ترشحات زرد رنگ در بارداری نشانه چیست؟

ترشحات-زرد-در-بارداری

ترشحات واژن در همه‌ی زنان، یک سال قبل از بلوغ شروع شده و بعد از یائسگی، تمام می‌شود. مقدار ترشحات واژن در مراحل مختلف زندگی متفاوت است. در دوران بارداری، ترشحات دهانه‌ی رحم به طور طبیعی زیاد می‌شود. ترشحات دوران بارداری ممکن است از نظر ضخامت، غلظت، مقدار و تعداد دفعات با روزهای عادی فرق کند. این یکی از اولین نشانه‌ها‌ی بارداری است. برای آشنایی با دیگر علائم بارداری، مقاله مهمترین علائم بارداری را مطالعه بفرمایید. نام ترشحات طبیعی واژن لکوره است. این ترشحات واژینال باعث می‌شود که واژن پاکیزه بماند و از عفونت جلوگیری می‌کند. زیاد شدن ترشحات واژن ممکن است در اوایل بارداری یعنی هفته‌ اول تا دوم بارداری، حتی قبل از تمام شدن عادت ماهیانه دیده شود. در این مقاله به مهمترین نکات ترشحات واژن در بارداری می پردازیم. جهت دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر کمک بگیرید.

آیا ترشحات واژن در دوران بارداری طبیعی است؟

بله، زیاد شدن ترشحات واژن در دوران بارداری کاملا طبیعی است. ترشحات دهانه‌ی رحم ممکن است به سرعت ۱ تا ۲ هفته بعد از بارداری، زیاد شود. هرچه زمان زایمان نزدیکتر می‌شود، میزان ترشحات واژن هم بیشتر می‌شود. دلیلش بیشتر شدن تولید استروژن در بدن و زیاد شدن جریان خون به ناحیه‌ی واژن است. تغییرات دهانه‌ی‌ رحم در دوران بارداری هم می‌تواند بر ترشحات واژن اثر بگذارد. از آنجایی که دهانه‌ی رحم و دیواره‌های واژن در دوران بارداری نازک‌تر می‌شوند، بدن شما برای پیشگیری از عفونت، ترشحات واژینال بیشتری تولید می‌کند. در پایان بارداری که سر نوزاد سمت دهانه‌ی رحم قرار می‌گیرد ترشحات واژن بیشتر می‌شود. ترشحات واژن و دهانه‌ی رحم در دوران بارداری، همان باکتری‌های طبیعی و سلول‌های قدیمی واژن هستند.

آیا ترشحات واژن نشانه‌ بارداری است؟

زیاد شدن ترشحات دهانه‌ی رحم یکی از اولین نشانه‌ها‌ی بارداری است. مایع دهانه‌ی رحم در هفته‌ی اول تا دوم بارداری زیاد می‌شود و با زیاد شدن سن بارداری، این ترشحات هم بیشتر می‌شوند.

ترشحات زرد در دوران بارداری

 ترشحات زرد روشن در سه ماهه‌ی سوم بارداری، طبیعی است. با پیشرفت بارداری، ترشحات زرد زیادی از واژن شما خارج خواهد شد که کمک می‌کند اندام تناسلی شما برای زایمان آماده شود.

این ترشحات در اثر هورمون طبیعی استروژن به‌وجود می‌آیند. تخمدان‌ها، سلول‌های چربی و غدد آدرنال به خاطر نداشتن تعادل هورمونی، استرس، کمبود مواد مغذی در فیبر رژیمی و افزایش وزن، ترشحات زیادی تولید می‌کنند که ترشحات زرد، یکی از آنهاست. نگران نباشید، این وضعیت برای یک زن باردار عادی است و دارو نیاز نیست.

ترشحات زرد در بعضی از زنان، کاملا طبیعی است. پزشکان می‌گویند اگر واژن زن باردار خیلی خشک باشد، ترشحات زرد روشن یا کدر ایجاد شوند. باید به بوی ترشحات دقت کنید. اگر ترشحات بدون بو هستند و نشانه‌ی دیگری وجود ندارد، همه چیز درست است و جای نگرانی نیست.

اما اگر ترشحات شما همیشه سفید بوده ولی ناگهان به زرد تبدیل شده‌است، می‌توانید به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که مشکل پزشکی خاصی ندارید.

بیشتر بخوانید: علت ترشحات صورتی رنگ واژن و درمان آن

ترشحات زرد پررنگ در بارداری

ترشحات زرد در سه ماه‌ی اول یا دوم بارداری نشانه‌ی خوبی نیست و گاهی اوقات می‌تواند نگران کننده باشد، چون ممکن است نشان‌دهنده‌ی التهاب حاد یا عفونت باشد. اگر التهاب یا عفونت وجود داشته‌باشد، ترشح با خارش واژن و سوزش اندام تناسلی و بوی ناخوشایند واژن همراه است. اگر ترشحات سبز کف دار دارید، ممکن است به بیماری‌های ناشی از تریکوموناس واژینالیس دچار شده باشید. ترشحات زرد روشن در بارداری نشانه‌ی التهاب لوله‌ی رحم یا تخمدان و عفونت‌های باکتریایی واژن هستند.

هنگام مشاهده‌ی ترشحات زرد در دوران بارداری، نگران نشوید. به متخصص زنان مراجعه کنید و آزمایش‌های پزشکی لازم را انجام دهید که وجود عفونت و درمان موردنیاز مشخص شود.

سوزاک

متأسفانه ترشحات زرد در دوران بارداری معمولا نشانه‌ی بیماری خطرناک سوزاک است که خوشبختانه، کاملا قابل درمان است. باکتری نایسریا گونوره آ معمولا غشاهای مخاطی را درگیر می‌کند. این باکتری‌ها می‌توانند در مناطق مرطوب و گرم بدن شامل واژن، لوله‌های فالوپ، رحم، گلو و دهان رشد کنند.

اگر ترشحات زرد کدر بدبو با غلظت غیرطبیعی، احساس سوزش و یا خارش ناحیه‌ تناسلی و دفع ادرار دردناک دارید، کاملا مطمئن باشید که به این بیماری مبتلا شده‌اید. در صورت داشتن هر کدام از این علایم، سریعا به پزشک مراجعه کنید تا آزمایشات مربوط به سوزاک را انجام دهید و درمان آنتی بیوتیک تزریقی یا خوراکی را آغاز کنید.

بیشتر بخوانید: علت سوزش واژن در بارداری

خارش واژن

تریکومونیازیس

انگل تک ‌سلولی بی‌هوازی تریکوموناس واژینالیس باعث ایجاد یک بیماری واگیردار بسیار رایج جنسی به اسمتریکومونیازیس می‌شود. این انگل می‌تواند ترشحاتی بدبو، زرد- سبز رنگ و کف دار ایجاد کند. در صورت داشتن علایم دیگری مثل تورم، درد و خارش در ناحیه‌ی واژن و ادرار دردناک، باید به پزشک مراجعه کنید. جواب آزمایش به شما می‌گوید که به تریکومونیازیس مبتلا شده‌اید یا نه. اگر جواب آزمایش مثبت باشد، آنتی‌بیوتیک‌های مناسب دریافت خواهید کرد. نگران نباشید، این بیماری ناخوشایند امروزه قابل درمان است. البته دانستن این نکته ضروری است که تورم در دوران بارداری به دلایل مختلف دیگری هم بروز می کند. مقاله علت تورم واژن در دوران بارداری به بررسی علل و علائم این عارضه پرداخته است.

اگر دچار علائم غیر طبیعی شبیه به علائم بیماری های مقاربت جنسی هستید، بهتر است به خانم دکتر متین ذاکرین جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. خانم دکتر می توانند به شما کمک کنند که متوجه شوید آیا این علائم ناشی از بیماری های مقاربت جنسی هستند یا خیر. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمائید.

علل دیگر

در برخی موارد ممکن است ترشحات زرد رنگ در دوران بارداری بخاطر موارد زیر باشد:

کلامیدیا: کلامیدیا یک بیماری منتقل شونده از راه جنسی است که باعث ترشحات واژینال ضخیم، زرد یا سبز در زنان باردار می‌شود. این بیماری اگر درمان نشود می‌تواند باعث سقط جنین یا مشکلاتی هنگام زایمان شود. احتمال انتقال این عفونت در هنگام زایمان از طریق مادر به نوزاد وجود دارد که برای نوزاد بسیار خطرناک است.

بیشتر بخوانید: علائم خطرناکترین بیماریهای مقاربتی

عفونت قارچی: کاندیدیازیس نوعی عفونت قارچی واژینال است که در بعضی از زنان باردار به دلیل تغییرات هورمونی دیده می‌شود. این عفونت با استفاده از کرم‌های واژینال ضد قارچ تجویز شده توسط پزشک درمان می‌شود.

واژینوز باکتریایی: این بیماری عفونتی است که باعث به هم خوردن تعادل باکتری‌ها در واژن یا کانال دهانه‌ی رحم می‌شود. این بیماری مثل عفونت قارچی می‌تواند از طریق رابطه‌ی جنسی منتقل شود. سوزش ادرار یا ترشحات زرد با بوی ماهی از علایم واژینوز باکتریایی هستند. احتمال زایمان زودرس و تولد نوزاد بسیار کم‌وزن در زنان باردار مبتلا به واژینوز باکتریایی وجود دارد.

پولیپ دهانه‌ی رحم: این پولیپ‌ها، ضایعاتی صاف، قرمز و انگشت مانند هستند که در مسیر رحم به کانال دهانه‌ی رحم ظاهر می‌شوند. پولیپ دهانه رحم معمولا بدون علائم است. اما اگر عفونی یا ملتهب شوند، رنگ و بوی ترشحات را تغییر می‌دهند. هیچ یک از این علایم، نشانه‌ی خوبی نیست و ضروری است که به پزشک مراجعه کنید.

بهداشت واژن در دوران بارداری

زیاد شدن ترشحات دهانه‌ی رحم یکی از تغییرات طبیعی و زودگذر بارداری است. ممکن است نیاز به انجام کار خاصی نباشد.

ترشحات دهانه رحم

اگر این ترشحات آزار دهنده هستند، می‌توانید از نوار بهداشتی بدون بو استفاده کنید. همچنین می‌توانید لباس زیر خود را چندین بار عوض کنید. برای حفظ سلامتی واژن و مدیریت مایع افزایش یافته در دهانه‌ی رحم در دوران بارداری به نکات زیر توجه کنید:

۱- فرج (ناحیه تناسلی بیرونی) و پرینه (منطقه بین مقعد و واژن) را تمیز نگه دارید.

۲- هنگام شستن ناحیه‌ی تناسلی، از آب و صابون ملایم و بدون بو و یا نرم کننده استفاده کنید. شستشو را به آرامی انجام دهید.

۳- از خوشبوکننده‌های واژن، حمام‌ پر از عطر و دستمال‌ معطر در ناحیه‌ی واژن استفاده نکنید.

۴- از دوش واژینال (شستشوی واژن) پرهیز کنید. این کار باعث تحریک پوشش واژن شده و تعادل طبیعی باکتری‌ها را از بین می‌برد. ترشحات طبیعی واژن کاملا اسیدی است و حضور باکتری خوب به دفع باکتری‌های مضر کمک می‌کند. به هم خوردن این تعادل طبیعی ممکن است باعث التهاب و عفونت شود.

۵- لباس زیر پنبه‌ای بپوشید.

۶- لباس‌های گشاد بپوشید که هوا را عبور می‌دهند.

۷- بعد از حمام یا دوش گرفتن، ورزش یا شنا کردن، ناحیه تناسلی خود را همیشه خشک کنید.

۸- در طول بارداری از تامپون‌ استفاده نکنید چون ممکن است میکروب وارد واژن شود.

چه ‌زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

ضروری است که در مورد هرگونه ترشح غیرطبیعی با یک پزشک صحبت کنید، چون ممکن است نشانه‌ عفونتی باشد که نیاز به درمان دارد یا مشکلی در بارداری را نشان دهد. عفونت‌ها اگر درمان نشوند می‌توانند مشکل‌ساز شوند. یکی از مواردی که بسیار اهمیت دارد، ترشحات زردرنگ بعد از رابطه جنسی است که باید حتما بررسی شود.

مراجعه به پزشک

چنانچه شما هم دچار ترشحات غیر عادی در ناحیه واژن و یا خارش یا سوزش شده اید، پیشنهاد می کنیم قبل از شدت گرفتن بیماری تان به خانم دکتر متین ذاکرین متخصص و جراح زنان و زایمان برای درمان خود مراجعه کنید. شما می توانید جهت تعیین وقت معاینه و دریافت اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

نکات پایانی درباره ترشحات واژن در بارداری

افزایش ترشحات در دوران بارداری، کاملا طبیعی است، اما ترشحات غیرطبیعی با بوی شدید یا احساس ناراحتی در واژن یا شکم بیشتر اوقات نشانه‌ی وجود یک مشکل در سلامتی است. دراین وضعیت، ترشحات سبز، زرد یا خاکستری مشاهده می‌شوند. ضمنا در صورتی که لکه بینی یا خونریزی شدید بوده و بیشتر از یک روز ادامه یابد یا همراه با درد و انقباض باشد، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

در پایان اگر در مورد ترشحات در دوران بارداری سوالی دارید زیر همین مقاله مطرح کنید.

۴.۴/۵ - (۵۶ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۴ دیدگاه ها
  • من هفته ۱۰ بارداری ام ترشح دارم اما بدون بو گاهی خارش دارم اما همیشگی نیست و خیلی کم نوار زرد کمرنگ روی دستمالی ک داخل لباس زیرم میزارم مشاهده میکنم میخام بدونم خطری ک نداره

    • سلام. اگر ترشحاتتون به علائم عفونت همراه نیست مشکلی نداره. اما اگر با بو، تغییر رنگ، سوزش و خارشی که شدیدتر میشن مواجه شدید حتما برای معاینه به پزشکتون مراجعه کنید.

  • سلام من ترشح زرد رنگ بدون خارش و سوزش دارم سه ماه اول بارداریم. رفتم متخصص گف کاملا طبیعیه و اصن معاینه و دارویی نداد بهم… میخاستم بدون جای نگرانی هس یانه؟ ترشحاتم خیلی زرده

    • سلام. چون خارش و سوزش ندارید بله طبیعیه. اما اگر با علائم سوزش و خارش واژن یا بوی نامطبوع مواجه شدید باید به پزشکتون مراجعه کنید چون احتمال عفونت وجود داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *