۹ علت بوی ماهی از واژن و درمان خانگی آن

علت-بوی-ماهی-از-واژن

ترشحات بدبوی واژن از علل مختلفی ناشی می شوند که هر کدام درمان به خصوص خود را دارند. در این مقاله به بیان ۹ علت مهم ایجاد بوی نامطبوع واژن و درمان های شایع آنها می پردازیم و درباره درمان دارویی بوی ماهی واژن، قرص برای رفع بوی بد واژن، درمان بوی بد واژن هنگام نزدیکی و آنتی بیوتیک بوی بد واژن صحبت می کنیم.

علل بوی ماهی واژن

اولین سوالی که در رابطه با بوی نامطبوع واژن به ذهن می رسد، اغلب مربوط به علت ایجاد آن است. حدود ۹ علت مهم برای این موضوع وجود دارد که هر کدام درمان های به خصوص خود را دارند. در بعضی موارد با روش های خانگی می توان موضوع را حل کرد، در حالیکه در موارد دیگر نیازمند مراجعه به پزشک و مصرف دارو هستید.

۹ علت احتمالی اصلی برای بوی نامطبوع ماهی ترشحات واژن شامل موارد زیر است:

بوی بد ماهی از واژن

۱) واژینوز باکتریال یا عفونت های باکتریایی واژن:

عفونت باکتریایی یکی از شایع ترین علل ایجاد بوی ماهی در واژن است. چندین مطالعه نشان داده اند که واژینوز باکتریال ریسک زایمان زودرس، پارگی کیسه آب در حاملگی و عفونت های پس از زایمان (مثل کوریوآمنیونیت و اندومتریت) را افزایش می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و راههای درمان آن مقاله عفونت باکتریایی واژن و درمان قطعی آن را مطالعه کنید.

خانم هایی که در سنین باروری هستند، اغلب پس از شروع رابطه جنسی دچار واژینوز باکتریال می شوند؛ اما این عفونت جزء بیماری های منتقله از راه جنسی نیست. بلکه علت آن به هم خوردن تعادل باکتری های محیط واژن (اغلب باکتری های گاردنلا واژینالیس و باکتروئیدس) است.

کسانی که دچار واژینوز باکتریایی هستند، اغلب پس از رابطه جنسی متوجه بوی ماهی از واژن می شوند. علائم دیگر این بیماری شامل خارش واژن بدون التهاب و ترشحات نازک سفید یا خاکستری رنگ اطراف واژن می باشد.

با وجود اینکه واژینوز باکتریال تقریبا بسیار شایع است، اما لازم است تشخیص و درمان آن هر چه زودتر انجام شود؛ چراکه عدم درمان آن می تواند با ایجاد عفونت های دیگر تناسلی همراهی داشته باشد و حتی ریسک ابتلا به بیماری های جنسی را در صورت رابطه جنسی محافظت نشده در فرد افزایش دهد. شما می توانید در مقاله آشنایی با بهترین درمانهای واژینوز باکتریایی، با راههای درمانی این بیماری آشنا شوید.

برای درمان واژینوز باکتریال، پزشک آنتی بیوتیک (اغلب مترونیدازول) تجویز می کند تا عفونت را کاملا ریشه کن سازد. در صورت وجود علائم دیگر مثل خارش کلیتوریس ممکن است داروهای موضعی هم برایتان تجویز کند. باتوجه به مطالب گفته شده اگر شما در مراحل ابتدایی عفونت باکتریایی هستید می توانید با مطالعه مقاله درمان خانگی عفونت باکتریایی واژن با انواع راههای درمانی آن آشنا شوید.

۲) تریکومونا و دیگر عفونت های منتقله از راه جنسی:

دومین علت شایع بوی نامطبوع واژن بیماری های منتقله از راه جنسی مانند تریکومونا است. تریکومونا به علت باکتری های موجود در واژن به وجود نمی آید، بلکه عامل آن نوعی انگل است که هنگام رابطه جنسی از فرد مبتلا به فرد سالم منتقل می شود. مردان و زنان دچار تریکومونا از علائم مشابهی مانند خارش ناحیه تناسلی و سوزش ادرار رنج می برند. با این حال غالبا خانم ها هستند که دچار بوی نامطبوع ماهی واژن می شوند.

درمان تریکومونا، مانند تمام بیماری های واگیردار جنسی دیگر نیازمند مراجعه به پزشک است. تنها ۳۰ درصد افرادی که ترکومونا دارند، علائم بیماری را نشان می دهند و از این رو غربالگری بیماری های جنسی در افراد با روابط محافظت نشده (بدون کاندوم) بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که علائم وجود داشته باشند شامل این موارد است: ترشحات کف آلود با رنگ زرد تا سبز و با بوی تند و نامطبوع واژن و التهاب و قرمزی. اگر تریکومونا درمان نشود ممکن است عوارض جدی مهمی هم چون بیماری التهابی لگن و زایمان زودرس را در زنان حامله به دنبال داشته باشد.

۳) بیماری التهابی لگن:

علت دیگر بوی نامطبوع ماهی از ترشحات واژن می تواند مربوط به بیماری التهابی لگن باشد. بیماری التهابی لگن زمانی اتفاق می افتد که عفونت واژینال به سمت بالا پیشروی کرده و به ارگان های تناسلی مانند رحم، لوله ها و تخمدان ها برسد. بیماری التهابی لگن به طور مستقیم با نازایی و مشکلات باروری در ارتباط است؛ به طوری که ۱ بار ابتلا به آن ۱۲%، ۲ بار ۲۰% و ۳ بار یا بیشتر حدود ۴۰% ریسک ناباروری را در فرد افزایش می دهد.

هم چنین بیماری التهابی لگن با حاملگی خارج از رحم در ارتباط است و خطر ایجاد آن را ۷ تا ۱۰ برابر افزایش می دهد. افرادی که مبتلا به این بیماری هستند نه تنها در هنگام نزدیکی بوی ماهی را حس می کنند، بلکه ممکن است دچار خونریزی در حین سکس و یا پس از آن شوند. باز هم اکیدا به افرادی که روابط جنسی محافظت نشده و پرخطر دارند توصیه می شود جهت مشکلات و علائم بیماری های ناحیه تناسلی به پزشک زنان مراجعه کنند.

۴) بیماری های قارچی:

عفونت های قارچی واژن هم جزء دیگر علل ایجاد بوی نامطبوع واژن می باشند و اکثرا به نام کاندیدیازیس شناخته می شوند و ترشحات سفید پنیری مشخصه آن است. این عفونت در ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد توسط کاندیدا آلبیکنس ایجاد می شود.

عفونت های کاندیدیایی یا قارچی هم چنین می توانند علائم دیگری هم چون خارش، سوزش ادرار و درد هنگام نزدیکی را ایجاد کنند.

درمان این مورد اغلب به وسیله داروهای ضد قارچ (آزول ها) انجام می شود که طی یک هفته علائم را بهبود می بخشد. در برخی موارد عفونت های قارچی خفیف توسط داروهای بدون نسخه هم بهبود می یابند. اما بهتر است در صورت شک به چنین عفونتی به پزشک مراجعه شود تا نوع قارچ عامل بیماری را با پاپ اسمیر تعیین نموده و درمان مناسب آن را تجویز نماید.

تست پاپ اسمیر

۵) تعریق زیاد:

تعریق واکنش طبیعی بدن برای خنک شدن هنگام گرمای زیاد است. تقریبا همه افراد هنگام انجام فعالیت های شدید عرق می کنند. هم چنین بعضی ها در زمان استرس و عصبانیت هم دچار تعریق می شوند. خانم هایی که در ناحیه تناسلی دچار تعریق بیش از حد می شوند، اغلب مستعد ایجاد بوی نامطبوع در آن ناحیه هستند.

راه های بسیاری برای جلوگیری از تعریق زیاد وجود دارد. برای مثال رعایت بهداشت مناسب، استفاده از لباس های زیر با پارچه نخی و غیر شیمیایی و نیز پوشش لباس های چند لایه.

در مواردی که تعریق بسیار شدید وجود داشته باشد که با روش های خانگی بهبود نیابد و بوی نامطبوع ماهی مستقیما مربوط به تعریق بیش از حد باشد، احتمال دارد مشکلی به نام “تری متیل آمینوری” وجود داشته باشد که بهتر است در این باره با پزشک مشورت گردد.

بیشتر بخوانید: بانوان چگونه مراقب بهداشت لباس زیر خود باشند

۶) رژیم غذایی می تواند با بوی واژن در ارتباط باشد:

بوی مناسب و طبیعی واژن نتیجه PH مناسب محیط واژن است. به همین علت است که عوامل خارجی مثل رژیم غذایی و حتی اسپرم مردان می تواند محیط اسیدی واژن را تغییر داده و منجر به تغییر بوی واژن شود.

غذا ها میزان اسیدیته متفاوتی دارند که با فلور میکروبی واژن وارد واکنش می شوند. مواد غذایی که ممکن است منجر به بوی نامطبوع واژن شوند از این قرارند:

 • ادویه های قوی
 • غذاهای کبابی
 • پیاز یا سیر (بیشتر بخوانید: علت و درمان بوی پیاز واژن)
 • بروکلی یا مارچوبه
 • نوشیدنی هایی مانند قهوه یا الکل

از طرف دیگر مرکبات بوی واژن را بهبود می بخشند. هم چنین تحقیقات نشان داده اند رژیم غذایی گیاهی می تواند بوی واژن را مطبوع سازد.

۷) عدم رعایت بهداشت ناحیه واژن:

در بعضی موارد بوی نامطبوع واژن ممکن است ناشی از عدم رعایت بهداشت در این ناحیه باشد. کسانی که از بوی نامطبوع واژن بدون هر گونه خارش و ترشحات غیر طبیعی واژن رنج می برند، با رعایت بهداشت احتمال دارد مشکلشان برطرف گردد.

توصیه های روتین برای رعایت بهداشت ناحیه تناسلی از این قرار است:

 • شستشو از جلو به عقب در توالت
 • ادرار کردن پس از رابطه جنسی
 • تعویض لباس زیر حداقل روزی یک بار و در صورت تعریق زیاد بیش از یک بار
 • استفاده از شوینده های بی رنگ و بی بو جهت شستشوی لباس های زیر
 • شستن بخش خارجی نواحی تناسلی با مواد شوینده ملایم (مثل شامپو بچه)

بعضی افراد تصور می کنند بهترین راه برای رهایی از شر بوی نامطبوع واژن شستن ناحیه داخل واژن و معطر کردن ناحیه با انواع مواد معطر است. باید بگوییم این روش بدترین کار ممکن در این باره است؛ چراکه مواد شیمیایی و عطری و نیز شستشوی ناحیه داخل واژن با تغییر PH محیط واژن می تواند عفونت ها را گسترش داده و بوی واژن را بدتر سازد.

۸) تامپونی که مدت طولانی داخل واژن مانده است:

در زمان پریود، در صورتی که تامپون برای مدت طولانی داخل واژن بماند، احتمالا بوی نامطبوعی را ایجاد می کند. توصیه می شود در این دوره تامپون یا نوار بهداشتی به طور مداوم تعویض شود. در صورت وجود خونریزی زیاد، ترجیحا از تامپون هایی که قدرت جذب بالایی دارند استفاده نکنید؛ چراکه خشکی واژن را به همراه خواهد داشت.

در صورتی که به هر دلیلی از جمله فراموشی، تامپون برای مدت طولانی باقی بماند، ممکن است شما را در معرض خطر سندرم شوک توکسیک قرار دهد. هر چند این مورد بسیار نادر است، اما میتواند خطرناک باشد.

در این مواقع اگر می توانید سریعا تامپون را خارج سازید و اگر نمی توانید به پزشک مراجعه کنید. هم چنین در صورت بروز ناگهانی علائمی هم چون تب بالا، اسهال، استفراغ و یا دانه های قرمز رنگ روی دست و پا، ویزیت پزشک را به تاخیر نیندازید و بالافاصله به اورژانس مراجعه کنید.

۹) سیکل قاعدگی:

بعضی از خانم ها در روزهای قبل از پریود تغییراتی در بوی ترشحات واژن حس می کنند که علت این موضوع به تغییرات اسیدیته و رشد باکتری های مفید واژن در این دوران بر میگردد. در دوران پریود هم به دلیل بالا رفتن PH واژن ناشی از خون، تغییراتی در فلور میکروبی دیواره واژن رخ می دهد که تغییرات بو را به دنبال دارد.

چرخه قاعدگی

هم چنین پس از اتمام پریود، برخی هنوز بوی نامطبوع خفیفی را حس می کنند که آن هم می تواند نرمال باشد؛ البته به شرط اینکه ناشی از فراموش شدن تامپون داخل واژن نباشد! بوی نامطبوع واژن در خانم های یائسه اغلب به علت تغییرات هورمونی و در نتیجه خشکی واژن ناشی از کمبود استروژن است.

چنانچه شما هم از بوی بد واژن رنج می برید می توانید جهت دریافت خدمات تخصصی درمانی و کنترل آن به خانم دکتر ذاکرین جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. شما می توانید در صورت نیاز برای دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

درمان خانگی بوی ماهی واژن

افرادی که بوی نامطبوع واژن خفیفی دارند که همراه با ترشحات غیر طبیعی نیست، می توانند به کمک روش های خانگی مشکل خود را برطرف کنند.

استفاده از شوینده های ملایم بدون عطر و رنگ

از صابون های معطر، کف زیاد و دئودورانت های واژینال به هیچ عنوان استفاده نکنید، چون این کار تعادل فلور میکروبی واژن را به هم می زند و رشد باکتری های مضر را تحریک می کند. به آرامی با آب و یک شوینده ی ملایم مانند شامپو بچه، خود را بشویید. هیچ گاه سعی در شستن محیط داخلی واژن نکنید.

از دوش واژینال خودداری کنید!

این کار تنها در صورت وجود نیاز پزشکی توسط پزشک می تواند تجویز گردد. در غیر این صورت به عنوان روشی برای حفظ بهداشت ناحیه تناسلی توصیه نمی شود. خوشبختانه واژن می تواند با ترشحات خود، محیط خودش را تمیز نگه دارد و بنابراین برای این منظور نیازی به دوش واژینال نیست.

از پروبیوتیک استفاده کنید.

مکمل های پروبیوتیک که گاها در ماست و مواد غذایی دیگر وجود دارند، برای تولید و حفظ تعادل باکتری های مفید بدن مناسب هستند. همچنینی می توانید از پزشک بخواهید تا برایتان مکمل پروبیوتیک مخصوص بانوان را تجویز کند.

در صورتی که بوی نامطبوع واژن مدت زیادی باقی بماند و همراه با ترشحات غیر طبیعی باشد، درمان های خانگی برای رفع آن نمی توانند زیاد موثر واقع شوند.

مراجعه به پزشک برای درمان بوی ماهی واژن

اگر بوی نامناسب واژن مدت زمان طولانی باقی بماند و پس از اینکه تمام مراعات بهداشتی و درمان های خانگی را انجام دادید باز هم برطرف نشود، زمان آن رسیده که به پزشک مراجعه کنید. هر زمان که بوی نامطبوع واژن در کنار علائم دیگری هم چون خارش، سوزش، خونریزی و ترشحات غیر طبیعی باشد، مراجعه به پزشک ضروری است.

سوالات شایع در رابطه با بوی ماهی واژن

آیا عفونت جنسی کلامیدیا بوی شبیه ماهی دارد؟

عفونت کلامیدیا بین خانم ها بسیار شایع است و بعضی اوقات بدون تشخیص باقی می ماند. این عفونت با رابطه جنسی منتقل می شود و می تواند به سمت واژینیت و یا واژینوز باکتریال پیشرفت کند که در این مواقع بویی همانند ماهی پیدا می کند.

عفونت کلامیدیا

معنی ایجاد بوی ماهی از واژن بعد از رابطه جنسی چیست؟

اتساع بوی ماهی پس از رابطه جنسی محافظت نشده می تواند گاهی نرمال باشد. نشانه های طبیعی بودن این است که بوی آن خفیف باشد، پس از حمام از بین برود و نیز بدون همراهی با علائم دیگر هم چون سوزش و خارش باشد. در این صورت این بو ممکن است به علت ترکیب ترشحات واژن و اسپرم و سطح PH آن ها باشد. اگر بوی واژن از بین نرود و شدید باشد، احتمالا نشان دهنده انتقال عفونت های جنسی و واژینوز است. بوی نامطبوع ماهی از مقعد هم در افرادی که رابطه جنسی از مقعد(از نظر بهداشتی به هیچ عنوان توصیه نمی شود) داشته اند می تواند نشان دهنده عفونت های جنسی باشد.

آیا بوی ماهی واژن در بارداری نگران کننده است؟

وجود بوی نامطبوع ناشی از ادرار یا ترشحات زرد رنگ واژن در دوران بارداری می تواند نشان دهنده عفونت ادراری یا واژینوز باکتریال باشد و در صورتی که درمان نشود می تواند عواقبی مانند زایمان زودرس و وزن پایین جنین زمان تولد را به دنبال داشته باشد.

بوی ماهی واژن پس از زایمان به چه علت است؟

ریسک ابتلا به عفونت های پس از زایمان در دوران بعد از وضع حمل در مادران نسبتا زیاد است و می تواند منجر به بوی نامطبوع واژن شود.

اگر شما نیز دچار بوی ماهی در ناحیه واژن خود هستید، برای بررسی و درمان این عارضه به دکتر ذاکرین، متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا مشکلتان ظرف زمانی کوتاه با موفقیت درمان شود. شماره تماس جهت دریافت هر گونه راهنمایی ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ می‌باشد.

نکته پایانی درباره بوی ماهی واژن

در صورتی که در زمان حاملگی و یا پس از زایمان متوجه بوی غیرطبیعی واژن شدید، حتما پزشک خود را در جریان بگذارید. واژن هر خانمی بوی به خصوص خود را دارد که در حالت عادی هیچ کس به غیر از خودشان متوجه این بو نمی شود. این بو ممکن است در روزهای مختلف سیکل قاعدگی کمی تغییر کند.

در صورتی که بوی نامطبوع واژن همراه با علائمی مثل خارش، سوزش، درد و خونریزی باشد، حتما موضوع را با پزشک متخصص زنان در میان بگذارید تا با آزمایشات لازم تشخیص درست داده و درمان مناسب را برای شما تجویز کند.

اگر سوال یا ابهامی در مورد این مقاله دارید می توانید آن را زیر همین مقاله و در بخش کامنتها با ما درمیان بگذارید.

۴.۷/۵ - (۴۹ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۶ دیدگاه ها
 • سلام خسته نباشيد.من ٣٠ سالمه و حدود ٤ ماهه بوى تندى از ترشحاتم مياد پاپ اسمير انجام دادم سالمم و مشكلى نيست قرص لاكتوفم و كپسول پروواژ استفاده كردم البته با تجويز پزشك ولى باز اين بو خوب نشده چند روز مونده به پريودم بو قطع ميشه باز بعد پريود دوباره شروع ميشه ترشحاتم زياد بود الان يكم كمتر شده علت اين بو چيه؟

  • بوی بد واژن نتیجه عفونتهای باکتریایی و قارچیه. باید معاینه شین. معمولا بعد از تجویز دارو اگر عفونت به درمان مقاوم بود از لیزر مونالیزا استفاده می کنیم.

 • سلام خانم دکتر، چنین مشکلی رو با خانمم بوقت مقاربت دارم.احساس میکنم بعد از رسیدن به ارگاسم این بو منتشر میشه. راستش و بخواید نمیدونم چطور با خانمم این موضوع و درمیان بزارم چون واقعا نمیخوام بهش حس بدی ست بده یا اینکه ناراحتش کنم.لطفا راهنماییم کنید.

  • سلام ازشون بخواین برای چکاپ و معاینه سالیانه و دادن آزمایش پاپ اسمیر به پزشک زنان مراجعه کنند.

 • سلام روزتون بخیر من بعد از دوره استفاده کاپ قاعدگی دچار عفونت پنیری و ترشحات زرد رنگ ،درد و خونریزی هنگام نزدیکی شدم ، بنظرتون مصرف مترونیدازول باتوجه به اینکه قبلا هم برای درمان همین عفونت مصرف کردم جوابگو هست؟و اینکه از کاپ قاعدگی باتوجه به عفونت استفاده کنم یا پس از درمان استفاده کنم ؟ممنونم

  • سلام. نه مترونیدازول مناسب نیست. ترشحات پنیری عمدتا نشونه وجود قارچ هستند. حتما حتما به پزشک مراجعه کنید و تا وقتی کامل درمان نشدید از کاپ قاعدگی استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *