عفونت باکتریایی واژن و درمان قطعی آن

عفونت-باکتریایی-واژن

عفونت باکتریایی واژن یک بیماری شایع اما آزار دهنده است که به دلیل عدم تعادل فلور واژن و رشد بیش از حد باکتری های بی هوازی در واژن ایجاد می شود. زنان در سنین باروری بیشتر مستعد ابتلا به عفونت باکتریایی واژن هستند. از علائم این بیماری می توان به خارش و بوی نامطبوع ترشحات واژینالی اشاره کرد. خوشبختانه با روشهای پیشگیری از عفونت باکتریایی واژن می توان از ابتلا به آن جلوگیری کرد اما اگر مبتلا شده اید نگران نباشید چون این بیماری قابل درمان است. در این مقاله به علائم، روشهای تشخیص و پیشگیری از این بیماری و نیز درمان آن خواهیم پرداخت. جهت دسترسی سریعتر به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

عفونت باکتریایی واژن چه علائمی دارد؟

علائم عفونت باکتریایی واژن در اغلب موارد، خفیف اما پایدار است. برخی از این علائم عبارتند از:

در صورتی که درباره ترشحات واژن نیاز به اطلاعات بیشتری دارید می توانید مقاله انواع ترشحات واژن را مطالعه کنید. همچنین علائم کمتر شایع عفونت باکتریایی واژن عبارت است از:

این نکته را به یاد داشته باشید که عفونت باکتریایی واژن از علل بوی پیاز واژن است. مقاله علت و درمان بوی پیاز واژن در این مورد صحبت شده است.

اگر چه علائم این عفونت به ندرت جدی هستند ولی می‌ توانند انسجام بافتهای واژن را تضعیف کنند. در نتیجه، آسیب‌پذیری فرد را در برابر بیماری‌های مقاربتی (STD) مانند سوزاک، کلامیدیا، تریکومونیازیس و HIV افزایش می دهند. علاوه بر این، اگر این عفونت در دوران بارداری رخ دهد، ممکن است باعث زایمان زودرس، تولد نوزاد با وزن پایین و در موارد نادر، سقط جنین در سه ماهه دوم شود.

عفونت یا التهاب لگن

در صورت مشاهده هر یک از علائم عفونت باکتریایی واژن هرچه سریعتر برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید. ما به شما پیشنهاد می کنیم برای درمان این بیماری آزاردهنده به خانم دکتر متین ذاکرین، متخصص و جراح زنان مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمائید.

علت عفونت باکتریایی واژن چیست؟

عفونت باکتریایی واژن یک بیماری مقاربتی نیست. زیرا توسط یک پاتوژن خارجی مثل HIV یا سیفیلیس به وجود نمی آید. واژینوز باکتریال عامل اصلی بروز عفونت است. عفونت باکتریایی واژن هنگامی رخ می دهد که باکتریهای مفید واژن کاهش می یابند و این باعث افزایش باکتریهای مضر و بروز عفونت می شود. گاردنلا واژینالیس (Gardnerella vaginalis) یکی از شایع ترین باکتری های مضر واژن است، اما باکتری های دیگر نیز می توانند باعث عفونت باکتریایی واژن شوند.

این عدم تعادل ممکن است ناشی از تغییر در اسیدیته واژن (PH) یا مشکلات نقص ایمنی باشد. هر دوی اینها، توانایی بدن را برای کنترل رشد بیش از حد باکتری ها کاهش می دهند. در اغلب موارد، ورود میکروب‌های جدید یا اضافی به واژن از طریق رابطه جنسی نیز می‌تواند به عفونت منجر شود. مهمترین علت عفونت باکتریایی واژن عبارت است از:

 • رابطه جنسی محافظت نشده واژنی، مقعدی یا دهانی
 • شرکای جنسی متعدد
 • شرکای جنسی جدید
 • اسباب بازی های جنسی مشترک
 • دوش واژینال
 • سیگار کشیدن
 • دستگاههای داخل رحمی (IUD)

اعتقاد بر این است که ژنتیک نیز با افزایش التهاب یا کم شدن تعداد لاکتوباسیل های محافظ واژن نقش مهمی در ایجاد عفونت باکتریایی واژن ایفا می کند.

بیشتر بخوانید: عفونت کلامیدیایی واژن در زنان و خطرات آن

عفونت باکتریایی واژن چطور تشخیص داده می شود؟

با توجه به علل متعدد بروز عفونت باکتریایی واژن، این بیماری را می توان با ارزیابی علائم و نتیجه تست های مختلف آزمایشگاهی تشخیص داد. تشخیص عفونت باکتریایی واژن شامل مراحل زیر است:

در ارزیابی میکروسکوپی، سلولهای واژن به همراه باکتریها مورد جستجو قرار می گیرند. حتی ممکن است با استفاده از یک روش رﻧﮓ آﻣﯿﺰي به نام ﮔِﺮَم (gram stain)، تفاوت بین انواع باکتری ها تعیین و نسبت باکتری های خوب و بد محاسبه شود. پزشک متخصص با بررسی آزمایشها می تواند عفونت باکتریایی واژن را تشخیص دهد یا آزمایش های دیگری را برای اطمینان از عدم وجود بیماری های دیگری مثل عفونت قارچی واژن یا تبخال تناسلی تجویز کند. تست های خانگی هم با دقت پایین تر برای تشخیص عفونت باکتریایی واژن وجود دارد.

بررسی پی اچ واژن

بیشتر بخوانید: تفاوت تبخال تناسلی با زگیل تناسلی

راه درمان عفونت باکتریایی واژن چیست؟

برای درمان عفونت باکتریایی واژن ممکن است پزشک شما بسته به تشخیص خود یا وضعیت و دلیل عفونت شما از یکی از روش های زیر استفاده کند:

درمان عفونت باکتریایی واژن با دارو

ممکن است پزشک یک دوره کوتاه مدت مصرف داروهای آنتی بیوتیک را برای بیمار تجویز کند. اولین داروهایی که برای درمان عفونت باکتریایی واژن تجویز شده و بسیار موثر هستند عبارتند از:

مترونیدازول ۵۰۰ میلی گرم: این دارو روزانه ۲ بار به مدت ۱ هفته مصرف می شود.

ژل واژینال مترونیدازول ۷۵/۰ درصد: این دارو به مدت ۵ روز و روزانه یک بار استفاده می شود.

کرم واژینال کلیندامایسین ۲/۰ درصد: این کرم در زمان خواب به مدت ۱ هفته توسط بیمار استفاده می شود. عوارض جانبی مشاهده شده برای مصرف کلیندامایسین نسبتاً خفیف است.

شیاف واژینال کلیندامایسین یا قرص تینیدازول: این دو، گزینه های درمانی جایگزین داروهای بالا هستند.

علیرغم اثربخشی درمان دارویی، ممکن است عفونت باکتریایی واژن حدود ۱۲ ماه پس از درمان دوباره عود کند. برای کنترل عود بیماری ممکن است استفاده از درمان های اضافی یا حتی متعدد ضروری باشد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با بهترین درمانهای واژینوز باکتریایی

درمان خانگی عفونت باکتریایی واژن

علاوه بر آنتی بیوتیک های تجویزی، ممکن است چندین داروی خانگی و حمایتی نیز تجویز شود. این درمانهای خانگی عبارتند از:

مصرف پروبیوتیک ها: پروبیوتیک در مکمل های غذایی و غذاهایی مانند ماست وجود دارد. تجویز آن در واقع برای جلوگیری از عود مجدد عفونت باکتریایی واژن است.

اسید بوریک: این یک داروی قدیمی است که مجددا در پزشکی مورد توجه قرار گرفته است.

شما می توانید با خواندن مقاله درمان خانگی عفونت باکتریایی واژن با انواع راههای درمانی عفونت باکتریایی واژن آشنا شوید.

عوارض جانبی داروهای عفونت باکتریایی واژن

عوارض جانبی شایع داروهایی که در درمان عفونت باکتریایی واژن استفاده می شود، عبارت است از:

 • تهوع
 • درد معده
 • سرفه
 • گلودرد
 • آبریزش بینی
 • احساس طعم فلز در دهان

در بین داروهای دیگر، عوارض جانبی مصرف داروهای مترونیدازول و کلیندامایسین نسبتاً خفیف است.

درد معده

برای تشخیص نوع عفونت باکتریایی واژن و درمان آن پیشنهاد می کنیم، از تخصص خانم دکتر متین ذاکرین، متخصص و جراح زنان بهره مند شویدجهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمائید.

روشهای پیشگیری از عفونت باکتریایی واژن

عفونت باکتریایی واژن یک بیماری شایع است. برای جلوگیری از مواجهه با باکتری‌های مضر می توانید شیوه های جنسی ایمن تری را به کار ببرید. همچنین با رعایت بهداشت خوب واژینال می توانید احتمال خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهید. برای پیشگیری از عفونت باکتریایی واژن می توانید راهکارهای زیر را به کار ببرید:

 • تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید تا با باکتری های جدید کمتری مواجه شوید.
 • در رابطه جنسی دهانی، واژنی یا مقعدی از محافظت کننده هایی مانند کاندوم استفاده کنید.
 • از دوش واژینال اجتناب کنید.
 • بعد از ادرار کردن، ناحیه واژن را از جلو به عقب پاک کنید.
 • در صورت عود مکرر عفونت باکتریایی واژن یا هر گونه عفونت شدید قدیمی از بکارگیری IUDها خودداری كنید.

سخن پایانی

گاهی اوقات حتی با بهترین اقدامات پیشگیرانه نیز ممکن است به عفونت باکتریایی واژن مبتلا شوید. در صورت مشاهده علائم عفونت باکتریایی واژن حتما استرس خود را کنترل کنید و به دنبال درمان و جلوگیری از تشدید عفونت باشید. بهتر است بجای استفاده از شلوار تنگ، لباس های گشاد یا دامن بپوشید. برای رفع خارش می توانید یک پارچه سرد را مستقیماً روی قسمت بیرونی ناحیه تناسلی قرار دهید یا این ناحیه را با آب سرد بشویید. برای درمان حتما به پزشک مراجعه کنید و مصرف آنتی بیوتیکهای تجویز شده را تا کامل شدن دوره درمان ادامه دهید. در صورت بازگشت عفونت، قطع خودسرانه دارو می تواند خطر مقاومت آنتی بیوتیکی را افزایش دهد و درمان را سخت تر کند.

امیدواریم در این مقاله به سوالات شما در مورد عفونت باکتریایی واژن و روشهای درمان آن پاسخ داده باشیم. سایر سوالات خود درباره این موضوع را می توانید در بخش نظرات زیر این مقاله بنویسید. 

۴.۴/۵ - (۵۰ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۴ دیدگاه ها
 • سلام و خسته نباشید خدمت شما من ی کیست بزرگ بارتولن داشتم که سه سال پیش یبار سرپایی تخلیه کردم و بعد از اون با هر بار نزدیکی ورم میکرد واژنم تا اینکه سه ماه پیش پزشک تشخیص داد که عمل کنم و انجامش دادم که جراحی خیلی دردناکی بود برام الان بعد از گذشت سه ماه و نیم دوباره لبه واژنم ورم کرده مخصوصه موقع نزدیکی بادرد هم همراه میشه برام زندگی خیلی بد میگذره لطفا راهنماییم کنین باید چ کار کنم

  • سلام. ورم لبه های واژن دلایل متعددی داره که کیست بارتولن یکی از اونهاست. باید معاینه بشید تا علت تورم مشخص بشه. البته اگر بهداشت جنسی رو رعایت نکنید دوباره این کیست عود می کنه. میتونید برای اطلاعات بیشتر این مطلب رو بخونید: چرا لبه های واژن متورم می شوند؟

 • سلام خانم دکتر، من یه مدت که دچار درد واژن و سوز‌ش شدم که اغلب قبل از پریودم هست واینکه پریودمم شروعش میشه با لک مثلا امکان داره که دوسه روزی لک بیاد بعد پریودم بیاد که باعث میشه پریودم ده روز تموم بشه ولی من قبل که این مشکل نداشتم پریودم ۸روزه تموم میشد بعد این سوزش هم واقعا اذیتم میکنه ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام. باید معاینه بشید تا مشخص بشه علت درد و سوزش واژن تون چیه. بدون معاینه نمیشه نظری داد. توصیه می کنم به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *