ترشحات طبیعی واژن چه رنگی است؟

رنگ-ترشحات-طبیعی-واژن

ترشحات واژن اغلب موجب نگرانی خانم ها می شود، اما در واقع این ترشحات روشی طبیعی برای محافظت از اندام های تناسلی و آسان کردن عملکرد آنها است. در حقیقت، اگر ترشحات واژن بوی نامطلوبی نداشته باشند و با علایمی مانند حس سوزش یا خارش همراه نباشد، به احتمال زیاد طبیعی است و نیازی به نگرانی نیست.
معمولاً ترشحات سفید رنگ هستند اما همیشه نمیتوان مطمئن بود که آیا طبیعی هستند یا اینکه نشانۀ بیماری می باشند. اگر ترشحات سفید، شیری یا کرمی رنگ دیدید نترسید. آرامش خود را حفظ کنید. در بیشتر مواقع، اینگونه ترشحات کاملاً طبیعی هستند، به خصوص اگر بدون بو باشند. در ادامه، انواع شایع -ترین ترشحات سفید رنگ را برای شما شرح می دهیم تا بتوانید تشخیص دهید که آیا نیاز به دیدن پزشک دارید یا دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. ما در این مقاله درباره ترشحات سفید واژن، ترشحات سفید کشدار، ترشحات در زمان یائسگی، ترشحات شیری و ترشحات سفید واژن قبل از پریودی صحبت می کنیم.

انواع ترشحات کاملاً طبیعی واژن

احتمالاً تا کنون در شروع یا پایان عادت ماهانه خود، تجربۀ ترشحات سفید کشدار را داشته اید. این ترشحات، روش طبیعی بدن برای تمیز کردن اندام جنسی و آماده سازی آنها برای زمانی است که قرار است تخمک بارور شود. ترشحات، اغلب موقع تخمک گذاری دیده می شود و حتی می تواند اولین نشانۀ بارداری شما باشد. در واقع اگر دقت کنید، متوجه می شوید که دقیقاً همان ترشحات قبلی است اما غلظت آن تغییر می کند.

همۀ ترشحات طیف رنگ سفید، از سفید پوست تخم مرغی تا رنگ کرمی، طبیعی هستند. تا وقتی که این ترشحات بافت خاصی ندارند یا بوی غیر عادی و بد نمی دهند، نیاز به نگرانی نیست.

ترشحات کرمی و شیری رنگ

اگر متوجه ترشحات کرمی رنگ بدون بو شدید، نگران نباشید. این ترشحات معمولاً چند روز قبل از شروع عادت ماهانه اتفاق می افتد یا هنگامی که ترشحات سفید کشدار هستند ممکن است نشانه ای از تخمک گذاری باشد. در بعضی موارد، ترشحات غلیظ و کرمی رنگ، که به آنها «لِکوره» گفته می شود، نشانۀ اولیه ای از باردار بودن شما است.

در برخی از خانم ها، به خصوص آنهایی که برای اولین بار مادر می شوند، این ترشحات می تواند اولین نشانۀ بارداری باشد. به خاطر داشته باشید که این ترشحات کاملاً بدون بو هستند یا بوی خیلی ملایمی دارند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با تستهای بارداری

ترشحات سفید واژن

ترشحات سفید غلیظ (از بی رنگ تا سفید شیری)

باز هم میگوییم که اگر ترشحات شما هیچ بوی بدی ندارند و احساس ناراحتی برای شما ایجاد نمیکنند، از نوع بی خطر هستند. در طول چرخه قاعدگی، ترشحات واژن غلیظ تر می شوند. ممکن است در مرحله های مختلف چرخه قاعدگی یا در شروع بارداری، ترشحات غلیظ را تجربه کنید. این ترشحات سفید غلیظ، در واقع لوبریکانت و روان کننده طبیعی واژن شما به حساب می آیند که باعث سالم نگه داشتن بافت واژن شما می شود و همچنین اصطکاک را در حین مقاربت جنسی به حداقل می رساند. اگر می خواهید بدانید که کدام یک از ترشحات واژن خطرناک هستند، پیشنهاد می کنیم مقاله مربوطه را مطالعه کنید.

ترشحات سفید رنگ غلیظ در حین بارداری

از ابتدای بارداری تا زمانی که فرزند شما متولد شود، وجود ترشحات شیری رنگ بدون بو یا با بوی ملایم، با نام «لِکوره»، کاملاً طبیعی است. بنابراین باید حواستان به زمان وقوع آن باشد. اگر این نوع از ترشحات را دارید و عادت ماهانۀ شما به تأخیر افتاده است، بهتر است آزمایش بارداری بدهید و به پزشک مراجعه کنید تا باردار بودن شما را تأیید کند.

زنان در طول بارداری دچار تغییرات زیادی می شوند که افزایش منظم ترشحات واژن یکی از آنهاست. علت این اتفاق، افزایش جریان خون در واژن است. به علاوه، بدن شما استروژن بیشتری تولید می کند. در این مدت، واژن شما فعالیت خود را افزایش می دهد تا ترشحات بیشتری تولید کند. این روش طبیعی بدن برای سالم، مرطوب و بسته نگه داشتن دهانه رحم شما است. به خاطر داشته باشید که حرارت بدن گاهی اوقات ممکن است باعث رقیق شدن ترشحات شود که این موضوع، میزان ترشحات واژن را افزایش می دهد.

اگرچه بسیاری از خانم ها، ترشحات غلیظ و کرمی رنگ را در اوایل دوران بارداری خود تجربه می کنند، با این حال کاملاً طبیعی است که در سه ماه آخر بارداری و نزدیک به زایمان نیز این ترشحات وجود داشته باشد. در این حالت، شکل ترشحات شما با آنچه به آن عادت دارید، کمی متفاوت است.

اگر ترشحات شما بی رنگ تا سفید شیری و بدون بو است، می توانید آرامش خاطر خود را حفظ کنید و مطمئن باشید که تنها ترشحات طبیعی واژن هستند و حاوی سلولهای پیر و باکتریهای طبیعی واژن می باشند. در حقیقت، با مشاهده این ترشحات می توانید مطمئن باشید که بدن شما دهانه رحمتان را سالم و تمیز نگه می دارد.

آیا شما هم دچار عفونت واژن هستید؟ اگر به هر دلیلی حس می کنید ممکن است دچار عفونت واژن شده باشید، در این صورت می توانید به خانم دکتر متین ذاکرین جهت ویزیت مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و تعیین وقت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

ترشحات سفید واژن قبل از پریودی

غلظت و رنگ ترشحات واژن شما در طول ماه تغییر می کند. این تغییرات بخشی از چرخۀ ماهانۀ شما هستند و کاملاً طبیعی می باشند. در بعضی از مراحل چرخۀ قاعدگی، مخصوصاً قبل از تخمک گذاری، سطح بالای استروژن باعث ایجاد ترشحات رقیق و شفاف می شود. هنگام عادت ماهانه، واژن ۳۰ برابر بیشتر از زمان تخمک گذاری، تولید ترشحات می کند.

در پایان چرخه قاعدگی، دقیقاً قبل از شروع خونریزی هم ممکن است ترشحات سفید رنگ غلیظ داشته باشید. این کاملاً طبیعی است و هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. در هر صورت، ترشحات باعث روان شدن واژن شما می شود و باکتری ها را از آن خارج می کند. تا زمانی که ترشحات همراه با بوی بد نباشد یا بافت برجسته و غیرعادی نداشته باشد، سالم به حساب می آید و حتی می توانید به کمک آن چرخۀ ماهیانۀ خود را پیش بینی کنید.

ترشحات قبل از پریودی

استفاده از داروهای هورمونی، مثل قرص های ضد بارداری، گاهی اوقات موجب ایجاد ترشحات سفید پیش از قاعدگی می شود، زیرا روی سطح هورمون شما تاثیر گذاشته است. اگر علائم دیگری وجود نداشته نباشد، افزایش ترشحات دلیلی برای نگرانی ندارد.

بیشتر بخوانید: لکه بینی بعد از پریود نشانه چه هستند

ترشحات غلیظ سفید بعد از رابطه جنسی

ترشحات سفید بدون بو و بدون خارش پس از مقاربت جنسی، نتیجۀ ترشح هورمون های مربوط به بارداری است. در حین مقاربت جنسی، بعد از آن که شما به ارگاسم رسیدید، انقباض های واژن باعث آزاد شدن مقدار بسیار زیادی از این نوع ترشحات می شود. این ترشحات اضافی نباید باعث نگرانی شما شود زیرا نشانۀ آن است که بدن شما به درستی عمل می کند.

همچنین از تغییرات ترشحات خود پس از مقاربت جنسی در طول ماه تعجب نکنید. رنگ و بافت آنها با توجه به میزان هورمون های شما در طول چرخه قاعدگی، متفاوت است. به خاطر داشته باشید که واژن شما پس از هر بار رابطه جنسی، ترشحات مختلفی تولید می کند. این ترشحات نشان دهندۀ آن است که چرخۀ باروری شما سالم است. این چرخه شامل موارد زیر می شود:

۱. روان سازی واژن: وقتی که بدن شما از نظر جنسی تحریک می شود، نوعی مایع روانکنندۀ کرمی رنگ تولید می کند. این مایع رقیق، شفاف یا سفید، شما را برای رابطۀ جنسی آماده و به راحتی شما در حین رابطه جنسی کمک می کند. بدن شما پس از شروع تحریک جنسی، ۳۰ ثانیه زمان لازم دارد تا این مایع را ترشح کند. احتمال زیادی وجود دارد که بعد از مقاربت جنسی نیز واژن شما به تولید این ترشحات ادامه دهد.

۲. مخاط دهانۀ رحم: در مراحل مختلف چرخه قاعدگی ، رحم مخاط تولید می کند. هدف این مخاط کمک به اسپرم ها برای رسیدن به تخمک و باروری آن است. بسته به اینکه در چه مرحله ای از چرخه قاعدگی خود هستید، بعد از هر مقاربت مخاطی با رنگ و غلظت متفاوت خواهید دید. این مخاط معمولاً نشان دهندۀ پایان قاعدگی شماست. اگر مخاط به صورت شفاف و کشدار است، می تواند نشان دهندۀ تخمک گذاری باشد. اگر می خواهید از بارداری جلوگیری کنید، باید در این زمان احتیاط بیشتری کنید.

ترشحات دهانه رحم

۳. مایع انزال مردان: ممکن است ترشحاتی که پس از رابطۀ جنسی می بینید، در واقع ترشحات شما نباشد. زمانی که شما و همسرتان بدون استفاده از کاندوم رابطه جنسی دارید، ترشحات بعد از مقاربت شما معمولاً حاوی مایع انزال (مَنی) مرد است. مَنی کرمی رنگ و گاهی اوقات غلیظ است و به راحتی ممکن است با ترشحات واژن اشتباه گرفته شود.

۴. مایع انزال زنان: برخی از تحقیقات مهم علمی نشان داده اند که زنان مایع مخصوصی تولید می کنند که تقریباً شبیه به مَنی است و هنگام تحریک شدن یا رسیدن به اوج لذت جنسی ترشح می شود. در حقیقت، در کنار مجرای ادرار زنان، غدد کوچکی وجود دارند که این نوع مایع را تولید می کنند. خیلی از خانم ها این مایع را با ادرار اشتباه می گیرند، زیرا غلظتی شبیه به ادرار دارد و کاملاً مایع است.

ترشحات زیاد و سفید رنگ واژن

باور کنید یا نه، ترشحات زیاد سفید رنگ واژن، تقریباً همیشه طبیعی هستند. دو نوع از این ترشحات وجود دارد:

ترشحات سفید رنگ بیشتر از حد معمول: قرص های ضد بارداری یا ضد حساسیت می تواند باعث ایجاد این حالت شوند.

ترشحات سفید رنگ خیلی زیاد: اگر از داروهای ضد بارداری استفاده می کنید، این نوع ترشحات در پایان چرخه قاعدگی شما کاملاً طبیعی است. همچنین می تواند به دلیل واکنش به یک محصول شیمیایی یا به عنوان مثال یک صابون جدید به وجود بیاید.

شما می توانید جهت دریافت پاسخ سوالات خود در زمینه ترشحات طبیعی واژن، سوالات خود را زیر همین مقاله و در بخش نظرات بپرسید.

۴.۶/۵ - (۵۱ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۴ دیدگاه ها
  • سلام خانم دکتر. من روی ترشح واژن خیلی حساسم. در حدی هستم که همیشه از پد روزانه استفاده میکنم. ترشحات رنگ سفید دارم البته کم. قرص واسه عفونت هم استفاده میکنم یعنی بازم لازمه به دکتر مراجعه کنم؟

    • سلام اگه سرخود قرص مصرف میکنی بله باید بری دکتر. اما اگر دکتر دارو داده تا اتمام داروها صبر کن و بعد اکه خوب نشدی به پزشک مراجعه کن.

  • سلام خانم دکتر عزیز من تقریبا دوهفته است ترشحاتم زیاد شده و بوی بدی نداره و سفید رنگ و گاهی بی رنگه پریودم هم عقب افتاده ممکنه نشانه بارداری باشه؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *