روشهای پیشگیری از عفونتهای باکتریایی واژن

پیشگیری-از-عفونتهای-باکتریایی-واژن

عفونت باکتریایی واژن یا واژینوز باکتریال، یک بیماری شایع و آزار دهنده در بین زنان است و هرساله تعداد زیادی از زنان به این بیماری مبتلا می‌شوند. ابتلا به این بیماری عفونی اجتناب ناپذیر است، اما با رعایت مواردی از جمله عدم استفاده از دوش واژینال برای حفظ تعادل فلور طبیعی واژن، استفاده مداوم و صحیح از کاندوم و کاهش شرکای جنسی می‌توان خطر ابتلا به عفونت را تا حد زیادی کاهش داد. در ادامه با نشانه و علائم عفونتهای باکتریایی واژن و همچنین درمان خانگی عفونت‌ باکتریایی واژن با ما همراه باشید. جهت دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

نشانه ها و علائم عفونتهای باکتریایی واژن

عفونت باکتریایی واژن علائم و نشانه‌هایی دارد که برخی از این علائم ممکن است خفیف اما پایدار باشد. علائم عفونت واژن شامل موارد زیر است:

عفونت باکتریایی واژن

روشهای پیشگیری از عفونت باکتریایی واژن

عفونت باکتریایی واژن، در بسیاری از موارد با درمان‌های خانگی انجام می‌شود. برخی از روش‌های درمانی بسیار تاثیر گذار هستند و ممکن است استفاده از آن‌ها تا حدود زیادی به درمان عفونت واژن کمک کند. البته در برخی از موارد، نیاز به مصرف داروهای مختلف است که بر اساس تشخیص پزشک تجویز خواهد شد. برخی از روش‌های درمانی عفونتهای باکتریایی واژن عبارت اند از:

رعایت بهداشت واژن

بیماری عفونتهای باکتریایی واژن به دلیل بر هم خوردن تعادل فلور طبیعی واژن، کاهش باکتری‌های مفید و رشد بیش از حد باکتری‌های مضر رخ می‌دهد. علت بروز این اتفاق برای برخی از زنان کاملا مشخص نیست. آنچه که ما می‌دانیم این است که برخی از فعالیت‌ها ممکن است ثبات و یکپارچگی فلور واژن را کاهش داده و باعث عفونت واژن شوند.

رعایت بهداشت تا حدود زیادی در درمان همچنین عفونت‌های باکتریایی واژن موثر است. با رعایت موارد زیر می‌توان سلامتی مطلوب واژن را حفظ نمود:

از دوش واژینال اجتناب کنید.

به عبارت ساده‌تر، دوش واژینال می‌تواند بسیاری از باکتری‌های مفید واژن را از بین ببرد. برخی از زنان معتقدند که دوش واژینال برای از بین بردن بوی واژن، تمیز کردن آن یا از بین بردن عفونت مفید است، اما علیرغم این باور قدیمی، نیازی به این کار نیست، زیرا واژن به طور طبیعی با تولید ترشحات واژن، خود را تمیز می‌کند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته در بیشتر موارد دوش واژینال مضر است.

از صابون ملایم استفاده کنید.

استفاده از هر نوع از صابون مخصوصا صابون‌های معطر، روغن‌های حمام و کف حمام که همگی حاوی مواد شیمیایی هستند، می‌توانند تعادل فلور طبیعی واژن را مختل کرده و به رشد عفونت کمک کنند. بهتر است برای شستشوی واژن و ناحیه اطراف آن، تنها از آب معمولی یا یک صابون بسیار ملایم استفاده کنید.

بهتر است از تامپون‌ها و نوار بهداشتی معطر استفاده نکنید.

برای اینکه به عفونت واژن مبتلا نشوید، بهتر است همیشه از تامپون‌های بدون عطر استفاده کرده و حتما مرتباً آن‌ها را تعویض کنید. اگر تامپونی بیش از زمان توصیه شده در واژن باقی بماند، باعث افزایش خطر التهاب و تغییر pH واژن و در نتیجه افزایش احتمال بروز عفونتهای باکتریایی واژن خواهد شد.

عدم استفاده از تامپون معطر

لباس زیر پنبه ای بپوشید.

باکتری‌ها معمولا در دمای گرمتر و محیط مرطوب‌تر رشد می‌کنند. با پوشیدن لباس‌های زیر نایلونی که گرما و رطوبت را در خود نگه می‌دارند، محیط مناسبی برای عفونت باکتریایی ایجاد می‌شود. در عوض، لباس زیر پنبه‌ای با فراهم سازی امکان عبور جریان هوا از بروز عفونت جلوگیری می‌کند. افراد سالم و بدون عفونت می‌توانند شب‌ها بدون لباس زیر بخوابند.

پوشیدن لباس‌های زیر گشاد اجازه می‌دهد تا هوا در اطراف بافت‌های ملتهب جریان یابد و بدین ترتیب می‌تواند خارش و ناراحتی ایجاد شده در اثر پوشیدن لباس زیر تنگ را تا حد زیادی تسکین دهد. با انتخاب لباس زیرهایی با پارچه‌های نرم‌تر یا دامن از وارد آمدن فشار موضعی بر ناحیه تناسلی جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید: نکاتی درباره بهداشت لباس زیر زنان

برای جلوگیری از تحریک و التهاب بهتر است تمرینات ورزشی سبک انجام دهید.

لباس ورزشی تقریبا گشاد و راحت بپوشید و به محض تمام شدن تمرینات، لباس مرطوب خود را تعویض کنید. بهتر است بعد از تمرین، در ورزشگاه یا به محض رسیدن به منزل دوش بگیرید.

ناحیه تناسلی خود را به صورت صحیح بشویید.

بهتر است برای پیشگیری از عفونت باکتریهای واژن، ناحیه تناسلی خود را بعد از دفع ادرار یا مدفوع از جلو به عقب (واژن به سمت مقعد) بشویید و با دستمال کاغذی خشک کنید. این کار از تجمع باکتری‌های مضر و ورود باکتری‌ها از مقعد به واژن جلوگیری می‌کند.

اگر مبتلا به عفونت باکتریایی واژن هستید، می‌توانید برای مشاوره و درمان این بیماری از تخصص خانم دکتر ذاکرین (جراح متخصص زنان و زایمان) بهره مند شوید. جهت دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

برای درمان خارش یا سوزش در ناحیه تناسلی از آب سرد استفاده کنید.

همیشه ناحیه واژن را از بالا به پایین بشویید. می‌توانید یک پارچه تمیز را با آب یخ مرطوب کرده و مستقیما بر روی واژن قرار دهید.(کمپرس آب سرد)

از بکار بردن اسپری‌های زنانه برای خوشبو کردن ناحیه تناسلی خود خودداری کنید.

اسپرهای خوشبو کننده، همانند صابون‌های معطر تنها باعث تحریک و ناراحتی ناحیه تناسلی می‌شوند. روش بهتر برای برطرف کردن بو واژن، شستن مرتب آن با آب معمولی یا صابون بسیار ملایم است. همچنین می‌توانید لباس زیر پنبه‌ای خود را در طول روز تعویض کنید.

عدم استفاده از اسپری معطر واژن

رابطه جنسی و پیشگیری از عفونتهای باکتریایی واژن

اگرچه عفونتهای باکتریایی واژن یک بیماری مقاربتی (STD) نیست، اما بسیاری از علائم آن مشابه بیماری‌های مقاربتی هستند، از جمله تعدد شرکای جنسی می‌تواند خطر ابتلا به عفونتهای باکتریایی واژن را افزایش دهد.

بنا به دلایلی که کاملا درک نشده است، مقاربت جنسی با شرکای مختلف (یا به ویژه جدید) می‌تواند تعادل فلور واژن را تغییر داده و باعث بروز عفونتهای باکتریایی واژن شود. این امر به نوبه خود، آسیب پذیری شما را در برابر بیماری مقاربتی مانند سوزاک (Gonorrhea)، کلامیدیا (Chlamydia)، تریکومونیازیس (Trichomoniasis) و HIV افزایش می‌دهد.

علاوه بر پرهیز جنسی، رعایت شیوه‌های زیر می‌تواند خطر ابتلا به عفونتهای باکتریایی واژن را کاهش دهد:

تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید

در صورت داشتن شریک جنسی جدید (مرد یا زن) باید در مورد روابط جنسی قبلی خود و همچنین آزمایشات مربوط به بیماری‌های مقاربتی صحبت کنید. به یاد داشته باشید که هرچه در این زمینه اطلاعات بیشتری داشته باشید، انتخاب‌های بهتری خواهید داشت.

از کاندوم به طور مداوم استفاده کنید

برای جلوگیری از ابتلا به عفونتهای باکتریایی واژن، بهتر است از کاندوم به طور مرتب و صحیح استفاده کنید. به خصوص اگر قرار است رابطه جنسی را با یک فرد جدید تجربه کنید، بهتر است در هنگام مقاربت از کاندوم استفاده کنید. استفاده از کاندوم خطر بروز واژینوز باکتریایی را کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با بهترین درمانهای واژینوز باکتریایی

از بکار بردن کاندوم‌های طعم دار یا روان کننده‌های معطر خودداری کنید

کاندوم‌های طعم دار یا روان کننده نه تنها برای رابطه جنسی ایمن نیستند، بلکه حاوی قند و مواد شیمیایی دیگری هستند که می‌توانند pH واژن را به طور قابل توجهی تغییر دهند. همیشه یک روان کننده ساده و با پایه آب انتخاب کنید. روان کننده‌هایی با پایه روغن می‌توانند با تخریب سریع پیوندهای شیمیایی در لاتکس، باعث پاره شدن کاندوم شوند و قطعا عفونت باکتریایی واژن را به همراه خواهند داشت.

دستگاه داخل رحمی IUD:

این دستگاه یک روش مؤثر برای پیشگیری از بارداری است، اما استفاده از IUD در صورتی که با خونریزی‌های نامنظم همراه باشد یا در زنانی که مرتبا دچار عفونت باکتریایی واژن می‌شوند، ممنوع است.

دستگاه داخل رحمی IUD

بیشتر بخوانید: عفونت کلامیدیایی واژن در زنان و خطرات آن

عوارض و خطرات عفونت باکتریایی واژن

اگر هر کدام از راهکارهای خانگی نتوانند عفونت واژن را برطرف کنند، حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. در بسیاری از مواد ممکن است عفونت باکتریایی واژن عوارض و خطراتی را برای فرد به همراه داشته باشد: برخی از خطرات و عوارض عفونت باکتریایی واژینال عبارت است از:

نکات نهایی در صورت ابتلا به عفونتهای باکتریایی

عفونت باکتریایی واژن نه تنها سلامت جسمی بلکه سلامت عاطفی شما را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. علائم این عفونت باکتریایی، بو و ترشحات واژنی برای بیماران بسیار ناراحت کننده و شرم آور است.

شاید بزرگترین تاثیر این بیماری بر روی عزت‌ نفس و زندگی جنسی زنان باشد، زیرا صرف نظر از احساس شرم و خجالت ممکن است از انجام فعالیت‌های جنسی مانند سکس دهانی نیز دوری کنند. علیرغم این چالش‌ها و ناکامی‌ها، با اتخاذ راهکارهای زیر می‌توانید به کنترل بهتر علائم عفونتهای باکتریایی واژن باکتریایی کمک کنید:

برای درمان عفونت باکتریایی واژن اقدام کنید

واضح است که تنها راه رفع علائم عفونتهای باکتریایی واژن این است که عفونت را ریشه‌ کن کنیم. مصرف چرک خشک کن برای عفونت واژن یکی از راه‌هایی که تاثیر گذار و مفید است. معمولاً با استفاده از آنتی ‌بیوتیک‌های خوراکی یا موضعی در یک دوره کوتاه مدت می‌توان عفونت را برطرف نمود. هرگز درمان خود را در نیمه راه متوقف نسازید، حتی اگر علائم از بین بروند. زیرا قطع درمان ممکن است با خطر عود بیماری، مقاومت باکتری‌ها نسبت به دارو و همچنین دشوارتر شدن روند بعدی درمان همراه باشد.

مصرف آنتی بیوتیک خوراکی

اگر هیچ کدام از روش‌های فوق در درمان عفونت واژن برای شما کارساز نبوده، می‌توانید جهت دریافت خدمات تخصصی درمانی و برطرف کردن این مشکل به خانم دکتر ذاکرین، جراح و متخصص زنان مراجعه نمایید. برای دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

روزانه پروبیوتیک مصرف کنید

پروبیوتیک‌های موجود در غذاهایی مانند ماست یا مکمل‌های غذایی (خرید آنها بدون نسخه پزشک امکانپذیر است)، حاوی باکتری‌های زنده و مخمرهایی هستند که می‌توانند به هضم طبیعی بدن و حفظ فلور واژن کمک کنند. پروبیوتیک‌ها قادر به برطرف سازی عفونت فعال نیستند، اما نتایج ارائه شده در بررسی‌های بالینی نشان داد که استفاده روزانه از پروبیوتیک خوراکی می‌‌تواند به پیشگیری از عفونت باکتریایی یا درمان آنتی‌ بیوتیکی کمک کند.

در مورد عفونت واژن خود با شریک جنسی خود صحبت کنید

صحبت کردن با شریک جنسی و صادق بودن در مورد مشکلات موجود، بهترین راه برای برطرف کردن شرم و خجالت است. ممکن است بسیاری از شرکای جنسی اطلاع نداشته باشند که عفونت واژن چیست، اما اغلب آن‌ها نمی‌خواهند که زنان به خاطر این بیماری احساس ناراحتی یا مطرود شدن کنند. اجازه دهید شریک زندگیتان به بخشی از راه‌ حل تبدیل شود.

امیدواریم در این مقاله به سوالات شما در مورد عفونت باکتریایی واژن و روشهای درمان آن پاسخ داده باشیم. سایر سوالات خود درباره این موضوع را می‌‎توانید در بخش نظرات زیر این مقاله بنویسید. 

۴.۷/۵ - (۸۴ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۲ دیدگاه ها
  • سلام خانوم دکتر خسته نباشید، من حدود دو هفته ی پیش رابطه جنسی دهانی داشتم روز بعدش دقیقا گلوم درد گرفت حلقمو چک کردم دیدم نقطه های سفید هست چرک خشک کن آموراکس یه ورق استفاده کردم از بین رفتن اما دردش هنوزم بعد از دو هفته باقی مونده البته درد نداره در طول روز ینی آنچنان نیست که احساس کنم دردشو اما شبا که میخوابم حس میکنم یکم درد داره و یه چی تو گلوم هست، الانم دوروزه که دلم درد گرفته عادت ماهیانم تازه تموم شد اما این دل دردم مثله همون دل درد عادت ماهیانست، اگر امکان رفتن به دکتر رو نداشته باشم باید چی کار باید کنم؟ از شریک جنسیمم مطمئنم که هیچ بیماری مقاربتی ندارن. خواهش میکنم پاسخ بدید خیلی نگرانم

    • سلام. من معاینه تون نکردم ولی به نظر میاد ربطی به رابطه جنسی و بهداشت جنسی شما نداشته باشه. اگر مشکلتون ادامه داره حتما به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *