علت و درمان ترشحات زیاد واژن

ترشحات-زیاد-واژن

ترشحات واژینالی منظم نشان دهنده سلامت سیستم تولید مثل زنان است. ترشحات نرمال و طبیعی واژن ترکیبی از مخاط، مایعات، باکتری ها و سلول های مرده واژن است. ممکن است به دلیل تحریک جنسی یا در طول تخمک‌ گذاری با ترشحات سنگین واژن مواجه شوید. ترشحات زیاد با بوی بد یا رنگ و ظاهر غیرعادی را می‌توان از جمله ترشحات خطرناک واژن و به عنوان نشانه یک بیماری زمینه ای در نظر گرفت. در این مقاله به بررسی علت های ترشحات سنگین واژینالی و ارائه روش هایی برای رفع آن خواهیم پرداخت. جهت دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

چه عواملی باعث ترشحات زیاد واژن می شود؟

۹ نوع ترشح واژن در زنان وجود دارد. یکی از این ترشحات، ترشحات سنگین واژینالی است. ترشح سنگین واژن به یک یا چند دلیل زیر ترشح می شوند:

تحریک جنسی یا برانگیختگی زنان

تحریک جنسی چند واکنش فیزیکی را در بدن تحریک می‌ کند. برانگیختگی باعث افزایش جریان خون در ناحیه تناسلی و گشاد شدن رگ‌های خونی می شود. در نتیجه مایع روان‌کننده از سطح دیواره واژن جاری می شود. این مایع شفاف، آبکی و لغزنده است و به انبساط واژن و راحت تر شدن دخول کمک می کند. اگر مایل به دریافت اطلاعات بیشتر در این باره هستید مقاله انواع ترشحات واژن بعد از رابطه جنسی را مطالعه کنید.

سایر نشانه‌های تحریک جنسی در زنان عبارتند از:

 • افزایش ضربان قلب و تنفس
 • قرمز شدن صورت، گردن و سینه
 • ورم پستان
 • نعوظ نوک پستان

تخمک گذاری

مایع ژل مانند دهانه رحم حاوی پروتئین، کربوهیدرات و اسیدهای آمینه است. بافت و مقدار این مایع در طول چرخه قاعدگی تغییر می‌کند. برای مثال، بعد از خونریزی عادت ماهانه، مایع دهانه دارای بافت ضخیم و مخاط مانندی است. این ترشحات ممکن است اَبر مانند، سفید یا زرد رنگ باشند.

با نزدیک شدن به زمان تخمک گذاری (۴ روز قبل یا بعد از نیمه سیکل قاعدگی)، سطح استروژن افزایش می یابد. در این زمان، مایع دهانه رحم، شفاف و لزج و شبیه به سفیده تخم مرغ است. ترشح این مایع پس از تخمک گذاری کاهش می یابد. ممکن است چند روز پس از پریود هیچ ترشحی نداشته باشید. اگر مایلید در این باره بیشتر بدانید می توانید مقاله زمان تخمک گذاری و روش محاسبه آن را هم مطالعه کنید.

تخمک گذاری

عدم تعادل هورمونی

عدم تعادل هورمونی در اثر استرس، رژیم غذایی یا بیماری های زمینه ای اتفاق می افتد و می‌تواند ترشحات واژن را افزایش دهد. برای مثال، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک شایع‌ترین اختلال هورمونی زنان است که باعث افزایش سطح آندروژن (هورمون مردانه) در بدن می شود. افزایش سطح آندروژن می‌تواند باعث:

 • تغییر مقدار یا بافت مایع دهانه رحم
 • نامنظم شدن قاعدگی
 • جلوگیری از تخمک گذاری

بیشتر بخوانید: درمان اختلالات قاعدگی

بعضی از مبتلایان به سندرم تخمدان پلی‌ کیستیک با افزایش ترشحات واژینالی مواجه می شوند. توجه به سایر علائم سندرم تخمدان پلی‌ کیستیک به تشخیص و درمان سریعتر این بیماری کمک می کند که برخی از آنها عبارتند از:

 • کاهش تعداد دوره های قاعدگی به کمتر از ۸ مورد در سال (فاصله بین دو پریود معمولا بین ۲۱ تا ۳۵ روز است).
 • رشد موهای زائد در صورت و بدن (بیشتر بخوانید: آشنایی با بهترین دستگاه لیزر موی زائد)
 • نازک شدن مو یا ریزش مو
 • بروز آکنه در صورت و بدن
 • افزایش وزن
 • تیره شدن پوست گردن، کشاله ران، یا پستان
 • لکه‌های پوستی زیر بغل یا گردن

داروهای ضدبارداری هورمونی مثل قرص‌های ضد بارداری و دستگاه‌های داخل رحمی (IUD) نیز می‌ توانند باعث افزایش ترشح واژینالی بویژه در چند ماه اول استفاده شوند. ترشحات واژینالی بیش از حد و علایم دیگری مانند لکه‌ بینی و گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی معمولا بعد از سازگاری بدن با داروهای ضد بارداری هورمونی از بین می روند.

اگر عدم تعادل هرمونی دارید، ممکن است به تنبلی تخمدان مبتلا شده باشید. برای درمان هر چه سریعتر آن باید به پزشک مراجعه کنید. ما خانم دکتر متین ذاکرین را برای درمان به شما پیشنهاد می کنیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین وقت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

التهاب واژن (واژینیت)

واژینیت یا التهاب واژن به عفونت یا سوزشی گفته می شود که ناشی از عواملی مثل دوش واژینال، ژل های روان کننده (لوبریکانت) و لباس زیر نامناسب هستند. واژینیت می تواند باعث ترشحات واژینالی ضخیم به رنگ های سفید، خاکستری ، زرد یا سبز شود. علائم دیگر واژینیت عبارتند از:

درد هنگام ادرار

واژینوزیس باکتریایی 

عفونت واژینوزیس باکتریایی در اثر رشد بیش از حد باکتریها در واژن رخ می دهد و شایع ترین عفونت در بین زنان ۱۵ تا ۴۴ ساله است. علت دقیق بروز این عفونت هنوز ناشناخته است. زنان بعد از مقاربت جنسی ممکن است دچار عفونت واژینوزیس باکتریایی شوند ولی واژینوزیس باکتریایی یک عفونت مقاربتی نیست. براساس نتایج بدست آمده زنان مبتلا به عفونت واژینوزیس باکتریایی ممکن است ترشحات واژینالی شیری یا خاکستری رنگی را مشاهده کنند. سایر علائم واژینوزیس باکتریایی عبارت است از:

 • بوی بد شبیه به بوی ماهی گندیده
 • احساس ناراحتی در هنگام دفع ادرار
 • وجود سوزش یا خارش دردناک در واژن
 • احساس سوزش در پوست اطراف واژن

عفونت مخمری

رشد بیش از حد قارچی به نام کاندیدا آلبیکانس باعث بروز عفونت های واژینال مخمری می شود. این عفونت ممکن است در هر سنی رخ دهد. نزدیک به ۷۰ درصد زنان در مقطعی از زندگی خود به این بیماری مبتلا می‌شوند. شایع ترین علامت عفونت واژینال مخمری، خارش شدید واژن و بخش بیرونی ناحیه تناسلی (فرج) است. این عفونت می تواند باعث ترشح واژینالی بی بو و خاکستری رنگ و تکه ای (پنیر مانند) شود.

در عفونت های خفیف قارچی واژن، معمولا استفاده از پماد، قرص و کرم های خاص به مدت ۱ تا ۳ روز تجویز می شود. برخی از این داروها را می توان بدون نسخه‌ی پزشک نیز از داروخانه ها تهیه کرد. علائم باید طی چند روز بهبود یابند. روند بهبودی عفونت های شدید ممکن است طولانی تر باشد. در این وضعیت باید به پزشک مراجعه کنید.

عفونت مخمری

تریکومونیازیس

تریکومونیازیس یک بیماری مقاربتی و ناشی از انگل تریکوموناس واژینالیس است. این انگل از طریق تماس جنسی با شخص آلوده منتقل می شود. بیشتر افراد مبتلا به تریکومونیازیس فاقد علائم بالینی هستند، اما علائمی مانند سوزش یا خارش در ناحیه تناسلی در تعداد محدودی از مبتلایان مشاهده می شود. عفونت های تریکومونیازیس باعث افزایش ترشحات واژن می شود که دارای بوی بد یا بوی ماهی بوده و معمولا سفید، زرد یا سبز هستند. این ترشحات ممکن است رقیق تر از حد نرمال باشند.

تریکومونیازیس

ترشحات واژینالی سالم چگونه به نظر می رسند؟

ترشحات واژینالی سالم در افراد مختلف، متفاوت است. مقدار این ترشحات در طول چرخه قاعدگی تغییر می کند. به طور کلی، ترشحات واژینال سالم ممکن است نازک و آبکی یا زمخت و ابر مانند به نظر برسند. ترشحات شفاف، سفید، یا شیری رنگ نیز کاملاً طبیعی هستند. در پایان دوره قاعدگی ممکن است ترشحات قهوه ای، قرمز یا سیاه رنگی را مشاهده کنید که معمولا همراه با مقداری خون است. افزایش ترشحات واژینالی ناشی از تغییرات هورمونی طبیعی در طول تخمک‌ گذاری باید بعد از تخمک‌گذاری به حالت عادی برگردد.

برای ترشحات واژن چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

ترشحات واژن همیشه نگران کننده نیستند ولی در صورت مشاهده ترشحات غیرطبیعی می توانید ابتدا اقدام به درمان خانگی ترشحات واژن نمایید. اگر درمانهای گیاهی و خانگی برای رفع عفونت موثر نبود باید به پزشک مراجعه کنید. ترشحات زرد، سبز، خاکستری یا بی بو می توانند نشانه عفونت باشند. در صورت وجود علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

درمان ترشحات زیاد واژن

ترشحات بیش از حد واژن با توجه به علت به وجود آمدن آن باید درمان شوند. علائم التهاب واژن با برطرف کردن منبع سوزش کاهش می یابد. واژینوزیس باکتریایی و عفونت مخمری نیز با استفاده از آنتی‌بیوتیک یا داروهای ضد قارچ درمان می شوند. برای درمان تریکومونیازیس نیز از آنتی‌بیوتیک استفاده می شود. بنا به توصیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، زنان مبتلا به تریکومونیازیس بهتر است بعد از درمان به مدت ۷ تا ۱۰ روز از رابطه جنسی پرهیز کنند.

روش درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک در افراد مختلف متفاوت است. پزشک با تجویز ترکیبی مثل تغییر سبک زندگی و دارو درمانی به فرد کمک می کند علایم و سطوح هورمونی خود را کنترل و مدیریت کند. حفظ وزن در محدوده سالم و خوردن غذاهای متنوع فاقد قند اضافی نیز به بهبود علایم این بیماری کمک می کند. مصرف قرص‌های کنترل بارداری حاوی استروژن یا پروژسترون هم برای متعادل کردن سطح آندروژن‌ها یا هرمون های مردانه مفید است.

سندروم تخمدان پلی کیستیک

برای درمان ترشحات زیاد واژن می توانید با خانم دکتر متین ذاکرین مشورت کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو وقت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

روش های کنترل و پیشگیری از ترشحات زیاد واژن

حتی ترشحات واژن سالم هم می تواند در بعضی مواقع باعث ناراحتی شود. برای کنترل ترشحات سنگین واژینالی می توانید به روش های زیر عمل کنید:

۱- از نوار بهداشتی استفاده کنید و به طور مرتب آنها را تعویض کنید تا بیش از حد مرطوب نشوند. زیرا رطوبت باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت‌ دستگاه ادراری و واژینیت می شود.

۲- بهتر است از لباس های زیر نخی استفاده کنید.

۳- از پوشیدن لباس زیر تنگ خودداری کنید.

۴- از بکار بردن محصولات بهداشتی دارای مواد معطر، عامل‌های رنگ دهنده یا سایر مواد شیمیایی قوی در ناحیه تناسلی خودداری کنید.

۵- ناحیه تناسلی را تمیز و خشک نگه دارید.

۶- ناحیه تناسلی را از جلو به عقب پاک کنید.

بیشتر بخوانید: بهداشت لباس زیر در زنان

سخن پایانی

عواملی مثل برانگیختگی، تخمک گذاری یا عفونت ممکن است منجر به ترشحات بیش از اندازه واژن شود. ترشحات شیری شفاف تا سفید کاملا طبیعی هستند. ترشحات واژن ممکن است رقیق و آبکی یا ضخیم و چسبنده باشند. به طور کلی ترشحات واژن سالم نسبتاً بدون بو هستند. در صورت مشاهده ترشحات زرد، سبز یا خاکستری، بوی بد، ترشحات پنیر مانند، خارش یا سوزش در اندام تناسلی باید به پزشک مراجعه کنید. بیشتر عفونت های واژن با داروهای ضد میکروبی درمان می شوند. روند بهبودی علائم بسته به شدت عفونت ممکن است چند روز تا چند هفته طول بکشد.

امیدواریم در این مقاله به سوالات شما درباره علل و درمان ترشح سنگین واژن پاسخ داده باشیم. در صورتی که سوالی در این مورد دارید، می توانید از بخش نظرات در زیر این مقاله آن را مطرح کنید. 

۴.۷/۵ - (۶۵ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۴ دیدگاه ها
 • سلام خانم دکتر تورا خدا جواب منو بدین من خیلی میترسم ببینین من پاپ اسمیر دادم جواب lowriskتایپ ۶ اومد دکتر هم محلول داد زدم رفتن زگیل ها الان داخل مقعدم و داخل واژنم خارش داره چند ماه پیش هم رفتم دکتر معاینه گفت قارچ داری ولی من دوره درمانم را کامل نکردم تورا خدا بهم بگین چیکار کنم سرطان نداشته باشم

  • سلام. نگران نباشید چون زگیل تناسلی پر خطر نبوده، سرطان نیست. دوره درمانتون رو کامل کنید. برای درمان عفونت قارچی و انجام معاینه باید به پزشک تون مراجعه کنید.

  • سلام منظورتون رو از مشکل واضح نگفتید. اگر نگران بکارت هستید تا زمانی که چیزی وارد واژن نشه آسیبی به پرده وارد نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *