آیا دختران مجرد می توانند از تامپون استفاده کنند؟

تامپون-قاعدگی-برای-دختران

تامپون قاعدگی وسیله ای است که خانم ها از آن در زمان خونریزی پریودی استفاده می کنند. مزایای این تامپون باعث شده دختران نیز به استفاده از آن علاقه نشان دهند. اما سوال اینجاست که آیا استفاده از تامپون برای دختران باکره امکان پذیر هست یا نه؟ در این مقاله به طور کامل به این سوال پاسخ داده ایم. برای دسترسی آسان به بخش های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

تامپون قاعدگی چیست؟

تامپون قاعدگی همان کارکرد نوار بهداشتی را دارد با این تفاوت که به جای بیرون واژن، داخل مهبل استفاده می شود. تامپون با جذب خون پریودی اجازه خروج آن از واژن را نمی دهد. تامپون لوله پنبه ای کوچکی است که در انتهای آنها یک نخ وجود دارد. این نخ بیرون از واژن قرار گرفته و به خروج تامپون از واژن کمک می کند. تامپون درجات جذب متفاوت و انواع مختلفی دارد که با توجه به نیاز خود می توانید آنها را انتخاب کنید.

مزایای استفاده از تامپون

نوار بهداشتی برای کارهای روزانه و شبها موقع رفتن به رختخواب مناسب است اما در موقعیت هایی مثل رفتن به استخر، انجام ورزشهای سخت مثل ژیمناستیک مناسب نیست. همچنین اگر موقع پریودی قرار است به مجلسی که دعوت شده اید بروید و لباس تان تنگ است استفاده از تامپون بهترین گزینه خواهد بود.

مزایای تامپون

تامپون قاعدگی برای دختران

همانطور که گفته شد تامپون وارد واژن می شود و در بین زنان مثل نوار بهداشتی عمل می کند. هر چند در وب سایتهای خارجی اشاره شده که دختران با رسیدن به سن بلوغ سراغ تامپون می روند اما باید توجه داشته باشید که در جوامع غربی مسئله باکره بودن دختران با جوامع شرقی مثل جامعه ما در ایران متفاوت است.

بنابراین تامپون برای دختران مجرد توصیه نمی شود چون به پرده بکارت آنها آسیب می زند. در ضمن تامپون با جذب خون حجمش چند برابر شده و به اندازه ای بزرگ می شود که موقع خروج حتما به پرده بکارت آسیب می زند. بنابراین مراقب تبلیغات و توصیه های اشتباه باشید.

شایعات درباره استفاده تامپون برای دختران مجرد

شاید شما هم شنیده باشید که پرده بکارت ارتجاعی است و می تواند کشیده شود. بنابراین استفاده از تامپون باعث کشیدگی پرده بکارت شده ولی باعث پارگی آن نمی شود و پرده بکارت تنها موقع رابطه جنسی پاره می شود و بکارت از بین می رود.

این شایعات کاملا غلط هستند. رابطه جنسی واژینالی و دخول هر چیزی به واژن باعث پارگی پرده بکارت می شود. برای استفاده از تامپون نیز باید آن را از راه دهانه واژن داخل کنید و بدون شک دوشیزگی خود را از دست می دهید. تا زمان ازدواج خود باید از نوار بهداشتی برای دوران قاعدگی استفاده کنید.

شایعات درباره تامپون

سخن پایانی

تامپون قاعدگی وسیله ای بهداشتی است که موقع پریودی وارد واژن می شود تا با جذب خون اجازه خروج خون از واژن را ندهد. هر چند ساعت یک بار می توان تامپون را تعویض کرد. در ایران استفاده از تامپون بین زنان معمول است اما استفاده از تامپون برای دختران توصیه نمی شود چون وارد و خارج کردن تامپون به واژن باعث پاره شدن پرده بکارت می شود.

امیدواریم در این مقاله به جواب سوالات خود رسیده باشید اما با اینحال اگر سوالی در این زمینه دارید می توانید در بخش نظرات زیر همین مقاله از ما بپرسید. 

۴.۲/۵ - (۸۰ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *