اسمیر یا سالی یکبار کولپوسکوپی بدی. الان تو ویروس رو در بدنت داری اما هنوز تغییر بافتی در ناحیه دهانه رحم دیده نشده. این آزمایشات برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم است. در صورت مشاهده تغییر بافت دهانه رحم به راحتی قابل درمان هست اما سرطان به سختی قابل درمان هست. برای همین توصیه میشه که آزمایشات پیشگیری از سرطان رو به طور مرتب انجام بدی. همینطور مقاله پاکسازی ویروس HPV رو حتما بخون.

 • سلام خانم دکتر ، وقتتون بخیر ، من آزمایش پاپ اسمیر و hpv انجام دادم که پاپ اسمیرم گفتن نرماله و مشکلی نیست اما hpv زده ریزالت ژنوتایپ ۳۹(hr),53,73,(hpr) نمونه لیکوئید بیس ۴۴(LR) گفتن باید کولپوسکپی انجام بدم که میخواستم بیام مطب شماولی الان تهران نیستم خواستم تا قبل از اینکه بیام ازتون بپرسم این آیا خطرناکه و آیا قابل درمان هست ، خیلی ناراحت و‌نگرانم و به شدت استرس دارم البته من ۲۸ سالمه و ۳ سال هست که ازدواج کردم ممنون میشم توضیح مختصری راجب این جواب بدید بهم

  • سلام. اگر پاپ اسمیر نرمال بوده عجله ای برای انجام کولپوسکوپی نیست اما هر وقت تونستین حتما انجام بدین. بین تیپ هایی که ذکر کردین تنها تیپ ۳۹ پر خطر محسوب میشه که اونم با انجام پاپ اسمیر و کولپوسکوپی به طور مرتب جای نگرانی نداره. این آزمایشات برای پیشگیری هستند.

 • سلام خانم دكتر ممنون ميشم سوالمو جواب بديد من تست پاپ اسمير دادم گفتن بايد بررسي بشه زگيل تناسلي داري نمونه سرپايي گرفتن كه معلوم شد اچ پي وي مثبته دكترم گفت بايد كولپوسكوپي و بيوپسي بشي و ضايعات رو كوتر كردن بعد از اينكه جواب ازمايش رو ديدن گفتن بايد ليپ انجام بدي الانم منتظر جواب نمونه هستم بعد از ٩ روز از عملم هنوزم خونريزي دارم و امروز خيلي بيشتر شده نگرانم و اينكه ٢٩ سالمه بچه دارم هيچ مشكل غير طبيعي نداشتم

  • سلام عزیزم. بعد از عمل لیپ تا ۱۲ روز ممکن هست که خونریزی واژینال داشته باشی فقط در صورتی که خونریزی شدید مانند حالت پریودی و با لخته هست به پزشک مراجعه کن.

 • سلام خانم دکتر.ممنون از اینکه برای ما وقت میذارید.من ۳۷سالمه ازمایش پاپ اسمیرم HPV-18 .خیلی نگرانم ممنون میشم راهنماییم کنید

 • سلام خسته نباشید من اردیبهشت تست پاپسمیر دادم که گفتن مشکوک هست و رفتم کولپوسکوپی انجام دادم جوابش هم Uterine Cervix , Colposcopic at 6 0 clock: Low grade ClN, ClN-1, Flat condyloma هست میخواستم بپرسم اگه بخوام حامله بشم مشکلی پیش میاد ؟

 • سلام خانم دکتر عزیز. من تست پاپ اسمیر مرتب انجام دادم و نتیجه منفی بوده. به دلیل کنجکاوی خودم تست hpvدادم که تایپ ۳۳ مثبت بوده. ضمنا تو معاینه مشخص شده پولیپ گردنه رحم دارم. در زمان رابطه درد زیادی دارم ولی لکه بینی و ترشح بدبو و سوزش ندارم. برای پولیپ چکاری باید انجام بدم آیا کولپو واجبه؟ آیا تست کولپو جزو ازمایشات پاراکلینیکی است و با بیمه تکمیلی پرداخت میشه؟؟ ممنونم از شما

  • سلام عزیزم. پولیپ دهانه رحم باید بر داشته بشه و برای پاتولوژی ارسال شه. کولپوسکوپی جزو آزمایشات پاراکلینیکی است و بیمه تکمیلی بخشی از هزینه را پرداخت میکنه.

 • سلام خانم دکتر خسته نباشی من ۳۴ هستم مدت سه ماه عروسی کردم دوره نامزدی رفتم سونو رحم گرفتم … گفتن دارای ی کیس اندومتدوز ۵*۶سانتی هستم و بعد عروسی تست پاپ اسمیر از من گرفتن جوابیشه در قسمت نتایج منفی بود و در قسمت التهاب رحم گزینه mild زده شده آیا آزمایشام سالم هستش؟با تشکر فراوان

  • سلام عزیزم. کیستتون رو باید برای درمان به متخصص مراجعه کنی. جواب پاپ اسمیرت خوبه اما بهتره شش ماه دیگه تکرارش کنی.

 • سلام خانم دکتر مهربان. من تست پاپ اسمیر منفی و نتیجه hpv تایپ ۳۳ و ۴۴ دارم . آیا زدن واکسن موثر میباشد؟ الان ۳۷ سال دارم.

 • سلام من۳۱ ساله هستم یکسال پیش متوجه شدم که hpv نوع ۳۹ دارم و هر ۶ ماه پاپ دادم که همشون نرمال بود و همون موقع سه نوبت گارداسیل زدم. بعد از یکسال و نیم دوباره تایپینگ دادم و الان شده نوع ۱۶ و ۵۲ در تعجبم چطور این اتفاق افتاده؟ چطورحتی با تزریق واکسن، نوع ۱۶ رو گرفتم و این موضوع منو خیلی نگران کرده؟ میشه لطفا راهنمایی کنیدکه چه اتفاقی افتاده؟ممنونم

  • سام عزیزم. ممکنه تو قبلا به ویروس مبتلا شده باشی اما یا به دهانه رحمت نرسیده بوده یا آزمایش پاپ اسمیر خطا داشته. پاپ اسمیر خیلی دقیق نیست و میتونه تا ۲۵% خطا داشته باشه. بهترین آزمایش برای تشخیص کولپوسکوپی هست.

 • سلام کلپوسکوپی بابد چند روز بعد ازقایدگی و نزدیکی مهم است یا نه؟ و جواب کلپوسکوپی بعد از انجام چقدر طول میکشه انجام بشه و هزینه اش چقدره؟ و ازمایش hpv دادم سه نوع ۴۵و ۶۸و ۳۳داشتم ممکنه سرطان دهانه رحم داشته باشم؟

 • سلام ،روزتون بخير من ٢١ سالمه و چند ماه پيش متوجه شدم hpv گرفتم و فقط يك زگيل بيرون ناحيه تناسليم داشتم تا اينكه ماه پيش براي پاپ اسمير رفتم دكتر و ازمايش hpv دهانه رحم هم دادم كه جوابش التهاب شديد بود و hpv نوع ١٦ و رفتم براي بيوپسي و كلپوسكوپي كه دكتري كه كلپوسكوپي كردن گفتن خوش خيمه و زخم دارم و سطح ديواره رحمم مخملي شده و خودمم كه ميديدم حالت پرزي بود گفتن فك ميكنن با فريز خوب شه الان منتظر جواب بيوپسي خودم هستم خيلي نگرانم كه فقط با فريز خوب ميشم؟نيازي به جراحي و كورتاژ نباشه

 • من امريكا هستم سوالاتى داشتم از خدمت خانم دكتر من تست پاپ اسمير نرمال داشتم ولى اچ پى وى مثبت مى خواستم بدونم يعنى چى من بايد چه كار كنم دكتر اينجا به من گفتن كه نگرانى نيست ولى من خيلى خودم نگرانم ممنونم مى شم از راهنمايى شما خانم دكتر عزيز

  • سلام عزیزم. مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو بخون و به توصیه هاش حتما عمل کن تا ویروس از بدنت خارج بشه و شش ماه یکبار حتما پاپ اسمیر بده.

  • سلام واکسن میتونه شما را در برابر تیپ خطرناک ۱۸ محافظت کنه اما برای تیپ هایی که بهش مبتلا شدید کاری نمیکنه.

 • من آزمایش پاپ اسمیرم lsILنشان دادوتست hpv و کلوپوسکوپی انجام دادم هنوز جواب hpvنیومده ولی در کلوپوسکوپی بیوپسی که برداشتن نتیجه اش این است:consistent with low grade squamous intraepithal lesion with koilocytic changمیخواستم ببینم این یعنی چی؟

  • سلام همون LSIL یا ضایعات با گرید پایین هست. برای اطلاعات بیشتر مقاله دیسپلازی دهانه رحم رو بخون.

 • سلام خانم دکتر خسته نباشید.خانم دکتر من اچ پی وی مثبت هستم از ۱۲ نوع دیگر پرخطر.ولی نمیدونم کدوم نوعش هس.جواب پاپ اسمیر من ascus بود که کولپوسکپی شدم.جواب بیوبسی عفونت مزمن قارچی نشان داده شد.که دکترم گف من این جواب رو با توجه به معاینه قبول ندارم.شش ماه دیگه باید دوباره بیای کولپوسکپی.خیلی نگرانم.ینی کلا شب و روز ندارم خانم دکتر.الان دو ماه هست که اصلا رابطه ای با همسرم ندارم خیلی افسرده شدم.ممکنه ینی جواب پاتولوژی من اشتباه بوده باشه؟؟من یک ماه دارو های سنگین و انتی بیوتیک مصرف کردم.چهار تا پماد و دو بسته شیاف استفاده کردم .بعد دکترم معاینه کردن گفتن کاملا عفونتت رفع شده.اگر زودتر کولپوسکپی بشم نشان میده؟؟یا باید صبر کنم شش ماه بگذره.تا ببینم بازم تغییرات سلولی دارم یا نه؟؟لطفا جواب بدید ممنون میشم.

  • سلام عزیزم. احتمالا کولپوسکوپیت مشکلی نداشته یا از نوع با گرید پایین بوده. پس نگران نباش و شش ماه دیگه کولپوسکوپی بده.

 • سلام خانم دکتر عزیز من به علت عفونت به پزشک مراجعه کردم و بعد از یک دوره درمان ازم تست پاپ اسمیر گرفتن که جواب ASCUS شد بعد از چند دوره درمان دارویی هم خوب نشدم دکترم بهم گفت به کولپوسکوپی نیازی نداری و باید فریز کنی من الان نمیدونم باید چکار کنم لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم

  • سلام. ASCUS یعنی که معلوم نبوده سلول ها پیش بدخیم هستند یا خیر برای همین حتما باید کولپوسکوپی انجام بشه.

 • سلام خانوم دكترمن نتيجه پاپ اسميرمcin1 شده كولپوسكوپي high gradeتوساعت٩و low gradeتوساعت٦و١١ وكورتاژاندوسرويكال نرمال بودhpvهم نوع١٦،٣٥،٥١هست بچه هم ندارم خيلي دوست دارم بچه دارشم ٣٦ساله هستم درمان جراحي پيشنهاددادن چي كار كنم اول باردارشم بعدجراحي تبريزهستم اگه لازم باشه براي درمان بيام پيش شما؟

 • سلام خانم دکتر جواب آزمایشم را می فرستم لطفاً نظربدهید رفتن امروز جواب رو گرفتم گفتن نداري اما زيگيل داري بايد واكسن بزني من آخر نفهميدم دارم يا ندارم ممنون ميشم كمكم كنيد اين شرح آزمايشم هست HPV HIGH Risk type 16: Negative HPV HIGH Risk type 18: Negative HPV other High Risk types: Negative The following other high risk HPV types were not detected: 26,31,33,35,39,45,51,52,53,56,58,59,66,68,73and82 Interpreatation A positive result indicates the pressnce of human papillomavirus (HPV) DNA due to 1 or more ot the following genotyps:16,18,.26,31,33,35,39,45,51,52,53,56,58,59,66,68,73and82 A negative result indicates the ot absence HPV DNA ot the high risk genotyp. For patients with atypical squamous calls of undetermined significance (ASC-US) pap smear result and who are positive for high- risk (HR)HPV,consider referral for colposcopy,if clinically indicated. For women aged 30 years and older with a negative pap smear result but who are positive for HOV-16 and/or HPV-18, consider referral for colposcopy,if clinically indicated. For women aged 30 years and older with negativ pap smear,positive HR HPV test result,but whoare negative for HPV-16 and HPV-18,consider repeat testing by both cytology and a HR HPV test in 12 months. من الان ميدونم نوع پر خطر رو ندارم اما نميدونم اصلا زيگيل دارم يا نه دكترم درست جواب نداد توروخدا كمكم كنيد ممنون

  • سلام. نمونه سرویکس واژینال اوکیه و مشکلی نداری .اما زگیل پوستی درمعاینه قابل مشاهده هست. واکسن برات مناسبه.

 • سلام امیدوارم خوب باشینن.اگه امکانش هست کمکم کنینن.۱هفته پیش درد واژن داشتم که رفتم ماما مترونیدازول و داکسی سیکلین دادن و نمونه از ترشحات واژن گرفتن که قارچ و باکتری نشون داده و گفتن که داخل اندام تناسلیت زگیل میبینم که من به دکتر متخصص مراجعه کردم و معاینه کردن گفتن من زگیل نمیبینم واسم ازمایش پاپ اسمیر و اچ پی وی نوشتن که رفتم و انجام دادن و اینکه سوزش و خارش وحشتناکی دارم فعلا جواب آزمایش ها معلوم نیس .تو مقعدمم سوزش دارم و به شدت استرس اینو دارم که نکنه تو مقعدم باشه ۴ماهه ازدواج کردم و رابطه دارم و اینکه همسرم پیش ۲تا دکتر اورولوژی رفتن که گفتن زگیل نمیبینم میشه کمکم کنین .ممنون

 • من آزمایش پاپ اسمیر دادم و جوابش این شد dx: cervicovaginal smear= satisfactory specimen Atypical squamous cells underterminid significace.(ascus) لازم به ذکر است موقعی که آزمایش پاپ اسمیر دادم پنیرک شدید داشتم . تو رو خدا بهم بگین خیلی نگرانم

  • سلام عزیزم. بهتره که کولپوسکوپی بدی. پاپ اسمیر نتونسته تشخیص بده که سلول ها بدخیم بودن یا نه!

 • سلام خانم دكتر همسر من زگيل تناسلي داره و تا الان ٢ با فريز كرده و هنوز نرفته كامل من ميخواستم بدونم كى ميتونيم رابطرو شروع كنيم؟

  • سلام تا وقتی زگیل هست بهتره رابطه نداشته باشید و بعدش هم با کاندوم. مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو بخونید و به توصیه هاش عمل کنید.

 • سلام من آزمايش پاپ اسمير و hpv دادم امروز كه جواب رو گرفتم زده بود hpv 52 جواب پاپ اسمير هم منفي بود و زده بود التهاب خفيف الان بايد چي كار كنم براي hpv 52? چون توي اينترنت خوندم جزو شماره هاي خطرناكه

 • سلام آيا همه تغيير شكل سلول هاي گردنه رحم به سمت سرطاني ميرن يا بعضي تغيير شكل ها علت نامعلوم دارند؟

 • سلام خانم دکتر عزیز من چهل و چهار سالمه یک ماهه که تست hpv دادم و نتیجش مثبت و ویروسهای شماره ۳۱ و ۶۸ . با انجام بیوپسی و بدون کولپوسکوپی CIN 2 تشخیص داده شد. میخوام بدونم ایا لازمه دوباره کولپوسکوپی بشم ؟ و ایا حتمن باید عمل leep بشم ؟ این عمل چه عوارضی داره ؟ خیلی ممنونم از پاسختون

  • سلام بله حتما انجام بدین و بعد از اون طبق نظرت پزشکت دوباره باید برای چکاپ و ازمایش مراجعه کنی.

 • سلام و وقت بخیر.من دارای hpv 16 هستم کولپوسکوپی انجام دادم و جواب پاتولوژی hsil بود.دکتر گفتن باید عمل کونیزیشن کنم.میشه لطفا بگید معنی hsil چیه؟سرطانه ؟پیش سرطانه؟ امکان برگشت وجود داره؟کونیزیشن چه عوارضی برام داره؟و اینکه hsil نشان دهننده اینه که خیلی وقته hpv داشتم؟

  • سلام Hsil یعنی سلول های پیش بدخیم که هنوز سرطانی نشدن و گرید بالایی دارند. حتما عمل رو انجام بده و به توصیه های دکترت گوش بده. بله احتمالا خیلی وقت هست که اچ پی وی گرفتی.

 • باسلام من تست پاپسمیردادم جوابس خوب بوده دوهفته میشه نمونه ازرحمم برداشته وجوابش CIN1بوده خیلی میترسم لطفا دکترخوبی بهم معرفی کنید از شهرستان مزاحم میشم

 • جواب تست کلوپوسکوپی بیوپسی به شرح زیر است. موضوع چیه؟؟ A fragment of exoervical muscosa with small amount of subepithelial stroma. The squamous epithelium is within normal limit without atypia or koilocytopathic changes. Also small fragments of endocervical muscosa with moderate chronic-active inflammation are noted

 • با سلام و خسته نباشید خانمی ۵۲ ساله هستم و جواب آزمایش HPVخود را گرفتم ممنون میشم راهنامیی بفرمایید HPV type 16,56DNA positive high risk پاپ اسمیر هم نوشته شده Negative for intraepithelial lesion or malignancy Shift in flora suggestive of bacterial vaginitis Presence of inflammation Mild

 • سلام. من در هفته هشتم بارداری هستم .قبلش اطلاع نداشتم از بارداری و کولپوسکوپی انجام دارم. نتیجه پاتولوژی اینه ک تیپ ۱۶ ویروس hpv قوی تو بدنم هست و CIN II تو آزمایشم بود. اما زمانی ک پزشکم داشت با کولپوسکوپی من رو معاینه میکرد گفت هیچ مشکلی نیست و تا سال اینده نیاز نیست کولپوسکوپی انجام بدم فقط شش ماه بعدش برای معاینه ساده برم پیشش و اگر نیاز بود پاپ اسمیر بدم. اما امروز ک برگه ازمایش رو دیدند گفتند ک سه ماه دیگه تو بارداری این تست رو انجام بدم. من ب شدت از تداخل این قضیه تو بارداریم میترسم و اینکه بنده شهرستان هستم امکانش هست ازمایش ها و تستم رو بیارم خدمت شما؟ درمان داره مشکل من ک به مرحله حاد و سرطانی نرسه؟

 • سلام من بعد ا پست اینستا گرامی شما تست پاپ اسمیر دادم وزخم والتهاب نشون داده شد واینکه ASCUS هم نشون داده؟ من نمیدونم یعنی چی دکترهم من رو کامل روشن نکرد میشه راهنماییم بکنید برسی

 • من پارسال مبتلا به hpv16 بودم و فریز کردن ،ازمایش پاپ اسمیر و hpv امسال جواب hpv منفی بوده ولی cin1 نشان داده شده.این شرایط بهتر هست یا نه؟؟!

 • درود وقت بخیر چقدر همه نگران :)) انقدر نگرانی داره واقعا؟؟ ممکنه یک راهنمایی کلی بکنید که چطوریه اول باید بریم ماما درخواست تست پاپ اسمیر کنیم؟ که نمونه خود ماما برمیداره یا باید بریم جای دیگه ازمایش بدیم؟ بعدش برای زدن واکسن باید پزشک بنویسه یا داروخونه بریم داره به صورت ازاد میده؟ و کجا میشه زد؟ ازمایشگاه باید بریم مرکز بهداشت باید بریم ؟ یک راهنمایی کلی اگه بکنید ممنون میشم هر چی سرچ میکنم ولی توضیحات نوشته.

  • سلام به توصیه های مقاله رهایی از زگیل تناسلی عمل کنید. واکسن رو خودتون میتونید بگیرید و باید تو بازو تزریق بشه. تست پاپ اسمیر هم پیش ماما یا دکتر میتونید انجام بدید.

 • سلام شب به خير ،من پارسال دكتر زنان رفتم و تست پاپ اسمير دادم ٢٤ سالمه ،متاسفانه بعد از يك سال جواب رو گرفتم و hpv 18 و other hr pv هم مثبت بود برام كولپوسكوپي نوشتن ،تا روزي كه بهم وقت دادن ٥ روز مونده و اينكه گويا جوابشم دير مياد ،استرس بيشتر از بيماري بهم فشار مياره،درمان داره،؟ممكنه خطرناك نباشه؟حالت بي خطر و پر خطرش چيه؟

  • سلام یه مقاله هست با عنوان تیپ های زگیل تناسلی در سایت که اون رو بخونید. و اینکه بله درمان داره اما باید حتما پیگیر باشین موارد پیشرفته میتونن خطرناک باشن. برای درمان هم مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو مطالعه کنین.

 • سلام خانم دکتر همسربنده دیروز نتیجه پاپ اسمیرش اومد به شرح زیر هست Severe reactive cellular changes associated with Inflammation Metaplasia Atypical squamoua cells Of undetermined significance(ASCus) Repeat smear after 4 monthes ازتون خواهش میکنم راهنماییم بکنید واقعا نمیدونم باید چه اقدامی بکنم دکتر گفته بایستی یه آزمایش دیگه بده منتها تا جوابش بیاد استرس داریم فقط خودم جواب این پیام رو میخونم پس لطفا هرچی هست واقعیت رو بهم بگین نمیزارم همسرم بفهمه ممنونم ازتون

  • سلام جواب پاچ اسمیرشون قطعی نیست و باید آزمایش کولپوسکوپی بدن. این جواب نشون میده که آزمایش نتونسته تشخیص بده که سلول ها دچار بدخیمی هستند یا خیر. بهتر نگران نباشید و کولپوسکوپی انجام بدین حتی در صورت بدخیم بودن سلول ها به راحتی قابل درمان هستن و جای نگرانی نداره.

 • Thanks for the marvelous posting! I really enjoyed reading it, you can be a
  great author.I will remember to bookmark your blog and will come back later in life.
  I want to encourage continue your great posts, have a nice holiday
  weekend!

  Look into my homepage – ۹۷۷۰۷۶۷۷۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *