آیا سرطان رحم کشنده است

میزان-کشندگی-سرطان-رحم

شاید برای شما هم مهم باشد بدانید که آیا سرطان رحم (آندومتر) خطرناک است یا خیر. کشندگی و میزان مرگ و میر ناشی از سرطان رحم بستگی به درجه سرطان یا میزان پیشرفت آن دارد. در این مقاله به مرور کلی سرطان رحم، درجه بندی سرطان رحم (مراحل پیشرفت سرطان رحم)، پیگیری پس از درمان و عود مجدد سرطان می پردازیم. جهت دسترسی سریعتر به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

سرطان رحم چیست؟

سرطان آندومتر یا سرطان رحم در واقع سرطان مخاط رحم است که آندومتر نام دارد. آندومتر درون مخاط رحم قرار دارد و هر ماه در طی سال های بعد از بلوغ تا یائسگی هر ماه رشد می کند. این کار برای نگهداری جنین در صورت وقوع باروری انجام می شود. اگر فرد بارور نشود، آندومتر به صورت خون قاعدگی فرو می ریزد. سرطان آندومتر رشد غیر طبیعی سلول های بدخیم در ناحیه آندومتر است.

برای دستیابی به اطلاعات کامل تر در زمینه انواع سرطان رحم و عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا به سرطان رحم، مقاله زیر را مطالعه کنید.

لینک ویژه: آشنایی با سرطان رحم

سرطان رحم خطرناک است

علائم سرطان رحم

اگر میخواهید با تمامی علائم سرطان رحم آشنا شوید مقاله علائم سرطان رحم را بخوانید.

تشخیص به موقع سرطان، اولین و مهم ترین قدم در درمان بیماری است. این کار نیازمند یک جلسه معاینه دقیق و تخصصی دارد. شما می توانید ضمن مراجعه به خانم دکتر متین ذاکرین در طی یک جلسه، به طور کامل معاینه شوید. در این جلسه خانم دکتر تمامی سوالات شما را پاسخ می دهند و بهترین روش تشخیصی را برای شما انتخاب می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمائید.

درجه بندی سرطان رحم (مراحل پیشرفت سرطان رحم)

درجه بندی سرطان، نوعی سیستم طبقه بندی است که گستردگی و پیشرفت سرطان بر اساس آن تعیین می شود. به طور کلی، هرچه درجه یا میزان پیشرفت سرطان کمتر باشد، احتمال بهبود بیماری و نجات بیمار بیشتر خواهد بود و هرچه پیشرفته تر باشد، با سرطان آندومتر خطرناکتری روبرو هستیم. درمان قطعی سرطان رحم را نمی توان بدون دانستن مرحله پیشرفت و درجه بندی سرطان تعیین کرد.

در سرطان رحم، مرحله سرطان بر اساس میزان پخش تومورهای اولیه تعیین می شود. سیستم درجه بندی سرطان رحم بر اساس جراحی تعیین می شود بدین معنی که مرحله سرطان بر اساس یافته های پاتولوژی اندام های برداشته شده در طی جراحی تعیین می شود.

مهمترین روش برای شناسایی سرطان آندومتر استفاده از کورتاژ تشخیصی است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد کورتاژ تشخیصی اینجا را کلیک کنید.

روش مهم دیگر برای شناسایی این سرطان و درجه آن استفاده از هیستروسکوپی است. دو روش ذکر شده روشهای عمده شناسایی سرطان رحم هستند.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره هیستروسکوپی و هزینه آن

مرحله اول: تومور محدود به کورپوس (بخش بالایی) رحم است و به گره های لنفاوی یا دیگر اندام های دور و بر سرایت نکرده است.

مرحله دوم: تومور به سلول های دهانه رحم رسیده است اما به دلیل بافت قدرتمند دهانه رحم هنوز به بیرون از رحم سرایت نکرده است.

مرحله سوم: در مرحله سوم، سرطان ممکن است به نواحی اطراف رحم از جمله واژن و گره های لنفاوی لگن سرایت کرده باشد.

مرحله چهارم: سرطان به درون مثانه یا رکتوم (بخش پایین روده بزرگ) و یا استخوان ها یا اندام های دوردست بیرون لگن مانند ریه ها سرایت کرده است.

درجه یا گرید تومور در طی مرحله درجه بندی سرطان مشخص می شود. گرید نشان دهنده میزان تهاجمی بودن سرطان است. معمولا احتمال متاستاز یا عود مجدد تومورهای با درجه یا گرید پایین پس از درمان، کم است.

درجه بندی سرطان رحم

جراحی سرطان رحم

رایج ترین عمل برای درمان کارسینوما آندومتر، هیسترکتومی کامل شکمی است. هیسترکتومی کامل، برداشتن رحم به همراه دهانه رحم است. لوله های رحمی (فالوپ) و تخمدان ها نیز برداشته می شود. اغلب جراحی شامل برداشتن گره های لنفاوی (لنفکتومی) در ناحیه لگن نیز می شود. (لینک آشنایی با انواع عمل هیسترکتومی و عوارض آنها)

پیگیری پس از درمان (فالوآپ)

پس از اتمام درمان، بیمار تحت آزمایش هایی برای تعیین میزان اثربخشی درمان قرار می گیرد. همچین فرد تحت آزمایش های خون و روش های عکس برداری برای تشخیص عود بیماری قرار می گیرد. پزشک از بیمار می خواهد که به طور مرتب جهت انجام آزمایشات و معاینات مراجعه کند تا در صورت عود مجدد به سرعت تشخیص داده شود. پزشک، زمان ویزیت های پیگیری شما را برایتان تعیین می کند.

توصیه های دیگر در رابطه با پیشگیری از عود سرطان رحم:

 • حفظ وزن مناسب با داشتن رژیم غذایی معتدل و غنی از مواد معدنی و ویتامین ها و ورزش به طور مرتب
 • عدم مصرف نوشیدنی های الکلی

برخی عوامل خطر زا قابل اجتناب نیستند. برای مثال، سابقه سرطان سینه، کولون یا تخمدان در فرد یا خانواده قابل پیشگیری نیست. بلوغ زودرس و یائسگی دیرهنگام نیز قابل تغییر نیستند.

اما هوشیار بودن برای تشخیص به موقع سرطان رحم و دیگر سرطان های دستگاه تناسلی قابل کنترل است. زنان نباید از مراجعه به پزشک برای معاینه در رابطه با خونریزی غیر طبیعی و دیگر علائم غیر معمول در رابطه با دستگاه تناسلی خود بترسند یا خجالت بکشند. به تاخیر انداختن مراجعه به پزشک مانع تشخیص زودهنگام و درمان سرطان می شود که می تواند موجب مشکلات متعدد و حتی مرگ شود.

پیگیری سرطان رحم

پیش آگهی سرطان رحم به چه میزان است؟

در تمام سرطان ها، مرحله بیماری مهمترین عامل در تعیین پیش آگهی یا در واقع پیش بینی بیماری در آینده است. به طور کلی، هرچه مرحله کمتر باشد یعنی پیشرفت سرطان کمتر بوده باشد، پیش آگهی بهتر خواهد بود. پس از تعیین مرحله سرطان بعد از جراحی، پزشک گزینه های درمانی دیگر را با بیمار در میان خواهد گذاشت. خوشبختانه، اکثر زنان مبتلا به سرطان رحم درمان می شوند و نرخ زنده ماندن در ۵ سال آینده برای بیمار در مراحل اولیه و ثانویه بالای ۸۰ درصد است. در مرحله سوم سرطان، شانس زنده ماندن در پنج سال بعدی حدود ۵۰ درصد است و در مرحله چهارم شانس زنده ماندن حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد است که نشان دهنده اهمیت تشخیص زودهنگام این بیماری است.

در صورتیکه احیانا دچار خونریزی غیر طبیعی و یا خونریزی پس از یائسگی شده اید، می توانید با مراجعه به خانم دکتر ذاکرین (متخصص و جراح زنان) جهت تشخیص قطعی اقدام کنید. تشخیص سرطان نیازمند دقت و حساسیت بالایی است. جهت دریافت نوبت و وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

اگر در مورد این مقاله سوال یا ابهامی دارید در بخش کامنتهای زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید.

۴.۷/۵ - (۳۴ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۴۶ دیدگاه ها
 • سلام عرض ادب خدمت شما ببخشید مادرم سرطان رحم دارد و سرطان اش به مرحله چهارم رسیده آیا امکان تداوی است

  • سلام. با ابراز ناراحتی از افتادن این اتفاق ناگوار برای شما باید بگم که شانس نجاتشون در حالت کلی ۲۰ درصد هست که البته روش درمانی رو باید پزشک معالجشون بسته به شرایط مریض تعیین کنند.

 • سلام خانم دکتر من چند دقیقه پیش متوجه شدم مادرم مبتلا به سرطان رحم هستش و الان دوره چهارم هم گذرونده , حقیقتش من ایران نیستم و اطلاع ندارم همینشم به زور از زیر زبون خواهرم کشیدم میگفت کم خونی داره و دهانش ابسه کرده و الان مرخص شده اومده خونه و پا هاش ورم داره ,میشه بگید شانس زنده موندنش چقدره؟

  • سلام. با شنیدن این خبر براتون متاسف شدم اما باید بگم شانس کمی هست بهتره با پزشکشون که به طور دقیق از وضعیت ایشون مطلع هستند، صحبت کنید.

 • سلام خسته نباشيد. ببخشيد مادر من پارسال عمل رحم داشت و رحمش دكتر كامل برداشت. و دكتر متوجه شد ك تازه سلول هاي سرطاني دارن رشد ميكنن در داخل رحم. و اين ك دكتر رحم را خارج كرد و چند تا از تخمدان ها را قطع كرد ك سلول هاي سرطاني رشد نكنند. و هر شش ماه يكبار ازمايش ميدهد. ميخواستم بدونم با اين شرايط ممكنه هنوز مادرم داخل بدنش سرطان داشته باشه؟؟ تورو خدا راهنمايي بفرماييد چون حالم بده. ممنون

  • سلام اگر پزشک تازه سلول ها در مرحله سرطان تشخیص دادند و جراحی صورت گرفته، جای نگرانی نیست. فقط به مرتب فالوآپ داشته باشن و همچنین با یک انکولوژیست حتما مشورت کنید.

 • باسلام.مادرمن باخواست خودش تصمیم به برداشت رحم دارد و پس از ازمایش های معتبروموافقت دکترمیخواهد عمل کند.ایا ممکن است عمل کورتاژ برای خانمی که۵۰سال دارد خطرناک باشد؟ اینم بگم که مادر من سابقه سرطان سینه هم داشته که حدود پنج ساله باخوردن تاموکسیفن روبه بهبود هستش. ممنون میشم جواب بدید.

  • سلام. برداشت رحم در واقع هیسترکتومی هست نه کورتاژ. حالا من نمیدونم کدومش قراره براشون انجام بشه اماعمل هیسترکتومی در سنین بالا شایع تر هست البته بهتره که با مشورت پزشکشون خودشون انجام بشه چون پزشک به شرایط جسمی مادرتون آگاه هستن و نه من!

 • سلام عرض ادب مادرشوهرم سرطان رحم داره و دکتر رحمش رو از بدنش خارج کرده ولی ولی بعد از چند وقت بازم دوباره سرطانش رشد کرده دوباره داره شیمی درمانیش میکنن جای نافش سفت شده ورم کرده شکمش پاهاش هم درد میکنه نظرتون چیه لطفا بگید

  • سلام. عزیزم باید با پزشک معالجشون مشورت کنید. دانستن نوع سرطان و شدت پیشرفت اون برای نظر دادن خیلی مهمه.

 • باسلام… توروخدا زودتر جواب منو بدین … مادر من سرطان رحم داشت بدخیم سال۹۵ عمل کرد و سرطان تازه شروع شده بود وبعدش پرتو درمانی وشیمی درمانی شد حالا سوال من از شما اینه آیا ممکنه کسی که در رحمش سرطان بدخیم باشه عملش کنن ورحم رو در بیارن دوباره عود کنه؟ آیا ممکنه در جای دیگه عود گنه؟ ممکنه؟ توروخدا اینم‌ایمیلمه.. mohsenroshanak75@gmail.com

  • سلام. متاسفانه احتمال حمله سرطان به ارگانهای کناری همیشه وجود داره. به همین خاطره که این افراد همواره باید زیرنظر باشند و معمولا شش ماه یکبار برای بررسی و آنالیز شرایط ارگانهای کناری باید به پزشک مراجعه کنند.

 • سلام وقت بخیر .ازمایش پاپ اسمیر انجام دادم به دلیل اینکه مدتها زخم دهانه رحم دارم بازایمان طبیعی این مورد برایم ایجاد شده و با هرعفونتی زخم سر باز می کند , دو زایمان طبیعی داشتم , هنوز جواب ازمایش نیامده , راستش نگرانم از این که این زخم بلاخره کار دستم دهد لطفا راهنمایی کنید ,

 • سلام .خانم دکترمن ۴۹ سال سن دارم .دوماهی هست با اختلاف ۶ روز مرتبا خونریزی دارم.درد لگن وشکم درد هم دارم

 • سلام خسته نباشید دختر من ۱۹ ساله هست و بعد از یک سال علامت تشخیص سرطان آندومتر داده شد آیا امکان داره که تو سن هم کسی مبتلا بشه؟ و بنظرتون دیر تشخیص داده شد؟ امکان داره بتونه رحم و تخمدانش رو نگه داره و از دست نده؟

  • سلام بله امکانش هست. اینکه بتونه رحم و تخمدان ها را نگه داره بستگی به نظر پزشک معالج داره. دیر تشخیص داده شدن یا نشدن هم بستگی به میزان پیشرفت و مرحله سرطان داره.

 • سلام خانم دکتر-ممنون ازپاسخ هاوتوضیحات جامعتون-مادرشوهرم باتشخیص فیبرم رحمشونوبرداشتندامابعدازآزمایش پاتولوژی مشخص شدتشخیص اشتباه بوده وایشان تومورداشتندالان بخشی ازتخمدان هاباقی مانده وبرداشته نشده وبایددوباره عمل کنن اماازعمل قبلیشون ۱ماه بیشترنگذشته طبق نظرکمیسیون پزشکی سرطان به قسمت های دیگه نفوذنکرده احتمالا بهبودشون چقده؟

  • سلام. بستگی به نظر پزشک معالج داره اما اگر سرطان هنوز محدود به رحم شانس خوب شدن زیادی دارند.

 • با سلام خدمت شما ،من چهار ماهه زایمان کردم بچه سومم ،بعد دو ماه متوجه شدم که زگیل ناحیه تناسلی در اومده ،،رفتم دکتر تست HPVو پاپ اسمیر دادم ،،اما هنوز نبردم پیش متخصص ،،اما زگیل از نوع ۳۱و۶ تشخیص داده شده ،،بنظرتون چیه ،،لطفااا جوابم بدید ممنون میشم ،چون هنوز سنم هم ۳۴ دلم خیلی گرفته

  • سلام عزیزم نگارن و ناراحت نباش. این بیماری اگر به طور مرتب پیگیر باشی هیچ ترس و نگرانی نداره. شش ماه یکبار پاپ اسمیر بده و مقاله رهایی از زگیل تناسلی رو هم بخون.

  • سلام بستگی به خیلی از عوامل از جمله سن، ابتلا به بیماری های دیگر، قدرت بدنی و …. داره. بهتره با پزشک معالج بیمار مشورت کنید.

 • سلام خانوم دکتر مهربون من هفته پیش اومدم پیشتون واسه معاینه و زیگیل از نوع ۵۱و۵۳ دارم شما رحممو دیدید گفتید چند تا اونجا زیگیل داری و لیزر کردین قراره دو هفته دیگه بیام پیشتون میخاستم بدونم بخاطر زیگیل و لیزراحتمال زخم دهانه رحم وجود داره تورو قران جوابمو بدید دارم از ایترس میمیرم انقدر حالم بد بود ک تو مطبتونم گریه امم گرفت.زندگیم مختل شده به قران

  • سلام زخم دهانه رحم یه اصطلاح عامیانه است و اصلش دیسپلازی دهانه رحم است. من شما را یادم نیست اما اگر مرتب پاپ اسمیر بدی جای نگرانی نیست. به توصیه های مقاله رهایی از زگیل تناسلی هم عمل کن.

 • سلام خانم دکتر. مادرم ۵۴ ساله هستن و هنوز قاعدگیشون ادامه داره. البته یک سالی میشه که خیلی بی نظم شده. مثلا ۲-۳ ماه یکبار. به پزشک مراجعه کردن و ماموگرافی گرفتن. بعد از اون گفتن باید کورتاژ بشی. کورتاژ رو انجام دادیم و منتظر جواب پاتولوژی هستیم.اما دکتر هیچ حرفی نزدن که این آزمایش ها رو برای تشخیص چی انجام میدن. آیا هدفشون تشخیص سرطان رحم هست یا برای موارد دیگه ای هم کورتاژ انجام میشه؟

  • سلام کورتاژ تشخیصی کلا برای تشخیص علت لکه بینی استفاده میشه که خوب ممکن خیلی علت ها داشته باشه! ماموگرافی هم کلا برای سرطان سینه است.

 • سلام خانوم دکتر بنده scc insitu داشتم دهانه ی رحمم ک عمل شدم و ی ساله ک هر سه ماه چک شدم و بعد ی سال الان گفتن میتونی حامله بشی ضمن اینک hpv هم داشتم نوع ۱۶ و ۱۸ اما الان میگن ک کاملا hpv خارج شده از بدنت با ازمایشی ک دادم دکتر ازمایشگاه گفتن حالا میخام بدونم حاملگی مجدد ممکنه باعث عود مجدد مریضیم بشه؟

 • زنداداش من رفته پاپاسمیر داده گفتن رحمت سرطان خوش خیم داره و اینکه ممکنه ب خاطر دستگاهت باشه دستگاه رو در بیار دوباره تست بده ولی این شک برای سرطان از۹ماه پیشه احتمال داره ریشه کرده باشع؟

  • سلام سرطان خوش خیم که نداریم و همه سرطان ها بدخیم هستند اما درجه بدخیمی شون فرق داره. هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنند و بهتره هم کولپوسکوپی بدن.

 • سلام من ۲۹ سال سن دارم ازمایش پاپ اسمیر دادم جوابش خوب نبود حالا کولپوسکپی دادم بعد دادنم حالم بد شد .خیلی درد لگن و رحم دارم خیلی میترسم لطفا راهنمایی کنید

 • سلام خانم دکتر یه سوال داشتم خدمتتون من مادرم ۴۸ سالشونه و اینکه یه مدت خیلی طولانی از درد لگن شکایت میکنه و یه نقطه خاص درد داره دنبالیچه اش درد میکنه وقتی زیاد میشینه اینطوری میشه میخواستم بدونم که آیا با سرطان دهانه رحم میتونه ربطی داشته باشه؟! من خودم دانشجوی مامایی هستم هر چی بیشتر میخونیم بیشتر حساس میشم ????????????

  • سلام خوب به مادرتون بگین به پزشک مراجعه کنند تا بررسی بشه. پاپ اسمیر رو هم که باید هر سال داد تا از نظر بدخیمی دهانه رحم بررسی بشه.

 • سلام خانوم دکتر.خسته نباشید.من ۳۵ ساله هستم.دو ساله ازدواج کردم و بچه ندارم.حدود سه ماه هست که فاصله بین پریودها،لکه بینی زیاد دارم.و بعضی اوقات هم ترشح خونابه مایل به قهوه ای.البته بعضی اوقات لکه بینی قطع میشه اما بعد از چندروز مجدد شروع میشه.از اونجاییکه علایمم شبیه سرطان هست میترسم به متخصص مراجعه کنم.میشه لطفا بگید چنددرصد امکان داره مربوط به سرطان باشه؟

  • سلام احتمال ابتلا به سرطان رو نمیشه گفت. بنظرم بهتره هرچه زودتر برای بررسی دقیقتر به متخصص مراجعه کنید. لکه بینی میتونه علتهای مختلفی داشته باشه. حتی اگر خدایی ناکرده سرطان هم باشه، سرطان رو میشه در مراحل ابتدایی خیلی راحت و کم هزینه کنترل و درمان کرد. اون چیزی که خطرناکه سرطانهای پیشرفته ست.

 • سلام خانم دکتر من دیروز بعد از اومدن نتیجه پاپ اسمیر خانمم دکتر بهمون گفت تورم خیلی شدید و سلول های غیر عادی مشاهده شده که بهمون گفت مجدد آزمایش انجام بدیم حالا چند سوال دارم یکی اینکه آیا اینها یعنی سرطان رحم؟ دوم اینکه اگه احیانا سرطان هست بایستی چکار کنیم آیا با برداشتن رحم مشکل حل میشه و سوم اینکه منظورتون از نرخ زنده ماندن چی هست یعنی تا پنج سال زنده میمونه یا تا پنج سال خطر تهدیدش میکنه و بعدش بهتر میشه؟ خواهش میکنم راهنماییم کنین چون دارم از استرس میمیرم و تا نتیجه مجدد آزمایش بیاد سکته میکنم من نمیتونم درد همسرمو ببینم

  • سلام جوابتون رو تو تفسیر آزمایش کولپوسکوپی دادم. اما اکثرا این سلول ها پیش بدخیم هستند و به راحتی درمان میشه. بهتره مبحث دیسپلازی دهانه رحم رو مطالعه کنید. در نهایت هم ممکنه به سرطان دهانه رحم تبدیل بشن نه سرطان رحم. این مقاله درباره سرطان رحم هست.

 • سلام من ۲۱ سالمه زگیل تناسلی دارم ، در ناحیه لگن ی مقدار پایین تر از کمرم درد دارم مخصوصا وقتی زیاد میشینم ، خون پریودم رنگ قهوه ایی ، ممکنه سرطان داشته باشم ولی در مراحل اول ? تست پاپ اسمیر کافیه بدم ? یا اچ پی وی هم واجبه?اخه هزینش خیلی میشه.

  • سلام دوست عزیز بهتر همون پاپ اسمیر رو بدین ولی کلا ممکنه مشکلتون چیز دیگه ای باشه و ربطی به زگیل و سرطان نداشته باشه. بهتره به پزشک حتما مراجعه کنید.

 • با عرض سلام مادر من ٥٧ سالشه و ٤ ساله كه يائسه شده… بعد از ٢،٣ ماه خونريزي مشكوك دكتر گفت بايد كورتاژ كنه و بعد از بي اپ سي دكتر گفت كه بايد هيستروكتومي توتال انجام بده و تخمدانها رو به همراه رحم برداره… من فقط اينو ميدونم كه گريد آندومتر ٢ بوده. حالا ميخوام بدونم كه شاني بهبود چقدره ؟ و اينكه بعد از هيستروكتومي چه كاري ما بايد انجام بديم ؟ ممنون ميشم جوابم رو بدين

  • سلام تو نوشته های شما اصلا معلوم نیست که پزشک تایید کردن سرطان بوده یا خیر اما اگر در مرحله دوم سرطان هستند شانس خوب شدن حدود ۸۰ درصد هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *