چرا لبه های واژن متورم می شوند؟

علت-تورم-لبه-های-واژن

واژن از لبه های کوچک درونی یا لابیای مینور و از لبه های بزرگ بیرونی یا لابیای ماژور تشکیل شده است. هر دو نوع ممکن است دچار تورم و تغییر شکل لبه های واژن شوند. تورم لبه های واژن با علائمی مثل درد، سوزش، خارش، مشکل در دفع ادرار، قرمزی و تحریک واژن همراه است. ورم دستگاه تناسلی زنان عارضه ای بسیار شایع بوده و به دلایل مختلفی بروز می کند. اما رایجترین علت تورم لابیاها مربوط به بروز عفونتهای واژینالی است. در این مقاله به علت ورم کردن لبه های واژن خواهیم پرداخت. به شما می توانید جهت دسترسی سریعتر به بخشهای مختلف مقاله از فهرست زیر استفاده کنید.

علت تورم لبه های واژن

علت ورم کردن لبه های واژن ممکن است به یکی از دلایل زیر مرتبط باشد:

واژینیت باکتریایی

ممکن است تورم لابیا در اثر عفونت باکتریایی واژن ایجاد شود. این عفونت در ۳۰ درصد از زنانی که در سن باورری قرار دارند بروز می کند. عفونت باکتریایی واژن به خاطر به هم خوردن تعادل رشد باکتریها در واژن اتفاق می افتد. به خوردن تعادل PH واژن باعث می شود باکتری های مضر بیشتر از باکتری های مفیدی که به طور طبیعی در واژن وجود دارند، رشد کنند. موارد زیر می تواند احتمال واژینوز باکتریایی را در زنان افزایش دهد:

 • دوش واژینال
 • شریک جنسی جدید یا شرکای متعدد
 • استفاده از IUD برای پیشگیری از بارداری

این نوع عفونت با علائمی مثل ترشحات سبز رنگ واژن یا ترشحات خاکستری و بوی ماهی مانند همراه است. برای آشنایی با ترشحات واژن می توانید مقاله انواع ترشحات واژن را مطالعه نمایید.

بیشتر بخوانید: روشهای پیشگیری از عفونتهای باکتریایی واژن

تریکوموناسیس

یکی از شایعترین عفونتهای مقاربتی که در حدود ۳ درصد از زنان در سنین باروری رخ می دهد، عفونت تریکوموناسیس است. این عفونت از طریق تماس جنسی و به وسیله یک انگل ایجاد می شود. ابتلا به تریکوموناز می تواند باعث تورم لبه های واژن شود. تریکومونیاسیس با علائمی مثل:

همراه است. کسانی که سابقه بیماریهای مقاربتی و یا شرکای جنسی متعدد دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به تریکومونیاسیس هستند.

عفونت تریکوموناسیس

بیشتر بخوانید: روشهای طلایی برای پیشگیری از بیماری های مقاربتی

عفونت قارچی

تقریبا ۷۵ درصد از زنان حداقل یک بار در طول عمرشان به عفونت مخمر یا همان عفونت قارچی واژن مبتلا می شوند. عفونت قارچی باعث بروز علائمی مثل:

بارداری، دیابت، مصرف برخی از داروها و سیستم ایمنی ضعیف خطر ابتلا به عفونت قارچی را در زنان افزایش می دهند.

سلولیت

سلولیت یک نوع عفونت باکتریایی است که در لایه های داخلی پوست ایجاد می شود. زمانی که باکتری ها وارد زخم ایجاد شده روی لابیاها می شوند، سلولیت بروز می کند. سلولیت باعث تورم لابیا، قرمزی می شود. تمیز کردن زخمهای این ناحیه به طور مرتب می تواند از بروز سلولیت جلوگیری کند.

در صورت مشاهده هر یک از علائم عفونت باکتریایی یا قارچی واژن هرچه سریعتر برای درمان آن اقدام کنید. به شما پیشنهاد می کنیم برای درمان عفونتهای واژینالی خود به خانم دکتر متین ذاکرین، متخصص و جراح زنان مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمائید.

وجود کیست بارتولن

در دو طرف دهانه ورودی واژن غدد بارتولن قرار دارند. کار این غدد ترشح رطوبت و روانکاری واژن است. مسدود شدن این غدد در اثر ایجاد کیست بارتولن می تواند یک دلیل تورم لبه های واژن باشد. کیست بارتولن حتی بروز عفونت، درد، سوزش و خونریزی باشد. کیست بارتولن تنها در ۲ درصد از زنان ایجاد می شود که بیشتر آنها در سنین ۲۰ سالگی هستند. احتمال ابتلا به کیست بارتولن با افزایش سن کاهش پیدا می کند.

کیست گارتنر

مجاری که در زمان جنینی تشکیل می شوند، پس از تولد نوزاد از بین می روند. اگر بخشی از این مجاری باقی بماند، به مجاری باقی مانده کانال گارتنر می گویند. کانال گارتنر ممکن است به دیواره واژن بچسبد و به کیست گارتنر تبدیل شود. وجود این کیستها تا زمانی که رشد نکرده اند خطری ندارد. رشد یا آلودگی کیست گارتنر منجر به درد و تورم لبه های واژن می شود.

رشد یا آلودگی کیست گارتنر

رابطه جنسی خشن یا نامناسب

علت تورم واژن بعد از نزدیکی می تواند به دلیل مقاربت بدون روانکاری مناسب واژن یا استفاده از محصول نامناسب برای روانکاری باشد. عدم روانکاری قبل از نزدیکی، لابیاها را دچار اصطکاک می کند. این اصطکاک باعث تورم لابیاهای واژن، آسیب به لگن و درد هنگام نزدیکی می شود. حتی مقاربت خشن می تواند باعث ایجاد پارگی در بافت واژن و عفونت آن شود.

بیشتر بخوانید: علت تغییر شکل لبه های واژن

وجود اشیای خارجی در واژن

ممکن است مواد خارجی وارد واژن شده باشد و یا فراموش کرده باشید تامپون خود را خارج کنید. در این موارد واژن سعی می کند جسم خارجی را بیرون کند. در این صورت با علائمی مثل:

 • درد
 • تورم لابیا
 • خارش
 • تب

گاهی مواقع خروج این اشیا نیاز به مراجعه به پزشک دارد.

بروز آلرژی

در صورتی که علت تورم لبه های بیرونی واژن وجود عفونت نباشد، ممکن است تورم لابیا به خاطر تماس لبه های واژن با یک ماده محرک باشد. تماس با این موارد باعث آلرژی و تورم لبه های واژن می شود. وجود مواد آلرژی زا در:

 • پارچه لباس زیر
 • مواد شوینده یا صابون
 • لاتکس کاندوم
 • اسپرم

ممکن است دلیل تورم لبه های واژن باشند.

آلرژی داشتن به لاتکس کاندوم

شما هم می توانید برای تشخیص علت ورم لبه های واژن خود و درمان آن به خانم دکتر متین ذاکرین، متخصص و جراح زنان مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمائید.

سخن پایانی

ممکن است لبه های واژن شما دچار سوزش، قرمزی، خارش، تحریک یا ترشحات غیرطبیعی شود. علت تورم لبه های واژن ممکن است بروز شقاق واژن، عفونت های مقاربتی، باکتریایی یا قارچی باشد. این عفونتها را بر اساس علائم آن می توان تشخیص داد. اگر تورم لابیا در اثر عفونت نباشد ممکن است تورم لبه های واژن به خاطر مقاربت خشن و بدون روانکاری، آلرژی به مواد شوینده یا لباس زیر باشد. بروز کیست هایی مثل بارتلون و گارتنر هم می تواند علت ورم دستگاه تناسلی باشد. اگر هیچ از این موارد علت تورم لبه های واژن نباشد، احتمالا تورم به خاطر ورود یک جسم خارجی یا فراموش کردن تامپون در واژن خواهد بود. علت تورم لابیا هر چه که باشد، حتما باید برای درمان آن اقدام نمایید.

در این مقاله به موضوع دلایل تورم لبه های واژن پرداختیم. در صورتی که در این باره سوالی دارید، می توانید آن را بخش نظرات زیر این مقاله مطرح نمایید. 

۴.۳/۵ - (۸۴ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۲۸۷ دیدگاه ها
  • سلام عزیزم. دلایل مختلفی میتونه داشته باشه. بدون معاینه نمیتونم جوابی بدم. حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

 • سلام خانم دکتر من درد توی ناحیه لبه ها ی بزرگ دارم و احساس میکنم که همون سمت که چپ بدنم باشه افتاده و بزرگتر شده بنظرتون چی میتونه باشه لطفا راهنمایی بفرمایید.

 • سلام خسته نباشید خانم دکتر . تقریبا ۹ روز از تمام شدن پریودیه قبلیم میگذره ومن برای اولین بار دیروز بعد از رابطه دچار تورم و قرمزی لب مینور شدم که تا امورز برطرف نشده ولی هیچ نوع درد یا سوزشی هم ندارم علتش میتونه بارداری باشه؟ چون من تا بحال که از ازدواجم یک سال گذشته باردار نشدم .

  • سلام عزیزم. اول از هر چیزی با یه بیبی چک تست کن بین بارداری یا نه. جواب بیبی چک مثبت اشه یا منفی فرقی نمیکنه در هر صورت باید سریع به پزشک متخصص زنان مراجعه کنی.

 • سلام خانم دکتر. خسته نباشید. من از زمانی که یادم میاد سمت راست لابیا ماژور متورم بوده و خارش داشته. الان مدتیه که خیلی اذیتم میکنه و اصلا لباس زیر نمیتونم بپوشم. علت چی میتونه باشه؟ فقط یک سمته. ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام عزیزم. به احتمال زیاد لابیاهای نامتقارن داری. باید لابیاها معاینه بشه. اگه عدم تقارن لابیا علت مشکل باشه میشه درمان کرد. با عمل لابیاپلاستی لابیاها رو متقارن می کنند و مشکل حل میشه.

  • سلام عزیزم. تورم لابیاها میتونه به دلایل مختلفی مثلا کیست، انواع عفونت و .. باشه . اگر به تشخیص علت تورم و درمان مشکلت توجه نکنی و بیماریت پیشرفت کنه بله میتونه خطرناک باشه. میتونی برای اطلاعات بیشتر مقاله «عفونت کلامیدیای واژن و خطرات آن» و یا مقالات دیگر سایت رو درباره عفونت بخونی.

 • سلام خانوم دکنر. ببخشید من احساس میکردم یکی از لبهای بزرگ اندام تناسلیم نسبت به اون یکی متورمه. با لمس هم متوجه این نکته شدم. یکی از لبها نسبت به دیگری پف داره. بببخشید علت این هم عفونته؟ و برای درمان باید حتما به متخصص مراجعه کنم؟

  • سلام عزیزم. اگه بالای ۱۸ سال هستی و جدیدا این مشکل رو داری ممکنه عفونت باشه. باید معاینه بشی. ولی اگر همیشه و به خصوص بعد از کامل شدن بلوغت این مشکل هستف لابیاهات نامتقارن هستند. میتونی با عمل لابیاپلاستی با لیزر یا جراحی اندازه لابیاها رو متقارن کنی.

 • سلام خسته نباشید لطفا منو از نگرانی دربیاربدمن چندروزکه لابیاسمت چپم دردباسوزش که راه رفتن برام سخت میشه امروز باگوشیم عکس گرفتم متوجه شدم که لابیاسمت چپ ورم وقرمزبودولی چند دقیقه پیش دیدم سوراخ شده

 • سلام مدتیه ب علت نزدیکی تورم دارم . هم ی طرفه بوده هم دو طرف لبه های بیرون و یا داخلی هرزگاهی پیش میاد گاهی هم مشکلی نیس. اما در حالت عادت خوبن اما در حین سکس یا بعدش یا حتی با مالش دست هم متورم میشن و یکم دردناک .علت چیه؟؟ ممنونم

  • سلام. خب دلایل مختلفی میتونه داشته باشه. بدون معاینه و فقط با این مواردی که گفتید نمیشه هیچ نظری داد. برای تشخیص علت و درمانش حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

 • سلام . امروز پنجشنبس فردا جمعه من از دیشب لابیای بیرونیم متورم شده و سوزش و هارش و عفونت دارم اما دکتر نیست چیکار کنم؟

  • سلام. مجبورید علائم رو تا مراجعه به پزشک تحمل کنید چون این علائم بین خیلی از بیماریهای واژینالی مشترکه و اصلا نمیشه بدون معاینه نظری داد. در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

 • سلام خانم دکتر من ۱۶ سالمه و رابطه نداشتم ولی لابیا مینور سمت چپم بزرگ و افتاده هستش علتش چی میتونه باشه؟ ایا خطرناکه؟

  • سلام. نه عزیزم خطرناک نیست با توجه به سنت لابیاها در حال رشد هستن. احتمال داره لابیاهات نامتقارن باشن. بعضی از دخترها به طور طبیعی اینجوری میشن. به پزشک مراجعه کن اگر مربوط به عدم تقارن لابیاها باشه بعد از ۱۸ سالگی میتونی عمل لابیاپلاستی رو انجام بدی.

 • سلام.من دستگاه آیودی گذاشتم، به هنگام نزدیکی وقتی دخول کامل انجام میشد درد وحشتناکی زیر دلم داشتم دکتر رفتم دارو دادن استفاده کردم الان درد زیر دلم خوب شده ولی همچنان از ابتدای نزدیکی حس میکنم که داخل واژنم زخم هست و درد دارم.بعد نزدیکی هم اندام خارجیم کلا متورم میشه ،سوزش شدید ،قرمزی و ادرار واقعا دردناک دارم… دکتر گفته بود عفونت قارچی شدید داری دارو داد استفاده کردم یه پماد داخلی ، قرص آزیترومایسین و فلوکونازول. داروهام تموم شده ولی من همچنان مشکل دارم چیکار باید بکنم؟

  • سلام شما به معاینه لگنی و تست پاپ اسمیر و احتمالا آزمایش های تشخیصی دیگه برای عفونت تون دارید. حتما به یک پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا این کارها رو برای شما انجام بدن. توصیه می کنم سریعتر این کار رو بکنید.

 • سلام من چندتا زگیل داشتم که چند روز پیش فریز کردم و برداشتنشون. نزدیک دهانه ی واژن انتهای لابیا (فقط یک طرف) متورم و قرمز شده و سوزش داره می خواستم بدونم می تونه از عوارض فریز باشه ؟ اگرنه چه دلیلی داره؟ ممکنه زخم عفونت کرده باشه ؟

  • سلام. ممکنه باشه. بهتره به جراحتون مراجعه کنید تا معاینه تون کنند. تا زمان مراجعه به پزشکتون هم باید بهداشت لباس زیرتون رو رعایت کنید.

  • سلام. احتمالا عفونت دارید ولی میتونه تورمش به خاطر کیست بارتولن یا موارد دیگه هم باشه. حتما به پزشک مراجعه کنید.

  • سلام. اگر بعد از قاعدگی این اتفاق میفته و علائم دیگه ای ندارید بدلیل تغییرات هورمونیه. اما اگر در کنارش درد و سوزش دارید بهتره مراجعه به پزشک داشته باشید. احتمال عفونت وجود داره که بهتره زودتر درمان رو شروع کنیم.

  • سلام. به متخصص زنان مراجعه کنید. میتونه عفونت با هر دلیل دیگه ای باعث تورم باشه. باید علتش مشخص بشه. اما اگر تورم نباشه و لابیاها نامتقارن هستند، باید بعد از ۱۸ سالگی عمل زیبایی واژن رو انجام بدید.

 • سلام خسته نباشید من ناحییه پتیین واژنم نزدیک مقعد قرمز شده و خیلی خیلی میسوزه و الانم ی راه درمان خونگی بهم بدید خیلی ممنون

  • سلام. باید علت التهاب پرینه مشخص بشه. به پزشک مراجعه کنید. اگر مشکلتون درمان خانگی داشته باشه بهتون میگن حتما.

 • سلام دکتر ، بعد از رابطه احساس خارش خیلی شدید داشتم وقتی توی آینه بدنمو نگا کردم لبه های داخلی بدنم ورم کرده بود و خیلی بیرون اومده بودن ، پماد تریامیسولون برا خارش زدم ولی خیلی ورم داره ، دلیلش و راه درمانش چیه

  • سلام. خارش واژن دلایل مختلفی داره که طبق اون میشه درمانهای متفاوتی انجام داد. شما باید علت خارش واژن تون مشخص بشه. بدون تجویز پزشک دارو مصرف نکنید.

 • سلام من چند روزه احساس خارش شدید دارم و لبه سمت راست واژنم ورم کرده و ترشحات پنیری شکل دارم و الان شرایط دکتر رفتن ندارم میشه کمکم کنید توروخدا خیلی حالم بده و استرس دارم

  • سلام. طبق علائمی که گفتید، میتونم بگم عفونت قارچی واژن دارید. نگران نباشید ولی برای درمانش اقدام کنید.

 • سلام خانم دکتر خسته نباشین من دوروزه که واژنم خارش داره یکی از لابیا ها ورم کرده و قرمز شده ۱۵ سالم هستش و کلا سایز لابیا هام بزرگه ولی الان اصلا نمیتونم حتی بشینم

  • سلام عزیزم، احتمالا عفونت دارید، در مورد سایز لابیاها خیلی توضیحی ندادید که مشکل ایجاد میکنه یا نه. برای درمان علائمی که گفتید بهتره سریعتر به متخصص زنان مراجعه کنید.

 • دو روزی هست که لبه بزرگ سمت راستم متورم و قرمز شده و درد زیادی هم داره وقتی دست میزنم یه چیز سفتی رو احساس میکنم آیا خطرناک است. چون من همیشه بعد از دوران پریودی این جوشهای ریز پوستی رو دارم ولی هیچ وقت به این بزرگی نبود.

  • سلام .عزیزم بدون معاینه نمیتونم نظری بدم. برای مواردی مثل شما باید معاینه بشید و سابقه بیماری هاتون رو بدونیم تا علت تورم مشخص بشه و بعد درمانش کنیم.

 • سلام خانوم دکتر من یه مدتیه احساس زخم لبه های واژن دارم حین رابطه احساس میکنم لبش زخمه ولی ب دکار مراجعه کردم گفتن قارچه و قرص کرم دادن، عفونت ندارم دیگه ولی هنوزم احساس زخم دارم بنظرتون چیکار کنم؟

  • سلام. نگفتید به چه پزشکی مراجعه کردید. پیشنهاد میکنم به متخصص زنان مراجعه کنید. ما با معاینات ساده ای میتونیم بهتون بگیم زخم دهانه واژن دارید یا نه. زخم دهانه واژن اگر درمان نشه مشکلات جدی ایجاد میکنه.

 • سلام،من بعداز یک رابطه جنسی تقریبا سخت احساس میکنم هم عفونت دارم و هم درد درناحیه واژن،همچنین هنگام رابطه خونریزی دارم و حتی موقع سرویسرفتن گاهی اوقات یک قطره خون خارج میشود، الان یک هفتح است رابطه ندارم،همچنین نمیتوانم به پزشک مراجعه کنم، چیکارباید بکنم ایا این خونریزی بخاطر عفونت است؟با تشکر

  • سلام. نه عزیزم ربطی به عفونت نداره. حتما سریعتر به پزشک زنان مراجعه کنید. معاینه تون نکردم ولی حدس میزنم دچار پارگی در بخش هایی از واژن شده باشید.

 • سلام دکتر من چن روزه بعداز رابطه با اب دهان خارش گرفتمو سوزش دارم و ترشح سبز دارم،دیابتم دارم؟؟آیا عفونت دارم؟

  • سلام. بله چون ترشحات سبز هستند عفونت باکتریایی دارید. برای درمانش حتما به پزشک زنان مراجعه کنید که به قسمتهای بالاتر دستگاه تناسلی سرایت نکنه.

 • سلام من حدود دو سه بار برام این اتفاق افتاده ولی هم بعد چندروز غده از بین رفته هم دردی نبوده ، روز دوم قاعدگیم کیست سفتی به وجود اومده تو لبه‌ی واژنم که درد میکنه،نگران شدم که خطرناکه؟ اطلاعاتی در این مورد ندارم ولی با نگاهی که به سایتا انداختم علائمش شبیه کیست سباسه لبه واژن بود ، فقط اینکه قبلا هم بوده ولی از بین رفته خودش و دوباره همون جای قبلی به وجود اومده

  • سلام. برای اینکه خیالتون راحت بشه هر موقع که عود کرد میتونید به متخصص زنان مراجعه کنید. چون علائم خیلی بیماریها شبیه است و توی معاینه بیمار میتونیم بگیم که چیه. احتمال این که کیست بارتولن باشه هم هست.

  • عزیزم ممکنه عفونت داشته باشید که دچار تب و لرز میشید. بله احتمالش هست و حتما هر چه سریعتر به پزشک زنان مراجعه کنید.

 • سلام من سمت راست ناحیه تناسلیم متورم شده و فشارش که میدم سفته و یکم درد میگیره خیلی نگرانم … من حدودا ۱۵_۱۶ سالمه

  • سلام. برای اینکه بفهمیم علت سفتی و تورم لابیا چیه نیاز به معاینه بیمار داریم. بدون معاینه نمیتونم نظری بدم. ولی حتما برای تشخیص علتش اقدام کن.

 • سلام خانم دکتر من ۱۶ سالم هست و تاحالا رابطه نداشتم اما کمی احساس درد دارم و احساس می کنم که ران چپ طرف سمت چپ مثانم ورم داره می خواستم ببینم مشکل داره یا نه

  • سلام نه عزیزم درد و ورم طبیعی نیست و علائم یه مشکلیه. چون معاینه ت نکردم نمیتونم نظری در این مورد بدم که چرا این علائم رو داری.

 • سلام من ۱۵ سالمه و جفت لابیا هام بزرگ و افتاده شده از اول این شکلی نبوده اگه بخاطر سنم هست برمیگرده ظاهر لابیا ها؟

  • سلام. بله بخاطر تغییرات هورمونی بلوغ رشد لابیاها سریعتره. باید صبر کنید تا ۱۸ سالگی که بلوغ پایان میگیره و لابیاها رشدش رو کرده. بعد میتونیم براتون عمل لابیاپلاستی رو انجام بدیم و لابیاها رو کوچیک و قرینه کنیم.

  • سلام عزیزم باید معاینه بشید تا علت پری و تورم مشخص بشه. قاعدتا اینها علائم بیماریه و عادی نیست. میتونه افتادگی رحم، افتادگی واژن یا هر مشکل دیگه ای باشه. توصیه میکنم سریعتر به متخصص زنان مراجعه کنید.

 • سلام خانم دکتر من ۱۸ سالمه و ناحیه بیرونی دستگاه تناسلی ام سوزش و خارش داشت بعد مدتی باعث تورم و قرمز شدن و ترشح های پنیری شده بود الان ی هفته شده و دو سه روز زخم و خونریزی از زخم ها شده من از اینک این مسئله رو با خانوادم درمیان بزارم میترسم لطفا کمکم کنید .

  • سلام عزیزم. خارش و ترشحات شما مربوط به عفونت قارچیه که شایعه و باید درمان بشه ولی خیلی چیز جدی نیست. علت زخم و خونریزی رو نمیدونم چون باید معاینه کنم و خیلی مهمه. حتما سریعتر به معاینات پزشکی نیاز دارید.

  • سلام. عزیزم باید معاینه بشی تا مشخص بشه علت تورم و سوزش ادرار چیه. به متخصص زنان مراجعه کنید. نمیتونم بدون معاینه نظری بدم.

 • سلام خسته نباشید من ۱۶ سالمه و همین امروز متوجه شدم لبه سمت چپ واژنم باد کرده تاحالا اینجوری نشده بود وامروز به خاطر اینکه راحت نمیتونستم راه برم متوجه این موضوع شدم ایا خطرناکه؟تاحالا رابطه هم نداشتم

  • سلام عزیزم من معاینه نکردم نمیتونم بگم علت تورم واژنتون چیه. به پزشک زنان مراجعه کنید. اگر مشکل شما عدم تقارن لابیاها بدلیل هورمونهای بلوغ باشه، باید تا ۱۸ سالگی صبر کنید و عمل لابیاپلاستی رو انجام بدید تا متقارن بشه.

 • سلام من ۱۶ سالم هست و رابطه نداشتم اما لابیار هر دو طرفم خارش و سوزش دارم و یکم تورم هم داره هر دو طرف دلیلش چی میتونه باشه؟

  • سلام. عزیزم میتونه دلایلش متنوع باشه مثلا عفونت، حساسیت و غیره. باید معاینه بشید. بدون معاینه نمیتونم نظر بدم.

 • سلام خسته نباشید من ۱۸سالمه وتا حالا رابطه نداشتم لابیامینور متورم شده و خارش دارد میترسم اگه عفونت باشه باید چیکار کنم خوب شه

  • سلام. به متخصص زنان مراجعه کنید. اگر عفونت باشه با یه سری دارو میتونید برطرف کنید. اما اگر از شروع بلوغتون تا الان لابیاها متورم هست، شما لابیاهاتون بیش از اندازه بزرگه و مشکل ساز شده. چون ۱۸ ساله هستی میتونی عمل زیبایی واژن رو انجام بدی تا کوچک و متقارن بشن.

 • سلام من چندروزه کناره واژنم دردگرفته سفت هم شده دقیقا کناره های پاهام علتش چیه توروخدا جواب بدین نمیتونم بشینم اصلا

  • سلام. دلایلش متنوعه. باید معاینه بشید. نمیتونم اینجوری نظری بدم. حتما به پزشک زنان مراجعه کنید.

 • سلام من دقیقا یک هفته پیش برای اولین بار رابطه داشتم و بعد از اون دائم سوزش و گاهی درد دارم و واژنم متورم، حتی بعد چند روز نتونستم دوباره رابطه داشته باشم دخول صورت نمیگرفت و درد شدید داشتم

  • سلام. عزیزم نمیتونم بدون معاینه نظر قطعی بدم. ولی احتمال داره که مشکل واژینیسموس داشته باشید. اگر در حدود ۱۰ بار رابطه جنسی شما با درد و عدم دخول باشه، باید به متخصص زنانی که واژینیسموس رو درمان می کنند مراجعه کنی. این بیماری رو با روشهای جدید پزشکی خیلی راحت و سریع درمان می کنیم. نگران نباشید.

 • سلام خانم دکتر خسته نباشید من بعد از هر رابطم فاصله بین واژن و مقعدم قرمز میشه و یکم ورم میکنه ولی اخرین بار اون فاصله ب اندازه مثلا ی پسته ورم کرد و بعده سه تا چهار ساعت ورم رفت و خوب شد و پوستش انگار حالته کش اومدگی داشت علتش چیه ک اینجوری میشه

 • سلام من سمت چپ لابیام خیلی وقته متورم هستش ی سال میشه تقریبا ولی اصلا دکتر نرفتم بعضی وقتا هم درد داره و میسوزه علتش چی میتونهه باشع؟

  • سلام. دلایلش متنوعه. میتونه خشکی واژن، عفونت، رابطه جنسی خشن یا هر چیز دیگه ای باشه. بدون معاینه نمی تونم علتش رو مشخص کنم.

 • دخترم ۱۲ سالشه امروز صبح از دسشویی اومد بیرون نگران و ناراحت گفت لبه های داخلی واژنش خیلی متورم شده دلیلش چیه؟ راه حلش رو میشه لطف کنید؟

  • علل مختلفی برای تورم لابیاها وجود داره. باید معاینه بشه. به پزشک زنان مراجعه کنید. با توجه به سنش میتونه هم بخاطر بلوغش باشه و داره لابیاها رشد میکنه.

  • دلایلش متنوعه. خیلی درمورد علائم تون نگفتین ولی با توجه به خارشی که دارید ممکنه عفونت باشه. بهرحال حتما باید برای تشخیص و درمانش اقدام کنید.

  • سلام. احتمال اینکه به خاطر عفونتتون باشه خیلی زیاده. باید سریعتر برای درمان عفونت ادراری تون اقدام کنید.

 • سلام ببخشید من حدودا ۴۰ روز قبل عمل هیسترکتومی انجام دادم الان چند روزه به طور شدید خارش دارم در قسمت لابیا و متورم شده به نظرتون مشکلم چیه

  • سلام. بدون معاینه تون چیزی نمیتونم بگم چون دلایلش متنوعه. میتونه به خاطر رابطه خشن باشه و یا خشکی واژن داشته باشید و روانکاری نمیشه. باید معاینه بشید.

  • سلام. باید برای معاینه مراجعه کنید تا ببینیم علتش چیه. تا اون موقع بهداشت لباس زیر رو رعایت و برای تشخیص علتش به پزشک زنان مراجعه کنید.

 • سلام من مجردم احساس میکنم لبه های بزرگم متورم شدن و گاهی ترشح چسپناک سفید بی بود دارم یکمم مجاری ادارمم درد میکنه علتش چیه

  • سلام. با توجه به علائم تون احتمال عفونت هست باید معاینه تون کنم و آزمایش ادرار بدید. برای درمان سریعتر اقدام کنید.

  • عزیزم دلایلش متنوعه. باید معاینه بشه تا بفهمیم چه مشکلی داره. به خصوص که التهاب داره. احتمال اینم هست که توی بلوغه و داره لابیاهاش نامتقارن میشه به صورت ژنتیکیه و میتونه بعد از ۱۸ سالگی برای رفعش، عمل لابیاپلاستی انجام بده. بهرحال باید معاینه بشه.

 • سلام ، من ۱۷ سالمه و لبه خارجی سمت راستم متورم شده و خارش داره ، من موهای زائدم رو نمیزنم ، ایا مال عفونته ؟

  • سلام بدون معاینه ت و فقط با این علائمی که گفتید نمیتونم نظر بدم. بهتره چون خارشم داری زودتر برای معاینه اقدام کنید.

 • سلام من سمت چپ لابیام ورم کرده و سوزش و خارش شدیدی دارم و در سمت راس لابیامم تودهی سفیدی ایجاد شده ۱ماهی میشه که اینجوریه اگه میشه راهنمایی کنید

  • سلام عزیزم باید معاینه بشی حتما چون این علائم بین بیماری های مختلفی مشترکه. بدون معاینه ت نمیتونم نظری بدم.

 • سلام خانم دکتر من ۱۳ سالمه و یکی لابیاهام کاملا ورم کرده و قرمز شده و هم خارش دارم هم سوزش میشه بگین علت چیه؟

  • سلام. احتمالا عفونت واژینال داری، بهتره برای تشخیص قطعی و درمان علائمت به متخصص زنان مراجعه کنی.

 • سلام خانوم دکتر ببخشید من حدودا ۷ماه است که خود ارضایی میکنم یعنی میکردم و الان حدودا یک هفته هست که کنار گذاشتم اما الان واژنم پراکنده شده و نمیتونم شلوار تنگ بپوشیم چون معلوم میشه میخواستم بدونم است این از بین می‌ره اگه دیگه خود ارضایی نکنم خیلی نگرانم از بین نره

  • سلام. خود ارضایی باعث تغییر شکل واژن نمیشه. احتمال داره لابیاها در حال رشد باشند و یا متورم شدن. اگر بعد از یه مدت ورم نخوابید به متخصص مراجعه کنید.

 • سلام خانم دکتر من ۲ساله زایمان طبیعی کردم همیشه تو رابطه درد دارم الانم یک هفته میشه که از لبه واژنم گوشت اضافه دراومده رفتم دکتر گفت رحمت قرمز شده دارو داده گفته استراحت کن ولی من دردم زیاده ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام. باید به متخصص زنان حتما مراجعه کنید. برای این موارد کامل معاینه لگنی و واژن رو انجام میدیم. سریعتر برای معاینه اقدام کنید.

 • سلام خسته نباشید من دچار زیگیل تناسلی شدم و از یه داروی سیاه رنگ استفاده میکنم الان ۲ روزه لبه های واژنم باد کرده و در شدیدی داره علتش چی میتونه باشه

  • سلام. دارویی که استفاده می کنید باید تجویز پزشک باشه. حتما برای تشخیص تیپ زگیل باید به متخصص زنان مراجعه کنید. اگر تیپ خطرناک باشه ممکنه خدایی نکرده دچار سرطان دهانه رحم بشید. این مورد رو جدی بگیرید.

 • سلام دکتر.. من متاهلم.. من برای اولین بار عادتم افتاد جلو یعنی یک هفته پاک بودم بعد دوباره شروع شد.. بعد یک هفته پاک شدم و رابطه برقرار کردم و واژنم به شدتتت ورم کرد یعنی انقدری که باورم نمیشه ندیده بودم همچین چیزی پیش بیاد.. بنظرتون دلیلش چیه؟؟؟

 • سلام ببخشید من بعد از استفاده از پودر موبر لبه هام قرمز و احساس سوزش میکنم راه رفتن برام سخت شده ولی الان یکم بهتر شدم لبه سمت راست خوب شده ولی لبه سمت چپ هنوز قرمزه و متورم ۱۸سالمه و مجردم لطفاً منو از نگرانی

  • سلام. از روش دیگه ای برای رفع موهای زائد استفاده کنید. میتونه اینها فقط علامت حساسیت به موبر باشه ولی اگر ادامه داره حتما برای معاینه و تشخیص علت باید به متخصص زنان مراجعه کنید.

 • سلام لبه ی بزرگ خارش داره و لبه ی کوچک الهتاب داره و تا زیر شکمم و شکمم درد و خارش دارم و پهلوم هم خارش داره و داخل نافم یه گردی در اومده که تا بیرون هستش

  • سلام. بدون معاینه نمیتونم نظر بدم ولی علائم تون حاده. ممکنه عفونت ناحیه لگنی باشه که خیلی خطرناکه. هر چه سریعتر به پزشک زنان مراجعه کنید.

  • سلام. نه بدون دخول چیزی به واژن، بکارت پاره نمیشه. اما چون دچار زخم شده باید علت ایجاد زخم مشخص بشه و سریعتر برای درمان زخم تون اقدام کنید.

 • سلام من باردار هستم هفته ۲۸ ام بعد از نزدیکی لبه واژن قسمت داخل باد کرده زده بیرون قرمز شده سوزش دارم نمیتونم راه برم مشکل چیه به بچه ام آسیب میزنعه

  • سلام. بدون معاینه نمیشه چیزی گفت، میتونه کیست بارتولن یا عفونت یا هرچیز دیگه ای باشه. اگر عفونت باشه و به قسمتهای بالایی دستگاه تناسلی برسه برای جنین خطرناکه. سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

 • سلام من خود ارضایی داشتم وبعد از خود ارضایی لبه های واژنم باد کرد بعد من تا ۱ ماه خود ارضای انجام ندادم که این تورم خیلی کم شد ولی با هر بار خود ارضایی تورم میکنه وبا ترک کردنش تورم کم کم تر میشه میشه بگید چرا باد میکنه ایا خطر ناکه؟؟؟؟

  • سلام. این تاثیر خودارضایی نیست بلکه بخاطر یه مسئله دیگه است که تا معاینه نکنم نمیتونم نظری بدم.

  • سلام. میتونه حساسیت باشه. اگر شدید و مداومه بهتره معاینه بشید. به پزشک زنان حتما مراجعه کنید.

 • سلام ببخشید من ۱۷ سالمه تا به حال رابطه جنسی نداشتم حدود ۲ هفتس که وقتی لبه سمت راست واژن رو لمس میکنم(لبه داخلی) یه برامدگی کوچیک احساس میکنم . من حدود ۸ ساله خودارضایی دارم(ولی تا به حال از نوع دخول نبوده) میخواستم ببینم که علت این میتونه خودارضایی باشه؟ و اینکه اگه به پزشک زنان مراجعه کنم متوجه خودارضایی میشن؟

  • سلام. نه عزیزم بدون نگرانی به متخصص زنان مراجعه کنید. میتونه غده بارتولن باشه یا یه جوش ساده یا هرچیز دیگه ای. با معاینه میشه تشخیص داد چیه.

 • سلام خانوم دکتر خسته نباشید من مجردم و لبه های واژنم ورم داره و متورم شده دلیلش چی می‌تونه باشه و من باید چه جوری درمانش کنم??

  • سلام. نگفتید چند سالتونه برای همین اگر زیر ۱۸ هستید بخاطر رشد لابیاها در دوران بلوغه و فقط با عمل لابیاپلاستی برطرف میشه. اگر نه که دلایل دیگه ای داره و بعد از معاینه میشه علتش رو فهمید.

 • سلام وقت بخیر..من پارسال یکبار بعد از پریودم به طرز وسیعی ناحیه تناسلیم متورم شد..وخارش داشت.هیدرو کورتیزول استفاده کردم و یکهفته ای خوب شد.بعدشم مثل سوختگی پوسته پوسته شد..الان دوباره اونطوری شدم.دلیلش چی میتونه باشه؟

 • من ترشحات زرد رنگ مایل به سفید دارم که سفت هست یعنی از ترشحات ابکی خیلی سفت تر هست ممنون میشم پاسخی به سئوال من بدهید

  • اگر بوی بدی داره به احتمال خیلی زیاد عفونت باکتریایه و سریعتر باید برای درمانش به متخصص زنان مراجعه کنید.

 • سلام خانم دکترببخشید من حدود یه هفته ازپریدم میگذره وحدود سه روزم از اخرین رابطم امروز صبح ک ازخواب بیدارشدم متوجه سوزش شدم وبعدمشاهده متوجه شدم ک لبه ی راستم زیاد پف کرده وقرمزشده ولبه ی چپم کمی پف داره وترشحات سفید هم داره ایاازعفونته یان الان چیکار کنم

 • سلام من ۱۶سالم و چند بار خودارضایی داشتم چند بار انگشتم واردم شده بعد اخرین بار سوزش داشت و بعدم ک ب خودم دست میزنم حس میکنم ک توی واژنم ورم کرده بنظرتون عفونت کرده یا پرده م پاره شده بخاطر چیه؟

 • سلام وخسته نباشید.ببخشید من نزدیک یک ساله ک لب های کوچک درونی واژنم یه چیزای ریزی بوجوداومده خواستم ببینم چیه ممنون میشم جواب بدید

  • سلام. باید ببینم تا متوجه بشم منظورتون چیه. گاهی چیزی نیست و گاهی هم برجستگی ها بخاطر بیماری ایجاد میشه.

 • باسلام خانم دکتر ببخشید من ۲۲ سالمه و یک ماهی میشه عروسی کردم و سکس کامل داشتیم الان تازکی ها بعد یک ماه تو دو سه بار سکس یکی از لبه های بزرگ رحمم موقع سکس درد شدیدی میگره و درد میکنه و تا روز بعدشم دردشو حس میکنم میشه بگید دلیلش چیه ؟

  • سلام. ممکنه رابطه تون خشن بوده باشه یا کیست داشته باشید. دلایل زیادی باعث این علائم میشه. برای تشخیص علتش باید معاینه کنم.

 • سلام من تقریبا از وسط اسفند تاحالا قسمت بیرونی واژنم پایینش ینی از بین رون پایین تر و نزدیک ب انتهای واژنم قسمت بیرونی… خیلی خارش گاهی سوزش میگیرع. پماد گرفتم حتی.. خوب نشد. علتش نمیدونم چیه. اما یادمه اون روزی ک اینطورشدم روز قبلش ژیلت زده بودم ‌‌ و اون روز یکم پیاده روی کردم. اول فکر کردم عرق سوز شدم. اما خوب نمیشه و حتی شورت نمیتونم بپوشم یهو خیلی خارش میگیرع قسمت بیرونیم

  • سلام. ممکنه حساسیت یا بریدگی باعث سوزش و خارش بشه ولی دلایل دیگه ای هم وجود داره که با معاینه واژن قابل تشخیصه.

 • سلام دکتر من هنوز قاعده نشدم و لبه از رحم به اندازه عدس باد کرده ایا این نگران کننده هست و تا چند روز اول میکشد و از چه چیزی میتواند بشود

 • سلام من مجردم و۴۳ ساله،تا حالا هرگز عفونت یا حساسیت در ناحیه تناسلی نداشتم. ولی الان طی ده روز دوبار دیواره ورودی واژن قرمز شده و کمی سوزش داره، بار اول با شروع پریود بعد از دو روز خوب شد ولی الان که يه هفته از پایان پریود می گذره دوباره شروع شده من دو هفته قبل از اولین حساسیت در آرایشگاه جراحت ناچیز و سطحی در ناحیه آبرو داشتم آیا این حساسیت می تونه علامت ورود ویروس اچ آی وی بخ بدنم باشه؟

  • سلام. باید معاینه بشید. چون آرایشگاه ها پروتکل های بهداشتی رو کامل رعایت نمی کنند. حتما مراجعه کنید، تست اچ پی وی هم ازتون می گیریم.

 • سلام خسته نباشید من ۱۶ سالمه و رابطه جنسی نداشتم تاوحالا اما حدود چن دروزه که یکی از پره های داخل وازنم باد کرده و متورم شده دلیلش چیه؟

  • سلام. میتونه بخاطر بلوغ و رشد نامتقارن لابیاها باشه. ممکنه کیست یا مشکلات دیگه ی واژن باشه. بدون معاینه نمیتونم بگم قطعی چیه.

 • سلام خانم دکتر من لابیای نامتقارن دارم و سمت چپ که بزرگ تر هست متورم و قرمز شده و میخاره ترشحاتم زیاده و سفید رنگ و رقیقه و بنظر طبیعی هست میخواستم بدونم احتمال قارچ وجود داره یا مشکل اصلی همون لابیای نامتقارن است ؟

  • سلام. نمیشه ۱۰۰ درصدی گفت. لابیای نامتقارن میتونه باعث عدم خروج ترشحات و رعایت بهداشت واژن بشه. ممکنه هم عفونت باشه. بدون معاینه نمی تونم نظر قطعی بدم.

 • سلام من ۱۷ سال دارم متاهل هستم الان پنج ماه از ازدواجم میگذره جلوگیری نکردم دوروزه ک خارش واژن دارم و امروز متوجه شدم ک لایه بیرونی سمت چپم ورم کرده و قرمز هست و سمت چپ شکمم و لگنم درد میکنه ایا این میتونه از عوامل بارداری باشه

  • نه عزیزم اینها علامت عفونت یا التهاب لگنی و مشکلات مشابهه. سریعتر به متخصص زنان مراجعه کن. چون التهاب لگن اگر باشه خیلی خطرناکه.

 • باسلام و درود خانم دکتر من حدودا دو ماهه که قسمت خارجی بدنم به هنگام ادرار و در کل روز سوزش داره،به دکتر زنان مراجعه کردم گفتن نه عفونت داری نه قارچ فعال داری و حتی آزمایش کشت هم داده بودم و باتوجه به بررسی های دکتر؛پزشکم گفتن ممکنه حساسیت باشه و بهم پماد حساسیت دادن ولی خوب نشدم اگر ممکنه راهنمایی بفرمایید سپاس

  • سلام. باید معاینه کنم و شرح حال بگیرم ازتون. این اطلاعات برای تشخیص دقیق علت علائم شما کافی نیست.

 • سلام خانم دکتر من هرزگاهی دچار سوزش و مشگل در لبه های خارجی واژن میشم عفونت ندارم و کلا از ارتباط با همسرم بشدت گریزانم و شکنجه میشم چون هیچ تمایلی ندارم علت سوزش چیه ممنون از پاسختون

  • سلام. باید معاینه لگنی کنم تا متوجه بشم و علت بی میلی جنسی شما رو هم بررسی کنم. بهتره سریعتر برای تشخیص و درمان اقدام کنید.

 • سلام دکتر خسته نباشید ببخشید دکتر من سمت راست لبه ی واژنم خیلی باد کرده بود ولی بادش خوابید الان چند روزه سوزش خیلی بدی دارم و احساس میکنم دونه های خیلی ریزی زده میشه راهنماییم کنین چرا اینجوری شده رابطه ی جنسی هم نداشتم ۱۶سالمه ولی ازدواج کردم حدود یک ساله هم رابطه نداشتم

  • سلام. عزیزم این علائم بین مشکلات واژینالی مشترکه و بدون معاینه کردن نمیتونیم نظر بدیم. سریعتر به متخصص زنان مراجعه کنید.

 • ببخشید لبه های رحمم چندروزه متورم شده اصلا نمیتونم راه برم دکتر رفتم چرک خشک کن و پماد ان ان تجویز کرده اصلا تا ثیر نداشته پریود م سه روزه عقب افتاده دکتر گفته بارداری چیکار کنم ممنون

  • سلام. به متخصص زنان و زایمانی که مراقبتهای دوران بارداری شما رو انجام میدن مراجعه کنید. اگر پزشک خاصی ندارید، بیایید معاینه تون کنم.

 • سلام روزتون بخیر .من ۱۷ سالمه.چند وقتیه متوجه شدم لبه های داخلی واژنم.بیرونیا نه، داخلیا سمته راستش یکم متورم شده و یکمم حتی حس میکنم بلند تر از سمته چپه. چند وقتیه میگذره اما بیدون هیچ دردو سوزش و ترشح و قرمزیه .هیچیه هیچی.یکی دوروز قبل هم حس کردم سمته چپم یک کوچولو بالایه لبه متورم شده و همچنان بدونه هیچ دردو سوزشو ترشحی و قرمزی چیزی.انگار که اصلا وجود نداره اما وقتی دست میزنی متوجهه میشی. یه مدتیم هست که حس میکنم تکرر ادرار دارم دائم میرم دستشویی حالا نمیدونم بخاطر بیماری دیابته یا نه فقط حس ادرار داشتن و استرسه.اما خب بخاطر شرایط کورونا میترسم برم دکتر.میشه توضیح بدید که این چه چیزیه؟ چون تا حالا بر نخوردم به یه همچین چیزی و اینکه حدود ۲۰ روز یکماه پیش بنده پریود شدم داخل نظرات که میخوندم بعضیا گفتن بعد از پریودی یه همچین مشکلی داشتن.ممنون میشم توضیح بدید

  • سلام. چون در سن بلوغ هستید دارند لابیاهاتون رشد می کنند. اگر خیلی بزرگ و نامتقارن شدن، میتونید بعد از ۱۸ سالگی عمل لابیاپلاستی رو انجام بدید. پریودی شما مشکلی نداره و تکرر ادرار هم دلایلش مختلفه. در نهایت مجبورید برای تکرر ادرار معاینه بشید. اگر عفونت ادراری باشه ممکنه بخاطر عدم درمان به کلیه ها بزنه.

 • سلام من پونزده سالمه. گاهی وقتها لبه های واژنم متورم میشه و ترشحات سفید مثل برفک روی واژنم زیاده و هر چقدر میشورم پاک نمیشه و خارش هم دارم. نمیدونم چیکار کنم.

  • سلام. به پزشک مراجعه کنید و بهداشت لباس زیر و واژن رو حتما رعایت کنید. چون ترشحات سفید برفکی از علائم عفونت قارچیه.

 • سلام خانم دکتر من نوجوون ۱۶ ساله ام و رابطه هم ندارم یکی از لابیا هام تورم به شدت عجیبی کرده و ترشحیم ندارم ۳ روز گذشته و التهابش کمتر نشده به چه دلیلی این اتفاق اصلا افتاده

  • سلام. چون در سن بلوغ هستی دارن لابیاهات رشد میکنند. ممکنه رشد یکی از لابیاها بیشتر از لابیای سمت دیگه باشه. مشکل پزشکی ندارید. اما اگر بعد از ۱۸ سالگی دیدید بزرگی لابیاها یا عدم تقارنشون موقع لباس پوشیدن یا ورزش کردن باعث درد و سوزش واژنتون میشه، می تونید عمل لابیاپلاستی رو انجام بدید.

 • من ۱۸ سالم هستش و یکی از لبه های واژنم بزرگ تر از اون یکی هستش رابطه نداشتم اما رو یکی از لبه ها یه چیزی مثل گوشت اضافه مثل خال گوشتی با همون رنگ هست دلیلش چیه؟ چجوری درمانش کنمخ

  • سلام. چون گفتین شبیه خال گوشتی هست باید حتما معاینه بشید تا متوجه بشیم چیه. بعد از تشخیص میتونم روش مناسب برای درمان مشکل تون رو پیشنهاد کنم.

 • سلام خانم دکتر . دختری ۱۷ ساله هستم نزدیک یک هفته هستش که لابیلای سمت راستم به شدت متورم و سوزش داره با لبه هایی موج دار هنگام ادرار هیچ دردی ندارم ولی در حالت کلی نمیتونم درست راه برم یا بشینم الانم هم کرونا هستش هم وسط امتحان ها چجوری میتونم دردم رو کم کنم و اصلا دلیل این تورم یکدفعه ایچی میتونه باشه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام. عزیزم چون تورم و سوزش داره میتونه علتش خیلی چیزا باشه. حتما باید سریعتر به پزشک زنان یا ماما مراجعه کنی. بدون معاینه نمیتونم نظری بدم.

 • سلام من چند روزيخارش و سوزش وازن داشتم و الان به شدت لابياها متورم و دردناك شدند كه نميتونم براحتي بشينم سوزش دارم از دكتر پماد و قرص متروميننازول گرفتم ولي بعد دو روز هنوز خيلي بهتر نشدم چه كنم؟

  • سلام. حتما به پزشک زنان سریعتر مراجعه کنید تا معاینه لگنی براتون انجام بدن. ممکنه به دلیل عفونت نبوده که متورم شدن و سوزش دارن.

  • خارش لابیاها دلایل متعددی داره که بدون معاینه بیمار نمیشه نظری داد. مثلا میتونه عفونت باشه یا حساسیت به نواربهداشتی یا لباس زیر و یا خیلی چیزای دیگه.

  • سلام. عزیزم خارش مداوم یه چیز عادی نیست و حتما برای تشخیص علت خارش و چین چین شدن لابیاها باید توسط متخصص زنان و یا ماما معاینه بشید.

 • سلام خدمت خانم دکتر من چند سالی هست که تورم لبه ی واژن رو دارم در زمان تحریک، یا پریود به شدت ورم میکنه، و گاها بسیار دردناک هست، به دکتر مراجعه کردم، گفتن جراحی لابی پلاست خواستم بدون درمان دیگری جز جراحی داره؟

  • سلام. بدون معاینه نمی تونم نظر بدم. ولی تورم لابیا موقع پریود یا تحریک شدن عادیه. اما نباید دردناک باشه. باید معاینه لگنی کامل براتون انجام بدم تا متوجه بشم مشکلتون دقیقا چیه.

 • سلام من دیروز لیزر موهای زائد بیکینی داشتم و بعد از ۳ ساعت سوزش کل ناحیه بر طرف شد اما لابیای مینور سمت چپ همچنان سوزش داره ک راه نمیتونم برم و ورم کرده ورمش به وضوح مشخصه چی استفاده کنم خوب شه با زینک خوب نشد الان بیشتر از یکروز هست که درگیرم

  • سلام. احتمال زیاد دچار سوختگی با لیزر شدین. به مرکز لیزری که انجام دادین مراجعه کنید و یا متخصص پوست.

 • سلام خانم دکتر من ۱۸ سالمه و سه سالی هست که شاید در طول سال فقد سه یا دو بار پریود بشم این بار بعد چند ماه پریود شدم به مدت تقریبا یک ماه طول کشید دوره پریودیم و از دوروز پیش که روزای اخر پریودیم بود درد و سوزش در لبه بزرگ سمت چپ واژنم دارم و امروز متوجه شدم که متورم شده و در نقاط مختلف فرورفتگی وجود داره خیلی نگرانم و از مادرم خجالت میکشم که باهاش درمیون بزارم میشه لطفا یه راهکار خونگی بهم بدین چون من به دکتر دسترسی ندارم

  • سلام عزیزم حتما باید به متخصص زنان مراجعه کنی چون لابیاها حالت عادی نداره و پریودتون در این سن نباید اینجوری باشه. چون ۱۸ ساله هستید میتونید به تنهایی به پزشک مراجعه کنید. علائم شما مربوط به مشکلات دستگاه تناسلیه و حتما باید تحت درمان قرار بگیرید.

 • سلام.من لبه های واژنم بعداز مالش در رابطه بدون نزدیکی قرمز و ورم میکنه همراه درد حتی یکی از لبه ها بزرگ تر از لبه دگ میشه..بعد یک روز خوب میشه علتش چیه..ترشحات پنیریم دارم

  • سلام ترشحات پنیری علائم عفونت قارچیه و حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا درمان بشه. مهمه که حتما دوره درمان و مصرف داروها رو هم کامل کنید.

  • سلام. عزیزم اینا به خاطر تغییرات هورمونی بلوغه و کاملا عادیه. اگر لابیاها زیادی بزرگ هستند و حالت آویزان دارند باید صبر کنید تا ۱۸ سالتون بشه و عمل لابیاپلاستی انجام بدین.

  • سلام. عزیزم چون علائم و عفونت دارید، سریعتر به متخصص زنان یا ماما مراجعه کنید تا علتش مشخص بشه و سرخود درمان انجام ندین.

 • سلام من یک ماهه عروسی کردم ۱۷سالمه دوران نامزدی خارش واژن داشتم ولی خوب شده بعد دو روز ولی الان یک هفته هست خارش و سوزش دارم و الان رابطع با همسرم داشتم لبه های واژنم باد کرده علتش چیه؟؟؟

  • سلام. برای خارش و سوزش باید معاینه کنم تا بتونم نظر بدم علتش چیه. بهرحال علایم دارید و باید به پزشک مراجعه کنید. برای باد کردن لبه های واژن هم میتونه بخاطر فشاری باشه که موقع دخول بهتون وارد شده. اگر باد کردنش همینطور ادامه پیدا کرد باید برای معاینه مراجعه کنید.

 • سلام خانم دکتر من واسه اولین بار دو روز بعد از پریودی روی لبه های بزرگ واژنم قسمت بالا، ی چیز مثل جوش های بزرگ که روی صورت میزنه زده، روی دوتا لبه بزرگ زده و خارش هم ، من هنوز ازدواج نکردم، مشکل چیه؟

  • سلام. میتونه به خاطر تغییرات هورمونی باشه. اگر علائم دیگه ای هم داشتید یا ایجاد شد برای معاینه باید به پزشک زنان مراجعه کنید.

 • سلام دکتر، ببخشید من ۲۰ سالمه و تغریبا از ۱۲ سالگی کم کم لبه های واژنم بزرگ شد و از نظر سلامت هرمونی و… هم چیز غیر عادی ای ندیدم یعنی پریودی نامنظم یا عفونتی چیزی برام پیش نیومده. این یعنی مشکلی نیست؟

  • سلام. نه عزیزم مشکلی نیست. توی دوران بلوغ یعنی از همون ۱۲ سالگی به بعدتون لابیاها به طور عادی مثل هر خانم دیگه ای شروع به رشد کرده. اگر لابیاها خیلی بزرگ و آویزان به نظر میان و موقع لباس پوشیدن درد میگیرن میتونید برای عمل لابیاپلاستی و کوچک کردن شون مراجعه کنید.

 • سلام‌خانم‌دکترمن‌یک‌سوال‌داشتم‌من‌اولین‌بارمه‌که‌‌لبه هایه‌واژنم‌قرمزشده‌وه‌بادکرده چکارکنم‌خیلی‌میترسم‌‌‌درمانش‌چیه

  • سلام. این علائم ناشی از دلایل مختلفه و من بدون معاینه نمی تونم نظری بدم. اگر علائم بدتر شد باید برای معاینه و درمانش حتما اقدام کنید.

  • اگر نوار بهداشتی جدید یا لباس تنگی استفاده کردید قبلش، میتونه به خاطر اون باشه. اگر اینطور نیست و علائم دیگه ای هم مثل سوزش، خارش، ترشحات بدبو دارید باید به پزشک مراجعه کنید.

 • سلام‌من‌۱۸ سالمه قسمت بیرونی واژنم‌دون‌دونای قزمزه انگار زخمه و یکم پایین‌تر هم زخمه یعنی بعد به شدت میسوزه اب میزنم‌انگار سوزن سوزن میشه اه توزوخدا بگین‌چیکار کنم چه پمادی بزنم خانم دکتر خواهش میکنم‌جواب بدین

  • سلام. نباید سر خود درمان کنید و حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا معاینه بشید و علت زخم ها و دونه ها مشخص بشه.

 • سلام خانم دکتر من ۲۳سالمه چن ماهه عروسی کردم این ماه اقدام به بارداری کردم الان ۷روز گذشته از وقت پریودیم بی بی چک زدم منفی بوده دیشب نزدیکی داشتم دهانه واژنم خیلی ورم کرد بعدش صب بیدار شدم خوب شده بود دلیلش چی میتونه باشه هیچ وقت اینجور نشده بودم

  • سلام. عزیزم بی بی چک معتبر نیست جوابش و باید تست خون بارداری بدید حتما. ورم دهانه واژن میتونه به خاطر فشار دخول باشه. بهر حال قطعی بدون معاینه کردن نمیشه نظری داد.

 • سلام ببخشید من متاهل هستم ولبه سمت چپ واژنم درد داره به یه چز سفت اتدازه عدس حس میکنم ببخشید میتونه علتش مکیدن همسرم هنگام آمیزش باشه یا باید برم دکتر لطفا راهنماییم کنید

  • سلام. نه عزیزم به اون ربطی نداره. میتونه جوش یا هر چیز دیگه ای باشه. اگر بدتر شد یا با علائم درد، سوزش و یا علائم دیگه همراه شد، حتما باید معاینه بشید تا علتش مشخص بشه.

 • سلام من ۱۴ سالمه من چند ماه پیش خارش واژن داشتم و فقط قسمت پایین واژن،مادرم رفت داروخانه و برام دو تا پماد خرید.(پماد تریلوتاپ،پمادکلوتریمازول)چند روز استفاده کردم و خوب شدم ولی هرازگاهی یکی دو روز خارش میگیرم و دوباره خوب میشم‌. الان دوروز از تموم شدن پریودیم میگذره،امروز که از خواب بلندشدم خارش داشتم با لمس کردن متوجه شدم دو تا لبه های بیرونی واژنم ورم و باد کردن ولی لبه سمت چپ بیشتر ورم کرده،خارش دارم و لبه های واژنم کمی قرمز شدن،دلیلش چی میتونه باشه؟ خطر ناکه؟ پیشنهادتون برای درمانش چیه ؟ باید به دکتر مراجعه کنم ؟ راستی امروز تست کرونام هم مثبت شد‌

  • سلام. عزیزم نباید سرخود دارو مصرف کنید. علت خارش واژن متنوعه و درمان هر عفونتی با یه داروی خاصه. حتما باید به متخصص زنان یا ماما مراجعه کنید تا علت تورم و خارش لابیاها مشخص بشه.

 • سلام من دخترم و وقتی پریود میشم سه یا چهار روز از پریودیم میگذرع لبه های واژنم میخوارع و باد میکنه و نمیتونم درست راه برم مشکل چیه ۱۶ سالمه

  • سلام. عزیزم یه بخش از اون بخاطر تغییرات هورمونی پریودیه و یه بخش هم میتونه حساسیت به نوار بهداشتی باشه. لباس زیر نایلونی تنگ نپوش و مارک نوار بهداشتی رو عوض کن بهتر میشه.

 • سلام خانم دکتر من با شوهرم رابطه داشتم و اخر رابطه دیدم لبه ی واژن ورم کرده شدید و میسوزه حالا باید چیکار کنم؟ اولین بار این اتفاق برام افتاده امکان داره ورمش برای رابطه دهانی باشه

  • سلام. میتونه به خاطر دخول خشن و روانکاری کم باشه. قبل از رابطه جنسی از لوبریکانت استفاده کنید. اگر این علائم ادامه داشت باید برای معاینه لگنی حتما به متخصص زنان مراجعه کنید. بدون معاینه نمیشه نظر قطعی داد.

 • سلام من در قسمت لابیه بزرگم احساس تورم کردم وقتی خودم رو توی آینه مشاهده کردم دیدم که کاملا یک سمتم متورم شده و درد خیلییی شدی رو حس میکردم مثل یک جوش چرکی خیلی بزرگ خواستم بدونم خطر ناک نیست؟ ممنون از راهنمایی خوبتون

  • سلام. بهر حال شما درد و تورم لابیا دارید که غیرعادیه و در اثر یه مشکلی ایجاد شده. باید برای معاینه به متخصص زنان مراجعه کنید و علائم تون رو دست کم نگیرید. هرچند ممکنه چیز خطرناکی نباشه و مثلا کیست بارتولن باشه، ولی حتی اون هم باید درمان بشه.

 • سلام خانم دکتر من ۱۲ سال دارم و خارش خیلی خیلی زیاد دارم و همین طور تورم در ناحیه ی لبه های واژنم و چند بار دکتر رفتم و اخرین دکتر گفت پماد کلوتریمازول ۲درصد رو شب ها روی نوار بهداشتی بزارم ۱۰ رو انجام بدنم اماماما اصلا تغییر نکردی تروخدا کمک کنید دارم میمیرم از خارش دعاتون میکنم

  • سلام عزیزم. شما باید به متخصص زنان مراجعه کنی حتما. اگر ترشحات بد بو یا رنگی ندارید که اصلا کلوتریمازول نیاز ندارید. خارش واژن دلایل متنوعی داره که بدون تشخیص علت اون، هیچ درمانی تاثیر نداره. با مادرتون به متخصص زنان مراجعه کنید. معاینه تون می کنیم و حتما راه مناسبی برای درمان تون تجویز میشه.

 • سلام لابیا کناری واژنم در اثر مکیدن و خوردن متورم شده باد کرده بزرگتر از حد معمول استرس گرفتممم خوب میشه یا باید برم دکتر حتماا !؟

  • سلام. لباس تنگ نپوشید و بهداشت واژن و لباس زیر رو رعایت کنید. اگر بعد از چند روز بهتر نشدید باید به پزشک زنان مراجعه کنید.

  • سلام. این میتونه بخاطر حساسیت به نوار بهداشتی باشه که چیز مهمی نیست و باید برندش رو عوض کنید. اما اگر مربوط به این نبود و علائم شما ادامه داره یا با ترشحات واژن همراه میشه، حتما باید به دکتر زنان مراجعه کنید تا علت تورم لابیا و علائمی که دارید معلوم بشه. چون معاینه نکردم نمیتونم نظر قطعی و خاصی بدم که مشکل تون چیه.

 • سلام خسته نباشید من شیاف ماریانا استفاده کردم برا عفونت ولی الان یروز بعدشه لبه های بیرونیم تورم دارع و قرمزم شده داخلش ازچی هست میشه جوابم رو بدید؟

  • سلام. شیاف ماریانا رو بیشتر برای تنگ کردن واژن استفاده میشه که من توصیه ش نمی کنم و برای عفونت کارایی نداره. هیچوقت حتی عفونت قارچی رو هم سر خود با دارو یا روشهای خانگی درمان نکنید و با نسخه پزشک پیش برید. ممکنه شیاف باعث حساسیت شما شده که این علائم رو دارید. اگر ادامه پیدا کرد یا تشدید شد حتما برای معاینه و درمان اقدام کنید تا برای عفونت تون هم دارو تجویز کنیم.

 • سلام خانم دکتر ببخشید من ۲۱ سالمه و مجردم اما نمیدونم چرا احساس سوزش شدید در حدی که واقعا برام عذاب آوره کارهای روزانه و همچنین احساس خارشم دارم و ترشحات بد بو و سفت سفید و وقتی روی دستمال میزاریش به سبز و زرد تیرم میزنه معذرت میخوام مث عفونت سینوس که سرما میخوری و لابیاهام کاملا متورم شده و باد کرده و لبه هاش حالت سفید متورم شده وسوزش ادرارم دارم و همچنین گاهی تکرر ادرار و گاهی وقتا یه بادهای بد بوم از واژون خارج میشه خیلی نگرانم روم نمیشه به مامانم بگم میگه چیزیت نیس و منو دکتر نمیبره ازتون خواهش میکنم یه قرصی دارویی بهم معرفی کنید خیلی نگرانم به پرده بکارتم آسیب برسه منو راهنمایی کنین توانایی دکتر رفتن ندارم

  • سلام. عزیزم برای پرده بکارت شما مشکلی ایجاد نمیشه. ولی حتما باید به دکتر زنان مراجعه کنید و در سنی هستید که خودتون میتونید پیش متخصص برید. علائم شما بخاطر عفونت واژنه که باکتریایی، انگلی یا چیزی شبیه اینهاست که پیچیده تر از عفونت قارچیه. حتما باید معاینه بشید و عامل عفونت مشخص بشه تا داروی مورد نیازتون تجویز بشه. سرسری نگیرید چون عدم درمان این نوع عفونت میتونه باعث التهاب لگن و مشکلات نازایی در آینده بشه.

 • سلام خانم دکتر ممنون از زحماتتون عذر میخوام من ی سوالی داشتم من دختر ۱۴ سالم اینکه وجود سفیدی های دور اصراف لب کوچک که مثل این میمونه که ترشحات عبور کرده خشک شده است می مونه ولی هیچ سوزش و خارشی نداره و با شستن با دست بر طرف میشه طبیعه ؟ و همچنین ترشحاتم طبیعیه ولی اون سفیدی ها نگرانم کرده و با شستن میره ولی بعدم دوباره میبینم ولی ته لب کوچک هم میبینم ولی با شستن نصفش میره ولی هیچ ناراحتی ندارم و به هیچ وج برامدگی و اینا نیس دقیقا مثل این میمونه که ترشحاته ولی باز نگرانم ممنون میشم کمکم کنید

  • سلام. اونها طبیعی هستند و باید با آب تمیز کنید. زمانی ترشحات واژن نگران کننده است که بوی بد بده، زیاد از حد ترشحات داشته باشید و یا با درد، سوزش، خارش، تورم و … همراه باشه. در این صورت باید به پزشک مراجعه کنید که شما خوشبختانه چنین مشکلی ندارید.

 • سلام خانم دکتر وقتتون بخیر. من ۱۷ ساله هستم و امروز تازه لبه واژنم رو مشاهده کردم اون قسمتی که ادرار خارج میشه. پیاز یا همچین چیزی بهش میگن سمت چپ لایش باد کرده و تورم داره یکم قرمز رو به خون مردگی هست. اما دردی ندارم نمیدونم چی هست ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • سلام. بدون معاینه نمیتونم چیزی بگم. ولی بهداشت واژن و لباس زیر رو رعایت کنید و اگر علائم درد یا ناراحتی یا تشدید وضعیت فعلی رو داشتید حتما باید به متخصص زنان مراجعه کنید تا واژن رو معاینه کنیم.

 • باسلام خانم دکتر خسته نباشید زمانیکه که ژیلت استفاده میکنم تمام قسمت های واژن قرمز وسفیدک مانند دیده میشود اما خارش وسوزش ندارم علت اش چیست باتشکر

  • سلام. میتونه از حساسیت باشه یا پوسته شدن. روشهای دیگه ای مثل اپیلاسیون و یا لیزر موهای زائد رو بهتون پیشنهاد می کنم که جایگزین ژیلت کنید.

 • سلام خانم دکتر من بعد از استفاده از پودر موبر لابیا مینور دچار زخم شده و دفع ادرار همراه با سوزشه و اینکه اصلا نمیتونم راه برم و لابیا ها متورم شدن .چیکار کنم زود خوب شه خیلی میسوزه

  • سلام. عزیزم از این روش برای رفع موهای زائد دیگه استفاده نکنید. میتونید لباس زیر گشاد یا دامن بپوشید. یه کمی پماد زینک بزنید که زودتر زخم ترمیم بشه و با آب سرد واژن رو شستشو بدین تا درد و سوزش کم بشه. بعد از هر بار دستشویی هم سعی کنید روش دستمال نکشید که اذیت نشه. اگر مشکل ادامه دار شد و یا حس کردید داره عفونت میکنه، سریعتر برای درمان به دکتر زنان مراجعه کنید.

 • سلام.روزتون بخیر.من دختری هستم ۳۱ ساله الان ۹ سالی میشه که ترشحات واژنی شدیدی دارم ترشحاتم یه روز بعد از اتمام دوره پریودیم شروع میشه به مدت یه هفته که هر روز نسبت به روز بعدش بیشتر میشه نوع ترشحاتم سفید رنگ ژله ای جوری که بین دو انگشت کش میاد بعد یه هفته مقدارش کم میشه ولی قطع نمیشه همرا با این ترشحات لبه های واژنم به شدت ورم میکنه حتی حس میکنم هر بار که اینجوری میشم سایز لابیاهام بزرگتر از قبل میشه سوزش و خارش ندارم چندین بارم پیش چندین متخصص شهرمون رفتم ولی نتونستن بفهمن مشکل چیه گفتن باید آزمایش بدم اما چون دخترم به خاطر پرده بکارتم نتونستم نمونه بدم واقعاً از این وضعیت خسته شدم مشکلم به حدی خجالت آوره که نتوستم حتی با خانواده در میون بزارم یا بخوام کسی کمکم کنه…خواهش میکنم لطفاً کمکم کنین .

  • سلام. عزیزم باید به متخصص زنان مراجعه میکردی تا بهتون بگن هیچ مشکلی ندارید. بعد از پریودی بطور عادی ترشحات زیاد میشه و اگر اذیتتون میکنه میتونید از پدهای روزانه استفاده کنید. ترشحات کشدار سفید هم علامت تخمک گذاریه که عادیه. اگر ترشحات رنگی، بد بو و همراه سوزش و خارش باشه عفونیه و باید برای درمان اقدام کنید. تورم لابیاها هم بخاطر تغییرات هورمونی بعد از پریودیه و چیز خاصی نیست.

 • سلام خسته نباشید خانوم دکتر برای تورم لبه های واژن جز معاینه راه دیگه ای نیس از طریق دارو یا شستشوی چیزی؟؟

  • سلام. عزیزم معاینه برای اینه که بفهمیم علت تورم چیه. بعد از تشخیص علت، اگر دارو لازم داشتید براتون تجویز می کنیم.

 • خانم دکتر من یه رابطه تا حدودی خشن داشتم حالایکی از لبه ی ماژورم تورم پیدا کرده و وقتی به لباسم برخورد میکنه سوزش و درد دارم باید چیکار کنم؟

  • با آب سرد شستشو بدین و لباس تنگ نپوشید. میتونید برای کاهش درد، استامینوفن مصرف کنید. اگر چند روز همین طور علائم ادامه داشت یا بدتر شد، دیگه باید حتما به متخصص زنان مراجعه کنید تا ببینیم مشکل تون چیه.

 • سلام من ۱۶ سالمه و صبح متوجه شدم لبه واژن سمت راستم یکم ورم کرده و خارش دارم چند روزه قبلا هم اینطوری شده بودم ولی بعد یک روز از بین رفت آیا خطرناکه؟ و اینکه کلا یکی از لبه ها از دیگری بزرگتره چند سالی هست

  • سلام. نه در سن شما طبیعیه و به خاطر رشد سریع لابیاهاست. مگر اینکه تورم لابیا با درد و سوزش و ترشحات رنگی و بدبوی واژن همراه باشه که از علائم عفونته. در هر صورت نگران نباشید؛ خطری وجود نداره. اگر عفونت دارید به پزشک زنان مراجعه کنید.

 • سلام خانم دکتر من سن کمتری دارم دقیقا اسمش رو نمیدونم ولی عضو کوچکی که بین لابیا ها قرار دارد برای من متورم شده و قرمز و خارش و سوزش دارد و همینطور ترشح مایع سفید هم از حالت عادی گذشته مشکل خاصیه ۱۵ سالمه

  • سلام عزیزم. اون اسمش لابیامینور هست و چون ترشحات سفید و سوزش دارید، علائم عفونت قارچیه که مشکل نگران کننده ای نیست و با مراجعه به پزشک زنان و دریافت داورهای مناسب زود خوب میشه.

 • سلام خسته نباشیدم من ۴ روزپیش با همسرم نزدیکی داشتم و بعداز نزدبکی لابیای مینور وماژور هر دو ورم کردن و بعد خارش شدید گرفتم چیکار کنم ؟؟

  • سلام. اگر ترشحات عفونی ندارید، احتمالا لابیاها موقع نزدیکی خیلی ساییده و متورم شدن. میتونید برای کاهش تورم و خارش از کمپرس سرد استفاده کنید. اگر علائم تون باز هم ادامه داره یا شدیدتر شده، حتما به پزشک زنان برای معاینه لابیاها مراجعه کنید.

 • سلام خانم دکتر لبه واژن سمت چپم متورم شده البته با مالش دست اینجور شد میخواستم بدونم مشکل از چیه خطر داره؟

  • لابیاها خیلی حساسن و در اثر مالش زیاد یا خشن دچار تورم شدن. کمپرس سرد بذارید و لباسهای تنگ نپوشید تا تحریک نشه. اگر بعد از چند روز بهتر نشدین، برای معاینه مراجعه کنید.

 • سلام خانم دکتر من بعد پریودیم سوزش لبه واژن گرفتم هر دو طرفش قرنز شده و خارش دارم و وقتی میخارونم میسوزه برا چیه؟!.

  • سلام. احتمالا به برند نوار بهداشتی تون حساسیت دارید و باید مارکش رو عوض کنید. یا اینکه لباس تنگ پوشیدین و به لابیاها فشار اومده. به جای خاروندن لابیاها بهتره از کمپرس سرد استفاده کنید.

 • سلام خانم دکتر من ۱۷ سالمه و جدیدا بعد از رابطه جنسی لبه های واژنم ورم میکنه ولی نه دردی دارم نه سوزشی هنگام ادرار نه ترشحی نه خارشی فقط یکم ورم میکنه و بعد چند ساعت به حالت عادی برمیگرده دلیلش جی میتونه باشه؟

 • سلام من بیرون لبه واژنم یه طرفش خیلی بادکرده هم خیلی درددارم هم واژنم تنگ شده خیلی راهی هست براش زودخوب شه

  • سلام. حتما باید معاینه بشید تا علت تورم لابیا و تنگی واژن بررسی بشه. بعد میشه درمان رو شروع کرد.

 • سلام خانم دکتر عزیز خسته نباشید من حدودا یک هفته متوجه شدم لابیا سمت چپم متورم شده که البته نزدیک کاتا مانیا (پریودم)خیلی بیشتر متورم شده بود الان ۳ روز از کاتامانیا گذشته ودیگه احساس میکنم یک چیزی شبیه غده درقسنت لابیا سمت چپم به وجود امده نه سوزش نه خارش دارم از ترس کرونا نرفتم دکتر چک کنم خانم دکتر خطرناکه

  • عزیزم بدون معاینه نمی تونم نظری بدم چون علل بروز این علائم متنوعه. ممکنه کیست غده بارتولن یا هر چیز دیگه ای باشه. معمولا مشکل خیلی خطرناکی وجود نداره ولی بهتره پزشک معاینه تون کنه.

 • سلام ، من دیشب براثر یک رابطه با دست وی ، لبه سمت چپم خیلی ورم کرده و درد دارم ، ایا نیازی هست ب پزشک مراجعه کنم ؟

  • با آب سرد بشورید یا کمپرس یخ بذارید. اگر دیدید علائم تون چند روز ادامه پیدا کرده و بهتر نمیشه به یک متخصص زنان مراجعه کنید.

 • سلام خانوم دکتر من یه رابطه دهانی داشتم هیچ دخولی انجام نشده بعد رابطه لابیای سمت راستم متورم شده وسوزش دارم بعد گذشت یکساعت ترشحات سفید داشتم درحد نقطعه ای خون به لباس زیرم گرفت الان بعدگذشت۲۴ساعت هنوز لابیای سمت راستم متورمه درد کمی دارم.علتش چی میتونه باشه خطرناک نیست؟؟بخاطرشرایطم دکتر نمیتونم برم

  • سلام. اگر ترشحات عفونی و علائم تون ادامه داره، دچار عفونت واژینالی شدین که خطری نداره و با مراجعه به پزشک و مصرف یک دوره آنتی بیوتیک خوب میشه.

 • سلام خانم دکتر ببخشید من ۲۷ روزه زایمان طبیعی داشتم خوب خوب شده بود ولی دو روزه لبه چپ واژنم تو داخلش زخم شده نمیتونم ادرار کنم راه چیه

 • سلام خانم دکترمن۱۸سالمه ولبه بزرگ واژن من متورم شده وفقط دردداره خارش وسوزش اصلا نداره میشه منم راهنمایی کنیدمن هیچ دسترسی به پزشک زنان ندارم

  • تنها راه شما مراجعه به پزشک زنان و معاینه لابیاهاست. بعد از تشخیص علت تورم میشه اون رو درمان کرد.

 • سلام خانم دکتر من ۲۲سالمه ومجردم تاحالا رابطه جنسی نداشتم اکثر اوقات خارش دارم والان هفت روز بعداز پریودیم برای اولین بار دچار تورم توناحیه بیرونی درهردوسمت شدم ودردم هم دارم به طوری که نشستن وراه رفتن برام سخت شده ومقدارقرمزیش کم هستش وعفونت سفید چسبناک هم دارم آیانیازبه دکتر مراجعه کنم

  • سلام. بله صد در صد نیاز دارید به پزشک زنان مراجعه کنید تا عفونت شما رو درمان کنند و علت خارش مداوم لابیاها رو تشخیص بدن. به احتمال زیاد دچار عفونتهای قارچی شدین که با یک دوره مصرف آنتی بیوتیک درمان میشه.

 • وقت بخیر ،دکتر من با واجبی شیو کردم و لبه های سمت چپم سوخته بودو متورم شده بعد موقع سکس تورمش بیشتر شدش و شل شدن ولی لبه سمت راستم اوکیع چون نسوخته بود ، و الان هم اون لبم ک سوخته میسوزهو متورم ،۱۹ سالمم هست نیاز هست برم دکتر؟؟؟

  • از روشهایی مثل شیو کردن یا واجبی که احتمال صدمه هست استفاده نکنید. فعلا کمپرس سرد بذارید. اگر بعد از یکی دو روز بهتر نشدین، به پزشک مراجعه کنید تا اگر به پماد یا دارویی نیاز داشتید براتون تجویز کنند.

 • سلام من امروز اب با فشار ب واژنم خورد ب مدت چند دیقه اما بعد ک دیدم لابیاهای واژنم باد کرده بود الان ک نگاه میکنم یکم بادش خابیده مشکلش چی میتونه باشه؟؟

 • من ب مدت روروزه ک لبه های لابیام فقط قسمت اصلی و ورودی قرمز دچار تورم باد کرده و خیلی افتصاح شده سنمم کمه ممنون میشم کمک بکنید ک چیکار میشه کرد رابطه هم نداشتم

 • سلام من هم مشکل همین شکلی دارم لبه بیرونی حالت التهاب و سفتی داره وقتی دست میرنم عفونت میاد بیرون نمیدونم قرصی دارویی داره لطفاً راهنمایی بفرمایید

  • باید به پزشک زنان مراجعه کنید تا نوع عفونت شما مشخص بشه و بر اساس اون براتون دارو تجویز کنند. بدون دستور پزشک از هیچ دارو یا پمادی نباید استفاده کنید.

 • سلام من. با نامزدم رابطه. داشتم البته ن دخول فقط. دهانی. والان. یکی از لبه های واژنم باد کرده و درد. داره. دلیلش چی میتونه باشه

  • اگر تورم باشه بخاطر فشار اومدن به لابیاهاست. اما اگر ترشحات سفید، زرد یا سبز با بوی بد دارید، علامت عفونت هست که برای درمان اون باید به پزشک مراجعه کنید.

 • من چند وقتی هست که درد و سوزش و خارش واژن رو دارم و همینطور ترشحات یک بار ادرارم قهوه ای شد و بعد ازون که باز خوب شدم الان باز خارش سوزش و ورم کردن واژن رو دارم چه درمانی برای این بیماری هست و من هر چند وقتی اینطور میشم قبلن زمانش زیاد بود دیر به دیر بود الان شده ماهی یه بار که اینطور میشم و همینطور سوزش های خیلی بدی داره زمان ادرار کردن

  • سلام. به نظر میرسه عفونت واژینالی مکرر دارید و ادرار قهوه ای علامت ادرار خونی و یکی از نشانه های عفونت ادراری هست. حتما برای درمان اونها باید به پزشک زنان مراجعه کنید.

 • سلام من دوروز پیش زندگی داشتم امروز که ازخواب بیدار شدم با خارش شدیدی دارم متوجا شدم لبه سمت راست خیلی باد کرد همون زبونک خیلی میترسم ۱۰ سال ازدواج کردم ۲تا بجه دارم ولی تا حالا اینحوری نشدم .علت چیه .ممنونم

  • عزیزم ترس نداره. اگر ورم بعد از چند روز نخوابید و یا همراه با خارش و سوزش بود به متخصص زنان مراجعه کنید.

 • سلام من ۲۰سالمه و تقریبا ۱۶روز از رابطه ای ک داشتم داره میگذره و در انتهای لبه چپم درد دارم حتی نشستن رو سخت کرده در حالی ک از بیرون ن قرمزی هست ن زخمی و از داخله بدنمه و دردش مثل ی کبودی رو بدن ک وارد شدن فشاری دردش بده تو رابطه شریک جنسیم هم کاندوم داشت و شریک جنسیای دیگه ایم ندارم. خیلی استرس دارم میشه کمک کنین ک دلیلش ممکنه از چی باشه

  • سلام. به معاینه نیاز دارید حتما تا علت درد و التهاب واژن مشخص باشه. میتونه کیست یا هر مورد دیگه ای باشه. حتما به متخصص زنان مراجعه کنید.

  • سلام. میتونید دو سه روز از کمپرس سرد به طور غیر مستقیم (یخ پیچیده شده در کیسه پلاستیک) در ناحیه ای که متورم شده استفاده کنید. اگر خوب نشد حتما برای معاینه به متخصص زنان مراجعه کنید تا معاینه تون کنند.

 • سلام خانم دکتر من بلافاصله بعد از اتمام پریودیم رابطه طولانی داشتم موقه رابطه متوجه ورم شدید لبه های بیرونیی شدم انقدی ک پوستش کشیده میشه درد خارش ترشح ندارم احساس خشکیم میکنم
  هنوز به دکتر مراجعه نکردم منتظرم ببینم ورم خوابیده میشه
  میخواستم ببینم خطری داره منتظر بمونم یا سریع برم پیش دکتر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *