علت ترشحات صورتی رنگ واژن و درمان آن

علت-ترشحات-صورتی-واژن

ترشحات واژن یکی از مواردی است که زنان همیشه باید آن را زیر نظر داشته باشند. این ترشحات همیشه به یک رنگ خاص نیست و با عوامل مختلفی ممکن است رنگ آن تغییر کند. یکی از رنگ هایی که باید به آن توجه کنید ترشحات صورتی رنگ واژن است. در این مقاله قصد داریم عواملی که باعث صورتی شدن ترشحات واژن می شود درمان آن ها را بررسی کنیم. برای دسترسی به بخش های مختلف مقاله می توانید از لینک های زیر استفاده نمایید.

آیا مشاهده ترشحات صورتی رنگ واژن نگران کننده است؟

در دوران بارداری یا در چرخۀ قاعدگی، ممکن است ترشحات واژنی صورتی رنگ داشته باشید. این ترشحات الزاماً نگران کننده نیستند. ممکن است خون با مایع روشن دهانۀ رحم مخلوط شده و به رنگ صورتی درآید. همچنین این رنگ می تواند نشانه ای از مشکلات مختلفی مانند عدم تعادل هورمونی یا عفونت باشد. برای شناسایی علت اصلی این اتفاق باید به زمان خارج شدن ترشحات و هر نشانۀ دیگری توجه کرد.

ترشحات صورتی رنگ واژن

علت ترشحات صورتی رنگ واژن

ترشحات صورتی رنگ واژن می تواند علت های متفاوتی داشته باشد. در ادامه این دلایل را بررسی کرده و به طور کامل توضح می دهیم.

ترشحات صورتی رنگ واژن در شروع یا پایان قاعدگی

وجود ترشحات صورتی رنگ واژن در شروع و پایان خونریزی در هر سیکل ماهانه قاعدگی طبیعی است. در شروع دوره، خون تازه است و به سرعت جاری می شود و در پایان دوره، جریان خونریزی کندتر می‌شود. ممکن است خون هنگام خروج از واژن با سایر ترشحات واژینال مخلوط شده و رنگ قرمز آن رقیق شود. احتمال دیگر، وجود قاعدگی نامنظم است. به عنوان مثال، ممکن است پریودهای خفیف کمتر از دو روز طول بکشد و ترشحات صورتی رنگ باشند، این خونریزی بیشتر شبیه لکه بینی است. عوامل مختلفی مانند نوسانات وزنی، افزایش سن و استرس موجب نامنظمی چرخۀ قاعدگی می شوند.

بیشتر بخوانید: درمان اختلالات قاعدگی

عدم تعادل هورمون ها

در مراحل مختلف چرخۀ قاعدگی ممکن است به خاطر سطح پایین استروژن، ترشحات صورتی رنگی مشاهده شوند. این حالت لزوماً فقط در دوران بارداری اتفاق نمی افتد. هورمون استروژن به کامل شدن پوشش رحم کمک می کند. در صورتی که مقدار این هورمون کافی نباشد، ممکن است پوشش رحم از بین برود و به طور نامنظم ریخته شود. این امر به لکه بینی با رنگ های مختلف منجر می شود. سایر نشانه های استروژن پایین عبارتند از:

 • گرگرفتگي
 • بی خوابی
 • نوسانات خلقی یا افسردگی
 • مشکل تمرکز
 • تحلیل استخوان
 • افزایش وزن
 • عفونت های دستگاه ادراری

قرص های ضد بارداری هورمونی

شروع مصرف قرص های ضد بارداری هورمونی جدید یا تعویض قرص هایی که تا به حال مصرف می کرده اید، می تواند به اختلال در استروژن منجر شوند. در این وضعیت ممکن است ترشحات صورتی کمرنگ یا لکه بینی ایجاد شود. این عوارض جانبی که خونریزی در فواصل قاعدگی نامیده می شوند، احتمالاً به خاطر مصرف قرص های ضد بارداری است که یا استروژن کمی دارند یا اصلاً استروژن ندارند.

در برخی موارد، هورمون ها پس از گذشت چند ماه با دارو سازگار شده و لکه بینی متوقف می شود. ممکن است مشاهده ترشحات صورتی رنگ به مدت سه ماه یا بیشتر ادامه یابد.

قرص های ضد بارداری

لکه بینی در زمان تخمک گذاری

معمولاً تخمک حدود ۱۴روز قبل از شروع پریود بعدی از لوله فالوپ آزاد می شود. حدود سه درصد از زنان در زمان تخمک گذاری یا در اواسط این دوره، لکه بینی را تجربه می کنند. مایع دهانۀ رحم در این زمان مرطوب تر و روشن تر است و به همین دلیل ممکن است لکه های صورتی رنگ (به جای قرمز) مشاهده شوند. سایر علائم مربوط به تخمک گذاری عبارتند از میتل اشمرز (درد در اواسط دورۀ قاعدگی) یا درد در ناحیه پایین شکم. بیشترین احتمال بارداری در روزهای نزدیک به تخمک‌گذاری و طی تخمک‌گذاری وجود دارد.

بیشتر بخوانید: لکه بینی بعد از پریود نشانه چیست

کیست تخمدان

کیست تخمدان یک کیسه پر از مایع است که در یکی از تخمدان ها ایجاد می شود. برخی از کیست ها معمولاً در طول چرخۀ قاعدگی ایجاد می شوند. به عنوان مثال، در صورتی یک کیست فولیکولر تشکیل می شود که فولیکول تخمدان در حین تخمک گذاری پاره نشود و به رشد خود ادامه دهد. این عارضه ممکن است بدون نشانه باشد و پس از چند ماه به طور خود به خود بهبود یابد. این احتمال وجود دارد که لکه بینی یا ترشحات صورتی رنگ به دلیل بزرگ شدن سایر کیست ها مانند کیست های درموئید و ﺳﯿﺴﺖ آدﻧﻮﻣﺎ اتفاق بیافتد.

همچنین به وجود آمدن این حالت ها ممکن است به دلیل عدم تعادل هورمون یا شرایطی مانند آندومتریوز باشد. علاوه بر این، گاهی اوقات درد یا سنگینی در لگن یا نفخ احساس می شود. اگر این مشکل درمان نشود، کیست ها می توانند تخمدان ها را پاره کنند یا باعث پیچش تخمدان شوند و منبع خون آن را قطع کنند.

بیشتر بخوانید: احتمال بارداری با مصرف قرص ضدبارداری چقدر است + عوارض

کیست تخمدان

لانه گزینی

لانه گزینی، فرآیندی است که در آن، تخمک بارور به جداره رحم می چسبد. این حالت در حدود ۱۰ تا ۱۴ روز پس از تخمک گذاری اتفاق می افتد و ممکن است همراه با خونریزی خفیف به رنگ های روشن مانند صورتی باشد. تنها برخی از زنان، خونریزی لانه گزینی را تجربه می کنند.

سایر علائم اولیه بارداری:

در صورت تأخیر در پریود یا مشاهدۀ لکه های صورتی رنگ، حتماً تست خانگی بارداری را انجام دهید.

حاملگی خارج از رحم

به ندرت، ممکن است جنینی به لوله فالوپ بچسبد. این عارضه، حاملگی خارج از رحم یا حاملگی لوله ای است و می تواند به لکه بینی یا خونریزی منجر شود. اگر ترشحات خفیف باشد و با ترشحات واژنی دیگر مخلوط شود، صورتی به نظر می رسد.

سایر علائم عبارتند از:

 • درد شدید در شکم، لگن، گردن یا شانه
 • درد یک طرفه در لگن
 • سرگیجه
 • غش کردن
 • فشار به مقعد

پارگی لوله فالوپ یک عارضۀ بسیار خطرناک است و حتی ممکن است به مرگ بیمار منجر شود. اگر دچار لکه بینی یا خونریزی و درد شدید یک طرفه یا هر گونه علائم دیگر شدید، در اسرع وقت به دکتر مراجعه کنید.

حاملگی خارج از رحم

سقط جنین

در حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از حاملگی ها، معمولاً قبل از اینکه جنین به هفته دهم بارداری برسد، با سقط جنین پایان می یابند. علامت این اتفاق می تواند فوران مایع روشن یا صورتی رنگ یا خونریزی شدید قرمز رنگ باشد. سایر علائم عبارتند از:

 • درد یا گرفتگی شکمی در قسمت پایین شکم
 • عبور بافت یا لخته از واژن
 • ترشحات قهوه ای رنگ
 • سرگیجه
 • غش

خونریزی در اوایل بارداری می تواند یک امر طبیعی باشد، اما مهم است که وجود ترشحات صورتی رنگ یا سایر نشانه های سقط جنین به دکتر گزارش شود.

بیشتر بخوانید: ترشحات خونی، صورتی و قهوه ای بعد از رابطه نشانه چیست

خون زچگی (لوشیا)

پس از زایمان، ممکن است خونریزی برای یک دورۀ چهار تا شش هفته ای ادامه پیدا کند. این ترشحات، خون زچگی نامیده می شوند و بوی آن مانند بوی خونریزی قاعدگی است. خون زچگی یا لوشیا در ابتدا به صورت خونریزی سنگین و لخته های کوچک آغاز می شود. سپس از روز چهارم به بعد، رنگ خونریزی روشن تر شده و به رنگ صورتی یا قهوه ای در می آید. پس از ۱۰ روز، این خونریزی بسیار خفیف شده و قبل از متوقف شدن، به کرم یا زرد روشن تغییر رنگ می دهد. در صورت مشاهدۀ لخته های بزرگ یا وجود ترشحات بد بو حتماً باید به پزشک مراجعه کنید. این موارد ممکن است علائم عفونت باشند.

بیماری التهابی لگن یا سایرعفونت ها

سوزاک، کلامیدیا و سایر عفونت های منتقل شده از راه جنسی (STI) ممکن است موجب ترشحات غیرطبیعی، از جمله خونریزی صورتی رنگ شوند. امکان دارد که این عفونت ها در ابتدا بدون نشانه باشند. علائم بروز این عفونت ها شامل موارد زیر است:

در صورت درمان نشدن، امکان سرایت STI ها به اندام های تولید مثل و تولید عفونتی به نام PID وجود دارد. بیمار در صورت ابتلا به این عفونت و همچنین سایر علائم STI، ممکن است دچار تب شود. PID می تواند موجب درد مزمن لگن و ناباروری شود.

بیشتر بخوانید: پیشگیری و درمان بیماری کلامیدیا در بارداری

فیبروم (فيبروئيد) رحم

فیبروم رحمی به رشد بافت غیر قطعی در رحم یا اطراف آن گفته می شود. در بسیاری از موارد وجود فیبروم در رحم با نشانه خاصی همراه نیست. در برخی از موارد، خونریزی غیر طبیعی واژینال را می توان به عنوان یک نشانۀ اولیه در نظر گرفت. خونریزی خفیف یا لکۀ مخلوط شده با سایر مایعات دهانۀ رحم ممکن است صورتی رنگ به نظر برسد. سایر علائم ممکن عبارتند از:

بیشتر بخوانید: درمان قطعی فیبروم رحمی

فیبروم رحم

دوران پیش یائسگی

دوران پیش از یائسگی، زمانی است که بدن یک زن، گذار به دوران یائسگی (توقف چرخه های قاعدگی) را آغاز می کند. در طی این زمان، میزان استروژن به طور غیر قابل پیش بینی، کم و زیاد می شود. در نتیجه، ممکن است لکه های صورتی رنگ یا پریود های نا منظمی را تجربه کنید. سایر علائم عبارتند از:

علائم پیش یائسگی معمولاً از اواسط ۳۰ سالگی تا اوایل ۴۰ سالگی شروع می شود.

بیشتر بخوانید: آیا خونریزی و لکه بینی پس از یائسگی خطرناک است

اگر ترشحات صورتی رنگ دهانه رحم شما را نگران کرده است برای بررسی و مشاوره به دکتر ذاکرین مراجعه نمایید. خانم دکتر متین ذاکرین با سال ها تجربه و مطالعه در زمینه انواع ترشحات رحم بهترین درمان را برای شما در نظر خواهد گرفت. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمائید.

آزمایش پاپ اسمیر

آیا ترشحات صورتی رنگ نشانۀ سرطان دهانه رحم است؟

در موارد بسیار کمی ترشحات صورتی رنگ می تواند نشانۀ سرطان دهانه رحم باشد. شایع ترین نشانه های سرطان، خونریزی نامنظم بعد از رابطه جنسی، بین پریودهای منظم قاعدگی یا بعد از یائسگی است. سرطان دهانه رحم زودرس، اغلب با ترشحات سفید، شفاف یا رقیق همراه است. هر خونی که با این ترشحات مخلوط می شود، ممکن است صورتی رنگ باشد. علائم سرطان پیشرفته عبارتند از:

 • کاهش وزن
 • خستگی
 • درد لگن
 • تورم در پاها
 • مشکل در دفع ادرار و مدفوع

برخی از زنان در مراحل اولیه، فاقد علائم سرطان هستند. انجام مداوم آزمایشات پاپ اسمیر برای تشخیص زود هنگام و درمان سریع ضروری است.

بیشتر بخوانید: آیا سرطان دهانه رحم کشنده است

ترشحات صورتی رنگ واژن چگونه درمان می شود؟

ترشحات صورتی رنگ ممکن است بخشی از چرخۀ قاعدگی شما یا یک عارضه جانبی موقت باشد، زیرا بدن شما با دوره پیش یائسگی یا با داروهای ضد بارداری هورمونی سازگار می شود. برای سایر موارد، درمان به علت بستگی دارد. مثلاً:

۱- عدم تعادل استروژن با هورمون درمانی یا داروهای ضد افسردگی تقویت کنندۀ سروتونین درمان می شود.

۲- خونریزی در فواصل قاعدگی مربوط به مصرف داروهای ضد بارداری هورمونی، باید در عرض چند ماه متوقف شود. در صورت ادامه داشتن این خونریزی، می توانید از دیگر روش های کنترل بارداری طبق توصیه پزشک استفاده کنید.

۳- کیست تخمدان معمولاً به صورت خود به خود از بین می رود. رشد سریع یا پیچ خوردگی کیست ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد.

۴- حاملگی‌ خارج‌ رحمی‌ را می توان با داروهایی مانند متوترکسات و انجام جراحی برای برداشتن جنین از لوله فالوپ درمان کرد. پارگی و تخریب لوله به جراحی فوری نیاز دارد تا از خونریزی بزرگ داخلی جلوگیری شود.

۵- سقط جنین ممکن است خود به خود اتفاق بیفتد. اگر جنین به طور کامل از رحم دفع نشود، شاید انجام دیلاتاسیون و کورتاژ (D & C) لازم باشد. در این روش، پزشک پس از بیهوش کردن بیمار، دهانۀ رحم را به کمک دارو باز می کند. سپس برای برداشتن و مکش هرگونه بافت باقی مانده داخل رحم از ابزاری به نام کورت استفاده می شود.

کورتاژ

۶- برای درمان عفونت هایی مانند STI ها و PID ها به آنتی بیوتیک نیاز است. برای جلوگیری از ابتلای مجدد به عفونت در طول و بعد از درمان باید از رابطۀ جنسی غیر ایمن و پرخطر اجتناب شود.

۷- برای جلوگیری از رشد فيبروم های رحم از جراحی استفاده می شود.

۸- علائم دوران پیش یائسگی را می توان با مصرف کوتاه مدت داروهای ضد افسردگی و هورمون درمانی جایگزین برطرف کرد. برخی از افراد می توانند این علائم را بدون دارو کنترل کنند.

۹- ممکن است از جراحی، اشعه و شیمی درمانی برای درمان سرطان دهانه رحم استفاده شود. همچنین برای برخی از زنان، ترکیبی از این درمان ها استفاده می شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

ترشحات صورتی رنگ لزوماً نگران کننده نیست، مخصوصاً اگر در زمان معمول پریود مشاهده شود. چرخه طبیعی قاعدگی از شروع یک دوره تا شروع دوره بعدی بین ۲۱ تا ۳۵ روز طول می کشد. پریود معمولاً بین دو تا هفت روز ادامه دارد. در صورت خونریزی یا لکه بینی در هر زمانی غیر از پریود که همراه با علائم دیگر مانند درد، تب و سرگیجه باشد، باید به پزشک مراجعه شود.

همچنین در صورت هرگونه خونریزی در دوران بارداری با پزشک خود تماس بگیرید. ترشحات صورتی مخصوصا در زمان لانه گزینی یا در اوایل بارداری یک اتفاق عادی است. اما هر گونه درد، سرگیجه، بافت یا لخته می تواند نشانه ای از بارداری غیرطبیعی یا سقط جنین باشد. ترشحات صورتی رنگ بعد از یائسگی، طبیعی نیست و باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. وجود ترشحات نا منظم در این زمان می تواند نشانه ای از فیبروم ها، سرطان دهانه رحم یا سایر مشکلاتی باشد که به مراقبت پزشکی نیاز دارند.

چنانچه در مورد ترشحات صورتی رنگ واژن یا روش درمان آن سوالی دارید می توانید در بخش نظرات زیر همین مقاله بپرسید. 

۴.۴/۵ - (۵۷ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۶ دیدگاه ها
 • سلام. من در روز تخمک گذاری سکس داشتم، و احتمال دادم که مایع منی داخل واژنم ریخته شده. ۴۸ ساعت بعد ۱ قرص ۱٫۵ تنسی استفاده کردم. و ۱۴ روز بعد، دو روز زودتر از زمان پریود همیشگیم پریود شدم. خونریزی پریودم مثل همیشه ۵ روز طول کشید. ولی تا ۳ روز بعد که دیروز میشه لکه های قهوه ای مشاهده میکردم. و چیزی که امروز متوجه شدم اینه که من روزی ۱ قرص توپیرامات ۱۰۰ ، ۱ نورتلیپتلین ۲۵ و ۲ قرص سرترالین ۱۰۰ تحت نظر روانپزشک مصرف میکنم. و متوجه شدم قرص توپیرامات اثر قرص ضد بارداری رو از بین میبره. و اون ۳ روز لکه بینی هم به شدت من رو نگران کرده. آیا حامله هستم؟

  • سلام. نه بارداری اتفاق نیفتاده چون بعدش پریود شدین. لکه بینی میتونه مربوط به تخیله خونی باشه که از قاعدگی مونده به خصوص که گفتید قهوه ای رنگ بوده و نشون میده خون تازه نیست. برای اطلاعات بیشتر می تونید مقاله لکه بینی بعد از پریود رو بخونید.

 • سلام .من یه هفته میشه رفتم استخری که بنظرم اومد آب استخر خیلی کثیف بوده بعد از استخر ترشحات زرد رنگ و بدون بو و ژله ای مانند دارم میخواستم بدونم آیا عفونت گرفته دهانه ی رحمم و آیا استفاده مستقیم از بتادین آیا اثری داره ؟چون یه بار بتادین استفاده کردم خیلی سوختم ولی خوب شدم

  • سلام. احتمال اینکه دچار عفونت شده باشید زیاده. برای درمانش باید نوع عفونت شما مشخص بشه تا داروهای لازم رو براتون تجویز کنند. حتما به پزشک مراجعه کنید و خودسرانه از چیزی استفاده نکنید.

 • سلام خانم دکتر من از اولین روز مصرف قرص دوفاستون ترشحات صورتی و بعضا قهوه ای میبینم.علتش چیه.ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *