درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

درمان-سندرم-تخمدان-پلی-کیستیک

در این مقاله سعی می کنیم اطلاعاتی کامل از سندرم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان، علتها و روشهای درمان آن به شما ارائه کنیم. جهت دسترسی سریع به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید. کافی ست روی سرفصل مورد نظر کلیک کنید.

سندرم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) اختلال هورمونی نسبتا رایجی است که موجب علائم متفاوتی در زنان در سنین باروری می شود. رایج ترین مشکل خانم های دچار این سندرم نامنظمی چرخه قاعدگی و وجود هورمون های مردانه زیاده از حد (آندروژن) است. دلیل نامگذاری این بیماری، وجود تخمدان های بزرگ شده حاوی چندین کیست کوچک (تخمدان پلی کیستیک) است.

سندروم پلی کیستیک تخمدان

اگرچه بیشتر زنان مبتلا به این بیماری دارای تخمدان های پلی کیستیک هستند، برخی از زنان، این کیست های چندگانه را ندارند. به این سندرم همچنین سندرم اشتین لونتال نیز گفته می شود.

علت بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

دلیل اصلی سندرم تخمدان پلی کیستیک هنوز مشخص نشده است. شواهدی در رابطه با ارثی بودن این سندرم وجود دارد اگرچه هنوز هیچ جهش ژنتیکی مشخصی به عنوان علت این بیماری شناسایی نشده است. نشان داده شده است که تخمدان های زنان مبتلا به این بیماری میزان زیادی هورمون مردانه یا آندروژن تولید می کنند که منجر به نامنظمی چرخه قاعدگی و ناباروری می شود.

پیشنهاد ویژه: در مورد اختلالات قاعدگی چه می دانید

این سندرم با مقاومت به انسولین یا عدم توانایی تولید انسولین مرتبط است و این مورد نیز با علت ایجاد این سندرم مرتبط است.

وجود کیست های کوچک مشخصه بیماری سندرم پلی کیستیک نیستند زیرا زنانی که مبتلا به این سندرم نیستند نیز ممکن است دچار کیست تخمدان باشند. از این رو، وجود کیست ها، علت ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک نیستند.

چنانچه شما هم از تنبلی تخمدان رنج می برید می توانید جهت دریافت خدمات تخصصی درمانی و کنترل این بیماری به خانم دکتر متین ذاکرین جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. شما می توانید در صورت نیاز برای دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

علائم ابتلا به بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک چه هستند؟

در زنان مختلف ممکن است همه این علائم یا تنها چند تا از آنها وجود داشته باشند.

بی نظمی قاعدگی: این سندرم موجب اختلال در چرخه قاعدگی و مشکلات قاعدگی می شود که معمولا حدود بلوغ خود را نشان می دهد. چرخه قاعدگی ممکن است در ابتدا طبیعی باشد اما بعدا نامنظم شود یا شروع خون ریزی قاعدگی به تاخیر بیفتد.

ناباروری: نامنظمی های قاعدگی یا پریود در سندرم تخمدان پلی کیستیک همراه با عدم تخمک گذاری است، بنابراین زنان مبتلا ممکن است دچار ناباروری شوند. میل به بارداری عاملی است که زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک را به مراجعه به پزشک وا می دارد.

بیشتر بخوانید: ناباروری و تکنیکهای درمان ناباروری در زنان

رشد موهای زائد: افزایش تولید آندروژن (هورمون مردانه) توسط تخمدان در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک منجر به رشد موهای زائد می شود که هیرسوتیسم نامیده ی شود. رشد موهای ضخیم و سیاه بالای لب، چانه، حول نوک سینه ها و ناحیه پایینی شکم رخ می دهد.

رشد موهای زاید در زنان

نازک شدن یا ریزش مو: افزایش ریزش موی ناشی از این بیماری در میانسالی افزایش می یابد.

جوش: تغییرات هورمونی مرتبط با آندروژن ممکن است منجر به مشکلات پوستی مانند جوش در زنان شود. دیگر تغییرات پوستی ممکن است شامل اسکین تگ یا تیره شدن بخش هایی از پوست در ارتباط با این سندرم باشد.

خونریزی شدید یا غیر طبیعی: به دلیل عدم تخمک گذاری یا کاهش آن، زنان مبتلا به این سندرم، هورمون پروژسترون کمتری دارند (هورمونی که پس از تخمک گذاری در نیمه دوم چرخه قاعدگی تولید می شود). این مورد موجب افزایش ضخامت آندومتر و خونریزی واژینال شدید یا لکه بینی می شود. رشد زیاد آندومتر در غیاب تولید پروژسترون موجب افزایش خطر ابتلا به هایپرپلازی آندومتر و سرطان رحم می شود.

پیشنهاد ویژه: آیا سرطان رحم کشنده است

افزایش وزن: افزایش وزن و مقاومت به انسولین جز علائم رایج سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند. تحقیقات نشان داده است که نیمی از زنان مبتلا به تنبلی تخمدان، چاق هستند. مقاومت به انسولین همراه با میزان زیاد انسولین خون در اکثر زنان مبتلا به تنبلی تخمدان صرف نظر از چاقی یا عدم چاقی آنها، رخ می دهد. زنان مبتلا به این سندرم در خطر ابتلا به دیابت نوع دو بیشتری هستند. بسیاری از مطالعات، سطح چربی غیر طبیعی خون و افزایش پروتئین واکنشی سی را نشان داده اند که موجب افزایش ابتلا به بیماری قلبی عروقی می شود.

خستگی: خستگی و کاهش انرژی در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک به وفور دیده شده است.

تغییر حالات روحی: ابتلا به بیماری تنبلی تخمدان موجب افزایش احتمال تغییر سریع حالات روحی، افسردگی و اضطراب می شود.

درد ناحیه لگن: درد ناحیه لگن ممکن است در حین پریود ها همراه با خونریزی شدید رخ دهد. این درد همچنین ممکن است در زمان هایی به غیر از قاعدگی نیز روی دهد.

سردرد: تغییرات هورمونی ممکن است موجب سردرد شوند.

مشکلات خواب: زنان مبتلا به بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک اغلب مشکلاتی در رابطه با بی خوابی یا کم خوابی دارند. عوامل بسیاری وجود دارند که می توانند بر خوابیدن تاثیر بگذارند اما سندرم تخمدان پلی کیستیک با اختلال خوابی به نام آپنه خواب یا وقفه تنفسی در خواب مرتبط است که تنفس در زمان های کوتاهی در طی خواب قطع می شود.

تشخیص درست بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک اولین و مهم ترین قدم در درمان بیماری است. این کار نیازمند یک جلسه معاینه دقیق و تخصصی دارد.شما می توانید ضمن مراجعه به خانم دکتر متین ذاکرین در طی یک جلسه، به طور کامل معاینه شوید. در این جلسه خانم دکتر تمامی سوالات شما را پاسخ می دهند و با استفاده از روش های تشخیصی متفاوت، بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت و معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمائید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

بهتر است که در صورت بی نظم قاعدگی یا تاخیر مکرر در قاعدگی، رشد موهای زائد، دشواری در بارداری یا مشاهده هر یک از علائم مشکل ساز این سندرم به پزشک مراجعه شود.

روش های تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک

در حالی که تشخیص این سندرم با علائم مشخصه ای قابل انجام است، تعدادی آزمایش می توانند این تشخیص را تایید کنند و بیماری های دیگر مسئول علائم شما را کنار بگذارند.

آزمایشات خون برای اندازه گیری هورمون های مردانه مانند DHEA و تستوسترون و همچنین هورمون های گونادوتروپینی (هورمون هایی که در مغز برای کنترل تولید هورمون ها در تخمدان تولید می شوند) به کار می روند. میزان هورمون های تولید شده توسط غده تیروئید و غدد فوق کلیوی نیز ممکن است برای کنار گذاشتن دیگر دلایل ایجاد کننده علائم بررسی شوند.

تشخیص تنبلی تخمدان

اگرچه یافتن کیست در تخمدان تشخیص قطعی سندرم تخمدان پلی کیستیک نیست، بسیاری از زنان دارای کیست، دچار بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند. باید به یاد داشت که وجود کیست در زنان بدون این بیماری نیز رایج است. روش های عکس برداری مانند سونوگرافی می تواند به طور مطمئنی نشان دهنده وجود کیست در تخمدان ها باشد. سونوگرافی از امواج صوتی برای تولید تصویری از تخمدان ها استفاده می کند؛ این روش هیچ تششع یا مایع رنگی تزریقی ندارد و بنابراین هیچ ریسکی برای بیمار در برندارد. در برخی موارد، به ویژه اگر احتمال وجود تومور تخمدان یا غدد فوق کلیوی وجود داشته باشد، ممکن است عکس برداری سیتی اسکن یا ام آر آی توصیه شود.

مقاله ویژه: تنبلی تخمدان و بارداری

درمان های پزشکی تنبلی تخمدان

قرص های ضد بارداری و دیگر دارو ها می توانند به تنظیم چرخه قاعدگی و درمان علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک مانند رشد زائد موها و جوش های پوستی کمک کنند.

داروهای ضد بارداری

مصرف روزانه استروژن و پروژستین می توانند تعادل هورمونی طبیعی را باز گردانند، تخمک گذاری را تنظیم کنند و علائمی مانند رشد موهای زائد را کاهش دهند و فرد را در برابر ابتلا به سرطان آندومتر (رحم) محافظت کنند.

مقاله مرتبط: شناسایی و درمان قطعی سرطان رحم

متفورمین

متفورمین دارویی است که برای درمان دیابت نوع دو به کار می رود و همچنین سندرم تخمدان پلی کیستیک را با بهبود میزان انسولین درمان می کند.

مصرف متفورمین همراه با تغییرات در رژیم غذایی و ورزش موجب کاهش وزن، کاهش قند خون و بازگرداندن چرخه قاعدگی طبیعی بهتری به نسبت تنها تغییر رژیم غذایی و انجام ورزش می شود.

کلومیفن سیترات

این دارو در درمان ناباروری کاربرد دارد و به زنان دچار تنبلی تخمدان در باردار شدن کمک می کند. با این وجود ریسک چندقلو زایی را افزایش می دهد.

داروهای رفع موهای زائد

درمان هایی برای خلاص شدن از دست موهای زائد یا متوقف سازی رشد آنها وجود دارد. کرم وانیکا دارویی است که برای کاهش رشد موهای زائد به کار می رود. لیزر موهای زائد نیز می تواند برای متوقف سازی رشد موهای زائد صورت و بدن شما مفید باشد. شما می توانید سوالات رایج درباره تخمدان پلی کیستیک و لیزر موهای زائد را در این مقاله بخوانید.

جراحی

جراحی گزینه ای برای بهبود باروری در صورتی است که دیگر روش های درمانی تاثیری نداشته باشند. سوراخ کردن تخمدان شیوه ای است که سوراخ های کوچکی درون تخمدان با لیزر یا سوزن نازکی انجام می شود تا روند تخمک گذاری فرد به حالت طبیعی بازگردد.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی مناسب برای زنان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک

جراحی تخمدان پلی کیستیک

اگر شما نیز دچار علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک هستید یا موفق به باردار شدن نمی شوید، برای بررسی و درمان این عارضه به دکتر ذاکرین، متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا مشکلتان ظرف زمانی کوتاه با موفقیت درمان شود. شماره تماس جهت دریافت هر گونه راهنمایی ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ می‌باشد.

برای خواندن لیست کامل مقالات در مورد تنبلی تخمدان اینجا را کلیک کنید.

۴.۶/۵ - (۴۹ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۲ دیدگاه ها
  • سلام خانم دکتر من به سندرم پلی کیستیک تخمدان مبتلا شدم ،به پزشک مراجعه کروم به من قرص ضد بارداری دادند،اما الان با اینکه قرصام تموم شده هنوز قاعدگی های نامنظم وبا خونریزی زیاد ولکه های قهوای دارم وموهای زاید ضخیم در می آورم،باید چه کارکنم؟و لاپاسکوپی کیست تخمدان چه زمانی ضروریست؟ باتشکر از شما

    • سلام. عزیزم تشخیص لاپاراسکوپی بر عهده پزشکه و ایشون هستن که باتوجه به شرح حال شما و تجربه خودشون میتونن نظر بدن. درمان دارویی تون هم فکر میکنم باید یه تجدیدنظری توش بشه و داروهاتون عوض بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *