عفونت کلامیدیایی واژن در زنان و خطرات آن

عفونت-کلامیدیایی-واژن

در این مقاله می خواهیم درباره عفونت کلامیدیایی که نوعی عفونت جنسی است صحبت کنیم. این بیماری نوعی عفونت است که هم زنان و هم مردان را مبتلا می کند و به راحتی در طی تماس جنسی مقعدی، واژینال یا دهانی منتقل می شود. باکتری این بیماری در پیشاب، منی و ترشحات واژن وجود دارد و شایع ترین عفونت مقاربت جنسی است. کلامیدیا می تواند آلت تناسلی مردان، واژن، ، دهانه رحم، مقعد، مجاری ادراری، گلو و حتی چشم ها را درگیر بیماری کند. در این مقاله درباره عفونت کلامیدیایی در زنان و مردان و خطراتی که ممکن است افراد مبتلا به این بیماری را تهدید کند، صحبت می کنیم.

عفونت کلامیدیایی چیست؟

نوعی عفونت باکتریایی است که از راه تماس جنسی منتقل می شود و معمولاً مراحل اولیه ابتلا به این عفونت بی علامت است که باعث می‌شود اقدامی انجام ندهید و به پزشک مراجعه نکنید. ابتلا به این عفونت، مشکلات جدی برای سلامتی از قبیل: خطرات حین بارداری و حتی نازایی را به دنبال دارد. اگر رابطه جنسی محافظت نشده، با کسی که وضعیت ابتلای او به بیماری‌های منتقله جنسی مشخص نیست، داشته اید باید از نظر ابتلا به عفونت های جنسی از جمله عفونت کلامیدیایی مورد بررسی قرار گیرید.

بیشتر بخوانید: روشهای پیشگیری از عفونت باکتریایی واژن

درمان عفونت کلامیدیایی بسیار پراهمیت و در عین حال ساده است و با مصرف یک یا چندین نوبت آنتی بیوتیک خوراکی درمان می شود. مصرف کامل دوره آنتی‌بیوتیکی بسیار حائز اهمیت است و از آنجایی که به تعویق انداختن درمان ممکن است عوارض جدی را به دنبال داشته باشد هر زمان که فکر کردید در معرض چنین عفونتی قرار گرفته اید با پزشک خود مشورت کنید.

کلامیدیا

راههای ابتلا به کلامیدیا

رابطه جنسی محافظت نشده (بدون کاندوم)، رابطه جنسی دهانی محافظت نشده، رابطه جنسی از راه مقعد و حتی لمس نواحی تناسلی از راه های انتقال این عفونت هستند و صرفا دخول نیست که فرد را مبتلا می کند. اگرچه نادر است اما ابتلا به عفونت کلامیدیایی چشمی نیز از طریق تماس چشم با ناحیه تناسلی و یا دهان گاهی اتفاق می افتد. نوزادان نیز هنگام تولد از مادر مبتلا به عفونت کلامیدیا، ریسک ابتلای بالایی به آن دارند. بسیاری از آزمایش های ابتدای بارداری، فرد را از نظر ابتلا به عفونت کلامیدیایی نیز بررسی می‌کنند البته می توانید خودتان از پزشک بخواهید تا این آزمایش را برایتان تجویز کند.

عوامل موثر در ابتلا به کلامیدیا

اگرچه مردان و زنان هر دو مستعد ابتلا به عفونت کلامیدیا هستند اما احتمال ابتلا در زنان بالاتر است. درصد این نوع عفونت در زنان جوان بسیار شایع‌تر است که این موضوع احتمالا به خاطر سلول های نابالغ دهانه رحم آنهاست که موجب استعداد ابتلای بیشتر به عفونت می‌شود. با این حال سن بالا هم محافظی در برابر این عفونت‌ نیست. لازم به ذکر است که ابتلا به عفونت‌های منتقله جنسی در کسانی که با چندین نفر ارتباط جنسی برقرار می‌کنند محتمل تر است.

این مطلب به حدی اهمیت دارد که سازمان جهانی کنترل و پیشگیری عفونت، به تمام بانوان فعال از نظر رابطه جنسی با سن ۲۵ سال و یا کمتر و یا زنان مسن تری که شرکای جنسی متعدد و یا جدیدی دارند توصیه می‌کند که سالانه از نظر عفونت های کلامیدیایی مورد چکاپ قرار گیرند.

از عوامل مستعد کننده دیگر می‌توان به سابقه ابتلای قبلی به عفونت های جنسی و وجود این گونه عفونت ها در بدن را نام برد. عفونت های مقاربت جنسی با کاهش مقاومت بدن، شما را مستعد ابتلا به عفونت کلامیدیایی می کنند. هرگونه آزار جنسی می تواند شما را در معرض ابتلا به کلامیدیا و یا هر عفونت منتقله جنسی دیگر قرار دهد. اگر مجبور به هرگونه رابطه جنسی، حتی رابطه جنسی دهانی شده اید یعنی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اید، باید فورا تحت بررسی از نظر عفونت های جنسی قرار گیرید.

بیشتر بخوانید: راهنمای بهداشت جنسی برای زنان

علائم کلامیدیا

نشانه های این عفونت یک تا سه هفته بعد از ورود عامل عفونی به بدن خود را نشان می دهند. با این وجود، بسیاری از مردم متوجه علامت های عفونت کلامیدیایی نمی شوند و بسیاری نیز حتی این علائم را ندارند.

بعضی از شایع ترین علامات در لیست زیر آمده اند:

درد هنگام رابطه جنسی

در بعضی زنان با رسیدن عفونت به لوله های رحمی بیماری عفونت لگن به وجود می آید که یک مورد اورژانسی است و هرچه سریع تر باید به پزشک مراجعه شود و علائم آن شامل تب، درد شدید لگن، تهوع و لکه بینی های غیرطبیعی واژن بین دو پریود است.

اگر عفونت کلامیدیا در مقعد به وجود آمده باشد خود را با علائمی مانند ترشح، خونریزی و درد در این ناحیه نشان خواهد داد. اگر با فرد مبتلا، رابطه جنسی دهانی داشته باشید عفونت ممکن است حلق شما را درگیر و گلودرد، سرفه و تب را ایجاد کند اما گاهی نیز بی علامت است.

اگرچه علائم عفونت های منتقله جنسی می‌تواند در زنان و مردان متفاوت باشد اما در صورت تجربه ی هر کدام از موارد بالا، فورا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

چنانچه شما هم از ترشحات سبز رنگ یا خاکستری واژن رنج می برید یا علائمی همچون خارش یا سوزش در ناحیه واژن یا لگن دارید، می توانید جهت دریافت خدمات تخصصی درمانی و کنترل بیماری خود به خانم دکتر متین ذاکرین جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. شما می توانید در صورت نیاز برای دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

تشخیص کلامیدیا

پزشک از شما در مورد علایمتان سوال خواهد کرد و اگر هیچ علامتی نداشته باشید از شما خواهد پرسید که چرا فکر می‌کنید مبتلا شده‌اید؟…

کارآمدترین تست تشخیصی برای کلامیدیا سواپ واژینال در زنان و آزمایش ادرار در مردان است. بعلاوه در صورتی که احتمال عفونت حلق یا مقعد نیز وجود داشته باشد تهیه سواپ از این مقعد و حلق نیز لازم خواهد بود.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره ترشحات سبز رنگ واژن و درمان آن

درمان کلامیدیا

خوشبختانه این عفونت به آسانی قابل درمان است. به علت ماهیت باکتریایی آن، آنتی‌بیوتیک‌ها انتخاب اول درمان هستند.

آزیترومایسین یکی از انواع آنتی بیوتیک هایی است که معمولا به صورت تک دوز و با دوز بالا تجویز می شود، اگرچه گاها همین مقدار دوز در پنج روز تقسیم می‌شود. درمان با داکسی سیکلین نیز نمونه‌ای دیگر است که دو بار در روز به مدت یک هفته مورد استفاده قرار میگیرد. البته پزشک شما ممکن است از انواع دیگر آنتی بیوتیک استفاده کند. باید بدانید پیروی از دستور پزشک معالج و اتمام دوره درمانی توسط شما تا پاکسازی کامل عامل عفونی بسیار پر اهمیت است. این دوره ی درمانی ممکن است حتی با داروهای تک دوز تا دو هفته طول بکشد.

توجه کنید که طی مدت درمان از رابطه جنسی پرهیز کنید. حتی اگر عفونت کلامیدیا به طور کامل حذف شود در صورت تماس با فرد آلوده دوباره ممکن است به آن مبتلا شوید. به محض شک به عفونت کلامیدیا و مراجعه سریع به پزشک، با احتمال بسیار بالایی عفونت حذف و عارضه ای به جای نخواهد گذاشت. اگرچه که در صورت عدم درمان یا تاخیر در شروع درمان، احتمال ایجاد مشکلات جدی بسیار بالاست.

خطرات عفونت کلامیدیا در زنان

بیماری التهاب لگن” که باعث آسیب به رحم، دهانه رحم و تخمدان ها می شود از عوارض بیماری کلامیدیا درمان نشده است. این بیماری بسیار دردناک است و تکمیل درمان نیازمند بستری در بیمارستان می باشد. نازایی عارضه ای دیگر است که در صورت عدم درمان، به علت آسیب به لوله های رحم ممکن است اتفاق بیفتد. همچنین زنان مبتلا به کلامیدیا ممکن است عفونت را به نوزادان خود حین تولد انتقال دهند که موجب عفونت چشمی و ریوی در نوزادان می شود.

خطرات کلامیدیا در مردان

مردان نیز در صورت عدم درمان کلامیدیا دچار عوارض زیادی می شوند. اپیدیدیم که در واقع لوله ای است که بیضه ها را در جای خود نگه می‌دارد ممکن است دچار التهاب شود و موجب درد زیادی شود. این عفونت همچنین ممکن است به غده پروستات برسد و موجب تب، رابطه جنسی دردناک و کمر درد شود. اینها تنها برخی از عوارض شایع عفونت درمان نشده کلامیدیا است که به اهمیت درمان اشاره دارد. با درمان به موقع احتمال بروز عوارض طولانی مدت به حداقل خواهد رسید.

پیشگیری از کلامیدیا

مطمئن ترین راه، استفاده از کاندوم حین رابطه جنسی و پرهیز از رابطه جنسی دهانی یا استفاده از محافظ حین رابطه جنسی دهانی است مگر اینکه از عدم ابتلای شریک جنسی خود به عفونت های منتقله جنسی اطمینان داشته باشید. به طور کلی استفاده از محافظ طی روابط جنسی بسیار مهم است و قبل از شروع رابطه با شریک جنسی جدید خود بهتر است از نظر عفونت های منتقله جنسی من جمله کلامیدیا آزمایش بدهید.

بیشتر بخوانید: پیشگیری و درمان کلامیدیا در بارداری

اگر در مورد عفونت کلامیدیا، روش های درمان یا خطرات آن سوال یا ابهامی دارید در بخش کامنتهای زیر همین مقاله بپرسید.

۴.۸/۵ - (۴۵ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۶ دیدگاه ها
  • سلام خانم دکتر من یه مدتی ترشحات سبز و زرد دارم. به نظرتون ممکنه به این بیماری مبتلا شده باشم؟ خیلی می ترسم!

    • سلام عزیزم. درد حین رابطه جنسی نشونه خیلی چیزها میتونه باشه که خیلی هاش اصلا بیماری نیستند مثل خشکی واژن. می تونه حتی بیماری های ساده ای مثل عفونت قارچی باشه یا در موارد نادری چیزهای پیچیده تری مثل سرطان دهانه رحم یا سرطان رحم. پس نمیشه نظر درستی بدون معاینه و تجویز آزمایشات داد. اگر حین رابطه جنسی درد داری، بهتره که هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنی تا خیالت راحت شه یا در صورت بیماری هر چه زودتر درمانت شروع بشه.

  • سلام خانم دکتر عزیزم. ممنونم از مطالب خوبی که شما همیشه برامون آماده می کنید. می خواستم بدونم درد حین رابطه جنسی چقدر می تونه ناشی از عفونت های جنسی باشه؟

    • سلام عزیزم همینجوری که نمیشه نظر داد. شما باید تشریف ببرین پزشک تا شما را معاینه کنند و بعد از اون براتون آزمایش بیماری کلامیدیا تجویز کنند تا معلوم شه شما به این بیماری مبتلا هستید یا خیر. بعد هم نگران نباشید این بیماری به راحتی با آنتی بیوتیک درمان میشه.

  • سلام خانم دکتر میخواستم بدونم با انجام تست پاپ اسمیر کدوم بیماریها مشخص میشه؟ من ۱ماه قبل انجام دادم این تستو و بعد از اون یک بار رابطه ی جنسی داشتم با همون شریک قبلیم الان ایشون میگن که من سوزش دارم و به احتمال زیاد مبتلا به سوزاک شدم میخام بدونم ایا ممکنه منم مبتلا باشم؟

    • سلام تست پاپ اسمیر برای تشخیص تغییرات سلول های دهانه رحم یا دیسپلازی دهانه رحم هست. اگر فکر می کنید که ممکنه به سوزاک مبتلا شده باشید به پزشک مراجعه کنید و ازشون بخواین شما را برای این بیماری مورد ازمایش قرار بدن. بیماری ممکن علامتی نداشته باشه و در صورتی که زود بفهمین به راحتی درمان میشه اما عدم درمان بیماری در زنان میتونه موجب عفونت لگن بشه که در نهایت ممکنه به نازایی منجر بشه. پس بهتره زودتر به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *