انواع ترشحات واژن

انواع-ترشحات-واژن

ترشحات واژن نقش مهمی در تمیز نگه داشتن دستگاه تناسلی زنان دارند. ترشحات تولید شده توسط غده های درون واژن و دهانه رحم، سلول های مرده و باکتری ها را به درون بدن می رانند که موجب تمیز شدن واژن و ممانعت از ابتلا به عفونت می شود.
در اکثر موارد، ترشحات واژن کاملا طبیعی هستند اما در مواردی ترشحات واژن خطرناکند و بی توجهی به آنها باعث بروز بیماریها می شوند. میزان ترشحات و بو و رنگ ترشحات طبیعی واژن بستگی به زمان چرخه قاعدگی شما دارد. برای مثال در زمان های تخمک گذاری، شیردهی و در زمانی که از لحاظ جنسی تحریک شده اید، ترشحات واژن شما بیشتر است. رنگ بسیاری از ترشحات طبیعی هستند اما در این مقاله به معنای رنگ ترشحات واژن می پردازیم. جهت دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید

ترشحات واژن قرمز خونی یا قهوه ای رنگ

ترشحات خونی قرمز یا قهوه ای رنگ در طی دوران پریود طبیعی هستند.

اما در زمان های دیگر غیر از پریود در صورت مشاهده ترشحات قرمز یا قهوه ای رنگ بهتر است به پزشک مراجعه کنید چون می توانند نشانه عفونت یا حتی سرطان دهانه رحم باشند.

چرخه های نامنظم قاعدگی یا لکه بینی نیز می تواند از عوامل دیدن این ترشحات قرمز یا قهوه ای رنگ باشد. همچنین روش های متفاوت پیشگیری از بارداری یا تغییرات هورمونی نیز می توانند موجب این ترشحات شوند.

ترشحات قرمز و قهوه ای

بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت این ترشحات مشخص شوند.

مقاله مرتبط: چرا بعد از نزدیکی یا برقراری رابطه جنسی دچار لکه بینی می شوم

ترشحات واژن کرمی یا شیری رنگ

طیف وسیعی از رنگ های متمایل به سفید از سفید گچی گرفته تا کرمی می توانند طبیعی باشند مگر اینکه حالت بافت داری مانند بافت پنیری یا کف مانند داشته باشند یا بو بدهند. ترشحات پنیری شکل معمولا نشانه بیماری قارچی هستند.

ترشحات شیری واژن

ترشحات سفید رنگ در واقع روان کننده واژن هستند و موجب سالم نگه داشتن بافت واژن و به حداقل رساندن اصطکاک در حین رابطه جنسی می شوند.

ترشحات واژن زرد کمرنگ و سبز رنگ

این رنگ معمولا نشانه عفونت است اما اگر تنها یکبار رخ داده است بهتر است به رژیم غذایی که مصرف کرده اید، نگاه بیندازید. این رنگ ممکن است در اثر مصرف ویتامین های جدید یا برخی مواد غذایی رنگ دار رخ دهد. اگر ترشحات سبز رنگ دارید حتما این مقاله را بخوانید.

ترشحات سبزرنگ

چنانچه شما هم از ترشحات سبز رنگ یا خاکستری واژن رنج می برید یا علائمی همچون خارش یا سوزش در ناحیه واژن یا لگن دارید، می توانید جهت دریافت خدمات تخصصی درمانی و کنترل بیماری خود به خانم دکتر متین ذاکرین جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. شما می توانید در صورت نیاز برای دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

ترشحات واژن صورتی رنگ

ترشحات صورتی کمرنگ یا پر رنگ اغلب نشانه شروع چرخه قاعدگی هستند اما اگر زمان مشاهده این ترشحات صورتی رنگ نزدیک به چرخه قاعدگی شما نیست می تواند نشانه یک مشکل بسیار جدی باشد و هرچه سریع تر باید به پزشک مراجعه کرد.

ترشحات صورتی واژن

دانستنی ها: آیا امکان بارداری در زمان پریود وجود دارد

ترشحات واژن بی رنگ

ترشحات بی رنگ که اغلب متمایل به سفید هستند، معمولا طبیعی هستند و ممکن است حالتی شبیه به سفیده تخم مرغ داشته باشد. این ترشحات اغلب در موارد زیر رخ می دهند:

تخمک گذاری: حدود روز چهاردهم چرخه قاعدگی تخمک گذاری رخ می دهد که ترشحات بی رنگ در این زمان نشانه تخمک گذاری و تولید مخاط دهانه رحم هستند.

بارداری: بارداری همچنین می تواند موجب تغییر هورمون ها و افزایش ترشحات بی رنگ شود.

تحریک جنسی: در زمان تحریک جنسی میزان ترشحات آبکی و بی رنگ افزایش می یابند که روان کننده واژن هستند و موجب کاهش اصطکاک در رابطه جنسی می شوند.

چنانچه شما هم دچار علائم غیر عادی در ناحیه واژن از جمله خارش یا سوزش شده اید، پیشنهاد می کنیم قبل از شدت گرفتن بیماری تان به خانم دکتر متین ذاکرین متخصص و جراح زنان و زایمان برای درمان خود مراجعه کنید. شما می توانید جهت تعیین وقت معاینه و دریافت اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

ترشحات واژن خاکستری رنگ

در صورت مشاهده ترشحات متمایل به رنگ خاکستری حتما باید به پزشک مراجعه کنید زیرا می توانند نشانه عفونت باکتریایی واژن باشند که عفونت رایجی در میان زنان است. پزشک برای شما داروهای آنتی بیونتیک خوراکی یا واژینال تجویز خواهد کرد.

ترشحات خاکستری واژن

چه زمانی باید برای ترشحات واژن به پزشک مراجعه کرد؟

اگر نگران رنگ، میزان یا دیگر ترشحات واژن خود هستید و همچنین علائم زیر را دارید بهتر است به پزشک مراجعه کنید:

 • خارش
 • درد
 • سوزش در هنگام ادرار
 • بوی زننده (مقاله درمان بوی بد واژن را بخوانید)
 • حالت کف مانند ترشحات
 • ترشحات پنیری شکل
 • خونریزی از واژن غیر از زمان پریود
 • مشاهده رنگ خاکستری

نکته نهایی در رابطه با ترشحات واژن

ممکن است تصور شما غیر از این باشد اما ترشحات واژن موجب تمیز نگه داشته شدن واژن، پیشگیری از عفونت و روان سازی واژن می شوند و با تغییر نیازهای بدن شما این ترشحات نیز تغییر می کنند. برای مثال، ترشحات واژن طی رابطه جنسی افزایش می یابند تا مانع ناراحتی و اصطکاک شوند و در زمان تخمک گذاری غلیظ می شوند تا به رسیدن اسپرم به تخمک کمک کنند.

همچنین به یاد داشته باشید طیف وسیعی از رنگ ها و مقادیر ترشحات واژن طبیعی هستند و از فردی تا فرد دیگر متفاوت هستند. برای همین این مقاله درباره طیف رنگی وسیع ترشحات واژن صحبت می کند.

همچنین باید به یاد داشت که ترشحات واژن انعکاسی از سلامت شما هستند. مراقب تغییرات ناگهانی ترشحات واژن خود باشید زیرا می توانند نشانه عفونت یا بیماری باشند. اگر تغییر ترشحات واژن از نظر رنگ، بافت، میزان و بو تغییر زیاد باشند، بهتر است به پزشک متخصص زنان مراجه کنید. همچنین اگر ترشحات شما همراه با خارش یا درد در ناحیه لگن باشند بهتر است هرچه زود به پزشک متخصص زنان مراجعه شود.

اگر شما هم دچار ترشحات غیر طبیعی واژن هستید، می توانید برای تشخیص و درمان بیماری خود به خانم دکتر ذاکرین جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. برای هماهنگی و رزرو نوبت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

اگر در مورد این مقاله سوال یا ابهامی دارید در بخش نظرات زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید.

۴.۸/۵ - (۴۶ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۳۶ دیدگاه ها
 • خانم دکتر من ترشح ندارم اما هروقت میرم هحموم واژنم میشورم چیزایی سفید ب دستم میاد چرب هستند تقریبا مث همونایی ک نوزاد متولد شده به بدنش چسبیده سفید رنگ و چرب اینا چیه ؟؟ممنون میشم جوابم بدید

 • سلام،ممنون از مطالب عاليتون،من مدت طولاني هست كه عفونت دارم و چند بار دكتر رفتم و كلي آنتي بيوتيك و داروهاي مختلف واژينال و خوراكي مصرف كردم اما خوب نشد،تو مرحله سوم مصرف داره كه خوب نشدم دكتر ترشحات رو براي آزمايش و كشت فرستاد آزمايشگاه نتيجه اين بود كه عفونت ميكروبي نيست و دكتر گفت ويروسيه و دوباره آنتي بيوتيك تجويز كرد و نظرش اين بود كه خطرناك نيست و مثل همه بيماري هاي ويروسي بعد گذروندن دوره خوب ميشه ولي نشد و همچنين من درگيرم،ممنون ميشم اگه نظر شما رو هم بدونم و راهنماييم كنيد.

 • سلام و خسته نباشيد… من ديروز چند لكه ديدم ك بين قرمز و صورتي بود و بيشتر شبيه صورتي بود حدود ده روز مونده تا پريودم هر ازگاهي هم دچار لكه بيني قهوه اي ميشم با اينكه هيچ دردي ندارم بازم بايد نگران باشم؟

 • سلام خانم دکتر. من روی ترشح واژن خیلی حساسم.در حدی هستم که همیشه از پد روزانه استفاده میکنم.ترشحات رنگ سفید دارم البته کم.قرص واسه عفونت هم استفاده میکنم.یعنی بازم لازمه به دکتر مراجعه کنم؟

  • سلام اگه سرخود قرص مصرف میکنی بله باید بری دکتر. اما اگر دکتر دارو داده تا اتمام داروها صبر کن و بعد اکه خوب نشدی به پزشک مراجعه کن.

 • دکتر جان،سلام خسته نباشین…خانم‌دکتر تا چند ماه پیش پریودهای کاملا منظم داشتم.۲۸ روزه…من ورزشکار و ۶روز در هفته ورزش میکنم..اردیبهشت ۹۷ دو روز بعد از اتمام قاعدگی سفری رفتم که هم بارم خیلی زیاد بود.هم اینکه مسافت خیلی ناهموار و زیاد بود…بعد از سفر دقیقا یک هفته بعد از پریود..لکه بینی…یا ترشحات قرمز و قهوه ای داشتم…ولی هر بار که ورزش نمی کردم هنگام‌ پریود و یا حتی بعدش اثری از لکه بینی نمیدیم….یعنی زمانی که بدنم در حالت سکون بود.من حدود دو ماه به دلیل عفونت گوشم هیچ ورزشی نکردم .و فعالیت بدنی خاصی نداشتم.کلا نه لکه بینی…نه ترشح هیچ چیزی نداشتم….چون بدنم‌در حالت سکوتن بود و هیچ فعالیتی نداشتم….به محض شروع فعالیت شروع میشه این مشکلات…پریودمم تقریبا منظم و مشکلی نداره….یعنی ۲۸ روز.شده ۳۰ روز یا ۳۲روز.وقتی لکه بینی دارم…پریود بعدی کمی دیر تر میشه.ولی نه خیلی زیاد.من مجردم. ۲۹ساله.هیچ گونه ارتباط جنسی هم ندارم.تغذیه هم مناسبه.

 • سلام من یه دختر ۱۵ ساله هستم در هنگام ورزش یا تحرک زیاد دچار ترشح می شم و گاهی لباس زیرم بطور کامل خیس میشه اما سفید رنگ هستند و هیچ بویی ندارند.در کل ترشح در بدن من زیاد اتفاق می اوفته تقریبا کل ماه اما بی بو و بی رنگ هستند. علت ترشحات در هنگام ورزش چیه؟برام مشکل ساز شده

 • سلام خانم دکتر خسته نباشید من روزی که پاک شدم رابطه داشتیم اما کاندوم پاره شد و روز بعد از قرص اورژانسی۱.۵ استفاده کردم و بعد از ۶روز ترشحات قهوه ای و گاهی قرمز دارم که الان ۳ روزه میخواستم ببینم دلیلش چیه.دو ماه پیشم رابطه داشتیم و قرص اورژانسی استفاده کردم اما اون دفعه یک هفته فقط جلو انداختم.

 • سلام خانم دکتر من ۳۱ سال و مجرد هستم تقریبا یه ۶ ماهی یا شایدم بیشتر میشه قبل از پریود به مدت ۶،۷ روز لکه بینی دارم تا روزی که خود پریود شروع میشه بعد تا ۵ روز خونریزی دارم و تا روز ۹ تا ۱۰ هم دوباره لکه بینی دارم قبلا هم سابقه کیست تخمدان داشتم آیا به نظر شما دوباره کیست دارم ؟؟

 • سلام خانوم دکتر من ۷ ماهه یاز مصرف میکنم این ماه بعد تخمک گذاری چند روزه لکه بینی دارم ، میخوام بپرسم احتیاج هست برم دکتر؟ ممکنه مشکلی باشه؟

 • سلام با تشكر از وقتي كه ميگذاريد. ميخواستم بدونم اگه ترشحات قهوه اي يا خوني ناشي از خوردن برخي قرص ها باشه در طول اومدنشون ميشه رابطه جنسي برقرار كرد؟! چون حدودا ١هفته اين ترشحات در من ادامه داره و بعد از اون پريود ميشم.

 • من مدتی خارش داشتم و ترشحاتم رنگش تیره شده بود از پماد کلوتریمازول و قرص مترونیدازول استفاده کردم در همون حین پریود هم شدم بعد مصرف داروها خارشم قطع شده بود و ترشحم نرمال شده بود ولی چند روزیه رنگ ترشحاتم مثل لکه بینی پریود شده،اگه میشه راهنمایی کنین ممنونم

 • خانم دکتر من دقیقا دو روز بعد از رابطه جنسی واژنم ترشحات سفید رنگ داره که بوی بدی هم داره اما ۳، ۴ روز طول میکشه و با نشستن توی محلول سرکه و آب رفع میشه. این نشونه ی چیه؟ من قبلا مکررا عفونت میگرفتم که بعد از درمان همسرم مشکلم حل شد اما این ترشحات بد بو که ۲ روز بعد از رابطه جنسی دارم همچنان باقی مونده. مشکلم چیه؟ آیا این طبیعیه؟ من این سوالو تو اینستاگرامتونم پرسیدم اما جواب ندادید

 • باسلام به شما خانم دكتر ممنونم از مطالب خوبتون خانم دكتر من عقدهستم موقعي كه ارضا ميشم به شدت بعدش درد دارم البته هيچ دخولي انجام نميشه دكترم نميتونم برم متاسفانه ): ميشه راهنماييم كنيد ممنونم

 • سلام خسته نباشين خانوم دكتر عزيز من يكم چسبندگي تخمدان دارم و الان ميخوام باردار بشم لطفا راهنمايي ميكنيد يا در مورد چسبندگي تخمدان توضيح بدين مرسي

 • سلام خانم دکتر من به نظرم ترشحاتم زیاده ولی خارش و سوزش ندارم و ترشحاتم رنگ و بو هم نداره . هرزگاهی تقریبا دو ماه یکبار هم داخل لبه کوچک واژنم جوش میزنم که همون جوش فقط خارش و سوزش داره که خودبخود بعد از پنج روز خوب میشه .مجردم دکتر فقط معاینه معمولی کرد و گفت جوش هست .و کلیندامایسین و یع پماد داد .اما هنوزم جوش میزنم ممکنه ترشحاتم عفونی باشه و باعث جوش بشن؟

 • خانم دکتر جان اینم بگم بهداشت فردی رو خیلی رعایت میکنم و همه نکته هایی که شما تو پست هاتون بهش اشاره میکنید مثلا بهداشت لباس زیر و شسشتو رو رعایت میکنم اما بازم مدام جوش میزنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *