در روز معاینه لگنی در مطب چه می گذرد؟

روز-معاینه-لگنی-در-مطب

معاینه لگنی در واقع معاینه جسمی و مشاهده ای اندامهای تناسلی و جنسی بانوان توسط پزشک متخصص زنان است. پزشک با این روش به دنبال علائم عفونت و بیماری است. در معاینه لگنی اندام های زیر مورد معاینه قرار می گیرند:

 • دهانه ورودی واژن
 • واژن
 • دهانه ی رحم
 • رحم
 • تخمدانها و لوله های رحم (لوله های فالوپ)

در این مقاله ما درباره معاینه لگنی و نحوه معاینه لگنی صحبت می کنیم. می توانید جهت دسترسی سریعتر به بخشهای مختلف مقاله از فهرست زیر استفاده کنید.

معاینه لگنی چیست؟

معاینه لگنی چیست

در طی معاینه لگنی، اندام های تناسلی زیر توسط دکتر بررسی می شوند:

 • دهانه ورودی واژن یا ولوو، که اندام تناسلی خارجی است.
 • واژن، که اندام تناسلی است که تا دهانه ی رحم امتداد دارد.
 • رحم، که زهدان نیز نامیده می شود.
 • دهانه رحم ، شکافی است که بین رحم و واژن قرار دارد.
 • لوله های فالوپ، که تخمک ها را به رحم انتقال می دهد.
 • مثانه، یک اندام کیسه مانند برای جمع کردن ادرار است.
 • راست روده (رکتوم) که روده بزرگ را به مقعد متصل می کند.

معاینه لگنی به چه دلیل انجام می شود؟

این معاینات به دلایل بسیاری انجام می شود از جمله:

 • به عنوان بخشی از چکاپ سالانه
 • برای بررسی سالم بودن اندام های تناسلی در طول بارداری
 • جستجوی علائم عفونت
 • برای تعیین علت درد در لگن یا ناحیه پایین کمر

پزشکان معمولا معاینات لگنی را برای بررسی عفونت های منتقل شده از راه جنسی، عفونت های قارچی واژن و عفونت باکتریایی واژن انجام می دهند. معاینه لگن اغلب با بقیه ی معاینات پیشگیرانه – معاینه پستان و پاپ اسمیر- انجام می شود.

هدف از آزمایش سینه، جستجوی ناهنجاری ها و علائم سرطان هایی است که بافت پستان را درگیر می کنند. تست پاپ اسمیر می تواند علایم سرطان و شیوع ضایعات پیش سرطانی را در دهانه رحم نشان دهد. از معاینات لگن برای ارزیابی تجاوز جنسی نیز استفاده می شود.

آمادگی قبل از معاینه لگنی

نیاز نیست که برای انجام معاینه ی لگنی، کار خاصی انجام دهید. در مطب، پزشک متخصص زنان معمولا از شما می‌پرسند که آیا به رفتن به دستشویی نیاز دارید یا خیر. علت پرسش این مورد است که هنگام معاینه احساس راحتی کنید. درصورت وجود علائم سوزش ادرار یا تکرر ادرار، ممکن است پزشک از شما نمونه ادرار بخواهد. معاینه بدون درد است، اما ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید. انجام معاینه معمولا حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد.

مراحل معاینه لگنی

قبل از معاینه، پزشک از شما درخواست می کند تا لباسهایتان را در بیاورد و بر روی تخت معاینه بنشینید. به شما ملحفه ای داده شود تا دور کمر خود بپیچید.

سپس سوالاتی در مورد مشکلات شما می پرسند. از شما می‌خواهد که به پشت دراز بکشید و آرامش داشته باشید. در این زمان، پزشک قسمت انتهای شکم را فشار می‌دهد و اندام‌ها را از بیرون لمس می کند. پزشک از شما می‌خواهد به سمت انتهای تخت رفته و زانوان خود را خم کنید.

پزشک در ابتدا، علائم عفونت، تورم و زخم دهانه واژن را مورد بررسی قرار می دهد.

سپس از اسپکولوم استفاده می کند تا بتواند دیواره های واژن را از هم باز کرده و اندام های داخلی را به آسانی ببیند.

در ادامه، ممکن است آزمایش پاپ اسمیر انجام شود. در این آزمایش، از سلول های دهانه ی رحم برای بررسی موارد غیرعادی مخصوصا سرطان دهانه رحم نمونه برداری می شود.

اسپکولوم

همچنین ممکن است مقداری از ترشحات واژن برای آزمایش عفونت برداشته شود بعد اسپکولوم برداشته می شود. در این مرحله پزشک، دو انگشت خود را وارد واژن می کند و با دست دیگر به آرامی از روی بدن بخش زیر شکم را فشار می دهد. در این مرحله، تغییرات یا ناهنجاری ها در اندام های تناسلی بررسی می شود. بعد از معاینه داخلی واژن، در صورت نیاز و بررسی بیشتر پزشک با استفاده از دستکش، انگشتان خود را وارد رکتوم یا مقعد می کند تا وجود هر گونه ناهنجاری در دیواره واژن، رحم و مقعد را بررسی کند.

در صورت درد در حین آزمایش، فورا به پزشک اطلاع دهید.

آیا شما هم دچار عفونت واژن هستید؟ اگر به هر دلیلی حس می کنید ممکن است دچار عفونت واژن شده باشید، در این صورت می توانید به خانم دکتر متین ذاکرین جهت ویزیت مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و تعیین وقت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

پس از معاینه لگنی چه رخ می دهد؟

معمولا پزشک از شخص می خواهد تا نگرانی ها یا سوالات خود را مطرح سازند. مهم است که در مورد موضوعات مربوط به سلامت جنسی صادق باشید. پزشک متخصص نیز باید اطلاعات خصوصی را به صورت محرمانه حفظ کند. پزشک پس از پاپ اسمیر، نتایج را به شخص اطلاع خواهد داد. در صورت لزوم، پس از معاینه یا پس از دریافت نتایج، آزمایشات بیشتری انجام خواهد شد.

معاینه لگنی در دوران بارداری

معاینات لگنی به دلایل ذکر شده در بالا در دوران بارداری نیز انجام می شود. پزشکان با انجام این معاینات، ناهنجاری ها و عفونت ها را مورد بررسی قرار می دهند. با این معاینه، پزشک می تواند اندازه لگن و دهانه ی رحم را نیز ارزیابی کند. این آزمایش کمک می کند تا پزشکان بتوانند تعیین کنند که آیا ضعف بافت های دهانه رحم به سقط جنین یا زایمان زودرس منجر می شود یا خیر. معاینات لگنی معمولا در اوایل بارداری انجام می شود. اگر عارضه ای وجود نداشته باشد، یک آزمایش دیگر در حدود ۳۶ هفته بعد مجددا انجام می شود تا تغییرات بافت دهانه رحم بررسی شود. پس از آن، دکتر به عنوان مثال برای انجام کار در معرض آزمایش قرار می گیرد. اطلاعات کمی در مورد ریسک های معاینات لگن در دوران بارداری وجود دارد. ممکن است این معاینه، خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد. با این وجود، معاینه لگنی یک امر عادی و طبیعی در بارداری است. در هر صورت، معاینه واژینال مفید است، اما در یک بارداری سالم و عادی نیاز به آن کمتر است.

تعداد دفعات انجام معاینه لگنی

بنا بر توصیه کالج متخصصین جراحی بیماریهای زنان و زایمان آمریکا (ACOG)، بهتر است معاینات لگن از سن ۲۱ سالگی شروع شود. با این حال، هر فرد باید در مورد تکرار معاینات با پزشک خود صحبت کند.

نکات نهایی درباره معاینه لگنی

معاینات لگنی برای حفظ سلامت اندام تناسلی جنسی و جنسی بانوان بسیار مهم است.

علاوه بر این توصیه می شود که تست پاپ اسمیر هر ساله از سن ۲۱ سالگی آغاز گردد. برای زنان بالای ۳۰ سال، بهتر است که تست پاپ اسمیر همراه با آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی ( معمولا HPV نامیده می شود) تجویز شود. ویروس HPV عامل سرطان دهانه رحم در بانوان است.

بسته به نتایج این آزمایشات، پزشک ممکن است به فرد توصیه کند که تست پاپ اسمیر را شش ماه یک بار تکرار کند یا تحت کولپوسکوپی قرار بگیرد. در طول این مدت، انجام معاینه ی سالانه ی لگنی نیز توصیه می شود. توصیه می شود که زنان بالای ۶۵ سال طبق دستور پزشک معاینات لگنی را انجام دهند. تنها بانوانی که سابقه ی پیش بدخیمی دهانه رحم یا دیسپلازی دهانه رحم داشته باشند، باید همچنان به انجام تست پاپ اسمیر ادامه دهند.

تست پاپ اسمیر

اگر در مورد معاینات لگنی سوالی دارید می توانید زیر همین مقاله در بخش نظرات، سوال خود را مطرح کنید.

۴.۶/۵ - (۴۷ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۴ دیدگاه ها
  • انجام معاینه لگنی برای دختران به این شکل امکان پذیر نیست چون نمیشه با اسپکولوم دهانه واژن را باز کرد و به پرده آسیب میرسه. تنها میشه در صورت وجود عفونت و ترشحات نامتعارف بصورت چشمی معاینه کرد.

 • سلام و خسته نباشيد خدمت شما.خانم دكتر من مدت كوتاهيه كه ازدواج كردم اما بكارتمو هنوز دارم متاسفانه بخاطر ترسم نتونستم ارتباط جنسي رو انجام بدم پريود هام معمولا ٣ روز جلو ميندازم و مهرماه يك هفته قبل از پريوديم لك بيني داشتم كه هميشه دارم قبلش اين مساله رو اين مدته ترشحاتم زياد بود براي معاينه داخلي رفتم سونو انجام دادم پزشك گفتن كه پشت بكارتم ترشحات جمع شده و بخاطر بكارتم كانال مسدوده و نميتونن رحممو ببينن پيشنهاد ام ار اي دادن من خيلي نگرانم كه مشكل حادي باشه البته سونو لگن و شكم هم انجام دادم همه چيز نرمال بود ممنون ميشم راهنمايي كنيد منو.

  • سلام . بهترین کار اینه که بکارت برداشته شه. من نمیدونم پزشکتون چه حدسی زدن که گفتن ام آرآی شین یا مشکلتون دقیقا چیه اما اگر در خروج ترشحات به مشکل خوردید بهتره بکارت برداشته شه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *