آیا پولیپ دهانه رحم خطرناک است؟

پولیپ-دهانه-رحم

پولیپ دهانه رحم توده ای است که بر روی دهانه رحم رشد می کند. پولیپ های دهانه رحم تومور هستند اما معمولا غیر سرطانی و خوش خیم می باشند. با این وجود، علائم پولیپ دهانه رحم ممکن است شبیه علائم سرطان دهانه رحم باشد به همین دلیل در صورت مشاهده هر گونه علائم غیر عادی باید به پزشک مراجعه کرد تا از غیر سرطانی بودن توده ها مطمئن شوید. پولیپ های دهانه رحم یا به صورت تکی یا دسته ای رشد می کنند. اندازه آنها متفاوت است و معمولا طولی حدود یک تا دو سانتی متر دارند. در این مقاله درباره پولیپ دهانه سرویکس، برداشتن پولیپ دهانه رحم در مطب، علت پولیپ دهانه رحم و درمان پولیپ دهانه رحم صحبت می کنیم.

پولیپ دهانه رحم چیست؟

پولیپ های دهانه رحم، تومورهای کشیده و کوچکی هستند که در دهانه رحم رشد میکنند. دهانه رحم، کانال باریکی در کف رحم است که تا واژن ادامه دارد. دهانه رحم، حفره رحم و قسمت بالایی واژن را به همدیگر متصل میکند. دهانه رحم در حکم دالانی برای عبور اسپرم جهت ترکیب شدن و لقاح با تخمک است که این لقاح منجر به حاملگی میشود. در طی درد زایمان، دهانه رحم نازکتر و پهن تر میشود. این کار امکان عبور نوزاد از کانال زایمان را فراهم میکنند. پولیپ ها ساختارهای شکننده ای هستند که از ساقه هایی رشد میکنند که ریشه ی آنها در سطح دهانه رحم یا درون کانال دهانه رحم قرار دارد.

پولیپ دهانه رحم

اگر کسی پولیپ داشته باشد، معمولا فقط یک پولیپ دارد و در موارد اندک، حداکثر دو یا سه پولیپ خواهد داشت. براساس مطالعات دانشگاه هاروارد، پولیپ دهانه رحم در زنانی که در دهه ۴۰ و ۵۰ عمر خود هستند و بیش از یک فرزند داشته اند، شایعتر است. دختران جوان قبل از بلوغ، تقریبا هرگز دچار پولیپ دهانه رحم نمی شوند. پولیپ ها در طی بارداری نیز رایج هستند. دلیلش ممکن است افزایش هورمون استروژن باشد.

پولیپهای دهانه رحم معمولا خوش خیم هستند و سرطانی نیستند و خیلی کم اتفاق می افتد که پولیپ دهانه رحم به سرطان دهانه رحم منجر شود. بیشتر سرطان های دهانه رحم بخاطر ویروس پاپیلومای انسانی است که موجب زگیل تناسلی هم میشود.

علائم پولیپ دهانه رحم

پولیپ دهانه رحم ممکن است هیچ علامت قابل توجهی نداشته باشد. با این حال، اگر ترشحات مخاطی سفید یا زرد رنگ از واژن داشتید یا پریودهایتان به طور غیرعادی شدید بود، فورا به متخصص زنان مراجعه کنید.

اگر در موارد زیر، خونریزی یا لکه بینی از واژن داشتید نیز به پزشک مراجعه کنید:

برخی از این علائم ممکن است علائم سرطان دهانه رحم یا سرطان رحم نیز باشند. در موارد نادر، وجود پولیپ بیانگر وجود سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه است. برداشتن پولیپها خطر سرطان دهانه رحم را کاهش میدهد. از پزشکتان بپرسید که چند وقت یکبار باید به طور منظم تحت معاینه دهانه رحم قرار بگیرید و آزمایش پاپ اسمیر بدهید. بسته به سن و سابقه بیماری شما، توصیه پزشک ممکن است متفاوت باشد.

چرا پولیپ به وجود می آید؟

به طور کامل مشخص نیست که چرا پولیپ ها ایجاد میشوند. تشکیل پولیپ ها ممکن است با موارد زیر در ارتباط باشد:

 • افزایش میزان استروژن در بدن که هورمون جنسی زنان است
 • التهاب مزمن دهانه رحم، واژن یا رحم
 • گرفتگی رگهای خونی

میزان استروژن بالا

میزان استروژن در طول حیات یک زن، به طور طبیعی در حال تغییر است. در طی سالهای باروری، در طول حاملگی و در ماه هایی که به یائسگی ختم میشود، میزان استروژن در بالاترین میزان خود می باشد. مواد شیمیایی دست ساز بشر که مثل استروژن عمل میکنند، در محیط زندگی یافت میشوند. مثلا زِنواستروژن ها در فرآورده های گوشتی و محصولات لبنی وجود دارند. اگر ظروف فومی و پلاستیکی حاوی مواد غذایی حرارت ببینند، استروژنهای شیمیایی وارد غذا میشوند. حتی برخی از خو ش بوکننده های هوا حاوی فتالات ها هستند. فتالاتها نیز موادی شیمیایی هستند که مثل استروژن عمل میکنند.

استروژن بالا در خانمها

بیشتر بخوانید: علت استروژن بالا در بدن زنان و روش های کاهش آن

التهاب

التهاب دهانه رحم به صورت قرمزشدن، سوزش یا از بین رفتن سلول های دهانه رحم بروز میکند. برخی از دلایل شناخته شده التهاب دهانه رحم شامل موارد زیر است:

 • عفونت باکتریایی
 • زگیل تناسلی
 • تبخال تناسلی
 • عفونتهای قارچی
 • بارداری
 • سقط جنین عمدی
 • سقط جنین غیرعمدی
 • تغییرات هورمونی

تشخیص پولیپ دهانه رحم

پزشک با یک معاینه لگنی ساده دهانه رحم، پولیپ را تشخیص میدهد. پزشک تومورهای انگشت مانند و نرم دهانه رحم را که به رنگ قرمز یا ارغوانی به نظر میرسند، مشاهده و بررسی میکند. دو نوع پولیپ دهانه رحم وجود دارد:

 • اِکتوسِرویکال
 • اِندوسِرویکال

پولیپهای اِکتوسِرویکال از لایه بیرونی سلولهای دهانه رحم نشات میگیرند. پولیپهای اِندوسِرویکال از غدد دهانه رحم نشات میگیرند و شایعترین نوع پولیپ دهانه رحم هستند. احتمال ایجاد پولیپهای ِاکتوسِرویکال در زنان یائسه و پولیپهای اِندوسِرویکال در زنانی که هنوز یائسه نشده اند، بیشتر است. از پولیپها بیوپسی یا نمونه برداری میشود و برای آزمایش، به آزمایشگاه منتقل میگردد. نتایج معمولا نشان میدهد که سلولهای پولیپ خوش خیم هستند. در موارد نادر، ممکن است سلولهای غیرطبیعی یا دیسپلازی دهانه رحم وجود داشته باشد.

دیسپلازی دهانه رحم

اگر دچار علائم غیر طبیعی شبیه به علائم پولیپ رحم هستید، بهتر است به خانم دکتر متین ذاکرین جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. خانم دکتر می توانند به شما کمک کنند که متوجه شوید آیا این علائم ناشی از پولیپ رحم هستند یا خیر. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمائید.

درمان پولیپ دهانه رحم

گاهی اوقات پولیپهای دهانه رحم، خودشان از دهانه رحم جدا میشوند. این حالت در زمان قاعدگی یا در طی آمیزش جنسی رخ میدهد. پزشکان به طور معمول پولیپهای دهانه رحم را جراحی نمیکنند مگر زمانی که علائمی را ایجاد کرده باشند. برداشتن پولیپ دهانه رحم فرآیند ساده ای است که پزشک شما میتواند آن را در مطب انجام دهد و نیازی به داروی بی حسی ندارد. روشهای برداشتن پولیپ دهانه رحم عبارتند از:

 • پیچ دادن پولیپ
 • گره زدن نخ جراحی به دور پولیپ و جدا کردن پولیپ
 • استفاده از انبر جراحی برای کندن پولیپ

روشهای از بین بردن ریشه پولیپ شامل استفاده از موارد زیر است:

 • نیتروژن مایع یا فریز کردن
 • دستگاه الکتروکوتری که در آن، از سوزنی استفاده میشود که با جریان برق داغ میشود
 • جراحی با لیزر

ممکن است در حین جراحی، احساس درد خفیف و مختصر و چند ساعت پس از جراحی، انقباضات خفیف تا متوسط داشته باشید. ممکن است تا یکی یا دو روز پس از جراحی، از واژن لکه خون بیاید. در برخی موارد، پولیپها یا ساقه های پولیپ آنقدر بزرگ هستند که پزشک نمیتواند آنها را در دفتر کارش جراحی کند. در این صورت شما باید جراحی پولیپ دهانه رحم خود را در بیمارستان یا مرکز جراحی انجام دهید. آینده افرادی که پولیپ دهانه رحم دارند، عالی خواهد بود. زمانی که دکتر پولیپها را جراحی میکند، معمولا دوباره رشد نمیکنند.

بیشتر بخوانید: نکات بهداشت جنسی برای بانوان

پیشگیری از پولیپ دهانه رحم

جراحی پولیپ، یک روش غیرتهاجمی، بی خطر و ساده است. با این وجود اگر قبلا پولیپ داشته اید، احتمال اینکه دوباره رشد کنند زیاد است. معاینه های منظم دهانه رحم این اطمینان خاطر را به شما میدهد که اگر توده ای در مراحل اولیه رشد بود، متوجه شوید. چون برخی از عفونت ها با پولیپ های دهانه رحم در ارتباط هستند، چند گام ساده میتواند به شما کمک کند که خطر را کاهش دهید. از شورت نخی استفاده کنید تا تهویه هوا به خوبی انجام شود. این کار مانع از تجمع حرارت و رطوبت اضافی میشود. رطوبت و حرارت، محیط مناسبی را برای ایجاد عفونت فراهم میکند. همچنین موقع آمیزش جنسی، از کاندوم استفاده کنید. معاینه-های منظم از دهانه رحم و آزمایشهای پاپ اسمیر را جدی بگیرید. اینکه چند وقت یکبار باید آزمایش پاپ اسمیر بدهید به سابقه کلی سلامت و سن شما بستگی دارد. پزشکتان ممکن است زمان مشخصی را به شما توصیه کند که این زمان برای زنانی که قبلا نتایج آزمایشهای پاپ اسمیرشان غیرطبیعی بوده، بین ۱ تا ۳ سال است.

چنانچه سوالی در مورد پولیپ های دهانه رحم یا درمان آنها دارید می توانید در بخش نظرات زیر همین مقاله بپرسید.

۴.۸/۵ - (۴۷ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۴ دیدگاه ها
 • سلام خانم دکتر، بسیار سپاسگزارم از مطالب مفیدتون. من متاهلم، به پزشک زنان مراجعه کردم و به من گفتن پولیپ داری و باید پولیپ برداشته بشه چون ممکنه مانع از بارداریت بشه. منم با یه دکتر دیگه صحبت کردم و ایشون هم همین نظر رو داشتن. بعد از برداشتن پولیپ نمونه رو فرستادن برای آزمایش و بعد از یک هفته که جواب آماده شد به من گفتن باید جای پولیپ رو فریز کنی و منم پذیرفتم یه ماه بعد مجدد مراجعه کردم و بعد از معاینه به من گفتن همه چیز خوبه و مشکل خاصی نیست ،اما من الان به شدت نگرانم. مقاله های زیادی رو خوندم و از عوارض فریز کردن ترسیده شدم.آیا فریز کردن پولیپ واجب هست و آیا برای بارداری اول مشکلی ایجاد نمیشه؟ممنون میشم پاسخ بدید. از محبت های همیشگیتون بی نهایت سپاسگزارم.

  • سلام پاپ اسمیرتونو مرتب انجام بدین و نگران نباشین. اگر مورد مشکوکی توی پاپ اسمیر بودین. حتما کولپوسکوپی بدین.

  • سلام. نه نمیتونه باعث سقط جنین بشه ولی موقع تولد نوزاد اگر زایمان طبیعی باشه وجود پولیپ سختترش میکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *