کدام یک از ترشحات واژن خطرناک هستند؟

ترشحات-خطرناک-واژن

ترشحات واژن در اغلب زنان دیده می‌شود. بسیاری از خانمها نگران این مسئله هستند. اما حقیقت این است که ترشحات واژن نقش مهمی در تمیز نگه داشتن دستگاه تناسلی زنان دارند. اگر ترشحات بوی بدی نداشته باشند و با علائمی مانند سوزش و خارش همراه نباشند، طبیعی هستند و لازم نیست نگران آن‌ها باشید. اما در این مقاله می‌خواهیم بدانیم که کدام یک از ترشحات واژن خطرناک هستند؟ جهت دسترسی سریع به بخش های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

ترشحات طبیعی واژن

ترشحات طبیعی واژن در افراد مختلف، متفاوت است. معمولا مقدار این ترشحات در زمان قاعدگی تغییر می‌کند. اگر شما هم در شروع و یا پایان عادت ماهیانه، تجربه ترشحات سفید کشدار داشته‌اید، بهتر است نگران نباشید. ترشحات کرمی یا شیری رنگ، از ترشحات طبیعی واژن هستند و اغلب موقع تخمک گذاری دیده می‌شوند و بوی بدی ندارند. این ترشحات احساس ناراحتی برای شما ایجاد نمی‌کنند و معمولا به درمان خاصی نیاز ندارند.

بیشتر بخوانید: انواع ترشحات واژن

چه زمانی ترشحات واژن نگران کننده هستند؟

در صورت مشاهده هر کدام از علائم زیر، ترشحات واژن طبیعی نیستند و باید جدی گرفته شوند:

  • تغییر در بوی ترشحات واژن (به ویژه بوی نامطبوع)
  • تغییراتی در حالت ترشحات
  • تغییر در رنگ ترشحات واژن (ترشحات سبز رنگ خاکستری)
  • تغییراتی در غلظت ترشحات
  • تغییر در اندازه ترشحات
  • ترشحات همراه با درد، خارش و سوزش ناحیه تناسلی

ترشحات غیرطبیعی واژن

کدامیک از ترشحات واژن خطرناک هستند؟

عفونت شایع ترین علت ترشحات غیر طبیعی واژن است. بعضی از ترشحات واژن غیر طبیعی هستند. بنابراین لازم است که آن ها را بشناسید و در صورت مشاهده هر کدام از این ترشحات برای درمان به پزشک مراجعه کنید:

ترشحات سفید رنگ و زیاد

ترشحات سفید رنگ واژن اگر به مقداری زیادی باشند و با خارش فراوان و قرمز شدن ناحیه تناسلی همراه باشند، به درمان نیاز دارند.

ترشحات خاکستری رنگ واژن با بوی تند و زننده

ترشحات خاکستری و بدبوی واژن به علت نوعی باکتری به نام گاردنرلا در واژن بوجود می‌آید. این نوع ترشح خطرناک است و ممکن است عوارضی برای فرد داشته باشد. یکی از عواملی که باعث ایجاد این ترشحات می‌شوند، رابطه جنسی مکرر با تخلیه منی در واژن زنان است. معمولا برای درمان، پزشک شما داروهای واژینال و آنتی بیوتیک در نظر می‌گیرد.

ترشحات زرد رنگ و بدبو

ترشحات زرد رنگ واژن غیر طبیعی است و معمولا نشانه عفونت است. البته نوع رژیم غذایی شما و مصرف ویتامین‌های جدید و مواد غذایی رنگ دار در ایجاد ترشحات زرد رنگ تاثیر گذار است. این ترشحات در بعضی از مواقع ممکن است با خارش زیادی همراه باشند، در این صورت بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

 پزشک شما داروهای موضعی و خوراکی تجویز می‌کند. البته همسر شما هم باید تحت درمان قرار بگیرد. چرا که باکتری ها از طریق رابطه جنسی به او انتقال داده می‌شود و اگر درمان نشود، در پروستات او باقی مانده و مجددا بعد از مقاربت به زن منتقل می‌شود.

بیشتر بخوانید: ترشحات زرد رنگ بعد از رابطه جنسی

ترشحات سبز رنگ واژن

این نوع عفونت در بعضی از مواقع ممکن است ناشی از تریکومونازیس باشد. تریکومونازیس نوعی عفونت است که معمولا از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. ترشحات سبز رنگ مایل به زرد اغلب با بوی تند و زننده (بوی نامطبوع ماهی) همراه هستند و حتما باید درمان شوند. به غیر از این، عفونت‌های منتقل شده از راه جنسی (مانند سوزاک، کلامیدیا) باعث ایجاد ترشحات سبز رنگ واژن می‌شوند.

ترشحات سبز رنگ واژن

اغلب بیماری های منتقله از راه جنسی معمولا بدون علامت هستند. بنابراین تشخیص و درمان به موقع برای پیشگیری از عواقب آن، اهمیت زیادی دارد. عفونت های باکتریایی واژینال باکتریایی از دیگر علت های ترشحات سبز رنگ است که حتما باید تحت درمان پزشک قرار گیرند. خوشبختانه عفونت‌های مرتبط با این نوع ترشحات، خطرناک نیستند و به راحتی با آنتی بیوتیک‌ها قابل درمان هستند.

ترشحات واژن قرمز خونی یا قهوه ای رنگ

ترشحات خونی قرمز یا قهوه ای رنگ در دوران پریودی طبیعی هستند. اما اگر در زمان دیگری غیر از پریودی ترشحات قهوه ای رنگ دیده شود، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. چرا که این موضوع می‌تواند نشانه عفونت یا سرطان دهانه رحم باشد.

البته باید در نظر داشت که چرخه های نامنظم قاعدگی یا لکه بینی، تغییرات هورمونی و روش های پیشگیری از بارداری در بعضی از اوقات باعث ترشحات قهوه ای رنگ می‌شوند.

ترشحات خطرناک واژن در زمان بارداری

ترشحات در دوران بارداری طبیعی هستند. زنان هرچه به زمان زایمان نزدیک می‌شوند، ترشحات بیشتری دارند. اما زنان بارداری هستند که در تمام مدت بارداری، ترشحات زرد رنگ دارند. ترشحات زرد رنگ در بارداری طبیعی است. اما اگر قبل از بارداری ترشحات شما سفید رنگ بوده و لی یدفعه به ترشحات زرد رنگ تبدیل شده است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که مشکل خاصی ندارید.

عفونت‌های شدید به دلیل خشک بودن محیط واژن در زنان یائسه معمولا کمتر اتفاق می‌افتد. اما با این حال در صورت مشاهده هر یک از ترشحات غیر طبیعی واژن، باید به پزشک مراجعه کنند.

چه زمانی لازم است به پزشک مراجعه کنیم؟

ترشحات واژن همیشه نگران کننده نیستند. معمولا ترشحات سفید رنگ، شفاف و بدون بو، طبیعی هستند و به درمان خاصی نیاز ندارند. در صورتی که ترشحات سفید رنگ به مقدار زیاد باشند و همراه با خارش باشند، باید داروهای آنتی بیوتیک و داروهای ضد قارچ استفاده شود.

زمان مراجعه به پزشک برای ترشحات واژن

در صورتی که ترشح زرد رنگ، سبز رنگ و همچنین ترشحات خاکستری با بوی زننده دارید، حتما لازم است به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما در مورد شریک جنسی جدید، آنتی یبوتیک هایی که به تازگی مصرف کرده‌اید، علائم یائسگی و … از شما سوال می‌پرسد. در صورت عدم درمان، ترشحات غیر طبیعی واژینال در بعضی از مواقع باعث نازایی می‌شود. در صورت مشاهده هریک از ترشحات خطرناک واژن و داشتن علائم زیر باید حتما به پزشک مراجعه کنید:

  • سوزش و خارش در ناحیه تناسلی
  • درد و ناراحتی در زمان ادرار کردن
  • درد و ناراحتی در زمان مقاربت جنسی

سخن پایانی

تخمک گذاری، عفونت و عدم تعادل هورمونی باعث ترشحات بیش از اندازه واژن می‌شوند. همان طور که گفته شد ترشحات طبیعی واژن معمولا بدون بو هستند. پس لازم نیست نگران آن ها باشید. در صورت مشاهده ترشحات زرد، سبز یا خاکستری، بوی بد و هر یکی از علائم گفته شده، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. بیشتر عفونت های واژن با داروهای ضد میکروبی درمان می‌شوند. بسته به نوع عفونت ممکن است، بهبودی شما چند روز تا چند هفته طول بکشد.

امیدواریم در این مقاله به سوالات شما درباره ترشحات خطرناک واژن پاسخ داده باشیم. در صورتی که سوالی در این مورد دارید، می توانید در بخش نظرات زیر این مقاله آن را مطرح کنید.  

۴.۵/۵ - (۵۵ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *